Plaatselijk Nieuws Middelharnis kan hei ook vlug liast van zemnTven Anijsmelk-iableiien Bladz. 2 „jüiijAivdEN-NIBUWS" Zaterdag 19 Maart 1949 Hieruit ziet men de ware democratie. Indien Rusland hier niet achter stond zouden Bulgarije en Roemenië nog wel evPii voorzichtig zijn om Joego Slavië aan te vallen. De oude Serviërs zijn altijd grote vechtersbazen geweest en hun land is zeer onherbergzaam, hetgeen voor on bekende troepen een groot gevaar in sluit. Wanneer echter de buurlanden aan vallen en door Rusland worden onder steund, gaat Joego Slavië er aan, of het vn) of niet, omdat het materiaal tegen zulk een enorme druk niet is opgewas sen. Het is te begrijpen dat met span ning wordt uitgezien, hoe de toestand op de Balkan zich verder ontwikkeld. Bulgarije. Woensdag verklaarde de minister van staat Mc. Neil in het Engelse Lager- huifc dat de landen Bulgarije, Roemenië en Hongarije met niedeweten en zelfs met steun van Rusland de bepalingen van het gesloten vredesverdrag hebben "geschonden. AUe drie der genoemde landen, Heb ben een veel groter leger georganiseerd, dan volgens het' verdrag was toegestaan, "terwijl verschillende economische bepa lingen evenmin werden na gekomen. Ook Amerika heeft een zelfde pro test ingediend, en deze drie landen mede beschuldigd, het getekende vredesver drag niet te zijn nagekomen. Al is het waar, dat op gronden van recht Amerika en Engeland mogen, ja moeten protesteren, zo verandert dit protest toch niets aan de zaak zelf. Rusland keurt niet alleen de verdrags schendingen goed, maar wakkert deze bovendien nog aan en daarmede is alles gezegd. Het zal ons zeer benieuwen of nu de Verenigde Naties ook hun protest zul len laten horen. Wat betreft Indonesië mengt naar on ze mening, de "Veiligheidsraad zich in een zaak die hem niet aangaat. Hier betreft het een heel wat ernsti ger geval, want niet alleen dat Bulga rije, Roemenië en Hongarije een geslo ten verdrag schenden, maar wat veel "erger is, een der grote mogendheden, die op de naleving zou moeten toezien en zich daartoe ook verbonden heeft, steunt de overtredingen. Duitse krijgsgevangenen. Tussen Amerika, Engeland en Frank rijk enerzijds en Rusland anderzijds is een geschil gerezen over de Duitse krijgs gevangenen. Rusland beweert, dat de Duitsers die zich nog in Rusland bevinden, allen vrij willig zijn achter gebleven. Dit zelfde bev/eren ook Engeland en Frankrijk. Deze beide laatste landen, hebben nu wederom een protest te Mos kou ingediend en aangeboden om door een internationale commissie deze kwes tie zowel in Rusland als in Engeland en Frankrijk te laten onderzoeken. Als de geruchten waarheid bevatten, moet Rusland nog een groot aanta:l Duitsers vasthouden. Men spreekt zelfs van een 6 tot 8 millioen krijgsgevangenen, die thans in de wapenindustrie of in de mijnen werkzaam zijn. Of deze protesten Iets zullen uitha len, betwijfelen wij zeer, gelet op de grote geheimzinnigheid waarmede Rus land te werk gaat en de vele moeilijk heden die met dit land hangende zijn. Amerika. In de Amerikaanse kolenmijnen is op nieuw een grote staking uitgebroken. Ruim 425.000 naijnwerkers hebben voor .veertien dagen het werk stilgelegd, uit .protest, omdat de heer James Boyd benoenad is tot directeur van het mijn bouw bureau. Door deze staking zijn mede bijna 70.000 spoorwegmannen werkeloos ge werden. Hoewel dit een groot aantal mijnwer- kei.'? is, die het werk hebben stilgelegd, zo wordt toch verwacht dat de industrie hierdoor niet direct gedupeerd zal werden. Enkele bonden gaan niet met de sta king mede en blijven doorwerken. tJit dien hoofde verwacht men dat de staking zal verlopen, wanneer zou worden besloten de staking te ver lengen. INGEZONDEN ST"ÜKKBN Er volgen over het ,,Kerkconcert te Sommelsdijk" nog enige ingezonden stukken, die v/e in dit nummer niet kon den opnemen. Het ingezonden stuk van de inzender uit Nieuwe Tonge zullen we niet plaat sen, omdat dit niet het algemeen raakt, 'en te persoonlijk is. Redactie. KEKKNIEUWS DE KEKKGBOEP-POTAPPEL, TE STAVENISSE D'e kerkgroep van de op Tholen zo be kende oviderling L. Potappel en ouder ling J. Slager te Stavenisse is, zoals men weet, een op zichzelf staande ge meente, die onder geen enkel kerkelijk verband is opgenomen. Men noemt zich „Oud Gereformeerd", maar in werke lijkheid is men dit niet, daar men geheel op zichzelf staat. Jarenlang heeft Ds J. Fraanje van Barneveld (die ook deze ouderlingen in dertijd bevestigd heeft) in, deze gemeen te de Sacramenten (Doop en Avond maal) bediend, lidmaten aangenomen en zodoende werd deze gemeente als kerk in stand gehouden. Ds Fraanje is thans ziek en wordt verpleegd in het ziekenhuis Salem" te Ermelo. Zijn toestand is wel vooruit gaande, maar toch zal hij, wanneer hij verder mag genezen, niet zulke grote reizen meer kunnen maken en veel bui tenaf kunnen preken. Zodoende heeft men in bovengenoem de gemeente andere middelen te baat genomen en Ds Toes van de Kinderdijk laten optreden, welke aldaar eveneens een zelfstandige gemeente heeft. Ds Toes stond voorheen te IJsselmonde bij Rotterdam. Naar wij vernemen is een deel der kerkgangers dit zeer tegengevallen, daar het volgens hun gevoelen meer voor de hand lag aansluiting te zoeken bij de Geref. Gem.eenten, daar toch Ds Fraanje zich al die jaren voor deze ge meente disponibel gesteld heeft. Men schijnt zich echter vooralsnog tot geen geordend kerkverband te willen voegen. Deze gemeente te Stavenisse heeft een prachtig nieuw kerkgebouw dat op 9 Dec. 1936 in gebruik werd genomen, waarbij Ds Fraanje voorging. Deze kerk telt 500 zitplaatsen. Diakenen zijn er niet, wel collectanten en een voorlezer. De gelden worden beheerd door boven genoemde ouderlingen. Des Zondags is er 3 maal leesdienst, de opkomst is altijd goed, des middags vooral is de kerk vol. Ds Toes heeft nu Woensdag biddag gehouden en enkele lidmaten aange nomen. Hoe de Oud Geref. Gemeente te St. Maartensdijk (voorganger dhr Kr. van Gorssel) welke gemeente eveneens op zichzelf staat en waar Ds Fraanje ook dikwijls optrad, hierop reageren zal, is ons niet bekend- Een raadszitting van luttele minuten. Donderdagavond kwam de gemeente raad bijeen, waarin het nieuwe raads lid, de heer A. v. d. "Velde, die in de pieats van dhr de Korte benoemd is, werd geïnstalleerd. Daarna verrezen de raadsleden van hun zetels en onder doodse stilte her dacht de "Voorzitter, Burgemeester Rijn- ders, het verscheiden van de gemeente ontvanger de heer van Paasschen. In 1913 werd de heer van Paasschen tot ontvanger benoenad, memoreerde spr., welke betrekking hij 32 jaar lang met grote accuratesse en nauwgezetheid en de vooral zo nodige betrouwbaarheid heeft verricht. De laatste jaren van zijn leven waren niet gemakkelijk. Een ziek lichaam streed tegen een energieke geest. Dankbaar zijn we, zei spr. voor hetgeen de overledene gedaan heeft in het belang der gemeente. Hij was een man met gemeenschapsgevoel en be kleedde vele functies met enthousiasme, energie en offervaardigheid. Lange tijd zullen velen van de bevolking en ook vrij als overheidsorgaan herdenken het geen hij voor de gemeente heeft ver richt. Aan de familie is onze deelne ming betuigd en laten wij de moed en het geloof vinden om zijn verscheiden te zien in het licht van de eeuwigheid. Na dit plechtig ogenblik hernamen de gemeentelijke zaken hun loop en kwa men de notulen aan de orde, die na een opmerking van de heer van der Brugge v/aarmede de raad zich kon verenigen werden vastgesteld. De ingekomen stukken, die van wei nig belang vaaren, hielden enkele aan genomen benoemingen in en ook een schrijven van het bestuur van de "Vro\i- wenbond van het N."V.V. oin een open oog te hebben voor speelgeiegenheden voor kleuters, welk epistel echter naar B. en W. werd gerenvoyeerd voor prae- advies. Hiermede was de vergadering, die sleciits enkele minuten in beslag nam, reeds ten einde en trok de raad zich achter gesloten deuren terug om van de voorzitter belangrijke mededelingen te horen inzake de woningbouw. MIDDELHARNIS lil memoriam J. M. va,n Paasischen. In de leeftijd van 63 jaren is plotseling overleden de heer J. M. van Paasschen, gemeente-ontvan ger van Middelharnis, welk ambt de overledene gedurende 36 jaren heeft uitgeoefend. De heer van Paasschen be kleedde vele functies, o.a. secretaris van de Dijkring Flakkee, van de Stichting "Veerverbinding Flakkee^Brabant, van de "Vereniging Plakkeese HBS en van het departement van het Nut. Boven dien was hij rentmeester en secretaris van de polders Onwaard, St. Christoffel Kraayestein, Oudeland van Sommels dijk en Everdina en Johannispolder. Zeer verdienstelijk maakte hij zich ook voor de Ambachtsschool, van welke ver eniging hij penningmeester was. Predikbeojrten Ned. Herv. Kerk v.m. 9 uur in de Chr. Geref. Kerk en nam. 3 uur in de Ncd. Herv. Kerk te Som melsdijk Ds Goedhart. Geref. Kerk 2 x Ds Zeilstra. Chr. Geref. Kerk 2 x Ds de Jong. Geref. Gem. 2 x lezen. DsN. de Jong, predt. der Chr. Geref. Kerk heeft een beroep ontvangen naar Utrecht. Zaterdag 19 Maart des sav. half ze ven hoopt voor de Geref. Gem. voor te gaan Student H. van Gilst theol. Stu dent te Rotterdam. Zaterdag 19 Maart, 's avonds om 7.45 uur hoopt de vereniging: ,,Een School met de Bijbel haar jaarlijkse al gemene ledenvergadering te houden. Tot Zaterdag 26 Maart a.s. bestaat er gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de School met de Bij bel. Deze aangifte kan plaats hebben bij de "Voorzitter der vereniging, dhr W. Redert. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Termogenewatten, Pinkpillen, Mar- siltabletten. Doosjes drop. Een keur van goede artikelen vindt u steeds in Wed. Kurvinks Drogisterij. COMMISSIE STEUN "WETTIG GE2AÖ MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Zaterdagmiddag vond ten raadhuize van Middelharnis de installatie plaats van de Plaatselijke Commissie Middel- harnis-Sommelsdijk van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag. In deze commissie hebben zitting de heren A. v. d. Bergh, J. H. Dijkers, G. den Eer- zamen, M. K. van Eek, J. Hoogmoed, C. Jongejan, H. Kuipers, A. H. Mijs, en W. H. "Verheul. De installatie geschiedde door Burgemeester Rijnders, die daarbij gewaagde van de bittere noodzaak om enkele jaren na de tweede wereldoor log, reeds deze organisatie In het leven te moeten roepen. Het lid van het Ge westelijk Bestuur, de heer A. Fopm.a zette uiteen, dat' het de taak der com missie, zal zijn het maken van propa ganda en het werven van vrijwilligers voor de nationale reserve en de reserve rijkspolitie. De nationale reserve zal tot taak hebben het beschermen van aan- en afvoerwegen van het front bij een buitenlands conflict. De Groepscomman dant der Rijkspolitie de heer de Bukviel lichtte toe, dat, in tegenstelling, tot de nationale reserve, de reserve rijkspolitie optreedt bij een binnenlands conflict ter vervanging van de actieve rijkspolitie, die dan naar de centra van de onlusten overgaat. Br zijn reeds 4 reservisten, doch er zijn er voor de groep Middelhar nis 30 nodig. Op 31 Maart a.s. zal in Hotel Spee te Sommelsdijk, des avonds te 7.30 uur een propaganda-vergadering worden gehouden, waaraan ook de Le- gerfilmdienst zal medewerken. Deze vergadering zal uitsluitend toegankelijk zijn voor meerderjarigen. De heren Mijs en Verheul werden aangewezen tot voor zitter en secretaris der commissie. STSLLENDAM Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur dhr Bonman en sav. 6 uur dhr Bouman (Bidstond.) Bij het zeevissen had A. de J. het ongeluk zijn gehele vistuig kwijt te ra ken virat een schadepost is van 2000. Op verschillende plaatsen in de ge meente zijn borden geplaatst v/aar met rijv/ielen niet meer gereden mag worden Bij overtreding zal een procesvei'baal niet achterwege blijven. GOEDEKEEDE Predilibeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Ds Steur van Ouddorp en sav. 6.30 uur dhr Vetter van Middelharnis. Bidstond voor iiet gewas en tevens zal er in beide diensten col lecte worden gehouden. De collecte welke j.l. Zondag gehou den is in de Ned. Herv. Kerk ten bate voor de Geref. Zendingsbond heeft f 110.35 opgebracht waarvoor de ge meente hartelijk dank wordt gezegd. Het bestuur van de polders Oud en Nieuw Westerloo en de N. Oostdijk te Goedereede tracht bij inschrijving te verkopen de grond van de bietenkade. Inschrijvingsbiljetten moeten worden ingeleverd voor of op 26 Maart 1949 bij de "\'"oorz. dhr D. Goekoop alwaar ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. OUDDORP Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur lezen en nam. 2.30 uur Ds Steur. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds Dhal- •meijer van Schiedam. Geref. Gem. 2 x lezen. A.s. Zaterdagavond 19 Maart des sav. 7 uur zal in hotel Akershoek ver gadering plaats hebben van de "Var- kensvereniging „Het "Varken". Agenda: 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag 1948. 3. "Verslag Comm. 4. Bekening en verantwoording penningm. 5. "Verkie zing bestuursleden, aftr. zijn Kr. Ha- meeteman en KI. Meijer. 6. Benoeming Bode. 7. Rondvraag en sluiting. De dienstplichtige Eeuwit van der Bok Klzn. van de lichting 1948 is inge deeld bij het Regt. Uitrustingstroepen. Datum van opkonrist 4 Mei a.s. HBRKINGEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. en sav. Ds Klootwijk Geref. Gem. voorm. 9.30 en nam. 2 uur en sav. 6 uur dhr van Gilst. NIEUWE TONGE Predilibeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. dhr "Vetter van Middelharnis en sav. Ds A. v. d. Kooij. In de haven te Battenoord werd deze week een schip aardappelen verladen voor de consumptie. De vrouw van K. Noteboom had het ongeluk van de zolder te vallen. Hierbij bezeerde ze zich zodanig, dat dokters- hulp moest worden ingeroepen. In. de j.l. Woensdagavond gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk werd tot diaken geko zen de hefer B. Holster Jz. Belanghebbenden worden er aan her innerd dat de keuring van trekhonden zal plaats hebben op Maandag 21 Mrt aanstaande. Geopend van 95 uur, ook des Zaterdags Oude Tonge A.s. Dinsdagavond hoopt voor de Geref. Gem. om half zeven op te treden Ds Bel van Dirksland. Enkele tuinders te Oude Tonge na men onlangs het initiatief tot het op richten van een sorteerinrichting van de Coöp. "Veilingsvereen. ,,Persoonsdam" te Rotterdam. In sainenwerking m.et het hoofdbestuur hield men thans een avond waarop de diverse organisatorische en afzet problemen werden behandeld. De heer P. v. d. Doel voorz. van de i^l. afd. wees op het feit, dat Flakkee zeer ver achter is wat de afvoer van haar pro ducten betreft, vergeleken bij Brabant Zeeland enz. Wanneer men de gezonde afzet voor zijn producten wil verkrijgen dan is Rotterdam hiervoor het aange wezen punt. De heer G. Hogeweg zette het werk der %'eilingen uiteen. Door de centrale aanvoer is een geweldige koopkracht verkregen. Doordat men voeling houdt met de gehele streek verkrijgt men een zo zuivere prijsvorming als maar moge lijk is. Door de grote aanvoer is een grote neerzetruiinte nodig. Een uitbrei dingsplan is ontworpen waarbij aan de Waalhaven over een gebied van 3 hec taren zal kan worden beschikt. De directeur der veilingvereniging, de heer van Driel, noemde de moeilijlche- den voor de land- en tuinbouwers op ■r-1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2