Nieuwjaarsrede van Burgeni. Rijnders i i I KERKNIEUWS GEMEENTERAAD MIDDELHARNIS De heer van der Slik bedankte als Raadslid Nog geen gemeentebode benoemd. - Smijt Uw vuilnis niet weg! - De Waterweg wordt gerioleerd. Bladz. 2 „E I L A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 29 Januari 1949 Zaterdag 5 VERVOLG DE MIDDELHARNISSE BOOT VERDWIJNT De aandelen van de Stoomboot Mij. Overflakkee en Goedereede hebben de bezitters geen windeieren afgeworpen: in de jaren 1868ïèSl werd per aan deel van 260.tussen 35.en 65.aan dividend uitgekeerd. Dus tussen de 13 en 25% dividend. De boot boerde dus lang niet slecht. In 1924 is het aandelen-kapitaal ver minderd tot 12.000.door terugbeta ling op de aandelen van 200.per aandeel. De aandelen bleven dus toen nog nominaal 60.per aandeel. Een stuk historie gaat heen. We hebben reeds gezegd, dat met het verdwijnen van de Middelhamisse boot een stuk historie van een eeuw heen gaat. Veel gezellige uren zijn op de boot doorgebracht er werden disputen ge voerd, dorpsbelangen besproken, er werd getwist, zaken gedaan, gegeten, ge dronken, geslapen of men zat in gezel- ligen kout bijeen. Het behoort tot het verleden. Mede doordat de boot, wegens de in de oorlog beschadigde schutsluis niet meer in de dorpskom kon aanleg gen, waren er de laatste jaren weinig passagiers. Meest diegenen, die naar Nieuw- of Oud Beyerland of Vlaardin- gen moesten, maakten er nog gebruik van. Een ongerieflijke boot, die slechts 2 of 3 maal per week de dienst onder hield maakte deze dienst niet aantrek kelijk. Het vrachtvervoer was ook niet meer noemenswaard zodat tot ophef fing is besloten. Komt voor het oude het nieuwe? Gewoonlijk verdwijnt, het oude en komt het nieuwe, het betere. We leven in een tijd van snelverkeer: we hebben auto's, dieseltreinen, vliegtuigen. In een eeuw tijd is er een geweldige ommekeer op vervoersgebied gekomen. Wat is hier van merkbaar op ons welvarende eiland Goeree en Overflakkee? Schrijver dezes vertrok Maandag 24 Januari 1949 naar Rotterdam, 's Mor gens kwart over zes verliet hij zijn wo ning te Middelharnis om te 6.30 uur de tram te nemen. Afstand totaal ruim 40 a 50 km. Om kwart voor 10 uur arri veerde hij in de Rosestraat De eerste stoombootdienst Goeree Overflakkee^RotterdamDordt was een zegen. De bewoners, die reeds lang ter ziele zijn, waren terecht zeer en thousiast. En hoe is het nu honderd jaar later? We hebben wel een dienstregeling met plm. 10 diensten per dag naar Rotter dam. Maar feit is toch: Anno 1841 in drie uren met een stoomboot naar Rotterdam Anno 1949 in (ruim) drie uren met een stoomtram naar Rotterdam Leven we op ons eiland in de twin tigste of nog in de negentiende eeuw? ONDERKI0HT IN DOGMATIEK AAN OUDERLINGEN Op de classis Middelburg der Geref. Gemeenten kwam de wens naar voren om aan ouderlingen, die catechiseren moeten enig onderricht te geven. Ds de Wit van Middelburg heeft zich daar voor beschikbaar gesteld. Het eerste onderwerp dat besproken zal worden, zal handelen over de H. Doop. EEN HEDENDAAGS OORDEEL OVER KtryPER. In de Geref. kerkbode van de clas sis Leiden-Gouda-Woerden van de Ger. kerken onderhoudende artikel 31 K.O. geeft (dr) P. J. (asperse) te Leiden een artikelenreeks getiteld: „Eenheid en verdeeldheid." Wij knippen het slot van het negende artikel: ,,Kuyper was en is in zgn gebruik van teksten niet te vertrouwen. Wat hem van pas komt, verwerkt hij sterk tendentieus; vtaX hem niet van pas komt, negeert hij. Wie critiek op hem uitoefent, wordt in de hoek der on- nozelen geschoven, „die wel niet ge volgd zullen hebben, wat hij geschre ven heeft", „wier bitter verzet hij wel niet aan onedele bedoelingen toe wil schrijven", enz;. Wie eens een stukje glibberige polemiek wil lezen, in we zen gemeen tegen de opponent, maar overgoten met dierbaarheden, zodat men ervan walgt, hij leze het eerste hoofdstuk van het 3e deel der Ge mene Gratie", getiteld: „Te lang ver geten". Geef mij dan maar Schilder en Greydanus en Doornbos!" (Kerknieuws.) Woensdag vergaderde de gemeente raad onder presidium van burgemeester Rijnders. De heren Koppelaar en de Korte waren afwezig, Na opening op de gebruikelijke wijze hield de voorz. alvorens de agenda af te werken een rede, waarin hij allereerst dankte voor de gelukwensen bij de jaarwisseling ontvangen en wederkerig de raad de ze gen van Hem, toewenste, die de raad riep tot een verantwoordelijke taak. Onze regerende functie, zei spr. is een dienende functie en in onze dienst aan de gemeenschap mogen wij getui gen van ons Christelijk geloof in Hem, Die dagelijks bemoeienis met ons en onze gemeenschap wil hebben en moe ten wij erkennen dat er onzerzijds veel onvolkomens is geweest in het afgelo pen jaar. Dat wij in 1949 toch met moed en geloof onze vaak zeer moeilijke ar beid willen aanvaarden is het gevolg van ons zeker weten, dat ondanks onszelf, Hij ons niet loslaat en ons zal vergezel len op onze reis in 1949. De zo noodzakelijke maatregelen tot verbetering van het economisch leven kunnen aan de gemeentelijke overheid niet m.eer voorbijgaan, zonder te kun nen spreken van verwaarlozing van een deel der overheidstaak. Ook wij hebben mee te werken dat het economisch le ven gericht wordt op een doelmatige en rechtvaardige voorziening in de geeste lijke en stoffelijke behoeften van de be volking. Daarvoor- is nodig, dat wij, de midden stand gelegenheid geven tot ontwikke ling te komen. De handel ook vanuit de bedrijven van onze gemeente, dient uit-' gebreid te worden. Het organisatieleven dient tot grotere bloei te komen. De landbouw en de mid denstand alsmede de kleinindustrie zul len als eigen eenheden krachtig georga niseerd, gestimuleerd en gesteund door de overheid, tot een sterker en levendi ger economisch verkeer met overig Ne derland en met buitenland moeten komen. De ambtelijke bemoeienis zal hierbij slechts in de tweede, plaats mogen ko men. Daarvoor is nodig een nog sterker of vernieuwd georganiseerd verband zoeken met elkaar en de noodzakelijk heid tot het wegbannen van de vaak klein-burgerlijke gedachte van concur rentiestrijd. Al is van een zekere verbetering in onze financiële positie sprake, toch zal een uiterst voorzichtig beleid wenselijk zijn. Wij zullen er ons toe moeten zetten, te realiseren, dat uitgaven welke niet uit onze belastingen of normale inkom sten kunnen worden bestreden slechts dan gerechtvaardigd zijn, wanneer deze aanwijsbaar bevorderlijk zijn voor de verhoging van het welvaartspeil van onze bevolking in al zijn geledingen. De toenemende kans op uitb»iding van de werkloosheid zal ons aller aan dacht in 1949 gaan vragen. Graag doe ik een beroep op het bedrijfsleven om continu een zo groot mogelijk aantal ar beiders in de gelegenheid te stellen ar beid te blijven verrichten. De voortgaande mechanisatie in de landbouw maakt het nodig dat op de duur een deel der arbeiders afvloeit. Dit deel zal een eigen doelmatige vak opleiding moeten verkrijgen om zo mo gelijk in een andersoortig bedrijf te werk te kunnen worden gesteld. Daarom is het gewenst klein-industrie tot ons te trekken en de vakopleiding te gaan voor bereiden. In de toekomst zal ook onze aandacht gevraagd worden voor de kwaliteit van de levensmogelijkheden in onze gemeen te. Ik ben overtuigd van de noodzaak dat overheid, kerken, verenigingen- en particulieren samen moeten werken om tot een betere sociale en culturele vor ming en arbeid te geraken. Er zal èn door het bedrijfsleven èn door de overheid èn door particulieren hiervoor een offer gebracht moeten worden. De gelegenheid tot het bijwonen van voordrachten, concerten, het bezoeken van verzamelingen en tentoonstellingen is te gering. Initiatief daartoe zal ik graag helpen stimuleren. Er is een aanwijsbare cul turele achterstand, welke ten behoeve van onze bevolking naar mijn mening moet worden ingehaald. De onrechtvaardigheid van de beken de classificatie is ook in het afgelopen jaar niet gewijzigd. De slechte sociale toestanden, ontstaan door een minderwaardige woonruimte, zal de voortdurende zorg van ons allen vragen. De gehele bevolking zal met opoffering van veel liefs, zich als ge meenschap moeten inzetten om de moei lijkheden waarin een deel van die ge meenschap leeft, op te vangen en sa men te dragen. De echte christelijke naastenliefde kan in deze in veel gezin nen levende nood helpen. De omvangrijke brand aan het einde van 1948 vernietigde het kerkebouwvan de Ned. Herv. Gemeente. Voor deze ker kelijke gemeente een zwaar verlies en een handicap voor de verdere ontwikke ling van eigen kerkelijke arbeid. Niet alleen de leden van deze kerkelijke ge meente, maar allen uit onze gemeente gevoelen het verlies van deze mooie kerk als een verlies voor de gehele ge meente. Een woord van grote waardering wil ik hier uitspreken tot alle brandweerlie den van geheel Flakkee voor het inten sieve blussingswerk en voor de persoon lijke inzet bij dat werk. Verscheidene brandweerfunctionarissen van ons eigen corps en andere brandv^eereenheden hebben moedige daden verricht, vaak niet ongevaarlijk en zeker met risico's voor eigen leven. Deze dappere niannen hebben er recht op dat openlijk hun verdienste wordt erkend. Bi heb de burgemeesters der onder scheiden Flakkeese gemeenten verzocht onze dank aan de leden der brandweer corpsen te willen overbrengen. De bij zondere hulde aan eigen com.mandant en korps wil ik in een aparte bijeen komst van brandweerlieden nog eens uitspreken. Het heeft mij gespeten te hebben moe ten waarnemen, dat over de wijze van brandblussing critiek is ontstaan. Deze critiek is niet gerechtvaardigd en ten onrechte geuit. Het is ook wat goed koop om hierover negatief te praten. Men moet eens voor de opgave zelf staan een zo grote brand als wij gehad hebben te blussen en volkomen verant- v/oord te werk te gaan. Zijn er dan geen fouten gemaakt? Natuurlijk. Maar dit rechtvaardigt niet een nogal doelloze critiek welke uitslui tend negatief is en weinig steek houdt. Met voortvarendheid zullen wij de plannen tot herbouw van deze kerk hel pen ter hand nemen en steunen, al ont veins ik mij niet dat er talloze jaren voorbij zullen moeten gaan voordat met de herbouw begonnen kan worden. Maar de kerk moet worden herbouwd en ook ten aanzien van deze materiële bouw moge gelden, dat de gehele bevol king zal mogen helpen meebouwen. 1949 wordt niet zonder zorg ingezet. Ons land en volk verkeert nog steeds in zorg en moeilijkheden. Br is zeker geen moeilijker tijd ge weest om te regeren als deze na-oor- logse tijd met problemen, waarvan de oplossing het menselijk verstand te bo ven gaat. Het is goed te weten dat God in deze wereld regeert. Het is een weldaad voor ons volk te weten dat ons land gere geerd wordt door onze Koningin, die het aandurfde de verantwoordelijkheid daarvoor op Haar schouders te nemen. Haar bidden wij, juist in deze bar-moei- lijke maanden des AUerhoogsten wijsheid toe. Zij moge zich verzekerd weten van onze toewijding en trouw. Ons plaatselijk werk mijne Heren moge gezien worden als een deel van dat veel grotere werk, dat door Ko ningin en Regering voor land en volk wordt verricht. Tenslotte mijne Heren gaan onze ge dachten uit naar onze jongens over zee, bij de marine, bij de landmacht of bij de luchtmacht. In 1948 werden enige van onze jon gens ten grave gedragen en moesten wij het verschrikkelijke bericht van hun sneuvelen de bedroefde gezinnen mede delen. Wij gevoelden ons allen bij dit verscheiden betrokken, omdat zij een van ons waren. En wij leven mee met allen, die in Indonesië een geweldig zware taak te vervullen hebben. Mijne Heren, graag reken ik op Uw steun bij mijn voorzltterlijke arbeid in 1949. U kunt op mijn medev/erking bij Uv/ belangrijke arbeid rekenen. De sym pathie voor onze bevolking brenge ons tot goede samenwerking en constructief werk. Dhr V. ld. Brugge zelde namens de raad en mitsdien namens de bevolking te spreken, wanneer hij de Voorzitter allereerst nog geluk wenste mét zijn 121/2-jarige Echtvereniging, die hij op 2 Januari j.l. mocht herdenken. Over zijn afv/ezigheid op die datum zou men zich boos kminen maken, doch gezien de genomen vacantie beschouwd kan worden als een versterking van het huiselijk geluk, kan het worden overge stapt, dat de Voorz. de gemeente ver liet. Spr. hoopte dat dit huwelijksleven hem lange tijd geschonken moge veror den. De inhoud van de rede van de voorz had in grote trekken sprekers waarde ring. Het is goed dat we erkennen dat het leven van God komt en in Zijn dienst moet worden besteed. We heb ben een dienende arbeid. God geeft ons het stoffelijk leven om met onze gees telijke gaven te dienen. Alle vraagstuk ken worden daarom beheerst door onze principiële visie. Onze levensbeschou wing zal ons stimuleren ons te geven aan de stoffelijke vraagstukken der ge meente. Allen zijn we bereid beslissin gen te nemen die voor de stoffelijke en geestelijke belangen der gemeente nodig zijn. Het verschillen van principes heeft nimmer geleid tot persoonlijke minach ting, doch er is steeds waardering van ieders mening geweest. Er is een stre ven deze goede verstandhouding te be stendigen en God geve U, eindigde spr. met de Wethouders, Secretaris en Ge meentepersoneel in het belang der ge meente werkzaam te kunnen zijn. De Voorz. dankte mede namens zijn Echtgenote voor de wensen t.a.v. zijn koperen bruiloft. In verband met de te verwachten be langstelling heeft hij gemeend te moe ten vertrekken. Ik hoop, zei spr. dat we het gezellige en gelukkige huwelijksle ven dat we hebben, ook in de komende jaren mogen bewaren. Eveneens hoopte sp. op de goede samenwerking met de raad, waaraan hij geenszins twijfelde. De notulen werden daarna vastge steld. In zijn mededeling van afwezigheid had de heer Koppelaar verzocht in het vervolg omtrent het tijdstip van de raadsvergaderingen rekening te houden met de gemaakte afspraak. Ook de he ren V. d. Waal en Beversluis drongen daarop aan, doch de Voorz. zei dat deze vergadering noodzakelijk was in ver band met de benoeming leden Gascen- trale, wat vóór 1 Febr. plaats moest hebben. Dhr v. d. Bnig:ge zag in tussentijdse vergaderingen dan liefst alléén maar punten behandeld, die geen uitstel kun nen lijden, doch de hoofdagenda op de vastgestelde avond te behandelen, waar mede de Voorz, zeide rekening te zullen houden. Van de heer van der Slik was be richt ingekomen, dat hij ontslag nam als lid van de Raad en mitsdien als lid der Drinkwaterleiding. Dit werd aan vaard onder dank voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gedaan. De heer W. Bakelaar en Mevr. Dirkx- Rooijmans zonden bericht, dat zij hun benoeming als raadslid niet wensen te aanvaarden. Van de commissie beheer Gasfabriek was een mededeling inzake de verhoging gastarieven, welke noodzakelijk was in verband met de prijsstijging der kolen. Deze verhoging had in feite 2 et per MS moeten zijn, doch door aanwending van een •gedeelte van de winst der fabriek is een gemiddelde verhoging van 1% per M3 toegepast. Dhr V. d. Waal vond de verhoudingen van deze verhoging onbillijk omdat de zwaarste druk op de kleine man komt en de industrieprijs niet verhoogd is. De Voorz. zei dat de mensen met de smalle beurzen onder het tarief van 11% cent vallen en de heer v. d. Brugge lichtte toe, dat de industrieprijs wel ter dege bezien was. Zou door verhoging van die prijs het gasverbruik terug lo pen door is de schad valt blijvei hetzelfde jiing van De Vooi ken, dat o) verhoging Toch ble houding hierover b: ren, doch attent, dat betrof en schap heef Een bezi reinigingsb werd niet vriji de be d. Berge den voor In dit versluis ne gen. Bij maakt he zijn er w taald beho De Voor stonden, d lijk is met belasting, ruggrijpen er dan nog worden on Op een er met de wie er van de Voorz. nieuwe diflj lasting tel betaald al gemaakt. Itomen al ingesteld. Dhr V. getracht v komen do gooien, ws bruik van belastingv Dit laai ■bewoners erg royaal ven te sr w^orden oj Enkele daarna va post van van een Rockanje d. Bru aan verbo ten laste Elke ondf zijn vergt nieuwing vragen. De Voo] sus gewe zonder 01 Inspectie. Dhr V. Tiit, dat, wijs ook i kosten va worden a Voorz. ju Als lid Schoolver V. d. Wa In de VS van behei Lente bei Bnigg» ook de r der open_ trekken. Onderti; thee bin: .gewoontel (.kruudp: „De ril „Dat "Wethoudi de onver bereid h' laatste vi en de pe betgeen 5 •den geda Een Regeling "Werd vas Dhr V. Jiiet al t idle naar Verbeter^ te kenneM géén pos „Het i: „Geval V Dhr J Brugge dat het Ze moeil'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6