I I i TRAGE WONINGBOUW IN ENGELAND Plaatselijk Nieuws M i 1 lii il Bladz. 2 INGEZONDEN „E I L A N D E N - N I E U W S" Woensdag" 9 Februari JoJ Dan verdienen onze „wederopbouwers" toch zeker we een pluimpje. De Engelse minister van volks gezondheid heeft gezegd, dat tot 1960 drie millioen woningen zullen worden gebouwd. Dat is ongeveer de hetït van wat in het Britse rijk nodig is. Maar... als die drie millioen er dan nog maar komen! Dan zou het nog niet zo gek zijn, want dat zal ook nog wel een „wit- ■te raaf" zijn. Uit een artikel over huizennood In Engeland, in het maandblad „Wereld" van Juli 1947, blijkt namelijk, dat de woningbouw in Engeland niet zo bij zonder vlug van stapel loopt. Er roeren daar te veel „ministerkoks" in de wo- ningbrei. Er zou dan ook volgens het artikel een ware huizendictator, met kruim in zijn vingers, moeten aan rukken, om de helft van het bo vengenoemde woninggetal (drie milli oen) te doen verwezenlijken. Als we daar naar kijken, mogen we hier in Ne derland nog niet klagen. Vijf en dertig duizend gezinnen kre gen in het afgelopen jaar een nieuwe woning. Op Plakkee waren het tachtig huizen die met vreugde konden worden bezet. Dan verwacht minister In 't Veld dat in 1952 of 1953 en in de latere jaren de woningproductie tot maximaal 60.000 zal kunnen worden opgevoerd. En door de toepassing van „duplex"-woningen zal het binnen enkele jaren 70.000 worden. VERVOLG GEMEENTERAAD MELISSANT Vogel, waaromtrent de Voorz. een en ander mededeelde. Deze aangelegenheid is nog in onderzoek en in ieder geval kwam er een grote verbetering tot stand. In de rondvraag informeerde de heer V. d. Vliet naar de mogelijkheid van de bouw van duplexwoningen, waarop de Voorz. het systeem dezer woningen in het kort uiteen zette. Het zijn gewone woningen, die voor de eerste tien jaar echter door tv/ee gezinnen bewoond kunnen worden. Maar 't moeten kleine gezinnen zijn en spr. twijfelde aan de waarde er van als na verloop van enige tijd een jong paar-, dat er dus met z'n beiden introk, enige kinderen rijk zal zijn. Nochtans zitten er voor het mo ment voordelen aan. Als men een nieu we toewijzing krijgt zou men duplex woningen bouwen. Maar de kans op nieuwe toewijzing achtte spr. gering. Over tien jaar moeten de woningen te rug gebracht worden op één gezin. In Dirksland heeft men ook plannen voor deze bouwwijze. Dhr V. 'd. Vliet had er in Rotterdam gezien en zei, dat ze daar wel voldeden. Dhr Lcyrtcjis vond, dat men met een duplexwoning toch minstens zo ruim zit als op een zolder. Hij gevoelde er veel voor. Dhr V. <1. Vliet deelde dit; mening en vond een duplexwoning beter dan „een oud kot", zoals er nu vele bewoond worden. De Voorz. zei daarop, dat de huur natuurlijk ook lager is voor ieder der bewonende gezinnen, terwijl de heer Struik vroeg of men de woningen, die nu gebouvfd zullen worden, ook nog van het duplextype gemaakt kunnen worden De Voorz. antwoordde, dat die al aan besteed zijn. Er zitten ook risico's aan, want bij een volgende toewijzing zou men wel kunnen zeggen: Jullie heb ben immers duplexwoningen!" en voor het platteland zijn ze nu niet direct zo heel geschikt. Een landarbeider, is niet thuis in een bovenhuis! Dhr V. d. Vliet roerde dan de bouw van montagewoningen aan, maar de Voorz. zei, dat ook daarvoor toestem ming nodig is, terwijl de heer v, d. Spaan ze machtig duur noemde. De Voorz. opperde de mogelijkheid om een en ander bij een eventueel volgende toewijzing nog eens onder ogen te zien. Misschien is het ook nog te overwegen om de nieuwe zes woningen als duplex woningen te bouwen. Dhr V. d. Spaan dacht, dat men rnet zes zulke woningen een eind zou komen, maar daar trok de heer v. d. Vliet scherp tegen te velde. In de eerste ja ren is men in Melissant nog niet uit het woningvraagstuk zo voorspelde hij. Dhr StniUi besloot de besprekingen met een vraag naar lantaarnverlichting op de NoHedijk, waarvan de Voorz. zei, dat deze in orde is of in orde komt. Dat is niet gek. Verwacht wordt dat in Nederland het woningvraagstuk zo te gen 1960 bij de historiële geschiedenis kan worden gevoegd. Dat is nog wel een eind, maar bij on ze overzeese geburen vergeleken maar kort. Laten we nu eens aannemen dat in Engeland in 1960 die drie millioen nieuwe woningen kunnen worden bewoond. Dan hebben ze echter zo ongeveer de helft pas achter de rug, waar ze dan dertien S. veertien jaar over hebben gedaan. Dan nog een jaar of tien over de andere helft en jadan zou misschien de woningzoekende Engelsman een huisje kunnen krijgen. Maar dan moet alles van een prachtig, spiegelglad leien dak je lopen. In Nederland zitten dan ondertussen de eens „woningloze" gezinnen gezellig in een kringetje om het eigen haardvuur en vertellen elkander nog eens wat in teressante gebeurtenissen over de tijd, toen je vanwege de huizendistributie niet eens kon trouwen als je wou. Grie zelige vertelsels van nijdige schoon moeders en vervelende zwagers gonzen dan om de kachel. Dofch, er wordt om gelachen, want... het is voorbij. Maar in Engeland betwisten schoon dochters en moeders elkaar nog steeds om een hoekje van de keuken of leve ren gevechten om een paadje door de gang. Daar zitten dan de „woninglo- zen" nog niet zo leuk en gezellig bij hun eigen Fram. Als we dat nu even onder de loupe nemen, hebben wij dan redenen tot kla gen? J. V. P. Naschrift der Redactie. De schrijver is wel wat te optimistisch. De Minister van Wederopbouw zal ongetwijfeld zijn best doen, maar de ,,v/oninglozen" be kijken de kwestie wel een beetje anders. Ik denk dat ze zeggen tegen de schrij ver: „U hebt zeker een wonnig!" Hier op Plakkee worden de lijs ten van v/oningzoekenden steeds lan ger. En in de steden? In den Haag bv. moet men minstens twee kinderen heb ben om op de lijst te v/orden geplaatst. Jong gehuwden maken helemaal geen kans. Zo eenvoudig is het dus niet. HET TABAKSRANTSOEN LOOPT GEVAAR De Regering moet thans ernstig over wegen, bij de komende bonaanwijzing op 10 Februari het tabaksrantsoen voor mannen van zes tot vier rantsoenen en dat voor do vrouv/en, van twee tot een rantsoen te verlagen. Dit is een gevolg van het feit, dat er in twee grote Amsterdamse sigaretten- fabrieken gestaakt vi^ordt. In deze fa brieken v/ordt ongeveer 43 i^rocent van de gehele Nederlandse sigarettenpro- ductie gemaakt. -O- POSTVERKEBR MET HET SAARGEBÏED. Het postverkcer met het Saargebied is niet meer onderworpen aan de in het verkeer met Duitsland geldende beper kingen. De post kan nu dus vrijelijk naar het Saargebied gezonden worden, mits men zich houdt aan de bepalingen, die voor het verkeer met de overige bestemmin gen in Europa gelden. -O- OOK EIEREN ONDER DE HOOGTEZON Ingenieurs van de Amerikaanse Wes ting House mij. hebben een methode ontdekt, die het doorlichten van eieren bespoedigt. Zij gebruiken hiervoor ul tra-violet licht dat op een groot aantal eieren tegelijk wordt geworpen. De eieren, die bedorven zijn, gaan oplich ten in een purpere kleur. De gezonde eieren vertonen ook eenzelfde ver schijnsel, maar in dit geval is het te ruggeworpen licht lichtrood. Hierdoor kan men van honderd eieren, die in een bak zijn opgesteld, direct de bedorvene weghalen VERENIGING SCHOOLONDERWIJS DER GEREF. GEMEENTEN In de algemene vergadering van de Vereniging voor Gereformeerd School- onderwijs, tiitgaande van de Geref. Ge meenten in Nederland, heeft de voor zitter, Ds L. Rijksen, te Leiden, de vroegere voorzitter, wijlen Ds G. H. Kersten herdacht, waarna hij vervol- gons wees op de plicht van de ouders om hun kinderen godzalig op te voeden. De secretaris, mr J. de Heer, te Rot terdam, deelde in zijn jaarverslag mede, dat het door de Geref. Gemeenten vrij wel is uitgesloten om nieuwe scholen te stichten. Een aanvrage te Utrecht word afgewezen, hoewel het vereiste aantal leerlingen konden worden ingeschreven. Het beroep bij de Kroon werd afgewe zen met de motivering, dat een nieuwe bijzondere school overbodig was, omdat er zich leerlingen hadden aangemeld, die reeds bizonder onderwijs genoten. Hieruit trok mr De Heer de conclusie, dat het onmogelijk zal zijn in gemeen ten, waar reeds christelijk onderwijs wordt gegeven, eigen scholen te stichten. Te St. Philipsland zal in het voorjaar een nieuwe school worden geopend, doch hier was nog geen bizondere school gevestigd. Het bestuur zal trachten de Normaal- school te Krabbendijke door de Over heid erkend te krijgen als Kweekschool. Het agenda der vergadering bestond voornamelijk uit huishoudelijke zaken. Kou en griep heerscht allerwegen!.. Münhardt Poeders zijn een zegen MIDDELHARNIS Dat valt niet mee Ben zekere Vr. wonende alhier en P. uit Oude Tonge vervoerden verleden v/eek op een avond een zak inhoudende lood. Ongelukkigerwijze kwamen zij do Rijkspolitie van Leeuwen tegen, die hen staande hield en naar de herkomst van het lood vroeg. Daar zij geen afdoend antwoord gaven werden zij overge bracht naar het Grocpsbureau en na verhoor in verzekerde bewaring gesteld. De volgende morgen werd telefonisch bericht dat van een der aan de haven staande loods van het Centraal-bureau het daklood was ontvreemd, zodoende werd meer licht in deze zaak gekregen. Naar wij vernemen hebben beiden een volledige bekentenis afgelegd. Van P. Driesse worden een 13 tal kippen uit het aan de Havendijk staan de kippenholv ontvreemd. Zij hadden de beste kippen die pas aan de leg waren medegenomen, zodat hier geen onbekenden aan het werk zijn geweest. Het onderzoek met een speurhond had tot dusver geen resultaat, het dier werd het .spoor bijster aan de havenwatcrkant Blijkens mededeling van do Direc teur van het Centraal Bureau voor het Consumontencrediet verliezen alle gel dig verklaarde waardebonnen van het Consumentencrediet, dus zowel de oude genimimerde als de nieuwe ongenum merde waardebonnen, na 28 Februari 1949 hun geldigheid. Leveranciers van duurzame gebruiks goederen kunnen de op 1 Maart 1949 nog in hun bezit zijnde waardebonnen tot en met 19 Maart 1949 op de gebrui kelijke wijze bij do banlcen ter verzilve ring aanbieden. Op de ledenvergadering der Geref. Gemeente werd uit het gestelde tweetal Ds Aangeenbrug van Dordt en Ds Chr. V. d. Woestijne te Ridderkerk, de laat ste beroepen. De aftredende ouderling de heer N. H. Beversluis werd m.a.s. herkozen en In de plaats van de heer J. v. Prooijen (diaken) die zich niet herkiesbaar stel de wegens vertrek naar Doom, werd uit het tweetal W. Droogers en W. v. d. Boom eerstgenoemde gekozen. De heer Droogers hield de aanname op zijn beraad. SOMMELSDIJK De Stichting van Maatschappelijk werk voor Middelharnis en Sommelsdijk deelt mede, dat op 24 Januari 1.1., ten overstaan van Notaris Hempenius te Middelharnis de stichtingsakte is ver leden. Het Bestuur der Stichting bestaat uit vertegenwoordigers van de Burgerlijke Armbesturen te Middelharnis en Som melsdijk, de Diaconiën van de Gerefor meerde Kerk te Middelharnis, de Rooms Katholieke Kerk te Middelharnis en de Rem. Geref. Gemeente te Sommelsdijk, alsmede van d.e afdeling Middelharnis Sommelsdijk van het Groene Kruis, All buitengewone leden zijn benoemd de hj ren D. Rijnders, burgemeester van Midi delharnis en Sommelsdijk en J. Knai pe Mzn., gemeente-secretaris van Soul melsdijk. Eerstgenoemde is als voorzij ter der stichting benoemd, laatslgJ noemde treedt op als seerctaris-penningl meester. De Stichting stelt zich volgens dJ stichtingsakte ten doel om werkzaaiJ te zijn op maatschappelijk gebied in öi meest uitgebreide zin des woords. Daal bij zal zij alle beschikbare krachten or| ganiseren, stimuleren en coördineren. Het ligt in het voornemen van hel bestuur om zo spoedig als dit mogelijlll zal blijken over te gaan tot benoeming van een Maatschappelijk werkster. Het is te betreuren, dat niet alle Dij aconieën tot medewerking bereid biel ken. De Sociale nood is groot, grotel dan oppervlakkig valt waar te nemeiT En zo kan deze stichting veel en zegenl rijk werk doen als het haar mag gelukl ken om spoedig een Maatschappeliji werkster in dienst te krijgen. DIRKSLAND Het Niwin-Comtié te Dirksland ontS ving de navolgende bedragen: van W; de V. gift 2.50; 40-jarig huwelijksfeest| fam. S. 16.33, terwijl er op de jaarl vergadering van de E.H.B.O. nog oeJ belangrijk bedrag bijeengebracht werif (zie hiervoor verslag E.H.B.O.) Voor i deze giften hartelijk dank. HERKINGEN De LandSrb. Vereen. Herkingen, hieljl Dinsdagavond j.l. haar jaarvergadering in het Gem. lokaal. Deze jaarvergadC' ring werd druk bezocht, en mag ziek] altijd in een goede opkomst verheugen] De secretaris de heer P. C. Kalle opeii' de de vergadering wegens ziekte vaul haar voorzitter dhr M. de Geus, en riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe inzonderheid de heer v. Vliet, wclkel straks een onderwerp zal behandelen. Uit het jaarverslag bleek dat het le dental 78 bedraagt. Daar er leden zijn die niet aan hun financiële plichten vol-{ doen, worden deze aangemaand hunj pacht te betalen, daar anders andere maatregelen getroffen moeten worden. Dhr Jac. Struijk werd in de vacature C. V. d. Veer als bestuurslid gekozen. Hierop werd gepauzeeerd, waarna de heer v. Vliet uit Westmaas zijn onder werp „Landonteigenen" behandelde, welke met onverdeelde aandacht werd aangehoord. Spr. stond breedvoerig stil over arbeidersplaatsjes, en trachtte bij de loden begrip te vinden, voor zulk een bouw, waarbij de voordelen verre een ander soort bouw overtreffen. Wen.ste dat ook op Herkingen de vele jonge le den zich achter het bestuur zouden stel len, teneinde ook dit gedeelte der land- arbeiderswet te Herkingen toe te pa.s- sen. Vele vragen werden door de spre ker beantwoord, waarna de heer Kalle, met een woord van dank deze aange name vergadering sloot. STELLENDA3I Burg. Stand over de maand Januari 1949. Geboren: Kora- mertje Maria, d.v. C. Gebraad en T. Kooiman. Overleden: Dirk Human 64 jaren, weduwnaar van T. Kreeft. HawelijUcii: L. C Roukema, 22 jaren met A. van Es, 24 jaren. Vertrokken personen: .Johannes van Dam en gezin naar Goedereede; Jaco bus Boshoven naar Rotterdam; Gerrit van Dam naar 's-GravenhageAnna Spuij naar Rotterdam; Pieternella Hage naar Rotterdam. A.s. Donderdagavond zal de gewone jaarvergadering worden gehouden van de Herv. J.V. en M.V. onder leiding" van dhr Bouman in de Chr. Bewaarschool. Met medewerking van verschillende Zangverenigingen van elders zal Vrijdag avond een zangavond worden gehouden in de Chr. Nat. School. Was er de laatste maanden door de vissers geen garnalen te vangen, thans is er de,laatste dagen weer enige ver betering ingetreden daar er vorige weeli op een dag 3800 kg werd aangevoerd. Onze dorpsgenoot C. v. d. Ree sergt. bij het Rode Kruis is Maandag vertrok ken om binnen enkele dagen scheep te gaan naar Indië. Ininiddels is ook de militair A. Grinwis thuis gekomen met inschepingsverlof. De collecte in de Herv. Kerk alhier gehouden ten bate van de kerk te Mid delharnis tijdens de preekbeurt van Ds Goedhart heeft opgebracht 302. GOEDEREEDE De zeevisser G. Groe nendijk had het ongeluk dat de motor van zijn schuit stuk is gesprongen, wat voor hem een grote schadepost is. De "Woe heer «ehi geld I pen Tïiaa Ting -viss en 1 dag weri van: zod: verc OU gaa: Kru Baz geh< Rod •com Ned kei gen, gel Ttel mat wee viss •gev <Jag pen -wer ■den •den sch: 144 dat rsers op van te afg. TNTu Sch van op bij 1 .i\'4 NIEl 16e J.V. Maa Her vari "van Ere jaai derv „Ac Keri Dro, wee „Pli L 68 Hij D. hoev| de o had pass Hi mee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2