©e gemeenteraad Buitenland CHK. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE EiiAnDEn-niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 12 MAART 1949 21ste JAARGANG No. 1802 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. - Verbinding lijsten. Stemming. Geloofsbrieven. Het was voorheen mogelijk candida- tenlijsten te verbinden, wat dit voordeel had, dat zo weinig stemmen mogelijk verloren gingen, doordat bij de verdeling de groep als één lijst werd beschouwd. Zijn wij juist, dan is onlangs door de 1ste Kamer een wijziging van de' Kies wet aanvaard, dat dit weer mogelijk is, maar dit verbinden kan slechts gebeu ren in gemeenten met meer dan 20.000 zielen. Zulke gemeenten zijner slechts 37 in ons land. Maar; 10 zittende raads leden moeten de verbinding aanbevelen'. Wanneer er zich één zittend raadslid tegen verklaard, ligt heel de zaak in duigen. Neem nu eens in de grote stad Rotterdam: daar zitten thans 5 A.R. en 3 C.H. zodat daar al vast niets te ver binden valt. Voor de verkiezing op de kleine plaatsen op ons eiland heeft dus de verbinding van lijsten geen zin, zo dat we daar gevoegelijk van kunnen af stappen. Nadat de caij^idaten-lijsten voorzien zijn van een nummer, zrjn de handelin gen voor de stemming gereed. De stemming geschiedt 45 da gen na de candidaatstelling op een door B. en W. te bepalen datum. ledere kie zer ontvangt een oproepingskaart om er aan deel te nemen, met aanwijzing van de plaats van het stembureau. De stemming duurt van 's morgens 8 tot nam. 5 uur ten overstaan van een stembureau. Het bestaat uit 3 leden, waarvan één voorzitter is. Bovendien worden er 2 plaatsvervangende leden aangewezen. Er zijn in een gemeente meerdere stembureaux; van het 1ste treedt de burgemeester ambtshalve als voorzitter op. Na afloop der stemming wordt door elk stembureau procesverbaal opge maakt. Het hoofdstembureau stelt de uitslag vast, afschrift van het proces verbaal wordt ter secretarie ter inzage gelegd. Ook wordt een afschrift gezon den aan de Raad en aan Ged. Staten. Het Centraal stembureau verklaart de leden, die een voldoend aantal stenamen hebben verkregen, benoemd. Drie dagen na de vaststelling van de benoeming, ontvangt de benoemde daarvan kennis per aangetekende brief, of te gen gedagtekend ontvangbe- w ij s. De benoemde moet voor deze kennisgeving de grootste zorg dragen, want dit bewijs strekt hem tot g e- loofsbrief. Geloofsbrief. Over zo'n geloofs brief wordt door het gewone publiek wel eens eigenaardig geoordeeld. Er zijn er, die denken, dat dit ietwat met het geloof" van de candidaat uit te staan heeft. De geloofsbrief is echter o.m. het bovenaangehaalde bevirgsstuk, dat hij door het bij de wet aangfewezen orgaan is benoemd verklaard. W(e merken allereerst op, dat de be noeming een raadslid nog geen bevoegd heden geeft. Hij moet eerst worden, „toegelaten," d.w.z. eerst moet worden geconstateerd, dat hij de rechtmatig be noemde is. Daarom onderzoekt de raad de geloofsbrieven. Om dit onderzoek te vergemakkelijken, vordert de wet over legging van een tweetal stukken naast de geloofsbrief, nl. een (ongezegeld) uit treksel uit de geboorteacte van de be noemde en een door hem af te geven verklaring, vermeldende alle openbare betrekkingen en alle betrekkingen in dienst der gemeente op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht, diehrj of zijn echtgenoot bekleedt. Ook moet er een verklaring bij zijn, dat de laatste 12 maanden zgn werkelijke woonplaats binnen de gemeente was. Voor dit onderzoek der geloofsbrieven wordt gewoonlijk een afzonderlijke com missie uit de Raad aangewezen, een zgn commissie ad hoc. Elke beslissing van de raad omtrent toelating of niet toe lating moet worden medegedeeld aan hem, dien het geldt, en aan Ged. Staten, bij wie ook beroep mogelijk is. Dat is onlangs nog gebleken in de gemeente Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en heiast zijt, en Ik zal u rust gei;en. (Matth. 11 28. (VERVOLG EN SLOT) Er waren er gewis onder de schare toen Christus deze woorden sprak, die al geruime tijd reikhalzend hadden uit gezien naar de komst van de Messias, Die ze tot redding hunner ziel hadden nodig gekregen. Maar wat weerhield hen nog om tot Christus te komen? Was het niet het nog angstvallig vastklemmen aan de Ceremoniële wetten tot welker onder houding zij door de leraren der wet ge durig werden aangespoord? Zo houdt nu het gevangen zijn in het diensthuis der wet, het oprechte ver moeide en belaste volk van Christus af. Zal er een recht komen tot Christus plaatsvinden door het geloof, dan moet er door een rechterlijke afsngding Gods een loslaten geschieden van de dienst baarheid der wet. Christus nodigt die genen uit om tot Hem te komen, die in de struiken van hun eigengerechtigheid nog verward zitten. Neen, het is geen tot gehoorzaamheid dwingend comman do dat zij uit de mond der Waarheid hier krijgen te beluisteren, maar een lie felijke heilsnodiging opdat hun van zorg en kommer vermoeide ziel temeer heü- begerig zou gemaakt worden om op zulk een wijze eens tot Christus te mo gen komen. Wat zal hier het neergebogen hart een liefderijk onthaal bij Jezus vinden. Hier is alles genade wat de zich schul- digkennende zondaar wordt geschonken. Hoort maar wat de Schoonste aller men senkinderen hier zegt: „En Ik zal U rust geven." Niet een verdienstelijk komen, noch een opgedrongen geloven, maar alleen de trekkende liefde des Vaders is het die de vermoeide ziel tot Jezus brengt. Wat moest niet het hart van dat oprechte, vermoeide, overtuigde en bekommerde volk versmelten van hunkerend verlan gen om zo eens tot Jezus te komen. Hier •brfengt de meerdere Noach of rustbe- steller hun zielen in de veilige ark der behoudenis, zodat de waterstromen van Gods ontzaglijke toom hun zielen niet meer zullen wegspoelen. Hier houdt de Vader Zijn verzoenende en schulduitdel- geude liefde in Christus niet langer meer verborgen. Want dat zal Mij zijn als de wateren Noachs, toen Ik zwoer dat de wateren Noachs niet meer over de aarde zouden gaan: alzo heb Ik gezworen dat Ik niet meer op U toornen noch U schelden zal. - Rust, zoete rust, zalige rust kan hier worden genoten in de geloofsverzekering van de vrede met God door Christus verkregen. Zou Jezus hier de vermoeide ziel van Zijn volk niet dierbaar worden, daar Hij zulk een rust voor hen verworven heeft? Hij Heeft Zichzelf daartoe alle lichamelijke en geestelijke rust moetepi ontzeggen. Hoe duur is deze rust verworven en hoe onverdiend wordt zij gesmaakt! Christus geeft Zijn volk dat wederom vermoeid kan worden vanwege de strijd met de inwonende zonden en de kwel-- lingen van hun Godevijandig vlees dat ze tot aan hun dood met zich mede moeten dragen, gelovig de rust te sma ken in Hem, daar Hij Zijn volk niet al leen tot rechtvaardigmaking, maar ook tot heiligmaking geschonken is. Ja, eens zal Hij hun ziel in de volkomen rust inbrengen, als het Hemels Kanaan der rust hun na al de vermoeienissen van hun zwerftocht op de aarde, naar het souvereine welbehagen des Vaders zal worden geschonken. Er blgft dan een rust over voor het volk van God. Br. Ds F. Mallan. Atlantisch pact. Volgens mededelingen uit Washington heeft de senaatscommissie zich ver enigd met het ontwerp van het Atlan tische pact. Dit ontwerp gaat nu naar de deelne mende landen en volgens de Amerikaan se minister Acheson, zal het waar schijnlijk de eerste week van April te Washington geteltend worden. De ministers van de deelnemende lan den zijn het over dit ontwerp eens ge worden. Tot de landen die zouden toetreden behoren Amerika, Canada, Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxem burg, Noorwegen en waarschijnlijk ook Denemarken, IJsland en Portugal. Italië wenst eveneens toe te treden, het heeft daartoe een verzoek te Was hington ingediend. Over deze toetreding wordt zeer verschillend geoordeeld. Frankrijk is er een grote voorstander van dat Italië toetreedt. Frankrijks grenzen zijn nauw aan die van Italië verbonden. Italië 2elf is er ook sterk voor. Italië heeft wapens nodig, en kan zich deze niet aanschaffen. Ook moet Italië wa pens hebben, om krachtig op te treden tegen binnenlandse onlusten. Daar staat tegenover dat Italië zeer sterk overhelt naar het communisme, en er maar weing behoeft te gebetifen of de balans slaat door nèiar uiterst links. Wat zullen dan de moeilgkheden z^n, die daaruit voortvloeien? Bovendien zijn er ook alttjd nog Grie kenland en Turkije, die eveneens zouden willen toetreden. Daarom vragen de tegenstandei^, of het niet verstandiger is, voor deze lan den een afzonderlijke overeenkomst te sluiten, die alleen het J^iddellandse Zee gebied omvat. Het contract wordt dan bewaard, de nodige hulp kan worden geboden, en komt de nood aan de man, dan kunnen de Atlantische landen, al tijd nog overwegen, wat gedaan dient te worden, mede vechten als het nodig is, of de handen niet in het wespennet steken. Volgens berichten uit Rome zou Ita lië wel worden uitgenodigd, terwijl de Engelse Bevin heeft verklaard, daar voorhands niet aan een pact voor het Middellandse Zeegebied gedacht wordt. Ooltgensplaat, waar een lid niet werd toegelaten, en waar de uitslag van het beroep was, was dat Ged. Staten het lid wèl toeliet. Om verder als raadslid zitting te kun nen nemen, moet men de bij artikel 45 gevorderde eden of verklaring en be lofte afleggen. Is dit alles gepasseerd, dan heeft het raadslid alle bevoegdheden. Een grote vraag blijft, wat de Ame rikaanse Senaat zal doen. Al is het waar, dat waar de Senaatscommissie het ontwerp heeft goedgekeurd, er een grote kans is, dat de vereiste twee der de meerderheid zal verkregen worden, toch zijn er nog verschillende leden, die niet met het pact accoord gaan. Enkele leden vrezen zeer, dat, de bin nenlandse moeilijkheden in enkele van de verdragsluitende landen zeer groot zullen worden. Konaen zij dan in om standigheden zoals in Tsjecho Slowakije, wat zal er dan gebeuren? De militaire clausule voorziet hierin zelf al. Wanneer een of meer der ondergete kende partijen gewapend wotdt aange vallen, zal dit beschouwd worden als een aanval tegen allen. De andere ondertekenaars zullen dan het aangevallen land of landen onmid dellijk bijstaan, hetzij individueel of col lectief, door over te gaan tot actie met inbegrip van gewapende maicht als dit nodig wordt geoordeeld tot herstel en handhaving van de veiligheid. Als het ooit zover zou komen, is er dus altijd nog een mogelijkheid, dat het oordeel luidt, niet gewapend in te grijpen. De tegenstanders zijn van mening, dat zij de draagwijdte nu niet geheel kun nen overzien, en daarom liever zich mo menteel niet al te veel willen vastleggen. Het verloop dienen wij derhalve af te wachten, want het is, zeer gewaagd, nu reeds voorspellingen te maken. Sovjet-TJnie. Gelijk wtj al meer malen hebben op gemerkt, slaat Rusland al deze plan nen en hulpverleningen zeer nauwkeurig gade. Zaterdag jl. werd medegedeeld dat de Russische minister van Buitenrandse Zaken Molotow vah zijn functie werd ontheven, en werd opgevolgd door Wys- jinski. Allerlei geruchten zijn vernomen naar aanleiding van deze kabinets vnjziging. Thans komt uit Warschau het bericht dat Molotow is belast geworden met de leiding van het Russische kern kabinet, voor de landsverdediging. Verwacht wordt dat binnenkort met al de Oost Europeese landen, die zich bij Rusland hebben aangesloten, een con ferentie zal worden belegd, waarin en kele bijzonderheden de verdediging be treffende, besproken zullen worden. Amerika ontwikkeld onder de West Europeese landen eeii grote activiteit, en nu zou Rusland als tegenzet Molo tow speciaal hebben benoemd voor de samenwerking met de Oost Europeese landen. Ook hier ziet men weer, dat actie - reactie verwekt. Palestina. Veertien dagen geleden scheen het als of de oorlog in Palestina ten einde was. Egypte en Israël hadden vrede met elkander gesloten, terwijl Trans Jor danië bereid was om met de Joden over wapenstilstandsvoorwaarden te spreken. Geheel onverwachts zijn er weer op nieuw schermutselingen uitgebroken en heeft de Joodse Generaal Dorie ernstig gewaarschuwd, dat het leger niet wer keloos zal blijven toezien, als de Arabie ren de voorwaarden van het bestand niet nakomen. Al is het waar, dat de verho'Jtüng tussen de afgevaardigden onderling ta- melgk koel is, zo zijn toch de onderhan delingen niet afgebroken maar wor-den nog steeds voortgezet. China. De Chinese regering scheen al aardig op weg om met de communisten l on derhandelingen te komen over vredes voorwaarden. Vorige week deelden wij mede, dat van de lange lijst oorlogs misdadigers er al heel wat personen wa ren geschrapt. Enkele vooraanstaande personen, waar onder Tjsiang Kal Sjek bleven gehand haafd en zouden bfl de opening der be sprekingen, door de regering moeten worden uitgeleverd. Op Tsjiang Kai Sjek is nu van re- gerings zijde een zeer grote druk uitge oefend om het land te verlatd er gens elders te gaan wonen. Dit is door de Generalismis geweigerd. Hierdoor is de regering in een moeilijk parket geplaatst. De gewezen President uitleveren wil men niet en wanneer hg in het land blijft, weigeren de communisten over vrede te spreken. Naar aanleiding van deze moeilijkheid is de Chinese regering afgetreden. Vooral in de ernstige omstandigheid, waarin het land thans verkeerd, is deze gang van zaken niet erg bevorderlijk om tot vrede te geraken. Communisme. De verklaring die het Franse parle mentslid Thorez heeft afgelegd namens de communistische arbeiders heeft zeer aanstekelijk gewerkt. In Italië heeft Togliatti eveneens ver klaart, dat indien Italië met Rusland in oorlog zou geraken, de Italiaanse ar beiders zich aan de zijde van Rusland zouden scharen. Zowel in België als in Nederland heeft de communistische partij een soortg'e- lijke mededeling gedaan. Sluiten enkele Europeese landen een Atlantisch pact, wat door de commu nisten beschouwd wordt als samenwer king met Amerika, dan willen de com munistische arbeiders een verklaring af leggen, dat zij het met Moskou eens zgn en indien nodig, ook Moskou zullen steunen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1