c Nieuwe Tonge krijgt een nieuwe spuit ©e gemeenteraad CHE. WEEKBLAD OP GEKEFOEMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 1. Samensielhng van de l^aad Raad ie Nieuwe Jonge Aan i.Apollo" wordt een renteloos voorschot verleend van f 3000.— ElliynDEtl-IIIEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij '19 WOENSDAG 9 MAART 1949 21ste JAARGANG No. 1801 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bfl contract speciaal tarief. Nu we dit jaar weer raadsverkiezin gen hebben, is het zeer zeker actueel om enige artikelen in ons blad te publi ceren, hoe eigenlijk het college van een gemeenteraad wordt samengesteld en welke taak hij te vervullen heeft. Het is onze overtuiging, dat er vele kiezers zijn die ter stembus gaan, die niet altijd een juist begrip hebben, welke gang wordt gemaakt, d.w.z. men weet over het algemeen maar weinig van de functionering van ons staatsbestel af. Natuurlijk niet allen, (toch komt het soms nog wel voor onder raadsleden), waarom het misschien nut kan hebben, over een en ander een korte uiteenzet ting te geven. Uiteraard zullen die arti kelen slechts grepen zijn en de voor naamste zaken bevatten. Beginnen we dan met te zeggen, dat de Grondwet de raad plaatst aan het hoofd der gemeente. Artikel 5 van de Gemeentewet laat het aantal leden afhangen van het aantal inwoners, in dier voege, dat alle gemeenten met minder dan 3000 in woners 7 raadsleden hebben. Boven het aantal inwoners van 3000 tot 6000 be draagt dit aantal 11. Op ons eiland Goeree en Overflakkee en op de andere eilanden waar ons blad verschijnt, heb ben we, zoals bekend, gemeenten met 7 en ook enige gemeenten met 11 raads leden. Wanneer het zover zou komen, dat het wetsontwerp tot samenvoeging van gemeenten een feit wordt, zouden er gemeenten van boven dè 6000 inwo ners zijn (Middelhamis en Sommelsdijk b.v.) en zou voor die (samengevoegde) gemeente het aantal 13 raadsleden be dragen. Komt men boven de 10.000 in woners, dan beloopt dit aantal 13. De voornaamste vereisten voor het raadslidmaatschap zijn: a. men jnoet tenminste 12 maanden in. de gemeente woonachtig zijn; b. Ne derlander of Nederlands onderdaan zijn; c. tenminste 21 jaar oud; d. niet van verkiesbaarheid zijn ontzet; e. niet door onherroepelijke rechterlijke uitspraak het kiesrecht zijn verloren. Overigens kunnen er nog wél andere beletselen zijn om raadslid te zijn en te blijven: de wet verbiedt nl. drieërlei: Ie. dat de raadsleden met el kander gehuwd zijn of elkander te na bestaan in bloedverwantschap of zwa gerschap; 2e. dat bepaalde betrekkingen worden bekleedt tegelijk met het raads lidmaatschap; 3e. dat de raadsleden be paalde handelingen verrichten (b.v. een advocaat die in een rechtsgeding met de ger/ ite betrokken is; rechtstreeks of zijdelings deelnemen aan onderhandse pacht van gemeentegronden, huizen, ge meentelijke inkomsten e.d. (erfpacht uit gesloten.) Verkiezing. Wat de verkiezing van de raadsleden betreft, deze is gro tendeels opgenomen in de Kieswet. De beginselen van dit kiesrecht zijn de zelfde voor de leden van de Tweede Ka mer en de Provinciale Staten. De raads leden worden voor 4 jaar gekozen en er wordt dus (evenals voor Kamer en Sta ten) ééns in de vier jaar verkiezing ge houden." Kortelijks zullen we de verkie zing van raadsleden de revue laten passeren. We onderscheiden, in de eerste plaats candidaatstelling en stemming. Vóór. de candidaatstelling bepalen B. en W. de dag, waarop de stemming zal geschie den. De candidaatstelling heeft volgens art. 7 der Gemeentewet plaats op de tweede Dinsdag van Mei van het jaar, waarop ,,de oude raad" aftreedt. Op dien dag kunnen bij de voorzitter van hoofd stembureau (de burgemeester) ter sec retarie van de gemeente, van 94 uur, lijsten van de candidaten worden ingele verd. Hiervan moet de burgemeester drie dagen vóór de dag der candidaat stelling openbare kennnisgeving doen. ledere lijst moet worden ondertekend door tenminste 25 kiezers en wel zulke, die bevoegd zijn aan de verkiezing van- raadsleden mede te werken. Openbare raadszitting op Vrijdag 4 Maart des nam. 7 uur. De Voorz., Burgemeester van Hof- wegen opent de vergadering met gebed De notulen en ingekomen stukken le verden geen bezwaar op. Voor het nieuwe gecombineerde gas bedrijf werden voor deze gemeente als lid en plaatsvervanger in de Commis sie van Beheer resp. de Heren A. van Alphen en G. J. Zwerus benoemd. De begrotingen van 1948 en 1949 werden in verband met vroegere raads besluiten administratief op enkele pun ten gewijzigd. Op verzoek van het co mité tot het veraangenamen van Hoog tijdagen van door de oorlog getroffen kinderen „Het vierde Prinsenkind" werd voorgesteld om dit sympathieke werk te steunen met 25.per jaar, d.i. alzo 5.per verzorgingsgeval, hetgeen z.h.s. werd aanvaard. Riolering. In de maand December van het vo rig jaar, aldus de voorz. werd u een door Ir W. A. C. Herman de Groot opgesteld rapport aangeboden over de lozing en zuivering van het afvalwater voor de' gemeenten Oude en Nieuwe Tonge. In dit rapport zijn de verschil lende lozingsmogelijkheden naar voren gebracht nl.: A. Nieuwe- en Oude Tohge lozen elk apart hun afvalwater op polder watergangen, nadat dit water is ge zuiverd. B. Niéuwe- en Oude Tonge brengen hun afvalwater gezamenlijk op een punt nabij de knik in de Zuiderlandse dijk, vanwaar het rioolwater na uit sluitend mechanisch te zijn gereinigd op de Krammer beneden laag water kan worden geloosd. Bij de uitvoering van de mogelijkheid onder A zullen de kosten 325.000. in totaal bedragen, terwijl onder B de ze slechts 150.000.zullen zijn. De jaarlijkse kosten bedragen bij oplossing A 17.795.— in geval B 8735.—. Z.h.s. werd geval B aangenomen. Betreffende verhuur gemeentewo ningen merkte de heer Defefcer op, dat hij het juist vond, om de bewoner een week huur vooruit te laten betalen. Een en ander werd aldus besloten. Vervolgens gaf de raad toestemming tot het aankopen van een nieuwe schrgf machine tot een bedrag van 535. plm. 10% korting. Er bestonden bij de Raad ook geen bezwaren om adhaesie te betuigen inzake de bekende motie v. d. Brugge. Verbetering woningen. Op grond van de premieregeling Wo ningverbetering en -splitsing, aldus de Voorz., is door de heer Breesnee een aanvraag bij de Minister van Wederop bouw ingediend om Rijksbijdrage in de kosten van verbetering der woning Ie Weststraat 8. De verbeteringskosten, voor zover voor premie in aanmerking komende, zullen 399.50 bedragen; de premie bedraagt 60%, d.i. dus 239.. Het Rijk heeft daarvan 179.77 toe gezegd, zodat door de gemeente op Wat gebeurd er nu met die candida- tenlijsten De voorzitter van het hoofdstembu reau moet deze in de eerste plaats voor ieder ter inzage op het secretarie ne- derleggen. Dan moet het hoofdstembu reau onderzoeken of de lijsten geldig zijn en nagaan of er geen informalitei ten plaats hebben gehad. Is er een fout gemaakt, kan deze binnen 3 dagen her steld worden. Uiterlijk op de 8ste dag na de inle vering der lijsten beslist het hoofdstem bureau in een openbare zitting over de geldigheid der lijsten en de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. van de daarop voorkomende candidaten. grond van voornoemde regeling 59.93 zal moeten worden betaald. Dhr V. Alphen meent, dat dit reeds de tweede maal is, dat deze woning wordt opgeknapt en vindt dat het nu maar eens uit moet zijn. De Voorz.: Het water staat onder de ze woning, behang zit er niet meer op de muVen. Het lijkt mij beter hiervoor toestemming t* verlenen. Dhr Opstelten deelt de bezwaren van de heer van Alphen en voegt er aan toe dat de straat niet in orde is. De ge- 'meente heeft al een belangrijke bijdrage geleverd. ledere eigenaar kan tenslotte dan wel komen. Tenslotte wordt het voorstel met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Dhr van Alphen stemde met tegen zin voor het onderwerp. De gemeente-opzichter. Naar aanleiding van het overleg met de gemeente Oude-Tonge tot het aan gaan van een gemeenschappelijke rege ling voor het Bouw- en Woningtoezicht merkte de heer Dekker op, dat zijn be zwaren genoegzaam bekend zijn. De be spreking met de gemeente Oude Tonge hebben me wel enigszins voldaan, doch ik ben nog niet bevredigd. Dhr Opstelten: Ik zie niet in waarom er verandering riioet kómen. De regeling moet in handen van B. en W. blijven. De Voorz.: Wat betreft de benoeming hierover beslist de Raad. Het moet dus een college worden voor beide ge meenten. Dhr Opstelten: Het blijven tenslotte Oude- en Nieuwe Tongenaars en het col lege bestaat uit een even getal. De mo gelijkheid is dus niet uitgesloten, dat de stemmen staken. De gemeenteraad geeft op deze manier zijn bevoegdheid geheel uit handen. Dhr V. Alphen: Het is een rare toe- Stand. De werkmensen worden door de Raad benoemd, doch het hoofd ervan niet. Het laatste is dus niet gewichtig genoeg. De Voorz.: De gemeenteopzichter wordt voor twee gemeenten benoemd en werkt dus niet alleen voor Nieuwe Tonge. Dhr V. Alphen: We kunnen er wel te gen stemmen, doch dat helpt toch niets. Het is een voorstel van B. en W. en dan weten we van tevoren, dat de raad het aanneemt. Bij stemming wordt het voorstel aan genomen, terwijl de heer Opstelten wil de geacht worden tegen te hebben ge stemd. Tot leden en plv. leden werden resp. gekozen de heren Tijl, van Eesteren, Op stelten en Luchtenburg, welke allen hun benoeming aanvaarden. Tot commissie lid van de schoolart- sendienst werd benoemd Burg. van Hof- wegen. Aankoop autobramdspiiit. De Voorz. brengt allereerst hulde aan de brandweerlieden. Hij heeft met be wondering gezien, dat ze zoveel vrije tijd aan hun studie geven. Vervolgens zegt spreker, dat de motorbrandspuit niet meer voldoende bedrijfszeker is. De mo tor kan niet meer in behoorlijke staat worden gebracht en daarom stellen B. en W. voor om over te gaan tot aan koop van een nieuwe motorspuit. De to tale kosten bedragen 12000. Dhr Opstelten: Het is voor mij moei lijk om te zeggen of deze spuit voldoen de is. Ik ga geheel af op het advies van de Inspectie van het Brandwezen. Hebt U zich al ingedacht, waar we deze spuit moeten plaatsen? Wat willen B. en W. met de oude brandspuit doen? Wat kan deze big verkoop eventueel opbrengen? De Voorz.: De brandweerlieden heb ben zelf een plaats opgezocht en dat is dus in orde. De bedoeling is om de oude KONINKLIJK GEZIN TOT 13 MAART IN SANKT ANTON Naar uit Innsbruck wordt medege deeld, zullen Koningin Juliana en Prins Bemhard tot 13 Maart in Sankt Anton blijven. spuit in reserve te houden, omdat bij verkoop de opbrengst niet meer zal be dragen dan 300. Vervolgens wordt z.h.s. besloten tot aankoop over te gaan en einde Juni hoopt Nieuwe Tonge een nieuwe brand spuit te bezitten. Leermiddelen en schoolbelioeften. Van het hoofd der school in deze ge meente ontving het college van B. en W. een schrijven, waarin tot uitdrukking werd gebracht, dat het uitgetrokken be drag voor het aanschaffen van leermid delen ten behoeve van de Openbai^ School onvoldoende is. Zonder discus sie werd het bedrag van 1071.ver hoogd tot 1785.—, d.i. 7.50 per leerling. Gebruik schooUokalen. Ons college, aldus de voorzitter, heeft spoedshalve, bij wijze van uitzondering toestemming verleend tot het gebruik maken van een lokaal der O.L. School in deze gemeente aan de Meisjesvereniging „Draagt elkanders Lasten" en aan de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis Gaarne zagen we deze beslissing be krachtigd. Dhr Opstelten: B. en W. moeten met een regeling komen in welke gevallen het mag worden toegestaan, om het ge noemde lokaal gratis te geven. Dhr Dekker meent, dat we een uit zondering moeten maken voor vereni gingen, welke zich ten doel stellen in het belang der gemeenschap te werken. De Voorz.: Waar is de grens? Ik wil gaarne aan Uw gedachte gevolg ge ven. Geeft U dan aan in welke gevallen uitzonderingen moeten worden gemaakt. Het beste lijkt het mij hierover nog eens na te denken tot een volgende vergade ring. Muziekvereniging „Apollo". De in gebruik zijnde instrumenten bij genoemde vereniging zijn van onvol doende kwaliteit, aldus de voorzitter, om daarop een behoorlijk corps te bou wen. Daarom heeft Apollo besloten over te gaan tot het aanschaffen van nieuwe instrumenten, hetgeen naar een voorlo pige raming neerkomt op 9000. Verwacht wordt, dat hiervan uit eigen middelen 6000.kan bijeen worden gebracht. Rest dus een verschil van 3000.Daar Apöllo een zeer belang rijk levend aandeel vormt van onze Dorpsgemeenschap meent B. en W. te moeten voorstellen om dit bedrag ren teloos te verstrekken onder voorwaarde van een jaarlijkse aflossing van 300. Als voorwaarde geldt tevens het verval len van de gekochte instrumenten ter vrije beschikking aan het gemeentebe stuur bij opheffing van de vereniging of bij niet terugbetaling van het verleende voorschot. Dhr Dekker: wil het advies onder strepen. Tevens maakt hij er een voor stel van om steeds het bedrag opeisbaar te stellen, indien er iets gebeurd, dat niet in de haak is. Apollo moet zelf de verantwoordelijkheid dragen en kan op deze wijze het culturele leven bevor deren. De Voorz. zegt, waneer we dat doen, liquideren we deze vereniging. U wilt het b.v. opeisbaar stellen, walmeer ze op Zondag een uitvoering geven. Dhr Dekker: We moeten overduidelijk laten voelen, dat ze alleen het culturele leven hoog houden. Dhr V. Eesteren: We zetten op deze manier de stok achter de deur. De Voorz.: Geeft U eens een definitie van het culturele leven. Dhr V. Alphen: Dit voorstel stuit op principiële bezwaren. Dhr Opstelten: De muziekliefhebbers van de gemeente moeten zelf het initia tief nemen. Is er dan nog niet'voldoen de, kunnen we altijd nog bijspringen. Tenslotte wordt het voorstel met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Dan volgt sluiting.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1