Gevaarlijke ladingen springstoffen aan de haven ontdekt Uienmarkt Eleciriciieiis- voorziening Oosi - Flakkee RAAD OUDDORP Bliksem-afleiders en Reddingslijnen GEEN VERBOD VOOR KERKBOUW EIIIUnDEn-l1IEUll/5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OF GEKEFOKMEERÜEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEIJWSCHE EILANDEN WOENSDAG 23 FEBRUAEI 1949 21ste JAARGANG No. 1797 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et, p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Met verlangen zitten de bewoners van de vijf gemeenten van ons goede eiland Goeree Overflakkee, nl. Den Bommel, Ooltgensplaat, Stad aan 't Haringvliet, Nieuwe Tonge en Oude Tonge uit te zien, dat de electrificatie van Oost- Flakkee een feit wordt. Zoals uit de gemeenteraadsverslagen en uit hetgeen wij daarover in ons blad geschreven hebben, bekend mag worden geacht, zijn de rechten die de gasfabrie ken hadden komen te vervallen. Ge noemde gemeenten hebben een regeling aangegaan, met het doel een gemeen schappelijke electriciteitsvoorziening tot stand te brengen en in stand te houden. De raden van deze 5 gemeenten vor men een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, dat de naam draagt van „Elec- triciteitsbedrijf Oost Flakkee", afgekort E.B.O.F. Nu heeft het Electriciteitsbedrijf te Dordrecht in 1930 een overeenkomst aangegaan voor electriciteits-levering aan de N.V. E.M.G.O., en kan Dordt de stroom niet rechtstreeks aan de E.B.O.P. leveren, omdat het recht van stroom voorziening, van alle op het eiland Goe ree en Overflakkee gelegen gemeenten, krachtens de met hierboven Mij. afge sloten overeenkomst aan de N.V. Emgo toekomt. Vandaar, dat B. en W. van Dordrecht de Raad hebben voorgesteld electriciteit te gaan leveren via de Em go aan deze vijf gemeenten, wat van zelfsprekend goedkeuring zal vinden. Het electriciteitsbedrijf te Dordrecht zal aanmerkelijk worden uitgebreid, niet voor deze 5 gemeenten alleen, maar om het productie-vermogen in zijn geheel te vergroten. Een geheel nieuwe cen trale voor uitbreiding een tweede ag- gragaat van 50.000 kw. is toegewezen. Hiervoor alleen is nodig een crediet van 23 millioen gulden. Dordrecht kan dus tamelijk wat klandizie hebben. De totale kosten, van aanleg enz. voor geheel Oost-Flakkee, worden ge raamd op 1.330.000. Met de bovenbouw van het net zal men zo spoedig mogelijk beginnen, daar voor zijn reeds de palen gearriveerd. Het leggen van ondergrondse leidingen wacht nog op de'aflevering van kabels. Of dit jaar nog alle gemeenten zul len worden aangesloten valt zeer te be zien. Natuurlijk wel te Stad !aan 't Ha ringvliet, waar er nu reeds van pro fiteren en waarschijnlijk ook wel Nieu we Tonge. Het is wel zaak, dat de bewoners van genoemde plaatsen hun woningen zo veel mogelijk van leidingen voorzien. Treft men het, dat de hoofdkabels of bovenleiding langs de woning komt, heeft men grote kans, direct te kunnen worden aangesloten. Bovendien komt er straks een grote toeloop om van binnen leidingen te worden voorzien zodat het wel gewenst is daarmee niet tot het laatst te wachten. EEN GESCHENK BIJ KOPEKEN BRUILOFT KONINKLIJK PAAB Naar wij vernemen worden plannen beraamd om aan Koningin Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van Jiun koperen bruiloft als geschenk een nieu we parkaanleg bij Huis ten Bosch aan te bieden. Aan deze aanleg zou ons volk eventueel provinciegewijs kunnen medewerken. Men is op deze gedachte gekomen, omdat de regering voorne mens is Huis ten Bosch te restaureren. Het ligt in het voornemen een ere- comité onder presidium van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, alsmede een uitvoerend-comité onder voorzitterschap van mr. w. A. J. Visser, burgemeester van 's Gravenhage, in het leven te roepen. Twee sub-comité's, één voor een na tionaal geschenk en één voor een dé filé respectievelijk onder voorzitterschap van mr. W. A. J. Visser en mr. F. J. van Beeck Calkoen, burgemeester van Baam, zouden aan de besproken ideeën nadere vorm kunnen geven. Intussen hebben de Koningin en de Prins blijk gegeven van hun instemming. Openbare raadsvergadering op Maan dag 21 Februari 1949, des voormiddags 10.30 uur. Afwezig de heren Wethouder P. Ta- nis, van Dam en Hameeteman. De Voorz. Burgemeester Kleijnenberg opent met gebed. De notulen worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Door het Verifi catie Bureau zijn de verschillende kas sen gecontroleerd en accoord bevonden. De begroting 1949 ondergaat een kleine administratieve wijziging, wat wordt goedgevonden. Adhaesie wordt verleend aan het ver zoekschrift van leden der Prov. Staten t.n.v. V. d. Brugge c.s., om te komen tot verlaging kosten veergelden. 4. De begroting van de N.V. „Emgo" boekjaar 1949/50 wordt z.h.s. goedge vonden. 5. Voorgesteld wordt het aangaan van een kasgeldlening groot 150.000 voor de voorlopige financiering van de bouw van een nieuwe keermuur langs de ha venkom. De rente bedraagt 1%% voor één jaar. Dhr T. Koek informeert of dit werk voor 150.000 kan worden uitgevoerd. De Voorz.: Indien niet voldoende ne men we van de 50.000 van de lopende rek. courant. Dhr T. Koele vraagt of het waar is, dat aan de haven ladingen springstof fen zijn ontdekt. De Voorz. zal daarover bij de rond vraag mededeling doen. Dhr Kreeft vraagt, hoe het moet, wanneer het jaar is afgelopen, met deze lening. De Voorz.: Dan wordt deze geconti nueerd. Wordt m.a.s. goedgevonden. 6. Verkoop van de gemeentewoning Weststraat A 16. De Voorz. deelt mede dat deze is aan- geboderi aan de heer Tanis voor 7000. Toen bestond de prijzenstop nog. Nu weigert de heer Tanis te kopen voor 7000.—. Wordt besloten het raadsbesluit in té trekken en met volgende voorstellen te komen. 7. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van gelden uit de ge meentekas aan het bestuur der vereni ging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel te Ouddorp Z.H., voor het herstel van zijn door oorlogs schade getroffen schoolgebouw, daar onder begrepen weder aanschaffing en herstel van schoolmeubelen en van leer- en hulpmiddelen. Dhr Nleuwland vraagt of de school molest-verzekerd is, waarop ontkennend wordt geantwoord. Het benodigde be drag beloopt f 7 8000.Volgens de Voorz, moet de gemeente vergoeden op basis van heden: het Rijk vergoedt op basis van 1940. Wordt goedgevonden. 8. Vastgesteld wordt het voorschot exploitatie-vergoeding bijz. lager onder wijs over 1949 (art. 103, 6e lid L.O. wet 1920.) 9. Idem de voorschotvergoeding voor beloning van vakonderwijsers bijz. l.o. over 1948 tot een bedrag van 440. Rondvraa.g. De Voorz. deelt mede, dat men bij het herstelwerk aan de kademuur, ach ter die muur op een lading springstof fen is gestuit. Deze bevonden zich in een kist. Vermoedelijk bevinden er zich 7 8 van dergelijke mijnen. Ben paar meter onder de grond bevonden zich 26 projectielen. Spr. heeft direct de oprui mingsdienst gewaarschuwd, die Zater dag is gearriveerd. Het valt te betreu ren- dat dit door de wegtrekkende be zetters riiet kenbaar is gemaakt. De be doeling is geweest hiermede de kade muur op te ruimen. Dhr T. Koek is vanmening dat er ook in de havenkom zel£ springstoffen kimrien bevinden. Bij het overladen van projectielen viel er ook wel eens een over boord. De Voorz. antwoordt dat de oprui mingsdienst met de modernste middelen aanwezig is en hij hoopt dat een en an der zonder ongelukken verloopt. Dhr Nieuwland informeert of het waar is, dat de bliksem al enige malen in het torentje van het raadhuis is ge slagen en of maatregelen zijn genomen om te beveiligen. De Voorz.: De bliksem is 2 maal in geslagen, éne keer was er zelfs een hoek uit het torentje. De kosten van een bliksemafleider belopen 3 400.^ wat de heren te duur vinden. Dhr Nieuwland vindt dit niet hoog. De Voorz. zegt dat deze zaak nog maals bekeken wordt. Dhr Nieuwland wijst er op, dat er aan het strand zo weinig reddingsmid delen zijn. Hij wenste gaarne 4 5 red dingslijnen met dreg te zien aange bracht. Dhr T. Koek is van mening dat men daar niet zwemmen moet. Het is hier een veel gevaarlijker strand dan b.v. te Scheveningen. De Voorz. zal vragen of de Water staat de gevaarlijke plaatsen wil opge ven. Een paar lijnen aanschaffen zal geen bezwaar zijn. Het heeft zijn aan dacht. Dhr M. Aleman wijst op de gevaar lijke plaatsen aan de Burg. Hermans laan, waar wellen in de grond zitten zonder deksel. De Voorz. antwoordt, dat dit hapert aan materiaal. Een nieuwe zending ge laste stoompijp is in aantocht, zodat het zal worden verholpen. Dan sluiting. Wie had durven voorspellen, dat in dezen tijd van geleide economie, de prijs der uien zou zakken tot één cent per kilogram Op het ogenblik is het zelfs zo, dat al wil men zijn uien voor niets brengen, men ze niet eens kwijt kan. Er zijn partijen verkocht geworden, die nog niet eens de" kosten opbrachten, verbonden aan het klaar maken en het verschepen der partij. Wanneer men de toestand van de markt in Engeland wat van nabij gade slaat, dan is dit niet zulk een wonder. Engeland had medio December zelf nog een grote voorraad Engelse uien. Daarbij kwamen de uien uit Holland, grote aanvoeren uit Polen, Hongarije, Italië en Spanje. In het Zuiden van Engeland, zijn er op het ogenblik ook Franse uien aan de markt. Het weer is zowel in December, Janu ari als Februari buitengewoon zacht geweest. De opgeslagen partijen gingen van week tot week in kwaliteit achteruit, en om een nog groter verlies te voorkomen werden ze tegen elke prijs geruimd. Vorige week was het in Londen zulk prachtig weer, dat het scheen alsof men midden in de zomer was. Zou het weer koud gebleven zijn, dan zou de uienprijs weliswaar niet extra hoog zijn opgelopen, maar toch zouden de uien zijn weggegaan tegen een prijs van plm. 4 S. 5 cent. Wat het nu worden zal, valt niet te zeggen. Er is weinig verwachting. Momenteel gaan er ook nog uien naar Duitsland, voornamelijk uit de provincie Noord Holland. Dit gewest heeft in de afgelopen maanden minder geleverd dan de ande re uien gebieden, vandaar dat nu Noord Holland is aangewezen. Of Duitsland nog om een kwantum uien komen zal, dat van enige betekenis is, durft ook niemand te zeggen. Wij geven hieronder een artikeltje weer, dat gestaan heeft in een courant in Zuid Engeland. Uien: 30.000 ton gestort op het strand. Van onze speciale verslaggever. Een vierde gedeelte van de Engelse uien oogst, die dit jaar 120.000.000 mil lioen kg groot was, is bestemd om naar de mestvaalt gereden te worden. Het Ministerie van Voedselvoorziening heeft op een zodanige wijze uien geïm porteerd van uit Spanje, Holland en Po len dat de Britse tuinders van de markt verdrongen zijn, en hun een verlies be zorgt van 500.000 (5 millioen gulden). In de duinen aan de kust van Lin colnshire zijn honderden tonnen uien door de boeren opgehoopt, omdat zij voor hun product geen afnemers kon den vinden, al wilden zij hun uien voor niets geven. Iemand van de boerderij van Mr Kay Cauldwell's Eskham Budge zeide gis teren: „wij hebben deze middag de laat ste uien van een partij groot zeshonderd ton over de zeedijk in zee gestort." Normaal verbouwden wij tien acres (negen gemeten) uien per jaar. Het vo rige jaar drong de minister van Land bouw bij de boeren zeer aan om van al hun producten veel meer te zaaien in verband met de zelfvoorziening. Daar om zaaiden wij 80 gemeten. Na ervaring van dit seizoen is het zeer twijfelachtig of wij nog wel uien zullen zaaien. Niet erkend. Aan het begin van het seizoen kre gen de telers f 18 tot 20 per 1000 kilo gram (plm. 20 cent per kilogram.) Toen de aanvoeren vanuit het bui tenland in November aan de markt kwamen, zakte de prijs direct. Wij hadden een stille hoop dat vrij nog van onze voorraden zouden afko men tegen £5é,f6(5a6 cent per kilo) en spandeerden een groot gedeelte van onze tijd aan het uitzoeken en over- sorteren. Het mocht echter niet baten. Slechts een klein gedeelte werd plaatse lijk opgenomen, maar het grote over schot was verloren. De Nationale Boerenvereniging zeide gisterenavond, dat de regering de her haalde verzoeken om de importen van uien stop te zetten, had genegeerd. Het was duidelijk uit de maandelijkse Landbouwrapporten dat er dit jaar een zeer grote oogst verwacht kon worden. De grootste oogst die Engeland heeft gehad was 1944 met 74.000.000 kilo. De oogst van 1948 overtrof dit cijfer nog niet met 62 procent, nl. 120 millioen kilo. PER 1 MAART IETS MEER SIGAREN Het staat vrijwel vast, dat de produc tie van sigaren voor binnenlands ge bruik, die tot dusverre 36% van die van 1939 bedroeg, per 1 Maart op 40% van dit kwantum gebracht zal worden. In aansluiting aan vroegere publica ties over het stopzetten van het ver- leenen van Rijksgoedkeuringen voor herbouw, nieuwbouw en uitbreiding van kerken, deelt het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting mede, dat in het Bouwplan-1949 voor kerk bouw een bedrag van 4 millioen is uit getrokken. Op 1 Januari 1949 was ech ter reeds goedkeuring verleend voor de uitvoering van werken tot een totaal bedrag van 13 millioen. Om bij de kerkbouw meer evenwicht te brengen tussen het bedrag van de goedkeurin gen en hetgeen in 1949 verwerkt mag worden, zullen voorlopig geen Rijks goedkeuringen voor herbouw worden verleend. Dit betekent niet, dat er een bouwverbod is en met de in uitvoering zijnde werken kan rustig worden voort gegaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1