Incident over kankerbestrijding Buitenland CHK. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE EiiAnDEn-niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 5 MAART 1949 21ste JAARGANG No. 1800 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De Amsterdamse arts dr J. Samuels heeft, naar hij beweert, een doeltreffen de geneeswijze ontdekt tegen de kanker. Over deze ontdekking is in de medische wereld en ook in de Nederlandse pers al heel wat stof opgewaaid en, op het ogenblik is er tussen de Amsterdamse dokter en de Nederlandse medici een strijd ontstaan, die zeer bedenkelijke vormen begint aan te nemen. Het zou vanzelfsprekend een voor recht zijn van onschatbare waarde, wan neer een geneeswijze tegen de kanker was gevonden en wij als leken zouden niet gaarne willen beweren, dat dit niet zo is. Er zijn zelfs een aantal volkomen bonafide artsen, die er van overtuigd zijn, dat dr Samuel tegen de kanker een enorme ontdekking heeft gedaan. Maar het gaat ons meer om de wijze, waarop dr Samuels de „twijfelaars" over zijn doeltreffende geneeswijze tot andere ge dachten wil brengen, dat wij er iets van aanstippen. Dr Samuels stuurt aan alle Neder landse artsen voortdurend circulaires, één zelfs van wel 43 pagina's, die ech ter niets of weinig met de methode zelf van doen hebben, maar grotendeels zijn gewijd aan rechtspraak, tuchtraad, klachten en wat dies meer zij. Ook de Nederlandse pers deelt in de stroom van zulke mededelingen, tot de stréekpers toe, want ook onze redactie ontving ze herhaaldelijk. Zoals wij zeiden, zijn er wel enkele medici die er vertrouwen in hebben, maar duizenden artsen betwijfelen het en willen zekerheid op' grond van zui ver wetenschappelijke feiten. Daaraan schijnt het te mankeren. Zijn wij goed ingelicht, dan zouden onbevooroordeelde Nederlandse medische hoogleraren op wetenschappelijke gronden een onder zoek willen instellen, maar Dr Samuels wil hierbij zélf voorschrijven hoé dat on derzoek zal plaats hebben. Daardoor moet de strijd zijn ontstaan. Via de be kende wetenschappelijke normen wilde hij dat niet. Vanwege de minister van Sociale Za ken is nu een onderzoek ingesteld, en een commissie, onder voorzitterschap van dr J. J. Brutel de la Rivière, voor zitter van de Gezondheidsraad, is een rapport uitgebracht, dat kort gezegd voor de vinding van dr Samuels vernie tigend is. Daardoor is de ontdekker ech ter niet uit het veld geslagen, want wij ontvingen een gestencild verweer en bo vendien vandaag de mededeling, dat dr Samuels zijn advocaat opdracht heeft gegeven dr Brutel de la Rivière straf rechterlijk te doen vervolgen en van hem een schadevergoeding te eisen van 100.000.Deze eis wordt gegrond op de zinsnede in het rapport: ,,dat geen enkele patiënt, bij wie de diagnose kan ker met voldoende zekerheid is gesteld, genezen is." Dr Samuels voert aan, dat deze gevolgtrekking tot stand is ge komen, doordat de door hem genezen verklaarde patiënten geweigerd hebben zich door dr Brutel de la Rivière te la ten onderzoeken. Men staat dus hier wel zeer scherp tegenover elkaar. Nu komt het in de medische wereld wel meer voor dat men over verschil lende geneesmethoden anders denkt. Als voorbeeld .diene, dat de homoeopatische geneeswijze door de beoefenaars van de allopathie meestal wordt miskend. Maar iiier is het wel zeer te betreuren, dat om een ontdekking als deze, zulk een rel is ontstaan. Duizenden in ons land lijden aan de vreselijke ziekte: de kanker. Het ge rucht alleen, dat er een geneeswijze te gen gevonden is, geeft de lijders en Irj- deressen nieuwe hoop. Wij kunnen het niet beoordelen maar laten we aan nemen, dat dr Samuels kanker kan ge nezen, zijn manier van doen wekt geen vertrouwen. En vertrouwen wekken en dit ongerept bewaren is eerste eis van een goed medicus. Wij kunnen dan ook de handelwijze van dr Samuels, daargelaten of hier werkelijk van een grote ontdekking op medisch gebied sprake is, niet bewon deren. Komt herwaarta tot Mij, allen die vermoeid en belast zift, en Ik zal Il Tust geven. (Matth. 11 28. I. Na verrichte arbeid is rust zoet! Dit welbekende spreekwoord door ons in het dagelijkse leven nog al eens gebruikt, blijkt een ontwijfelbare waarheid te be vatten voor de vermoeide arbeider die snakkend naar rust, verlangend heeft uitgezien naar het ogenblik waarop hij zijn dagelijkse bezighouden zou kunnen beëindigen. Eveneens wordt door de met zware pakken beladen reiziger met smart het ogenblik verbeid waarop hij zich van de hem steeds meer kwellende vracht zal kunnen ontlasten. Is dan de natuurlijke rust reeds zo zoet voor hem, die met de uiterste krachtsinspanning de laatste prestatie van zijn lichamelijke vermogens heeft gevergd, hoe welkom moet dan die geestelijke rust wel niet zijn die in bovenstaande liefelijke heils- nodiging de met zonden en schuld be- ladene en door wettische arbeid afge matte zielen door Christus aangeboden wordt. Immers zij zijn het, die, onder de on dragelijke last hunner zonden en onge rechtigheden gebukt, door het onweder van Gods ontzaglijke toorn voortgedre ven en door de vloekende wet van Mozes voortgejaagd, hier door Christus geno digd worden om onder Zijn wijnstok en vrjgeboom tot verkwikking himner ziel plaats te nemen. Als Christus hier zegt: „komt her waarts tot Mij, allen, die vermoeid en belast zijt," wil dat niet zeggen dat alle mensen bij Christus terecht kunnen. Al le mensen zijn niet in waarheid ver moeid en belast vanwege de zonden. Deze door de algemene verzoeningsdrij vers zeer misbruikte woorden, ontsluiten alleen maar een bron van vertroosting voor hen, die door de ontdekkende be- abeiding van Gods Geest in waarheid overtuigd zijn van de gruwel hunner ongerechtigheid en buiten Jezus geen rust meer voor hun ziel kunnen vinden. Ook het komen tot Christus waartoe deze vermoeiden en belasten genodigd worden, sluit een algemene verzoening uit. Is dit komen tot Jezus niet een toe- vluchtnemende daad des geloofs? De toevluchtnemende daad des geloof s nu is daar een vrucht van en volgt op de inplanting van het wezen des ge- loofs, hetwelk Gods gave is. Dit geloof nu is niet aller, maar alleen de uitver korenen Gods gegeven volgens Titus 1 vers 1. Hoe komt dat hier bedoelde ver moeide en belaste volk er achter, dat het gelovig komen tot Christus geen vrucht van eigen akker is? ZuEke in waarheid vermoeiden vanVvege de zon den kunnen eer de sterren van het fir mament afplukken, dan dat zij uit zich zelf gelovig tot Christus zouden kunnen komen. Stenen krijgen zij voor brood onder zulk een prediking, waarin het geloven in Christus wordt opgedrongen op zulk een wijze, gelijk als in militaire dienst een commando van opmarcheren de dienstdoende soldaten in de oren klinkt. Door de tuchtroede van Sinaï's Wet ge pijnigd, met al hun eigengerechtigd werk schipbreuk geleden hebbende, le ren zij zich als gans afgematte, door wettische dienstbaarheid vermoeide zie len, geheel verloren kennen. De noodzakelijkheid van Christus te leren kennen kan in hun ziel gevoeld worden, ja de ruime mogelijkheid van verlossing kan in Hem in hun ziel ontslo ten zijn, maar met dat alles belet hun het zien op hun onverzoende schuld en het horen van de eisende stem van Ho- rebs wet en van Gods voldoening vorde rende recht, om tot Christus te komen. Dit niet kunnen komen tot Christus van deze vermoeiden .en belasten laat ons zo duidelijk zien dat er een losma king moet plaats vinden van iets dat hen verhindert om geloving tot Christus te komen. Vandaar dat deze vermoeiden en be lasten niet alleen genodigd worden om te komen, maar om herwaarts te komen, hetgeen veronderstelt een zich bezighouden met iets dat het komen tot Christus onmogelijk maakt. (Wordt vervolgd.) Br. - Ds P. Mallan. Frankrijk. De uitlatingen van het Franse Kamer lid Thorez hebben een hele nasleep ge had. Met 386 stemmen vóór en 182 tegen, drukte de Assemblee haar vertrouwen uit in de regering, dat zij de onafhanke lijkheid van de staat zal verdedigen. Door enkele leden werd geëist, dat tegen Thorez een aanklacht zal worden ingediend. De Parijse politie heeft daarna een inval gedaan bij twee communistische bladen en huiszoeking verricht bij le den van de communistische partij. Ook zijn er twee officieren gearresteerd, die er mede van beschuldigd worden, gege vens omtrent de verdediging te hebben verstrekt. Acht personen zijn Veeds in staat van beschuldiging gesteld. Twintig andere gevallen worden onderzocht. Het is te begrijpen, dat deze arrestaties heel wat opzien onder het publiek heb ben gebaard. Van communistische zijde gaat men vanzelfsprekend' heftig te keer en ver wijt het ministerie dat men vonden zoekt om de communisten te treffen en de Amerikaanse propaganda te dienen. België Dat de tegenstelling tussen het com- mimisme en de democratie, of tussen Rusland en Amerika, hoe langer hoe scherper wordt, is ook Zondag j.l. weer gebleken. Te Brussel vergadert het Eu ropees congres. Zondagmiddag hebben enkele vooraanstaande sprekers vanaf de trappen van de beurs een toespraak gehouden tot het volk. Onder deze be hoorden ook Winston Churchill en mi nister Spaak. De communisten wilden op dien dag een tegen betoging op touw zetten, die door de burgemeester is verboden. Hier over blijkbaar zeer ontstemd, hebben zij zich tijdens het spreken zeer onbetame lijk gedragen. Churchill werd stormachtig toege juicht doch toen dit was bedaard, be gon men met fluiten en joelen. Tot drie maal toe deed Churchill een beroep op het fatsoen van zijn hoorders, doch het mocht niet baten, de tegen standers trachtten hem te over schreeuwen. Meer dan 60 personen zijn gearres teerd waaronder 2 leden van de Eer ste Kamer en één der Tweede Kamer. Wat het Congres zelf betreft, is men tamelijk optimistisch gestemd. De ge dachte om te komen tot het vormen van een Europeese eenheid wint meer en meer veld. Churchill zeide dat de Verenigde Na ties een grote teleurstelling hadden gebracht. De vergaderingen waren geen samen^ komsten waar de wereld problemen rustig met elkander werden besproken en bestudeerd, maar waar men elkan ■•der het leven., onmogelijk maakte en ernstigste verwijten naar het hoofd slingerde. Het Congres heeft in een twaalftal punten haar politieke doelstellingen ge formuleerd waarvan artikel één luidt: Europa moet één worden, ter waarborging van vrede, vrijheid en welzijn zijner volken, en tot behoud van een aantal bedreig de geestelijke waarden. Birma. Over de opstand die in Birma plaats heeft maakt men zich ongerust. Naar schatting hebben reeds 30.000 mensen het leven moeten laten, tenge volge van de gevechten die hebben plaats gehad. Hoe de toestand zich ontwikkelen zal, is heel moeilijk te zeggen, daar de ver warring zeer groot is. Niet alleen is er strijd tussen de wettige regering en de opstandelingen, maar ok het landle ger en de marine voeren onderling strijd Engeland Australië en India zijn in een conferentie bijeen om de ernstige toe stand te bespreken, aangezieii men vreest dat de rijst uitvoer zal worden stopgezet en daardoor andere delen van Indië ernstig getroffen. China. Mag men de berichten geloven dan be staat er enig uitzicht dat de beide strij dende partijen zullen trachten tot el kander té komen. Na 15 Maart a.s. zullen de commimis- ten bekend maken, in welke plaats de vredes onderhandelingen zullen worden geopend. Wat betreft de uitlevering van oor logsmisdadigers, hebben de communis ten al een heel rijtje namen geschrapt. Zij blijven echter vasthouden aan het uitleveren van de hoofdpersonen zoals Tsjiang Kai Sjek, zijn beide zwagers, Soeng en Koeng, alsmede nog enkele vooraanstaande leiders. Afwachten in hoeverre de twee par tijen het" met elkander eens zullen wor den lijkt ons het beste. Doorvechten tot het bittere einde schijnt men toch niet te willen doen, en dat is voor de bevol king die zo ernstig in nood verkeerd al heel wat waard. Zweden. Rusland schgnt over de houding der Scandinavische landen niet erg te spre ken te zijn. Thans heeft Zweden een heel scherpe nota ontvangen. Tijdens de oorlog zijn er ruim 26.000 Balten vanuit de Baltische landen naar Zweden gevlucht. Deze mensen ontvangen nu brieven, circulaires, en brochures, om naar hun land terug te keren. Nog niet één pro cent is uit Zweden vertrokken en naar zijn haardstede wedergekeerd. Nu wordt de Zweedse regering er van beschuldigd, dat zij deze mensen vast houdt en verhinderd naar hun land te rug te gaan. Zweden heeft hier heel scherp op ge antwoord, en gezegd dat wanneer deze mensen terug willen zij direct het land kunnen verlaten, maar hen uit het land zetten, doet Zweden niet. Bovendien werd de vrijlating geëist van Suurvaeli, iemand die uit Estland afkomstig is. Suurvaeli is gearresteerd wegens spi- onnage en heeft een volledige bekente nis afgelegd. Om die oorzaak weigert Zweden zijn" vrijlating en zegt dat hij overeenkom stig het Zweedse recht zal berecht worden. TRIBUNAAL-VONNIS IN DE ZAAK JAC. KOTSMA GEWIJZIGD Indertijd gaven wij in ons blad een verslag van de behandeling der zaak Jac. Rotsma voor het Tribunaal te Mid delhamis. Bij de oplegging van de straf werd de heer Rotsma verboden om te gaan met de heer H. v. d. Velde te Middel hamis en de heer J. M. Jansie en mevr. G. Jansie-Rotsma te Arnhem, terwijl een bedrag van 5000.van beschul digde werd verbeurd verklaard. De Hoge Autoriteit heeft echter bil beschikking van 27 September 1948 het fiat-exeeutie op dit vonnis geweigerd op grond, dat de drie bewuste personen niet bij rechtelijke uitspraak van een misda dige, althans politiek verkeerde aanleg zijn overtuigd en zelfs door het Tribu naal niet zijn gehoord, waarom het de Hoge Autoriteit onjuist voorkomt, deze lieden te blameren door op de niet gebleken grond, dat zij een funesten In vloed op hem zouden hebben beschul digde de omgang met hen te ontzeggen. De heer Rotsma heeft daarop opnieuw terecht gestaan voor het Tribunaal te Rotterdam en bij het daarop gewezen vonnis van 23 November 1948 is het ver bod van omgang met de drie hierboven genoemde personen en ook de verbeurd verklaring van een bedrag van 5000. komen te vervallen. Op dit laatste vonnis werd door de Hoge Autoriteit op 11 Februari j.l. fiat- executie verleend. Hiermede zgn dus de heren van der Velde, Jansie en mevr.- Jansie-Rotsma gerehabiliteerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1