De Veiligheidsraad Buitenland MEDITATIE Op dezen zal Ik zien eiiah EUl/5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 5 FEBRUARI 1949 21ste JAARGANG No. 1792 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De Verenigde^ Naties hebben een Veiligheidsraad. Hoe verder de „verlichting" van de wereld voortgaat, hoe meer men meent alles in de wereld internationaal te kun nen en te moeten regelen. Daarom moet boven de ruziënde naties een rechtsin stituut zijn, dat de za,ken moet rege len. Natuurlijk zonder wapengeweld. Schoon idealisme! Maar, wie ziet nu nog in de Veilig heidsraad een instelling om üitematio- naal het recht te bestellen? Het is een verzameling van naties, die alle hun eigen belangen behartigen. Niet voor het recht, maar voor hun eigen werke lijke of voorgewende belangen komen zy op. Als het over recht gaat, valt het onderscheid tussen grote en kleine naties weg. Dan heeft een veto geen waarde; valt zelfs het onderscheid tus sen meerderheid en minderheid weg. Ja, als nu de naties, althans in meer derheid, maar naar recht en billijkheid spraken, als er nog maar enige moraal werd betracht, er zou nog enig gezag van zo'n vergadering uitgaan. Na al wat in de korte jaren van het bestaan van de Veiligheidsraad aan schouwd is, zal echter niemand meer zo idealistisch zijn. Als .men dat woord nog in zijn mond neemt is het vermoedelijk, omdat het eigenbelang op dat ogenblik voorschrijft om met idealen te schermen. Dit verschijnsel staat geenszins op zichzelf. Het is een wereldverschijnsel. Sedert de val van de mens heeft de leu gen haar intrede ~in de wereld gedaan. Het is de wederhoudende genade Gods, dat deze leugen niet tot algehele vernie tiging van. het mensdom doorgetrokken is. Want het wordt wel duidelijk dat zonder recht en waarheid (al is het maar ten dele en met leugen gemengd) geen bestaan van de wereld mogelijk is, en alles tot een chaos vervalt. Daarom wacht alles op het herstel al ler dingen, op een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont. Dat herstel is te wachten. De belofte daarvan heeft Gods kerk op aarde. Deze moet dan ook naar het beeld der toe komstige wereld, een pilaar en vastig heid der waarheid zijn. Naar mate de christelijke kerk het beeld van haar heerlijk Hoofd Christus klaarder ver toont, zal daarvan een invloed ten goede uitgaan op de wereld. Naarmate zich hier het bederf der zonde openbaart, zal ook de heerschappij van de leugen toe nemen, want het oordeel begint van het Huis Gods. Men moet wel blind zijn om niet te zien dat dit bederf hand over hand toe neemt. Moeten wij ons hierover ver wonderen? Al blijft zonde zonde, het is naar de Schrift, dat de liefde van velen verkoudt en de ongerechtigheid toe neemt. Zo wij de waarheid beminnen, dan verblijdt het ons hart als wij zien dat er gerechtigheid geoefend wordt. Maar, al is het smartelijk te ervaren, verwonderen behoeven wij ons aller minst dat wij nationaal en internatio naal een toenemend bederf moeten con stateren. Nu voelen wij dat het beste, als het tot schade van ons eigen belang is; dat men nalaat naar het recht te spreken. En als het dan komt uit de hoek, waar van wij altijd nog betere verwachtingen koesterden, dan stelt het temeer teleur. Bij de behandeling van de zaak van Insulinde in de Veiligheidsraad, heeft Amerika een rol gespeeld, waarover ve len zich verbaasd hebben. Is dat nu dat Amerika, dat de wereld zegt te willen redden van een complete chaos? Is het erikel gebrek aan inzicht, dat zulk een oordeel wordt uitgesproken over wat Nederland thans onderneemt in Indië Het is niet te denken. Al zal er wel veel onkunde en vooroordeel onder schuilen bij de brede massa, zo kimnen wij toch moeilijk aannemen, dat de lei dende personen in Amerika zo onkundig van de ware stand van zaken zouden zijn, en zo blind voor de gevolgen van wat zij wensen, dat zij in blanke on schuld een resolutie zouden voorgesteld hebben als zij thans hebben gedaan. Het heeft Nederland diep gegriefd dat wij voorgesteld worden als militairisten en dwingelanden. Dat wij in de Ameri kaanse bladen op een plaat voorge steld worden als een soldaat, gehelmd, met de bajonet op het geweer en een schurkengezicht, aanvallend op de Marshall-hulp, waar Amerika zijn be schermende hand over uitstrekt. Eén voordeel biedt ons deze behande ling. Wij kunnen eruit leren niet te vertrouv/en op instellingen als de Ver enigde Naties en de daarbij behorende Veiligheidsraad. Het wordt meer en meer openbaar als een Babel van ver- v/arring en leugen. We kunnen niet vol staan met de tegenstelling Amerika- Rusland. Het gaat, bij de toespitsing der din gen en de zich duidelijk aftekenende nadering van het einde van deze bede ling, alleen om de tegenstelling waar heid-leugen. Tegenover de Waarheid van Gods Woord de leugen van de mens, die zich overgegeven heeft in de handen van de vader der leugenen. Tegen de revolutie (want ook wat geschiedt in de Veiligheidsraad is een openbaring daar van) staat tot het einde der dagen het Evangelie. Tegenover de verklaring van de rechten van de mens, waarmede een commissie van de V.N. zich zo druk maakt, staat de verklaring van de rech ten Gods. Hiertoe worden de natiën geroepen. Hiertoewordt Nederland geroepen. Hiertoe worden wij allen persoonlijk ge roepen. Kust de Zoon, opdat Hij niet toome en gij op de weg vergaat, indien Zijn toom maar een weinig zou ontbranden. Hiertegenover staat de belofte aan per sonen en natiën: Welgelukzalig zijn al len die op Hem betrouwen. Sovjet Unie. Op 14 Januari heeft het ministerie van buitenlandse* zaken In Amerika, een breedvoerige verklaring gegeven, over de verdragen die door Amerika waren gesloten of waarover de onderhandelin gen nog gaande waren. President Truman heeft in zijn eerste reden voor het congres in het nieuwe jaar, ook langdurig bij deze verdragen stil gestaan, en verklaard dat binnen kort een ontwerp van het Noord Atlan tische Pact aan de Senaat zal worden voorgelegd. Op deze verklaringen heeft de Sovjet regering via Radio Moskou op 29 Janu ari geantwoord, en het doel van de bui tenlandse politiek van Amerika en En geland uiteen gezet. Volgens het inzicht van Rusland, is het streven van Amerika en Engeland enkel en alleen daarop gericht, om een ijzeren muur rondom de Sovjet Unie op te trekken. Te land, ter zee, in de lucht, overal is men bezig om zich te wapenen tegen de Sovjet Unie. Het valt niet te ontkennen dat Ame rika een geweldige macht ontwikkeld, en dat de gang van zaken op het ogen blik niet zo is als Rusland had verwacht. Landen zoals Frankrijk en Italië heb ben het hoofd kunnen bieden aan de communistische dreiging, en zijn tot hiertoe gespaard gebleven voor een communistische overheersing. De luchtbrug te Berlijn is 'voor de Russen eveneens een tegenvaller en de ontwikkeling in Duitsland gaat niet naar den zin van de communistische heren. Rusland speelt weliswaar een zeer gevaarlijk spel en is in het geheel niet bang om risico's te nemen. Toch wordt het gezien, dat als het werkelijk op oor log zou aankomen, Rusland niet terug krabbelt, maar toch ook niet door tast. Naar de mening van meer ingewijden moet Rusland de overtuiging hebben, dat het wat betreft zijn industrie, ten achter staat bij de Westerse landen en dus op de duur de strijd niet zou kun nen volhouden. Daarom is de ontwikkeling der laat ste maanden Rusland niet welgevallig. Het Amerikaanse Nieuwsbureau heeft door middel van haar Europeese direc teur Kingsbury Smith aan Maarschalk Stalin enkele vragen gesteld, waarop Zondag het antwoord werd gegeven. In deze antwoorden heeft Maarschalk Maar op dezen zal Ik zien, op de arme en verslagene van geest en die Voor Mijn Woord beeft. (Jesaja 66 2b.) (SLOT.) De Heere ziet op Zijn volk met een oog vol welgevallen. De Heere zag al wat Hij gemaakt had en zie het was zeer goed. f De Heere zag met welgevallen op het bloed, dat aan de posten der deuren der kinderen Israels gevonden werd. De Heere ziet met welgevallen op het volbrachte Middelaarswerk. Zo ziet de Heere met een oog van welgevallen op dezulken, die in de weg der ontdekkende genade geworden zijn een arme en verslagene van geest, een, die beeft voor Gods Woord. De Heere ziet op Zijn volk met een oog vol ontferming. Geen vader sloeg met groter mededogen op teder kroost ooit Zijn ontfermend' ogen Dan Isrels Heer op ieder, die Hem vreest. De Heere .ziet op dezulken met een oog vol trouw en zorg. De Heere belooft: „Mijn oog zal op u zijn." De Heere laat niet varen de wer ken Zijner handen. Zijt gij geworden een arme en versla gene van geest vanwege uw zonde, uw schuld, uw vijandschap en afkerigheid? Hebt gfij geleerd God te rechtvaardi gen en tizelve te veroordelen Is het u in waarheid om de Heere Jezus te doen geworden? Hebt gij hieraan geen keimis, zo mist gij alles. Weldra zullen wij allen moeten ver schijnen voor Gods rechterstoel. Dan zullen wij geoordeeld worden naar 's Heeren Woord. Dan zult gij beven voor dat Woord, maar dan is het eeuwig te laat. Hagar doolde eenmaal om- in de woestijn. Daar was een bron, maar zg zag die niet. De Engel des Heeren moest haar ogen openen, opdat zij die bron zou zien. De waarheid van onzen tekst is een bron van levend water voor de arme en verslagene van geest. De Heere vraagt u, ongetrooste: „Wat wilt gij, dat ik u doen zal!" Zij uw antwoord voor Zijn genadetroon: „Hee re, dat ik ziende mocht worden." Ook in die nood geeft de Heere Zijn belofte: „Nooit heb Ik tot het zaad van Jacob gezegd: zoek mij tevergeefs." „Gij God des aanziens! Heb ik ook omgezien naar Dien, die mij aanziet?" dat wordt de taal des harten van elk, die dat oog des ontfermens mag kennen. Zo vele beloften Gods als er zijn, die zijn in Hem ja en zijn in Hem ameUj Gode tot heerlijkheid. Alles verbleekt, alles ontzinkt maa,r Gods Woord blijft tot in eeuwigheid. Wat zal dat een beven zijn vooi het Woord des Heeren: „Ga weg van Mij, gij vervloekte!" Op dat laatste v/oord verwezen naa,r do eeuwigheid. Wat zal dat een beven zijn voor Gods Woord: „Kom in, gij 'gezegende Mijns Vaders en beërf het Koninkrijk, dat u bereid is van voor de grondlegging der wereld!" Op dat woord zullen die armen en ver slagenen van geest ingaan en erven jie eeuwige zaligheid. Ds L. Stalin zich bereid verklaard, een onder houd te hebben met President Truman, teneinde over de vrede en de voorwaar den daartoe met elkander te spreken. Het schijnt dat President Truman zich hierop bereid verklaard heeft Maar schalk Stalin te Washington te willen ontmoeten. Hierop heeft Maarschalk Stalin ge antwoord, dat hij vojgens attest van zijn doktoren niet zulk een verre reis mag maken, maar dat hij gaarne Presi dent Truman wil ontvangen, hetzij in Rusland, Polen of Tsjecho Slowakije. Met grote bezdrgdheid zagen de an dere landen toe, wat Amerika van plail was, te gaan doen. Hierop heeft Acheson de nieuwe Ame rikaanse minister een duidelijk ant woord gegeven. Hij zeide dat het behoud van de vrede zulk een belangrijke factor was, dat geen enkele staatsman die zijn verant woordelijkheid gevoeld, hiermede durft te spelen. In dit licht bezag hij de antwoorden van Stalin en wel voornamelijk het be langrijkste punt de opheffing van de blokkade van Berlijn. Acheson herinnerde er aan dat de eerste moeilijkheden waren ontstaan, omdat Rusland beweerde geen materi aal te hebben de spoorlijnen te onder houden. Daarna was een der voorwaar den voor de opheffing der blokkade een overeenkomst betreffende de invoering van het nieuwe geld. Nu voor de derde maal, komt Maar schalk Stalin met de eis, de vorming van een West Duitse Staat uit te stellen en dan zal er over Berlijn gepraat kun nen worden. Amerika blijft op haar standpunt staan, dat eerst de blokkade moet wor dden opgeheven en dat dan pas daar na, de landen die er belkng bij hebben oprecht de kwestie Duitsland met el kander zullen bespreken. Afzonderlijk handelen buiten om de landen die er bij betrokken zijn, doet Amerika niet. Bovendien wijst Acheson er op, dat om zulke belangrijke vraagstiikken te bespreken, het toch niet de normale weg is, om 'een Nieuwsbureau in te schake len, dat geen enkele verantwoordelijk heid draagt. Heeft Maarschalk Stalin behoefte om BESTAUBATIE-FONDS NED. HERV. KEBK Zoals wij onlangs gemeld hebben is voor de door brand vernielde Ned. Herv. Kerk te Middelhamis, (da terend uit de 15e eeuw) een Restau ratiefonds in het leven geroepen. Dit restauratiefonds heeft thans een apart gironummer, nl. 525.000 (vyf honderd vijf en twintigduizend). De penningmeester van het Res tauratiefonds (Ds H. Goedhart) der Ned. Herv. Kerk te Middelhamis zal voor dit .doel gaarne giften in ont vangst nemen. Neemt Uw giro-boekje en schrijft een bedrag over voor dit goede doel op het gii'o-nunamer 525.000 t.n.v. bovengen. restauratiefonds. U draagt daardoor een steentje bij aan de herbouw van het bedehuis der zwaar getroffen Ned. Herv. Gemeen te Middelhamis. Wij bevelen storting gaarne aan. aan Amerika enkele vragen te stellen of te spreken over de vrede, te Moskou bevind zich deAmerikaanse ambassa deur die elk verzoek getrouw en on middellijk zal overbrengen, en te Was hington is de Russische ambassadeur, die dadelijk zal worden gehoord. Wij zijn zeer benieuwd, hoe nu deze aangelegenheid verlopen zal, en of het laatste woord hiermede gesproken is. Noorwegen. Een ander zeer opmerkelijk voorval is geweest het verzoek van Rusland aan Noorwegen om ingelicht te worden over haar al of niet toetreden tot het Atlan tische Pact. Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben met elkander beraadslaagd, over een gemeenschappelijk verdedigingsplan. Zij zijn hierin met geslaagd om dat de meningen teveel uiteen liepen. Noorwegen voelt zich bedreigd en ziet dat het alleen maai; steim. ont vangen kan van Engeland en Amerika. Zich direct aansluiten durft hij niet, uit vrees voor de daaraan verbonden gevol gen. Daarbij komt nog een andere kwestie. (Vervolg pag! 2, Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1