Schrammetje Plaatselijk Nieuws schrijft Woensdag 23 Februari 1949 „E I L A N D E N - NIE U W S" Bladz. 3 GOEDEBEEDE De zeevissers heb ben de afgelopen week tot Woensdag veel vis gevangen met goede prijzen. De visser C. van Dam en J. van Heest had den het ongeluk hun visnetten groten deels te verliezen. Een schadelijke week dus voor genoemde vissers. OUDDORP De garnalenvissers heb ben 5 dagen te Scheveningen gevist en gemiddeld van de 100150 kg gevangen en aan de pellerijen afgeleverd De rekening der diaconie over 1948 ligt vanaf 28 Pebr. gedurende 8 werk dagen ter inzage bij diaken P. Bezutjen. Dhr P. Bezuijen heeft zijn motor- schuit onderhands verkocht naar IJmuiden. Denkt om de bazar die a.s. Donder dag, Vrijdag en Zaterdag gehouden zal worden in de Oude School ten bate voor onze Ouddorpse jongens die in Indië vertoeven. Wij hopen op medewerking van de burgers om een steentje bij te dragen voor dat goede doel. De bazar zal Donderdag worden geopend door de Edelachtb. Heer J. A. Kleijnenberg, bur gemeester alhier. Op Woensdag 23 Febr. des sav. 7.30 uur zal in hotel Akershoek algem. ver gadering plaats hebben van de Vereen, tot Steun bij Ziekenhuisverplegin^ (S.B.Z.). Agenda: 1. Opening. 2. Notu len. 3. Jaarverslag. 4. Rekening en ver antwoording over 1948; 5. Vaststelling contributie 1949 met machtiging voor verhoging. 6. Verkiezing van 2 bestuurs leden, wegens per. aftr. van H. H. G. v. Oostenbrugge, P. Boelaars. De laatste niet meer herkiesbaar. 7 Benoeming Comm. tot nazien der rekening. 8. Rond vraag en sluiting. Op de Chr. School zijn naar men verneemt ruim 70 kinderen door ziekte afwezig en 2 onderwijzers. NIEUWE TONGE Zaterdagmiddag jl. overleed in de ouderdom van bijna 92 jaar mej. G. v. Nuchteren-Prince. Ze ^was de oudste Ingezetene onzer ge meente. Hedenavond 22 Pebr. om 6.30 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk stemming plaats vinden van 2 af tredende notabelen, te weten de heren A. Verolme Jz. en S. de Geus. Maandagavond werd in Café van Weenen een vergadering gehouden waar bij als sprekers optraden de adjunct di recteur der Rotterdamse Veiling. Per- soonsdam de heer Hogeweg en de voor zitter der veiling van Driel. In ons Vrij- dagnummer a.s. hopen we een uitvoerig verslag van deze vergadering te geven. OUDE TONGE De Voorzitter van de Raad van Arbeid brengt U m herinne ring, dat de renteltaarten van de arbei ders, die hier wonen en werken, ter ver nieuwing moeten worden ingeleverd bij de Raad van Arbeid te Dordrecht vóór 14 Maart 1949. Op Woensdag 23 Febr. a.s. hoopt het echtpaar K. J. HoUeman en B. Beijer zijn 55-jarige echtvereniging te her denken. Het bestuur van de Gemeente Brand weer is thans samengesteld uit de heren C. A. Th. Lambert, voorzitter; C. Vol- werk, secretaris; W. Mooijaart, penning meester. Er is besloten om op 18 Juli a.s. een plezierreis te maken naar Brussel. De laatste tijd leest Schram nog al eens een en ander over het probleem van een dreigende werkloosheid. Het is dan ook geen wonder, Idat men zich daarover het hoofd breekt. Ook op de eilanden vraagt men zich af, waar men in de toekomst met het arbeidersover schot heen zal moeten. De steeds voort schrijdende mechanisatie in de land bouw eist al minder en minder nijvere handen, die voorheen in het werk, dat thans machinaal gebeurt, een behoorlijk stuk brood konden verdienen. Men roept daarom om industrialisatie, maar Schram gelooft, dat het vestigen van industrieën ook weer een probleem op zichzelf vormt. Want ook in de industrie is alles geen koek en ei. Wiskundig is er berekend, dat er in 1952 voor het bereiken van eenzelfde productie als in 1938, circa veertien procent minder ar beiders nodig zullen zijn, dan er in laatstgenoemd jaar nodig waren. Dat wil zeggen, dat tengevolge van de ook in de industrieën verder doorgevoerde mechanisatie en rationalisatie er dus ongeveer 100.000 personen uit de indus trie vrijkomen voor wie dan toch ook weer een andere werkgelegenheid moet worden geschapen. En daarbij komen dan in 1952 nog 350.000 industrie-arbei- ders~, welke als gevolg van onze bevol kingsaanwas disponibel zullen zijn en óók moeten eten! Hierbij mag tevens niet uit het oog worden verloren, dat deze arbeiders tengevolge van de me chanisatie een veel grotere arbeidspres tatie zullen hebben, dan b.v. 10 of 15 jaar geleden. Het is dus gemakkelijk gezegd, dat men het arbeidersoverschot uit de land bouw maar in de industrie moet zien onder te brengen, doch de praktijk zal wel leren, dat zeggen en doen ook in dit geval twee zijn! Laatst las ik een verslag van een te Sommelsdijk gehouden vergadering ik meen van het Wetenschappelijk Ge nootschap waar een spreker ook het onderwerp van het teveel; aan arbeids krachten onder de loupe nam en de in dustrialisatie als enig redmiddel in uit zicht stelde. Maar toen de heer van Heest heel nuchter vroeg welke indus trieën er dan moeten worden opgericht, waarvan verwacht mag worden dat ze een redelijk rendement zullen afwerpen, moest de spreker zijn schouders opha len en het antwoord schuldig blijven. De knapste koppen in ons land kunnen zo OOLTGENSPLAAT Contact Oolt- gensplaat-Indië. Uitgaande van de plaat selijke vereniging contact Ooltgensplaat Indië zal er op Donderdag 24 Febr. a.s. in het verenigingsgebouw „Elthato" een bijeenkomst worden gehouden. Spr. de Veldpredikant Ds v. d. Berg van Hen drik Ido Ambacht welke gedurende ruim 2 jaren bij onze jongens in Indië heeft vertoefd en binnenkort weer naar In dië hoopt te vertrekken. Deze vergade ring is voor ieder toegankelijk. Uitgaande van de C.B.T.B. zal er in het verenigingsgebouw „Elthato" op Vrijdag 25 Februari a.s. een ledenver gadering worden gehouden. Spr. dhr P. MIDDELHARNIS Uit de 29 sollici tanten is de heer L. Kievit te Nieuwe Tonge, thans werkzaam als boekhouder bij de fa. K. Vermaas Zn., benoemd als eerste ambtenaar bij de N.V. Drink waterleiding G. O. alhier. De in deze gemeente gehouden col lecte ten bate van het Restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van ruim. elf duizend gulden, waaronder een enkele ruime gift van in woners van Sommelsdijk. De opperwachtmeester der Rijkspo litie (Districts controleur) de heer J. Grit, vroeger Groepscommandant alhier is overgeplaatst .jiaar het District Leiden. Onze vroegere predikant Ds L. Blok, thans te Kampen, heeft een beroep ont vangen naar Nijkerk. HEBKINGEN A.s. Woensdagavond na de kerkdienst zal de Geref. Gemeen te haar ledenvergadering houden. Door de kerkeraad is een tweetal gesteld tot het beroepen van een predikant, nl. Cand. Kersten en Ds van Dam. Ook zal er verkiezing plaats hebben voor ouder lingen en diakenen. Candidaten zijn ouderling J. de Geus aftr. en Joh. van Mourik, B. N. de Jong en T. Struijk. Di akenen: C. Molenaar aftr. en M. v. d. Veer. -T- Na gehouden verloting van 3 perce len los land, zijn deze toegewezen aan de heren Adr. Kom. Abr. de Korte en Jac. Struijk Hz., ook zijn voorlopig 15 aanvragen voor land met een plaatsje opgegeven. In de gehouden ledenvergadering der S.G.P. Kiesvereniging is als bestuurslid gekozen de heer J. C. Kalle. Ook werd de lijst voor candidaten der gemeente raadsverkiezing vastgesteld. No. 1 M. de Geus, 2. J. C. Kalle, 3. C. Molenaar. 4. S. K. S. Tuinstra. 5. Chr. Huizer Hz. 6. T. Struik en 7. M. v. d. Veer Prediltbeiurten a.s. Woensdag 23 Fe bruari. (Biddag.) Ned. Herv. Kerk vm. 10 uur Ds Klootwijk en sav. 6 uur Ds Verweij van Melissant. Geref. Gem. vm. 9.30, nam. 2, en sav. 5.30 uur Ds Die- leman van Borssele. A.s. Zondag hoopt voor de Geref. Gem. op te treden Ds Bel van Dirksland (v.m. H.A., nam. H doop en sav. na- \)etrachting.) Doopouders worden ver wacht Woensdagavond, na de kerk dienst in de consistoriekamer. STELLENDAM De Voorzitter van de Raad van Arbeid brengt U in herin nering, dat de rentekaarten van de ar beiders, die hier wonen en werken, ter vernieuwing moeten worden ingeleverd bij de Raad van Arbeid te Dordrecht vóór 14 Maart 1949. Vertrokken. Vorige week is A. v; O., welke drie maanden in zijn ouder lijke woning vertoefde, weer naar Ca nada vertrokken. In deze tijd heeft hij een gezellin gevonden in onze vroegere dorpsgenote mej. E. K., welke hem bin nenkort zal volgen. TILANUS KOMl^lTE STELLENDAM De heer Tilanus, voorzitter van de C.H.U. hoopt Maandag 28 Februari te Stellendam te spreken over: „De huidi- .ge politieke vraagstukken." 71 C door H. ZEEBERG „Ik ga morgen weg", zei Heino be slist. „Het liefst om zeven uur, maar negen uur kan ook nog. Saalinck moet mij in Amsterdam zien, anders vermoedt liij, dat ik met de Noorderzon vertrok ken ben en dan begint de ellende". „Zo'n vaart loopt dat toch niet? 'k Wilde morgenochtend eens met je praten. Bovendien, je moet toch zeker naar moeder?" In de stem van Tjaard klonk een ver wijt. „Ik heb nóg niet de kracht, om naar moeder te gaan", zei Heino met ge smoorde stem. „Er moet zoveel worden goed gemaakt, dat voel ik wel, maar het gaat boven mijn kracht". „Boven m e n s e 1 ij k-e kracht", cor rigeerde Tjaard hem. „God geeft kracht Heino". „Ik ben aan het zoeken, ma.ar de rust komt niet. Ik vind niet". ,jAls je oprecht zoekt, zul je vinden. Ik ben blij, dat je gekomen bent, want je brengt een goede tijding mee". „Ik kan dat niet inzien, al moet ik toegeven, dat het mij verlucht heeft, je alles te hebben verteld". „Het financiële gedeelte bedoel ik nu niet. Ik bemerk, dat mijn broer aan het terugkeren is naar het beproefde pad, naar God. Dat is van oneindig méér be tekenis dan al dat andere". „Maar dat andere kan toch niet ver waarloosd worden. Het rooft mij mgn slaap. Het maakt me nerveus. Ik heb geen leven, Tjaard". „Dat begrijp ik heel goed, dat je het niet van je kunt afzetten. En dat verg ik ook niet van je. Maar verlies de moed niet. Dat komt nog wel In orde, als j ij wil t", zeide Tjaard, op zijn laatste woorden volle nadnik leggend. „Hoe bedoel je dat Natuurlijk wil ik. Ik wil boete doen voor wat ik heb mis dreven. Als je geen raad weet, hoe ik verder moet gaan of als je niet iemand weet, die mij helpen kan en wil, dan laat ik mij failliet verklaren. Maar lie- vei* deed ik dat niet. Ik zou mijn schuld ten volle willen betalen. Als ik er maar kans toe zie". Zijn woorden bevielen Tjaard. „Wij zullen nog nader zien", zei hij, wikkend en wegend. „Aleeen nog een paar vragen. Is je h^iis onbewoond?" „Nog wel. Maar 'k heb natuurlijk aan een hypotheek gedacht. Evenwel is die lang niet voldoende". „En hoeveel is de zaak waard? Ik be doel gebouwen, inventaris", verduide lijkte Tjaard. Want hij begreep wel, dat voor een zaak zonder omzet geen cent zou worden betaald'.. „Een dikke twintig mille", dacht Heino. „Mooi, méér heb ik voorlopig niet te weten. Zet je moeilijkheden nu eens een uurtje aan kant, Heino. Dat valt niet mee, maar vanavond praat ik er toch niet meer met je over". Voor de tweede maal stonden zij nu bij huis. Tjaard stak de sleutel in het slot en knipte het licht in de hall op. Meteen verscheen Truus, die evenwel niet vroeg, waarom zij zo laat kwamen, daar zij begreep, dat beide broers met elkaar gepraat hadden. Zij schrok trou wens van het min of meer verwilderde uiterlijk van de zeer vermagerde Heino. Een groot medelijden kwam in haar op. Woorden waren niet nodig, om te ver klaren, dat hij door de gebeurtenissen der laatste weken geheel van streek was Met de grootste hartelijkheid verwel komde zij hem en liet hem in de gezel lige huiskamer, waar de tafel gedekt stond. „Je zult wel trek in eten hebben", zeide zij, „na zo'n reis. En dan ga je maar vlug slapen, jongen. Morgen pra- maar één, twee, drie geen antwoord op deze simpele vraag geven. Afgezien nog van het feit, dat onze eilanden zich voor het vestigen van in dustrie niet leenen, is ook industrialisa tie in andere centra van het land geen gemakkelijke taak. Nieuwe industrieën eisen geweldige kapitalen en zo men die in ons straatarme land nog bijeen zou kunnen schrapen, ontbreekt het ons nog aan industrieële grondstoffen. Deze zou den dus b.v. als halffabrikaat ingevoerd dienen te worden, waarop onze devie zenpot weer niet berekend is. Tenslotte mag men niet vergeten, dat een gefa briceerd artikel nog verkocht moet wor den ook! Denk U eens in, wat een leger van ongeveer 500.000 industrie-arbei ders met perfecte machinerieën ieder jaar kan vervaardigen! Daar moet af zetgebied voor gezocht worden, anders loopt de zaak vast. En Schram zou het niet aandurven om zonder enige zeker heid wat productie en afzet betreft gro te fabrieken te gaan bouwen. Dat kon wel eens kap en keuvel kosten, zouden ze op Flakkee zeggen. Schiet er dus als tweede redmiddel over: emigratie. Daartegen had de spre ker'in de hierboven genoemde vergade ring het bez\vaar, dat alleen de besten uit het land wegtrekken. Mensen, die wat aandurven en niet bang zijn van enige risico. Daar heeft volgens mijn bescheiden mening die meneer maar ten dele gelijk in. Ik zou niet graag bewe ren, dat zij, die moeilijk van het vader lijk erf kunnen scheiden, als Jan Salie's uitgekreten moeten worden. Emigreren wil zeggen: een totaal nieuw leven be ginnen onder soms zéér ongunstige, om standigheden. Ergens een nieuw Vader land op gaan bouwen, na van het oude voorgoed afscheid te hebben genomen. Dat is heus geen kleinigheid! Boven dien kan men zijn bezit onder de huidi ge emigratie-voorwaarden nog niet eens meenemen, zodat het zeker een heel waagstuk is huis en erf te verlaten om zich in een vreemd land bestaansmoge lijkheid te gaan verwerven! Neen, het is niet gemakkelijk. Zowel industrialisatie als emigratie brengen vele bezwaren met zich. Maar onder tussen kunnen onze landbouwende eilandbewoners wel eens met een be zwaard hart in de toekomst blikken. Een toekomst, die, ook het jeugdig deel der bevolking met rasse schreden tege moet gaat en vooral deze categorie voor grote problemen op velerlei terrein zal plaatsen. Problemen, die pok Schram als eenvoudig metselaar niet weet op te lossen. SCHRAMMETJE. van den Heuvel onderwerp: Landbouw politiek en Benelux". Toegang vrij voor belangstellenden. Ongeluk Dinsdagmorgen had mej. J. Pieterse bij het passeren van een vrachtauto, terwijl zij op een herenrijwiel was geze ten, het ongeluk te vallen waarbij zij in een moddersloot aan de Prins Ber- nardstraat terecht kwam. Het mocht omstanders gelukken haar spoedig op het droge te brengen. Tegen de chauf feur van de auto werd procesverbaal opgemaakt, aangezien het verboden is zich met een auto In de Prins Bemard- straat te bevinden. ten wij wel eens. Wij hebben uit de ver te met je meegeleefd, want je hebt heel wat doorgemaakt". „Ja", zei Heino toonloos. Zijn blik gleed door het vertrek. Op hetzelfde ogenblik zag Truus, dat zijn oog rusten bleef op een grote foto van Martha. Verward wendde hij het hoofd af. Het speet haar, dat zij er niet aan gedacht had, de foto weg te nemen vóór hij binnenkwam. Oude herinnerin gen moesten zeker niet worden opge haald voorlopig Heino was niet op dreef. Hij gaf kor te, verwarde antwoorden, als Truus een enkele maal een vraag deed. Tjaard had een blik van verstandhouding met haar gewisseld: zij moest Heino maar laten begaan, dat was het allerverstandigst. Het kostte Heino moeite, wat eten naar binnen te krijgen. Uit beleefdheid at hij, maar liever had hij het laten staan. Alleen dronk hij veel. „'t Was niet gezellig in het vertrek. Er hing een zware beklemming. En Truus slaakte m stilte een zucht van verlichting, toen Heino besloot naar bed te gaan. (Wordt Vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3