,Vergeet de herberg saamheid metT ESOLUTIES NAANVAARDBAAR Nederland wordt gedisqualificeerd GEMEENTERAAD DIRKSLAND Burgemeester van Heijst: Er komt een badgelegen- heid voor volwassenen. Een meevallertje. Vervoerscijfers Autobus dienst E.F.A.O. 1949 IIAI1DEI1-I1IEUW5 it de akke ichen aigde i^oor- veest et de zicht chap, asme over loop |uden, jeven Ge- J af de- |t het de telden cieerd. |t vier boom, lebben fomen door laat te hidp kind. uur. brdia" lag 29 It ver- Bn be ier dit Dat afge- ■an de Ih niet In fok- I nood- pr ge- iiikens gering kun- van hn de Ijn. De |e be— pgehe- |e pro- najaar dure fen van Jiikers- Iheven. Mjnlijk ■en per Van de |de in- eiérex- maat Ben tij- Ist wil LING 11948 Ivan de IVrouw ma een fi- lonstel- Itatieve pn suc- fer sub- ip Zon- Iprach- Een |e, door kan nood- tevens arbeid jenblik aar ia. Dem.) e Kot- Dins- van de i grond bracht. iureau: Prins Hendrikstraat 122c tiddelhamis, Telef. 17, Giro 167930 ■ostbox S. Telefoon Drukkerg 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 26 JANUARI 1949 21ste JAARGANG No. 1789 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bg' contract speciaal tarief. Amerika, China, Cuba en Noorwegen iebben Vrijdag in de Veiligheidsraad len gezamenlijke resolutie ingediend, «raarbij van Nederland gevraagd wordt, an Indonesië volledige onafhankelrjk- leid te schenken met ingang van 1 Juli |950. Deze resolutie, waarvan we hieronder Ie voornaamste punten zullen weerge ven, heeft tot strekking om Nederland bnder curatele te plaatsen, al vestigt de Redactie van sommige punten de indruk, ilsof men aan zekere Nederlandse te- grenwerpingen tegemoet wil komen. De punten der resolutie komen neer |op het volgende: a. Te komen tot vorming van een fe- [derale interim-regering per 15 Maart i.s. en het houden van verkiezingen te- g;en 1 October 1949. b. De vijandelijkheden moeten door Ibeide partijen worden gestaakt en Ne- fderland moet met de republiek samen- f werken tot herstel van de vrede. e. Soekamo c.s. moet worden vrijge laten om hen in staat te stellen hun functies te kunnen uitoefenen met in begrip van het bestuur van Djokja, waaronder wordt verstaan, dat de Ne derlandse autoriteiten de republikeinse regering alle faciliteiten zal verlenen, welke nodig zijn voor contact en overleg met alle personen in Inodensië. d. De Commissie ■^'an goede Diensten wordt Commissie der Ver. Naties, welke het gezag zal hebben toezicht te houden op de verkiezingen en steun te verlenen bij die handhaving van de vrede tijdens de overgangsperiode. Niet later dan 1 Juli 1950 zal de Sou- vereiniteit worden overgedragen. Het valt te begrijpen, dat door deze resolutie, die het karakter draagt van verregaande inmenging in het Neder lands beleid een zeer ernstige situatie is geschapen. Behalve deze „Amerikaanse" resolu tie zijn op de conferentie te New Delhi Zondagmorgen nog drie resoluties aan genomen, waarin gevraagd wordt volle dige machts-overdracht in geheel Indo nesië aan de Verenigde Staten van In donesië op 1 Jan. 1950, herstel van de republiek op 15 Maart a.s. alsmede instelling van de interim-regering op die datum. In de eerste resolutie wordt de Ne derlandse militaire actie een flagrante schending van het Handvest der V.N. genoemd en een tarting van Veiligheids raad en C.v.G.D. om een vredelievende regeling tot stand te brengen. Voorts heeft Nederland de opdrachten van de Raad niet voUedig uitgevoerd. De actie is gericht tegen de republikeinse regering, die de Kaad en verschillende ledenstaten der V.N., waaronder ook Ne derland hebben erkend. Pandlt Nehroe heeft deze resoluties aan de Veiligheidsraad gezonden, verge zeld van een begeleidend schrijven. Er is vanzelfsprekend, op deze resolu ties in ons land scherpe verontwaardi ging los gekomen. Minister Stikker heeft in een rede, tij dens het jaardiner van de Buitenlandse persvereniging te Den Haag gehouden, gezegd, dat Amerika's resolutie in In donesië alleen maar chaos kan brengen. Een zeer gevaarlijke situatie ziet hij ont staan, wanneer de verantwoordelijkheid voor wet en orde worden overgedragen op een orgaan van de V.N., dat ook niet over de nodige machtsmiddelen beschikt om er voor te zorgen dat de besluiten van de Commissie worden uitgevoerd. Dezelfde minister zeide ook verbaasd te zijn te bemerken, dat wij opeens in de ogen van de wereld van rustige, onop vallende mensen veranderd zijn in een troep kwaadaardige onderdrukkers, felle reactionnairen, die proberen met inge nieuze middelen en kunstgrepen een on schuldig, jong, democratisch volk te beroven van zijn vrijheid en geluk. Wij zijn dit volkomen met minister Vrijdagavond kwam Dirksland's ge meenteraad bijeeiL Wethouder Knöps was wegens ongesteldheid afwezig. Burgemeester van Heijst opende en sprak er in de eerste vergadering van het jaar zijn dankbaarheid over uit, dat het allen vergund was hun besturende en wetgevende taak in 1949 voort te zetten. Hij wenste dat het een rijk geze gend jaar mocht zijn en God de raads leden in staat zal stellen hun besturende arbeid tot heil der gemeente te mogen verrichten. Dankbaar moeten we zijn, zei spr. voor hetgeen vorig jaar tot stand kwam. In economisch opzicht was 1948 gunstig. De gevreesde werkloosheid trof de ge meente niet. De aspecten ten aanzien van dit punt zijn echter niet zo gerust stellend. De hoge lasten, door de rege ring op het bedrijfsleven gelegd, oefenen een remmende invloed uit. De hoge uit gaven die de Staat moet doen vinden hun oorzaak in de toestand in Indonesië. Door het inzetten van de politionele ac tie is ons land in een moeilijke positie geplaatst, waarover het echter niet past in dit college een oordeel uit te spreken. Dankbaarheid moet er zijn jegens Hem, die ook de Dirkslandse jongens spaarde, welke er hun plicht deden. Spr. zag ook 1948 als een gunstig jaar voor het nati onale leven, in verband -v^aarmee hrj de gebeurtenissen in het Koninklijk Huls memoreerde. De toekomst is donker, doch Spr. uitte de wens, dat allen besef fen zouden in een tijd van overgang te leven, die alleen door te komen is met Gods hulp en inzet van alle krachten. Soberheid zal betracht moeten worden en de kunst geleerd om zich iets te ont zeggen. Wat het probleem van de huis- ■»esting betreft, zijn de vooruitzichten voor de naaste toekomst niet moedge vend. Spr. hoopte dat ingrijpen in de Stikker eens. Nu men halverwege op weg is om orde en rust te scheppen, komt men ons verteilen, dat de politio nele acties een tarting waren van de Veiligheidsraad. Palar heeft onlangs in Parijs en in Lake Succes aan de Veiligheidsraad de afschuwelijkste leugens over de Neder landers verteld. Vroeger waren het on derdrukkers, nu zijn het misdadigers en beulen, zo zei hij en hij riep: „Jaag ze in zee!": „Wij klampen ons vast aan de Veiligheidsraad, zonder hen zijn wij ver loren", aldus Palar. Het begint er op te lijken, dat men aan die gezegdens van Palar algemeen geloof gaat schenken. Wat Nederland naar het hoofd wordt geslingerd is meer dan erg. Wij vragen ons af: door welke motieven wordt men geleid En dan te denken aan de terreur, de misdaad, de corruptie, deM'oof, de plun dering, de honger van millioenen, de volstrekte rechteloosheid die in het re publikeinse gebied wordt aangetroffen, in welke verwarring de Nederlandse sol daten orde en rust zien te brengen. Wie was de oorzaak van al deze on rust? De mannen die zich als „de wet tige regering van Indonesië" aandien den! Die ook oorzaak waren door schen dingen van overeenkomsten, dat de poli tionele actie onvermijdelijk was. Die er schuldig aanstaan, dat de bloeiende stre ken van weleer, oorden van rampspoed zijn geworden. En nu moet Nederland retireren. We zouden onder curatele komen. Dat alles kan en mag niet. En voor Nederland èn voor Indonesië zijn de resoluties onaanvaardbaar. Naschrift. De N.R.Crt. van Maandag avond meldde dat de militaire waame- menrs uit de C.v.G.D. hebben medege deeld dat het rapport ingediend bij de Veiligheidsraad op meer dan één punt niet de ware toestand weergeeft. rechten van anderen niet noodzakelijk zou blijken. Hij deed een dringend beroep op hun, die nog een eigen dak boven het hoofd hebben om de herbergzaam- heid niet te veronachtzamen en him te helpen, die dringend hulp nodig heb ben. Tenslotte maande spr. aan niet te staan in eigen kracht, doch de verwach ting te stellen op God Almachtig, van wie alle wijsheid is en die alleen ons uit kan helpen. Weth. Boon dankte de voorz. voor zijn woorden en hoopte dat hem de kracht gegeven zou worden een stuwen de kracht voor de gemeente te zijn. De andere raadsleden sloten zich hierbij aan en wensten in eigen bewoordingen de voorzitter alle goeds toe. De notulen der vorige vergadering werden daarna vastgesteld. De ingekomen stukken bevatten en kele door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Ook had dit college de gemeenterekening 1946 in December j.I. vastgesteld. Van het Verificatie bureau was er een rapport over gehouden controles. Aan de heer A. v. d. Berg werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als amb tenaar van de Burgerlijke Stand, onder dankbetuiging voor de in dit opzicht aan de gemeente bewezen diensten. In deze vacature werd met algemene stemmen de heer P. Geelhoed benoemd. Vervolgens besloot de raad tot toe kenning van vergoeding aan een tweetal ingezetenen voor het bezoeken van hun kinderen aan de Ulo school te Middel- harnis. Uitbreiding in 't Badhiiis. B. en W. stelden vervolgens voor een 5-tal douches voor volwassenen in het schoolhuis in te richten. De Voorz. zei dat het hem genoegen deed met dit voorstel te kunnen komen. Bij de bouw van het badhuis is destijds reeds ruimte uitgespaard deze douches aah te brengen. De tijd zal moeten le ren af het publiek deze uitbreiding zal weten te waardeifen. De kosten voor de douches bedragen 2300.die voor de cabines 2500. a 3000.Hoogstens is er dus een bedrag van 5500.'mee gemoeid en bij een normaal gebruik zullen de in komsten de uitgaven dekken. In totaal is er op het badhuis, dat nu 13 jaar bestaat, 5700.afgeschreven, waar van 2600.op de installaties. De le vensduur van de installatie wordt door deskundigen op nog wel tien jaar ge schat; mogelijk nog langer. Wat de fi nanciering van de uitbreiding betreft, wilden B. en W. 3000.van de reser ve nemen voor de technische voorzie ningen en de bouwktmdige onkosten ten laste van de gewone dienst brengen, zo dat die er in één jaar uit zijn. De Voorz, zag in deze uitbreiding een tegemoetkoming aan een belangrijk so ciaal probleem. De gem.eente telt vele één- en tweekamerwoningen, waar men dermate klein behuisd is, dat het voor volwassenen moeilijk is een plaats voor de wekelijkse wasbeurt te vinden. B. en W. geloven dat er op ruime schaal ge bruik van zal worden gemaakt, waar door de sociale weerbaarheid van de ge meente zal worden versterkt. Dhr PoortvUet twijfelde aan de ren dabiliteit van deze douches. Hij infor meerde naar de openstelling er van en naar de capaciteit. De Voorz. vermoedde, dat de uitgaven de inkomsten niet zullen overtreffen. Bij vriezend weer wordt de installatie thans 's Vrijdagsavonds in werking gebracht, als 't niet vriest 's Zaterdagsmorgens. Voor volwassenen zou de openstelling b.v. kunnen plaats hebben 's Vrijdags van 28 of 9 uur en 's Zaterdags van October 194S vervoerd 24.315 personen Nov. 1948 vervoerd 27.468 personen Dec. 1948 vervoerd 31.637 personen Totaal aantal vervoerd in 1948 289.493- personen Op Nieuwjaarsdag (1 Jan. '49) werden vervoerd 3005 personen. Op de belangrijkheid van deze cijfera hopen we later terug te komen. 96 uur. Eén douche kan 2 x per uur worden benut. Rekent men 30 cent per keer dan is het 60 cent per uur, wordt over 5 douches 3.per uur, dus zal de opbrengst per periode op 30.kunnen worden geraamd. Als grotere uitgave staat daartegenover het water- en olie- verbruik en een verhoogde uitgave voor het toezicht. Wordt er veel gebruik van gemaakt, dan zal reductie misschien mo gelijk! blijken. Dhr van 't Geloof meende dat bij ge bruik van de volle capaciteit de zaak wel rendabel zal zijn, doch het zal de vraag zijn of het publiek er aan wil. De Voorz. geloofde dat er op de 350O inwoners, die Dirksland met Kralingen er bij telt, toch wel 120 zullen zijn, die van het badhuis gebruik zullen maken. Op een vraag van dhr Soeteman om. een tijd vast te stellen wanneer de men sen moeten komen om daardoor veel wachttijd te ontlopen, antwoordde de Voorz. dat dit g'eheel van de toeloop afhangt. Is deze groot, dan kan er een schema worden opgesteld. Dhr de Bonte durfde het waagstuk wel aan. Hij dacht dat het de gemeente de kop niet kan kosten. Vooral voor de kaaigasten vond hij het een ideale op lossing. De raad schaarde zich unaniem achter het voorstel, zodat getracht zal worden binnen korte tijd de douches gereed te krijgen. Als werkman aan de gasfabriek werd m.a.s. in vaste dienst aangesteld de heer A. Groenendijk, die deze functie een half jaar als, tijdelijke kracht vervulde tot grote tevredenheid der Directie. Een wijziging der begrotingen 1948 en 1949 ontmoette bij de Raad geen be zwaar. Een verheugende mededeling met een droeve achtergrond noemde de Voorz. een post van 1965.die nog - terugontvangen was van betalingen voor de Duitse Weermacht. Een post van 1600.als meerdere kosten voor her stel van de Gelderse dijk was ook in deze begrotingswijziging begrepen. Deze dijk wordt thans keurig in orde ge maakt. Bij de uitvoering daarvan bleken nog enkele niet in de begroting opgeno men verbeteringen noodzakelijk. Ook de Boomvlietstraat, het straatje tussen Gelderse dijk en Schelpenpad vóór de Geref. Gemeente zal worden verbeterd. Daarover zullen de Raad nog nadere mededelingen worden gedaan. Voor de rondvraag was geen animo, waaromi sluiting volgt. ------O- EB KOMT MEEB WITTEBBOOD De minister van Landbouw, Visserg en Voedselvoorziening heeft besloten met ingang van 24 Januari de toewij zing van wit bloem aan de baldiers te verhogen. Tevens wordt de bepaling opgeheven, dat in iedere plaats op de totale hoe veelheid meel 25% witmeel beschikbaar moet worden gesteld. De bakkers zijn evenwel wettelijk ver plicht steeds In voldoende mate gewoon brood beschikbaar te hebben, zowel in de winkel als bij bezorging aan huis, zo dat niemand gedwongen wordt het uit de aard der zaak duurdere wittebrood tegen zijn wil te kopen. Op de naleving van dit voorschrift, alsmede op de handhaving van de kwa liteit van het gewone brood zal streng worden toegezien. Plaatst ook Uw FAMILIE-BEBICHTEN „IN EILANDENNIEtJWS"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1