Plaatselijk Nieuws Sch rammetje JC&atexgO'UcL schrijft Abonneert U op ons blad! Zaterdag 22 Januari 1949 „E I L A N D E N - N IE U W S" Bladz. 3 ZIEKENFONDSPREMIE WORDT HOGER. Wij vernemen, dat de Ziekenfondsen genoodzaalit zijn liun premie voor de vrijwillige verzekering per 16 Januari 1949 aanmerkelijk te verhogen. Deze verhoging was noodzakelijk, door dat de Minister van Sociale Zaken, op advies van de Stichting van de Arbeid de bijdrage ten behoeve van deze ver- ■zekerdeii uit het fonds van de verplicht- verzekerden, voor 1949 op een aanmer kelijk lager bedrag heeft vastgesteld dan in 1947 en 1948 "het geval is ge weest. De Ziekenfondsorganisaties hebben zich onder protest bij de nieuwe regeling moeten neerleggen. Wel worden er pogingen in het werk gesteld om voor de minst draagkrach- ti.2:cn onder de vrijwillige Ziekenfonds- leden alsnog een lager premie-tarief te bedingen, waarover zo spoedig mogelijk nadere mededlingen zullen volgen. Het lijkt ons gewenst er op te wijzen, dat het van groot belang is lid van een Ziekenfonds te blijven, omdat de in de laatste jaren verhoogde tarieven voor <ie geneeskundige behandeling en ove rige verstrekkingen, waarop Zieken- fondsleden recht liebben, het practisch onmogelijk maken, dat degenen, die van laag inkomen moeten leven, het risico van hun geneeskundige behandeling zelf dragen. Voor de nieuwe tarieven verwijzien wij naar een advertentie in dit nummer van ons blad. MIDDELHARNIS Met ingang van Zaterdag 29 Januari zal de Stoomboot- dienst Middelhamis-Rotterdam. worden ■opgeheven. Het goederen-vervoer wordt overgenomen door de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij. Een stuk historie gaat met het ver dwijnen van de „Menheerse-boot" uit Middclhamis heen. MOTORONGELUK Dhr C. Hoek uit Middelharnis reed •verleden week met zijn motorrijwiel op ■de Vossemeerse Dijk en kwam tegen «en langs de weg staande telefoonpaal op. Met ernstige inwendige kwetsuren werd hij in het Ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen, nadat Dr Looysen te Tholen eerste hulp had verleend en daar bij ook nog een zware hersenschudding Tiad geconstateerd. De vermoedelijke oorzaak is, dat dhr Tï. met een over de weg hangende los geraakte telefoondraad in aanraking 'kwa.m en hierdoor de macht over zijn stuur verloor. SOMMELSDIJK Maandag 31 Januari om half 3 zal de gemeenteraad in open bare zitting bijeenkomen. BIRKSLAND De bewoners van Kra- lingtn (Sommelsdijk) hebben aan de ge meenteraad van Sommelsdijk een ver zoek gericht om vrijstelling van reini gingsrechten. MELISSANT A.s. Zaterdagavond «.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Cand. J. W. Kersten van ïlotterdam. GOBDEREEDE Door het ruwe weer hebben de vissers op de haringvisserrj geweest doch er werd weinig mee ver diend. Voor de Noordzee was het v/eer te ruw. OUDDORP Dezer dageïi hebben B. en W. aan houders van honden een aan giftebiljet voor de hondenbelasting ter .invulling doen uitreiken. De biljetten moeten birmen 20 dagen ter gemeente secretarie verorden ingeleverd. Houders van honden, die geen aangif tebiljet ontvangen zijn verplicht ter ge meente-secretarie aangifte te doen door invulling en ondertekening van een al daar kosteloos verkrijgbaar aangiftebil jet. Bij verzuim van aangifte wordt de belasting, verhoogd met 400%, nage vorderd. In deze gemeente zijn thans 20 werklozen in de overbruggingsregeling opgenomen. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat de gemeente-secretarie elke werkdag na 12 uur voor het pu bliek is gesloten. Ter bespreking bouvsrplannen e.d. houdt de gemeentearchitect elke Woens dagmorgen van 10.3011.30 uur zitting voor het publiek. Br kan gemeld worden dat door eni ge burgers alhier plannen zijn gemaakt om op 24, 25 en 26 Febr. een bazar te houden in de Oude School ten bate van onze jongens in Indië. Zij hopen op al ler medewerking en degenen die er wat voor over hebben kunnen zich vervoegen bij Jan Hoek Johz., G. Roozemond, Wil lem Bakelaar, Koudegrond B 95, Chris Mierop B 44 Koolweg, Niemand verzui- me voor dit goede doel wat bij te dragen. De afgelopen week hebben alle vis sers uitgevaren geweest, de uitkomsten waren gering te noemen. NIEUWE TONGE In Memoriam. Op 79-jarlge leeftijd overleed nog vrij plotseling na een kortstondige ziekte ten zijnen huize de heer J. v. Vliet, in Jeven president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. Reeds vaunaf 1903 was de heer van Vliet aan de Kerk verbonden, eerst als Notabel, daarna als Kerkvoogd, waarna hij toen in de plaats van J. Niekerk ge kozen werd als President-Kerkvoogd. Ook vroeger heeft de heer van Vliet in het Burgerlek leven tal van functies be kleed, zo was hij toen o.m. lid van de gemeenteraad, Voorz. van het Begrafe nisfonds „Eigen Hulp" en bestuurslid van het Groene Kruis. Aan de ouders van de kinderen die de Kleuterschool „Prinses-Marijke" be zoeken is medegedeeld, dat de school in verband met de heersende griep onder de kleuters met ingang van Vrijdag 21 Januari j.l. voor onbepaalde tijd is ge sloten. B. en W. brengen ter kennis, dat de aangifte van kinderen tot toelating voor de CL. School kan plaats vinden op Vrijdag 4 Februari a.s. van 1819 uur in de O.L. School, Ingang Nieuwstraat. De kinderen moeten voor 1 April 1949 minstens de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. STAD a.t., HARINGVLIET Schipper M. de W^achter Hz. had het ongeluk met zijn hand tussenjde motoras te geraken zodat hij ernstig aan de vingers verwond werd. Hij moest zich direct onder ge neeskundige hulp stellen. Komt daar Vrijdag de verslaggever van de krant bij me op het werk. Daar zat wat achter, dat begreep ik zo. „Mogge, Schram!" „Mogge, meneer!" „Zijt, Schram, hei joe al 'n onder werp in je hoad, waerover je 'n Dlens- dag mot schrieve?" ,,Nou, zoa half in half, mar hei joe soins wat?" „Jae, dat hawe 'k net! Joe mot aole aore artiekels mas es 'n weke op zieë zette in je mot eerst es schrieve over de Plaetenaers „Daer prakkezeere 'k nie over, m'n goeie man! Ik hawe ze daer lest al es 'n veeg uut de panne gegeve omdat ze aolerlei rommel de rioolpitten inmikte in ik glaove da 'k de Plaetse brandweer oak al es onder 't mes gehad hawe. Nee, moat, dae kom niks van in, oor. Ik wil zurge, dat ik nie net as Uule- splegel mot zegge: ik bin gehaet, mar Ik maeke 't er naer!" „Noe mot joe es luustere. Schram. Je zou wel oares praete as joe net as ik gistere ble de gemeenteraed geweest was. Dan had je gisterenaevend al 'n stikje zltte schrieve, dat zeg ik je!" „Wat hawe ze daer dan uutge- spookt?" „Wel, ze hawe eerst "n hort zitte bakkelele of ze 'n nieuw raedslld toe zouv/e laete ja of nee, omdat-le eerst op een formulier gezet had dat 'n geen raedslid wou worre, mar drie uren laeter kreeg 'n berouw in toen heit 'n 't weer deur laete krasse in d'r op laete zette dat hle 't wèl de'e. Mar de raedsleden binne daer oak niet van gistere in ze zeie: dat is knoeien In dat gaet zoa mar niet! Je kan wel ietewat aanneme in dan bedanke mar eerst bedanke in dan an- neme, dat mag nie! Nou, daer binne nog al wat woordjes over gewisseld, dat zul je wel in m'n verslag leze. ,,Mar daer mot ik toch nie over schrieve? Ik bin mar 'n messelaer in van zukke diengen weet ik totoal niks of!" „Neê, Schram, noe mot je haore. Ze hadde op 't leste 'n praetje over de boamen op de Voorstraete in toen heit de Burgemeester gezeld, dat het meer dan erg is, zoas de Plaetenaers over de nieuw geplante boamen praete. Eerst hawe ze gesmeekt om wat groen, in noe de boamen d'r staen, vinde ze 't geld weggaoien in zoal meer. Daer binne zelfs al van die jonge boampjes gerlnne- weerd. Nou, de burgemeester was 't er dan heêlemaele niet over te spreken, dat begriep je. In de raedsleden oak niet. Daer waere d'r oak al, die burgers hadde hoare zegge, dat ze d'r 't eêne in 't aore bie zouwe goale, dat de boampjes aolemaele doad zouwe gae!" Ze hawe zelfs die heêle rienk rond de gemeente, die pas beplant is, of motte sluute omdat ze benauwd binne, dat ze daer de jonge boampjes oak nie mit i'uste zulle laete. De burgeineêster vond het geweunweg schandoalig. Dan is er nog wat. Je weet wel. Schram, dat ze over 't heêle eiland probeere om, zoveul meugelijk rotten op te ruimen mit blok jes vergiftigd broad. Dan binne d'r wat mensen die d'r eige beschikbaar stelle om die blokjes rond te briengen. Dat hawe ze noe in de Plaete oak gedae, in de burgemeester had d'r bie gezeld, as ze 't nie woue betaele, dat ze de blokjes dan mar voor niks moste geve. Nou, die mensen bin daer oak van 'n kouwe kermis thuisgekomme. Ze konne d'r rotteblokjes nie kviriet. De burgers woue ze voor niks oak geeneens anpak- ke, want ze zeie dat ze geen rotten hadde of dat de hoenders in de katten d'r van doad gienge. Daer was de bur gemeester mit de raed vanzelf oak. al niet over te spreken. Vin joe noe niet, dat je daer es over mot schrieve? Dat liekent toch nergens naer?" „Nee, dat liekent naer niks! Dan heit die Burgemeester daer mar 'n slecht leven mit zukke tegensporrelige burgers, zou ik zoa dienke. Ik kan niet begriepe, dat die mensen daer nie wiezer binne. As de Plaetse plaetselijke over heid de gemeente nog 'n beetje op wil fleutere mit wat boamen in groen, dan moste 'ze daer dankbaar voor weze, dat zeg ik mar. 't Is ook al 'n bewies van weinig opvoeding om zukke jonge boampjes- te rlrmeweren. De ouwers konne beter d'r kinders op d'r harte drukke, dat ze d'r mit 'r fikken of bluuve. Ze moste begriepe, dat over 'n jaer- of wat zoa'n gemeente, d'r heel oares uut zal zieë, as die diengers wat uutgegroeid binne. Ik had gedocht dat die Plaetenaers daer wel net zoa groas op zouwe weze as op d'r moale raed- huus. Op zoa'n menlere voele burge meester in Wethouders in heel de raed d'r oak niks meer voor om wat an de gemeente te doeën, dat ka-je zoa wel begriepe. Geef ze daer noe mar es on- gellek in. In as dat waer is van die rotten, dan is dat heêlemaele treurig. Dat 'r geen rotten in de Plaete binne is natuurlijk 'n smoesje. Die binne d'r over al zat. Ze schiene d'r daer dan wel veul van te houwen in ze hawe d'r zeker geen besef van hoe schaedellk in ge- vaerlik voor de gezondheid dat onge dierte is. Mar oale Plaetenaers zulle d'r toch zoa niet over dienke?" „Nou dat weet ik nie, oor! De burgemeester heit 'r mar weinig goeds van verteld. D'r zulle natuurlijk wel mensen weze, die 't mit de burgemeester eens binne, mar 't meêrendeêl schient 'r toch mar 'n eigenaerdige mentaliteit op nae te houen!" „Ik vind het jammer voor de Plae tenaers, mar dan zal ik ze toch nog es op d'r nummer motte zette!" Misschien dat ze nog naer Schrammetje vsdlle luustere In d'r leven betere!" „Dat dacht ik oak es. Mar noe gae ik, oor! Dag Schram!" „Dag meneer!" De v.erslaggever ging weg. En ik heb ons gesprek zo maar eens opgeschreven. Nu is meteen mijn hoekje vol. Meer dan vol zelfs. Zodat ik er niets meer aan toe voeg, dan de wens, dat ook de Pla tenaars de goeden niet te na gespro ken wat meer oog voor natuurschoon zullen krijgen en vooral de jeugd het verkeerde van hun vemielzucht onder het oog wordt gebracht. En om de Plaatse ratten te vangen zal ik de rat tenvanger van Hameln wel eens sturen! SCHRAMMETJE. 65 door H. ZEEBERG „Je bedoelt het wel goed, Gretha", zei liij, zacht gestemd. „Maar het is voor je gezondheidstoestand veel beter, dat je bulten de moeilijkheden blijft. Zie nu ■eerst op krachten te komen, dan kunnen wij later altijd nog zien. Ik beloof je, als er een mogelijkheid zich voordoet, en dat kan .gebeuren, om Amsterdam te verlaten en elders te beginnen, dan gaan wij". Die belofte stemde haar tevreden. En het besluit viel, dat Gretha naar het Gooi zou gaan, om tot rust te komen. Met moeite berustte zij er evenwel in, dat het huls gesloten zou worden en hij kamers zou betrekken. Helno storifi er evenwel op, daar het heel wat kosten uitspaarde. „Nu wij besloten hebben, dat je naar het Gooi gaat, moet je niet terugkeren, vóór je beter bent", zeide hij. Anders heeft je vertrek geen zin". Gretha had gehoopt, dat Heino dien avond thuis zou blijven. Maar die hoop bleek ijdel. Zfl kon niet vermoeden, dat hij door onrust werd verteerd en dat hij steeds staarde in de gapende afgrond, waarin hij op punt stond te storten, om dan reddeloos verloren te zijn. Dus verliet Heino, voortgejaagd door een verterenden onrust, zijn huis, om naar een café te gaan, waar hij zeer ze ker Saallnck zou ontmoeten. Hij moest met die man praten, hoewel hij het lie ver niet deed, daar hij hem wantrouw de. Maar de man had een vordering op hem en hij moest hem aan het lijntje houden. Saallnck was best te spreken, nadat Helno hem voor een deel op de hoogte had gesteld van zijn moeilijkheden. Hij verkeerde in de stellige mening, dat Sa- lomons het nooit tot een schandaal zou laten komen. Welnu, dan kreeg hij zijn geld ook wel. ,,J6 moet niet direct in de put zitten", zeide hij lachend. „Kom, kop boven wa ter. Ik heb wel in erger moeilijkheden gezeten en 'k redde mij er altijd uit. Je hebt zware verliezen geleden, zó is 't le ven. Als je vrilt, kun je een goede slag slaan, die je er voor een groot deel weer bovenop helpt. En dan nóg zo'n slag en je bent weer 't heertje, 'k Weet een goe de transactie. Ik draag het risico mede. Over een paar weken hebben wij een ka pitaal verdiend". „Wat is dat?" vroeg Heino gretig HOOFDSTUK XVIII. De langzame terugkeer. Toen, het was zes maanden later, het telegram uit Laren kwam, bevelend be richtend, dat hij onmiddellijk komen moest, wilde hij zijn vrouw nog levend aanschouwen, schrok Heino toch gewel dig op. Het was vier weken geleden, dat hij haar had bezocht en toen had hij haar wel niet beter gevonden, maar toch in leder geval niet minder, 't Was zijn voornemen, over een paar weken weer eens van Zaterdag tot Maandag te gaan, hoewel hem dat niet aanlokte, daar hij niets aan Gretha had, naar hij zichzelf verbeeldde. Wanneer hij echter eerlijk met zichzelf te rade ging, welke ogenblikken van zelfinkeer veelvuldlger terugkeerden de aigelopen weken, dat moest hij beken nen, dat hij bevreesd was, om Gretha te ontmoeten. Haar mond sprak geen enkel verwijt uit. Integendeel, die glim lachte nog. Maar haar oog was één stil verwijt, zó doordringend en vlijmend, dat het hem beangstigde en pijnigde en het zgn geweten wakker begon te schudden. Het telegram uit Laren, dat hij op zijn kantoor ontving het kantoor, waaral leen nog maar een jongste bediende werkzaam, was, want de zaak liet hij aan haar lot over deed hem opschiik- ken: 't moest een vergissing zijn, licha melijk was Gretha Immers gezond? Haar zenuwen waren alleen van streek. Maar een telegram werd toch niet voor niets gezonden? Dat loog toch niet. 't Was ondertekend door Gretha's moe der. Die was dus bij haar. En Salomons Die zou allicht ook wel een telegram ontvangen hebben. Opeens greep Heino de telefoon en bel de Salomons op. 't Was vijf weken ge leden, dat hij zijn schoonvader gesproken had en dan nog maar zeer kort en za kelijk. Heino wist, dat hij bij de Salo mons geheel uit de gratie was. De stem aan de andere zijde van de draad vertelde hem hij had opzettelijk zijn naam niet genoemd dat Salo mons een kwartier geleden per auto naar Laren was vertrokken, naar zijn doch ter, die stervend was „Ruim de boel maar op", zei Heino tot het jongmaatje, dat hem verbaasd aan staarde. „En dan kun je wel vertrekken. De eerste dagen behoef je niet terug te komen, 'k Zal je wel waarschuwen." (Wordt Vervolsd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3