Raad te Middelharnis Moei bei eleciriciieiis-iarief wel zo hoog zijn Debai over de iaak van de Overheid i.o. van hei culiurele leven. Is de ioeslag van 10 pCi op hei eleciriciieiisiariei gerechivaardigd Vervolg rede dhr Tilanus Bladz. 2 „H I L A N D E N - N I E U W S" Zaterdag 5 Maart 1949 De buitenhoeren be noren OOK bij het servies. Openbare raadszitting op Woensdag 2 Maart 1949, des nam. 7 uur. De Voorzitter, Burg. Rijnders opent met gebed. Daarna gaat hij over tot installatie van het nieuwe raadslid de heer A. v. d. Berg (P.v.d.A.) vacature V. d. Slik, die de gebruikelijke beloften in handen van de Voorzitter aflegt. Dhr V. d. Berg zegt van zijn zijde sa menwerking toe en hoopt mede te wer ken de vele problemen die er te Middel harnis zijn, tot oplossing te helpen brengen. De Voorz. feliciteert hem met de be noeming en stemt toe dat er dikwijls zeer lastige zaken tot oplossing zijn te brengen waartoe een goede samenwer king vereist wordt. De notulen worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken waren geen bij zonderheden. De geloofsbrieven van het raadslid A. v. d. Velde (A.R. (vacature de Korte) worden nagezien en tot toe lating besloten. Stichting Badhuis. De commissie van beheer v. d. Gas fabriek wil het eeuwigdurend recht van erfpacht op het disponibel gekomen bouwterrein afstaan voor de stichting van een badhuis, waarover een raads besluit moet vallen. De wenselijkheid van een badhuis is reeds tevoren bespro ken, financiën zijn er moeilijk te vinden. Op de vraag van de heer v. Eek hoe groot het bedrag is, antwoord de Voor zitter van plm. 3000.Sommelsdijk heeft het besluit reeds genomen en be taalt plm. 1400.Wordt goedge vonden. Vergoeding Commandant Brandweer Voorgesteld wordt met ingang van 1 Jan. 1948, de commandant van de brand weer voor de talrijke werkzaamheden 65.per jaar uit te keren. Dhr V. d. Brugge vindt dit redelijk maar vraagt om welke oorzaak dat niet eerder is geschied. De Voorz.: Vroeger was het geen ge woonte. Meestal wordt er een vaste vergoeding gegeven. De alg. leiding heeft ook veel zorg al is er geen, brand. Verzekering brandweerlieden. Een groot deel der brandweerlieden is uit hoofde van hun functie verzekerd, 20% echter niet, wat toch wel nood zakelijk blijkt en waarom dit wordt voorgesteld. Dhr Jacobs vraagt of de commandant hieronder ook valt, waarop bevestigend wordt geantwoord. Wordt z.h.s goedgevonden. Brandweermiddelen. Voorgesteld wordt 150.beschik baar te stellen voor aanschaf nodige brandhlusmiddelen wat wordt goedge vonden. Dhr Jacobs merkt hierbij op, dat bij de kerkbrand gebleken is, dat de mid delen niet volledig zijn.Hij adviseert tot aankoop van een brandweerladder, desnoods gezamenlijk voor heel Plakkee. De Voorz. heeft hierover advies ge vraagd, maar deskundigen achten dat niet nodig. Wel zou er voor Flakkee een gezamenlijke regeling moeten ko men tot meer steun van elkaar bij e.v. brand. Dhr V. Eek wijst op de noodzaak van brandweerkleding voor de manschap pen, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit vrij kostbaar is en successievelijk wordt aangeschaft.' Verleden jaar zijn 15 unifonnen aangeschaft, dit jaar weer zo iets. Herstel toren. Machtiging wordt verleend tot herstel beschadiging toren ontstaan bij de 1.1. brand tot een bedrag van 823. Onbewoonbaar-verlilaring woning. B no. 17, perceel Nieuwstraat, wordt z.h.s. goedgevonden. Ben instructie van 100 jaar! De instructie gemeenteboden, anno 1850, die dus bijna zijn 100 jarig jubi leum viert, werd bijtijds de nek omge draaid. De nieuwe had ter inzage ge legen, waarvan dhr v. d. Brugge gaar ne art. 1 gewijzigd wilde zien. Daarin staat, dat de gemeentebode op de kan tooruren aanwezig moet zijn en degenen die de burgemeester willen spreken moet aandienen en voorts werkzaamheden ver richten hem door B. en W. opgedragen. Het lijkt, aldus spr., alsof het werk van de bode hoofdzakelijk in dit aandienen" zou bestaan. Daarom wenst hij art. 1 te laten aanvangen met de woorden, „alle werkzaamheden die B. en W. hem opdragen" enz. Dit wordt goedge vonden. Meer gemeenschapszin voor de buiten-boeren!. Goedkeuring begroting 1949'50 Emgo. Dhr V. Eek snijdt bij dit punt de ab normale hoge tarieven electriciteit bui- tenwonenden aan. Men spreekt tegen woordig van gemeenschapszin, maar dit wordt hier niet aan de dag gelegd, al dus spr. Van dit „achterland" profiteert de gemeente, zij betalen mee aan grond en straatbelasting, straatverlichting enz. zodat hij het contract van 10 op 15 jaar zou willen zien gebracht, waardoor het vastrecht dragelijker wordt. Voor de Emgo lijkt hem dit geen bezwaar. Te vens hoopt hij dat andere gemeenten, dit voorstel ook zullen doen. De Voorz. deelt dit standpunt. Hij verzoekt de vert. in de Emgo aan de di recteur een rapport te vragen en, dit de raad kenbaar te maken. Dhr v. d. Brugge (vert. Emgo) wil het gaarne aanhangig maken, maar vraagt of alvast een schrijven van de raad kan uitgaan met verzoek of de dir. een rapport wil sarhen stellen. Hiertoe wordt besloten. Dhr v. d. Berg informeert naar het hoge bedrag der presentie-gelden n.l. 1500.—. De Voorz.: Dit is een raming. Het pre sentiegeld bedraagt 10.per verga dering per lid. Dhr Koppelaar vrijst op de winst, groot 30.000 die de Emgo gemaakt heeft in 1948. De aangeslotenen moes ten, zoals bekend 10% méér betalen, v/at 26000.uitmaakt. Uit de balans blijkt dat de winst hoog genoeg was om de kosten te dekken, waarom was dan die toeslag nodig vraagt spr.? We gaan toch niet de tarieven verhogen om re serves te kweken? De Voorz. kan daarop geen antwoord geven. Hij weet niet wat de adviezen van Dordrecht hierover waren. Dhr V. d. Brugge is het eens, dat ge meentebedrijven niet moeten staan naar het maken van winst. Hij meent te we ten, toen het besluit van die 10% ge nomen werd er geen sprake was van ,f 30.000 winst. Nu dit er wèl is, heeft men gezegd, laten we dit jaar afwach ten en volgend jaar zien of het er af kan. Intussen is echter de kolenprijs weer gestegen. De gasfabriek verhoogde met 1% et per kub. m. Moet er voor de buitenboeren wat gedaan worden, vloeit er van deze winst ook weer wat weg. Dhr Koppelaar wijst nog op een ander punt, nl." dat de waarderingen in de balans volgens oude waarden zijn, ter wijl die thans (voor kabels enz.) veel hoger liggen. Met de huidige waarde is er dus reeds een tamelijk stille reserve, wat volgens goed koopmans gebruik juist is, maar niet, om nu bij voorbaat, de bevolking een hoger tarief op te leggen. Dhr V. d. Brugge deelt die mening niet. Men kan de bezittingen nu hoger schatten, maar als ze straks dalen, zit ten we er mee. Dat zou een onvoor zichtige bedrijfspolitiek zijn. Dhr Koppelaar zegt, dat hij slechts wil aantonen, dat daarin reeds reserves zitten. In het gewone zakenleven waar deert de fiscus op het huidige niveau. Daar gaat het niet, om bij voorbaat, met het oog op toekomstige verliezen de prijzen te verhogen! De begroting en rekening wordt z.h.s vastgesteld. Debat over de taak van de Over heid t.o. het culturele leven. Verlaging vergoeding gebruik gymnastieklokaal. De Voorz. licht toe dat bij besluit van 30 Dec. '47 de prijs op 2.per uur is bepaald. De meerderheid van B. en W. stelt voor dit op f 1.50 per uur te brengen. De minderheid wil het zo laten. Dhr V. d. Berg zegt, dat gemeente tot taak heeft culturele vereen, te steu nen, dat ze hun taak naar behoren kun nen vervullen, en stelt voor hot op 1. per uur te brengen, wat gesteund wordt door dhr Jacobs. Dhr' Koppelaar wijst er op, dat dit besluit indertijd genomen is op advies van B. en W., die dit deden aan de hand van een rapport van de ingenieur van gemeentewerken. Die 2.was nog niet toereikend om alle kosten te dekken. Spr. merkt ver der op, dat door vereen, wel eens ge- ]f laagd wordt over de slechte contributie- opbrengst, maar dat later blijkt, dat dit meevalt. Hier is echter geen exploitatie rekening overgelegd. Het loopt hier bo vendien alleen over de gymn. vereen.; andere verenigingen willen er gebruik van maken, maar dit is niet mogelijk. Dhr V. d. Brugge verbaasd zich over het voorstel. Los van het voorstel was er inzage nodig van de fin. toestand dier vereniging. Bijgevoegd is een kas- verslagje over 3 maanden. Hij beziet het vraagstuk „Overheid en cultuur". Met die cultuur" is niet alleen bedoeld een gymnastiekvereniging, maar meer dere uitingen in ons maat-schappelijk le ven: onderwijs, zang, muziek enz. Hoe moet de Overheid daartegenover staan? De rechten van de verschillende burgers onderling moeten gehandhaafd. Gaan er culturele verenigingen onder, kan de Overheid steunen door subsidie of an derzins, zoals b.v. aan Sempre Cresendo. De brief van de Vereen, zint spr. niet. Daarin wordt telkens gesproken van abnormaal hoge huur", maar B. en W. verdient er niet aan, integendeel, de huur van 2.is krap! Subsidieren kan goed zijn, maar dan moet worden aangetoond dat het nodig is. Dhr Jacobs. De Gymn. Vereen, bestaat slechts 3 maanden, daarom het staatje over 3 maanden. Dhr v. d. Bnigge: Dan weet die Ver eniging niet, of ze bestaansrecht heeft. De Voorz.De aanleiding tot het voor stel is de gymn. vereen. Het geldt alle verenigingen. Zover hem bekend zijn al le aanvragen ingewilligd, alle verenigin gen kunnen er gebruik van maken. Wat de Overheidstaak betreft is hij het eens met dhr v. d. Brugge, dat die de culturele verenigingen heeft te steunen. Subsidies kunnen we niet geven; spr. hoopt dat dit komt. De fin. verhouding Rijk en Gemeenten is gewijzigd sinds de vast stelling; de verlaging van 2 kwartjes kunnen we ons permitteren. De jeugd moet geholpen. Spr. wijst op de losban digheid der jeugd, doelt op het „West- dijk-proces" en zegt, dat het hem ver heugt, dat de organisaties de jeugd be zig houden. Al kost het nu de gemeen te wat, wij moeten hier helpen. Con fessionele verschillen zijn hier niet. Weth. V. d. Melde: 300 jeugdige per sonen worden hier van de straat ge houden Dhr v. d. Brugge zegt, dat het punt niet moet worden verlegt, als zoii, de nood der jeugd niet worden gezien; De gymn. verenigingen zijn echter geens zins onderscheiden van b.v. jeugdvereni gingen voor confessionele vorming. De vraag is maar, waar zien wij de taak? Bij de Overheid of het vrije leven? De Overheid heeft slechts een aanvullende taak als het vrije leven dat niet kan. Er ligt hier een onbillijkheid t.o. andere verenigingen. De Voorz.: Deze gymn. vereen, is slechts de entree tot het voorstel. Dhr V. d. Brugge: De vraag is niet aangeboord of de vereen, het zelf kan of hulp nodig heeft. Volgens dhr Jacobs is men er nog niet eens toe gekomen begunstigers te vragen. Dhr Jacobs: Daarvan zijn nog geen inkomsten binnen. De Voorz. zegt dat de overheid niet tot taak heeft de jeugd te organiseren, maar wel ze zo laag mogelijk aan een zaal te helpen. Dhr Koppelaar: Toen B. en W. met het voorstel van 2.kwam, was die noodzaak er even goed! De Voorz.: De fin. positie is nu gewij zigd en verbeterd. Dhr Koppelaar: De gehele raad was er toen voor de zaal beneden kostprijs te geven. Men zou nu evengoed kunnen voorstellen het lokaal gratis te geven. Dhr v. d. Brugge: Steun van de over heid, duidt op zwakte. Het is hem geen De heer Vroegindeweij maakte even eens bezwaar tegen de lange diensttijd van de militairen en vroeg dan de me ning van de heer Tilanus, hoe hij het vond dat men nu in het buitenland va- canties gaat doorbrengen en plezier ina- ken terwijl er in Indië zoveel jongens sneuvelen. De heer Tilanus behandelde eerst de vragen van de heren Dorsman en Vroeg indeweij. De jongens zijn in Indië zo hard nodig. De minister van Oorlog zit te springen om ze terug te halen, maar het kan niet. Overigens zullen vele jon gens met levenservaring terug komen. Het zijn mannen geworden voor het le ven gevormd. En de zedelijke gevaren waarvan men spreekt zijn sterk over dreven, zij zijn niet groter dan in Hol land. Er heerst een goede discipline op dat gebied. Wat betreft het met vacan- tie gaan, het leven gaat door. Ik heb zelf een zoon in militaire dienst verloren maar dat betekent niet dat het leven stil blijft staan. En v.'at aangaat de vele klachten dat jongens niet naar dienst behoeven als men op het Depar tement zo'n geval gaat onderzoeken, dan blijken er werkelijk geldige reden. Heus de afdeling die deze zaken bekijkt, werkt buitengewoon secvmr en streng. De heer van Eek beantwoordende, zei de heer Tilanus dat wat hij een half slachtige houding noemt in de C.H. kan voorkomen. Dat is een Unie. Het zijn geen mannen en vrouwen, die zo schei'p partijdig zijn ingesteld als bij de A.R. het geval is. De A.R. maken gemakke lijk conflicten. Spr. herinnert aan de kerkelijke verbrokkeling. Bij de C.K. kan men verschillend denken en zelfs op be paalde momenten verschillend stemmen. Daarom zijn er voorstanders van de openbare school in onze gelederen mo gelijk. Zij menen daar Christus uit te moeten dragen. Ik zou God danken als alle onderwijs christelijk was en ik geef er een stuk van mijn levenswerk aan maar toch kan ik het begrijpen. Mijn standpunt persoonlijk is positief: Chris telijk onderwijs. Het 8e leerjaar is een doodgeboren Duits kindje. De R.K. en de P.v.d.A. zijn er voor maar of het in de practijk te verwezenlijken zal zijn. Br moeten lokalen en leerkrachten zijn voor een V.G.L.O.-school naar het amen dement van de burgemeester van den Briel. Over Indië herhaal ik, we kunnen nu Soekarno en Hatta niet meer opzij zet ten. Steun aan de motie Schouten zou betekenen helpen het kabinet ten val te brengen en dat was niet verantwoord. Het perspectief dat ik nog in Indië zie is zending, onderwijs en medische zen ding. Ook is er voor Hollandse jongens nog een goed stuk brood te verdienen. T.a.v. de vraag van de heer Loijdens merkte de heer Tilanus op dat het Ne derlandse volk zo maar vergiftigd wordt door de „Waarheid" de krant van de communisten. In het Amerikaan.se den ken ligt het niet om ons met de dollars de vrijheid te benemen. Er zijn wel Ame rikaanse zakenlui die bedenkelijlïe din gen doen maar daar staat de regering niet achter. Het bekende Fex-contract was een contract van een Amerikaanse zakenman met de republiek dat hij alle artikelen van de markt zou opkopen en omgekeerd voor 7% winst. De Ameri kaanse regering heeft verklaard hier niet achter te staan. De heer Tilanus sloot de vergadering met dankgebed nadat hem door de Stel- lendamse C.H.U. een doos garnalen was aangeboden. geldkwestie maar een principe kwes tie. De overheid heeft op het punt, dat thans naar voren komt, zeer voorzich tig te zijn. De Voorz. beëindigt de discussie en brengt het voorstel v. d. Berg als het verst-strekkend in stemming, waarbij de stemmen staken met 55. Het punt komt nu weer op de volgende agenda. Het uitbreidingsplan ondergaat een wijziging van formele aard. In het uitbreidingsplan wordt een ge deelte van de open grond aan de Hof- laan (bij het Emgo-gebouw) bestemd voor de bouw van een Remonstrantse kerk. De grenslijn bebouwde kom aan het O. Voorgors zal eindigen ten N. van de weg aldaar. Herhaalde stemming! In de vacature v. d. Slik als lid com missie wering schoolverzuim had ee:i stemming plaats over de gestelde voor dracht tussen de heer S. v. Eek en D. Mans. Bij de Ie stemnaing staakten de stemmen met 55; bij de herstemming nogmaals en bij de derde stemming even

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6