TRUCKS TAALE toeUtinq Buitenland GEWEIGERDE MEDITATIE Op dezen zal Ik zien 31/2/ 6 en 7 fons DODGE DEALER Telef. 95, Sommelsdijk niEui/s Bureau: PriBS Hendrikstraat 122c i MiddelhamJs, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OF GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 29 JANUARI 1949 21ste JAARGANG No. 1790 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De gemeenteraad van Ooltgensplaat sedert enige tijd onvoltallig. Door het irrij plotseling overlijden van de heer van per Wouden, die zitting had voor de Partij van de Arbeid viel er een Wethou- Serszetel open, terwijl er door het be- Banken van de heer A. de Vos Az., die ^eel van de A.R.-fractie uitmaakte, ook pen raadszetel ledig kwam te staan. In peze vacatures moest vanzelf zo spoedig nogelijk worden voorzien en zo kwamen Öan ook in de verleden week gehouden l'aadszitting de geloofsbrieven van twee iiieuw benoemde leden in onderzoek. Met de toelating van de heer K. van Dostende in de vacature de Vos liep het king van stapel, doch over de toelating Van de heer P. v. d. Vliet in de vacature d. Wouden waren de meningen verdeeld. Wat was toch het geval? De candi- daten van de lijst van de F. v. d". Arbeid ilie voor benoeming in aanmerking kwa- nen, hadden zich tot de laatste toe te- uggetrokken. 'Het heeft er alle schijn van, dat zij zich bij de verkiezingen jslechts als figuranten op de lijst lieten gebruiken, want nu het er op aan kwam om daadwerkelijk deel van de raad te gaan uitmaken, durfden zij blijkbaar de consequenties daarvan niet aan. Zoals l^ezegd, ook de laatste candidaat, de heer v. d. Vliet, bedankte voor zijn be noeming. Toen dit het raadslid A. de Vos Jz. |ter ore kwam, heeft deze zich volgens zijn uitlatingen in de raad gehaast om ije heer v. d. Vliet onder het oog te J)rengen, dat door zijn bedanken de zetel fan de P.v.d.A. een andere fractie ten ieel zou vallen. Drie uren later had de teer v. d. Vliet zijn bedankje ingetrok- Iken en op de formulieren laten invullen, Idat hij zijn benoeming zou aanvaarden. lEn daarmede nam de commissie van on- Iderzoek zijner geloofsbrieven nu juist Igeen genoegen. Men oordeelde, dat het [niet aanging eerst te bedanken en na het [indienen van de stukken daarop terug te [komen. Met overgrote meerderheid werd |dan ook besloten toelating te weigeren. Het geval, dat zich hierdoor te Oolt- Igensplaat voordoet, is uniek in de ge- iBchiedenis. Zoiets komt zelden of nooit ivoor. De voorzitter van de Raad meen- [de dan ook te Aveten, dat er in deskim- [dige kringen over een aangelegenheid als deze verschil van mening bestaat. Oe vraag is of het bedanken of aanne- aen al rechtsgeldig is wanneer de stuk ken bij de burgemeester binnenkomen, bf dat de rechtsgeldigheid pas ingaat, vanneer de stukken op de raadstafel liggen. Vermoedelijk zal de afgewezene wel P;egen zijn niet-toelating in beroep gaan. Volgens art. 33 der gemeentewet be- istaat de mogelijkheid dat de niet-toe- g^elatene tegen de beslissing van de raad bezwaren bij Gedeputeerde Staten kan ndienen. Dit moet binnen acht dagen na de afwijzing geschieden. Gedeputeer de Staten doen biiuien 14 dagen uit spraak, waarvan zowel»aan de raad als aaji de niet-toegelatene bericht wordt gedaan. Berust men niet in deze uit spraak, dan, kan de raad of de niet-toe gelatene gedurende 14 dagen daarna weer in beroep gaan bij de Kroon, die zo spoedig mogelijk hun beslissing aan Gedeputeerde Staten meedelen. Gaat de heer v. d. Vliet dus in beroep, dan zal de beslissing van Ged. Staten of, indien het nog hoger gezocht wordt, Tan de Kroon moeten worden afgewacht. Wanneer van hoger hand de heer v. d. Vliet in het ongelijk zou worden ge steld, komt dus deze zetel van de Partij van de Arbeid te vervallen en zal deze volgens art. 41 der gemeentewet aan een der andere partijen worden toege wezen. In dit geval zou deze zetel dan aan de C.H. fractie worden toegewezen. Wij zijn mèt de Raad en de Platenaars nieuwsgierig, hoe het uiteindelijk met dit geval zal aflopen. Komt er in de toekomst nog eens'een dergelijke situatie voor, dan kan Oolt gensplaat als voorbeeld dienen! -------O------ Engeland. Woensdagavond heeft er in het En gelse Lagerhuis een zeer spannende ver gadering plaats gehad. Minister Bevin had voor het Parle ment zijn beleid inzake Palestina te verdedigen. Bevin ging uit van het standpunt, dat het Verenigde Koninkrijk had te waken voor de veiligheid in het Nabije Oosten. Hij wees op het feit, dat de Arabieren de Engelsen steeds hadden geholpen, vooral in de laatste wereldoorlog. De overwiiming van het achtste leger was voor een groot deel mede te dan ken aan de hulp der Arabieren. Uit dien hoofde, zou Engeland getrouw zijn aan gegane verplichting tegenover deze lan den na komen. Indien het onverhbopt mocht gebeu ren, dat de strijd in Palestina opnieuw zou ontbranden, dan moest Israël er re kening mede houden, dat Engeland heel moeilijk afzijdig zou kunnen blijven. Churchill heeft Bevin heel ernstig aangevallen. Eerst prees hij zijn kordate houding tegenover de communisten, doch zijn overig beleid heeft het moeten kennen Hij beschuldigde de Engelse regering er van dat zij steeds de zaak verkeerd aanpakte. Hierdoor haalt Engeland zich de haat op de hals van Joden en Ara bieren, alsmede de minachting van de gehele wereld. ChurchUl verweet Bevin, dat hij voor ingenomen was tegen de Joden en de Arabieren begunstigd. Het verloop was Bevin geheel tegengevallen, daar hij had gedacht dat de Arabieren het zouden gewonnen hebben. Zelfs zeide Churchill dat deze dom heid haar weerga niet vond in deze mo derne) tijd. Volgens Churchill was de vestiging van de Joodse staat een grote gebeurte nis in de wereldgeschiedenis. Dit feit moest niet gezien worden, noch gemeten worden naar de vergankelijke factoren van deze tijd, maar beschouwd in het licht van duizenden jaren. Over het beleid van Bevin werd stem ming gevraagd. De uitslag was: 283 stemmen vóór 193 stemmen tegen 50 onthoudingen. Hét gerucht gaat dat deze kleine meerderheid voor Bevin een aanleiding zou zijn, om af te treden. Mogelijk is het dat hij 'wél in de regering blijft maar aan een ander departement zaJ komen. Palestina. Zeer waarschijnlijk zal Vrijdagavond de uitslag bekend zijn, van de verkie zingen welke in Palestina zijn gehouden. De partij Mapai, die wij kunnen be schouwen gelijk aan de Engelse Labour partij, zal phn. 35 procent van het aan tal stemmen halen en de sterkste partij zijn. Daarop volgt een arbeiders partij, die vrij communistisch zouden kunnen noemen, maar weinig met Rusland te maken wil hebben. Dan volgen de Liberalen en twee godsdienstige groepen. Hoewel deze twee laatste groepen slechts 25 tot 30 procent sterk zijn, toch hebben zij gro ten invloed, omdat de Jood toch altijd nog min of meer gevoelig is voor de Joodse godsdienst. Verwacht wordt, dat gelet op de be sprekingen op het eiland Rhodos, ver schillende landen er toe over zullen gaan, om Israël te erkennen. China. Het gaat er in China eigenaardig naar toe. De Chinese regering heeft zoals wij vorige week hebben vermeld vredes-on- derhandelingen aangevraagd. De communisten hebben hierop nog niet geantwoord maar gaan door met het innemen van strategische posities, om de hoofdstad Nanking in te nemen. Zij schgnen daarmede het doel te heb ben om de Nationale Regering geen ge legenheid te geven over de vrede te praten, maar haar eenvoudig een alge hele capitulatie af te dwingen. Maar op dezen zal Ik zien, op de arme en verslagene van geest en die voor Mijn Woord beeft. (Jesaja 66 2b.) II. 't Is Gods getuigenis, dat eeuwig ze ker is en slechten wijsheid leert. Naar dat Woord des Heej-en zullen vrij allen geoordeeld worden. Wat is nu het beven voor Gods Woord? Beven voor Gods Woord, dat wil zeggen, dat Woord aan te nemen als het getuige nis Gods en dat niet uitwendig, ver standelijk maar omdat de Heilige Geest getuigenis geeft in ons hart, dat Gods Woord de waarheid is. Beven voor Gods Woord dat wit zeggen, Gods Woord als z ij n rechter leren kennen en zich gans veroordeeld te zien in de vierschaar van Gods Woord. Die weduwe uit de dagen van de pro feet Eliza had niets dan schuld, grote schuld. De schuldeisers drongen bij haar op betaling aan. Hoe beefde zij voor hun woord, hun dreiging! Wanneer een zondaar in de weg der ontdekkende genade een arme en ver slagene van geest wordt, leert hij beven voor Gods Woord. Beven voor Gods Woord dat vril zeggen, Gods Woord lief te krijgen, gelijk de dichter uitroept in de 119den Psalm: „Hoe lief heb ik uw wet. Zij is mijn vermaking de gan se dag." Dat geldt zowel van wet als Evan gelie. Dat is wel zeer wonderlijk. Het Woord des Heeren toegepast door de Heilige Geest ontdekt, ontledigt, ver oordeelt, werkt een arme en verslage ne van geest en in die weg leert Gods kind dat Woord dierbaar te achten. Beven voor Gods Woord dat wil zeggen, een ernstigvoor- nemen des hartente hebben om naar lichaam en ziel, voor tijd en eeuwigheid, door de genade Gods zich naar dat Woord te schikken en voor Gods Woord op te komen. In welk een engte werd Luther een maal gedreven, toen hij van alle zijden door vijanden omringd werd. Maar zie de Heere geeft hem te spreken. Hij mag getuigenis afleggen van de hope, die in hem is. Hij mag een beroep doen op Gods Woord en be vende voor 's Heeren Woord roept hfl uit: „Het Woord zullen zij laten staan." Schipperen en plooien, dat wil men in onze tijd. Beven voor eens mensen woord, daar is het vol van. Maar waar wordt ge vonden dat beven, dat opkomen voor Gods Woord door de genade van de Heilige Geest? De Heere belooft: „Op deze zal ik zien, op de arme en verslagene van geest en die beeft voor Mijn Woord." De Heere ziet van eeuwigheid op dat volk, dat Hij zich ten eigendom verko ren heeft, met een oog van welbehagen. Daarvan getuigt 's Heeren Woord: „Ik heb u lief gehad met een eeuwige lief de. Daarom heb Ik u getrokken met goedertierenheid." Ds L. (Wordt vervolgd) Nu deze. toestand^ 2;over gekomen is, kan men vérschiHëndè beschouwingen lezen over de vermoedelijke toekomst in het Verre Oosten. Rusland zal deze kans niet onge- bruUit laten voorbijgaan want zijn in vloed in China is van zeer grote bete kenis voor de verdere ontwikkeling van het Communisme. Amerika dat zich stelt tegenover Rus land heeft zijn kans in China geheel voorbij laten gaan en tracht nu in Japan een beschermer te vinden tegen Moskou. Amerika ziet geheel voorbij, dat de Japannezen bij de Aziatische volken, niet gezien zijn. Duitsland maakte in de oorlog ook reclame met „het grote Duitse Rgk" en „Europa voor de Europeanen". Zo maakten de Jappen reclame met „Azië voor de Aziaten.'" De door hun bezette volken hebben er van gelust, en weten er van mede te praten welke vrijheid zij zouden hebben verkregen. Daarom zien zij niet gaarne dat Amerika Japan op het paard helpt, en leggen soms eerder een neiging aan de dag voor voorkeur voor Moskou, dan voor Japan. Wanneer wij al dergelijke beschou wingen lezen, dan vervult vrees meer malen het hart. Toch zouden wij op al deze dingen veel meer acht moeten slaan, omdat de Schrift in vervulling gaat, en al deze gebeurtenissen moeten medewerken, tot dat einde, dat God de Heere in Zijn eeuwigen Raad heeft bepaald. Parijs. Te Parijs is momenteel het proces gaande tussen Kravchenko en het blad Les Lettres Frangaises. Het boek van Kravchenko getiteld: „Ik verkoos de vrijheid'" is overbekend. Het genoemde Franse blad, dat com munistisch getint is, heeft in een sirie artikelen gepoogd uiteen te zetten, dat het boek uit louter leugens bestaat, en dat het niets anders is, dan propaganda materiaal vóór Amerika en tegen llus- land. Kravchenko voelde zich hierdoor beledigd en heeft een eis tot vervolging en schadevergoeding ingediend. Uit de beknopte verslagen die wor den gepubliceerd, krijgt men nu niet be paald de indruk, dat dit proces op een verheven wijze gevoerd wordt. De belangrijkste zittingen moeten echter nog aankomen, en met grote be langstelling worden deze tegemoet gezien. binnenkort leverbaar met benzine- of dieselmotor.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1