®e 'VOandelweg rondom Ooltgensplaat Coöperatieve Boerenleenbank „Middelharnis-Sonimelsdijk" 9 Twee raadsleden ge'insialleerd 9 Vermaning iegen wegwerping uien-afval Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Woensdag- 2 Maart 1949 Openbare raadsvergadering van de gemeente Ooltgensplaat op Vrijdag 25 Febr, des nam. 7 mir. De Voorzitter Burgemeester Hordijk opent en heet de heren welkom. Allereerst deelt de Voorz. mede, dat de reclamant de heer van P. v. d. Vliet bij schrijven van Ged. Staten van 8 Febr toch is toegelaten als raadslid. De motivering in bedoeld schrijven komt hierop neer, dat zijn ooi'spronke- lijke verklaring, dat hij de benoeming niet aannam, nog' geen gevolg had. De Voorz. v/il daaroni overgaan tot het afnemen van de gebruikelijke eden, zowel van het raadslid de heer P. v. d. Vliet, (vacature wijlen v. d. Wouden) en van dhr K. v. Oostende, (vacature A. de Vos Az.) Beiden legden de eden in han den van de voorzitter af. De Voorz. spreekt beiden toe en zegt dat vanaf dit moment de raad weer vol tallig is. De plaatsen van de heren v. d. Woude en Vos zijn weer bezet; hij schetst beiden als zeer goede raadsleden, wier plaats moeilijk zal zijn te vervul len. Voor do 2 nieuwe leden is het raads lidmaatschap geheel nieuw, hij twijfelt er echter niet aan, of zij zullen hun uiterste best doen aan de opbouw van de gemeente O'Plaat mede te werken. Dhr K. V. Oostende hoopt inet Goda hulp zijn taak naar zijn beste krachten waar te nemen. Daarna leest de secretaris de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken terug ontvangen goedgekeurde leges verorde ning; verder een mededeling dat het Ve rificatiebureau alle kassen en beschei den in orde heeft bevonden. 5. Verkiezing wethouder in de vaca ture dhr P. V. d. Wouden. De uitslag was dat de heer A. de Vos Jz,' 6 stemmen ontving', D. C. van Oostende 1, Kroni 1, blanco 2, en een van onwaarde. (Deze laatste stem was op A. de Vos Az.) Dhr A. de Vos Jz. zegt zijn benoeming aan te nemen en dankt die leden, die hun stem op hem hebben uitgebracht. Hij hoopt de voetstappen van zijn voorganger dhr v. d. Wouden te druk ken en naar zijn beste weten de belan gen der gemeente te behartigen. De Voorz. feliciteert hem met zijn be noeming; hij hoopt dat hij zijn krachten, die ons immers van God geschonken zijn ten nutte der gemeente mag aan wenden. 6. Benoeming' leden bestuur Gascen- trale. De oude leden waren de heren van Es en J. Jacobs. Voor de nieuwe com- bin.atie worden dezelfde gekozen nl. de hei'en P. v. Es en J. Jacobs Jz. 7. Voorgesteld wordt verkoop aan de polder het Oude! and van de voormalige inundatiewal tussen de Noord-Achter weg en de Nieuwstraat. Voor de ge meente heeft deze wal weinig' waarde en de gemeentebelangen worden, gezien de voorwaarden, voldoende veilig ge steld. De verkoopprijs bedraagt 250. Dhr V. Es kan zich er mee vereni gen, maar wijst er op, dat de Emgo daar een transformatorenhuisje wil bou wen. Zou daarvoor niet een stukje grond disponibel kunnen wo'rden gesteld, vraagt spr. De Vooi-z. antwoordt, dat dit bij do voorwaarden kan worden opgenomen. M.a.s. wordt tot verkoop besloten. 8. Besloten wordt aan het Kraamcen- trum evenals verleden jaar, weer 7% et per inwoner subsidie te verlenen. t Vervolg GemeenteraaJ SommelsJijk heer Hoogmoed stelt de Voorz. een an der tweetal voor, nl. de heren Grooten- boer en G. Breur. Daar de heer Groo- tenboer mededeelt, dat hij geen zitting wenst in de woningruiinte-commissie, wordt de heer G. Breur als zodanig be noemd. Verder was er een verzoek van zes raadsleden binnengekomen om zoveel mogelijk in de avonduren te vergaderen. Hiertegen werd geen bezwaar g'emaakt. Bij de rondvraag vroeg de heer van Nimwegen of er reeds maatregelen zijn getroffen in verband met de ontstane vacature aan de School. De Voorz. zegt, dat er morgen een bespreking zal plaats hebben, opdat er a.s. Maandag eventueel reeds proefles kan worden gegeven. We zullen ons ■uiterste best doen om de kinderen niet langs de straat te laten lopen. Hierop volgt sluiting. 9. De politie-verordening' ondergaat een wijziging, houdende bescherming' van de beplanting aan de voormalige inun datie-wallen. Ook zal het verboden zijn zich daar een half uur vóór of na zons opgang te bevinden. Dhr D. C. V. Oostende wenst deze wandeling liever nog oen jaar gesloten te houden, gezien alles niet in de vat zal komen wat er geplant is. De Voorz.: De politie zal er de eerste tijd wel aandacht aan moeten besteden, maar het is toch wel aardig dat daar een mooie wandeling' open komt. Dhr v. Ï5s vindt de oplossing niet zo geheel juist. Hij had liever de wallen geslecht gezien. Het wordt een duur object. De bedoeling' is goed, maar het onder'houd zal veel kosten, öf het wor den kweken en veel vuil. In de toekomst zag hij er liever een andere bestemming' voor. De Voorz. kijkt van deze opmerking op; het is indertijd m.a.s. aangenomen. De onderhoudskosten zullen z.i. niet zo hoog zijn. Natuurschoon is er niet veel, waarom dit een mooi object is. De tota le beplanting' kost 500.over 25 jaar berekend, is het dus zeer miniem. Onverantwoord vindt spr. het niet. Dhr V. Es meende eerst, dat slechting de bedoeling was en dan enige beplan ting'. Hij zou het nog toegeven, als deze wandelplaats op een mooie plaats van het dorp was, maar nu moet men nog langs varkenshokken etc. De Voorz.: Misschien is dit een aan sporing voor het publiek om het dorp te helpen verfraaien! Dhr v. Viight wil een bord „Verboden Toegang" zetten. De Voorz.: Dat is de bedoeling. Dhr I>. C. V. Oostende blijft er bij het voorlopig af te sluiten. De Voorz.: B. en W. kunnen dit nader bepalen. De politie-verordening wordt volgens voorstel gewijzigd. 10. De verordening heffing straatbe- iasting onderg'aat een wijziging. 11. Een gedeelte van de hypotheek op het Lesje wordt afgelost. 12. Aangenomen wordt het voorstel tot het garanderen ener kas geldlening. Donderdagavond hield de Coöperatie ve Boerenleenbank ,,Middelharnis-Som- melsdijk" haar 48ste Algemene Jaarver gadering' in Hotel Spec te Sommelsdijk. Na een kort openingswoord gaf de voorzitter, de Heer Buurveld, secretaris de gelegenheid de notulen van de vori ge vergadering voor te lezen, welke on veranderd werden goedgkeurd. Vervol gens geeft de voorzitter een beschou wing over het boekjaar 1948, waarin hij allereerst wil stilstaan bij het feit, dat de oud-voorzitter, de heer Gideon, op 12 December 1.1. te Den Haag is overleden. Zijn persoon en werk zullen bij ons allen in dankbare herinnering blijven. Maandelijks, aldus spreker, had den de controle's van kas en boeken door het Bestuur en Raad van Toezicht plaats. Bovendien werd door de Inspec tie der Centrale Bank de gewone jaar lijkse controle gehouden, alsmede twee onverwachtse ka.sopnamen. Tot ons ge noegen werd alles steeds in goede orde bevonden. Het ledenaantal van de bank, hetwelk bij het begin van het jaar 301 was, is gedurende 1948 gegroeid tot 304. Negen personen werden wegens overlijden of verhuizing' afgevoerd, ter wijl er 12 nieuwe leden toetraden. Op 1 Januari 1948 waren er 1483 vrije spaarbankrekeningen en 439 ge blokkeerde spaarbankrekeningen, op 31 December was dat 1516 vrije-, 28 ge blokkeerde-, 16 optie-, en 162 beleg gingsrekeningen. Bij de rekeninghouders was de situ atie als volgt: Op 1 Januari 57 vrije- en 8 geblok keerde rekeningen; op 31 December 58 ■vrije-, 1 optie- en 2 beleggingsrekenin- gen. Voorschotnemers waren er op 1 Januari 41 en op 31 December 40. Het totaal bedrag der voorschotten bedroeg' bij het begin van het jaar f 97.391.28 en bij het einde van het jaar 106.985.zodat zich een kleine stij ging heeft voorgedaan. Van het totaal bedrag was er 80.000.door hypo- aangegaan door het E.B.O.F., groot 100.000.tegen 1%% voor 1 jaar. 13. De begroting voor 1948 van ge meente-en bewaarschool ondergaat een kleine wijziging'. Betreffende de herbouwplicht van de gezusters Breeman, wordt medegedeeld, dat het bou'wvolume van 1400 op 950 kub. M. is gebracht. Met de Bank v. d. Vereen. Ned. Ge meenten wordt opnieuw een rek. crt. overeenkomst tot een bedrag van 100.000.—. De aangenomen wijziging politiever ordening (aankoppelen landbou'wwagens in verband met het gebeurde ongeluk te O.Plaat) moet te niet worden gedaan, omdat hiervoor een algemene verorde ning' is en een lager lichaam niet het recht heeft tot wijzigingen. In de rondvraag wijst de heer van Kempen op de noodzaak van eenrich- tings-verkeer Ring tot aan de Nieuv/- straat. De Voorz. antwoordt dat dit punt de aandacht heeft van E. en W. Gemakke lijk is deze puzzle niet op te lossen. Gaan we op deze regeling in, dan ko- wen er weer klachten van anderen. Dhr V. Kempen heeft vernomen, dat de voormalige redoute, bestemd voor begraafplaats in pacht is uitgegeven. De Voorz. antwoordt, dat er nog pacht aan bleek te zijn. De domeinen hebben dit bij de verkoop niet mede gedeeld, dus zullen zij die kwestie moe ten oplossen. Dhr v. Es wijst op de slechte verlich ting in de gemeente. Bij maanlicht bran den er geen lantaarns, en het kon bij bewolkte hemel dan toch erg donker zijn. Zondagsavonds is dat voor kerk gangers etc. ook lastig. De Voorz. heeft zich reeds in verbin ding gesteld hierover met de gasfabriek. Dhr K. v. Oostende informeert wat met de grond van de geëgaliseerde wal len gebeurd. De Voorz.: Het wordt eerst bij de ko ker gebracht, rest vervoerd naar de nieuw te bouwen woningen. Dhr K. v. Oostende wijst verder op het euvel van uienafval op de vuilnis belt en op andere plaatsen, wat straks een geweldige stank zal verspreiden. De Voorz. geeft een over de hoofden van de raad heen een vermaning aan de commissionnairs, die daarvan de schuldigen zijn. Hij hoopt dat het pu bliek de waarschuwing in acht zal nemen. Dan sluiting. theek en 26.885.door borgstelling gedekt. Bij de lopende rekeningen was de si tuatie als volgt: Op 1 Januari was het debetsaldo 114.017.37, terwijl dit op 31 December 193.533.83 bedroeg, zodat hier een kleine stijging bij de uitstaande gelden was. Bij de creditrekeningen was het sal do op 1 Januari 47.978.88 en bij het einde van het jaar 36.696.12. Hier valt dus een daling te ronstateren. Uit het bovenstaande volgt, dat de vraag' naar gelden zich in dit jaar heeft voortgezet, hetgeen vanzelfsprekend een gunstige uitwerking heeft veroorzaakt op de winst der bank. De rekening bij de Centrale Bank, welke een saldo ten onze gunste op 1 Januari aangaf van f 1.545.994.18, daal de gedurende het jaar met 195.921.03 en bedroeg bij het einde des jaars 1.350.073.15. Deze daling is in hoofd zaak een gevolg' van afvloeiing' geblok keerde gelden naar de fiscus. In de beleggingen der Bank is niet veel verandering gekomen, alleen Depo sito Obligaties der Centrale Bank steeg belangrijk, n!. met 40.000. Aan de spaarders was op 1 Januari in totaal verschuldigd .f 2.071.331.14, waarvan 1.490.51 aan vrije gelden en 580.554.63 aan geblokkeerde gelden. Op 31 December was in totaal verschuldigd 1.870.000.72, waarvan 1.595.655.55 vrije-, 73.858.90 geblok keerde .f 56.706.27 optie- en 143.780 be leggingsrekeningen. Hieruit volgt dus, dat er bij de vrije rekeningen een stijging van f 104.879.04 is, hetgeen voor onze streek een gunstig teken is. De vermindering van het to taal bedrag der .spaargelden komt ge heel voor rekening der geblokkeerde gel den, in hoofdzaak door belastingbetalers Het creditsaldo der lopende rekening per 31 December ten bedrage van 36.696.12 is als volgt gesplitst: vrije- 30.277.93, optie- 4.238,19 en beleggins- rekeningen 2.180. De reserve van de bank, welke op 1 Januari 127.827.57 bedroeg, is wegens bijschrijving der winst over 1947 geste gen tot een bedrag' van 128.990.96. De winst van het jaar 1948 ad 8.426.03 (V. j. 1163.39) is niet tegen gevallen en wij kunnen hiermede ten vol le tevreden zijn. Een stevige reserve kan geen kwaad en is altijd aan te bevelen. Op de balans komt een bedrag voor van 2000.ge boekt op een rekening bijzondere reser ve. Wij hebben gemeend dit te moeten doen met het oog op het in zicht zijnde jubileum van onze Bank. Onopgemerkt kunnen we een 50-jarig bestaan der Bank niet voorbij laten gaan. Een begin voor het bestrijden der kosten is dus aanwezig. Over de gang van zaken bij onze bank kunnen wij zeer tevreden zijn. De werk zaamheden nemen steeds toe en naar het zich laat aanzien zullen die nog wel blijven toenemen. De bedrijfspensiocne- ring zal zeer zeker vele werkzaamheden met zich mede brengen, daar deze wordt geregeld door de Boerenleenbanken. Bij de verkiezing voor een bestuurslid en een lid voor de Raad van Toezicht werden de heren J. M. Jacobs en J. A. Doornbos met een grote meerderheid der- stemmen herkozen. Beiden danken de vergadei'ing' voor het in gestelde ver trouwen. Uit een mededeling van het bestuur blijkt dat de rentevergoeding voor leden als volgt is geregeld: voor bedrag'en tot f 3.000.2A^/r, van 3.000.tot f 10.000.1.2'/,. en bedragen boven de 10.000.— LOS-Zr, voor nlet-leden zijn deze vergoedingen resp. 2.16%, 0.96% en 0.84%,, terwijl men bij voorschotten 3.8%, moet betalen. Bij de rondvraag' merkt do heer van Heest op, dat het bedrag van ,f 135.007.15 uitgezet bij de Centrale Bank veel te groot is en stelt voor dit bedrag te ver minderen. Wij kunnen meer rente krij gen van dat kapitaal door aankooj) van effecten. De kassier denkt, dat dit niet zal worden toegestaan door de Centrale Bank. De heer A. Mijs: Wij zijn dus een fi liaal van de Centrale Bank. De kassier: Inderdaad, de Centrale Bank regelt alles en schrijft ons de wet ten voor. De heer Mijs: We kunnen op onze landbouwproducten geen voorschotten krijgen en zijn daarom genoodzaakt de ze te verkopen, teneinde onze vaste kos ten te kunnen betalen. Het gevolg hier van is, dat de prijzen der prod'acten worden geregeld door de handel, omdat deze weet, dat wij geld nodig hebben. Wij als boeren betalen aan de opbou^wr van de industrie, omdat de. Centrale- Bank zijn kapitaal hierin belegt en gra ven op deze wijze ons eigen graf. De kassier: Wij kunnen geen voor schotten verlenen op producten, omdat dit niet voldoende onderpand waarborgt. De heer v. Heest: De Centrale Bank koopt van ons kapitaal effecten, steekt de rente in zijn zak en scheept ons met een kleine vergoeding af. De Staat zal de Centrale Bank wel helpen, wanneer ze geen voldoende liggend kapitaal heeft. In de crisisjaren zat de tuinbouw aan de grond. De veiling nam toen geld. op bij de Boerenleenbank en dit crediet was reeds eerder afgelost dan nodig was. De boer moet zijn arbeiders beta len en de handel moet en mag hiervan, niet profiteren. We moeten voorkomen, dat de boer zijn producten niet van ar moede moet verkopen. De voorzitter zegt alle medewerking toe en zal deze zaak nog eens nader on der de loupe nemen. Nadat de uitkering van het presentie geld heeft plaats gehad, sluit de heer Buurveld de vergadering. ------O------ LEESTAFEL In de nieuwe „Gouden Poort reeks" is verschenen de derde druk van het boek van Annie Perwerda-van den Berg „Jij meisje". Deze Gouden Poort-reeks wordt uitgegeven bij J. H. Kok N.V. t» Kampen. Dat het de derde druk reeds 'is van dit boek, bewijst, dat het veel opgang gemaakt heeft. Het jonge meisje laat hier in de gedachtenwereld die ze heeft, iets van zichzelf zien. Het moest o.i. al leen principieel wat dieper van inhoud zijn. De Gouden-Poort-reeks geeft zeer mooie boeken uit tegen zich lagen prijs, keurig gebonden, in smaakvolle stevige band met driekleurig stofomslag, tegen 1.95 per deel. Vraagt Uw boekhan delaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6