EiiAriDEn-riiEuws v)« vi* 2* De ouders moeten voor de kinderen zorgen en niet de kinderen voor de ouders HOEST Woensdag 16 Februari 1949 No. 1795 KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Moest de karos van Barend voor slede dienen? 2e Blad OOLTGENSPLAAT Donderdagavond hield de vereniging „Steunverlening bij Ziekenhuisverpleging Ooltgensplaat" een ledenvergadering in Hotel Hobbel. Aanwezig 39 leden. De voorz. P. van den Heuvel opende deze bijeenkomst. In zijn openingswoord deelde hij mede dat de moeilijkheden op financieel gebied nog groot zijn voor de vereniging, maar dat onderbrenging bij ahdere gelukkig nog niet noodzakelijk is. Toen vorig jaar werd aangedrongen om de mogelijkheid te onderzoeken of het niet wenselijk zou zijn de vereniging bij een particuliere maatschappij onder te brengen omdat deze zeer voordeliger waren, stond het bestuur hier sceptisch tegenover, aangezien zij do mening wa ren toegedaan gezien de hoge onkosten zoals personeel, gebouwen enz. deze maatschappijen onmogelijk goedkoper konden werken. Thans is echter de aap uit de mouw gekomen, want verleden jaar wisten wij niet dat deze maat schappijen of verenigingen zoals „Voor- ne en Putten" door het Rijk werden ge subsidieerd. De laatste 2 jaren werden door het Rijk aan dergelijke verenigin gen zoals „Voorne en Putten" 10.000.000 en 12.000.000 gulden bijgepast. Voor dit jaar is 6.000.000 op de begroting ge plaatst., In verband hiermede is de con tributie van deze ziekenfondsen sterk gestegen, wat natuurlijk wel te begrij pen is. Verheugend is het dat de rege ring meer en meer gaat inzien, dat het particulier initiatief niet moet worden gesmoord, en dat de Engelse ziekte waaraan ons land na de bevrijding ern stig leed, wat betreft alles naar de staat toe te trekken, gelukkig overgaat en het voort bestaan van onze vereni ging worden gewaarborgd. De secretaris dhr K. Korteweg las hierna de notulen voor die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het jaar 1948 iets minder zwaar voor de vereni ging is geweest als 1947, bedroeg in 1947 het verlies 4144.in 1946 was dit 3766.28. In de loop van het vorig jaar is de nieuwe overeenkomst met het Specialistenbureau gesloten. Als voor naamste bepalingen hierin is wel een tariefsverhoging met 25% en de be voegdheid, welke de specialisten zich voorbehouden, om voor patiënten met een hoger inkomen dan 3750.die de 3e klasse worden verpleegd een hoger tarief te berekenen. In 1948 zijn 43 pa tiënten verpleegd of ongeveer 3.6% der leden. Het ledental is nog iets terugge lopen en wel van 1257 op 1 Januari tot 1U6 op 31 December 1948. Op dit laat ste tijdstip was 34.7% der bevolking lid. De commissie tot nazien der rekening ovpr 1948 bracht bij monde van dhr W. Tiggelman verslag uit en adviseerde tot goedkeuring. Tot nazien der rekening over 1949 werden benoemd de hereiï C. van Rossum, C. Korteweg reserve, J. van der Meij. In verband met de zorgwek kende toestand der financiën werd de contributie voor het jaar 1949 voorlopig vastgesteld op 4 et per week voor kin deren en 14 et per week voor ouderen. Indien nodig werd het bestuur ge- maclitigd voor het 2e halfjaar een ver hoging van contributie toe te passen. De aftredende bestuursleden J. v. Ree, A. Buscop en L. J. Schilperoort wer den herkozen. Aan contributie werd ontvangen 6399.65; Uitgaven: Verplegingskosten ƒ4495.70; Dokterskosten 1652.97; Ver voerskosten 791.70; Bodeloon 390.—. Het zuiver vermogen der vereniging be draagt 659.34. Naar aanleiding van enkele vragen die hem werden gesteld deelde de voorz. tiede dat getracht zal worden voor die mensen die een gedeelte van het jaar in loondienst werken en dan verplicht Verzekerd zijn een geschikte regeling te treffen. DE NIEtrWE PORTZEGELS De nog ontbrekende waarden van de nieuwe serie portzegels (type van Krim pen), de 30 cent en de 1.zijn nu aangemaakt. Zij worden ter beschikking van de postzegelverzamelaars gesteld op die postkantoren, waar een verzamelaars loket is. PROBLEEM DER KAALHOOF- DIGHEID OPGELOST? De Dorpsfigaro te Een (Dr.) bij Norg op de grens van Friesland, is snel op weg, zich een interprovinciale vermaard heid te verwerven. Hij heeft namelijk een haargroeiniiddel samengesteld, dat de harten van velen, wier schedel begint te glimmen, sneller doet kloppen. Kapper van Royen, die als 14-jarige leerjongen reeds gefascineerd werd door het probleem der kaalhoofdigheid, meent thans de oplossing te hebben gevonden. De schedel wordt met een bepaalde vloeistof ingewreven en als zich haar begint te vertonen wordt dit bestraald met hoogtezon. Zijn theorie luidt, dat het haar eigenlijk een plant is. De man heeft thans 156 patiënten on der zijn behandeling. Twee zouden al tweemaal hun haar hebben laten knippen VRIJLATING PRIJZEN VAN LEG HENNEN, LEGEENDEN, KIPPEN- KUIKENS en KIPPEN-BROEDEIEREN Tegelijkertijd met de opheffing van de maximum-prijsregeling voor kippen- en eendeneieren en eiproducten zijn krachtens verordening van het Bedrijf schap voor Pluimvee en Eieren ook de prijzen van leghennen, legeenden, kip- penkuikens en kippen-broedeieren vrijge laten. De desbetreffende verordeningen zijn gepubliceerd in het Voedselvoorzienings blad no. 10 van 10 Februari 1949 en op 11 Februari j.l. in werking getreden. Noodwet Ouderdomsvoorziening. Volgens de noodwet ouderdomsvoor ziening ontvingen 400.967 ouden van da gen een uitkering tot een gezamenlijk jaarbedrag van 136.653.945. RodeHoestpoeders^aaMijnhardt Doos 45 et. ^^^^^^^^^^^^m^mmtmowKm fjgi.f^ -^.yOet ^e^-cfyi-e-^i- Vrijdag 11 Febr. hield het Kanton gerecht zitting. Kantonrechter Mr v. d. Velde. Ambtenaar van het O.M. Mr v. Buuren. Griffier: Mr. Groeneveld. Als eerste verdachte kwam voor A. C. de Bruin te Oude Tonge, die op 28 December 1948 een jachtgeweer had af gegeven aan een minderjarig familielid. Deze laatste had er een haas mee ge schoten en dit was door de politie ge zien. Verdachte had dit wapen zonder erg afgegeven en had er in het geheel niet bij nagedacht. De ambtenaar van het O.M. eiste in dit geval 10.of 4 d.h. Uitspraak 7.50 of 4 d.h. met teruggave van het geweer. A. Auperlee te Oude Tonge, was nog steeds niet in het bezit van een vesti gingsvergunning om te mogen hande len in bloemen. Hij had reeds enige maanden geleden alle bescheiden aan de desbetreffende instanties opgezonden, doch tot op heden ontving hij nog geen uitslkg. De zaak werd aangehouden tot 8 April a.s. om verdachte nog gelegen heid te geven een en ander in orde te niaken. G. Overweel te Middelharnis, niet ver schenen, had volgens de dagvaardiging op 22 September 1948 ten gemeentehui- ze moeten verschijnen, omdat hij zijn kind niet tijdig had laten inenten. Getuige P. A. Zeilstra, ambtenaar, ter secretarie te Middelharnis deelde mede, dat Overweel niet op 22 September 1948 had moeten verschijnen, doch op 28 Sep tember 1948. De oproepen waren echter op 22 September 1948 verzonden. De Ambtenaar van het O.M. requireerde in dit geval vrijspraak, 'omdat de ten las te legging niet juist was, waarmede de kantonrechter zich kon verenigen. Vervolgens werden een aantal zaken, eveneens betrekking hebbende op het niet laten inenten van kinderen, aange houden tot de volgende zitting, daar hier ook de data's door verbalisanten onjuist in het Procesverbaal waren vermeld. P. Quist te Ovide Tonge, had een koe laten lopen op tarweland van v. Vught. Getuige Th. B. v. Vught, landbouwer te Oude Tonge verklaarde, dat op 23 Juli 1948 een koe van Quist op een stuk tarweland van hem had gelopen, zon der dat Quist hiervoor vergunning was verleend. Meerdere malen had v. Vught verdachte gewaarschuwd en hem zelfs toestemming verleend de afrastering op zijn land te zetten. Quist zeide, ik heb alles gedaan om dit te voorkomen en heb kosten nog moeite gespaard. Van Vught antwoordde hierop: „dan had je de koe maar moeten verkopen of anders hem op stal moeten zetten!" De uitspraak was 3.of 3 d.h. Verdachte verliet verheugd de te rechtzitting, daar hij vermoedelijk op een grote boete had gerekend. Vrachtwagen of personenauto? A. v. Reijen te Achthuizen, niet ver schenen, had 's Zondags in een auto gereden en hiermede personen ver voerd, welke anders te laat voor de tram zouden zijn gekomen. Getuige wachtmeester Moerland zei de, dat V. Reijen wer een vergunning had om vracht met deze auto te vervoe ren, doch dat dit niet inhield, dat hij er ook personen mede vervoerde, hoewel de auto er wel voor kon worden inge richt, hetgeen de rijksopzichter van h^t verkeer P. H. J. Okkemulder kwam be vestigen. In verband met het feit dat de ten laste legging onjuist was, werd ver dachte v. Reijen vrijgesproken. A. v. Dongen te Middelharnis, niet verschenen, had na 22 uur op de schuur van de Waal een plakkaat- aangeplakt. Getuige wachtmeester Moerland was van mening, dat van Dongen dit niet mocht doen na 22 uur ondanks het feit dat hem vergunning* door de Waal was verleend. De Kantonrechter merkte toen op, dat deze zienswijze onjuist was. Van Dongen had toestemming van de Waal en dan mag hij op de schuur plakken wanneer hij wil. De Ambtenaar O.M. eiste vrijspraak omdat verdachte heeft aangetoond, dat hij vergunning had en niet is bewezen, dat hij dit op een andere plaats ook had gedaan. Corn, de Bruin, bakker te Middelhar nis had op 2 Augustus 1948 door een 15-jarige knecht 's morgens voor tien uur brood laten bezorgen. Verdachte beweerde dat dit niet op 2 Augustus, doch op 3 Augustus 1948 was geweest. Vervolgens werd gehoord de verbali sant, wachtmeester Mulder te Middel harnis, welke bevestigde dat dit inder daad het geval was. Hij had dit abusie velijk verkeerd opgegeven. De Ambte naar O.M. requireerde vrijspraak, waar mede de kantonrechter accoord ging. P. V. 't Hof, te Dirksland, niet ver schenen had een knecht in dienst, welke zijn werkboekje niet goed had bijge houden. Getuige J. v. Steenbergen te Dirks land, vorige maal niet verschenen, werd nu voorgeleid en beweerde, dat hij in derdaad met de vrachtauto van van 't Hof had gereden en dat hij per abuis zijn werkboekje verkeerd had ingevuld. Zijn baas had hem nooit goed geïnstitu eerd, vandaar deze fouten. Van opzet was er echter geen sprake. Mr. V. d. Velde vroeg of hij soms dron ken was geweest, doch hierop ant woordde getuige dat hij geen alcoholi sche dranken gebruikte. De Ambtenaar vraagt of getuige le zen en schrijven kan, waarop getuige bevestigend antwoordde. De Ambtenaar van het O.M. acht het wetting en overtuigend bevwjs geleverd, doch vindt het sneu voor van 't Hof hem straf- op te leggen, daar deze ge heel buiten de zaak staat. De Kan tonrechter gaat er mede accoord en bindt getuige op het hart, dat zoiets niet meer voor moet komen, daar an ders zijn rijbewijs wö>dt ingetrokken. J. Peeman, landbouwer te Middelhar nis staat terecht voor het feit, dat hij de bocht aan de Spuistraat niet voldoen de rechts heeft genomen. Mr. V. d. Velde merkt op, dat Pee- man om 11.15 uur is gedagvaard en het thans ook 11.15 uur is. Men zou haast zeggen, dat men hier bij de R.T.M, is! Peeman beweert, dat hij niet verder kon uithalen, daar hij anders met zijn twee paarden en de wagen in de haven zou zijn terecht gekomen. De Anabtenaar vond het anders niet zo erg eens in de haven terecht te ko men, daar deze toch steeds droog staat. Getuige Jongeling welke was aange reden door Peeman was niet versohe nen, hetgeen Peeman jammer vond, daar deze eigenlijk de schuldige was, omdat die met zijn auto was achteruit ge reden. De Ambtenaar vond dat verd. schul dig was en eiste 5.of 2 d.h. Uit spraak 3.of 2 d.h. Een auto-aanrijding met nasleep. N. J. v. d. Velde, smid te Nieuwe Tonge stond terecht, omdat hij in een ondeugdelijke auto Bogerman had aan gereden. Verdachte verklaarde, dat Bogerman op een afstand van 20 min. de richting Nieuwe Tonge voor hem uit fietste. Plotseling stak Bogerman over zonder richting te geven met het gevolg dat ik hem aanreed. Bij het onderzoek kwam vast te staan dat verdachte niet in het bezit was van een rijbewijs en dat zijn stuurinrichting 80° speling had. De Ambtenaar vroeg aan v. d. Velde of hij thans in het bezit van een rijbe wijs was en indien dit het geval was, zou hij dit direct intrekken. Verdachte merkt op, dat het niet zijn schuld is, doch de schuld van de knecht Westdijk, welke hem hiertoe opdracht gaf. Getuige Bogerman, zoon van aange redene, te Oude Tonge komt vervolgens als gemachtigde voor zijn vader en deelt mede, dat zijn vader door het on geluk stokdoof is geworden. Ik kan U niet vertellen of mijn vader richting aan heeft gegeven. Wel heb ik hem meerdere malen gecontroleerd en dan constateerde ik, dat hij altijd richting aangaf. Ik kan dus moeilijk aannemen, dat dit nu niet het geval is geweest. Mijn vader kan er zich niets meer vaji herinneren, daar deze twee dagen be wusteloos is geweest. Toen het ongeluk gebeurde, was ik op de stee van de Haas van Dorsser aan het werk en hoorde een grote klap. Ik ben er toen direct naar toe gegaan en zag dat mijn vader was aangereden. De Ambtenaar vraagt aan verdachte of hij wel eens meer auto heeft gereden. Verdachte antwoordt hierop bevesti gend, doch voegt er aan toe, dat dit dan geschiedde in het bijzijn van zijn vader. De Ambtenaar vraagt hem, waarom hij nog geen rijbewijs heeft. Verdachte verklaart, dat hij in 1947 examen heeft gedaan, doch dat hij toen is gezakt. De Ambtenaar vraagt aan Bogerman of zijn vader voor het ongeluk ook reeds doof was. Getuige beweert, dat men toen nog goed met hem spreken kon. Getuige Westdijk, smidsknecht te Nieuwe Tonge, welke naast v. d. Velde in de auto had gezeten verklaarde, dat verdachte 2 of 3 maal een hoornsignaal had gegeven en dat Bogerman bij het oversteken der weg geen richting had aangegeven. Westdijk was al evenmin in het bezit van een rijbewijs. De Ambtenaar vond het in zijn re- quisitor zeer pijnlijk, dat hij Bogerman had moeten dagvaarden, omdat de man met zijn ene been in het graf had ge staan en op deze wijze reeds voldoende straf had ontvangen. Hij wilde echter - pertinent uitgezocht zien, wie de schijld had. Beide getuigen verklaren, dat Bo german geen richting aangaf, zijn zoon verklaart, dat hij hardhorend is. Meest al wordt de schuld gegeven aan de auto mobilisten, doch vaak ligt het aan de wielrijders, omdat ze veel te noncha lant zijn. De Ambtenaar meent dan ook tegen Bogerman te moeten eisen 4.of 2 d.h. De Kantonrechter vraagt aan getuige Bogerman of zijn vader rijkelijk bedeeld is met aardse goederen, hetgeen ontken nend wordt beantwoord. Uitspraak 2. of 2 d.h. De zaak v. d. Velde wordt aangehou den tot 11 Maart a.s. omdat getuige v. d. Giessen nog moet worden gehoord. De Kantonrechter zegt nog tegen Bo german, je moet als het ware een spreek (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5