De Klokkengeschiedenis te Ooltgensplaat Juhileum hrandiveercommandant Timmers Officiële overdracht KERKNIEUWS Cursus Z ekenfondsdiploma „A" Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Woensdag- 23 Februari 1949 (In 1571 roofden de Watergeuzen de klok, en in 1943 werd Mj door de Duitsers gestolen.) Niet eenmaal, maar tweemaal werd Ooltgensplaat van zijn torenklok be roofd. In de zomer van 1571 aldus de geschiedenis, deden de Watergeuzen op de Batterij (De Schans) een aanval. Deze batterij is gelegen aan de Ooste lijke punt van de Weipolder. Het is dus niet waarschijnlijk, dat, bij de inneming van Den Briel in het volgende jaar, nie mand, behalve dan veerman Pietersz. Coppelstock, bij het verschijnen van een vloot, aan de watergeuzen zou ge dacht hebben; Daar zij reeds sedert het jaar 1569 bestonden, en in 1571 bij de landing op Ooltgensplaat, zo dicht bij Den Briel gelegen, zekeren biersteker, Gijsbrecht Hendrikse, beroofden, en de klok der kerk met zich voerden. D.w.z. dat de Watergeuzen voordat zij in 1572 Den Briel innameii, al een jaar te voren in Ooltgensplaat waren geweest. Uit bo venstaande geschiedenis blijkt dus dat toen ook de klok al een voornaam voor werp in de oorlogvoering was. Later werd weer een nieuwe klok in de toren gehangen, doch deze moest in 1893 worden vernieuwd, aangezien deze gebarsten was. De 16e Januari 1894 kwam er een nieuwe klok in de toren, dit was een geschenk van Mr. A. J. C. van Weel, toenmaals notaris te Ooltgensplaat, deze klok droeg als randschrift: ,,In nagedachtenis van A. van Weel Dz. en Mr. D. van Weel, Bur gemeesters van Ooltgensplaat, is deze klok door Mr. A. J. C. van Weel geschonken aan deze gemeen te onder het bestuur van P. van Weel G.Gz., als Burgemeester 1893. Heiligerlee 1893. Gegoten door A. H. en W. J. van Bergen." Deze klok die door de Duitsers op 1 Juni 1943 uit de toren werd gehaald om voor oorlogsdoeleinden te worden ge- •smolten, woog 340 kg. Bij de begrafe nissen liet hij voor het laatst zijn stem horen op 6 Juni 1940 toen dhr K. Kamp wonende Nieuwstraat ten grave werd gedragen, nog enkele dagen daarna werd hij op de gewone tijden 8, 12 en 20 uur in beweging gebracht, doch toen werd ook hem door de bezetter het zwijgen opgelegd. Ondanks alle pogingen door het ge meentebestuur aangewend is het niet mogen gelukken de oude klols; op te spo ren, zodat naar andere middelen moest worden uitgezien. Een comité werd in het leven geroe pen en de gemeentenaren gaven gul hun bijdrage, met als resultaat dat binnen enkele dagen een nieuwe klok over St. Adolphsland zijn bronzen stem zal laten horen. Vrijdagmiddag 2.30 uur vond de offi ciële overdx'acht plaats. Hierbij waren aanwezig Burgemeester Hordijk, Wet houder Waling. Het klokkencomité. Ds Sonnenberg, president kerkvoogd G. H. L. de Bruin, Gemeente personeel e.a. Namens het klokkencomité voerde de voorz. wethouder Waling als eerste spr. het woord. Spr. wees op de plaats die een torenklok in het dorpsleven inneemt, hoe wij allen het gemis van een toren klok voelden en hoe door de ingezetenen met gulle hand werd gegeven om weer in het bezit te komen van een toren klok. Geachte heer Burgemeester, aldus spr., het is ons een aangename taak deze klok U als hoogste gezagsdrager der gemeente en mitsdien als dlenst- vertegenwoordiger over te dragen hier bij de wens uitsprekende, dat hij nim mer de verkondigster moge zijn van oor log met de verschrikkelijke gevolgen van dien en geen schendende hand hem moge weghalen. Een woord van dank willen wij nog gaarne richten tot de ingezetenen die ons in staat stelden deze klok aan te schaffen, mocht gij in alle opzichten voldaan zijn over dit werk en de klan ken dezer klok nog lang in uw oren klinken. Burgemeester, wij hopen dat de ge meente deze klok van ons zal willen aanvaarden en stellen wij vanaf heden haar ter uwer beschikking. Burgemeester Hordijk nam hem over en bracht dank namens het gemeente bestuur en vertolkte de bijzondere plaats welke een klok inneemt. Door één onzer ingezetene is een toe passelijk gedicht gemaakt. Onze klok weegt 475 kg., dit is wel een groot ver schil met de klok die onder aan het Kremlin staat te Moskou, deze weegt 220.000 kg, maar men ziet geen kans deze boven in te hangen. Hier zit wel iets symbolisch in. Een groot opgezet plan, inaar iets wat niet ten volle zijn macht kan ontplooien, daar het doel niet kan verwezenlijkt worden nl. in deze te luiden. Hier blijkt dus uit ook een bepaalde onmacht. Moge in het bijzonder God ons door deze klok oproepen naar zijn dienst. Hierna werd nog het woord gevoerd door de secretaris van het klokkenco mité dhr P. Bom. In Maart 1947 aldus spr. werd aan de firma van Bergen te Heiligerlee de opdracht tot vervaardigen van deze luidklok verstrekt. De leve ringsdatum is overschreden, omdat de firma van Bergen overstroomd wordt met opdrachten, niet alleen uit Neder land, maar ook van het buitenland. Wij zijn thans weer rijk met een torenklok, aldus spr. Klokslag 3 uur vatte bur gemeester Hordijk het touw en bracht de bronzen stem voor het eerst in be weging, waarna dit werd overgenoiTien door dhr B. Dorsman koster die al jaren als klokluider werkzaam is. De klok die een gewicht heeft van 475 kg heeft een middellijn van 91 cm. Toon A en is gegoten bij de firma van Bergen te Heiligerlee. Op de klok is een gedicht vermeld van de bekende Plaat se dichter Anth. Hokke en luidt als volgt: De bronzen stem die zich vóór mij liet horen Werd door het-Duitse volk, g-enomen uit dee'z toren Doch 't volk van Ooltgensplaat bracht mijne prijs bijeen. Zodat ik toen op deze plaats verscheen. GEKEP. GEMEENTEN Ds Fra;anje in het ziekenhuis te Ermclo opgenomen. De nestor der dienstdoende predikan ten in de Ger. Gemeenten, Ds J. Praanje te Barneveld was de laatste weken niet in staat om in de dienst des Woords voor te gaan. Bij medisch onderzoek bleek, dat hij ernstig suikerziekte had, waardoor zelfs infectie aan zijn voet was ontstaan. Ds Fraanje is thans in het ziekenhuis te Ermelo voor nadere behandeling opgenomen. 13'/2-intrige ambtsbediening - Ds J. V. d. Berg te Utrecht. D.V. Dinsdag 1 Maart a.s. hoopt Ds J. v. d. Berg te Utrecht zijn 12% jarige ambtsbediening te herdenken. Ds J. V. d. Berg is op 1 Sept. '1936 in het ambt bevestigd door wijlen Ds G. H. Kersten, in zijn eerste gemeente Krabbendijke uit Hand. 8 35. Op 2 Sept. deed hij zijn intrede met de woor den uit 1 Cor. 1 23a. Op 3 Pebr. 1946 nam hij het beroep aan naar Utrecht. Daar werd hij op 10 April 1946 bevestigd door Ds M. Blok te Zeist uit Lucas 9 13a en deed hij zijn intrede inet de woorden uit 2 Cor. 5 20. De gemeente te Utrecht is de laatste jaren zeer uitgebreid. ledere Zondag is het kerkgebouw overvol. Cand. i. W. Kersten. Cand. J. W. Kersten heeft voor alle beroQpen die hij thans onder zich heeft bedankt, behalve voor een beroep naar de Geref. Gemeente te Sheboygan (Amerika.) CHR. GEREF. KERK Ds N. de Jong, Chr. Geref. Predt. te Middelharnis, komt voor op een tweetal samen met Ds du Marchie te Wer kendam. De Middelhamisse Ijrandweer vierde het met een keurige feestavond. Op 5 Februari 1924 benoemde de ge meenteraad van Middelharnis de heer J. P. Timmers tot brandmeester-gene raal van het plaatselijk brandweercorps en sindsdien is deze populaire brandweer commandant als zodanig in dienst ge bleven, zodat hij dezer dagen het ge noegen mocht beleven van de herden king van 25 jaren toegewijde dienst aan de gemeenschap. Vanwege het gemeentebestuur en het corps heeft men dit jubileum niet onop vallend voorbij willen laten gaan en dus was er Woensdagavond jl. een feestelijke bijeenkomst aan gewijd. Het gehele brandweercorps was daarbij tegenwoor dig, terwijl het g^emeentebestuur de jubi laris en diens echtgenote met burge meester en beide wethouders flankeerden De heer Snelleman had de regie van de avond en deze bleek in goede handen. Het werd een fijne avond, voor de heer en mevr. Timmers beslist onvergetelijk. Burgemeester Rijnders sprak als eer ste de heer Timmers toe, hem prijzend om zijn onverdroten ijver voor het corps en voor de brandweer in het algemeen en niet voorbij gaand, dat het comman dantschap een grote verantwoordelijk heid oplegt, zoals bij de laatste en groot ste brand uit de afgelopen 25 jaren weer duidelijk is gebleken. Spr. greep dege legenheid te baat om nog eens alle cri- tiek terzake de kerkbrand en het beleid van de commandant en zijn manschap pen streng te verwerpen. Deskundigen verklaren evenzo en nagaan der feiten toont het duidelijk aan. Gemeente en bvtrgerij hebben grote waardering voor het werk van commandant Timmers en zelfs landelijk worden zijn verdiensten erkend. De Burgemeester deelde de jubilaris als bewijs mede, dat hem de onderschei ding van de medaille van verdienste van de Kon. Ned. Brandweervereniging werd toegekend en burgemeester Rijnders spelde daarop de heer Timmers het ere metaal op de borst, tevens een keurig, ingelijst diploma overhandigend. Onder daverend applaus uitte de heer Timmers zijn grote dank en verrassing voor deze onderscheiding. Namens het corps sprak daarop de heer Snelleman, die eveneens gewaagde van de goede kwaliteiten van de com mandant en diens prettige leiding, als mede van de zeer goede verstandhou ding, die onder de manschappen heerst. Ook de heer Snelleman kon getuigen, dat het werk van de commandant alge meen gewaardeerd wordt, o.a. door de brandweer maatschappijen. Vijf daar van hadden zich geroepen gevoeld bij te dragen in de kosten van de jubileum avond als dank voor de goede leiding bij het bestrijden van branden, het waren de verzekering Ned. Brandwaarborg Mij van 1850 en de Brandverzekering Mij Tiel te Utrecht, vertegenwoordigd door de heer Van Paasschen en De Alg. Brandwaarborgmij N.V. te F..otterdam. De Alg. Verzekering Mij te Middelburg en de Brandweerborgmij Neerlandia te Scheveningen, alle drie vertegenwoor digd door Assurantiekantoor en naake- laar De Voogd. Ook de corpsleden wilden hun com mandant gaarne een stoffelijk blijk van waardering aanbieden en op verzoek van Ir Snelleman kv/am daarop Gerard Wijn- hoff met een vulpen van plm een meter lengte en 10 cm dikte aandragen. Vol gens de drager was dat een pen „voor de schuur". Maar er bleek een echte pen in te zitten, een fijne Parker, die de importeur bij hoge uitzondering en al leen vanwege het jubileum had kunnen afstaan. Vanzelfsprekend oogstte ook dit geschenk niet weinig dank en inge nomenheid. De jubilaris werd daarna toegespro ken door oud-burgemeester den Hollan der, door Sommelsdijks commandant J. Bienefelt, die bloemen aanbood, door de oud-ondercommandant C. Bresijn en ten slotte door ordonnans Jan van Marken- stein, die op geestige wijze zijn nood klaagde over het feit, dat hij de enige is, die geen brandweerpakkie heeft dit tussen allerlei lofuitingen op de heer en mevr. Timmers heen terwijl er ten slotte een telegram van hulde kon wor den voorgelezen van de districhtsinspec- teur bij het brandweerwezen. De avond werd verder doorgebracht met een gevarieerd programma, waarin Preda Nieuwland, begeleid aan de piano door haar broer, van keurige zang liet genieten, de heer Kaptein een aantal in teressante films vertoonde, journaals, de film van de kerkbrand door Polygoon opgenomen en nog een andere brand- weerfilm, benevens het bezoek van het Prinselijk I^aar aan Flakkee en de altijd weer aangrijpende film van de troons afstand en inhuldiging der Koningin uit ons Vorstenhuis. Bovendien bleek de heer Snelleman over een niet verwach te kunst van voordragen te beschikken en hadden Gerard Wijnhoff en Gerard de Koning het ook nog niet verleerd om op uiterst humoristische wijze vanaf het toneel de gasten bezig te houden. Mijne Mina" was weer even af als 25 jaar ge leden en uitbundig succes had Wijnhoff met het door de heer S. van der Valk op dit jubileum gedichte lied, hetgeen de lezer gaarne zal geloven als wij het volgende couplet citeren: ,,'t Ganse corps heeft aan de hoop 't hele hart verpand, Dat Uw eigen ouwe schuur, spoedig maar verbrandt En als dan de spuit niet gaat, zingen w' allemaal Leve de generaal, vijf en twintig jaar, Moge hij blijven nog, vijf en twintig jaar!" Als laatste nummer van het program ma werd een zeer koinische geschiede nis op het toneel gespeeld, die een waar dig sluitstuk vormde van deze uiterst gezellige en prettige avond. De heer Timmers had moeite om woorden te vin den tot het bedanken, mede namens zijn vrouw, voor de grote hulde. Hij deed het met het uitspreken van zijn beste wensen voor het corps en al zijn leden. Toen in November 1941 de verplichte verzekering werd ingevoerd, werden de Ziekenfondsen al direct overstelpt met vragen van hen, die voor deze verzeke ring in aanmerking' kwamen. Aanvan kelijk hadden de fondsen in die eerste periode tal van moeilijkheden te over winnen, mede door de bezetting. Zowel de boden als de administratie stonden vreemd tegenover de nieuwe materie en vele lastige problemen moesten worden opgelost. Tot voor kort werd de boden alleen gezien als de man, die de ziekenfonds coupons kwam ophalen, maar thans is hij de man, die op zijn route vrijwel alle vragen op het gebied van de verplichte en vrijwillige verzekering en van ver schillende andere terreinen van de so ciale wetgeving kan beantwoorden. Dit is het gevolg van een cursus, die werd ingesteld door de Landelijke Com missie Cursus Ziekenfondswezen" en in grote trekken tot doel heeft: de ontwik keling van het Ziekenfondspersoneel, kennis van alle mogelijke Ziekenfonds problemen, kennis van andere sociale verzekeringswetten, die het ziekenfonds wezen doorkruisen, voorts ook om ver trouwen te wekken bij en alle mogelijke inlichtingen te geven aan het publiek. Als ondergrond op deze cursus dient de studie van de algemene en parlemen taire geschiedenis van het ziekenfonds wezen vanaf de middeleeuwen tot op heden. Op initiatief en onder leiding van de Administrateur van het Alg. Ziekenfonds ,,W.Z.E." te Brielle werd zulk een cur sus voor het buitendienst-personeel ge houden. Vrijdag 18 Februari jl. werd de laatste cursus-middag gegeven in de zaal van Café van Soest te Helle- voetsluis. De leider, de Heer Jac. Zuidijk, ver telde hierbij een en ander over de gang van zaken gedurende de 2 cursusjaren en wees vol trots op de ijverige cursis ten, waarvan hij voor de in de volgende week te houden examens de beste ver wachtingen had. Ongetwijfeld is hier een prachtig stuk sociaal werk ver richt, dat niet te hoog kan worden ge waardeerd. Op deze laatste cursusmiddag werd door de Heer Zuidijk een woord van warme waardering gesproken voor de grote belangstelling voor en de ijver, waarmede deze cursus werd gevolgd. „Waar inzicht is, komt uitzicht", aldus dhr Zuidijk, een bekend schrijver cite rend, waarmede hij wilde aantonen, dat de boden thans uitzicht kunnen geven aan hen die zulks behoeven. Men kan thans voorlichting geven op een uiterst moeilijk en omvangrijk terrein, omdat men nu een bredere kijk op de proble men heeft. Met een woord van dank aan de medewerkers op deze cursus, be sloot spr. zijn rede. Ook de heren Toppers en Guillonard, resp. Controleur Buitendienst en In specteur van de Raad van Arbeid, die mede de cursisten de nodige kennis heb ben bijgebracht, spraken een woord van waardering voor de grote aandacht en ijver, waarvan de cursisten bij hun stu die hebben blijk gegeven. Tenslotte dankte een der cursisten, de heer de Bloeme uit Middelharnis, na mens zijn collega de leiding voor de prettige wijze, waarop de lessen gege ven werden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2