Schrammetje ^''^^^'- ASCOFIN taWetten, •Woensdag 9 Februari 1949 „E I L A N D E N - N I E U W S" Bladz. 3 lieer Gr. heeft een zeer slecht half jaar gehad, door de vele schade die hij gere geld heeft opgelopen. De grote schepen hebben de afgelo pen week allen naar zee geweest en maakten goede besommingen Re ha- ringvisserü is afgelopen. Een garnalen -visser heeft naar Scheveningen geweest en heeft gemiddeld 150 kg garnalen per dag gevangen. Het laatste half jaar werden hoegenaamd geen garnalen ge vangen; het begint nu toch te komen, zodat het met het pellen ook weer wat verdiend kan worden. OUDDOKP Om geruchten tegen te gaan deelt het bestuur van het Rode ■Kruis mede dat zij geheel buiten de Bazar staat die op 24, 25 en 26 Pebr. gehouden zal worden. Ook heeft geen Kode Kruis bestuurslid zitting in deze •commissie. A.s. Woensdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan Ds Steur. De afgelopen week zqn nog door en kele vissers grote hoeveel haring gevan gen, maar door dat de export stil is gelegd is dat nu weer afgelopen. En kele schepen zijn naar zee geweest met matige vangsten. De garnalenvisserij begint gelukkig weer wat te worden, er werd door enige vissers te Scheveningen op garnalen gevist, er werd van 150 tot 300 kilo per dag en schuit gevangen. Het is te ho pen dat het zo voort moge gaan. Ze werden afgepeld te Stellendam en Goe- •dereede. De visser Jn. Bakelaar, die tij dens de bezetting nog steeds zonder schip zat, heeft nu aangekocht de Urk 144 om de visserq. mee uit te oefenen. De haringvisserij is afgelopen, door dat de export is stopgezet. Enkele vis sers zijn in Scheveningen wezen vissen op garnalenen zeevisserij met matige vangsten. Hier zijn nog geen garnalen te vangen. Een gamalenvisser heeft de afgelopen week maar 7 kilo gevangen. Nu zal deze week geheel de vloot naar Scheveningen op de gamalenvangst gaan. De dienstplichtige Adrianus Knape van de lichting 1949 is opgeroepen om op 24 Maart 1949 te worden ingelijfd bij het korps Zeemacht te Voorschoten. doeltreffend middel ter bestrijding van Hoofd, Griep, Kies en Rheu- matische pijnen, 50 et per buisje in Wed. Kurvinks Drogisterij te Ouddorp. NIEUWE TONGE De agenda van de 16e jaarvergadering die de Ned. Herv. J.V. op G.G. ,,Unum-Necessarium" op Maandag 14 Februari a.s. in de Ned. Herv. Kerk zal houden, geeft velerlei variatie. De leiding en openingswoord van deze avond berust in handen van de Ere-Voorzitter Ds A. v. d. Kooij. Na de jaarverslagen zal H. Vreeswijk een on derwerp Bijb. Gesch. leveren over: „Achab en Naboth". Het onderwerp Kerkgeschiedenis ,,Jo^m Knox" zal W. Droger behandelen. Na de pauze volgt weer een onderwerp Bijb. Gesch. „Plichtsbetrachting en Volharding" door L. van Alphen. De Voorzitter der Ver. 68 C door H. ZEEBERG Hij strompelde naar buiten, naar de taxi, die nog steeds wachtte. Terug naar Amsterdam", hakkelde Jiij, vallend in de kussens. De chauffeur voldeed aan het bevel, hoewel hij er niets van begreep, want de chauffeur van de familie Salomons liad hem verteld, dat de vrouw van zijn passagier op sterven lag. Hij had er, filosofeerde hij dan, niet mee te maken. Elk mens moest zijn eigen boontjes maar doppen. En de auto snorde terug naar Amsterdam. Heino .,dook in de kussens. Volkomen geslagen. Gelijk aan een wrak. Hij had geen moed meer. Hij had ook geen ge dachten meer. Hij wenste dood te zijn. En hij huiverde, als dat denkbeeld in hem opkwam. Tot bezinning kwam hij eerst, toen hij Weer door Amsterdams straten reed. Op de vraag van de chauffeur, waarheen hij gebracht worden moest, kon hij op geven het adres van zijn kamers, die ïiij onmiddellijk had betrokken, nadat Gretha vertrokken was. Enkele weken na de begrafenis kwam. PUBLICATIE ABBEIDSBUREAU De Directeur van het Arbeidsbureau te Middelhamis vestigt er de aandacht op van alle arbeiders, die door vorst hun werkzaamheden niet kunnen ver richten, dat bij hervatting van het werk dit des middags om vier uur aan de gemeentehuizen zal worden aangeplakt. Belanghebbenden wordt aangeraden zich daarvan tijdig op de hoogte te stel len, aangezien in geen geval vorstver let zal worden doorbetaald. De Directeur, N. VAN DER BRUGGE. neemt als onderwerp „Maranatha". Het slotwoord spreekt de secretaris C. Kie vit. Het geheel zal geschieden met het zingen zowel gemeenschappelijk als J.V en M.V. afzonderlijk met psalmen. De eerste woning in de Prinses Ju- lianastraat, is in de afgelopen week in gebruik genomen. Voor rekening van het Distructiebe- drflf „Gekro" wordt aan de zgn. Hanen- dijk een garage gebouwd. Het gebouw nadert zijn voltooiing. Naar wij van doorgaans welinge lichte bron vernemen, zou door het ge meentebestuur een plan ontworpen zijn tot riolering der gemeente. Dezer dagen had A. Hobbel het on geluk zijn vinger te klemmen tussen een tramwagen. Hij moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Bij de j.l. Maandagmorgen gehouden aanbesteding voor het leggen van een riolering in de Prinses Julianastraat al hier kwamen de volgende inschrijvingen binnen: H. Mackloet, Nieuwe Tonge 7738.J. Ie Comte, Sommelsdrjk 7690.W. Drooger Nieuwe Tonge 7459.C. v. d. Veer, Herkingen 7812.W. Mooijaart, Oude Tonge 7610.—; A. Troost, Melissant 7600.— Pa. Wed. G. Hoeke zn, Nieuwendijk N. Br. 4772.—; A. J. Dijkers, Middel hamis f 7650.^; S. Bezuijen Zn. Oud dorp 7515.De gunning werd aange houden. OOLTGENSPLAAT -^ Jaarvergadering Oranjevereniging .Ooitgensplaat'. Dins dagavond hield de Oranjevereiiiging haar jaarvergadering in Hotel Hobbel. Aan wezig 37 leden. De voorzitter dhr Lou- werse opende deze vergadering. Het speet hem dat zo weinig leden tegen woordig waren. Hierna las de secreta resse mej. Quispel de notulen voor die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het kort algemeen overzicht dat de voorzitter hierna gaf, bleek dat de ver eniging op financieel gebied zonder schulden is, wat gezien het materiaal dat dit jaar werd aangekocht, zeer ze ker tot vreugde stemt. De erepoort zowel als de geluidinstallatie is volledig eigen dom der vereniging. Nadat spr. nog zijn dank had uitgesproken voor de mede werking bij de dit jaar gehouden fees ten ondervonden, inzonderheid die van de ambachtslieden in deze gemeente die zich geheel zonder geldelijke vergoe ding beschikbaar hadden gesteld, het speet hem dat de leden alleen de Oranje vereen, maar zien als een vereniging die er is om feest te vieren en dan pas hun medeleven betonen, dit moet het juist niet zijn, het doel van een Oran jevereniging moet zijn het aankweken de slag, die Heino gevreesd had. In- zoverre kwam hg dus niet onverwachts. Maar dat veranderde niets aan het feit, dat hij een geruïneerd man was. In korte, zakelijke woorden deelde Salomons Heino had sinds de dag der begrafenis, waarop de familie hem ge duld had, alleen om geen opspraak te maken, niemand van de Salomons meer gezien hem mede, dat voortaan alle relaties verbroken zouden zijn, daar de familie hem als haar onwaardig be schouwde en hem de dood van Gretha zou blijven wijten. Uit dat besluit volgde natuurlijk, zo betoogde het schrijven verder, dat ook de financiële relatie verbroken werd. Zes weken na dato verlangde de heer Salomons het kapitaal terug, dat hij in de zaak van Heino had gestoken. Dat was alles. Maar het betekende, naar hij meende, voor Heino de volsla gen ondergang In de enkele weken sinds het sterven van Gretha, dat hem machtig had aan gegrepen, was hij sterk vermagerd. H\j kon rnet geen mogelijkheid eten en gan se nachten lag hij klaar wakker, al maar piekerend. Hij voelde, dat hij anders worden moest, maar hij wist niet hoe. En dan sprong hij midden in de nacht het bed uit, knipte het licht op en cijferde. Om natuurlijk steeds tot het- Trijn, mijn vrouw, houdt van tijd tot tijd correspondentie aan met een verre nicht ergens in een stadje in Nederland. Nu past het mij niet om uit particuliere brieven in de krant te schrijven, op ge vaar af, dat mijn waarde nicht, die ook abonné is op „Eilanden-nieuws", mij dat kwalijk zal nemen. Maar wat ik er uit zal mededelen is een publiek geheim, zodat ze mij het mogelijk vergeeft. De dominé in de gemeente waar mijn nicht woont, vierde zijn 25-jarig ambts jubileum. Het was merkbaar in de brief, dat gemeente over zijn prediking niet al te enthousiast was. Haar herder en leraar vertoefde meer in de pastorietuin dan in de studeerkamer. Desalniettemin werd er een jubileumcommissie gevormd en een groot bedrag voor de jubilaris bijeengebracht. De vraag was nu, op welke wijze dit bedrag aan dominé zou worden aange boden. Niemaiid voelde iets voor een en velop met inhoud. Er werd gedacht aan een grote schemerlamp, een makkelijke bureaustoel of een vloerkleed voor me vrouw, maar de commissieleden kwa men*^ niet tot overeenstemming. Uitein delijk -besloot men voor het binnengeko men bedrag een aantal theologische boe ken te kopen. Eén van de commissieleden was helaas een beetje te loslippig" en zo kreeg men, tegen de bedoeling van de commissie, in de pastorie kennis van het plan, dat bij de dominé en de dominése geenszins in de smaak viel. Boeken had van de liefde voor het Oranjehuis, Spr. herdacht het overleden bestuurslid dhr van der Wouden die als zijn werkzaam heden het niet beletten altijd ter verga dering aanwezig was. Hierna gaf de penningmeester dhr P. de Vos een kort verslag, aangezien alle leden hun con tributie nog niet hadden betaald kon hiervan nog geen juist beeld worden ge vormd. Op verzoek van dhr A. van den Heuvel zal getracht worden het volgen de jaar een balans op de convocatie te doen afdrukken. Bij de verkiezing van drie bestuurs leden werd het aftredende lid dhr Jac. 1 roost herkozen terwijl in de plaats van dhr van der Wouden en dhr L. W. van öer Griend de heren J. C. Broere ei F. J. van WilligeiL werden benoemd. Tot leden der commissie tot het nazien van de rekening over 1^9 werden benoemd de heren P. Jordaan, A. van den Heuve! reserve P. Bom. STAD AAN 'T HARINGVLIET Tot lid van de Adviescommissie Woonruimte- wet 1947 is in de vacature D. Saarloos benoemd de heer A. van Biert. Tot lid en plaatsvervangend lid in de Gascentrale Flakkee benoemde de Raad de heren A. E. Soldaat en Th. v. Biert. Van F. Driesprong moest een kind naar het .ziekenhuis te Dirksland ver voerd worden. Gevonden een Eilveren beursje. In lichtingen ter gemeente-seretarie. OUDE TONGE A.s. Vrijdagavond 11 Februari zal er wegens jaarvergadering van de J.V. en M.V. geen boekenruilen zijn. zelfde resultaat te komen: hij was een volslagen geruïneerd man; wanneer hij huis en zaak verkocht, zou hij niet vol doende hebben, om Salomons te betalen. En hij was nog duizenden aan Saalinck schuldig! Ja, overlegde hij, twee uitwegen wa ren er nog. Met Saalinck gaan praten, hem de toestand precies vertellen, hem smeken, wat geduld te hebben en in dien tussentijd een gokje wagen. Mis schien was het geluk hem gunstig. En dan was het afgelopen met dat spe culeren. Hij overwoog die weg. Maar hij deins de er voor terug. Hij had een innigen afkeer van speculeren gekregen. Hij ging het als zonde zien. En toen hij het zó zag, grimlachte hij. Wat had hij, die God de rug had toegekeerd, met zonde te maken? 't Was vreemd, dacht hij, dat hij over zonde dacht. Was dat de stem in zijn binnenste, die hij n^aar niet tot rust brengen kon Die hem steeds aanklaag de en hem zeide: „Het is nog niet te laat, Heerema. Luister thans naar de roepstem van God en sla de verzenen niet tegen de prikkels. Doe boete. Keer als een berouwvol zondaar tot Hem weer. Je weet, dat Zijn liefde groot is en dat je zonden vergeven zullen worden, als je oprecht tot Hem vlucht. dominé genoeg. En sinds drie jaar re kenden zij op een nieuwe haard. Er werd een ouderling in de arm genomen, die de commissie ongevraagd het advies gaf: liever geen boeken, maar eenbaard. En of dominé er op rekenen kon? De commissie gaf geen uitsluitsel. Van dag tot dag steeg de spanning, want 300.uittellen voor een nieuwe haard kon dominé niet, zodat het jubileiun uitkomst moest brengen. Eindelijk was het dan zover. Er was veel bezoek die dag en 's avonds kwam het grote moment: de commissie met het cadeau. Mevrouw lachte vergenoegd en domi né glom. De zaak was in orde. Verbor gen onder een oud kleed stond daar het jubileum-present: kennelijk een haard. De voorzitter van de commissie sprak lang en plechtig. Het duurde lang en het geduld van de jubilaris werd nog weer eens öp de proef gesteld. Maar toen kwam het: „Heel de gemeente hoopt, dat U zich menigmaal bij deze haard zult warmen en dat iets van de gloed op haar zal afstralen." Mevrouw lachte vergenoegder dan ooit en dominé glom zoals hij nog nooit geglommen had. Het kleed werd door de koster weg genomen. En daar lagen, keurig opge stapeld in de vorm van een haard eeü groot aantal theologische werken. Dominé bedankte, zichtbaar ontroerd. Wat kon hij anders doen? Mogelijk heeft na afloop de pastorie wel op stel ten gestaan. En ik vind het ook niet mooi om dominé zo te foppen, maar er lag, dunkt me, toch een les in. SCHRAMMETJE. Thuisfront. Het Thuisfrontcomité maakt onder hartelijke dank aan de ge vers en geefsters weer enkele cijfers be kend. Zo ontvingen wij van de uitvoe ring z.v. Excelsior 25.65; huwelijks feest K V. D. 18.15; Jeugdappèl 17.18 P. P. 3.17; van de verjaardagen: dhr J. Vreeswijk 11.50; M. v. K. 5.53; J. B. 4.14; A. Q. 3.17; D. v. d. O. 2.59 en de Fam. d. K. 4.14. Al deze gaven versterken ons werk en toont ons overduidelijk het medeleven der ge meente. Indien we voldoende materiaal daar voor kunnen verkrijgen hopen we oen blijvende tijdscliriftendienst in te steïlc-n Gooit Uw Spiegels, Panorama's en der gelijke dus niet weg maar geeft ze aan onze jongens, dat verstevigd de band met thuis. U kunt ze inleveren bij de comitéleden of XT maakt ons er even op attent dan wordt het graag bij U afge haald. Voor het werven van donateurs hebben we nog' enkele meisjes noüig. Misschien woont er ergens nog een meisje dat samen met haar vriendin haar straat voor haar rekening wil ne men? Van onze dank kan zij verzekerd zijn. De Coöp. Landbouwvereniging „Land bouwbelang" G.A. te Oude Tonge hield haar jaarvergadering. Na de gebruikelijke formaliteiten gaf de secr.-penn. zijn jaaroverzicht, hetwelk een omzet van 24.110.46 te zien gaf en door de vergadering accoord werd bevonden. De comm. tot nazien der re keningen over het boekjaar 1948 bracht rapport uit. Als commissie tot nazien der rekenin- Vervolg pag. 4 onderaan.) Doe dat. Begin een ander leven, al zul je dan ook steeds moeten dragen de ge volgen van je misstappen". Aanvankelijk had Heino die stemmen van zijn geweten met kracht terugge drongen. Hij wilde die niet horen. Hij had imers bewust en moedwillig God vaarwel gezegd? Maar hij had die houding niet kunnen volhouden. Want hij ging, eerst tegen zijn zin en daarna met genot, luisteren naar de vermanende stemmen, die hem liefelijk klonken en hem., zij het voor een wijle, enige rust schonken. Vandaar, dat hij steeds meer afkeer kreeg van de overweging, om door een nieuwe speculatie, alles op haren en snaren te zetten. Vandaar dat hij ineenkromp van angst en vrees, als hij de tweede uit weg overwoog: bij een mislukking van die speculatie de dood zoeken. Hij kon dat ook onmiddellijk doen. Dan was hij immers van alles af? (Wordt Vervolgd) EILAÏTOEN-NIEUWS...',.. het blad voor uw familieberichten

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3