Plaatselijk Nieuws ZÏLMETA J. Keuvelaar UIT VOORRAAD G£RO ZILVER Middelharnis Nieuwe Gasdirecteur benoemd ASCOFiN laMetten, Bladz. 2 „EILANDEN-NIE UW S" Zaterdag 29 Januari 1949 MIDDELHAKNIS Predikbeurten Ned. Herv. Kerk, v.m. 9 en nam. 3 uur Ds Goedhart in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Geref. Kerk 2 x Ds Zeil- stra. Chr. Geref. Kerk 2 x Ds de Jong. Geref. Gem. v.m. 10, nam. 2.30 en sav. 6.30 uur Cand. J. W. Kersten van Rot terdam. Geref. Kerk (Art. 31 KO) v.m. 10 en nam. 5.30 uur lezen. Onze vroegere predikant Ds L. Blok thans te Kampen heeft een beroep ont vangen naar Zeist. Op de passagierslijst van het uit Ba tavia komende s.s. Waterman, hetwelk Zaterdag te Rotterdam wordt verwacht komt o.m. voor de naam van A. T. Ha- ger behorende tot de (militaire vaste staf), wonende Oostervoorgors alhier. Door de voorzitter van het stembu reau is bij publicatie bekend gemaakt dat de lijst voor de verkiezing van een lid der gemeenteraad, wegens bedanken van J. V. d. Slik, voor een ieder ter ge- meentesecretarie ter inzage is neder- gelegd. Westdijk Telefoon 167 Naar wordt gemeld heeft de Min. van Verkeer e.a. in de Tv/eede Kamer de mededeling gedaan, dat, voor het trampersoneel een loonregeling op komst is. Thans is reeds het college van Rijksbemiddelaars er bij betrokken. R.T.M, personeel houdt goeden moed, Een welbekend plaatsgenoot jubileert Op 5 Februari a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer J. J. Tielenjan, chef van de Albert Heijn winkel, West- dijk 328 te Middelharnis, bij Albert Heijn in dienst trad als bediende te Ber gen op Zoom. Na drie jaren volgde reeds zijn aan stelling als filiaal-chef te Middelharnis, waar hij nu dus reeds 22 ja,ar ten dien ste staat van zijn vele tevreden klanten. Waar zijn leven zo nauw verbonden is met Middelharnis en omgeving, twij felen wij er niet aan, of de velen, die hem kennen, zullen deze dag van hun sympathie blijk geven; het zal chef Tieleman aan warme belangstelling ze ker niet ontbreken. Sollicitaties voor de betrekking van gemeentetaode-schoonhouder van het ge meentehuis en bijgebouwen kunnen tot 5 Febr. a.s. nog worden Ingezonden bij de Burgemeester. E.H.B.O.-Wedsti-ijtl gaat niet idoor. E.H.B.O. wedstrijd op Plakkee gaat niet door, op Zaterdag 29 Jan. 3 uur in de Gr. van Prinsterer School, v/egens gebrek aan doktoren, daar deze momenteel overbelast zijn met patiënten. Datum waarop de wedstrijd zal plaats hebben wordt nader bekend gemaa.kt. MIÖBELHARNIS De Kiesvereniging tier Staatk. Geref. Part'j komt lieden Vrijdagavond half aclit bijeen in. ile consistoriekamer der Geref. Gemeente alhier. Alle leden en ook toekomstige leden worden opgewekt deze vergadering bij te wonen. (Adv.) SOMMELSöïJK De auto van de heer Saers kwam door de gladheid van de weg te slippen en geraakte in de sloot aan het Dirkslandse Korteweegje. De kraanwagen van de heer W. Knöps te Middelharnis heeft de auto, die enige inateriële schade had, v/eer op de weg gebracht. Het verzoek van M. Bogerman wo nende Tuinstraat 300, tot het inrichten van een machinale houtbewerking van het perceel aan de Z. Achterweg, bene vens het plaatsen ven een electro-motor van 3 pk is door B. en W. ingewilligd. MKLÏSSANT Predikbeurten. Geref. Kerk Art. 31 K.O. nam. 3.15 uur lezen. De commissie van de gasbedrijven Middelhamis-Sommelsdijk en OostFlak- kee hebben in een Woensdag gehouden vergadering te Middelharnis tot Direc teur van het Centraal Gasbedrijf in de vacature J.. H. Dijkers benoemd de heer F. C van Leeuwen, thans directeur van de gasfabriek te Appirigedam. MBLISSANT 3.000.voor een muzielrtent. De bazar ten bate van een nieuwe muziektent heeft ruim 3.000 opgebracht. HEKKINGEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk Ds Klootwijk. Geref. Gem. 2 maal lezen. De smidsknecht A. V. had het onge luk met een schroevendraaier zodanig door zijn hand te steken, dat genees kundige hulp m.oest worden ingeroepen. A.s. Dinsdag 1 Febr. hoopt des sav. half zeven in het gemeentelokaal de Landarbeidersvereniging haar jaarver gadering te houden, waarin als spreker voor haar zal optreden de Weled. Heer van Vliet uit Westmaas, met als onder werp „Landonteigenen." STELLENDAM Op de gehouden jaarvergadering der Chr. Zangvereen. S.D.G. bracht een gehouden collecte vooi' de Niwin 23.20 op. Alhier zal bij genoegzame deelname een gymnastiekvereniging worden opge richt, degenen welke hiervan lid willen worden kunnen zich opgeven bij C. Noordhoek Cz. en A. Human Az. Deze week zijn verschillende vissers van hier met hun vaartuig behulpzaam geweest bij het lossen van het omhoog gevaren graanschip bij Hoek v. Holland. Door verschillende grote vissersvaar tuigen zijn deze week duizenden kg ha ring aangevoerd, welke met auto's ver voerd werden naar verschillende plaat sen om, gerookt te worden. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 10 uur Ds Verweij en S3,v. 6 uur Dhr Bouman. GOBDEKEBDB Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en sav. 6.30 uur Ds Steur van Oviddorp. (voorm. H. Doop.) De muziekv-ereniging Apollo zal op 30 April a.s. deelnemen aan het Inter nationaal Federatief concours te Aals meer in de Afd. Uitmuntendheid. Ouders die hun kinderen wensen te laten dopen kunnen hiervan aangifte doen Zaterdagavond 8 uur in de nood- consistorie. De verkoop van zitplaa,tsen in de Ned Herv. Kerk heeft f 197.opgebracht. De boekhouder van de Ned. Herv. Kerk alhier dhr Corn. Soetenian heeft van iemand die onbekend wenst te blij ven 5.ontvangen ten bate voor de kerk, waarvoor de onbekende gever har telijk dank v/ordt gezegd. Algemene ïjedenvergatlersng der ver eniging IJsclub Vooruit te Goedereede op Dinsdag1 Febr. 1949 sav. 7.30 uur in hotel de Gouden Leeuw. Agenda. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rekening en Verantwoording penningm.., 4. Eestuurs verkiezing wegens periodiek aftr. van de heren D. Luime en M. v. d. Wende (herkiesbaar) en D. Lokker (niet her kiesbaar) 5. Verkiezing van 2 leden der baancommissie wegens per. aftr. van de heren M. de Bloeme en H. Strmik. 6. Vaststelling contributie. 7. Rondvraag en sluiting. Opkomst gev/enst. Het bestuur. OÜDDORP VEBSLAG Tentoonstelling der Komjnen en Pluimveevereniging Nut en Genoegen te Ouddorp. Deze vereniging hield weer haar jaar lijkse tentoonstelling. Het aantal inzen dingen was dit jaar vrij groot, nl: een 180 nummers met 220 dieren. De opening in de Oude School vond plaats door Burg. Kleijnenberg, die de talrijke bezoekers opwekte, deze actie ve en mooie vereniging haar steun niet te onthouden, en gezien de goede resul taten, welke hier werden getoond, mag wel worden verwacht, dat de financiële steun niet zal ontbreken. Door de secr. werd de Burg. dank ge bracht voor zijn bereidwilligheid, deze tentoonstelling te willen openen, en voor de ondervonden medewerking, waarna een stroom van bezoekers de paden tus sen de kooien vulde. Als keurmeesters hadden gefung-eerd: Dhr Pleit voor de kippen en dhr va,n Maanen voor de konijnen. In de afd. kip pen werd 4 maal het hoge predikaat Z. G. gegeven, in de afd. konijnen 10 maal Z. G. Verder werden nog vele die- rer» onderscheiden met G. G. en G. Over 't algemeen werd zeer straf gekeurd. Hier volgen de gewonnen ereprijzen: Afd. konijnen: Beste ram grote ras sen: kooino. 127 met Wit VI. Reus, eig. Adr. Koek. Beste voedster grote rassen kooino. 142 eveneens wit VI. Reus, eig. A. van 't Geloof. Dit dier bleek later de beste van de gehele afdeling te zijn, een prestatie, waar de eigenaar met recht trots op kan zijn. Beste ram middenrassen was kooino. 164, een blauw Weener van H. Westdijk. Beste voedster middenrassen kooino. 168 Wit Rex konijn van P. Voogd Dz. Beste ram kleine rassen was kooino. 177 Kleine Zilver van A. van 't Geloof, en beste voedster kleine rassen eveneens een Klein Zilver van C. van Poortvliet. Afd. kippen. Het beste Trio was kooi no. 4 de Zilver-zwart geleverde van E. van der Bok. Het beste koppel werd kooino. 14. Goudpellen van G. van Kop pen. En het beste enkele no. werd kooi no. 34. Zilver Duckwih Leghorn van Joh. van der Bok. Hoewel het aantal bezoekers van deze tentoonstelling ook dit jaar weer zeer groot was, vernamen wij van het be stuur, dat het financiële resultaat nog een flink tekort opleverde, hetwelk te wijten was aan het feit, dat geen toe stemming kon worden verkregen tot het houden ener verloting, zoals vroeger ge beurde. De vereniging kan dat op de duur niet volhouden, en een meer soepele houding van het gemeentebestuur in doeltreffend middel ter bestrijding van Hoofd, Griep, Kies en Rheu- matische pijnen, 50 et per buisje in Wed. Kurvinks Drogisterij te Ouddorp. deze zou de Vereniging gaarne zien. Met uitzondering van de Burgemees ter laat dat te wensen over. Het voortbestaan van deze mooie en nuttige vereniging ligt dus feitelijk in handen van het gemeenteebstuur, en het bestuur hoopt dan cok, dat van 't na jaar deze onontbeerlijke medewerking zodanig wordt gegeven, dat Nut en Ge noegen haar werkelijk nuttige werk zaamheden tot verdeling van pluimvee en konijnen kan blijven voortzetten. (Verslagg.) OUDDOKP In de gemeente Ouddorp zijn thans 20 v/erklozen in de' overbrug gingsregeling opgenomen. Ter bespreking van bouwplannen e.d. houdt de gemeentearchitect elke Woens dagm^orgen van 10.3011.30 uur zitting voor het publiek. Van 24 t.m. 26 Februari wordt al hier op initiatief van enige ingezetenen, een bazar gehouden ten bate van de Ouddorpse jongens, die in Indië zijn. Men kan zijn gaven bezorgen bij Chr. Mierop aan de Koolweg. Een Belgische viskotter, die bij Bres- kens wegens machinedefect in nood ver keerde, werd door de Gebr. van Noord de haven binnengebracht. NIEUWE TONGB Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. en sav. Ds v. d. Kooij. (Voorm. H.A. en sav. nabetr.) Ten behoeve van de Ned Herv. J.V. „Unum Necessarium" zal a.s. Maandag 31 Januari spreken in de Ned. Herv. Kerk Ds Steur van Ouddorp. Dhr D. N. C. Prince werd benoemd in het bestuur van de Plakk. Bakkers- vakcominissie. Binnen 8 dagen dient het aangifte biljet van de hondenbelasting dat huis aan huis werd rondgebracht terugbe zorgd te worden ten gemeentehuize. Ook al is men niet in het bezit van een hond. Velen zondigen nog tegen de ver keersregels in het dorp, daar zij het één richtingsverkeer niet in acht nemen. Dit heeft B. en W. genoopt nogmaals een waarschuwing te plaatsen, doch dit is de laatste en overtreders worden dan ook gestraft. De werkzaamheden aan de cicliorei- drogerij „De Onderneming" zijn ten ein de. De werkzaamheden duurde verschil lende weken langer als als andere sei- zoens door de grotere aanvoer. A.s. Zondag 30 Januari zal in de Ned Herv. Kerk de maandelijkse collecte worden gehouden. Mej. J. Bom had j.l. Dinsdag het ongeluk van een trap te vallen. Zij liep hierbij diverse kneuzingen op en inoest zich onder doktersbehandeling plaatsen. Wij vernemen, dat men momenteel pogingen in het werk stelt om in de cichoreifabriek aardappelen te drogen. OUDE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. Ds Sonnenberg en sav -, Ds Koele. OOLTGENSPLAAT Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 9.30 uur Ds Post- ma van den Bommel en sav. 6 uur Ds Sonnenberg. Geref. Kerk v.m. 9.30 en sav. 6 uur Ds van Anker van Delft. Ger. Gem. 9*30 en 6 uur lezen. De maandelijkse collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden heeft de som van 117.40 opgebracht. Bij de gehouden collecte ten bate van de plaatselijke vereniging contact Oolt- gensplaat-Indië der jaarvergadering der J.V. en M.V. heeft deze week de som von 37.opgebracht. Bevorderd. Onze vroegere dorpsge noot dhr A. Korteweg Wz. is bevorderd tot sergt -timmerman bij de Kon. Mar. Geslaagd. Onze dorpsgenoot I. van Oostende Kz. slaagde te Rotterdam voor j associatie diploma boekhouden. DEN BOMMEL Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 dhr Smit van Heemstede en sav. 6 uur Ds Postma. Geref. Kerk v.m. 10 en nam. 3 uur Ds AUard van Baarn. STAD AAN 'T HARINGVLIET Pre dikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 9.30 en sav' 6 uur dhr Smit van Heemstede. Geref. Kerk v.m. 9.30 en sav. 6 uur dhr Siebema van Rotterdam. Geref. Gem. 3 X lezen. -O- SPRAAK- EN STBMVBRBETERING OP DE SCHOLEN De toepassing van Spraak- en Stem verbetering, die intensief wordt toege past op de Lagere Scholen, door het iJ bekende Instituut te Middelharnis, heeft»! de instemming van de Inspecteur van het L.O. in de Inspectie Brielle. Genoemd Instituut ontving van de Inspecteur het volgende schrijven: Met grote belangstelling heb ik Uw actie voor spraak- en stemverbetering op Goeree en Overflakkee gevolgd. Ik ben ervan overtuigd, dat Jiet van groot belang is voor de opgroeiende jeugd, dat zij reeds vroeg worden gewezen op de fouten, die hen op dit gebied aan kleven. Daartoe is het noodzakelijk, dat zij zich stellen onder deskundige lei ding. Wordt deze materie niet vroegtij dig aangepakt, dan kan het remmend werken en de toekomst van het kind zeer ongunstig beïnvloeden. Het verheugt mij dan ook, dat Uw Instituut voor spraak- en stemverbete ring zich zo intensief m_et deze zaak bezighoudt en tijd noch moeite spaart om de belangen van onze kinderen te behartigen. ------O------ Besparingsvrijstelling Vermogensaanwasbslasting. Tot nog toe v/erd bij het opleggen van aanslagen in de Vermogensaanwas- belasting in het algemeen slechts reke ning gehouden met aftrek van een vast bedrag ad 5000.plus een bedrag wegens normale besparing. Vaststelling van de hoegrootheid van deze bespa ringsvrijstelling is zeker geen eenvoudi ge zaak en zowel Belastingconsulent als Inspecteur zullen in het algemeen geen van beiden bevrediging hebben bij het lukraak vaststellen van dit bedrag, omdat én voor de Staat .én voor belas tingplichtige het verschuldigde belas tingbedrag al gauw van belang is. Tot nog toe waren er voorschriften die tot vereenvoudiging noodden en werden toegepast, indien daartoe een verzoek bij de Inspecteur werd inge diend! Deze voorschriften kwamen er echter veelal op neer, dat tóch niets boven 5000.werd vrijgesteld. Op dit laatste werd de Minister geatten deerd bij de behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp van v/et tot wijziging der Vermogensaanwasbelas- ting, hetgeen tot gevolg heeft gehad dat thans voorschlrften zijn gegeven, waar bij in het algemeen in plaats van 5000 een bedrag van 6000 kan worden vrij gesteld, hetgeen voor de Vermogens- aanwasbelasting-betaler, die zijn aanwas uit bedrijf, enz. verkreeg, een voordeel geeft van ,f 500. Aldus weer een tegemoetkoniing, die velen, vooral op Flakkee met de goed kope vruchten van het ogenblik, zeer welkom zal zijn. Lid Ver. Ved. Inst. v. Belastingc. P. Troost,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2