Plaatselijk Nieuws Schrammetje schrijft: N/ef langer aarzelen, Woensdag 9 Maart 1949 „EILANDEN-NIEUWS" Bla4z. 3 de manschappen op koffie met gebak getracteerd worden. Dê commandant werkt nu verder het programma af. Doet mededeling van de mutaties die in het afgelopen jaar heb ben plaats gehad. De heer J. Kievit vroeg ontslag als Ie Brandmeester. In zijn plaats werd benoemd 2e Brand-- meester X.. Joppe en tot 2e Brandmees ter dhr P. v. Driel. Tot hoofdman Brand politie de heer A. Knape. Hoofd machinist de Bloeme wordt dank gebracht voor zijn accuraat werk. De heer C. v. As zal voortaan de oproe pen bezorgen. Bij het pimt aanschaf materiaal wordt iiitvoerig stil gestaan. Vele leden ma ken hun wensen kenbaar. Met hun wen sen zal zo mogelijk rekening gehouden worden. Hierna krijgt ieder lid te be antwoorden welke 2 dichtsbijzijnde "brandkranen van de waterleiding ge- hruikt moeten worden als er op een plaats brand uitbreekt. Tot volle tevre denheid van commandant en B. en W. worden deze vragen beantwoord. De snelblussers zijn op verschillende plaatsen aangebracht en de inwoners doen wel, als zij deze adressen noteren. No. 1 Openbare lagere School. 2. Chr. Nat. School. 3. Kleuterschool. 4. J. Taaie Garage. 5. W. Holleman machinefabriek 6. C. Vis, smederij. 7. Spuithuis. Verder geeft de commandant ieder lid de raad om zoveel mogelijk op te ge ven waar zich brandhaarden kunnen ont wikkelen. Ook zullen alle boerderijen buiten de kóm der gemeente bezocht worden om te bezien of daar bluswater aanwezig is. De commandant laat 3 gebonden jaar gangen van het brandweer blad voor commandanten circuleren, zodat ieder lid hier zijn voordeel mee zal kunnen doen. Verder zegt de commandant dat nog lang niet iedere inwoner van Sommels- dijk weet wat te doen in geval van Tjrand. Hij wekt ieder lid der brandweer op om in eigen omgeving bekendheid te geven aan het telef. No. 421 en ook om bij begin van brand niet te lang wachten en zelf proberen, maar onmid dellijk de brandweer opbellen, want al proberen wij-door oefeningen zo snel mogelijk te worden en zijn we steeds paraat toch is het bij brand van het grootste belang dat dit onmiddellijk ge meld wordt. Beter te vroeg gebeld dan te laat. Weth. Dijkers spreekt nog enkele waarderende woorden van hart tot hart. Tïerinnert aan de oprichting in 1931 en zegt dat ons corps in tegenstelling met vroeger, prima georganiseerd is en zeer goed werk verricht. Herinnert aan de '"brandenperiode nu ongeveer 48 jaar ge leden waar toen bij iedere donkere maan liaast brand uitbrak. Gelukkig i& hier in veel verbetering gekomen. Geeft ver re de voorkeur boven de verplichte brand weer aan de vrijwillige organisatie en ziet in een avond als deze de bekroning van dit werk. Weest verder zuinig op Uw leven en red in eerste instantie mens en dier. Bewaar de goede geest. Hij hoopt dat het corps altijd bereid mag zijn en nooit gevraagd in het komende Jaar. Hierna dankt de commandant de manschappen voor het slagen dezer avond en in het bijzonder voor het werk verricht in 1948 en sluit na enige trac- tatie deze gezellige leerzame avond. anDDBLHABNIS De bij de Geref. Gemeente beroepen predikant ds v. d. TVoestijne te Ridderkerk, heeft voor dit heroep bedankt. In de omgeving van zijn woning aan de Mgslaan kreeg de heer HisschemöUer een bal van voetballende jongens in het voorwiel van zijn fiets. Hij kwam heel ■ernstig te vallen en was niet in staat overeind te komen. Leden van de EHBO hrachten de heer H. naar huis en nadien moest hij naar het Dirkslandse zieken huis vervoerd worden. Zijn toestand was zeer ernstig. De jongen, die de bal schopte, is niet bekend. Biddag Ned. ïïerv. Kerk. Woensdag S Maart a.s. D.V. zal de Ned. Herv. Ge- TOeente alhier Biddag houden, v/aarbij de pastor loei D^ H. Goedhart zal voor gaan, nl. 's morgens- om 10 uur in de Geref. Kerk alhier en sav. om half ze ven in de Ned. Herv. Kerk te Som- melsdijk. De verkiezing voor de gemeenteraad alhier, is door B. en W. bepaald op Woensdag 15 Juni a.s. De candidaatstel- ling heeft plaats op Dinsdag 10 Mei a.s. Ongeluk. Verleden week toen de heer A. Verhage uit de Wilhelminastraat, de Chr. de Vrieslaan overstak, om in de winkel van dhr Korteweg een boodschap te doen, reed de auto van dhr N. uit Nieuwe Tonge achteruit, met het gevolg dat de oude heer Verhage werd aange reden. Hij kwam te vallen, zijn voet kwam onder de auto en werd gekneusd terwijl hij aan handen en gezicht ver wondingen opliep. Doktershulp werd in geroepen en ofschoon het ongeluk naar omstandigheden goed afliep, ligt dhr Verhage toch nog te bed. De heer Ver hage is 81 jaar oud. Burg. Stand over de maand Febr. '49 Overlflden: Arie Waterman, 96 j.; Willem Bom, 60 j.; Willemina Koppe naal, 73 j.; Arend Vroegindeweij 79 j.; Hendrikus Marinus Netten, 19 j.; Jo hanna de Vos, 89 j.; Jeroen Boogerman, 94 j.; Arendje Doomhein, 89 j.; Come- lis Vis, 71 j.; Paulus Holleman, 77 j.; Anna de Roon, 60 j.; overleden te D'land Geboorten: Maarten, z.v. Matth. Buth. en B. K. Kool; Laurentius Johannes Theodorus, z.v. Th. Jacobs en E. P. M. V/aare; Roelof Gerardus, z.v. C. F. Schrik en M. P. Groeneweg. Levina An na, d.v. G. Buth en A. J. van Nieuwen- huize; Cornells, z.v. D. Verhage en L. Groenendijk; Jan Pieter, z.v. M. L. v. Splunter en M. Bloemendaal; Hermamis z.v. J. Polder en G. Schellevis; Laurens z.v. G. Jousma en Adr. Korteweg; Jan nes, z.v. D. Wittekoek en C. Bom; Klaas z.v. A. Grootenboer en A. C. Speelman; Christina, d.v. R. v. d. Valk en L. Vroegindeweij; Marinus, zv. A. Arens- man en J. P. Korteweg; Dirk, z.v. A. Oudzegel en C. v. d. Velde; Willem, z.v. Joh. H. Sollie en B. W. de Groot. Huv/elljks-aaiigiften: Willem Jacobus Verschellmg, 26 jaren wonende te Som- melsdijk en Tanneke Dirkx, oud 23 jaren alhier; Machiel Spee, oud 23 jaren, wo nende te Sommelsdijk en Aagje Onder de Linden, oud 23 jaren, alhier. Huwelijken: Gerardus de Jager, oud 25 jaren alhier en Dingena van den Nieuwendijk, oud 20 jaren alhier. Wil lem Vroegindeweij, oud 41 jaren, alhier en Magdalena Allegonda van Gent, oud 37 jaren alhier. SOMMELSDIJK Door de heer H. Verbrugge is het woonhuis en winkel- huis van de Wed. J. Dambruin aan de Binnenweg, thans bewoond door de heer C. J. Wildenboer, onderhands gekocht. De heer Verbrugge zal in deze zaak t.z.t zgn levensmiddelenbedrijf overplaatsen. DIBKSLAND Bij de gehouden exa mens van de Coöp. Modevakschoolver- eniging slaagden voor coupeuse Costuum en Mantelvak de dames M. Fiere, Oude Tonge, M. Koning en C. Verhage, Mid- delharnis; B. v. d. Vlugt, Stellendam en A. Wielaard, Melissant. Ze genoten hun opleiding bij mej'. S. Meijer te D'land. HEKKINGEN De secretaris-penning meester der Landarb. Vereen. ,de heer P. C. Kalle, heeft als zodanig voor deze functie bedankt, als waam. treedt thans op de heer L. Kievit Ez., Nieuwstraat. Van gemeentewege Is een voorlopige vuilophaaldienst ingesteld. De practijk zal het moeten leren of het bestendigd kan blijven. In de comm. tot wering van school verzuim zgn als nieuwe leden gekozen de heren Chr. Huizer Hz. en T. Kalle. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de Chr. School kan geschieden a.s. Vrijdagavond 11 Maart des sav. na 7 u. ten huize van het hoofd der school Ihr W. Neels. De kinderen moeten vóór 1 April 6 jaar zijn. Dhr B. N. de Jongh, welke tot ouder ling bij de Geref. Gem. is gekozen, heeft hiervoor bedankt. In de jl. gehouden ouderavond, der Ned. Herv. School, onder voorzitter schap van Ds Klootwijk, welke het kut van ouderavonden naar voren bracht, werd door leerlingen uit alle klassen een serie voordrachten gehouden. Mej. Mooijaart sprak over de opvoeding, waama mej. Faase een voordracht hield hoe een onderwijzeres haar eerste klas genootjes ontvangt. De heer Paasse bracht naar voren de verhouding school en gezin, en waarschuwde hier voor schoolverzuim, met als slot een woord ^van dank door dhr J. Witvliet. STELLENDAM Op de gehouden le denvergadering der Chr. Nat. School werd als bestuurslid herkozen de heer D. Kievit. Jubileum. Op 1 Maart herdacht de heer C. Noordhoek het heuglijk feit, dat hij 25 jaar alhier als besteller bij de Posterijen werd aangesteld. Het heeft die dag de jubilaris niet aan belang stelling ontbroken. Door de Directeur uit Middelharnis werd hem een couvert met inhoud overhandigd en uit sympa thie is hem een rookstel en rooktafel door de bevolking geschonken. Het is mij in het leven al' vele malen opgevallen dat de Regeringsmolens over het algemeen ontzettend langzaam ma len. Dit geldt ook wel in het bijzonder voor de gemeente Oude Tonge, die met een havenprobleem zit, dat in bijna vier volle na-oorlogse jaren nog niet tot een oplossing werd gebracht. Reeds eerder heeft Schram er in dit hoekje de aan dacht op gevestigd. Dat was in de tijd, toen er een commissie uit de burgerij in het leven werd geroepen, die er met man en m_acht aan zou werken om de haven weer in zijn oude glorie te her stellen. Sindsdien zijn vele maanden ver lopen en hoewel Schram er niet aan twijfelt dat deze mensen het vuur uit hun sloffen hebben gelopen om verbete ring in de toestand te krijgen, is er daadwerkelijk nog niets gebeurd. En welk een ellende de havenbewoners al die tijd te verduren hebben gehad, valt moeilijk te beschrgven. Met de storm, die jl. Dinsdag ons land teisterde, heeft de overlast voor de havenbewoners wel het hoogtepunt bereikt. Als het om vijf uur 's middags pas hoog water moet zijn en het water staat dan om één uur reeds op de wallekant, opgezweept door een wind, die bij tijden orkaankracht bereik te, kan men begrijpen, dat het lang geen pretje" is om toevallig aan de haven te v/onen. Men moet het meemaken, om het water in huis te zien stromen, waar het steeds hoger en hoger stijgt, terwijl men op de zolder moet bivakkeren. En als het eindelijk weg-ebt, kunnen we begrijpen, dat de huisvrouwen geen baas over de waterlanders kunnen, wan neer kamers en gangen bedekt zijn met een vieze, drabbige slip en het behang van de wanden is losgeweekt. Schram vindt het helemaal geen won der, dat er in de gemeente protesten op klinken tegen de stiefmoederlijke behan deling, inzake het herstel van de keer- sluis. Er zullen weinig bewoners zgn, die aan de activiteit van Burgemeester en Wethouders of de Havencommissie twij felen, want deze hebben er het grootste belang bij, dat het met die keerslms zo spoedig mogelijk in orde komt. Maar de molens in den Haag malen te lang zaam. Natuurlijk moet de uitvoering van een dergelijk virerk van alle kanten wor den bekeken en de voor- en nadelen overwogen, maar men n\oet toch eens tot een beslissing komen. Het gaat toch maar niet aan om jaar in jaar uit de havenbewoners naar boven te laten hol len voor het binnenstromende water. En bovendien dat is de haven van O. Tonge een levensader voor de gemeente, aan welks behoud veel gelegen is. Men schijnt daar in den Haag nog maar steeds niet van doordrongen te zgn. En op een Vaste oeververbinding, die moge lijk op het herstel van keersluis van invloed had kunnen zijn, is voorlopig nog geen kijk, zodat men daarmede naar Schram's' mening geen rekening behoeft te houden. Vanzelfsprekend zijn er vele duizenden met een dergelijk werk ge moeid, doch de heren in den Haag mo gen er verzekerd van zijn, dat een over stroomde polder öók heel wat zou kos ten! Want Schram heeft al eens gele zen, dat Burgemeester van Dijk dit ge vaar helemaal niet denkbeeldig achtte, wanneer een of meer huizen aan de Ka de, die de toegang tot de polder afslui ten, het zouden begeven. Indien dit ge beuren zou en de storm van Dinsdag bewees wel hoe hoog het water komen kan dan was de wijsheid wel door de zuinigheid bedrogen! Ziende hoevele millioenen er op alle mogelijke manieren door de Regering nutteloos over boord worden gesmeten, dan steekt dat schril af tegen een ge meente als Oude Tonge, die, zwaar door de oorlog beproefd, niet uit de ergste nood geholpen wordt. Althans niet op korte termijn. Daar dient wat tam-tam voor te worden gemaakt. Waaraan Schram wil meehelpen. Want de Oude Tongenaars moeten toch een keer ge holpen worden. Vooral de havenbewoners en de mensen die er hun pakhuizen heb ben. En als het daar met de haven voor elkaar is, valt er nog wel een en ander op te knappen. SCHRAMMETJE. Mej. B. V. d. Vlugt Mz. slaagde vo rige v,reek te 's-Gravenhage voor cou peuse. Ze genoot haar opleiding bij mej. Meijer te Dirksl8,nd. A.s. Donderdag zal een begin wor den gemaakt met oefeningen door de gymnastiekvereniging. Het inleggeld is vastgesteld bneden 15 jaar 15 et, oude ren 25 et. Burg. Stand over de maand Febr. '49 Geboren: Christoffel Jan, z.v. H. Bij- wevaate en H. v. d. Vlugt; Hendrik,, zv. J. van Seters en C. van Seters; Johanna d.v. J. Uilhoorn en J. D.'dimmers. Overleilen: Cornells Lokker, 81 jaren, weduwnaar van J. Roon; Hendrika van Driel, 77 j., echtgenote van St. Keijzer. Ingekomen. Marinus van Kerkvoort met gezin van Voorburg; GerritA. Bos hoven van Noordwijk; Jannige L. Bos hoven,- Daniël A. Boshoven enDingeman W. Boshoven van 's-Gravenhage. Vertrokken: Cornells Koppenaal met gezin naar Nieuwe Tonge, Johanna P. v. d. Pijl naar Nieuwe Tonge; Jannetje J. de Jager naar Hilversum; Gerrit van Dam naar Rijswijk; Gerda van Koppen naar Rotterdam. INGEZONDEN STUKKEN Door de veelheid van copy moest een ingezonden stuk over het ,,Kerkconcert te Sommelsdijk'" blijven overstaan. Red. maar NU met Uw voetklachten naar de Flakkeese Inrichting v. Orthopaediel Voorstraat 126 Stellendam Telefoon 30 Dinsdags- en Donderdagsmiddags en volgens afspraak. GOEDEREEDE De zeevissers kon den wegens het stormweer maar een dag (Vrijdag) gaan vissen en werd toch nog enige kisten vis gevangen. De prijzen waren goed, omdat er weinig vis aan de markt was. De waterstand was buitengewoon laag zodat alle vissers Vrijdag niet konden binnenkomen, maar Zaterdag. OUDDORP De afgelopen week kon den de vissers door het stormweer niet naar zee en zijn Vrijdag toch nog uit gevaren geweest. Er werd van 30lOO kg garnalen per schuit gevangen en af geleverd aan de pellerij. De landbouwer H. de Vogel had vo rig jaar het ongeluk een klap van een paard te krijgen, waardoor zijn been werd stuk geslagen. Nu had hij weer het ongeluk tegen datzelfde been een klap van een paard te krijgen, waardoor het érg werd verwond. De heer C. Sandifort is bij Koninklijk Besluit benoemd als Heemraad van 'de polder Oude Nieuwlan^. Het bestuur van het Rode Kruis deelt mede dat zij in de maanden Jan. en Febr. onderstaande giften voor onze Ouddorpse militairen in Indië mocht ontvangen: Op de bruiloft van K. V. 21.26, C. B. 17.34, W. M. 19.—, persoonlijke giften Wed. M. 10. door E.H.B.O. 25.75. Op de gehouden vergadering der Chr. Nat. Kiesvereniging van Maandag 7 Maart werd de candidaatlijst als volgt opgesteld: Kr. Grinwis Mz.; 2. P. Ta- nis Hz.; 3. T. Koek Wz.; 4. T. Grinwis 'J.Tz.; 5. W. Caron; 6. Jan Voogd Cz.; 7. M. Aleman Cz.; 8. Rijk Akershoek Tz 9. P. Grinwis Poulz.; 10. P. Westhoe ve Klz.; 11 Kommer Nuij Pz.; 12.^ P. Grinwis Kommerz.; 13. G. M. Aleman Jz 14. E. de Jong Dz.; 15. H. Klink; 16 G. V. d. Bok Jz. NIEUWE TONGE Het echtpaar M. Dorst-Vreeswijk hoopt op Donderdag 10 Maart a.s. zijn 50-jarige echtvereniging te herdenken. Dhr A. van Noord PzM. die gekozen was tot notabel der Ned. Herv. Kerk nam deze benoeming aan. De voorzitter van de Districtsraad voor het consumentencrediet maakt be kend, dat de comptabele te beginnen met ingang van Maandag 7 Maart van 78 uur zitting zal houden voor het in nen Van de achterstallige afbetalingen. De zitting zal worden gehouden ten ge- meentehuize. J. Nagtegaal had dezer dagen het on geluk met zijn fiets in de sloot terecht te komen. Hij verwondde zich hierbij zo danig dat medische hulp noodzakelijk was. Men stelt momenteel pogingen in het werk om te komen tot een afdeling van de Veiling de Zuid-Hollandse Eilanden „Persoonsdam". Wij vernemen hierom trent, dat zich reeds verschillende per sonen hebben opgegeven om lid te worden. (Vervolg PlaatseUjk Nieuws pag. 4.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3