Straatbelasting ^chk. weekblad op gereformeerden grondslag Voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden in Plaiielandsgemeenien KANTONGERECHT SOMMELSDIJK De Ambienaar O.M. moei niei aliijd de wrede man zijn. Hei moei maar eens uiizijn mei hei rijden zonder verlichiing DE LICHTINGEN WORDEN VERGROOT EIIAf1DEI1-l1IEUW5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnls, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 16 MAART 1949 21ste JAARGANG No. 1803 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De toepassing in vele gemeenten, ook ten plattelande, van artikel 280 van de gemeentewet, welke de mogelijkheid schept voor de heffing van straatbelas ting, stuit in landbouwkringen, geor ganiseerd in de Stichting voor de Land bouw, in velerlei opzicht op bezwaren. Immers de straatbelasting wordt vaak geheven over gebouwde en ongebouwde eigendommen, gelegen aan de wegen, welke bij waterschap of polder in on derhoud zijn en waarvan de ingelanden derhalve een bijdrage moeten leveren in de vorm van waterschaps- en polder- lasten. Deze lasten zijn veelal hoog en drukken zwaar op de landbouwers en de grondeigenaren, vooral in die pro vinciën. Zuid Holl. (eil.); Zeeland en Friesland, waar bijzondere lasten voor de zeeweringen moeten worden opge bracht. Tenslotte wordt in een aantal gemeenten van de weggebruikers reeds een wegengeld geheven volgens andere normen dan de straatbelasting. In de provincie Groningen b.v. in de vormvan het paardengeld. In landbouwkringen wordt het daarom billijk geacht dat bij de heffing van straatbelasting met al deze omstandigheden rekening wordt gehouden en dat dit resulteert in het achterwege blijven van de straatbelas ting voor bedoelde percelen, eventueel heffingen tot een lager percentage dan 6 pet. van de gebouwde en 3 pet. van de ongebouwde eigendommen en in een aftrek van straatbelasting van hetgeen reeds uit anderen hoofde voor de wegen wordt opgebracht. Zulks is niet alleen mogejijk, maar een dergelijke toepassing van de straatbelasting vindt ook in het algemeen instemming bij betrokken overheidsinstanties. GEWAARSCHUWD De Communisten hebben gesproken. 't Begon in Frankrijk. De leider van de Franse communisten is er mee be gonnen. Wat of de houding van de Commu nisten zou zijn in geval van oorlog. Ben oorlog met Rusland. Dan zouden de Franse Communisten zich scharen aan de zijde van de Russen. Dus vech ten tegen hun eigen land. Oorlog tegen hun eigen land, tegen hun eigen mede burgers. Thorez, de leider van de Franse Communisten is voorgegaan. Andere Communisten-leiders zowel in als bui ten Europa zfln hem gevolgd met ge lijksoortige verklaringen. De ene £il slaafser en onderwerper dan de andere. Ook de Nederlandse communisten zijn in hun verklaring niet achterwege ge bleven. Paul de Groot, de secretaris van de Nederlandse communisten heeft uitge sproken, dat de Nederlandse communis ten het voorbeeld van de Franse zouden volgen. Amsterdam zal bij Parijs niet achterblijven. Dus zo ons land door Rusland wordt aangevallen, dan zullen de Nederlandse communisten zich aan de zijde van Rusland scharen. Anders nog dan met de N.S.B.ërs. Mussert sprak van met de handen ge kruist toezien. Maar toen de Duitsers kwamen ontpopten de N.S..Bërs zich als verraders en heulers met de vijand. De communisten verklaren zich open lijker. Ze kondigen, nu reeds aan dat ze de vijand zullen helpen. Wat dat voor ons land betekent? Dat in geval van oorlog ongeveer 400.000, bij de verkiezing in 1948 be haalden de communisten 381.000 stem men, als bondgenoten zullen optreden van Rusland. Een ernstige situatie voor ons land. Waar nu reeds rekening mee gehouden dient te worden. Ons volk en onze regering dienen nu reeds positie te kiezen. Wie nu verklaart dat hij in geval van oorlog met Rusland als ver rader en tegenstander zal optreden moet nu van heden af als zodanig be schouwd en behandeld worden. Op de Regering inzonderheid ligt de verplich- -lAO-f^ 'ccu-i-eri' Zitting van Vrijdag 11 Maart. Kantonrechter: Mr van der Velde. Ambtenaar O.M.: Mr van Buuren. Griffier: Mr Groeneveld. De snuffelende hond. H. dg Ruiter, Dirksland (niet versch.) had o]5' Zondagmorgen al wandelende in gezelschap van zijn hond, het beest wild op laten sporen. Deze zaak was de vorige maal aange houden teneinde als getuige de veearts v. Nieuwenhuizen te horen, welke thans opmerkte: Op 27 December jl. bezich tigde ik een inbeslaggenomen typisch lange hond. Dit beest kan enorm hard lopen en ik heb hem meerdere malen al snuffelende op het land zien lopen. De Ruiter wandelt iedere dag met zijn hondje, werkt nooit en ziet er altijd piekfijn uit. Zelf heeft hij gezegd, dat de hond in dit seizoen plm. 60 hazen heeft gevangen en zo hard kan lopen, dat geen haas hem ontglipt. Het is een toevallig heid, wanneer de politie constateert, dat genoemde hond een haas vangt. De Rechter: Kunt u constateren,dat een snuffelende hond op wild loopt? Loopt een hond in het dorp ook te azen op wild? Getuige: In het laatste geval zoekt deze naar een hond van een ander ge slacht. Het dier is geld waard en heeft een enorme reputatie, vandaar dat hij werd verkocht aan een bekende stroper te Ouddorp. De uitspraak luidde thans 40.of 30 dagen hechtenis. De. rijdende doodkist. De vorige maal was de zaak aange houden contra N. J. v. d. Velde te Nieu we Tonge, welke een auto had bestuurd zonder in het bezit te zijn van een rij bewijs, en tevens daarbg iemand had aangereden. Getuige wachtmeester v. d. Giessen. Ik heb meerdere malen gehoord dat ver dachte met dat vehikel heeft gereden. Na inbeslagneming heeft hij zelf de auto in het bijzijn van mij naar de ga rage gereden en toert bleek mij, dat er veel speling in het stuur zat, terwijl de remmen bij controle zeer slecht waren. Verdachte gaf beide feiten' toe. Nadat de rechter nogmaals opmerkte, dat het een schandaal is om met zo'n rammelende kast over de weg te rijden, legde deze verdachte een totale straf op van 35.^of 14 dagen hechtenis. D. H. Israël, Melissant stond terecht voor overtreding van het broodbesluit. Verdachte gaf het feit toe, doch deelde mede, dat zfln knecht de oorzaak was, daar deze zijn opdracht niet had uitge voerd. Zelf kon hij moeilijk weg, omdat zijn vrouw ziek was geweest en hij in het geheel geen hulp kon krijgen. Eis was 30.— of 12 d.h. Uitspraak 15.— of 6 d.h. Onder curatele. F. v. d. Weide, Sommelsdijk was op 31 Augustus dronken aangetroffen op het Zandpad te Middelhamis. Verdachte zegt, dat het nu afgelopen is, omdat hij niet meer drinkt, want hij komt in het geheel niet meer van huis. Ik had slechts 3 borreltjes op, dus moeten ze as of iets dergelijks in mijn glaasje hebben gegooid. Ik beloof, dat het nooit meer zal gebeuren en heb nu in een half jaar al geen glaasje gedronken. De Ambtenaar van het O.M. eist te gen Frans drie dagen hechtenis met een proeftijd van twee jaar, terwijl hij dan tevens onder toezicht zal worden gesteld ting nu reeds haar maatregelen te ne men. De gangbare opvatting dat men alles vrij moet laten is onhoudbaar. Onze Regering is gewaarschuwd. Haar maatregelen mogen niet achter blijven. van een persoon van het Centraal Bu reau Alcoholisme. Verdachte: Ik ben zelf reeds naar de secretaris Knape gegaan en heb hem gevraagd of deze mij onder zijn toezicht wilde nemen. Ik dank u voor deze mil de straf en ik schaam me, dat ik we derom hier heb moeten komen. Uit spraak 1 d.h. met een proeftijd van een jaar, tevens wordt Frans dan onder toe zicht gesteld. A. 'de Vogel, Ouddorp stond terecht, omdat hij op land van Sandifort had gelopen ondanks het feit, dat hij geen schriftelijke toestemming had. De vori ge maal was deze zaak aangehouden, teneinde Sandifort te horen. Getuige W. Sandifort zeide mondeling toestemming te hebben verleend aan verdachte om over zijn land te lopen, mits hij niet ging stropen. Verbalisant 't Mannetje nam echter geen genoegen met de verklaring van de Vogel en zette hem op de bon. Nadien had getuige aan verdachte een schriftelijke toestemming gegeven, om dat ze elkaar altijd nodig hebben, daar ze naast elkander wonen. De ambtenaar kreeg de indruk, dat het twee handen op een buik waren en eiste daarom ƒ3- of 1 dag hechtenis. Uitspraak was vrijspraak. De rechter zeide: Denk er om, dat ze u niet pak ken voor het verschalken ^an een haasje. C. V. Balen te Sommelsdijk, had op andermans grond gelopen. Uitspraak 3.— of 1 d.h. Elen militair voor de balie. P. Hooidonk te Bergen op Zoom heeft fruit verkocht te Oude Tonge zonder in het bezit te zijn van een ventvergun- ning. Verdachte had dit totaal ver geten. De Rechter: U is militair en deze lie gen nooit. Verdachte; Ik ben het inderdaad ver geten. Nadat de Ambtenaar 5.had geëist, zeide verdachte, dat hij slechts 0.75 per dag verdiende. Kantonrechter: Bent u dan niet in het bezit vam een dienstauto? Vervolgens stond deze zelfde militair terecht voor het feit, dat hij in Den Bommel was gepikt, omdat zqn rem men niet deugden, (de voetrem liep 12 m door en de handrem 20 m.) Verdachte: Ik ben pas 14 dagen ge huwd en inmiddels zijn de remmen ge repareerd. Wilt U daar rekening mede .houden? Rechter: Wat doet Uw vader? Verdachte: Ook fruithandelaar. De Rechter: Dan betaalt deze wel. Voor deze keer zal ik U nog eens ont zien, omdat U militair bent en leg U dan ook een straf op van in totaal 10.50 of 6 d.h. L. Grinwis en getuige B. Tanis, Oud dorp, zullen op 8 April in verband met het niet verschijnen worden voorgeleid. Een hopeloos geval. Job van Gulik, Dirksland, werd op 31 Decewiber onder Herkingen aangetrof fen met 9 patronen in zijn zak, welke in beslag werden genomen. Nadat het corpus delicti op tafel was gelegd kreeg getuige wachtmeester Hoogerheide het woord, welke verklaar de; dat V. Gulik soms met 11 12 man de polder intrekt om met behulp vaxt een lichtbak te gaan stropen. In dit ge val was de lichtbak reeds enkele ma len aan geweest eer ik v. Gulik te pak ken had. Direct stak hij een sigaret qp, teneinde zijn makkers te waarschuwen, dat er onheil was. Verdachte geeft sportief toe, hetgeen de Ambtenaar zeer fideel vindt. Deze houdt hiermede rekening en eist slechts 40.of 20 d.h. met ver nietiging van de patronen. De rechter maakt er 30.van en laat de rest eender. Naar het ANP verueemt zullen de lichtingen met 10.000 man wor den uitgebreid. Op het ogenblik is de situatie aldus, dat er jaarliijli^ ongeveer 80.000 jongemannen voor de dienstplicht wonden gekeurd. Van hen komen er rond 40.000 in twee halfjaarlijkse lichtingen van 20.000 man onder de wapenen. Door een geperfectionneerde indeling en door de maatsta^ven enigermate te verruimen zullen er op de duur 50.000 jongemannen worden opge roepen. Het zou in de bedoeling liggen, de vergroting van de lichtingen geleidelijk te doen geschieden. De legerleiding be schikt nog over te weinig instructeurs en kader om de grotere lichtingen thans reeds op te kunnen vangen. Om in het tekort aan kader te voorzien zal men zich als instructeur kunnen melden, een functie, welke zowel voor militairen als voor burgers openstaat. Zij zullen na een oefentijd van een jaar mede be last worden met de militaire training der troepen. Binnenkort zullen van de zijde der legerleiding nadere medede lingen over de aanmelding volgen. De grotere behoefte aan kader wordt niet in de eerste plaats veroorzaakt door het feit, dat de lichtingen worden uit gebreid, doch vooral door de langer wordende duur der militaire training. Door de vergroting der lichtingen zul len namelijk meer soldaten in Neder land blijven dan thans het geval is en zij zullen, zoals alle in ons land gelegerde strijdkrachten een militaire opleiding van langere duur ontvangen dan de primai re van de door Indonesië bestemde strijd krachten. De gelden, welke voor het vergroten der lichtingen benodigd zijn, zullen deel uitmaken van de suppletoire begroting, die nog door de minister van oorlog zal worden ingediend. In deze suppletoir be groting -^yorden, zoals bekend, de uit gaven ondergebracht voor de militaire verplichtingen van ons land in het ka der der Westeuropeese Unie. Een brand met nasleep. M. v. d. Ham, Dirksland had op 30 December j.l., nadat hij de brand van de Ned. Herv. Kerk had helpen blussen, als chauffeur der brandweerauto „Dirks land" in de Hoflaan een aanrijding ver oorzaakt. Verdachte verklaarde: Nadat we twee uur hadden geholpen met het blussen van de brand, gingen we om streeks één uur weipr naar huis. Ter hoogte van het kruispunt Hoflaan-Em- malaan gaf ik een waarschuwingssit? naai, doch kort daarop reed ik met tt;ii klettergang boven op de auto van B. de Gast te Dirksland, welke geen signaal gaf. Ambtenaar: Had u zelf ook gespoten? hoe lang? v. d. Ham: Ik ben ongeveer 2 uur onafgebroken in touw geweest en heb zelf ook mee'gedaan. Wachtmeester Hoogerheide: Verdach te heeft zelden in het grote verkeer ge reden en als hij op de weg kwam, was dit met een tractor. V. d. Ham: Ik ben nooit met een auto van het eiland af geweest. Get. J. Vroegindeweij, Stad aan 't Ha ringvliet: Op 30 Dec. reed ik per rij wiel op de Hoflaan en zag toen een brandweerauto aankomen. Vervolgens hoorde ik een wagen blazen, doch wie dat deed, weet ik niet. Beide auto's re den met een gang van 40 km. Ik reed achter de luxe auto toen deze door de brandweer werd aangereden. De luxe auto draaide een kwart slag om en was opzij geheel ingedeukt. Get. B. de Gast, Dirksland: De aan rijding had plaats, nadat ik het midden van het kruispunt voorbij was. De brandweer reed met een gang van 60 km toen zij mij in de flank aanreed. Verscheidene mensen waren gewond en mijn knie is nog niet beter. Ik heb geen signaal gegeven bij het kruispunt. (Vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1