^DE GRIEP wereldgraanpositie MINISTER SASSEN GAAT HEEN Jaarvergadering Chr. School te Ooltgensplaat Recenie publicaiie over de POST VOOR TROEPENSCHEPEN IN PORT SAID BIJENTEELT OP FLAKKEE EIIAriDEt1-l1IEUll/5 Bureau: PrinsHendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 HK. WKKKhLAD IJP GEKhK IKMEEKUEN GRONDSLAG voor de ZDID-HOLLANDSCHE eo ZEEl'WSCHE EILANDEN WOENSDAG 16 FEBRUARI 1949 21^te JAARGANG No. 1795 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. nulllmeter. Bij contract speciaal tarief. De griep heerst weer in hevige mate in ons land. Gelukkig niet van emstigen aard. Toch zijn er zeer velen, die met deze ingrijpende ziekte (griep, grijpen!) zijn aangetast, in sommige plaatsen zijn zelfs scholen gesloten. Het doet ons den ken aan de griep-epidemie in 1918, toen er duizenden door zijn ten grave ge daald, w.o. veel jonge mensen in de kracht van hun leven. Lichte griep is het nu. Maar toch niet te onderschatten. Prof. Wisse geeft in „de Vriend der Waarheid" daarover een artikeltje, on der de titel: „De Geesel Gods", dat we om zijn belangrijkheid in het geheel hier laten volgen. Hij scl>rijft: o „In de Heilige Schrift vinden we „de Geesel Gods" telkens getekend als uit drie, vier koorden saamgesteld; n.l. het zwaard, de honger, de pestilentie (epi demische ziekten) en de wilde beesten. Wat geeft onze tijd daarvan te aan schouwen? Ik geef maar enkele gege vens en we weten al genoeg. Op dit mo ment staan na de „bevrijding" en het „beëindigen van de jongste wereldoorlog nog meer dan 90 millioen man onder de wapens; denk aan China, Griekenland, Palestina, Indië enz. enz. Alleen Amerika zal zorgen binnen af zienbare tijd 50 duizend gevechtsvlieg tuigen ter beschikking te hebben. Het halve mensdom verkeert in ge vaar van honger. 100 miUioen kinderen zijn ondervoed. Millioenen mensen op aarde verkeren reeds in een toestand van hongersnood. En ziekte Millioenen versterven zonder medische hulp. Al leen in Duitsland lijden twee en een kwart millioen mensen aan t.b.c. zonder verpleging of medicijnen. In Rusland zuchten 12 millioen mensen in dwangar- •beid. Hoe de gezondheidstoestand onder zulke omstandigheden is, laat' zien licht bevroeden. Thans spreekt men van Ita liaanse griep. Is vrij onschuldig, zo be weert men, maar toch werden er al reeds duizenden door weggemaaid. (Be doeld zal zijn over verschillende landen. Red.) Ongeveer 30 jaar geleden sprali men van de Spaanse griep. Was ook eerst „vrij onschuldig", maar kort daar op keerde de ziekte terug en11 milhoen mensen op aarde stierven er aan. Bedenk het lezers, ook nu kon de Heere wel eens 'het zelfde doen; dat nl Jeze zgn. Italiaanse griep straks spoedig terugkwam en dan in veel ernstiger ma te; en wie zal zeggen welk getal slacht offers dan zal vallen. En als gij daar aan eens bij- waart, zijt ge gereed en bereid? Het gaat dan in zulke gevallen snel. In enkele dagen, uren is het dan beslist. Dat men toch niet voortdartele. De medische wetenschap leert, dat om de ongeveer 30 jaar epidemische ziekten, optreden; het heet dan een periodiek verschijnsel; maar is het daarom min der ernstig van aard? En het is ook geeri wonder, want de uitgietingen der zonde en der onge rechtigheid zijn ook periodiek (telkens als een proces wederkerend). God laat zich niet bespotten. En al doen we dan misschien niet mee met de uitgietingen der ongerechtigheid, hoe zijn we niet veelal vervuld met de wereldse en aard se dingen. Hoe zoeken we niet in af leiding en verstrooiing te ontgaan aan de roepstem van de roede Gods. En hoe houden we ons niet vals gerust door zelfgemaakte godsdienst; 'hoe weinig vallen we de oordelen Gods toe; en hoe weinig wordt het: „wij hebben gezon digd" vernomen. Lezer, deze boodschap kon u gelden; verhardt u dan niet. Zo gij dan heden nog Zijn stemme hoort, laat u leiden. De oordelen zijn gerichten Gods, maar tevens nog roepstemmen, nog lokstem- men zelfs. Boven de stem des gerichts en des oordeels klinkt nog uit het: Zo dan, bekeert u tot de Heere uwen God (Joel 2). Beluister in al deze dingen hoe de bekering is noodzakelijk, is geëist, is geoorloofd, nog is mogelijk en ook is de moeite waard; want in die weg vindt ge het leven." Tot de belangrijkste taken van de ■Voedsel- en Landbouworganisatie' der Verenigde Volken (F.A.O.) moet gere kend worden het verschaffen van in zicht in de internationale situatie met betrekking tot de voornaamste agrari sche producten. Hiertoe verricht de F.A.O. uitgebreid documentair en sta tistisch werk, waarvan de resultaten in vele uitstekend voorbereide rapporten ten behoeve van regeringen en bedrijfs leven worden neergelegd. Een reeks rapporten over de wereld situatie van de belangrijkste landbouw producten verscheen in de loop van 1948 in de zogenaamde in d boekhandel ver krijgbare FAO-Commiodity-Series. Zo verschenen samenvattende overzichten over tarwe, vee en vlees, zuivelproducten pluimvee en eieren, groenten en fruit, rijst, suiker en vezels, die over de pro ductie en de afzet va deze producten een schat van gegeveöis bevatten. Onlangs verscheen als eerste nummer in 1949 in deze reeks een publicatie over de graansituatie in het algemeen, waar in de samenstellers op dezelfde heldere wijze als. in de voorgaande uitgaven ten aanzien van de andere producten-groe pen geschiedde, de internationale graan- positie bespreekt en met veel cijferma teriaal toelicht. (F.A.O.-Commodity, Series No. 10, Grain Bulletin, Januari 1949.) De veranderingen, welke zich sinds de jaren 1934/1938 in de tarwe-, rogge-, maïs-, haver-, en gerstpositie in||rnatio- naal voltrekken, worden er uitvoerig in IVIinister van Moarseveen volgt hem op Minister Sassen heeft aan H.M. de Koningin ontslag gevraagd als minister van Overzeese gebiedsdelen, wat intus sen is verleend. Naar verluidt zou er in de boezem van het kabinet geen principieel ver schil gerezen zijn over de staatsrechte lijke doelstellingen met betrekking tot de hervormingen in Indonesië. De doel einden van de regering zullen onveran derd worden nagestreefd. Het meningsverschil komt hierop neer, dat het standpunt van minister Stikker, om de resolutie van de Veilig heidsraad niet botweg af te wijzen, en zich op grondslag van de werkelijkheid te plaatsen, heeft gezegevierd. De enige minister die zich daarmee niet kan ver enigen was minister Sassen, die daarom ontslag als minister van Overzeese ge biedsdelen heeft gevraagd. Minister van Maarseveen, thans mi nister Binnenl. Zaken, zal zijn opvolger zijn en voor overzeese gebiedsdelen ad interim optreden. In het Kamerdebat over de begroting O.G. zal hij dus heb ben te antwoorden. Zo vrij in ons j.l. nummer berichten -zou dit debat heden Dinsdag worden voortgezet, maar is uitgesteld tot Woensdagmiddag daar minister van Maarseveen' uiteraard eni ge tijd nodig had om zich in te werken. Intussen is een nieuw uitstel aan hangig, daar Dr Beel uit Indonesië naar Den Haag komt om overleg te plegen met de Nederlandse regering. In ver band met dit ovei'leg, moet het niet be vreemden, wanneer de ministerraad zal verzoeken de Kamerbijeenkomst tegen een latere dag te beleggen. De opvarenden van het s.s. „Water man", dat binnenkort met troepen naar Indonesië vertrekt, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 17 Februari a.s. ter post bezorgd wordt. Ook de opvarenden van het m.s. „Jo- han van Oldenbamevelt, dat op thuisreis is, kunnen in Port Said post ontvangen. Niet later dan 20 Februari posten. besproken. De wereldproductie van deze granen bedroeg in de periode 1934/1938 gemiddeld 442 millioen ton. In 1947 was de totale wereldopbrengst gedaald tot 410 millioen ton, om echter in 1948 weer te stijgen tot 472 millioen ton als gevolg van de buitengewoon goede oogsten in Noord-Amerika en Europa. In het rap port wordt er voorts op gewezen, dat de grote productie in 1948 voor een be langrijk deel is toe te schrijven aan zeer gunstige weersomstandigheden over na genoeg de gehele eerstkomende jaren nog niet S, priori als verzekerd kan wor den beschouwd. Indien de oogsten in ve le gebieden gedurende een jaar of een reeks van jaren slecht zouden zijn, dan zuUeh de voor de import vereiste hoe veelheden weer sterk stijgen en de voor de export beschikbare kwantiteiten ver minderen. Mede daardoor is het te ver klaren, dat in vele West-Europeese lan den de boeren nog niet geheel vrij kun nen zijn bij het -ge- en verbruik van de door hen geteelde granen. TELEFOONVERKEER ANTWERPEN- ROTTERDAM Een merkwaardige telefoonverbinding, die voor zover bekend, uniek is in de wereld, is geopend met een telefoonge^ sprek tussen de Directeur-Generaal van de Belgische Telegrafie en Telefonie en de Nederlandse P.T.T. De heren Henri (België) en Neher (Nederland) hebben toen nl. het half-automatische telefoon verkeer van Antwerpen naar Rotterdam in dienst gesteld. Dit systeem maakt het mogelijk, dat de telefoniste in Antwer pen rechtstreeks de abonnee's in Rot terdam kiezen. Het verkeer van Rotterdam naar Ant werpen zal voorlopig nog op de gewone wijze worden afgewikkeld. Deze nieuwe vorm van verkeer is mo gelijk geworden door de nauwe samen werking van de Technische Diensten van de Telefoon in België en in Nederland. ------O------ Ongefrankeerde Postpakketten Met ingang van 1 Maart 1949 zullen weer gewone ongefrankeerde postpak ketten verzonden kunnen worden. Over de voorwaarden en derg. geven de P.T.T.-kantoren alle nadere inlich tingen. Ongeveer 70 leden waren Vrijdagavond in de schooKaanwezig, toen de voorz. de heer P. van den Heuvel de jaarlijkse ledenvergadering opende. Gezongen werd Ps. 25 1, gelezen Psalm 8. Na het ge bed sprak de voorz. woorden van wel kom en vond het jammer dat niet meer leden aan\55eisig waren. MaiÉö* gö" aldus de voorz. zijt niet aansprakelijk voor dit tekort. Hierna op de historie terugzien de merkte spr. op, dat veel klein geloof is te constateren. Wij vergeten dat de arbeid een arbeid Gods is; maar wij we ten trfch, dat het 's Heeren zaak is en daarom moet men juist zich geven Eian het Chr. onderwijs. We hebben alleen de taak en roeping om te woekeren ook op dit terrein. 'Laten we daarom heilig ijve ren voor 's Heeren zaak in deze, nu en in de toekomst. Bij afwezigheid van de secretaris dhr A. van Dam, las dhr G. H. L. de Bruin de notulen voor en het jaarverslag, waarbij we opmerkten het vertrek van dhr de Heer naar Indië en de komst van dhr P. J. van Willigen. Het vertrek van dhr Dijkstra naar Maarssen, welke ver vangen werd door dhr Steketee. Een leerling moest de school, wegens een noodlottig ongeval, door de dood missen De penningmeester dhr L. M. Dorsman werkt in zijn jaarverslag met grote cij fers. Totaal werd een kapitaal omgezet van ruim fi 40.000. Bij monde van dhr D. in 't Veld werd verslag van de kas- commissie uitgebracht. Samen met dhr Waling werd alles in goede orde bevonden, dhr in 't Veld maakte alleen opmerkingen over het ho ge bedrag van handwerkonderwijs. In de rondvraag komt men hier op terug. Dhr V. d. Heuvel vroeg naar de grond achter de school, waarop de voorz. ant woordde, dat na demping van de sloot het geheel een terrein wordt voor gym- nastiekonderwijs. Dhr P. Bom zag gaarne achter op de convocatie de rekening en balans, wat zal worden overwogen. Dhr Kr. Braber Az. maakte opmerkin gen Eiangaande de hoge post voor de betegeling van het plein, daar dit nu nog dikvrijls onder water staat. Het hoofd dhr van Willigen merkte op dat dit water nog op komt uit een reeds ge dempte wel, terwijl de voorz. zei, dat dit reeds bekend«was voor de betege ling, ijiaar door de verzakking heeft de straatmaner dhr van der Valk eerst een vaste bodem zien te krijgen en zal nu deze zomer het plein her-betegelen. De voorz. gaf zelf nog enige toelich ting, o.a.: Centrale Verwarming brengt hoge kosten mee, ongeveer 500. meer dan met het stoken van kachels. Sociale Lasten komen voor rekening van het bestuur. Het huis is privé, het hand- werkonderwijS vraagt veel kosten en al zo is het bijz. onderwijs duurder dan openbaar. Tot nazien der rekening 1949 werden benoemd de heren K. van Oostende, J. W. Korteweg Dz. en B. de Vos (reser ve). De aftredende bestuursleden A. van Dam en L. M. Dorsman werden herko zen. In de vacature Ade Vos Az. werd na twee vrije stemmingen welke geen meerderheid opleverde gekozen D. F, Okker. Bij de rondvraag zette de voorz. het stan(tount van het bestuur aangaande het handwerkonderwijs uiteen. Het be stuur staat op het standpunt dat dit onderwijs goed moet zijn. Wat vervaar digd wordt is voor de gezinnen, dus geen prullen worden gemaakt. De meisjes moeten nu al weten om'van oud, nieuw te maken, om alzo later een goede huishouding te kunnen voeren. Het is daarom zaak om zo vroeg mogelijk en zo goed -mogelijk onderwijs te geven. Al len krijgen geen kans om later naar een huishoudschool of dergelijke te gaan. Daar de gemeente maar een zeker be drag geeft in de vergoeding, moet de school geld bijleggen. Nu stelt het be stuur voor om per gezin, welke meisjes op school hebben (jongens en leerlingen 1ste fklas niet) 10 et per week te vragen Dhr A. van den Heuvel, vond het een algemeen belang en zou gaarne van elk gezin 10 cent betaald zien. Dhr K. van Oostende stelde voor een busje te plaatsen voor een vrijwillige bijdrage. Dhr A. Kreeft stelde voor om de leer lingen zelf stof mede te laten brengen. Dhr L. M. Dorsman zou gaarne een kleine vergoeding zien voor de gemaak- (Vervolg pag. 2 Ie kolom) Vereniging bestaat een kwart-eeuw. De Afd. van de Vereen, tot bevorde ring van de Bijenteelt in Nederland op Goeree en Overflakkee zal binnenkort 25 jaar bestaan. Op 8 Maart a.s. hoopt de Afd. dit in haar jaarvergadering enigszins feeste lijk te vieren. Er zal een Bijen-film wor den vertoond en door verschillende le den zal een Bijenrevue worden gehou den, w-elke tot titel draagt „Geef ze de ruimte." De leden kimnen van een speciale bus dienst om van en naar huis te worden vervoerd, gebruik maken. De heer M. Dorst te Herkingen is 25 jaar lang als secretaris aan de afd. ver bonden. Begon men met 20 leden, thans telt de vereniging er meer dan 100. De laatste jaren is de bijenteelt op ons eiland zeer toegenomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1