Plaatselijk Nieuws Schrammetje schrijft Woensdag 2 Maart 1949 „E IL A N D E N - NIE U W S" Bladz. 3 dat deze nog niet bezet zijn? De mensen snakken er naar de woningen te be trekken. Ligt dit aan de commissie of aan B.- en W. Wat meer tempo in deze jkwestie is o.i. niet misplaatst. Wanneer in het gymnastieklokaal ■binnenkort een prachtige en kostbare vloerbedekking komt, mag deze niet -worden beschadigd door toestellen met scherpe punten, harde schoenen of iets dergelijks. Tegen de raming voor schoolbehoef- ten hebben wij bedenkingen. De ontwik- Tteling van het kind mag niet de dupe •worden van minder goede financiën. Is het geraamde bedrag hier voldoende We achten het gewenst, dat met de verbouwing van de Oude School en de iiieuwe begraafplaats spoedig een aan vang wordt gemaakt. De straten en pleinen eisen wel noodzakelijk verbe tering. De haven, de kaai en de keer- sluis zijn een der grootste problemen van de dag. De bezetting van de ge- meente^secretarie zullen zeker ook de nodige aandacht vragen. Nog kort ge leden is het voorgekomen, dat arbeiders die door de vorst in de overbruggings regeling kwamen, enkele weken op hun Uitkering moesten wachten. Dit mag niet voorkomen. Wij weten dat er diverse moeilijkhe den zijn. Wij denlcen aan de rioolbelas ting. Volgens art. 1 van de verordening Itunnen de bewoners achter de Molendijk nimmer rioolbelasting betalen. Wanneer men volgens een verordening geen be lasting kan heffen, moet men dit ook niet doen. Wij voelen dit als een fout in het be leid van B. en W. Gaarne zouden we vernemen, wat B. en W. denken te doen met de mensen die ten onrechte rioolbe lasting hebben betaald? Tenslotte dringen we er op aan, dat doorlichting der kinderen spoedig kan plaats hebben, zulks met het oog op de volksgezondheid. Gaarne zouden we zien, dat van het college van B. en W. wat meer voortvarendheid uitging. Ik zou de heren willen toeroepen, tempo, tempo en alles komt in orde. Algemene beschouwingen van de heer Fase (S.G.P.) Vervolgens krijgt dhr Fase het woord en zegt dat de ontwikkeling der naoor logse toestanden verre van rooskleurig 2ijn te noemen. Het ongeloof en bijge loof neertit hand over hand toe en is ■zelfs van dien aard, dat het ergste te vrezen i's. Alles wordt beredeneerd en becijferd «n men tracht het buiten de grondsla gen van Gods Woord om te doen. Dat dit alles op een fiasco zal uitlopen, heeft "de historie bewezen en zal dit wederom doen. Reeds nu valt te constateren, dat de algemene verarming weldra gemeen ■goed zal zijn. De naoorlogse schijnwel- vaart is verdwenen als sneeuw voor de zon. De roes van geldsYnijterij, waarin ons volk lange tijd verkeerd heeft, zal haar duur te staan komen. Ook onze ge meente zal daar niet van verschoond blijven. De werkeloosheid neemt hand over hand toe. In verband hiermede zou ik er bij Uw college ten sterkste op "Willen aandringen, alles in het werk te stellen, om de herstellingen aan de ha ven te bespoedigen. Dit is alleszins ver antwoord. Wij betreuren het, dat Uw college -in het afgelopen jaar haar mede werking heeft verleend de gasfabriek tiit onze gemeente te laten vertrekken. AndeiA gemeenten hebben er alles voor over de industrie naar zich toe te trek ken en hier wordt ze uitgebannen. Vele ondernemingen hebben onvoldoende ren tabiliteit afgeworpen öf moesten met verlies werken. Ik geef daarom in over- ■wcging voorzichtig te zijn met de ra ming der ondememingsbelasting. Wanneer ik de begroting naga, kom ik tot de conclusie dat de inkomsten voor de post haven zijn geraamd op 6500.en die der uitgaven op 3100. Het verschil tussen deze twee posten Wordt niet gereserveerd voor datzelfde doel. Ik zou aan deze ongewenste toe stand een einde willen maken, door het overschot die bestemming te geven die het toekomt. Aangaande het onderwijs bestaat een groot hiaat. Ik doel op de kostenberekening voor verwarming en verlichting. Wat betreft de post Maat schappelijke Steun en voorzorg zou ik mijn standpunt in geheime zitting uit een willen zetten. Tenslotte zou ik erop aan willen dringen, dat alle werkzaam heden, die de gemeente laat verrichten, zoveel mogelijk door ingezetenen wordt verricht en dat ook een redelijke verde ling van het werk wordt bevorderd. Niet de één alles en de ander niets. Dhr Hagens merkt op dat de gemeen- tefinanciën duidelijk uiteen zijn gezet en hoopt dat de voorzitter en zijn per soneel het in goede gezondheid mogen uitvoeren. Gaarne zag spreker spoed met de leegstaande woningen, dat deze wederom bezet worden. De Voorz. beantwoordde vervolgens de diverse sprekers en toont zich ver heugt, dat de leden zulke gezonde cri- tiek hebben geleverd. Spr. geeft toe dat er inderdaad lege woningen zijn. Het vraagt echter zijn -wijs beleid om die zo rechtvaardig mogelijk te verdelen. Gaarne zag de voorzitter, dat de Raad hem van advies diende in diverse kwes ties. Veel leermiddelen zijn er na de oor log vernieuwd. Er is echter rekening mede gehouden, dat wij onszelf moeten bedruipen. Vanavond heb ik de nieuwe instrumenten aan de muziekvereniging uitgereikt en thans zal ik alles in het werk stellen om zo spoedig mogelijk een goede gelegenheid te vinden om als verenigingsgebouw dienst te doen. Het mag echter niet veel kosten. Er bestaat kans dat op 1 Mei de bouw van de nieu we school kan worden aanbesteed. De tekeningen voor de nieuwe begraafplaats zijn ook reeds goedgekeurd. Vermoede lijk zal eind Maart met de aanleg wor den begonnen. Dit zal geschieden door D.U.W.' arbeiders. (Vervolg in ons Vrijdagnummer) MIDDBLHA.RNIS De Raad dezer gemeente komt Woensdagavond zeven uur in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor: Voorstel tot vorming van een reserve voor een bad huis - vaststelling jaarlijkse vergoeding voor brandweercommandant - verzeke ring voor brandweerlieden - aanschaf fing materiaal voor de brandweer - her stel van de toren - onbewoonbaarverkla ring woning B. No. 17 - vaststelling in structie gemeentebode - Goedkeuring be groting Emgo 19491950 - Rekening Emgo 1947-1948 - Voorstel tot vrijziging gemeentebegroting 1949 - verlaging ver goeding voor gebruik gymnastieklokalen wijziging uitbreidingsplan - wijziging regeling bebouwing bebouwde kom - be zwaarschriften reinigingsrechten - Be noeming lid van de Commissie tot we ring van schoolverzuim - Benoeming ver tegenwoordiger in het bestuur van dé Woningbouwvereniging (vac. D. de Kor te) - Voorstel tot invoering 3 maande lijkse controle Burgerlijk Weeshuis -ver pachting van hofland aan de Steneweg. DIRKSLAND Contracteren van uien. Naar wij vernemen worden voor het nieuwe seizoen weer uien gecontracteerd tegen de prijs van 5 et per kg., waarop voorschotten worden verstrekt. HBKKINGEN Woensdag 2 Maart hoopt in de Ned. Herv. Kerk des sav. 7 uur ten bate voor de Zending op te treden Mevr. van Weerden, echtgenote van ■wij len zendeling van Weerden. Er is gele genheid tot. vragen stellen. In verbande ^et het vervullen van zijn dienstplicht door de jongste amb tenaar ter gem. secretarie dhr Kake- beke, zal in deze vacature moeten wor den voorzien. STELLENDAM Op de gehouden ver gadering der Coop. Boerenleenbank zijn tot bestuursleden herkozen de heren Adr. Kreeft en J. D. Struik. Woensdagavond half zeven zal in de Ned. Herv. Kerk voorgaan Ds Batelaan welke voor de Zending zal spreken en zal hiervoor tevens een collecte worden gehouden. Door de tweede politionele actie zijn de pakketten wat later aangekomen, zo ook de bedankbrieven. Maar nu zijn ze bijna allemaal bin nen. Het is een lust de brieven te lezen en men beseft dan pas hoe nodig de jon gens onze belangstelling hebben. Een militair schreef: ,,Het is een tastbaar bewijs dat in Stellendam nog menig hart voor ons klopt. De jongens bedan ken ook de burgerij van Stellendam en bij deze brengt het Ni^win Comité die dank gaarne over. GOEDEREEDE B. en W. maken be kend dat de op heden door hen vastge stelde kiezerslijst voor het jaar 1940-'50 van 23 Pebr. tot en met 16 Maart a.s. op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten stemdistricts- gewijze m uittreksel verkrijgbaar wordt gesteld. B. en W. brengen ter openbare ken nis dat ter gemeenteseoretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van de Standaard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. gevestigd te 's-Graven- Het was in 1945 voor ieder onzer een opluchting, toen de gehate bezetters na hun fameuze nederlaag het land uitmar- cheerden. Zij lieten ons evenwel nog een erfenis na, die sinds hun vertrek nog aan honderden mensen het leven heeft gekost. Ik doel hiermede op het oorlogs tuig, waarmee onze vijanden buitenge woon royaal omsprongen. Ook op onze eilanden werden ontelbare mijnen, springstoffen en dergelijke in de grond gestopt; eensdeels om eventuele indrin gers een warme ontvangst te bereiden en anderdeels om indien de Duitsers het nodig oordeelden, onze kostbare bezit tingen de lucht te laten invliegen. Hoewel al deze „verdedigingswerken" op kaart werden gezet, heeft de on dervinding al vele malen geleerd, dat er al of niet opzettelijk wel eens een en ander vergeten is op te noteren. Dit blijkt ook alweer uit de vondsten, die men te Ouddorp gedaan heeft bij de herstellingswerkzaamheden aan de kaai- muren. Daar kwamen de granaten voor de dag, waarmee men de hele zaak had kunnen opblazen, indien dit in het Duit se kraam te pas had gekomen. En uit de haven zelf heeft men naar ik ver neem, ook al projectielen gehaald die er destijds bij het lossen uit de schepen waren ingevallen. Toen nam men niet de moeite om er verder naar om te zien. In het veen kijkt men immers op geen turf je Dat men nu bij het graven op een hoeveelheid springstoffen stuit, van welks bestaan niemand afwist, verwon dert Schram niet, maar dat er niets bekend zou zijn van in de haven lig gende projectielen, komt me toch wel wat vreemd voor, omdat de Duitsers voor het lossen van munitie meestal een deel der bevolking requireerde, waarvan dan toch enkelen wel op de hoogte van de gepleegde nonchalanche waren, in dien dat zo is, hebben deze mensen een standje verdiend om daarvan geen ken nis aan de opsporingsdienst te geven. Als deze dienst maar iets hoort over plaatsen, waar zich munitie kan bevin den, zijn de mannen er als de kippen bij om heel de omgeving grondig te onder zoeken. Houdt men echter zijn mond, dan werkt men de mogelijkheid van on gelukken in de hand. Zo hoorde Schram laatst van een Ouddorper vertellen, dat hij een landmijn opploegde en het ding doodgemoedereerd in de sloot smeet. Zoiets lijkt kant noch wal. Als er later een polderwerker die sloot moet uitdoen, loopt hij grote kans op de mijn te stoten en als het ten kwade wil, kan er weer een ongeluk mee' gebeuren. Schram kan nog maar steeds niet begrijpen, dat men het gevaar dat achter gebleven oorlogs tuig in zich bergt, niet zien wil. En ik zou er wel een briefje op durven geven, dat er te Ouddorp en ook in andere plaatsen op Plakkee nog wel een en ander op dat gebied te vinden is, wat men niet aan wenst te geven. Men mag toch wel een oorlogssouveniertje hebben, nietwaar? als er echter iets mee ge beurt, is Leiden in last en beklaagt men zich te laat. Ook de Zeeuwse lezers dient dit nog eens onder het oog gebracht, want toen enige tijd geleden de Rijkspolitie in ver schillende gemeenten een onderzoek naar de Duitse nalatenschap instelde vond men drie kanonnen, tal van kara- bijnen en geweren, acht machinegewe ren, twintig duizend patronen, zeven honderd granaten, pantservuisten, re volvers, flessen springstof en vier bom men. Zelfs ontdekte men er in een speel goedkistje van een kind een revolver met vier scherpe patronen! Daarom wil Schram dit keer de lezers waarschuwen geen dood of verminking te trotseren om toch maar een oorlogs aandenken te behouden. Beter bloö-Jan, dan doó-Jan, denk daar aan en een gewaarschuwd man geldt voor twee! SCHRAMMETJE. hage om vergunning tot het uitbreiden plaats met aftap inrichting op het per ceel kadastraal bekend gemeente Goe- van een ondergrondse petroleum bewaar dereede Sectie A. No. 1154. Op Dinsdag 8 Maart a.s. des voorm. 11 uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaar tegen inwilliging van dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Naar men verneemt is tot onderwij zer benoemd op de O.L. School alhier dhr van Rossum van Tiel. Naar aanleiding van de onlangs ver zonden pakketten naar Indonesië, ont ving de burgemeester van vrijwel alle Goereese militairen enthousiaste bedank brieven. Enkele regels uit de ontvangen brieven: „Wij zijn trots op de Goereeërs, die hierdoor bewezen dat zij ons niet ver geten" en Wilt U de bevolking bedan ken, die met milde hand heeft gegeven om de jongens uit hun dorp een blijk van medeleven te zenden." Dit is wel de meest waardevolle dank die het comité en de bevolking kan ont vangen en verplicht tot herhaling. OUDDORP De afgelopen week zijn de meeste ■vissers op de garnalen vangst geweest. Door het ongunstige weer werd maar 3 dagen gevist en werd van 100^ 450 kg garnalen per dag gevangen, die naar hier werden gevoerd om te pellen. Slechts een visser heeft de zeevisserij uitgeoefend en maakte een geringe vangst. Het is 36 jaar geleden dat Jan Lui- me Cz. in dienst trad bij de landbouwer P. Voogd te Goedereede. De bazar die Donderdag, Vrijdag en Zaterdag werd gehouden in de Oude School ten bate van onze jongens die in Indië vertoeven, is goed geslaagd. De Burgemeester opende de bazar en be sprak de toestand in Indië, terwijl hij allen hartelijk dankte die belangeloos de bazar hebben georganiseerd. Mond- en Klaiuwzeer. De Burgemees ter brengt hét navolgende onder de aan dacht der Veehouders. Het staat nu wel vast dat de enige doeltreffende ■wijze van bestrijding van het Mond- en Klauwzeer is de vaccinatie van onze veestapel! Het behoort tot de hoge uitzonderingen dat een geënt bedrijf wordt aangetast. Door vele veehouders wordt dit helaas nog niet voldoende ingezien. Ten einde te voorkomen dat in het komende weide seizoen de ziekte in ernstige mate op treedt, is ernstig van een zo groot mo gelijk gedeelte van de veestapel abso luut noodzakelijk! De Burgemeester dringt er daarom, voor zoveel nodig, bij de belanghebben den op aan de inenting te doen plaats vinden. NIEUWE TONGE De vastgestelde kiezerslijst ligt tot en met 23 Maart voor belanghebbenden ter inzage op het secretarie der gemeente. Op een 50- en40-jarige bruiloft werd voor de Niwin gecollecteerd. Bij elkaar bracht dit op een bedrag van 28.56. In de laatst gehouden ledenvergade ring van de afd. Goeree en Overflakkee van de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel werd tot penningmeester her kozen D. P. Vroegindeweij te Middel- hamis en tot secretaris gekozen A. Over beeke te Dirksland. Op 14 Maart a.s. zal de vereniging „Eigen Hulp" haar jaarvergadering hou den in café Osseweijer. De agenda ver meldt bestuursverkiezing. Aftredend is W. Koppenaal. Met ingang van 1 Maart is aan L. Oudzegel eervol ontslag verleend als Brandmeester bij de Gemeentelijke Brandweer. In zijn plaats werd benoemd de heer W. Drooger Janz. De verkiezingen yoor de gemeente raad van Nieuwe Tonge zijn vastgesteld op Woensdag 15 Juni a.s. B. en W. hebben benoemd tot leden van het Stembureau I de heren L. D. van Eesteren en G. J. Zweerus, Tot le den ■van het Stembureau II de heren P. C. Tijl Voorzitter, A. van Alphen en S. Dekker. Tot leden van het Hoofdstem bureau zijn benoemd de heren A. van Alphen, G. A. J. Opstelten, L. D. van Eesteren en T. Luchtenburg. OUDE TONGE Propaganda-avond „Thuisfront". J.l. Woensdagavond werd door het plaatselijk Thuisfront een pro- paganda-avond gehouden in het vereni gingsgebouw, met medewerking van het Kerkkoor, Kinderkoor en als spreker Ds Kapt. V. d. Berg van H. I, Ambacht. De voorz. der plaatselijke afd. heet de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, dankt allen die bereid waren op dezen avond mede te werken en hoopt dat men door deze avond dichter bij onze jongens in Indië zal komen te staan. Zij hebben recht op ons medeleven, liefde en offer. Hierna zang van het Kinderkoor. •Ds V. d. Berg, daarna het woord ver krijgende neemt ons in spanning mee op zijn reis, aangevangen in Nov. '45, via Ostendië, Engeland, Malakka, Priok naar Batavia. Het eerste verblijf in Ma lakka, waar alles verwoest en de bewo ners in lompen gehuld waren, was een moeilijke, maar ook een leerzame tijd. (Zie vervolg PI. Nieuws bladz. 4.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3