EiiivnDEn-niEuws Ledenvergadering „De huidige landbouwpolitiek der Regering" Doe gewoon! Zondagsdiensten Artsen. 3b Blad Zaterdag 29 Januari 1949 No. 1790 der Chr. Nationale Kies vereniging te Ouddorp'op 21 Januari 1949 De voorz. dhr P. Bezurjen opent deze bgeenkomst met te laten zingen van Psalm 84 3, lezen Amos 5 en gebed. De opkomst was zeer bevredigend, aan wezig waren 62 leden. Allen worden har lelijk welkom geheten. Spr. memoreert het jaar dat voorbij ging. Inzonderheid gaat de gedachte uit naar de overleden vriend en medelid wijlen C. Grinwis. Deze was een kracht voor de Vereen, en de gemeente. Enkele jaren mocht hij met hem samenwerken, in het college van B. en W. Meerdere zijn van ons weggenomen en wij zijn gespaard geble ven. Onze gedachten aldus spr. gaan ook uit naar onze jongens in Indië. Mo ge de Heere hun leven sparen in het verre vreemde land en ons allen tesa- men gedenken in Zijn gfimst. 's Heeren goedheid en trouw is groot. Ook voor ons geldt het woord van de profeet Amos,- als vermaning tot boete en wederkeer van de paden der zonde en ongerechtigheid. Zo er geen wederkeer tot Hem van een iegelijk onzer zal zijn, gewisselijk de val voorzegd in Zijn God delijk Woord, zal ons treffen. Dit jaar zal de Kiesvereen. D.V. meer malen bijeen komen. Met de a.s. Ge meenteraadsverkiezingen staan gewich tige zaken op het spel. Dat de Heere onze voorlichting moge zijn en ons met Zijn Geest bekwamen. Spreekt verder de wens uit dat allen dit jaar in eens gezindheid zullen medewerken in de te nemen gewichtige beslissingen. Na deze korte inleiding geeft de voorz. aan de secretaris het woord. Uit het jaarverslag blijkt dat het le dental der vereen, stijgende is, tellende 86 leden. De penningm. brengt verslag uit van de geldmiddelen, de rekening sluit met een voordelig kassaldo van 86.07. De contributie blijft gehandhaafd op 1.per lid. De aftredende bestuurs leden V. d. Bok en Grinwis, worden met bijna algemene stemmen herkozen, de ze nemen hun herbenoeming met dank aan de vergadering aan. Volgende punt: Wijziging Art. 4. Voort aan zullen 7 leden het bestuur uitma ken. De verkiezing van het bestuur zal los staan van Kerkgemeenschap en is een geheel vrije ongedwongen stemming. Door dhr Koek wordt deze vrtjziging toegelicht. De kerkelijke gedachte moet wegvallen, wijzende op de hoofdzaak omvat in Art. 1. t.w. Gods Woord als richtsnoer tot handel en vrandel. Dit punt had de voUe goedkeuring der ver gadering. Een der aanwezigen stelde de vraag waarom er twee Kiesverenigin gen ter plaatse zijn, terwijl beide toch dezelfde richtlijnen nastreven, immers eenheid maakt sterk." Besloten werd ieder op zich zelf te blijven. Bij punt 7 kwam aan de orde de be schouwing van ons medelid de heer'Ca- ron, inzake „De Eed op de Grondwet.'" Spreker wees er op, dat er ook voor de leden der Kiesvereniging vragen lagen met betrekking tot de eed, welke wordt afgelegd door raadsleden en wethouders bij de aanvaarding van him ambt. Dit meer in het bijzonder, indien in de gemeenteraadsvergaderingen onder werpen worden behandeld, of beslissin gen moeten worden genomen, waarbij het beginsel betrokken is. Uit dien hoofde was het gekozen onderwerp dan ook als zeer actueel te beschouwen. Tot goed begrip werd allereerst in het kort behandeld het gebied, hetwelk de Grondwet beheerst. Daarna las spr. voor de inhoud van de eed van belofte en die van zuivering. Na de eed van zuivering even te hebben toegelicht, ging spr. over tot een brede uiteenzet ting van de eed van belofte. Hierbij werd duidelijk aangetoond, dat het af leggen van de eed van trouw aan de Grondwet, nimmer kan leiden tot het ontstaan van gemoedsbezwaren, in ge vallen dat bepaalde onderwerpen in de geme'ènteraad worden behandeld, welke strekken tot uitvoering, toepassing enz. van Rijkswetten, mits men natuurlijk de uit dien hoofde te nemen beslissingen onlosmakelijk stelt van Gods Woord. In dit verband werd er door spr. op gewe zen, dat de gelegde eed op de Grondwet niet inhoudt, dat men daardoor b.v. be loofd heeft de Openbare School te zullen helpen in stand houden, noch door be lofte van trouw aan de Grondwet, noch die van trouw aan de Rijkswetten, om dat het hier betreft de uitvoering van de Wet op het Lager Onderwijs, zijnde aan het oordeel van de Raad onderwor pen. Door het afleggen van de eed van trouw aan de Grondwet kurmen b.v. wel gemoedsbezwïj en ontstaan indien het betreft een eventueel steunen van de Overheid in het verzaken van haar dure roeping, met betrekking tot het onder houden en handhaven van Gods Wet en Getuigenis, waaraan zij, in haar quali- teit van gezajj, zijnde naar het besluit Gods, dienaresse Gods, maar al te zeer gebonden ligt. Bovendien ^ees spr. er op dat men als leden der Kiesvereen, niöt van de verantwoording af is tot het blote feit van afgevaardigden naar de Raad, doch dat het doen en laten van de betrokken afgevaardigden ons zwaar op het hart dient te liggen en moet uitdrijven tot gebed. Htm eed is onze eed, en de afge vaardigden doen en laten, hetgeen wij, zelf tegenwoordig zijnde, zouden doen en laten, in gebondenheid aan Gods Woord. Ten slotte uit spr. de wens, dat wij leden der Kiesvereniging 'door Gods ge nade bekwaam mochten zijn, te leven overeenkomstig Zijn Wet en Getuigenis, ten einde door de afgevaardigden op waardige wijze te worden vertegenwoor digd, opdat de door hen afgelegde eed in de dag des dagen niet tegen ons komt te getuigen; Dat voor ons mocht gel den Hebr. 12 1, opdat v^rtj uit dien hoofde met onze afgevaardigden als één De afdeling Flakkee van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond vergaderde Dins dagmiddag onder leiding van de heer V. d. Heuvel. Na opening met gebed werden eerst enkele huishoudelijke za ken afgehandeld. Omdat de spreker voor deze middag te laat was werd de rondvraag gedaan, waarin de heer vaji Kempen- de oprichting van een uiente- lersvereniging te berde bracht. De voorz was overtuigd dat er zeker maatrege len te nemen zouden zijn, doch betreur de het, dat men daar alleen maar voor te vinden is, wanneer de zaak radicaal in de war zit. Het surplus zou uit de markt genomen moeten worden, wat de Voorz. gezamenlijk wel bereikbaar acht te. De heer Sieling noemde deze theorie heel mooi, doch de practijk leert het anders. De prijs der uien zou even slecht zijn als er op 't ogenblik b.v. maar 50.000 mud uien meer waren. Engeland krijgt veel invoer uit Polen en andere landen, waardoor onze uien daar door de zak liggen te groeien. Als de oogst in Oost Europa verdroogt, hebben wij hier een goede prijs, anders niet; men concurreert ons dood. Spr. zag er niets van komen. Het bestuur zal deze zaak nog eens overwegen en t.z.t. met eventuele plan nen komen. Dhr Buth voerde het pleit tegen de Middel-Europeesche tijd. De 40 minu ten verschil zaten hem dwars omdat de boeren er schade van hebben; zij zijn practisch die 40 minuten kwijt. De voorz. kon deze klacht overnemen, doch was overtuigd dat de Regering er niet toe over zou gaan het te verande ren. De eenvoudigste oplossing, is: het personeel 'n half uur later laten begin nen, dan is de zaak gezond. Intussen was ir Smeenk ter vergadering gekomen, die de huidi ge landbouwpolitiek der Regering on der de loupe nam. Hij schetste hoe 100 jaar geleden hoofdzakelijk granen wer den verbouwd, memoreerde de grote crisis van 1870 die wegens graanimport ontstond en besprak de veredeling der Nederlandse producten na 1880, die hun weg vonden naar de industrie-centra in Engeland en Duitsland. Vit duurde tot 1930, in welk jaar weer een grote crisis aanbrak, die tevens een industriële crisis inleidde. De regering greep in door mo nopolie-heffingen, teeltbeperking, kal- verschetsen, biggenmerken e.d. om de landbouw te beschermen. Garantieprij zen werden bepaald, zodat vraag en aan bod tot heden geen rol spelen. Dit sy steem zal thans verlaten worden. Er is geheel, hecht en sterk aan en achter elkander mochten staan, hetzij met eer of oneer, goed gerucht of kwaad gerucht niet zoekende persoonlijke eer of groot heid, doch zoekende Gods eer, staande £ils een Luther in zijn gaan naar Ro me: „God Almachtig helpe mij, ik kan niet anders." De voorzitter dankt mede namens de vergadering dhr Caron voor zijn gede gen onderwerp, wat doqr allen met de meestfi aandacht werd beluisterd. En kele vragen het onderwerp betreffende, werden op duidelijke vrgze nader beant woord, en gelijktg'dig werd de rond vraag als laatste punt hierbij betrokken Als slot sprak de voorz. een woord van dank aan allen voor deze zeer prettige en geanimeerde vergadering. Na het zingen van Ps. 84 6 sloot de heer Koek met dankgebed. Houd Uw mond als gewoonlijk rein met IVOROL en Uw neiis ruim met DAMPO (verkoudheidsbalsem)Dit maakt in grieptijd minder vatbaar. En mocht U het onverhoopt toch te pakken krijgen, dan helpen SANAPIRIN-tabletten U er spoedig af. EETS RUIMER LUCHTPOSTVEB- VOER NAAR INDONESIË. Nu, blijkens medeling van de K.L.M, het haar weer mogelijk is geworden voorlopig weer enkele vluchten naar Indonesië uit te voeren, kan een kleine verruiming van het luchtpostvervoer plaats vinden. In verband daarmede maakt P.T.T. bekend, dat de aan het publiek gevraagde beperking om niet meer dan een brief per week te posten, voorlopig kan vervallen. al een soort overgang. De richtprijzen werden in overleg met landbouwkringen vastgesteld. Ook voor consmnptie-aard- appelen garandeerde de regering een prijs, gebaseerd op productiekosten plus 20% ondememerswinst. Deze prijs lag naar gelang de soort tussen 7.20 en 5.20. In 1947 werd een maximimiprijs ingevoerd van 7.40. In 1948 werd het zelfde systeem gevoerd, doch de prijs verlaagd tot 4.706.70 met de be lofte der regering, dat het overschot zou worden opgevangen, wat niet gebeurd is. Het vorig jaar verdiende de regering aan de aardappels als koopman 3 mil- lioen gulden. De moeiUjkheid is echter, dat er geen geld is. Niet minister Mans- holt, doch min. Lieftinck voert in feite de landbouwpolitiek. Er ontstond een strijd tussen deze ministers over het treffen van maatregelen. De Stichting voor de landbouw richtte tot alle 100 Tweede Kamerleden een nota over dit aardappelbeleid, waardoor de regering op het matje geroepen is en werd deze verzocht de beloofde maatregelen te treffen. Sindsdien is er wel iets verbe terd, doch niet afdoende. Thans is er gelegenheid de aardappels aan te bie den tegen 4.70 plus bewaarvergoeding, doch dan moeten de aardappels tot Mei Jimi bewaard worden, wat voor Eigen heimers ondoenlijk is. Het nieuwe systeem- In 1949 wordt een nieuw systeem van kracht, dat op prijsgarantie is geba seerd. De varkenshouder en meelfabri kant kunnen hun producten tegen vaste prijzen verkopen. De suikerprijs is vast gesteld en de melkprijs geregeld. Dit heeft tot gevolg, dat men daardoor ook redelgke prijzen voor de grondproduc- ten kan betalen. Inderdaad kan dit „rond" lopen. Ons land is arm en zit in 't moeras. We moeten grondstoffen importeren, die we met dollars moeten betalen. Gedeeltelijk krijgen we die van meneer Marshall cadeau. Breiden we de veestapel uit, dan is er veevoer te kort. Door b.v. aanwenden van aard appels om varkensvlees te krijgen komt er een bodem in de markt omdat de veehouder er een redelijke prijs voor kon betalen. Er doen zich toch vragen voor naar aanleiding van dit nieuwe systeem. Als de varkensvlees prijs wordt gegaran deerd, waar moeten we dan straks met de varkens heen? Geldt die regeling ook voor 1950? De georganiseerde land bouw zal deze vragen moeten oplossen zonder de overheid. Een andere vraag is, als de granen allen in de herfst wor den afgezet, krijgen we dan nog een Van Zaterdas: 29 Januari v.m. 13 unaf t/m 31 Januari v.m. 9 uuj^ Middelhamis-Sonunelsdijk Dienst heeft A. Kievit, arts, Telef. 90, Middelhamis. Afwezig de artsen C. F. Arends, P. Knöps en Tj. Kuipers. Dirksland-Herkingen-Melissant Voor spoedgevallen Ds P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Afwezig de artsen G. Huisman en B. Elvé. Oost-FIakkee: Dienst hebben G. J. Buth, arts, Telef. 6, Den Bommel en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. ------O------ SCHUD VEILIGHEIDSRAAD VAN V AF!! Onderstaand telegram is op 18 Jan. j.l. gezonden aan de Minister President Dr W. Drees en de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon Dr L. J. M. Heel te Batavia en aan de Ministers Mr. E. Sassen en Mr. D. U. Stikker. Gemeenschappelijke Actie van Ne derlandse Vrouwen, verontwaar digd over het besluit van de Vei ligheidsraad inzake R|publikeinse leiders naar Lake Success, welke de verantwoording dragen van massa moord op i^sgenoten en Nederlan ders, neemt de vrijheid de Regering te adviseren: schud Veiligheidsraad en Commissie van Goede Diensten van U af. Als souvereine staat der Nederlanden zijn alleen wij compe tent de Indonesische kwestie tot een goed einde te brengen. Gemeenschappelijk Actie van Nederlandse Vrouwen. redeUjke prijs? Bij groot aanbod komt er altijd een prijsval. De regering zal zeggen: ophouden tot voorjaar, doch de boeren hebben liquide middelen nodig in het najaar. Ook dit zal langs organi satorische weg moeten opgelost. Dan is er nog de Benelux, die in zal houden, dat men op landbouwgebied overal eenzelfde systeem moet hebben. Er moet overal eenzelfde prijspeil zijn dus zal een groot landbouw-egalisatie- fonds moeten worden gevormd. In Bel gië vsril men vrijheid en houdt-men niet van ingrijpende maatregelen. Daarom is nu een systeem gekozen, dat de boer grotere vrijheid laat. Terwille van de Benelux en het Staatsbeheer zal de Ne derlandse boer grotere risico's moeten aanvaarden. De weelde van overheidsbemoeiïng in deze kunnen we ons niet meer permite- ren. Dan waren er weer duizenden amb tenaren nodig, terwijl juist inkrimping van het overheidsapparaat gewenst is. In eigen organisaties zal nagegaan moe ten worden op welke v^rijze de risico's kimnen worden opgevangen. We zullen er aan moeten wennen, zei spr de granen niet in het najaar af te zetten, maar de verkoop te spreiden en evesitueel voorschotten op te nemen. Coöperatie is noodzakelijk. Tegenover de éne inkoper der meelindustrie zou ook één verkoper geplaatst moeten worden. Als voor 1949 en daarna, geen garantie prijs door de overheid meer gegeven wordt, zullen we nioeten zorgen, dat bg een overschot de prijs niet gedrukt wordt, door het overschot uit de markt te nemen, en voor veevoer te bestem men. Verstandig zou het zijn wanneer de gezamenlijke telers geld beschikbaar stelden om dit te bewerkstelligen. Deze vraag is bij verschillende organisaties in onderzoek. Spr. concludeerde tenslot te dat wanneer de nieuwe landbouwrpoli tiek gelegenheid schept om méér „boer" te worden, dit kan worden aanvaard. De vragen die op deze causerie volgden, liepen nog al uiteen. De heer van Es uit Ooltgens- plaat was niets gerust op de regerings- politiek, omdat er geen zekerheid voor de bedrijven is. Hij kon zich ook niet voorstellen hoe de minister aan een ..lo nende" prijs van 4.70 voor de aard appels kwam. De akkerbouwers achtte hij ver ten achter te staan bij tuinbouw en industrie. Spr. zag meer een oplos sing in verkoop via de veiling en het geen beneden een redelijke prijs viel wil de hij doen overnemen door het bedrijf schap, ledere teler wilde hij voorts contractueel vastleggen. De heer Korteweg te O'Plaafc bespralc de fout, dat de boeren merendeels boven het garantieloon gegaan zijn. Als dat meer gebeurt zegt den Haag: het gaat nog goed met de boeren! (Vervolg pag. 2 Ie kolom.) Ir Smeenk lichtte deze toe voor de C.B.T.B.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 9