De stakingen te Amsterdam Buitenland CHK. WEEKBLAD OP GEREFOKMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAKDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Het geheim van het Chrlstenleven eiiahdeh-iiieui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerg 19 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 21ste JAARGANG No. 1798 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Zoals bekend, zijn er te Amsterdam enige stakingen uitgebroken, hoewel ge lukkig niet onrustbarend van omvang. Het begon, zo men weet, met de Am sterdamse werksters (in sigarettenfa- brieken enz.) die andere voo:i^aarden wilden, waaraan echter niet kon worden volda'an door de werkgevers, omdat de regering het verbood. De staking was dus in feite een politieke staking, die tegen de regering was gericht. Het ligt niet in de bedoeling dit hier uit te pluizen maar op enige andere din gen te wijzen. Wel willen we hier even naar voren brengen, dat de staaksters een hoogst bedenkelijke mentaliteit aan de dag hebben gelegd. Zij ontzagen zich niet werkwilligen te bedreigen, als fu ries eikaars ramen in te gooien, deuren in te trappen en zelfs kinderen op te hitsen. De communistische vakbeweging, de E.V.C., viste hierbij in troebel water, zonder zelf openlijk voor de dag te ko men. Gevolg is geweest, dat andere groepen, waarvan we noemen de Am sterdamse havenarbeiders zich solidair verklaarden en eveneens tot staking overgingen. Dit alles is een hoogst bedenkelijk verschijnsel, vooral in de precaire toe stand, waarin ons land verkeert. Be denkelijk niet alleen, omdat wij inter nationaal bekend staan om de handha ving van onze nationale rust, maar voor al, omdat deze conflicten gepaard gaan met een verlies aan productie vermogen dat we heel niet kunnen hebben. Ondanks het gestook van de commu nistische E.V.C, hebben zich echter deze incidentele stakingen niet kunnen uit breiden. Zo werd o.m. de staking van de lassers bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij (N.D.S.M.) beëindigd, en ook de stakende Amster damse havenarbeiders hebben het werk hervat. Voor zover ons bekend werd geen der eisen van de werknemers in gewilligd, zodat het een nutteloze strijd is geweest. De E.V.C., die tot deze strijd heeft aangezet, ziet nu het zwaard tegen zich zelf gekeerd. De arbeiders moesten ruim zeven weken van een karige stakings ondersteuning leven en hebben dus voor deze verloren strijd wel een hard leer geld moeten betalen. Dat de communistische E.V.C, min of meer haar invloed op de arbeiders be gint te verliezen, bewijst wel, wat te Rotterdam plaats vond. Een delegatie van stakende Amsterdamse arbeiders trachtte te Rotterdam een sympathie staking uit te lokken, doch deze actie had opvallend weinig succes. Van de 4000 losse arbeiders legden er slechts 65 gedurende één uur het werk neer. DE KEBKBBAND TE MIDDELHARNIS Kosteres vrijgesproken De 57-jarige A. B., kosteres van de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis, die heeft terecht gestaan omdat zij onvoor zichtig zou hebben gehandeld bij de ver zorging van de kachel in het koor van de kerk en het aan haar schuld zou zijn te wijten dat op 30 December 1948 in genoemde kerk brand ontstond, tenge volge waarvan deze geheel uitbrandde, 'S door de Rotterdamse rechtbank vrij gesproken. -O- WEL TOEGELATEN ALS OOLTGENSPLAATS RAADSLID Gedeputeerde Staten hebben het raads besluit, waarin werd besloten om de heer P- van der Vliet niet toe te laten als raadslid vernietigd, zodat de heer van der Vliet wel zitting zal kunnen nemen voor de Partij van de Arbeid. Ged. Sta ten zijn tot dit besluit gekomen op grond van het feit, dat de heer van der vliet op zijn besluit terug kwam en be sloot zijn benoeming te aanvaarden, nog Voordat in de vacature was voorzien. Het vaste personeel bleef overal aan de arbeid. De dienaren van Moskou hebben hier gelukkig weer eens geen succes gehad, zelfs niet in de bakermat van het com munisme: Amsterdam! Het is te hopen dat de tanende in vloed ook tot uiting komt bij de a.s. verkiezingen en de hamer- en sikkel- mannen met een verrassende nederlaag uit de verkiezingsstrijd voor de dag komen. Laten de Nederlandse arbeiders overal paraat zijn om de commimistische tra wanten, waar zij ook trachten door mid del van obstructie en wat dies meer zij de boel in de" war te sturen, alles aan wenden hun direct de wind uit de zeilen te nemen! Weg met het communisme, dat ons land en volk naar de afgrond voert! Nederland, ,let op Uw zaak! Ameriba De besprekingen in de Senaat over het Atlantische Pact, hebben heel wat stof doen opwaaien. De betrokken regeringen hebben aan Amerika gevraagd om een duidelijke ex plicatie. De minister van Buitenlandse zaken Acheson, heeft medegedeeld, dat welis waar in het Pact Amerika zich niet ver plichten kan automatisch in oorlog te treden, als een der ondertekenaars wordt aangevallen, doch de verzekeringen die gegeven worden, zullen zo sterk zijn, dat de bedoelingen niet kunnen worden misgevat. De militaire clausule zal ech ter geheim blijven. Al is het waar, dat Amerika wijst op de steun die thans geboden wordt, en de wapens die zullen worden geleverd, alsmede het grote belang, dat voor Amerika mede op het spel staat, toch neemt dit niet weg, dat het feit blijft bestaan, dat bij een oorlog Amerika be sluiten kan niet, of niet direct mede te doen. De Senaat heeft wat betreft deze be slissing het laatste woord. Wanneer, wat thans bijna iedereen uitgesloten acht, Amerika niet zou mede doen zullen de West Europeese landen voor een ontzettende ontnuchtering ko men te staan en het niet tegen de Oost Europeese landen kunnen uithouden. Generaal Eisenhower zal zeer waar schijnlijk worden benoemd als chef voor de Atlantische Defensie. Noorwegen. De Staat Noorwegen staat op het ogenblik in de politieke belangstelling. Noorwegen, Zweden en Denemarken kunnen het niet eens worden over een militair Pact. Noorwegen schijnt heil te zien in Amerikaanse steun, doch Zweden daar entegen, vreest zich de toorn van Rus land op de hals te halen. Daarna is de Noorse minister naar Amerika geweest en heeft op zijn terugtocht ook bespre kingen gevoerd te Londen. Rusland heeft een politieke tegenzet gedaan, en aaniNoorwegen aangeboden, een niet aanvals Pact te sluiten. Nu staat Noorwegen voor de keus, wat te doen. Een beslissing is nog niet genomen, doch mag men de verschil lende geruchten geloven, dan helt Noor wegen over naar Amerika en wil toe treden tot het Atlantische Pact. De regering van Rusland heeft hier over nog niets gepubliceerd, maar de Russische pers zegt, dat als Noorwegen de vriendschap en het oprechte aanbod van Rusland verwerpt en het Rusland vijandige Amerika kiest, dit beschouwd wordt, als een zeer uittartende daad. Rusland Woensdag heeft het Rode leger met grote feesten te Moskou zijn 31e ver jaardag gevierd. Aan de vooravond heeft Maarschalk Boelganin een dagorder uitgegeven. Hierin werd het leger opgeroepen, om steeds paraat te zijn, aangezien Ameri ka een aanvallende politiek voert en aanstuurt op een nieuwe wereldoorlog. Breedvoerig werd uiteengezet de gro te daden van het Russische leger en ge wezen hoe het de eerste jaren van de oor- (SLOT) „Hij had nu in zijn opperzaal open vensters tegen Jeruzalem aan." (Daniël 6 11 (middelste gedeelte.) Daniël had een huis overeenkomstig zijn stand. Maar hóé groot dat huis ook geweest is, toch had Daniël daarin zijn bidvertrek. Daar was de grote Daniël klein voor zijn God. Hóé druk zijn werk zaamheden ook waren, dAar kunnen we hem drie maal daags vinden, eenzaam en gemeenzaam met de Heere. In dat bidvertrek waren vensters, die open waren naar Jeruzalem, de stad des groten Konings, waar éénmaal Jehova troonde tussen de Cherubim en waar Hij woonde in het midden Zijns volks. Daar belijdt Babels minister, gróót naar de wereld, maar klein voor Zijn God, zijn én des volks zonden: „Heere, bij óns is de beschaamdheid des aangezichts. Wij én onze vaderen hebben tegen U gezondigd." Dé.ó,r pleit hij op de verbondstrouw van Hem, die eenmaal in en dóór Jezus Christus de misdaden zal verzoenen. DS,t is de énige pleitgrond voor Daniël. Maar dS,dr heft hij ook hart en han den op in een onbeschrijfelijk heimwee naar de oude, verwoeste tempelstad. „Gij, God van Sion, och, wanneer zal ik naderen voor Uw ogen en in Uw huis Uw nadm verhogen?" Doch door die open vensters, dalen ook de zegeningen des Heeren neer, na melijk de vrede Gods, die het hart stil houdt, onder alles wat op Hem aan stormt; de kracht Gods die alle zwak heid overwint; de hope Gods die de stof des levens is; de liefde Gods die ster ker dan het leven en krachtiger dan de dood is; en de,vreugde Gods die meer sterkt dan de uitgezochtste spijze. En als straks door diezelfde vensters de nijdige blikken boren van zijn bela gers, die bij menigte zich opmaken om de biddende Daniël te bespieden, dan is het een raadsel, een geheim, dat Da niël standvastig blijft. Doch de sleutel tot dit geheim ligt in de opperzaal, door welks open vensters de sterkte daalt, waarmede de Heere Zijn knecht omgordt. Zijn opperzaal is een aureool, waar de gehele wapenrus ting hem wordt aangedaan: Het schild des geloofs en het zwaard des Geestes. En als Daniël dan geworpen zal zijn in de kuil der leeuwen, zal de steen die op de opening gewenteld wordt, ver zegeld worden met des konings ring. Doch, heerlijk geheim: De koning kan alles verzegelen, maar het open venster naar Jeruzalem verzegelen, dat vermag Darius met éll zijn geweldigen niet Zietdaar het geheim van het leven eens Christens. Geachte lezers en lezeressen, kent u óók dat geheim?... Hoe é,rm is de mens, voor wien zulks onbekend is. Helaas! Velen hebben open vensters naar de wereld en naar alles wat de wereld ons biedt. O bedenkt toch eens hoe noodzakelijk die open vensters naar Jeruzalem zijn. Vraagt aan de Heere, of Hij u dat ge heim mocht leren. Denkt om Ps. 25 2. En dat zij, die door genade iets van dat geheim kennen, er door Gods Geest geleid, maar veel gebruik van mogen maken. Ook bij Gods kinderen zijn die vensters wel eens gesloten door de zonde. Dat het Gode behagen mocht u, in Jezus Christus, door de bediening des Heiligen Geestes, veel die open vensters te schenken, opdat gij dan ook achter dat geheim mocht komen, hetwelk in uw leven onmisbaar is. Kampen Ds A. VERHAGEN. log, geheel alleen stond tegenover het machtige Duitse leger, dat 240 divisies in het veld had gebracht. Rusland zal niet nalaten de politiek van Amerika nauwkeurig te volgen en passende maatregelen te nemen tegen de militaire voorbereidingen. Framkrijk De secretaris der communistische partij Maurice Thorez heeft een ver klaring gegeven op de vraag wat de Franse commtmisten zouden doen in geval Frankrijk met Rusland In oorlog zou komen. Enige tijd terug gaf hij op eenzelfde vraag ten antwoord, dat de vredelievende Sovjet Unie, nog nimmer enig land had aangevallen, en dus een vrees voor oorlog niet behoefde te be staan als Frankrijk geen plannen tot de aanval had. Thans verklaart hij, dat, wanneer vredelievende Fransen er niet inslagen, het land de zijde van de ware democra tie en de vrede te doen kiezen en Frank rijk daardoor genoodzaakt wordt mede te doen aan een oorlog tegen de Sovjet Unie, de arbeiders eenzelfde houding zullen aannemen als in Polen, Joego slavië en Roemenië. Dit wil dus met an dere woorden zeggen dat zij de zijde van Rusland zouden kiezen. Reeds is door een tweetal Kamerleden een motie ingediend, welke aan Thorez nadere opheldering vraagt over zijn ver klaring. Wanneer wij nu deze vier berichten met elkander in verband brengen en daarbij bovendien in aanmerking nemen, dat er besprekingen worden gevoerd, over een te sluiten verdrag wat betreft het Middellandse Zeegebied, daji zal ieder erkennen, dat de spanningen hoe langer hoe meer toenemen, en er maar weinig behoeft te gebeuren, of de lont die naar het buskruit vat vgert, wordt aangestoken. Er is slechts maar ene rust en dat is deze, dat God de Heere de teugels van het wereld gebeuren in handen heeft, en bestuurd naar Zijn Goddelijke Raad. Palestina. Eindelijk schijnt het dan toch zo ver gekomen te zijn, dat op het eiland Rho des de Egyptenaren en de Joden tot overeenstemming zijn gekomen. Als deze courant Vrijdag 25 dezer uitkomt, zal de overeenkomst definitief zijn getekend. Drie Joodse en drie Egyptische offi cieren met Generaal Riley als voorzit ter, zullen de commissie vormen, die toezicht houdt dat de voorwaarden wor den nagekomen. De krijgsgevangenen zullen worden uitgeleverd, en de wederzijdse troepen teruggetrokken op de demarcatie lijnen die bij de overeenkomst zijn uitge stippeld. De Egyptenaren hebben een veer moe ten laten, maar daar staat tegenover, dat hun troepen zich in zulk een hache lijke positie bevonden, dat zij met vol ledige vernietiging werden bedreigd en het verkregen voordeel daardoor geheel te loor zou gaan. De Egyptenaren krijgen nu him troe pen terug, maar het voordeel van de gebiedsuitbreiding, moeten de Joden hebben. Gelukkig dat men jelkander heeft kim.- nen vinden te meer omdat deze eerste overeenkomst de sluiting van verdragen met de andere Arabische Staten nader bij brengt. D.V. zullen a.s. Maandag de bespre kingen aanvangen, met Transjordanië. —O------ FRANSE SCHATGRAVER Een arbeider, die bezig was in een geteisterde wijk van het Franse stadje Blois (aan de Loire), om puin in een kelder weg te ruimen, ontdekte daar 1.300 zilveren munten uit de XVIe eeuw Deze schat, die 12 kg weegt, moet daar begraven zijn, toen de godsdienstoorlo gen uitbraken. Wat een gelukkige vondst voor deze brave grondwerker, want volgens de Franse^wet, mag de eerlijke vinder de helft van een schat zonder eigenaar be houden, terwijl de Staat de andere helft krijgt. KONINKLIJTK GEZIN NOG NIET NAAK ZEBMATT DOOR Vandaag (Vrijdag) zou het Koninklijk gezin van Sankt Anton naar Zermatt reizen. Wegens een lichte ongesteldheid van Prins Bemhard is het vertrek ech ter enige dagen uitgesteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1