De Resolutie Gemeenteraad Den Bommel Eénvandedriei en onze verantwoordelijkheid Beperkende maatregelen t.a.v. het electr. gebruik opgeheven EIIAIIDEII-IIIEUyS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor Je ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 21ste JAARGANG No. 1791 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De Veiligheidsraad heeft de ingedien de viermogendheden-resolutie aanvaardt. Eér dit besluit viel heeft Dr J. H. van Royen op duidelijke wijze nogmaals het Nederlandse standpunt uiteengezet en betoogd, dat Nederland door deze reso lutie onder toezicht gesteld wordt van de Verenigde Naties. Pel en kra'chtig liet hij zijn protest horen en ontkende dat öe Raad hiertoe bevoegd zou zijn. Intussen:- de resolutie is aangenomen. Op zeer resolutie wijze heeft Dr van Royen gezegd, dat Nederland slechts bereid is de resolutie uit te voeren, voor zover deze te verenigen is met de ver antwoordelijkheid tot handhaving van de werkelijke vrijheid en orde in Indo nesië, welke verantwoordelijkheid nie mand kon overnemen. Dat is mannentaal. Het betekent dat Nederland zal doen wat het kan, een deel van de resolutie zal worden uitgevoerd, en een groot deel niet. De verantwoordelijkheid, die Neder land heeft t.o. van Indonesië kè.n en mag Nederland niet loslaten. Er zijn toestanden in' de Republiek die ten he mel schreiend zijn. Om onze lezers daar van een beeld te geven, laten we hier een citaat volgen uit een verslag, dat verscheen in het „Algemeen Indisch Dagblad" en in „De Locomotief." „In Solo bleken alle pa.ssars, levens middelen- en textielopslagplaatsen ge- rampokt. Weet gij, dat in^ elk huis, of het nu in Solo of VB'r-3akr buiten in kampong of desa stond, bamboe roet- jtngs zijn gevonden, die er gereed ston den, niet tegen de Nederlanders, maar tegen de garong, de rampokker, de dief, de rover, die zowel een vreemdeling als de naaste buurman kan zijn? Dat in bijna elk huis de man een kuil onder zijn baleh-baleh had gegraven, overdekt met een bilikken mat en met aarde er over, waarin sarongs en huisraad waren geborgen In een kampong even buiten Sragen werd een groepje Nederlandse militairen genodigd in een stenen huis. Er woon den twee mensen van de oude Javaanse stempel. Zijn hele leven had de man voor een goede oude dag gezorgd. Die man klaagde niet, toen hij zijn verhaal ver telde. Drie korte dagen waren hij en zijn vrouw naar Solo geweest. Want al zijn voedsel was gestolen en na ma,anden honger lijden wilde hij in Solo iets ver kopen om rijst te kunnen kopAi. Toen zij terugkeerden in huis was alles ver dwenen. Zijn eigen volk uit de kampong, de eenvoudige tami zowel als de goeroe uit het schooltje, was als een zwerm uitgehongerde sprinkhanen neergestre ken op het huis. Zo ging het in het republikeinse land. Met misdadige onverschilligheid is het volk misbruikt voor de zaak van een kleine kliek. Wij troffen hospitalen aan, die heel uit de verte reeds te ruiken wa ren door de opgetaste smerigheid en de onverzorgde wonden. Maar de artsen woonden in keurige huizen, met tapijten op de vloer, radio, ijskast en goedge vulde voedselbergplaats en met pauwen op het erf. De bevolking is doodmoe. Moe van el lende, armoede en honger. De republi keinse strijdkrachten parasiteerden op de rijstvoorraad van het volk en zij zul len het, thans zwervend, nog enige tijd blijven doen. Maar het volk is de Ne derlandse soldaat tegemoetgekomen de soldaat, die beschermen zal tegen willekeur, de mens, die deelt van zijn voedsel. Dit volk kent geen politiek, weet niets van communisme en niets van de repu bliek. Er hangen overal in zijn kampongs schreeuwende aanplakbiljetten met het woord „merdeka." Zijn loerah mag het „boeng" noemen en het heeft geleerd te groeten met de gebalde vuist inplaats van door het brengen van de gestrek te hand naar het genegen voorhoofd, zo als de adat het leerde. Maar dit Is uiterlijk. Als men de desaman vraagt, wat „merdeka" bete kent,- dan schudt liij vertwijfeld liet hoofd. Want „merdeka" bracht veel soorten republikeinse soldaten, die zijn- rijstschuur leeghaalden en de handen uitstaken naar zijn jonge dochter. „Mer deka" deed hem de bamboe-roentjing harden in het Vuur om garongs te we ren en zelf uit garongen (roven) te gaan, omdat Iiij al lang de grens van het fatsoensbegrip passeende. Als ge hem nu zegt, dat de Nederlandse troe pen „merdeka" brengen, dan buigt lifl het hoofd en zegt „nasib", het is Allah's wU. Maar er komt pas iets van een vage glans in hem op, als hij hoort, dat de Nederlandse troejien ook „keama- nan" vrede brengen. Want dat verlangt hij: vrede en bescherming te gen wUlekeur en rainpok. Ziek naar lichaam en geest is dit volk. Het weet niet beter.'Het weet al sinds zo heel erg lang niet beter, dan dat de maatschappij bestaat uit lu xueuze wagens, die rijden langs bede laars en vuilnisbelten. Het zoekt noch vraagt om verandering of verbetering, omdat de geest sinds lang geblust is. De interesse reikt niet verder meer dan de laatste vonk om het leven nog te mogen behouden. Om der wille van die vonk lijdt het, opgejaagd door de repu blikeinse propaganda, nog aan enige angst voor de Nederlandse troepen, maar dat gaat over, als zij die troepen even kennen. En nu is hun angst aUeen, dat die troepen eenmaal zullen ver trekken." Instede van roof en willekeur wil Ne- De maatregelen ter beperking van het electriciteitsgebniik, die 15 November moesten worden genomen, worden naar de minister van economische zaken me dedeelt met ingang van 1 Februari op geheven. Etalage-verlichting, verwar ming en verlichting in electrische treinen en trams en de buitenverlichting wordt weer geheel vrijgegeven. Reclame verlichting bUjft voorlopig verboden. derland die toestand opheffen en een re delijke rechtsorde vestigen. Dat is Ne derlandse plicht. Voor de Veiligheid, voor rust en orde moeten de troepen blijven. Het bewind over die gebieden kan niet worden teruggegeven aan zul ke leiders, die een dergelijke chaos heb ben geschapen. Dr van Royen heeft gezegd: ,,Het gaat er niet om of Indonesië zelfstandig zal worden, dat staat al lang vast. Het gaat om de structuur. Nederland is vast besloten geen staat achter te laten waar de leiding in han den zal zijn van een dictatoriale groep uit de Republiek." Nederland's weg om tot het gewenste doel te geraken was reeds moeilijk, maar zal nu nog meer bemoeilijkt wor den door buitenlandse inmenging en het zaaien van onrust door de Republikei nen. Gedrongen echter door het verant woordelijkheidsbesef t.o.v. het land en het volk waarover sinds 1595 het bewind werd gevoerd, wordt gestreefd de ejgen politiek in Indonesië te volbrengen. Dinsdagmiddag kwam de raad van Den Bommel in openbare vergadering bijeen. De heer Meijer had bericht van verhindering gezonden. Burgemeester Kruijff opende met gebed, waarna do heer Munters uitgebreide notulen van de vorige zitting voorlas. Deze werden z.h.s aanvaard. Vervolgens riep de Voorzitter de le den een bijzonder welkom toe, daar dit de eerste vergadering van het jaar was. Er bleven in het afgelopen jaar nog vele werken over die om een oplossing vragen. Het tot stand komen van de 30 wo ningen zien vnj midden '49 met verlan gen tegemoet, want woningnood is een groot kwaad voor de bevolking. Voor het jaar '49 staan ons verder nog vele belangerijke vraagstukken te wachten. Moge God ons daartoe sterken. Ingekomen stukken. Het Provinciaal Bestuur verdaagde de beslissing inzake de gemeentebegroting 1949. Ged. Staten machtigden echter reeds verschillende uitgaven te doen, keurden voorts de aangegane rekening courant-overeenkomst voor 30.000 goed. De gemeenschappelijke regeling inzake de gascombinatie was eveneens goedgekeurd. In verband daarmede stel de voorzitter voor om een nieuw lid te benoemen. De voorzitter stelde voor het zitting hebbende lid de heer Mooyaart te herbenoemen, hetgeen bij acclamatie geschiedde! De heer Houthuizen werd op dezelfde wijze als plv. lid benoemd. De tech. overeenkomst tussen het EBOP en de EMGO werd door de leden ter kennisgeving aangenomen. De commissie tot wering schoolver zuim was aftredend. De heer Moorjaart had 37 jaar zitting gehad en wüde be danken, maar de voorzitter drong er zo sterk op aan dat hij dan zou blijven en d^ 40 jaar vol maken, dat de heer Mooijaart zwichtte. „Misschien krijg je dan nog wel een lintje" zei dhr Borgdorff. Dhr Mooijaart klaagde erover dat de boeten voor verzuim zo laag waren. Ze krijgen 10.— boete en verdienen 20.per week. In de politieverordening werd gewij zigd, dat geen rijwielen meer mogen worden geplaatst op de openbare weg vanaf de kade tot waar de Oostdijk en beneden Molendijk tesamen komen. De Burgemeester gaf toe dat het las tig was, vooral als men naar 't postkan toor moet, maar het is ter wille van het verkeer nodig. Op de agenda stond ook als punt „het weren van varkens- hokken." B. en W. zouden daarover de mening van de raad wel eens willen horen. Het college wil deze hokken buiten de gemeente dirigeren. „Waar naar toe, dat moet niet te ver zijn hoor'" zei de heer Bogerman. De Voorz. zei dat men toch de smeer boel weg moest krijgen, voor de nieu we woningen zullen geen vergunningen worden afgegeven. Dan wordt het daar weer „een zwijnentroep." „Heeft iemand uit de vergadering een idee", vroeg de' Voorz. We zullen meei; terreinen aan moeten wijzen, dacht de heer Borgdorf. Ja, want je kunt niet met de bus of tram mee om je varken te gaan voeren, vond de heer Houthuizen. Laten we het zo maar laten en ieder zijn varken bij zijn eigen woning laten. „Maar je veroorzaakt dan ook ande ren lasten" zei de Voorzitter. Er staat geschreven, draagt elkanders lasten, wierp de heer Houthuizen tegen. De Burgemeester deed dan medede ling dat Oude Tonge zich uit de gem. regeling t.a.v. een gemeente opzichter heeft teruggetrokken." Nu moet een nieuwe regeling 'worden gemaakt voor de drie gemeenten. De Jkosten voor den Bormnel worden niet hoger. Ooltgens- plaat betaalt 1.tegen Den Bommel maar 0.50. „Voor ons is 't zeker maar donateurs- werk" zei dhr Houthuizen, waarop de Btirgemeester al het verdienstelijk werk oplas dat de opzichter voor de gemeen te doet. Bij de rondvraag informeerde de heer Borgdorff naar de mogelijkheid om bij de Zevensteek de riolering anders te leggen. De Voorz. zei dat deze zaak technisch goed bekeken was met de opzichter. Dhr Bogerman vroeg of de kwestie met de WUhelminastraat al. was opge lost. Is de burgemeester al bij alle men sen daar geweest. De Voorz. zei van niet, maar die zaak wordt toch vlug opgelost. De nieuwe straat krijgt klinkerbestrating, daar voor geeft het rijk voorschot, dus dit moet eerst goed uitgevoerd worden, al vinden B. en W. het ook gek dat de hoofdstraat niet en de zijstraat wel wordt opgeknapt. „Misschien kunnen we dan beter' de trottoirbanden laten schieten, en eerst die stïaat opknappen, zei een der leden. Dan moeten we later het trottoir weer opknappen, zei de Voorz. B. en W. zullen dit echter met de opzichter opnemen. Een buurman van de heer Houthuizen had een schrijven gekregen inzake een mesthoop die moest verdwijnen, doch de Voorz. zei dat dit al met Legierse was opgeknapt. Dhr Borgdorff vroeg of de riolering Zevensteek werd aanbesteed aan de Bommelseaannemers of over heel Flakkee. De burgemeester zei dat het aan de Bommelse werd aanbesteed, maar mis schien ook daarbuiten. ONTOELAATBABE MANIPULATIES VAN TWEE MINISTERS In het kader van de ordening van het personenvervoer is indertijd een gerucht makende strijd ontbrand tussen de par ticuliere autobusondememlng De Valk en de Limburgse Tramweg Mij. die ge zamenlijk het Z. Limburgse streekver voer beheersen. Er is toen van de zijde van het particulier vervoer op gewezen, dat de Limburgse Tramweg Mij, in aan zienlijke mate door de overheid werd gesubsidieerd. Naar thans echter uit een dezer dagen ingediend wetsontwerp ter voorziening in de noden van de „Limburgse" blijkt, is de toestand van dit bedrijf zo ernstig, dat voorgesteld wordt, dat de Staat zijn renteloze vor deringen op deze maatschappij, ten be drage van ruim 9 millioen gulden, zal kwijtschelden. Het Financieel Weekblad V. d. Fondsenhandel onderwerpt de fi nanciële cijfers, die in dit wetsontwerp worden genoemd en gegroepeerd, aan een beschouwing en komt tot de over tuiging, dat er hier sprake is van mi nisteriele „manipulaties" die ontoelaat baar geacht moeten worden. O.a. heeft men het „reorganisatiete kort" (een progressief woord voor „ver lies") met een groot bedrag verhoogd, om tot een „evenwicht" van de balans te komen. Het blad besluit met op te merken, dat de ministers Lieftinck en Spitzen met de ondertekening van dit wetsontwerp de bepalingen van het wet boek van koophandel direct hebben over treden naar peisoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruvce, rode handen en schrale huid: Purol (bals«m) - Hamea (crème) Hamea (gelei). In prijzen v. 30-75ct K.L.M. HERVAT BINNENLANDS LUCHTVERKEER Van 28 Maart a.s. af zal de K.L.M, de diensten AmsterdamGroningen, AmsterdamLeeuwarden en Amster damMaastricht v.v. hervatten. De diensten zullen tweemaal per dag ge vlogen worden. Na 11 April zal men drie retourvluchten per dag uitvoeren. CACAO ZONDER BON EN VRIJ IN PRIJS Van officiële zijde is thans bevestigd, dat de rantsoenering van cacaopoeder met ingang van vandaag een einde neemt. Tegelijkertijd worden de maximum prijzen voor cacao- en chocoladeproduc ten ingetrokken. Het is niet de bedoeling der regering om de met vreemde valuta te betalen import van cacaobonnen op te voeren. Wel zal als gevolg van een ge-wijzigde methode bij de verwerking der cacao bonen meer cacao-poeder worden gepro duceerd dan tijdens de rantsoenering.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1