I I KINDERHOEKJE LI •I •'t Zaterdag 29 Januari 1949 „E I L A N D E N - NI E U W S" L in is er pen door gebruik van electra'e.d., dan is de schade groter. Als de industrie af valt blijven toch de lasten der fabriek hetzelfde en zou het nadeel voor reke ning van de burgers komen. i. De Voorz. was bij informatie geble ken, dat op andere plaatsen, overal een verhoging van 2 cent toegepast was. Toch bleef de heer v. d. Waal de ver houding onbillijk vinden en verzocht hierover bij de gascommissie te apelle- ren, doch de Voorz. maakte hem er op attent, dat het slechts een mededeling betrof en de raad hierin geen zeggen schap heeft. Een bezwaarschrift tegen de aanslag reinigingsbelasting van W. Bakelaar werd niet ontvankelijk verklaard, ter- •wijl de bezwaarschriften van dhm. v. d. Berge en Driesse werden aangehou den voor nader onderzoek. In dit verband informeerde dhr Be versluis naar het verschil in de aansla gen. Bij woningen die evengroot zijn, maakt het soms 1.— verschU. Ook zgn er woningen, waarvoor niets be taald behoeft te worden. De Voorz. zei dat de verschillen ont stonden, doordat de huur niet altijd ge lijk is met de opgave voor de personele belasting. De aangeslotenen moeten te ruggrijpen naar de jers. belasting. Zijn er dan nog verschillen, dan kunnen deze worden onderzocht. Op een vraag van dhr v. d. Waal of er met de ophaler overleg gepleegd is, wie er van de dienst gebruik maken, zei de Voorz. dat dit niet nodig was. De nieuwe dienst heeft niets met deze be lasting te maken. Er moet toch worden betaald al wordt er geen gebruik van gemaakt. De belasting was er tóch ge komen al was de nieuwe dienst niet ingesteld. Dhr V. d. Waal wees er op, dat al getracht wordt aan de belasting te ont komen door het vuilnis in de haven te gooien, waardoor men dan zgn. geen ge bruik van de dienst maakt en meent belastingvrij te zijn. Dit laakte de Voorz. zeer. Vooral de bewoners van de Zandpad noemde hij erg rayaal om allerlei rommel in de ha ven te smijten. Hiertegen zal streng worden opgetreden. Enkele begrotingswijzigingen werden daarna vastgesteld. In verband met een post van ruim 19.— voor het bezoek van een cursus op „Olaertsduin" te Rockanje door onderwijzers vroeg dhr V. d. Brugge of er geen consequenties aan verbonden waren dergelijke posten ten laste van de begroting te brengen. Elke onderwijsinstelling heeft tenslotte zHn vergaderingen over onderwijsver nieuwing en zou ieder vergoeding vragen. De Voorz. lichtte toe dat het een cur sus geweest is voor openbaar en bij zonder onderwijs op verzoek van de InspBctic Dhr V. d. Brugge concludeerde daar uit dat, wanneer het bijzonder onder wijs ook iets dergelijks presenteert, voor kosten van bezoek bij de gemeente kan worden aangeklopt, welke conclusie de Voorz. juist achtte. Als lid van de Comm. tot wering van Schoolverzuim werd in de vacature L. v d Waal benoemd dhr J. v. d. Slik. In de vacature Koote als lid Comm. van beheer gasbedrijf werd de heer van I^nte benoemd, die als zodanig door y. d Bnigge werd aanbevolen omdat hi) ook de raadsminderheid in het beheer der openbare nutsbedrijven wou be trekken. „Een krulidplaetje". Ondertussen bracht bode Zaager de thee binnen, waarbij geheel tegen de gewoonte in een echt Flakkee's „kruudplaetje" werd geserveerd. „De ridder tracteert'", zei de Voorz. „Dat heeft m'n vrouw gedaan", zei ■Wethouder Vroegindeweg, uit dank voor de onvergetelijke d^g die ons de raad bereid heeft ter gelegenheid van mijn laatste verjaardag. Spr. dankte de raad en de pers nog eens uitzonderlgk voor hetgeen zij in dit opzicht voor hem had den gedaan. Niet te royaal! Een verplaatsingskostenvergoedings- Tegeling voor onderwijzend personeel ■werd vastgesteld. Dhr V. d. Brugge vroeg zich af of men ■niet él te royaal wordt tegenover him, die naar hier kómen om hun positie te verbeteren. Redelijk is vergoeding toe te kennen aan hen,, die met hun komst :géén positie verbeteren. „Het is niet imperatief", zei de Voorz. „Geval voor geval zal worden bekeken". Dhr Jacobs was het met dhr v. d. Brugge eens, doch de Voorz. meende dat het begrip positieverbetering in de- :Te moeilijk te definiëren ■viel en beloofde de raad dat ih voorkomende gevallen geen definitieve toezeggingen zullen worden gedaan zonder eerst de raad te horen. Avondsohoolproble'men. Een voorstel tot ingebruikgeving van een schoollokaal voor de arbeidersavond school keurde de raad goed. Dhr v. d. Waal maakte er de opmerking bij, dat de toezegging komt nu de cursus afge lopen is. „Dan had men eerder moeten aan vragen", zei de Voorz. „Ze hebben nu toch de school gehad!" Dhr V. d. Waal nam de kans waar om meteen de subsidie voor deze avond school ter sprake te brengen, doch de Voorz. zei dat er alleen gesubsidieerd wordt, wanneer uit de rekening blijkt, dat er werkelijk tekort is. „Dat is achteraf", ageerde dhr v. d. Waal. „Ben subsidie zou een stimulans zijn om het onderwijs uit te breiden. Het is jeugdarbeid." „Vooruit wordt nooit gesubsidieerd", gaf de Voorz. terug. ledere poging voor uitbreiding van dit werk zal door B. en W. worden gesteund." Dhr V. d. Brugge waarschuwde er voor, dat men het summum van de jeugdarbeid gaat zien, als het door de overheid mogelijk gemaakt wordt. Daar om wou spr. dit werM'buiten het terrein van jeugdarbeid houden. Achter het jeugdwerk moet de bevolking staan; een brede kring van mensen moet zorgen dat het goed functionneert. Spr. juich te dit onderwijs wel toe, hoewel het uit gaat van een bepaalde kleur, nl. de Wiardi Beekman stichting en het N.V.V. Maar het jeugdwerk moet op eigen be nen staan. Spr. was niet overtuigd dat deze kring de financiële lasten niet kan dragen. Voor een begrotinkje van 'n paar honderd gulden moest men de standing hebben om niet bij de overheid aan te kloppen! De Voorz. zei dat B. en W. er een vorm van vervolgonderwijs in zagen, waarom men niet afwijzend tegenover subsidie stond. Dhr v. d. Waal weersprak de bewe ring van dhr v. d. Brugge dat het on derwijs ook van het N.V.V. uit zou gaan, doch uit de brief bij de stukken las de Voorz. voor, dat ook het N.V.V. er bij betrokken was De gemeenterekening 1947 werd aan geboden. Deze sluit met een nadelig saldo van 66.608.87. Op voorstel van B. en W. werden eni ge vorderingen oninbaar verklaard. Aan het Kraamcentrum werd weder om 10 et per inwoner subsidie verleend. Dhr V. d. Brugge wees er op, dat er ondanks dé subsidies een tekort is van plm. 2000.Wil men dit centrum in stand houden, dan zal men moeten stre ven naaj- een vergelijk tussen inkomsten en uitgaven en tevens onderzoeken wat de vergoeding in andere delen van de pro'vincie is. De Voorz. zegt toe, dat Kraamcen trum hierop gewezen zal worden. Medewerking werd verleend voor de verduistering van een lokaal en de aan koop van een nieuwe leermethode voor de bijz. U.L,.0. School. Met de aanleg van een verhard pad achter de 10 gemeentewoningen ging de raad eveneens accoord. De huur dezer woningen zal met 10% van de kosten der verbeteringen worden verhoogd. Besloten werd over te gaan tot riole ring van de Waterweg. Hiermee is 5100.gemoeid. Het werk zal dit jaar worden uitgevoerd, vermoedelijk in eigen beheer. Tot leden van het algemeen bestuur gemeenschappelijk gasbedrijf werden benoemd de heren Vroegindeweij, v. d. Brugge en van Lente. Als hun plaats vervangers werden benoemd de heren Beversluis, vaff Eek en v. d. Meijde. Van het Burg. Armbestuur werden 2 stroken grond aan de 0> Achterweg overgenomen. Aan de door de Prov. Staten aan vaarde motie betreffende de veert^rie- ven zal adhaesie worden betuigd. De gemeentewerkman Blok werd in vaste dienst benoemd. Het presentiegeld der leden woon ruimte-commissie werd vastgesteld op 3.50 per zittmg. Een crediet voor sneeuwruimen werd verleend en het bedrag per leerlmg voor het gewoon-, voortgezet gewoon- en het uitgebreid L.O. vastgesteld. Tegelijkertijd werd het voorschot ex ploitatievergoeding voor de bijz. scho len, U.L.O en gewoon L..O. vastgesteld en 500.gevoteerd voor aankoop leer middelen U.L.O. School. Tenslotte werd in de vacature v. d. Slik de heer v. d. Waal benoemd als lid Drinkwaterleiding. Beste jongens en meisjes! Dit is de laatste keer in de Januari maand dat ons „hoekje" geplaatst wordt. Voor de nieuwelingen zal ik nog even zeggen dat dus nu het laatste raadsel van deze maand komt. De oplossingen van de i Januariraadsels mogen dus op gestuurd worden. Hier hebben jullie dan het 4e JANUARI-BAABSEL: 1. koning over Israël (2 Kon. 15.) 2. profeet in de tijd van Jo- ram, Achabs zoon 3. richter. 4 zoon van Jacob. 5. ko ning van Juda die melaats werd 6. stad door vuur verteerd. 7. plaats waar Israël zich leger de (Ex. 13.) 8. één der kleine profeten. 9. gees telijke zoon van Paulus, die van Paulus een brief ontving. 10. moe der van Samuel. 11. vrouw, waar bij Samaria wordt vergeleken, in Ezech. 23. 12. oudste dochter van Saul. 13. stal van het ver- bannene in Jericho. 14. andere naam voor Petrus. Op de stippenlijn van boven naar be neden komen twee namen van discipe len te staan met het woordje en er tussen. Dit raadsel werd ingezonden door Maarten Tanis, Ouddorp. Joke de W., Doom. Hier sta je dan, Joke. Hartelijk welkom! Je bent de enigste in Doom die meedoet. Als het moeilijke raadsels zijn dan mag vader wel een handje helpen. Ben je 't al ge wend in je nieuwe woonplaats? Zou je nog terug willen. Vorige zomer ben ik nog in D. geweest, maar toen woonden jullie er nog niet, hè? Wim A., Oud Vossemeer. Wat een lange brief, Wim! Ja, ik ken je broer nog wel. Heeft hij zijn onderwerp toch afgekregen? Ik zal beslist eens een kijkje moeten nemen om eens te zien hoe flink je al voor de beesten zorgt. Onder een koe heb ik wel eens gezeten, maar ik kon er niet veel uit krijgen. Waar gaat je broer heen? Dirkje M., Nieuwe Tonge. Ik ken dat boek niet. Misschien ben je er al te oud voor of mogelijk nog te jong. Er zijn wel boeken die voor kinderen geschre Bladz. 3 ven zijn en toch niet kinderlijk genoemd kunnen worden. Is het kleedje al klaar en heeft Adrie de sokjes al aan? GiU F., Dirksland. 't Is leuk papier, maar voor inkt niet zo geschikt. Ver standig om 't maar met potlood te doen. Ben je tevreden met de ruil? Mocht je zelf iets uitzoeken? Leni F., Dirksland. Dat tekenschrift was wel naar je zin, denk ik, want je hebt nu en dan wel eens opvliegingen om Rembrandt nè, te doen. Je weet toch wel wie. Rembrandt was Woont Greta ook in Dirksland? Een raadselnichtje uit een andere plaats heet ook zo, voor- en achternaam net eender. Krijn F., Nieuwerkerk. Dat is weer hetzelfde schrift op de enveloppe zoals jaren geleden je vader voor de eerste keer voor Piet het adres schreef. Heb ben jullie allebei de reis nog gemaakt? Naar Nisse is makkelijker te doen dan naar Giessendam. Jij zal er wel eerder geweest zijn, denk ik. Kootje M., Dirlcsland. Ik houd niet van schaatsenrijden. Ik kan amper op de schaatsen staé,n. Maar tot hiertoe hebben we de schaatsen niet veel nodig gehad. Gaat het met juffrouw Lies goed op de handwerken? Bedankt voor het leuke Kersttekeningetje. Bertha M., Stellendam. Is je zuster al beter? Ze heeft echt een standje verdiend omdat ze jou geen permissie gaf om de laatje brief van 't jaar te schrijven. Als ze maar durfde, dan deed ze ook nog mee. Het is jammer van die zes en ik kan het niet snappen, ik heb over jou niet te klagen, maar Lena B., Middelhamis. En ben je nu geschikt voor coupeuse? Wanneer moet je daar nu aan beginnen? Kan dat terwijl je nog op de lagere school bent? Je moet proberen dat het volgende rap port een beetje gestegen is, hoor Lena! Adrie van W., Stellendam. 't Is een hele brief geworden. Een gewichtige avond: afscheid van de Zondagsschool. Je hebt wel mooie herinneringen er aan. Heb jij in de bakkerij geholpen? Maar dan toch bij jullie niet? Ik heb je nog nooit over het bakkerswerk gehoord. Leni de G., MiddeUiamis. Je hebt een heel verslag geschreven over het Kerst feest. Wat was dat toch een domme meester! Ik had altijd gedacht dat mees ters zo knap waren, maa,r nu ben ik wel tot andere gedachten gekomen. Is het zingen goed geslaagd? Daarover ga je de volgende keer vertellen, hè? Ans de G., Middelhamis. Wat'hebben jullie veel gekregen, Ans! Maar het boek spant toch de kroon, geloof ik. Ik denk, dat je 't al twee keren gelezen hebt. Is 't niet? "Allemaal weten jullie 't nu, dat de ge legenheid gegeven wordt om het Janu- ariwerk in te leveren. Denk om volledig adres en vergeet niet de leetfijd er bij te zetten. Vooruit! Met ongeduld wacht jullie OOM KO. Nog geen bode. De raad trok zich vervolgens terug achter gesloten deuren om het aange houden agendapunt: benoeming ge- meentebode-schoonhouder raadhuis ca. te bespreken. Zo men weet heeft de heer Zaaijer reeds per 1 Jan. j.l. zijn eervol ontslag als zodanig gekregen. Over dit punt bleek geen eenstemmigheid te zijn bereikt, waarom het werd aangehouden tot de volgende vergadering. DISTBIBUTIEDIENST GOEREE—OVEBFIAKKEE De Directeur van de Distributiedienst GoereeOverflakkee maakt bekend dat de inname van aanvraagformulieren en naamlijsten Toeslag Bijz. Arbeid 3e en 4e periode zal plaats hebben als volgt: Woensdag 3 Februari a.s. Middelhamis van 9 tot 12 en van 1.30 tot 3 uur. Donderdag 3 Februari a.s. Melissant van 9.30 tot 12 uur. Vrisjdag 4 Februari a.s. Sommelsdijk van 9 tot 12 en van 1.30 tot 3 uur. Zaterdag 5 Februari a.s. Nieuwe Tqnge van 9 tot 10 uur. Maandag 7 Februari a.s. Dirksland van 9.30 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Ouddorp van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur Dinsdag 8 Februari a.s. Herkingen van 10 tot 11 uur. Woensdag 9 Februari a.s. Stellendam van 9.30 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Stad aan 't Haringvliet van 10 tot 11 u. Ooltgensplaat van 9 tot 12 uur. Donderdag 10 Februari a.s. Den Bommel van 9.30 tot 12 uur. Oude Tonge van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Goedereede van 10 tot 11 uur. -------O------- WITTE BLOEM VOOR HUIS HOUDELIJK GEBRUIK Binnenkort zal nu het toe-wijzings systeem, van witte bloem voor het bak- kersbedrijf ge-wijzigd is deze witte bloem' (w-bloem) ook voor huishoudelijk verbruik beschikbaar komen, zij het dan dat per keer ten hoogste twee kilogram aan een verbruiker mag worden ver kocht. Sedert de afschaffing van de bloembon kon het publiek bij de krui denier alleen tarwebloem van dezelfde samenstelling als de voor het normale brood bestemde bloem (zgn. a-bloem) betrekken. Voor wittebloem gelden de volgende maximum verkoopprijzen: 42 cent per kilogram (34) los uitgewogen, 17 cent per zakje van 300 gram (15), 23 cent per zakje van 400 gram (19) en 27 cent per zakje van 500 gram (22). Tussen haakjes de overeenkomende prijzen voor tarwebloem van gewone samenstelling. AUTO VAN BODE KRUIS OP EEN MIJN Een vrachtauto van het Rode Kruis, die van Soekaboemi naar Karet reed, is op een mijn gereden en daarna be schoten. Er zijn twee doden, twee zwaar en drie licht gewonden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 7