JC&QJteJh,§0'UcL De Macht van (iet Kleine UIT INDIE KINDERHOEKJE Zaterdag 22 Januari 1949 „E IL, A N D E N - NIE U W S" Bladz. 3 van Oost-Flakkee zullen vollopen. Overtuigd, dat deze aangelegen heid de aandacht van Gedeputeerde Staten heeft, werd niettemin nog eens gewezen op de noodzakelijkheid dat spoedig een besluit ter zake ge nomen wordt. Gedeputeerde Staten beantwoordden deze opmerkingen aldus: Omtrent het herstel,van de haven van Oude Tonge en de daarin gelegen keer- sluis, welke een onderdeel vormt van de doorgaande waterkering van Flakkee en in 1945 door de Duitsers is opgeblazen, zijn uitvoerige rapporten bij Gedeputeer de Staten in onderzoek. Met het oog op de zeer hoge kosten van herstel van de ze haven en keersluis in de oorspronke lijke toestand is het noodzakelijk de vraag onder het oog te zien, of zodanig herstel economisch verantwoord zou zijn en of eventueel naar een minder kost bare oplossing dient te worden gezocht. Uiteraard wordt hieromtrent overleg ge pleegd met de gemeente, die de haven in onderhoud heeft. Gedeputeerde Staten zullen, voorzover van hen afhangt, de beslissing hierom trent zoveel mogelijk bespoedigen. Vrijdagavond 14 Jan. vierde de afd. Middelhamis van de vereniging „De Macht van het Kleine" haar 25-jarig ju- -bileum in het gebouw „Rehoboth" v. d. Geref. Kerk. De bijeenkomst werd geopend door de heer J. Smit, diacoon te Heemstede met het zingen en lezen van Ps. 103, waar na hij een zegen vroeg voor deze avond. Spr. dankte mej. Langbroek voorzit ster van de afd. Middelhamis onder wiens leiding de afd. zo groot geworden is en de coUectrices voor door hen ver richte arbeid aan deze vereniging. Verder gaf spr. enige toelichting op let doel dezer instelling. Hoe in vér- schillende tehuizen, lijders aan vallende ziekten worden verpleegd. Wat een rijk dom gezonde mensen bezitten vergele ken bij deze schepsels. Ook voor de ver eniging is de oorlog niet zonder offers -voorbijgegaan. In 1942 werden alle gebouwen door de N.S.B, opgeëist, toen niet werd toe gegeven door de Duitsers in beslag ge nomen, enkele Bestuursleden gevangen gezet enz. Thans echter gaat het werk weer door. Als oorlogsschade werd een bedrag van 250.000 uitgekeerd, wat natuurlijk niet toereikend is, vooral waar ook door de oorlog het patiëntenaantal zeer is ge stegen. De vereniging ontvangt ook geen Hijkssteun, doch wordt alleen door naas tenliefde in stand gehouden. Vandaar dat spreker ook de aanwezigen aan spoorde zich te geven voor dit mooie werk. Ieder kan hier aan meedoen, de kosten zijn uiterst laag gehouden nl. 2% et per week. De vereniging bezit, behalve te Haar lem en Heemstede nog 4 consultatiebu- reaux, nl. te Rotterdam, Leiden, Haar lem en Apeldoorn. Doch wat is dit, wanneer men denkt aan de plm. 50.000 gevallen van épilep sie die er in Nederland moeten zijn? Het is een verheugend feit, dat het ledenaantal na de oorlog met 40.000 is gestegen, doch veel is hier nog te doen. '■Verk daarom mede en geeft u niet over aan egoïsme. Zie op Jezus, die ook de aarde doorwandelde, genezende kranken. Dat we dan in Zijn Koninkrijk werk zaam mochten zijn. Na deze uiteenzetting volgt een ver toning van een fUm, over de werkvirijze van deze vereniging en de vfrzcrging liarer patiënten. Wij kregen o.a. te zien, de inrichting ,,Meer en Bosch" te Heemstede en ,',BethesdaSerepta" te Haarlem. Wanneer men nagaat hoe keurig hier alles is verzorgd en met welk een toe wijding de patiënten verzorgd worden, kan men niet anders zeggen, dan dat het geld hiervoor gegeven nuttig be steed is. In de pauze werden de aanwezigen een kop koffie aangeboden hetwelk door dhr Kaptein (Hotel Meijer) prima was verzorgd. Tevens had nu verloting plaats van enkele matten en kalenders vervaardigd door de patiënten op de inrichtingen. Na de pauze werd voor de kinderen een tekenfilmpje vertoond. Daarna volgde nog een oranjeflim oa. Het huwelijk van het Prinselijk Paar. Het 40-jarig jubileum van H.K.H. Ko ningin Wilhelmina en de inhuldiging van Koningin Juliana. Aan het eind van de avond dankte dhr Smit alle aanwezigen en verzocht te zin gen Ps. 68 10, waarna met gebed werd besloten. Oudejaarsavond overpeinzing. Korporaal J. Vervloet van Oude Tonge schrijft ons: Batavia, Oudejaarsavond 1948, Donderdagavond 30 Dec. 1948. De Sergt. Majoor komt op onze kamer; komt bij mij en zegt: ,,Jij bent de sigaar je moet morgenavond op wacht." Ik mompel een paar woorden die niet erg krijgstuchtelijk zijn; even kijkt hij verwonderd op; is hij niet gewend; dan draait hij zich om, begrijpend, morgen is het immers Oudejaar!! Vrijdagavond, de duisternis gaat val len, de jongens zitten aan de tafel in de wacht een paar oliebollen op te peu zelen die gebracht zijn. Allen verkeren in een downstemming; herinneringen van het Oad en Nieuw van verleden jaar worden opgehaald; hoe was toen al les; anders, de een weet dit nog; de an der dat. Dan wordt het bele jaar even onder de loupe genomen, verschillende herinnerin gen komen naar boven, de laatste dagen iri Holland; het afscheid; de reis; nieu we actie en het vraagstuk dat allen be zig hoadt; hoelang zitten we nog hier? Veel is er niet te zeggen, af en toe wordt er een sigaret opgestoken, som migen nog een Oké van het Niwin-pak- ket. Zo draait de tijd voort die ons voert naar het Nieuwe Jaar. De wacht loopt heen en weer; het tik takken van de voetstappen klinkt in de stilte; de maan schijnt zacht in de tro pische nacht, die als zó romantisch wordt beschreven, de sterren schitteren aan den hemel. jViijn gedachten gaan Beste Jongens en Meisjes! Deze week moet ik wel dadelijk met het raadsel op de proppen komen, daar anders de zaak deze taaand niet op zijn pootjes terecht komt. We krijgen het 3e JANUARIBAADSEL: Het geheel bestaat uit 64 letters en is een gedeelte uit Psalm 103. 33-63-58-27-35 is een specerij. 61-44-21- 53-16 is een zoon van Nun (denk aan de verspieders in Numeri.) 8-47-54-21-39-12 was de geboorteplaats van Paulus. 21-6-60-24-57-17-42-20-31 is een andere naam voor de Joodse Raad. 29-37-1-15-30 is een legerplaats der kin deren Israels (Num. 33.) 64-2-46-56-52 was een koning die zeven jaren en zes maanden in Hebron gere geerd heeft. 5-62-1-3-26-11-48 is een andere naam voor de Jod'én, waaraLan Paulus een zendbrief schreef. 61-34-7-14-1 is een andere naam voor Sinaï. 40-16-24-1-9 is een van de 12 verspieders (Num. 13.) 10-50-4-23-58 is een maat in Israël. lP-43-29-2-12 was één der vrijsteden. 25-29-18-59-Z-28-54 was een knecht van Abraham. De 13-34-41 en de 33-16-49-44-38 zijn vij anden van het Godsrijk, door vuur ver slonden (Openb. 20.) Die het éne 45-47-29-51-48-55 ontvangen had, verborg het in de aarde (.Matth. 25) En ramoth en C-2-22-32-43-36 handelden zij op uw markten (Ezech. 27.) Dit raadsel werd ingezonden door Bertha Melissant, Stellt^iidam. De regenkaarten op Nieuwjaarsdag bleef nog wat nadruppelen, zodat ik nu nog harteUjk te bedanken heb: Joke, Annie, Dies, Bram, Kees en Jo-uit-de- hoofd-stad. Kees, Jan en Ni^, 9uddorp. Wie heeft eigenlijk de brief geschreven? Dat staat er niet goed bij. De prijzen waren dus in orde? Dat doet me genoegen. Anthonie L., Nieuwe Tonge. Je neef trof het dus. Je kan beter kijken naar een optrekkend leger, dan dat je zelf ook uit naar het Oud en Nieuw van ver leden jaar; hoe was toen alles anders; nu zitten wij hier in een oude afge dankte radiowagen; de muskieten zoe men om je hoofd in eindeloze rijen. Al len worden steeds stiller, naarmate de klok naar de twaalf draait; iedereen is met zijn eigen gedachten bezig; wacht inzichzelf tot de eerste slagen van de klok het Nieuwe Jaar aan zullen kon digen. Stil kruipt de tijd voort tot eensklapstaameenf. twee.... drie, tot twaalf; dan worden handen gedrukt, elkander veel heil en zegen toegewenst en vooral een spoedige terugkeer naar hen, waar het nu nog geen Nieuwjaar was; het tijdsverschil is immers 7 uren? Maar de klok staat niet stil; de tijd gaat snel en zó zal naar wij hopen; de tijd ook weer komen, dat wij terug keren zullen naar ons kleine landje met z'n duinen, vlakke stranden en de met goudgeel graan be groeide velden. mee moet. Hij kan het daar wel uithou den, denk ik. Van de nieuwe klok heb ik gelezen. Heb je die klok ook gezien? Clara B., Nieuwe Tonge. Met de brei pen is er dus meer te doen, dan met de schrijfpen. Je kan elke keer niet even veel nieuws hebben ook, hè? Hoe vond je de prijs Piet van L., Nieuwe Tonge. De ijspret heeft niet lang geduurd. Maarde winter is nog niet voorbij. Er kan nog genoeg komen. Was de „Chinese dolk" mooi? Was 't niet griezelig? Annie B. C, TVieuwe Tonge. Een hoop nieuwelingen er bij, of dat te druk voor me is? Neen, ik kan wel een beetje werk aan, hoor! Vroeger heb ik een beetje kunnen rijden, maar of het nu nog zou gaan? Ik heb in geen jaren schaatsen onder mijn voeten gehad. Corrie O., Bijnsburg. Ja, ik ben ook tot een uur of één óp geweest. Dan wordt het zachtjes aan bedtijd, hè Van Sietje's broer heb ik niets ontvangen. Greetje komt vast weer terug, want ze heeft niet eens afscheid genomen. Welke orgellessen heb je? Ik bedoel: de balk of de nieuwe methode Krgn en Comelis G., Onddorp. Nou Krijn, ik kan je geen ongelijk geven. Ik mag en kan je niet tegenhouden ook. Je bent als een trouwe soldaat geregeld op post geweest en we hebben het aar dig met elkaar kunnen vinden. Maarten zal hartelijk welkom zijn. Jan is vrien delijk bedankt voor het raadsel. tietje Z., Middelhamis. Je aanbod is heel aardig, je nieuwe boeken te mogen lezen, maar ik heb niet veel tijd om te lezen. Ik heb nooit eens een ogenblik dat ik niet weet wat ik doen moet. Is opa nogal geduldig Dat hebben we niet van onszelf. Joke v. d. G., Melissant. Een goed rap port, Joke! Niet één onvoldoende. Je hebt heel wat geschreven.- Hoe lang ik oom van de krant ben Tja, ik denk van wel twintig jaar. Straks krijg ik een medaille van vetleer'voor trouwe dienst. Nellie Ie C, Sommelsdijk. Heeft je zus veel verteld van Rijssen? Het is eenheel andere streek dan Flakkee. Ik denk dat je er later ook wel eens komt. Met die mijnwerkersjongen wordt Maarten Lu ther bedoeld, niet Stinie Ie C, Sommelsd^k. Wat hebben jullie prachtig papier! Maar als jij zo druk brieven-schrijven moet, dan zal het gauw op zijn. Maakt Karel het nog goed Jaantje S., Middelhamis. Ik kan alles heel goed begrijpen. Brieven zijn voor de „jongens" heel veel waard. Wat wij klei nigheden noemen zijn bij hen van grote waarde. Hanny de W., Middelhamis. 't Is weer een hele brief geworden op je leuke postpapier. Wij hebben één kip meer dan jullie; narcissen en hyacinthen dit jaar niet. Zo gauw als 't kan kom ik. AUemaal de hartelijke groeten van OOM KG. BBDBIJFSVERGUNNING VOOR VEEHANDEL NIET MEER NODIG Voor de binnenlandse handel in run deren (inclusief slachtvee, vette- en nuchtere kalveren) varkens, paarden en schapen is geen bedrijfsvergunning meer vereist. Men is thans nog alleen gebon den aan een erkenning van het betrok ken Bedrijfschap. «4 C door H. ZEEBERg") Maar dat betekende z ij n ondergang, als er niet op de een of andere wijze Terandering ten goede kwam. En die verandering zag hij niet, hoe hij ook wikte en woog. Br was slechts één op lossing: naar Salomons gaan en deze de gehele stand van zaken' vertellen, zonder enige terughoudendheid. De kans bestond, dat deze, om een zakenschan- daal, waarbij zijn schoonzoon betrokken was, te vermijden, hulp verleende, zij het dan onder harde voorwaarden, die zou den neerkomen op een onder curavele stellen. Heine's trots verzette zich met kracht tegen deze mogelijke oplos sing, maar hij besefte, dat hij de ver nedering zou moeten ondergaan, wan neer er niet een andere weg gevonden kon worden. Tot verbazing en blijdschap van Gre- tha was hij zeer vriendelijk, toen hij thuis kwam, niettegenstaande hij toch op de hoogte moest zijn, daar haar va der gezegd had, liem te zullen bellen. „Vader heeft opgebeld", zeide hij on middellijk. ,,Wat zeg je van het voorstel van Dr Pinkman?" „'k Weet niet'", aarzelde zij. „Ik vind het zo vervelend, je alleen te moeten laten. Je hebt zoveel zorgen en 'k zovi die graag met je delen". Hij gaf er geen antwoord op. Een stem in zijn binnenste zei hem: „zij is dui- zendmaïil beter dan jij; zij gelooft wer kelijk, dat je zorgen alleen de zaak be treffen'". „'t Is ook vervelend", zeide hij dan, ,,maar ik geloof, dat Dr Pinkman gelijk heeft. Het zal goed voor je zijn, eens enkele maanden in een andere omgeving te zijn". ,,'t is misschien het beste. Maar liever bleef ik hier. Als ik daarginds alleen ben, pieker ik toch ook. Kunnen wij beiden niet gaan, Heino? Je kunt hier de zaak wel verkopen en elders begin nen of een zaak overnemen. Dan helpt vader. Hij heeft het mij stelling beloofd. Niet hier. Want vader houdt vol, dat het hier niets wordt". In een ogenblik van wat h ij zwak heid noemde, had Heino het wel willen uitschreeuwen: „Ik snak ook, om weg te komen, maar ik ben hier aan handen en voeten gebonden". Maar hij perste de lippen even op elkaar en antwoordde dan: „Het is een fictie van je vader, Gretha. Lakt «^ns. er niet meer over praten. Ik zal wel zien, mij te redden, al zal dat met grote moeilijkheden gepaard gaan". Hij zag haar niet aan. Anders zou hij bespeurd hebben, hoe een trek van he vige, pijnlijke teleurstelling zich op haar gelaat aftekende. ,,lk wou, dat het kon", hield zij aan. Vader meent trouwens, dat er geen en kel bezwaar tegen is. Hij is bereid, je flink te steunen". De gedachten en overwegingen vlogen Heino door het hoofd. Het aanbod van Salomons was aanlokkelijk. Het zou ook uitvoerbaar zijn, wanneer hij een groot deel van het dan te verkrijgen kapitaal kon bezigen, om met „Amsterdam" ge heel in het reine te komen en al zijn schulden te kunnen betalen. Maar dat zou alleen kunnen, wanneer Salomons volkomen op de hoogte was. En dat zou in elk geval het laatste zijn, wat hij deed. Hij ontmoette haar vragenden blik. „Ik wil er nog eens ernstig over den ken", zei hij dan vriendelijk. „Maar voor lopig gaat het toch niet. Trouwens, het is vóór alles beter, dat je dan geheel op krachten bent. Daarom moet allereerst de raad van de dokter worden opge volgd. Wij kimnen dan later zien". „Dat moeten wij dan maar doen", be rustte Gretha, hoewel duidelijk bleek, dat het niet van harte ging. „Wij zullen zien, een geschikte plaats te vinden. Of is er al over een plaats ge sproken? In het buitenland?" ,.0, alsjeblieft niet. Moeder sprak van de Veluwe, maar het Gooi Bussum, Laren of Hilversum is mij ver ge noeg. Ik wil zo dicht mogelijk bij huis blijven. Want je komt toch van Zater dag tot Maandag bij mij Jongen, je zult het zo eenzaam hebben. Soms denk ik, ik blijf maar thuis. Ik ben wel een wrak sinds de dood van zusje, maar als je het wilt" zij drukte sterk op deze woorden ,,kan ik je toch nog enige gezelligheid aanbrengen. Ik vsdl je leed en tegenslag wel helpen dragen, Heino. Ik geloof, dat je mij verkeerd beoordeelt". Heino voelde het zachte verwijt, dat zij tot hem richtte. Hij werd er, ondanks zichzelf, tot in zijn ziel door geroerd. Zij had hem nóg lief, hoewel hij dat in geen enkel opzicht had verdiend. Zij was on eindig veel beter dan hij. Zij vertrouwde hem. En hij was dat vertrouwen abso luut onwaardig. (Wordt Vervoiga) I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 7