w I Verbouw minder hakvruchten en mêèr klavers en peulvruchten" P w /r VAN GAALEN W. C. van As-Ambachisschool ie Middelharnis KERKNIEUWS De Vrijwillige Brandweer te Sommelsdijk. v| oj ^m Bladz. 2 „E I L A N D E N - NIE U W S" Vrijdagmiddag hield de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Goeree en Overflakkee in hotel Spee haar algeme ne vergadering. Dhr Mol heette allen hartelijk welkom en wel in het bijzonder de spreker van deze middag, de rijkslandbouv/consulent dhr Ir A. van Gaaien. Het bestuur heeft gemeend aldus de voorz. een terugblik op het afgelopen jaar te moeten wer pen. Het verenigingsjaar mag niet on gunstig genoemd worden. Sinds het be staan der vereniging heeft men 2 x de contributie met 0.10 moeten verhogen. Het ledental neemt nog steeds toe. Per 1 September zijn wij aan het con sulentschap Barendrecht toegevoegd. Ir van Gaaien heeft toen direct het werk zeer intensief aangepakt. Sedert 1945 hebben we 1 assistent moeten missen, zodat er thans nog 4 over zijn en een hoofdassistent. De Individuele voorlich ting is er echter niet op achteruit ge gaan. We hebben wel eens het gevoel gehad, dat we met de voorlichting op het dode spoor zouden geraken. We moeten echter in het onderzoeken 'blijven volharden. De mechanisatie van ons landbouwbedrijf kost veel. De vaste lasten stijgen met de dag en daardoor zijn we financieel veel kwetsbaarder ge worden. Wanneer er enige percelen land mislukken, is de winst al verkeken. De overheid doet v/el toezeggingen, doch komt deze niet na. Velen onzer voeren struisvogelpolitiek en willen voor anderen hun slechte financiële positie niet weten. De loonpolitiek heeft ons zeer veel ge kost. Wij zijn thans geen baas meer op eigen bedrijf. Onze voorvaderen hebben veel bereiltt en dit zullen wij ook moeten en daarom: „Men sla de liand aan de ploeg." Vervolgens worden de notulen onver anderd goedgekeurd. De rekening 1948 sluit met een groot batig saldo. Dit vincit zijn oorzaak in, aldus de heer v. Loon, het niet aanschaffen van rassen- lijsten, hetgeen ons jaarlijks 350. kost. Wegens het periodiek aftreden van de heren J. L. Jacobs en Joh. Breen, welke niet herkiesbaar zijn, worden gekozen de heren L. Jacobs te Den Bommel en C. Lodder te Ouddorp. Op 11 Januari jl. aldus de voorzitter heeft een ieder van ons de rede van Ir Cleverlnga met belangstelling gevolgd en alle hebben hierover nagedacht. We zijn tot de vaste overtuiging gekomen, dat er meerdere dingen in ons bedrijf niet juist zijn. Men wil enerzijds groen bemesting en anderzijds stalbemesting. Daarom is Ir van Gaaien aan onze roep stem tegemoet gekomen en wil ons thans nader hierover inlichten. „Practische mogelijkheden met organische bemesting." Ir A. van Gaaien begon op te merken: Mij visie loopt niet geheel parallel met die van Ir Cleveringa en vervolgde al dus: In 1600 nam Helmholz een proef, waaraan ontleent de grond zijn bodem vruchtbaarheid. Hij had een vat, deed daar grond in, woog deze en plantte daar een boom in. welke niets anders kreeg dan water. Na enige tijd woog deze boom plm 100 kg. De grond woog nu zonder dat er iets was bijgevoegd dezelfde hoeveelheid. De boom was dus alleen van water geroeid. Deze theorie deed opgeld tot 1812, want toen kwam Albrecht Ther, die beweerde dat de welvaart van de boer werd bepaald door arbeid en bemesting. Ben zaadje in de grond gebracht, groeit. Dit houdt dus in, dat daar leven in zit en daar moet dus een levende stof aan worden toege voegd. Hij schonk o.a. veel aandacht aan de groenbemesting, stalm.est en vrucht wisseling. De derde stap deed Liebig. Deze ont ketende een revolutie in de landbouw. Hij verbrandde een plan en hield alzo as over. Aldus ging hij een plant anallse- ren om op deze wijze vast te stellen, welke stoffen ontbraken. Liebig was de uitvinder van de kunst mest. Flakkee is nu aan het schrikken gebracht door ir Cleveringa. In Engeland nam men 100 jaar ach tereen proeven op het zelfde land. Men gaf het ene stuk stalmest en het andere kunstmest. Er valt echter niet veel ver schil in de 'opbrengst te constateren. Toen de Wieringermeer in cultuur werd gebracht, heeft men enige jaren achtereen grasmengsels gezaaid. De boe ren, die er toen kwamen, hadden zeer goede grond. De uitkomsten waren reus achtig, ja zelfs de beste van ons land. In de oorlogsjaren is men met de orga nische bemesting opgehouden en de op brengsten zijn stukken lager. De orga nische bemesting is dus de kurk waarop de grond leeft. 5 a 6 balen kalkammon zijn gelijlï te, stellen met geploegde overige jarige klavers. Vlak bij de Wieringermeer ligt de Waard- en Groetpolder, welke in 1842 werd ingedijkt. Deze grond is van geheel andere hoedanigheid. Na honderd jaar bebouwing had men zonder stikstofbe mesting nog te zv/are haver. Hieruit volgt dus, dat alles afhankelijk is van de grond. In de Dollarpolder boert men zonder organische bemesting achteruit. In 1947 had men op de Zuid-Holland se eilanden last van de vergellngsziekte, inzonderheid bij het gewas bieten. Dit is eveneens een oorzaak van te weinig organische bemesting. Het verschil in opbrengst was soms 30 a 40% lager. Is nu alles toe te siSirijven aan de organische bemesting? Ik meen van neen. Het bouwplan is ook van betekenis voor de physiSche toestand der grond. In 1911 teelde men op het eiland van Dordrecht: 309Ó graan, 30% hakvruch ten, 27% klaver en peulvruchten en 10% handelsgewassen. In 1948 was de situa tie heel anders. Men verbouwde toen 30% graan, 50% hakvruchten en 6% klavers en peulvruchten. Dit is een ver schuiving op de druk van de grond en dus een organische achteruitgang. Het bouv/plan van de Wilhelminapol der zag er in 1948 als volgt uit, t.w.: 37% graan, 28% hakvruchten, 15%) peulvruchten en klavers. Dit is rn.i. al dus spr. een beter bouwplan. Bij de grondbewerking is ook enige ten- densie waar te nemen. De schijfegge is geen aanwinst in vele gevallen. Men maakt de grond dood. Z'-vare machines Q.a. de bietenrooier is ook uit de boze. Hoe staat het uu op Flakkee? We hebben eens in de grond gegraven en ais ik nu eerlijk ben, kan ik niet zeg gen, dat dit meegevallen is. De grond is tamelijk slemperig en kleurt gemeen op. V zult zich afvragen, wat moeten we er aan doen en wat moeten we telen? Volgens de statistiek is er in 1948 op dit eiland 21% graan, 64% hakvruchten, 2% peulvruchten en klavers en 8% kimstweide verbouwd. Dit heeft me de moed gegeven om bet bouwplan een beetje af te kammen. Dit is er v/el een beetje naast, vooral bezien uit bodem- kundig oogpunt. Gaarne zou ik zien, dat dit bouwplan enigszins technisch gewij zigd werd. De Stichting heeft hier dus een taak om er bij de regering op aan te dringen naar een bouwplan, dat tech nisch uit te voeren is en ook financieel vol te houden is. Betreffende grondbewerldng meen ik te moeten opmerken, dat men niet te vee! in de grond moet werken. Stoppel- ploegen in droge gronden benadeelt de organische bem.esting. Men moet meer proeven in die rich ting nemen op Flakkee en eventueel het vuil doodspuiten. y Organische bemesting. Volgens de heer Minderhcut is de or ganische bemesting zeer belangrijk. On der granen zaait men in de Wilhelmina polder steeds kla.vers in, vandaar dat die grond minder organische stof nodig iieeft dan de grond op Flakkee. Men moet bier dus gewassen gaan zaaien, waaronder men groenbemesting kan doen. Hopperups klaver is hiervoor het beste en het meest practische. Men moet de groenbemesting niet begraven, doch door de grond heenwerken. Bieten na klavers geven een hogere opbrengst, doch kunnen het suikergehalte nadelig beïnvloeden, a,ardappelen hebben minder last van rhizotonla. De structuur der grond wordt er door verbeterd. Zoals mij werd medegedeeld, verkoopt men hier meestal de stalmest. Dit is m.i. geheel onjuist. Er is geen mens die mij voor kan re kenen, dat verkoop voordeel kan bren gen. Men dient er v/el rekening mede te houden, dat de mest direct wordt onder- geploegd, daar er anders teveel stikstof verlies plaats heeft. Tot mijn slotconclusie komend, kan ik zeggen, dat de heer Cleveringa en ik in hetzelfde huis wonen, doch niet op dezelfde verdieping en roep u toe, ver bouw minder aardappelen en bieten, in dien dit financieel mogelijk is en meer klavers en peulvruchten. Vele Plakkeese ouders richtten verle den week hun schreden naar de Am- bachtsschool te Middelharnis. Die gaat per 1 April de deuren openen voor nieu we leerlingen, welke als gewoonlijk uit al onze dorpen zullen komen opdagen. Er worden openbare lessen gege ven voor die ouders en directeur Kamstra deelde ons mede, dat er een flinke belangstelling voor bestond. Ook vele jongens zijn gekomen om iets te weten vaji het onderwijs, dat op deze school wordt gegeven. Directeur en leraren hadden de school in één grote tentoonstelling herschapen, zodat de bezoeker wel het een en ander wijs kon v/orden. En natuurlijk ontbrak het niet aan voorlichting daarbij. Voor vele ouders is het: „wat moet mijn jongen worden?" een groot pro bleem, dat zo in de leetfijd van 12 jaar of iets ouder tot een allesom.vattend iets in het gezin kan worden. In die vraag ligt de toekomst van het kind gemoeid, de toekomst, waarvan wij toch altijd het beste en het mooiste hopen, waarvoor wij ons inspannen en geen kosten zullen sparen. Moeilijk is het dikwijls voor ouder of kind om de keuze te bepalen. Dikwijls is het niet gemakkelijk te zeg gen welke kant men met eea jongen uit moet. Gelukkig, dat we hier al ge bruik kunnen maken van een bureau voor beroepskeuze. Vele ouders en jongens vinden een op lossing voor de grote vraag in de am- bachtsschool. Dit in onze Flakkeeese sa menleving bizondere onderwijsinstituut heeft al honderdtallen jongens tot nut tige leden van de maatschappij gebracht menigeen zelfs tot positie van aanzien. Moge ons eiland bij uitstek een land bouw streek zijn, welke bevolking voor het merendeel dus op het land zijn be- staansbron vindt, het ambacht neemt hier toch ook een uiterst belangrijke plaats in. En vraagt ook van zeer vele handen werk. Zo hebben talloze ouders en jongens het in het verleden begrepen en zo zien gelukkig velen het nu nog. De school is steeds druk bevolkt en met het aantal leerlingen is het bij voort during crescendo gegaan. Waaruit blijkt dat de belangstelling voor de ambachts- school toch minstens gelijke tred houdt met de bevolkingsaanwas. Natuurlijk wil men tevoren weten wat er op de ambachtsschool voor onderwijs gegeven wordt en welke perspectieven dat opent. En dat wordt o.a. duidelijk gemaakt tijdens de openbare lessen. Gaarne hebben we ook ditmaal gehoor gegeven aan de vriendelijke uitnodiging van de directeur om deze lessen te be zoeken. En wederom heeft ons gefrap peerd hoe effectief ons nijverheidsonder wijs is. De dagcursus bestaat thans twee jaren en aan het begin van die twee ja ren staan jongens, die net van de lagere school komen, kiaideren nog. Aan het eind van de periode vinden wij jongens, die zo in het productie-apparaat kunnen worden' ingeschakeld. Het bewijs daar van vormen de werkstukken en de te keningen, die men op de nu gehouden tentoonstelling aantreft. Wonderlijk wat die knapen in de luttele tijd van twee jaren geleerd hebben. Zij maken knappe tekeningen, perspectivisch even goed als projectlvisch; juweeltjes zagen wij er bij, van soms heel ingewikkelde con structies. En zij maken ook voorwerpen van betekenis. In alle afdelingen komt men die tegen, bij de timmerlieden een draaitrap of een serre, bij de schilders allerlei moderne uitvoeringen met spuit werk incluis, bij de bankwerkers inge- nleuse instrumenten, zelfs precisiewerk- tuigjes,, bij de smeden allerlei gebruiks voorwerpen voor huis of bedrijf. Alles keurig uitgevoerd. Dat bewijst, dat de grond, die de jon gens voor het latere leven en voor hun speciale vak gelegd krijgen, goed is. Trouwens, we weten het nu allemaal wel op Flakkee, de ambachtsschool is een keurige school, die zijn onmisbaar heid al lang en duizendvoudig bewezen heeft, die we in hoge eer moeten houden. Zeker is deze nijverheldschool van be tekenis in deze tijd, nu de mechanisatie op ons eiland sterk doordringt en ons volk zich op industrialisatie moet toe spitsen. Woensdag 9 Maart 1949 NED. HEBV. KEKK 0s L. Kievit te Putten, die was aan gezocht tot een benoeming als reserve- veldprediker, moest daarvoor om ge zondheidsredenen bedanken. Ds Kievit, die Zondag 13 Febr. ongesteld werd, moet op medisch advies voorlopig rust houden. CHB. GEBEF. KEBK Promotie Ds J. B. Oosterhoff. Woens dag 2 Maart is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de theologie Ds J. B. Oosterhoff, Chr. Ger. Predt. te Utrecht, op een disserta tie getiteld: ,,De vreze des Heeren in het Oude Testament." Dit is de eerste Chr. Geref. promovendus. Er v/as zeer grote belangstelling, de Senaatszaal was als volgestampt. Ds A. Dubois te Maarssen zal met emeritaat gaan in Mei. Weliswaar is hij van zijn ernstige ziekte weer in zoverre hersteld, dat hij lopen kan, ma,ar van kanselarbeid mag geen sprake meer zijn. Het denkvermogen is echter uitstekend. DB Dubois, die aan zijn rechterzijde ge deeltelijk verlamd is en daardoor niet meer schrijven kan, oefent zich nu om met de linkerhand te leren schrijven. GEBEF. GEMEiDKTEN Be toestand vaa Ds J. FraSvnje. Vol gens ,,De Saambinder" is in de toestand van Ds Praanje nog niet veel verbete ring gekomen. Begin vorige weelc moest de dokter een aanval van bronohitus constateren, gepaard gaande met hoge koorts, die later is geweken. Wel is de patiënt nog zwak en rnag hij geen be zoek ontvangen. Voorlopig zal hij in het ziekenhuis „Salem" te Ermelo, waar hij wordt verpleegd, moeten verblijven. JAABVEBGADERING van bet Vrij willige Brandweercorps der gemeente Sommelsdijk, gehouden op Dinsdag 1 Maart 1949 des sav. 7.30 uur in lïotcl Spee. De commandant dhr Blenefelt opent even over half acht de vergadering. Heet allen hartelijk welkom, inzonder heid Burgemeester Rijnders met zijn beide Wethouders Dijkers en Ie Comte. De gemeente-secretaris de heer J. Kna- pe Mz. was met kennisgeving afwezig. Met het oog er op dat Burgemeester om 8 uur de vergadering wegens ambts bezigheden reeds moet verlaten wordt hem direct na de opening het v/oord gegeven. Het spijt de Burgemeester dat hij weer kort de vergadering kon bij wonen. Hij vindt het altijd prettig in ons midden te verkeren. Dankbaarheid ver vult B. en W. Wij zijn bewaard gebleven voor grote branden. Prijst de paraatheid en eensgezindheid van het corps. Dit demonstreert zich in het zelf in orde brengen van de voor malige waag tot spuithuis. Vindt het alleraardigst dat de leden dit zelf ge heel kosteloos verbouwd hebben. In ons corps ziet spreker geen tegenstellingen tussen rang of stand. Juist aan deze geest heeft onze tijd behoefte en daar om heeft onze brandweer toekomst. Brengt verder het corps nogmaals dank voor het werk dat verricht werd bij de kerkbrand te Middelharnis. B. en W. is het corps zeer goed gezind. Alles zal gedaan worden om in de behoeften van ons corps te voorzien. Maatregelen zijn genomen om bij geval van ongeluk ken de manschappen schadeloos te stel len. Op verschillende punten in de ge meente zullen norton putten geslagen worden. Met de kerkvoogdij worden onderhan delingen gevoerd om de kerk te bevei ligen. Bij politieverordening zullen ver strekkende maatregelen genom.en wor den. Doet verder toezegging voor nieuw materiaal. Hiermede wil de Burgem.ees- ter eindigen aangezien zijn tijd reeds overschreden is. De commandant beantwoordt de spre ker en zegt veel genoegen te hebben dat B. en W. voor de veiligheid van zijn manschappen in de bres staat, ja zelfs voor hun gezinnen, aangezien zij bij een ongeval schadeloos gesteld worden. De Burgemeester wenst de leden een zeer gezellige vergadering toe en gaat dan naar een andere vergadering. Hierna worden door de secretaris de notulen van de vorige jaarvergaderir.,? en het jaarverslag over 1948 voorgele zen, dan wordt pauze gehouden waarin Wo •de getr jirog mut feen yroe zgn inee ter poli H ■dan De h pen Bij 1 iiitvt leen Ben wore antw "bran "bruil plaa •denh ■wor( D. plaa doen N. Nat. Gar; S. C de ven I wiklj Tïdr te is. gan| comi lid ^oeij V| lang dijkl T3rai{ op te om MVcLCf xlelia prolj móg pare Srod meld B| waa Her zegtl vroa ,goed T)raii lede llaa] in xe d| vsreef zietl vanl "Uwl "meif liool 2ijnl jaaiT anaJ avoi 'Veri tati. Gen "Wo. I)er( ^de I een VOO em: ove: "bra. mo( liui: zeei sch mef ■de gaai: Ger ven mei ■alh: lin: I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2