Jdateh^ud ZENDINGSWEEK DER GEREF. ZENDINGSWEEK OP HET EILAND Disiribuiiediensi Goeree - Overflakkee KÏNDERHOEKJE Saterdag 12 Maart 1949 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 De GerefZendingsbond hield op Flak- Ttee een zendingsweek. Hiertoe zijn over ■gekomen de directeur Ds Batelaan en Mevr. Zendeling H. J. van Wierden. De gehele week doorkruisen zij ons eiland. Se primeur had Ooltgensplaat en Som- melsdijk. In Ooltgensplaat sprak mevr. -van Weerden. Haar nian is vorig jaar, tengevolge van de ontberingen doorge staan in Japanse gevangenschap, over leden. Zg steunt evenwel nog de zending en gaat uit spreken. De opening van deze bijeenkomst ge- .schiedde door Ds Sonnenberg met Schriftlezing (Ps 87) en gebed. Het was Ds een groot voorrecht en genoegen om .de vele aanwezigen te verwelkomen. Naar aanleiding van Ps 87 merkte Ds op dat de Heere voortgaat en door gaat om zich een geineente te vergaderen ook in het Zendingswerk. De Zending ook •een deel van het werk in Gods Koninkrijk Hadden we vorige week een veldpre- diker van onze jongens in Indië, thans is tot ons gekomen een Zendeling we duwe, die al jaren onder de Toradja's met haar man heeft gearbeid. Mevr. TJ bent hartelijk welkom. Mevr. van Weerden begon hartelijk dank te zeggen voor de uitnodiging. In haar rede begon zrj haar eerste indruk ken weer te geven onder de bevolking in dit verre land. Het was een heel andere wereld voor haar, vooral de eer ste maanden. Haar man en zij vi^erkten te Ronkong en over de Ronkongers had Mevr. heel "wat te vertellen. Het werk onder zieken vergde veel werk. Het oprichten van een naaiver- •eniging bracht grote moeilijkheden, maar een en ander mocht toch gezegend wor den. Treffende verhalen vertelde mevr. werden meegemaakt. In 1942 werden er al 35 gemeenten los staande groepen ge vormd. Haar man ging soms 3 weken van huis om deze te bezoeken en ver schillende plechtigheden te verrichten. Steeds, mocht hij wijzen op de Heiland ook aan de Heidenen. Moeilijk ja zeer moeilijk was dit werk, daar nog nooit van Schepping en de God der Schepping was gehoord. Noch thans, werden er ve len toegebracht. Mevr. sloot haar aar dige rede met de bede voor de Zending, dat God hem ook mocht beschermen en .schragen. - Hierna gaf de Zangvereniging „El- thato" enkele liederen ten beste. Na de pauze werden er verschillende vragen gesteld o.a. of de Toradja's een goed Hollands bestuur willen houden op deze vraag, antwoordde mevr., ja. Het -onderwijs aan school werd ook door Mevr. gegeven. In totaal werd in Ronkong op 27 scholen les gegeven met Inlandse krachten. De catechisatie werd goed be zocht. De kinderen komen vanzelf en worden niet gestuurd door hun ouders. (Dit is op Plakkee misschien weX an ders). (Verslagg.) Aangaande de afgo den dienst vertelde mevr. op een betref fende vraag, dat daar veel waarde aan wordt gehecht, b.v. bij een slechte oogst ziekte, de geboorte van een kind. Het avondmaal wordt bediend zoals in Holland en ieder die tot belijdenis komt gaat hieraan. Er wordt meer uit persoonlijk geloof geleefd dan in Holland Ds Sonnenberg dankte mevr. van Weerden hartelijk voor haar betoog. Na mens de Zendingscommissie sprak dhr K. van Oostende. Hij bepaalde zich bij de eerste zendelingen die door Christus werden uitgezonden. Hij hoopte ook dat thans nog vele naensen en vrouwen ge vonden mogen worden die in de Zen- dingsv>rrjngaard mogen werken. Laten wij ook liefde tonen voor de zending door deze met onze gaven te steunen. Dhr van Oostende eindigde met dankgebed. De leider van de Distributiedienst GoereeOverflakkee maakt bekend dat de uitreiking bonkaarten 905 en tex- tielkaarten 905 voor zelfverzorgers eu niet zelfverzorgers zal plaats hebben als volgrt: Dinsdag 15 Alaart a.e.: Middelhamis van 9 tot 12 uur van A t.m. K en van 1.30 tot 3.30 uur L t.m. Z. Woensdag 16 Maart a.s.: Sornmelsdijk van 9 tot 12 uur van A t.m. K en van 1.30 tot 3.30 uur L t.m. Z. Donderdag 17 Maart a.s.: Oude Tonge van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Vrgdag 18 Maart a.s.: Dirksland van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Maandag SI Maart a.s.: Den Bommel van 9 tot 12 uur. Stad aan 't Haringvliet van 2 tot 4 u. Dinsdag 22 Maart a.s.: Nieuwe Tonge van 9 tot 10.30 uur. Ooltgensplaat van 9 tot 12 uur. Herkingen van 1 tot 2 uur. Stellendam van 9.30 tot 12 uur. Goedereede van 2 tot 3.30 uur. Woensdag 23 Maart a.s.: Melissant van 9 tot 12 uur. Donderdag 24 Maart a.s.: Ouddorp van 9.30 tot 12 uur van A t.m. K en van 1 tot 3.30 uur van L t.m. Z. Voor deze uitreiking moet alleen wor den medegebracht de stamkaart en de inwisselingsbon van de bonkaart 903. Geopend van 9-5 uur, ook des Zaterdags. Beste jongens en meisjes! Ditmaal zal ik maar dadelijk beginnen aan het nieuwe werk. Aan de beurt is het 2e MAABTRAABSEL: Het geheel bestaat uit 24 letters en is de benaming of aanspraak van het Opperwezen, te vinden in Matth. 11. 1-24-4-11-2-14 was een gelovige broeder te Rome (Rom. 16.) 21 - 16 - 17 - 19 -10 - 20 - 8 was een broeder van Petrus. 6-5-11-21-8 was een medearbeider van Paulus (Col. 4.) 13 - 12 - 20 was de oudste dochter van Laban (Gen. 29.) De Heere is mijn 9-7-22-23-18-4 (Ps. 23.) 16 - 20 - 15 - 11 - 21 was een zuster van Tubal-Ka'in (Gen. 4.) 2-23-3-16 was een landstreek waar God een hof had geplant. Dit raadsel werd me toegezonden door Pieter Flikweert Johz., Nieuwerkerik. Eerst zal ik bij de brief beantwoording maar een plaatsje geven aan de nieuwe lingen. Bram V., Sornmelsdijk. Zeker mag jij meedoen. „Wie als vriend hier binnen gaat, komt nooit te vroeg, maar steeds te laat!" Uit je eerste brief weet ik al heel yeel van je broertje en je zusjes. Het gaat ook net zoals het overal gaat. Vind jij 't gewicht van kleine CorAe zo weinig? 't Is normaal, hoor. Met de raadsels heb je nogal niet veel last. Jam H., Ouddorp. Doe jij ook maar ge rust mee. Je broer Krijn herinner ik me nog wel. Was je 't al lang van plan? Waarom dan niet eerder gedaan? Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaar dag. In de Middelduinen ben ik wel eens geweest. Is meester al beter? Leendert v. d. M., Oude Tonge. Hier sta je nu. Leen. Jij bent de derde nieu weling deze week. Van jouw leeftijd doen er wel mee, hoor! Jong gewend, oud gekend, zegt het spreekwoord. Cootj© M., Dirksland. Hartelijk gefe liciteerd! Als je overgaat kan je meteen dan zien hoe je zusje het maakt. Heb je al.gezaaid in het tuintje? Greetje T., Sommelsdijk. Dat is leuk, een stukje van de tuin voor bloemen! Nu moet je er goed voor zorgen. Maak maar dat je het hele jaar bloemen het)t en geen onkruid. Hoe ging dat vorig jaar Adrie v. d. T., Dirksland. Heel duide lijk werk! Neen, vreemde postzegels spaar ik niet op. Wat heb jrj er al veel! Ik zal beslist eens moeten aanwippen als ik^ langs kom. Mag dat Bram de J., 's-Gravenpolder. Is de juffrouw al beter? Een middagje vrij is wel leuk, maar als 't lang duurt lijden de lessen er toch onder. Je leert graag f rans, geloof ik: zo'n mooi cijfer! En onder aan de brief zie ik het nog ook. Wim de 3., 's-Gravenpolder. Flink zo: ik was ook liever op een drukkerij dan als monteur onder een auto liggen. Maar er is heel wat aan te leren, maar dat is in het autovak ook zo. Tegenwoordig moet je voor alles leren en examens afleggen. Corrie O., Bijnsburg. Het personeel wordt aardig -veranderd zodoende, en elke verandering is geen verbetering. Dat was een heel droevige boodschap voor die moeder. Hoeveel vaders en moe ders krijgen in deze dagen zo'n tijding niet. 't Is vreselijk! De storm was over al erg. Rietje S., Diifltsland. Voorboden van de lente zijn er al volop. Hoor je 's mor gens het winterkoninkje wel? Verba zend, wat .tiereliert dat kleine vogeltje toch! Onbewust moet het de Schepper prijzen. Je versiert je werk net als de zusjes P. Marius v. d. M., Oude T<mge. Het doet me genoegen dat de prijs zo naar je zin was. Dat was leuk: met z'n tienen om de tafel toen het pakje werd ge-r opend! Heb je je broertje al zien staan? Is hij niet een beetje groots? Maarten T., Ouddorp. De raadsels kimnen niet altijd even moeilijk zijn, hè? We moeten om ds jongeren ook een beetje denken. Uit O. komen er al meer en meer. Straks zie ik je neefje ook nog wel verschijnen. Annie B. C, Nieuwe Tong^. Nou, als je nooit minder rapport hebt, dan zal het wel gaan, hoor. Je werk is ook weer keurig. Ga zo maar voort! Gebr. F., Ouddorp. Het ga je verder goed, Cornells. Je zal ons hoekje nog wel blijven volgen. Jan wordt nog har^ telijk gefeliciteerd. Hoe is 't met die konijntjes afgelopen, Nico? Jaantje S., Middelhamis. Wat ga je flink vooruit met schrijven, Jaantje! Jammer dat je deze keer geen beter nieuws kon zetten. Wat is de gezond heid toch een grote schat. Mochten wij die maar meer waarderen. In de regel doen we dat als we de gezondheid moe ten missen. Nellie 1© C, Sommelsdijk. Op 't ogen blik is alleen je bedankbrief nog maar in mijn bezit, maar daaruit merk ik wel dat het echt naar je zin was. 't Kan wonderlijk gaan: ik kon al zien hoe laat het was vóór ik naar school ging, maar fietsen kon ik pas toen ik veertien was. Dirkje M., Nieuwe Tonge. Ik zou er ook wel eens willen kijken; maar er toch niet blijven. Als hij op de terugreis in P. S. mag zijn, dan is het blijder tijding, nietwaar? Of. ik vier weken op zee zou durven zijn? Och Dirkje, je bent niet alleen. Maar het scheelt zoveel welk doel we voor ogen hebben. Deze week zal ik het hierbij maar laten. De volgende week hoop ik de prijswinnaars bekend te maken. Alle maal de hartelijke groeten van OOM KO. DIEREN VOELEN AARDBEVING NADEREN Fazanten zijn merkwaardige vogels vopr het opmerken van aardbevingen, Zij zijn haast nog gevoeliger dan de seismografen (toestellen tot het waar nemen van aardschokken), en beginnen reeds vóór de eerste schok te krijsen! In Japan, waar de aardkorst voortdu rend in beweging is, heeft men dit meer dan eens waargenomen. Kikkers staak ten hun liefelijk gekweel aanstonds voor een aardbeving en honden begon nen luid te janken, terwijl veel vogels angstig rondfladderen. Paarden voelen een aardbeving eveneens aankomen en beginnen te steigeren. 74 door H. ZEEBERG „Jullie doen te veel voor mij; 'k Heb niets verdiend", zeide Heino weer. „Praat daar nu niet van, jongen. Wij willen je helpen, vrij moeten je 'helpen, vooral als vrij zien, dat de inkeer aan het komen is". Heino zweeg. En Tjaard ging er niet verder op in. Beiden begrepen, dat zij op een terrein kwamen, waarover moei lijk te spreken viel, omdat het een zaak gold tussen God en een mensenziel. „Ik wilde nog even over je voorstel denken", zeide Heino ietwat later. „Dat is goed. Ik vraag niet een on middellijk besluit. Laat ons afspreken dat je morgen vroeg mij in het hotel halen komt en mij dan je besluit naee- deelt. Ga je op het voorstel in, dan kun nen de zaken heel spoedig afgewikkeld worden. Over enige tijd ben je da(n vol komen vrij man. En dan ftril ik, als je er mede accoord kunt gaan, ook wel doorreizen naar Rotterdam, nu ik toch in de buurt ben". De volgende morgen wist Tjaard, en het stemde hem tot grote blijdschap, dat het Heino ernst was met zijn bewering, dat hij boete vrilde doen. Mogelijk na zware strijd, hij wist het niet, had Hei no zijn besluit genomen. „Ik ga op je voorstel in", zeide hij, terwijl op zijn gelaat een trek van rust en tevredenheid te lezen was. „Ik dank je voor je hulp. Moeder zal ik vandaag schrijven. En Zaterdags ga ik naar huis tot Maandag. Nog vandaag stel ik mij in verbinding met een makelaarskan toor. Als het niet vlug gaat, moet alles publiek verkocht. En wat Van Halen Co. betreft, ik wil zelf wel naar Rot terdam gaan, om er over te spreken". „Laat mij dat doen", zei Tjaard, die zijn broer de ergste vernedering wilde besparen. „Later moet je, als er althans kans is, toch gaan praten, maar dan is de weg gebaand. Lukt het niet, dan kom je naar huis en dan kun je daar uit kijken". Plotseling zag hij, hoe Heino hem vreemd aanstaarde. „Wat is er?" vroeg hij. „Waarom help je mij?" was de we dervraag. „Om Christus wil", antwoordde Tjaard bewogen. „Zoek Hem, Heino, en keer geheel terug". HOOFDSTUK XX. Een geknakt man. Aan het Maasstation te Rotterdam stapte Heino in de treih, bestemd voor Utrecht, om dan, in vereniging met den Haagsen trein, verder te rijden naar Groningen. Hoewel hij een sterk roker was, zocht hij een coupé niet-roken op, in de hoop, dat deze niet vol zou lopen. Want hij wilde zoveel mogelijk alleen zijn. Hij ontweek, als het enigszins kon, de mensen. Hij was een geknakt man. Het was zelfs voor de oningewijde zichtbaar, dat hij leed. De directeur en de procuratie houder van Van Halen Co. waren dan ook geschrokken van zijn zeer veran derd uiterlijk. Nadat Tjaard de weg voor hem ge baand had, was hij op het Rotterdamse kantoor ontboden, waar men het spoe dig met hem eens was. Men wilde hem er gaarne terug hebben. Hem werd zelfs de keus gelaten tussen tv^ee dingen: een plaats op het kantoor of chef van het filiaal in Deventer,dat spoedig vrij ko men zou. Hij had het laatste gekozen, wat de leiders zeer wel begrepen: het viel niet mede, weer een plaats in te nemen tus sen de andere heren van het kantoor, met wie hij vroeger had samengewerkt. „Het kantoor in Deventer is goed, zoals je weet", had de directeur gezegd, „maar een jonge man en dan vooral iemand van jouw werkkracht kan er nog heel wat méér van maken. Ik hoop nu maar, dat het met je gezondheid gaan zal", had hij er bijgevoegd, doe lend op het slechte uiterlijk van Heino. Maar deze had flauw geglimlacht. „Lichamelijk ben ik goed gezond", had hij gezegd. „Ik heb geestelijk een knak gekregen. Maar wanneer ik een maal weer in een nieuwe omgeving en aan het werk ben zal het wel gaan en word ik de oude weer. Ik ben dankbaar, dat u mij weer hebben wilt en uw ver trouwen zal ik mij niet onwaardig maken". Hij. was ook dankbaar, dat het Tjaard gelukt was, de heren gunstig voor hem te stemmen. Hij was innig dankbaar voor alle hulp, die hem ver leend werd. Hij had geen woorden kun nen vinden, om zijn moeder te bedanken. Maar ondanks dat alles, bleef de on rust in hem knagen. f (Wordt Vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 7