JCioJbeKg^ud AfbaKening Zaadteelt- gemeaen Goeree OvernaKKee Bladz. 2 „E I L A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 29 Januari 1949 VERVOLG KEDE Ir SMEENK De heer van Eek te M'hamis meen de dat de landbouw, in tegenoverstel ling met de industrie, aan zichzelf virordt overgelaten. De berekeningen van het L.E.I. zijn aan de lage kant en men komt er alleen mee uit bij goed gewas. Deze spr. voelde veel voor een fonds vorming en niet alles op de boer af te wentelen. De heer Wiagner vroeg wat de rege ring doen zou als na een fondsvorming de prijzen door een of andere reden om hoog lopen. De voorzitter vroeg zich af, wat het bedrijfsle\%n zelf doen kan tot oplos sing van de verschillende problemen. Het nieuwe ontwerp voor de bedrijfsor ganisatie moet onder het oog worden gezien. De overheid bond het bedrijfs leven, men zag alleen heU in de gelei de economie. We moeten de overheid terug dringen van het terrein dat het hare niet is. Het bedrijfsleven zélf moet de taak op zich nemen en zal over mid delen moeten beschikken om te berei ken wat zij wenselijk acht. En bedrijfs organisatie, èn coöperatie èn fondsvor ming zag spr. voor de toekomst als noodzaak. Al zou fondsvorming voor 1949 niet nodig zijn, dan meende spr. dat het beter was dit jaar een halve heffing te betalen, dan misschien in 1950 een dubbele. Ir Smeenk gaf toe, dat men inder daad angstig kan zijn voor de rege- ringspolitiek. De regering is echter al leen verantwoording schuldig aan de volksvertegenwoordiging. De nieuwe landbouwpolitiek kan goed slagen; het gaat er maar over hoe deze geïnter preteerd wordt door de overheid. Hoe komt men tot de prijzen van varkens vlees, suiker, e.d. Als de Belgische en Ned. landbouw samengevoegd worden, wordt de spanning tussen industrie en landbouw groter en zal de druk op de prijzen ook groter worden. Bescherming van de Benelux-landbouw is nodig. We moeten het standpunt innemen, dat het nationaal inkomen redelijk verdeeld dient te worden. Dit betekent, wanneer de productie-kosten hoger worden, ook de prijzen omhoog gaan. Onze prijzen moeten in Benelux verband naar boven en België misschien iets omlaag, doch dit geeft minder kans, dat we met bui tenland kunnen concurreren. De prijzen zullen ook in de toekomst moeten geba seerd op productiekosten en lonen. Spr. vreesde moeilijkheden, die zich ook voorheen voordeden. Misschien was het beter het Zweedse systeem in te voeren, waar de landbouw de rekening van het afgelopen jaar indient en daar op worden de maatregelen getroffen. De mogelijkheid moet worden gescha pen dat de regering manipulaties t.o.v. de landbouw kan uitoefenen. Bij het streven naar de mogelijkheden om tot een redelijk bestaan te komen moet men letten op de hoofdgewassen, maar niet op de speculatieve, zoals uien en handelszaad. Aardappels afzetten via de veiling zou volgens spr. moeilijkhe den brengen. Een bepaalde prijs vast stellen zou ook teeltregeling inhoucfên. Ook heeft men te rekenen met de aard appel moeheidswet. Pondsvorming achtte spr. gemakkelij ker uitvoerbaar. Wat de berekeningen van het L.E.I. betreft zei spr. dat deze Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de bestaande rege ling tot bestrijding van kruisbestuiving bij de teelt van zaadgewassen op Goe- ree-Overflakkee op verschillende onder delen belangrijk is gewijzigd en uit gebreid. In de thans van kracht zijnde wette lijke regeling zijn gebieden aangewezen voor de zaadteelt van: Uien. (Orig. Rijnsburger, Zeeuwse bruine en Rijnsburger.) Wortelen. (A'damse Bak en Flak- keese Stomppunt.) Witlof. Cichorei. (Smouters en Lange Flakkeese.- Naast een nauwkeurige omschrijving van de afgebakende gebieden bevat de regeling voorschriften ten aanzien van de minimum teeltafstanden tussen de in de regeling genoemde zaadgewassen als mede een opsomming van de in de ver schillende gebieden verboden gewassen. Allen die op enigerlei wijze betrokken zijn bij de teelt van de hierboven ge noemde zaadgewassen wordt de raad gegeven zo spoedig mogelijk kennis te nemen van deze regeling. De Nederlandse Algemene Keurings dienst voor Groentezaden (N.A.K.G.), Laan Copes van Cattenburch 56 te 's-Gravenhage, heeft een overzichtelijke teeltafbakeningsatlas uitgegeven waar in de tekst der afbakeningsregeling, als mede een duidelijke kaart der afgeba kende gebieden is opgenomen. Exemplaren van dit handige boekje zijn verkrijgbaar bij de N.A.K.G. ad 3.- per stuk. In aansluiting op bovenstaande mede deling van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Groentezaden, be treffende de teeltafbakeningsregeling voor kruisbestuivende gewassen, wUlen vrij het volgende opmerken. 'Zoals bekend, bestaat bij de zaadteelt van gewassen waarbij de voortplanting door kruisbestuiving plaats vind, het ge vaar van verbastering. In verband hiermede moet aan be paalde voorwaarden, met betrekking tot het zo geïsoleerd mogelijk telen van deze gewassen, voldaan worden. Het kwam dan ook reeds veelvuldig voor, dat de telers door onderling over leg trachten te bereiken, aan de door de Keuringsdiensten gestelde eisen, betref fende de afstanden in acht te nemen tus sen percelen waarop de zaadvrinning van gewassen waarbij verbastering optreden kan, te voldoen. Het is in de practijk evenwel geble ken dat ondanks deze afspraken, moei lijkheden niet altijd konden worden voor komen. genomen zijn naar de gemiddelde op brengsten. De discussie werd daarna gesloten en ir Smeenk beëindigde de vergadering met dankzegging. De tot stand koming van de Bodem- productiebeschikking Kruisbestuiving opende de mogelijkheid, hiervoor een voor iedere zaadteler bindende regeling in het leven te roepen. Ten aanzien van de teelt van uien- en wortelzaad, is een dergelijke regeling reeds enige jaren van kracht; voor wat betreft de zaadteelt van witlof en ci chorei, treedt deze echter eerst thans in werking. Het ontwerpen dezer regeling ge schiedde door de Teeltafbakenlngscom- missie Goeree-Overflakkee, waarin ver tegenwoordigers van de zaadtelers van alle hierbij betrokken gewassen, zitting hebben. Het blijkt evenwel, dat alle betrokke nen bij het telen van zaden waarop deze regeling van toepassing is, nog geen kennis genomen hebben van de hierin opgenomen bepalingen. Het verdient dan ook zeker aanbeveling, alvorens defini tieve plannen te maken op welk per ceel, ja zelfs op welk gedeelte van het eiland de zaadwinning van een dezer gewassen wordt toegepast, de door de N.A.K.G. uitgegeven teeltafbakenings atlas aan te schaffen. Ten gerieve van belanghebbenden zij nog medegedeeld, dat deze atlas reeds thans op ons kantoor aanwezig is. Des gewenst kan men zich daar vervoegen, teneinde de afgebakende gebieden op de kaart, benevens de voorschriften ten aanzien van de minimum teeltafstanden, na te gaan. MiddeUiamis. J. L. Koert, Stichting „Nederlandse Uien-Federatie." EINDE TEXTIELDISTRIBUTIE INZICHT? Als de tekenen niet bedriegen, dan mag een spoedige beëindiging van de textielindustrie worden verwacht. Er is nog geen datum te noemen, daar nog verschillende problemen onder het oog moeten worden gezien die uiteraard voortvloeien uit elke opheffing van rant soeneringen. In dit geval moet de aan voer van grondstoffen verzekerd zijn en zullen er maatregelen getroffen moeten worden om de binnenlandse productie te verhogen aan de vraag naar dage lijkse verbruiksartikelen, zoals lakens, slopen, werkkleding etc. te kunnen vol doen. Doch er is een gerede kans dat dit alles binnen afzienbare tijd geregeld zal zijn. PRINSES WILHELMINA ZAL VOOR MARIJKE ZORGEN Prinses Wilhelmina zal in de tijd, dat het Koninklijk gezin naar de winter sport is, op het paleis Soestdijk verblijf houden. Zij zal dan de zorg voor het jongste prinsesje op zich nemen. NIET TE LANG PRATEN! Bij jubilea worden vaak vele en soms ook zeer plechtige redevoeringen gehou den. Dat hoort er nu eenmaal bij. En dat aanvaarden de toehoorders als iets on- vermijdelijks. Wat men echter niet als iets onvermijdelijks aanvaardt, is de lengte van dé toespraken. Als men een plechtigheid of een feestelijke bijeen komst organiseert, mag men de rede voeringen niet zo lang maken, dat de aandacht van de toehouders verslapt en de volgende sprekers in tijdnood komen te verkeren. Een dergelijk verschijnsel heeft zich voorgedaan bij de viering van het 50- jarig bestaan van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De directeur-gene raal van het Bureau hield zo'n lange redevoering, dat de Minister van Eco nomische Zaken, prof, van den Brink, zijn rede drastisch moest bekorten, ter wijl bovendien, toen de bijeenkomst zo lang duurde, er steeds meer genodigden wegslipten, hetgeen na een zekere tijd zelfs de vorm van een massale uittocht aannam. Wij vermelden dit vooral slechts om een algemene stelling uit te spreken. Dat men niet uitgaat van het feit, dat anderen, die niet zo nauw bif een instelling, een organisatie, een ver eniging, of wat dan ook, betrokken zijn, dit net zo belangrijk vinden als degenen, die midden in dat werk zitten. Hoe be langrijk dat werk ook moge zijn, mea trachtte in zelfbeperking de juiste maat te houden. En als het Centraal Bureau voor de Statistiek nog eens een nieuwe statistiek wU aanleggen, dan moet het eens nagaan, wat de gemiddelde lengfe van een jubileumtoespraak in ons landl' is. En hoeveel arbeidsuren gemiddeld ver loren gaan door de viering van jubileum. (Vrijheid en Dem.> PRINSES ELIZABETH HEEFT MAZELEN Prinses Elizabeth van Engeland lijdt aan mazelen, aldus is officeel medege deeld. De ziekte neemt volgens de me dedeling een normaal verloop. De prin ses verblijft met de kleine prins Charles in Sandringham-castle. ------O------ VEEHOUDERS OPGELET! Bij verscheidene landbouwers op ons eiland zal een streven ontstaan in de naaste toekomst meer organische be mesting voor him. bouwland beschikbaar te krijgen. Meer stalmest dus. Doch daarvoor is vee nodig. Wat het rundvee betreft kun nen zij hét zoeken in het meer aanhou den van mestvee of in het uitbreiden van hun melkvee stapel. Vooral de landbouwers die een uit breiding in de laatste richting overwe gen zou ik willen aanraden tracht dan vooral goede, als 't kan beste melk koeien te verkrijgen. Een goede melk koe die naar behoefte van haar levend gewicht en haar productie wordt ge voerd, produceert de melk per kg be langrijk goedkoper dan een matige melkkoe en een beste melkkoe produ ceert wederom aamTierkelijk economi scher dan een goede. Alleen een controlevereniging kan U de gegevens verschaffen, omtrent hoe veelheid melk en het vetgehalte van Uw afzonderlijke koeien. Nogmaals zal worden getracht tot het oprichten van een controle-vereniging op ons eiland te komen. Tot dat doel wordt a.s. Maan dag een vergadering gehouden. Veehou ders, ziet Uw belang en komt allen naar deze bijeenkomst. Ziet hiervoor de advertentie in dit nummer. Het hoofd der Landbouwschool, G. DEN EERZAMEN. 66 C door H. ZEEBERG Hij zei het met een schorre stem, ter wijl hij het groene papier van het tele gram zenuwachtig in elkaar frommelde. Dan stormde hij, zonder verder een woord te spreken het kantoor uit, riep een ledige, voorbij tuffende taxi aan. ,,Kun je mij met de meest mogelijke spoed naar Laren brengen?" vroeg hij de chauffeur, die hem vragend aanstaar de, en die zijn houding aUerwonderlijkst vond. Helno zag het en toen ging hij pas inzien, dat hij vreemd deed. „Er ligt iemand op sterven", zei hij ter verklaring van zijn vreemde houding. „Stap in, mijnheer", antwoordde de chauffeur, tevreden gesteld en be grijpend. In de auto, die spoedig Amsterdam achter zich had en toen in snelle vaart, veel te snel, op het Gooi aanreed, storm de het in Heino. Het was hem onmogelijk, zijn gedach ten te ordenen. Hij voelde, dat er een verandering op komst was, wanneer Gretha stierf. Salomons zou de hand ge heel van hem aftrekken, zijn geld terug vragen. En als hij eerlijk was, kon hij het de rechtschapen koopman niet kwa lijk nemen. Hij had het er waarlijk naar gemaakt. Maar dat betekende dan, dat hij volslagen geruïneerd was. Zijn schul den waren steeds meer gestegen. Na en kele gelukkige speculaties Saalinck had het wel goed voor gehad, had hij toen moeten erkennen waren de bla den omgekeerd en leed hij niet dan ver liezen. Saalinck, de sluwe en geslepene, was wel borg voor hem, want Salomons was er immers goed voor? Wanneer nu echter zijn schoonvader niets meer met hem van doen wilde hebben, en Heino zag dat aankomen, dan kreeg hij ook Saalinck tegen zich. En dan was hij geruïneerd. Dan was hij de zaak kwijt en stond op straat, niet wetende, wat te beginnen. Het angstzweet kwam op zijn gelaat, verwrongen van de pijnigende gedach ten, die hem omkneld hielden. Hij kon zich wel voor het hoofd slaan, dat hij Gretha niet hartelijker had be handeld. Al hield hij dan niet van haar, hij had haar, fatsoenhalve, toch wel be hoorlijker kunnen behandelen? Och, het zou alles heel anders geweest zijn, wanneer Salomons anders ware op getreden en hem meer ware tegemoet gekomen. Dan was zijn hele huwelijk an ders geweest. Dan had hij een zaak ge had, die klonk als een klok. Dan zou hij ook niet begonnen zijn aan die el lendige speculatie, die hem geheel van streek maakte, omdat hij opstond en naar bed ging met de vraag, of hij ook vrinst zou behalen. Hij was immers gaan speculeren, om baar geld in zijn zaak te hebben? ,,Je liegt jezelf wat voor, Heino Hee- rema. En dat weet je heel goed. Je hele leven sinds je in Amsterdam bent is één grote leugen. Je liefde voor Gre tha Salomons was voorgewend. Je hebt het meisje, dat je liefhad en dat ook jou liefhad, verstoten en je hebt je blind gestaard op het koude geld, dat geen geluk aanbrengt, als de zegen van God er niet op rust. En dacht je, dat 's Hee- ren zegen rusten kan op deze wijze van handelen Je hebt Hem verlaten, je hebt jezelf gebroken bakken uitgehouwen, je kent dat beeld wel. Je hebt in je over moed je verbeeld het wel zonder God in de wereld te kunnen stellen. Maar je hebt ondervonden, al heel spoedig och in Zijn vrijmachtig welbehagen doet God het soms spoedig, ook wel eens lang zaam, ook wel eens in het geheel niet, om dan in het oordeel van de dood te komen met Zijn gerechte straf! dat het zonder God niet gaat. Wat heb je al op je geweten geladen? Je leeft van leugen en bedrog. Je hele huwelijk is een leugen. En je speelt met het geld van anderen. Je speculeert. En je laat je zaak verlopen, jij, steeds zo bezield met werklust. Je bent een nietsnut gewor den. Neen, Salomons heeft geen schuld en je vrouw heeft geen schuld. Jij alleen bent de schuldige. Niemand anders. Het ontzettende slot van je heUloos streven naar het bezit van geld is dat je een moordenaar bent geworden. Want jij, jij jaagt je vrouw de dood in Heino, steeds verder weggezonken in de kussens van de taxi, als wilde hij de vlijmschei'pe, fel beschuldigende stem ontvrijken, sprong op, radeloos van angst. Hij kermde zó, dat de chauffeur het hoorde. „Ik kan met de beste wil niet harder rijden, mijnheer", zei hij, verkerend in de waan, dat zijn passagier hem tot spoed aanmaande. Heino haalde verlicht adem. Hij was blij, weer eens een menselijke stem te horen, want het was hem, of daareven alle boze geesten uit de hel op hem aan stormden. „'t Is goed", hakkelde hij. „Wij zijn er zó". (Wordt Vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 10