EIIIVIIDEtl-niEUWS I Uit het Kijkvenst er Houdt altijd de lantaarns brandende Kindje verkouden? 2«> Blad Zaterdag 19 Maart 1949 No. 1804 MEDITATIE Besmeiiing door kwaad gezelschap Kantongerecht Sommelsdijk Zondagsdiensten Artsen. Huurperykelen Ite kleiniB zelt- standige. Minister In 't Veld zal ons In de a.s. zomer vergasten op een huurverho- gingswet. Men is doende die in elkan der te zetten, en de minister heeft er reeds in de Kamerstukken en op de vergaderingen met de partijgenoten over gehandeld. Door een en ander weet de niet-partijgenoot er ook iets van. De bedoeling schijnt te zijn toestem ming te geven de huren met omstreeks. 30% te verhogen, van die 30% de helft ais huurbelasting bij de eigenaar te komen halen, terwijl deze de andere 15% moet besteden aan onderhoud van het huis, want,zo zegt Z. Exc, de eigenaar behoeft er niet beter van te worden. (U ziet, het wordt zeer ver keerd geacht als iemand hier te lande iets zou vooruit gaan, daar moet tegen gewaakt worden.) De opbrengst van de huurbelasting zal aan de nieuwbouw ten goede komen. Dan zal er komen een verhoging van lonen en salarissen, naar dat nodig is om de meerdere huur op te brengen. En er zullen „waarborgen" geschapen worden dat de huizen dan voortaan ook behoorlijk onderhouden worden. Ja, ja, waarborgen. Want je hebt hier met huiseigenaars te doen, een boos soort mensen. Waarborgen, precies als bij het Christ. Onderwijs, men moest waarborgen hebben dat het toch heus net zo goed was als het open bare. Nu, daar zijn zij van op de kof fie gekomen! Wat de lonen betreft kan de regering, dank zij de bijzondere omstandigheden, bij de wet bevelen, dat er zoveel meer gegeven moet worden. Heel vreemd, dat er een commando komt om je knecht of bediende 1.meer te geven, zoals onlangs geschiedde. Maar 't is Zo. Thans zal het niet bij een gul- dentje blijven. Natuurlijk moet er iets aan de lonen gedaan worden als er meer geld per week voor huishuur af moet. Een grote vraag is, waar de kleine zelfstandige zakenman de huur- en loonsverhoging voor personeel vandaan moet halen. Dat is nu nog in studie, maar ik vlei dezul ken niet met veel Aoop. Laten wij 't eens bezien. Een huur huis van 3.per week, wordt 3.90. 45 cent daarvan komt aan de belasting, dus de eigenaar houdt 45 et p. week of 23.40 per jaar over om het huis te onderhouden. Een ieder begrijpt hoe weinig de ambachtsman voor U doen kan voor 23 gulden. Terwijl dus diens uurloon oploopt, de huizen extra onder houd vragen en de eigenaar plat ter aarde zit. En.dan nog waarborgen, dat het goed gebeurt, dat onderhoud, an ders krgg je een inspecteur aan je hals. Ik ben benieuwd hoe de wet pre cies zal luiden. Stel eens, om nu eens op de huurder te letten, een man, die een winkel met woning voor 7.per week heeft ge huurd en een winkelmeisje heeft. Dan wordt zijn huur verhoogd met 2.10 en 't loon van 't .meisje zeker met 1.50, zodat hem dat 3.60 per week kost, die hij maar ergens moet zien te vinden Wij zullen dus het wetsvoorstel moe ten afwachten. Intussen mag ik wel op enkele punten vooruitlopen. De eerste vraag is deze: is huurver hoging toegestaan of mèt het onder houd, gebiedend voorgeschreven? Ook mag gevraagd of de eigenaar het onderhoud mo-et bekostigen, naar dat hij huurverhoging (15%) heeft ont vangen, of dat hij alles wat er te doen zou zijn betalen moet. Daar staat of valt de eigenaar mede. Er zullen veel klachten van de huur ders komen, want zij menen dat de eigenaar een man in bonus geworden is pak hem maar aan! Nu het geval, dat iemand in een eigen huis of huisje woont. Hij betaalt in wer kelijkheid geen huur. Valt hij buiten de huur-wet? Geenszins. Want zulk een man wordt geacht nu ook een of twee gulden, al naar de wet zegt, meer te verwonen aan zichzelf, en voor de helft daarvan krijgt hfl een huurbelasting- aanslag aan z'n broek. Terwijl er toch in feite niets veranderd is. Ja, nog iets. Ook deze man wordt geacht kinds of achterlijk te wezen dat staat niet in. de stukken -=- en hij valt net zo goed onder de „waarborgen" voor onderhoud, dus komt er een inspecteur kijken of hij zijn huis wel goed onderhoudt. Daar gaan we nu heen, de baas over je spe len en geld afdwingen. Het zal merkwaardig zijn te zien hoe deze laatste figuur in de wet verwerkt is. Och, men durft heel wat aan! De volgende redenering van een huisbezit ter als hier bedoeld, is toch niet van alle logica ontbloot en zou wel eens voor de Raad van Beroep op de Belas tingen gebracht kunnen worden: „Ik acht geen reden aanwezig om mijzelf' een hogere huur op te leg gen, ik heb mijn huur dus niet ver hoogd, dus val ik buiten de bepalin gen van deze wet. Huurbelasting be taal ik dus niet Is men van oordeel, dat mijn huis meer huurwaarde heeft, dan kan de inspecteur mij verhogen in de personele belasting. En mijn huis zal ik onderhouden naar dat ik het nodig vind en betalen kan." Eenzelfde redenering zou iemand kun nen inbrengen die een huis aan een gezin verhuurt, dat heus niet méér kan geven, dus verhoogt hij zgn huur niet. Er zijn nog goede, sociaal voelende eigenaars, die de huur eens niet ver hogen. Zal dat mogen? Zie daar enkele vragen waarop de Kamerleden te zijner tijd wel attent mogen zijn. Nu wordt de soep meestal niet zo heet gegeten als zij opgediend 'is. Dr Drees en Mr In 't Veld komen voor de arbeiders en de ambtenaren op en zullen de oude arbeider die een klein huisje bespaard heeft, niet de hals breken. Maar al wie daarbuiten valthoudt je gedekt. Maar het huisbazendom en heel de huizenexploitatie staat niet in goede reuke. Anders zou de regering de huren niet 4 jaren lang vastgehou den hebben. Men is hier doende het spaarkapitaal te vernietigen. Jammer genoeg, want de grote industrieën be ginnen uit te kijken naar wat kapitaal In de wereld is zulk een nauw gezel schap der mensen onder elkander, dat zich d' een niet altoos van d' ander kan ontslaan of afscheiden. Het gaat hier zo toe, dat een Lot woont onder de Sodomieten; een David in de .tenten Kedars; een Jesaja onder een 'volk, dat onrein van lippen is; de Israëlieten onder Kanaêlnieten; een Jo zef in Egypte; zo staat de Lelie onder de doornen, en een vruchtbare appel boom onder de bomen des wouds; zo verkeren de lammeren onder de wol ven, en de schapen onder de bokken. Hier lopen des Heeren kinderen groot gevaar, om met de gemene vloed der zonde weggerukt te worden; Jozef zijn de in Farao's hof, leert ook haast bij het leven van Farao zweren; de Is raëlieten levende onder de afgodische Egyptenaren, die een os aanbaden, maakten wel haast daarna een kalf, waar ze voor neder-vielen. Toen ze ver keerden onder de Moabieten, begonnen ze met hunne dochteren te hoereren, en kleefden door geestelijke hoererij, dat is afgoderij, de BaSl-Peor aan. Alexander verkerende onder de verwijfde Persia- nen en Hannibal onder de Capuanen, verloren zoveel van hun vorige deugd en ere, dat ze anderen in twijfel brach ten, of ze wel dezelfde helden waren: Zo krachtig is 't kwade boven het goe de; 't wordt dikwijls meester. Het valt gemakkelijker wijn in edik, als edik en water in wijn te verande ren; 't is lichter een millioeri mensen te doden, dan één het leven te geven. Die uit een verse in een vergiftige lucht komt, wordt haast besmet. Wacht u dan godvruchtige ziel, voor zulke besmettelijke plaats; houdt u, door genade, in een gezonde lucht, daar de verkwikkende Geest Gods blaast. Kunt gij u niet afscheiden van de zon daars, doe het van de zonden. Hitsen zij u op tot het kwade, port gij hun aan tot het goede. Gij zult van de goddelo- zen grote aanstoot lijden, maar zet u daar tegen in Godes kracht, in een vast voornemen om niets van het goede te laten glijden, en zo, zal de boze op u geen vat hebben. „Mijn zoon, indien de zondaars u aan lokken, bewillig niet". Spreuk. 1 10. Zalig is hij 't allen stonden, Wiens kracht. Heer', Gij zijt bevonden Die naarstig bewaart Uwe wegen; Als zij door dit jammerdal gaan. Zij zullen met vlijt recht voortaan Putten te graven zijn genegen; Die worden gemaakt waterrijk Dopr de regen alle gelijk. (Ps. 84 3, Datheen). Visscherus. van deSpaarbanken. Maar deze worden dit jaar verplicht om flink op de Staatslening in te schrijven. Zo lees ik in het verslag van de Spaarbank te Rotterdam. Sparen, dat is rondom nut tig. Nu zelfs, om de industrie op de been te houden, als de Staatslening nog wat overlaat. Weet men niet anders dan het volk te belasten, en daar doet de heer Lief- tinck dapper aan mee, dan loopt het fout. Alzo geen prettig vooruitzicht voor de huisbaas, zoals Drees en In 't Veld hem uit him jeugd kennen. Zij wisten toen niet dat zij hem later zo aan zijn pandjesjas zouden grijpen! Met behulp van Rome hebben zij nu de kans ge kregen. WAARNEMER. (VERVOLG) W. de Boed te Oude Tonge reed 's morgens met een boerenwagen zonder verlichting. Uitspraak 20. A. P. Zorge te Oude Tonge par keerde zijn auto zonder verlichting links van de weg, hetgeen hem 10. kostte. 'M. V. Knotsenborg te Rotterdam par keerde zijn auto in de bocht bij het ge meentehuis te MiddelhamSs. Verdachte: Ik heb daar geladen en gelost bij bakker Deenik. Mijn wagen stond geheel buiten de rijweg en was dus niet geparkeerd. Bovendien zat er nog een persoon in de auto voor bewa king. De politie was niet voor reden vatbaar en begon direct te schrijven. Ondanks het feit, dat verdachte meende in zijn recht te staan, werd de zaak aangehouden. A. Burjs te Oude Tonge zat jn het raamkozijn, hetgeen slager Doesburg hem reeds meerdere malen had verbo den. Daar hij zeer brutaal was tegen de politie, kreeg hij 6.of 3 d.h. T. V. d. Berg te Oude Tonge bevond zich in kennelijke staat vein, dronken schap, hoewel het geen feestdag be trof. Eis 7.50 of 3 d.h. Uitspraak con form. J. C. V. d. Vliet te Herkingen reed met een tractor zoilder rijbewijs. Op 26 November, dus 18 dagen later had hij het nog niet aangevraagd. Uitspraak 10.— of 6 d.h. P. Vroegindeweij te Middelharnis reed op een motor met een cartonnen mun- merbord, was niet in het bezit van een rijbewijs en vond het niet nodig zijn ver lichting aan te steken. Uitspraak 10 of 4 d.h. L. Padmos ^te Ouddorp fietste zonder achterlicht, 3. P. v. Alphen te Nieuwe Tonge reed zonder achterlicht en gebruikte mis plaatste uitdrukkingen, tegen verbali sant. Om hem beschaving te leren moet hij 15.betalen of 6 dagen brommen. Diverse personen moesten betalen om dat ze zich op de kaai te Oude Tonge hadden opgehouden. O.a. J. W. Pieterse te Oude Tonge 3.A. v. d. Tonne- kreek te Oude Tonge kreeg 5.daar hij brutaal was geweest. J. B. v. Vliet te Oude Tonge 3. D. de Bonte Melissajit heeft niet een landbouwwagen gereden zonder verlich ting, 20.of 8 dagen. P. Troost te Melissant dacht dat de zijlichten niet behoefden te branden, terwijl zijn achterlicht 75 cm te hoog zat. 10.50. L. A. V. Vught te Ooltgensplaat reed ook zonder een verlichte landbouwwa gen. Verdachte: Ik laat altijd de aard appels met een auto rijden, doeh door de drukte was er geen beschikbaar. Ze hielden mijn zoon zo lang aan de praat, dat het reeds donker was, eer hQ naar huis kon. De Rechter: Je moet altijd de lan taarns brandende hebben en houden. De eis was 20.hetgeen verdachte bar veel vond. De Rechter: Het is ook bar gevaar lijk. Zouden die mensen, die je opgehou den hebben ook niet een centje willen bijdragen. Verdachte: Ik ben bang van niet, voor al nu de juin zo slecht is. Uitspraak 15. J. Bezuijen te Ouddorp was niet als getuige verschenen voor de Rotterdam se Rechtbank, contra Blokland. Uit spraak 5.of 2 d.h. J. V. d. Baan te Melissant reed met auto, waarvan het nummerbord niet ver licht was. Uitspraak 7.50 of 3 dagen. J. Troost te Middelharnis, fietste zon der voorlicht, hetgeen hem 4.ar mer maakte. P. Arensman te Stad aai^ 't Haring vliet had met een niet verlichte boe renwagen op de Zeedijk gereden. Hij durfde dit te doen, omdat het heldere maan was. Uitspraak 7.50 of 3 d.h. Job Troost te Sommelsdijk maakte geen gebruik van het rijwielpad, daar om moest hij 4.betalen. M. A. Nelisse te Nieuwe Tonge par keerde zijn auto aan de verkeerde zijde van de Voorstraat te Middelharnis. Uitspraak 4.of 2 dagen. Crefuifd met de duiven. C. Korteweg te Middelharnis parkeer de zijn wagen zonder verlichting te Nieuwe Tonge. Toen ik op de duivententopnstelling kwam, brandde er een lantaarn in de nabijheid van mijn auto, doch bij mijn vertrek was deze uit. De Ambtenaar: Het was u bekend, dat het laat zou worden en daarom had u er rekening mee moeten houden. Verdachte: In Middelharnis brandden ze op de hoek van de straat des 's nachts ook. Kantonrechter: Middelharnis is het brandpunt der beschaving. Hebt u 's nachts ook nog duiven opgelaten. Verdachte: Nachtvliegers zijn er nog niet. Uitspraak was 10.of 4 dagen. P. G. A. Jacobs te Den Bommel reed met een tractor met aanheingwagen zon der verlichting. Verdachte: Ik was door de drukte to taal vergeten ze aan te doen. Het zal mij nu niet meer overkomen. De Rechter: Het is tenminste knap gevaarlijk en daarom leg ik u een boete op van 10.—. Een zelfde lot onderging W. v. Gelder Hem kostte het echter 20.omdat verdachte niet verschenen was. G. A. V. Oorschot te Ooltgensplaat stond eveneens voor hetzelfde feit te recht. Verdachte beweerde echter, dat er geen lantaarns te koop waren. Uitspraak 15.of 6 d.h. S. Bezuijen te Ouddorp toonde op eer ste vordering zijn rijbewijs niet. Verdachte geeft het feit toe, doch kan wel een militair rijbewijs tonen, ja zelfs toont hij een rijbewijs voor het be sturen van rups voertuigen. Ik ben ech ter een ex-militair, heb in Indië ons land gediend en een ieder weet hoe een oud militair in de maatschappij wordt opgenomen. Verdachte wordt schuldig verklaard zonder toepassing van straf. Mej. M. S. V. Guip te Oude Tonge heeft haar fiets onbeheerd laten staan. De Rechter: Had je geen hondje bg je, dat er op passen kon? Verdachte: Ik moest maar eventjes een kan melk bezorgen bij een zieke. De Rechter: Het was dus. maar een hortje. Deze verordening is in de Duitse tijd Ingevoerd en een ieder weet, dat de Duitsers tegen het stelen van fiet- Vervolg pag. 2 Ie koloin) Dan rug, keel en borstje^ inwrijven met d Ètd. Van Zaterdag 19 Maart v.m. 13 uur t.m. Maandag 21 Maart v.m. 9 uur. MididelhaTiiis-SomnieIsd4ik: Dienst heeft P. Knöps, arts, Telef. 211 Sommelsdijk. Afwezig de artsen Tj. Kui pers, A. Kievit en C. F. Arends. Dirksland-Herldngen-Melissant Voor spoedgevallen G. Huisman, arts Telef. 1512, Melissant èn B. Elvé, arts, Telef. 262, Dirksland. Afwzig Dr Boot'. Oost Flakkee: Dienst hebben G. J. Buth, arts, Telef. 6, Den Bommel en C. W. Kramers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5