Streek- samenwerking De Raad postkantoor spieckt over Woningbouw Een nieuw op komst! IIAnDEI1-l1IEUW5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor Je ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN 21ste JAARGANG No. 1793 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1949 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Meer en meer zoekt men in verschil- ende streken van ons land samenwer- ing met verschillende gemeenten voor enzelfde belangen en vraagstukken. Er bestaan sinds jaren Verenigingen an Burgemeesters en Secretarissen, die it hoofde van hun leidende functie het emeentebelang onderling ongetwijfeld uilen verstevigen, maar die toch meer mbtelijk zijn georganiseerd. Het streven naar streekgemeensohap- en heeft meer ten doel het zoeken van et rechtstreekse .belang van de streek, .V. het aanboren van nieuwe welvaarts- ronnen, bevordering van totstandko- -ing van nieuwe instellingen van alge een nut, verkeerszorg en wat dies eer zij. Zo hebben wij op Goeree en Overflak- ee de vereniging „De Plakkeese Ge- eenschap" die het algemeen belang oekt, waarin niet alleen burgemeesters zitting hebben, maar ook leden van Pro vinciale Staten, vertegenwoordigers uit de Kaad, en uit diverse Verenigingen en instellingen. Ongetwijfeld werpt deze streeksamenwerking voor ons eiland op verschillend gebied nut af, al is het al leen al door de samenspreking en de uitwisseling van gedachten over ver schillende actuele vraagstukken die aan de orde zijn. Als een der voornaamste noemen we de vervoersgelegenheid van ons geïsoleerd eiland, het brugvraagstuk en zoveel andere dingen meer. Het is b.v. gebleken dat de Flakkeese Gemeen schap invloed wist uit te oefenen op de dienstregeling van de R.T.M., het post vervoer enzovoort. In de Alblasserwaard is men met een ontwerp voor een gemeenschappelijke regeling gereed gekomen voor het streekschap de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden. Deze streekgemeen- schap omvat niet minder dan 40 zelf standige gemeenten, die door haar be sloten ligging binnen de drie brede ri vieren, de Merwede, de Noord en de Lek, als 't ware een geheel vormen. Wanneer wij het ontwerp van dit streekwelvaartsplan lezen, menen wij, dat hier werkelijk van een goede saam horigheid sprake is en er iets goeds tot stand kan komen, al kunnen wij uiter aard niet beoordelen, hoe de streek zélf er tegenover staat. Uit de memorie van toelichting bleek ons, dat de gerecht vaardigde vrees naar voren was geko men, dat het overigens zo goed bedoel' de streekcontact wel eens een aantas ting zou kunnen zijn van de gemeente lijke autonomie. Dit gevaar, dat wer kelijk niet denkbeeldig is, werd in het ontwerp voldoende weerlegd. Door verschillende raadsleden is er in het begin, toen de Plakkeese Gemeen schap pas bestond, wel eens op gewe zen, dat zaken die in de raadszaal thuis hoorden door de Gemeenschap werden behandeld. Dit is vanzelfsprekend niet juist. Adviserend kunnen dergeUjke li chamen echter wel optreden en soms veel bereiken. 'Ook in het eiland Tholen worden er pogingen aangewend om tot een derge lijke streekgemeenschap als hierboven genoemd te kómen, zij het in ietwat an deren vorm. Men heeft daar speciaal het oog op totstandkoming van industrie, waarin het surplus van landarbeiders, zou kunnen worden overgeheveld. Men ziet uit deze enkele voorbeelden, dat alterwege streekgemeenschappen worden geschapen. Een der oorzaken daarvan is ook wel toe te schrijven, dat de gemeentebesturen zelf schijnen ineen te schrompelen tot louter administratie ve onderdelen van den Staat, inplaats dat zij functionneren als „levenwekken de gemeenschappen." Interne locale kracht wordt nu op andere wijze ge- zopht. En dan is naar onze mening, hoewel we wel enige bezwaren zouden kunnen aanvoeren, het toch zeker, dat door samenbundeling van krachten meer kan worden bereikt dan door de eenling. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Dit jaar zullen in alle gemeenten raadsverkiezingen worden gehouden. Normaal moet de eenmaal gekozen ge meenteraad gedurende 4 jaar aanblij ven, doch in de wet van 1 Maart 1946 is bepaald, dat na de verkiezingen in dat jaar, na een termijn 'van 3 jaren weder raadsverkiezingen zouden worden gehouden om te voorkomen, dat be paalde jaren een opeenhoping van ver kiezingen zouden te zien geven. Krach tens de gemeentewet is de candidaat- stelling algemeen op de 2e Dinsdag in Mei. B. en W. hebben echter de bevoegd heid de verkiezingsdatum vast te stel len. Voor Rotterdam en Den Haag is deze datum 22 Juni. VOORLOPIG GEEN GOEDKEURING VAN KERKBOUW De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft bepaald, dat voorlopig geen rijksgoedkeuringen voor herbouw, nieuwe bouw en uitbreiding van kerken kimnen worden verleend. Er is op het ogenblik een dusdanig aaji- tal kerken in aanbouw, dat door uitbrei ding daarvan het in het bouwplan 1949 voor kerken gereserveerde bouvsrvolume zou worden overschreden. Het is echter wenselijk, dat met de voorbereiding tot de bouw van kerken wordt voortgegaan aangezien daarmede veel tijd is gemoeid KAAS VOORLOPIG NIET VRIJ Stagnatie in de export van kaas heeft aanleidig geg'even tot de veronderstel ling, dat dit product binnen afzienbare tijd vrij verkrijgbaar zou zijn. Naar de Rotterdammer in zuivelkrin- gen verneemt is hiervan geen sprake. De grotere voorraad in de pakhuizen ruimt men op het ogenblik in het ver hoogde kaasrantsoen. Het ligt in de be doeling deze verhoging gedurende zes weken van kracht te doen blijven. Men hoopt dat de besprekingen over export, die momenteel gaande zijn, dan een zodanig verloop hebben gehad, dat de kaasvoorraad weer naar het buiten land kan worden afgevoerd en dit zui velproducten zijn functie als deviezen- kweker hervat. Of tegelijkertijd een verhoging van het vleesrantsoen aangekondigd kan worden is thans nog zeer onzeker. De vooruitzichten voor dit product worden als zeer somber geschetst. -O- Ruwe huid, Schrale lippen, PUROL verzacht en geneest I CONSUMENTENCREDIETBONNEN WORDEN ONGELDIG Alle thans geldig verklaarde waarde bonnen van het consumentencrediet dus zowel de oude genummerde als de nieuwe ongenummerde zijn na 28 Fe bruari niet meer geldig. Leveranciers kunnen de bonnen die zij op 1 Maart nog hebben, tot 19 Maart bij de banken aanbieden. MELISSANT De gemeenteraad van Melissant ver gaderde Vrijdagmiddag j.l. onder leiding van burgemeester v. Heyst, die de hoop uitsprak op eenzelfde goede verstand houding in raad en college in dit jaar als in het vorige en die Gods zegen bij het vervullen der werkzaamheden inriep. De heer Grootenboer was ziek, de heer Sieling uitstedig en beiden dus af wezig. De notulen werden vastgesteld en daarna nam men kennis van diverse in gekomen stukken: o.a.: het goedgekeurde raadsbesluit tot aankoop van het eigendomsrecht van percelen grond in de Pieterstraat en tot het ten laste van de gemeente nemen van het onderhoud van die straat; het goedgekeurde raadsbesluit tot het aan gaan van een rekening-courant overeen komst met de N.V. Bank van Neder landse gemeenten; het goedgekeurde raadsbesluit van 23 December 1948 tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor de financiering van de bouw van 4 arbeiderswoningen tot een bedrag van 20.000.met de N.V. Bank V. Nederlandse gemeenten; de goedgekeurde „legesverordening bevol kingsregister", vastgesteld in de verga dering van 15 Nov. 1948; een goedge keurd besluit tot wijziging van de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1948, (model D nr 14); een mededeling van Gedeputeerde Staten dat de beslis sing op de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1949 is verdaagd; en tenslot te het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1948, dat tot vreugde van de voorzitter een afnemen van het verzuim vermeldde. B. en W. kwamen met een voorstel tot het verlenen van een voorschot als bedoeld in artikel 103, lid 6 der Lagere Onderwijswet 1920 aan de vereniging tot stichting en in standhouding van scholen met de Bijbel, alhier. Het be stuur der vereniging heeft een verzoek ingediend om een voorschot van 100% te mogen ontvangen op de aan dat schoolbestuur over 1949 uit te betalen vergoeding per. leerling. Een dergelijk voorschot werd ook in vorige jaren reeds verleend. Burgemeester en Wethouders stelden voor een voorschot te verlenen tot een bedrag van 2945.51, zijnde het product van het aantal leerlingen over het af gelopen jaar en het voor 1949 vastge stelde bedrag per leerling. Het voor schot wordt elke drie maanden telkens voor een vierde gedeelte uitbetaald. Het schoolbestuur is aangesloten bij de borg stellingsorganisatie voor scholen met de Bijbel te 's-Gravenhage. Dit voorstel werd aangenomen. Een voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van een belas ting op de honden was het volgende punt. Verwezen werd naar de toelichting uit de vorige vergadering. Voorgesteld werd de tarieven te bepalen op 5. voor honden, uitsluitend gehouden ten di,enste van de landbouw of enig bedrijf van nijverheid of ter bewaking van ge bouwen en op 10.voor alle andere honden, met uitzondering van trekhon- den voor welke geen belasting zal wor den geheven. B. en W. verklaarden zich zeer voor het tweeledig tarief, hetgeen de wet trouwens eist. Dhr v. d. Vliet vroeg of de begrippen niet rekbaar zijn, waarna de voorzitter als de mening van B. en W. aangaf, dat honden in de bebouwde kom 10. zullen kosten, omdat men mag aanne men, dat deze niet nodig zijn voor be waking. Dhr V. d. Vliet wees op de ratten vangers", maar weth. Leydens vond het moeilijk om deze aan te geven en er een uitzondering voor te maken. De Voorz. wees er op, dat men riiet het voorstel tegemoet komt aan de veel geuite klacht, van het grote aantal hon- deii op het platteland. Daartegen heeft de raad ook maatregelen verlangd. Dhr V. d. Spaan vond 7.50 genoeg en dhr v. d. Vliet steunde dat voorstel. Dit werd echter verworpen en dat van een tientje aangenomen. Voorgesteld werd de aftrek op de wedde v£in de secretaris wegens genot van ambtswoning te bepalen en aan Gedep. Staten mede te delen. Naar aanleiding van een wijziging der gemeentebegroting waarin de huur van de woning was geraamd, merken Gede puteerde Staten op, dat de aftrek op de jaarwedde van de secretaris door hun college behoort te worden vastgesteld, zulks in verband met het bepaalde in de gemeentewet. Door B. en W. Is aan de inspecteur der belastingen gevraagd gegevens te verstrpirben m.b.t. de huur waarde. In overeenstemming met de op gave van die inspecteur stelden zij voor een aftrek te bepalen. De ^oorz. deelde hierbij mede, dat de secretaris wel zeer beknot is in zijn woonruirhte, vooral zolang het postkan toor er af gaat. Gelukkig heeft ir Kiers alle mogelijke medewerking toegezegd en de bouw van een postkantoortje zf-V zoveel mogelijk bespoedigd worden. B. en W. stelden voor een premie voor woningverbetering toe te kennen aan dhr W. C. Keyzer. Door dhr Keyzer, Molendijk 314, was een verzoek inge diend om toekenning van een premie van overheidswege ten behoeve van het verbeteren zijner woning volgens de Premieregeling woningverbetering en splitsing. De totale kosten van de uit te voeren werkzaamheden zijn 473. De minister van wederopbouw en volks huisvesting heeft een rijksbijdrage in dit bedrag toegekend tot een bedrag van 212.85 van 60% van 473.—) op voorwaarde, dat de gemeente aan Key zer uitbetaalt ■'/s x 212.85 is 283.80. Ten laste van de gemeente blijft dus 70.95. Voorgesteld werd een premie te verlenen van 283.80 op voorwaarde, dat dhr Keyzer de overige door de be trokken minister gestelde voorwaarden naleeft, zodat uitbetaling van de rijks bijdrage verzekerd is. B. en W. stelden voor deze premie toe te kennen. Benzelfde voorstel werd gedaan tot toekenning van een premie aan dhr P. Molenaar, Julianaweg 87. In dit geval zijn de totale kosten 300.50, waarin een premie wordt verleend van 180.30, van welk bedrag 135.23 voor rekening van het rijk en 45.07 ten laste der gemeente. Voorgesteld werd op dezelfde voorwaarden als bedoeld in het geval Keyzer, een premie toe te kennen van 180.30. Dhr v. d. Vliet vroeg of iedereen de ze premie kan aanvragen, hetgeen de Voorz. bevestigend beantwoordde. Maar wel zit er nog al wat aan vast voor men de premie krijgt toegekend, dit al thans volgens wat de practijk leert. Dhr StiTiik vroeg naar het geval De (Vervolg pag. 2 Ie kolom) MIN. VAN DEN BRINK: „HET PUBLIEK IS TE ZORGELOOS MET BRANDSTOFFEN" Donderdagmiddag heeft de heer Ne- derhorst (arb.) in het vragenuurtje in de Tweede Kamer aan de minister van economische zaken vragen gesteld om trent de moeilijkheden bij de leveranties van huisbrandstoffen. De minister ant woordde, dat de moeilijkheden vooral hun oorzaak vinden in het feit, dat het publiek wat zorgeloos is ten aanzien van de brandstoffen, kennelijk in de verwachting, dat de kolen in de loop van het seizoen wel van de bon zouden gaan. Een andere moeilijkheid is dat het publiek niet steeds genoegen heeft wil len nemen met de verschillende soorten brandstoffen, welke op de toewijzingen worden geleverd. Wat' dit laatste be treft, moest het distributieschema wel worden verstoord, doordat dit schema nu eenmaal rekening hield met het be staan van de verschillende soorten. Over het algemeen heeft men te weinig eier- kolen en cokes willen accepteren. Dat vele gasfabrieken moeilijkheden onder vinden bij de afzet van cokes komt doordat de handel, afgaande op hetgeen het publiek vroeg, minder cokes dan de bedoeling was, inkocht. Op de vraag, of de prijsverhoging van cokes niet in strijd was met de uitwijk- mogelijkheden, indertijd bij de opheffing van de brandstoffensubsidies toegezegd, antwoordde de minister dat men de uit- wijkmogelijkheden nooit officieel had willen erkennen, zodat er van strijd met een toezegging géén sprake kon zijn; niettemin heeft de regering in elk geval de uitwijkmogelrjkheden althans ten aan zien van eierkolen willen handhaven. Met nadruk zei de minister, dat er van opheffing van de brandstoffendis- tributie geen sprake kan zijn, aangezien de productie van huisbrand, in tegen stelling tot de productie van industrie- kolen, niet groter is geworden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1