KINDERHOEKJE HET TELEN VAN VROEGE AARDAPPELEN Zaterdag 15 Januari 1949 „EILANDEN-NIEUWS' liciteerd met je tiende verjaardag. Wat prachtige, practische geschenken kreeg je! En wat zal er a.s. Donderdag niet komen! Rietje S., Dirksland. Die eitjes van het krielhoentje zijn zeker voor jou? Hoe oud is je opoe in „Herken?" Komt er al een beetje beterschap bij Trijn? Ga je ze wel eens gezelschap houden? Pleter H. G., Ouddorp. Je hebt heel veel afwisseling gehad in de vacantie! Wat deed je nu van alles het liefst wel? De brand in „Menheerse" Ja, in de krant stond alles zo uitvoerig, dat ik het niet meer aan te vullen heb. Trijnle M., Sommelsd^k. Ja, met zo'n rapport kan je b§st naar de u.l.o. Is dat de bedoeling dit jaar? Je schrijven moet nog een klein duwtje naar boven hebr ben. Maar dat zal je wel kunnen. Lies H., Ouddorp. Hartelijk welkom!. Heb je geen grote broer, die vroeger ook heeft meegedaan Wat heb je leuk pa-; pier! Jij gooit toch de inktpot niét om als op dat plaatje? Nelly H., Ouddorp. Ook hartelijk wel kom! 't Is goed dat jullie samen in één enveloppe inzenden. Je bent nog heus niet te oud. Je bent nog lang de oudste- nitet. Een beetje vorst niag ik wel, maar liefst niet te hard. - Wim A., Oud Vosseineer. Vind jij dat; een jaar gauw om is? Als je ouder mag' worden dan zal 't naar je gedachte no^ wel vlugger gaan. Bedankt voor je wens; en wederkerig hetzelfde. CJorrie B., Diiteland. Je hebt wellicht, gedacht dat je de vorige week weer in_ de krant zou staan. Je zal wel eens meer' tevergeefs naar je naam. zoeken, want' al de brieven kunnen niet in één keer- geplaatst. Maar vergeten doe ik niemand. Kees Q., Tholen. Zelfgemaakte schoe nen zijn in de regel heel sterk, maar jé zou niet veel verdienen als je dit werk geregeld moest doen. Je kan beter halve zolen zetten, niet? Is het drul? geweest in Kr. dijke Wanneer mag jij naar de grote crescendo? Dies L., Oud Vossemeer. Eigenlijk had, ik jouw brief vorige week al moeten be antwoorden, maar toch nog even,harte lijk gefelicteerd en Marie ook, hoor! Je potloodschrift kan ik goed lezen. Allemaal de hartelgke groeten van OOM KO. overtuigd wordt dat het zó moet, dan komt het er ook. Wanneer men vroeger gezegd zou hebben dat men zovele mU- iioenen voor spoorwegen en wegen uit 20U geven, had men gelachen. Maar het is gr van gekomen en toen het moest werd het betaald, dat kan hier ook! Met een opwekking om over dit pro- hleem na te denken, waarbij ir Cleverin- ga zijn hulp toezegde, werd de vergade ring na een dankwoord van Voorz. Mol gesloten. e INGEZONDEN Sommëlsdijk, 12 Januari 1949 ■Mijnheer de Redacteur, Het door brand verwoeste kerkge- Ibouw, met bijbehorende localiteiten heeft ook de Ned. Herv. Jeugdverenigin gen te MiddeUiamis zwaar getroffen. En ofschoon in eigen kring al het mogelijke zal worden aangewend het onontbeerlijk materiaal weer opnieuw te kunnen aanschaffen, vragen we ons niettemin af: hebben onze gereformeerde jeugd verenigingen van diverse kerkformatie, die met de getroffen verenigingen veel zins hetzelfde doel beogen in deze niet een liefdeplicht te vervullen om de nood dezer geestverwante verenigingen te hel pen lenigen Stonden andere kerkforma:ties reeds terstond vrijwillig hun kerkgebouw aan de Ned. Herv. Gemeente af, voor de dienst des Woords, dan is het o.i. ook ,geenszjns misplaatst indien verenijgin- gen buiten Ned, Herv. verband, iets doen om met de haar zij het dan geringe -^ ten dienst staande middelen, de Ned. Herv. jeugdverenigingen te Middelhar- nis tte lielpen aan wat tot 3aaar weder opbouw nodig is. Zeker, op de duur zullen deze betrok- Jcen verenigingen weer wel aan het be nodigd materiaal komen, maar onder schat anderzijds riiet .de grote offers Tvelke in de naaste toekomst van de ge meente der Ned. Herv. kerk zal worden gevraagd, zodat we menen onze mede werking niet te mogen onthouden, om, zoals zich thans de gelegenheid voor doet, deze verenigingen ten dele in haar hehoefte te voorzien en ongetwijfeld door haar zal worden geaccepteerd. Bedoelde verenigingen hebben geld, studieboeken, stichtelijke en chr. ont- ispanningslectuur nodig tot het welsla gen van haar wekelijkse vergaderingen om maar enkele dingen te noemen. En wie van onze verenigingen welke over een ruime kas beschikken, zou daar dan geen gave voor over hebben? Een vereniging die een goedgevulde boe kenkast heeft, heeft bij nazien o.i. toch altijd nog wel een paar in goede staat ■verkerende exemplaren te missen, waar mede zij de JSTed. Herv. jeugdverenigin gen van dienst kan zijn. Besturen en Xieiders, brengt u het eens op uw ver eniging ter sprake. GewoonUjk ontbreekt liec in dergelijke aangelegenheden niet aan goede wil, maar wel aan het initia tief nemen. Laten we de daad bij het ■woord voegen en óf elk op eigen wijze ^f door ons met elkander in verbinding te stellen deze ernstig getroffen vereni- 6ï C door H. ZEEBERG En dan stond hij nog bij Saalinck, een kennis, in de schuld. Saalinck ried hem slechts aan, bepaalde stukken te kopen. Aanvankelijk had hij vertrouwen in hem, maar de laatste weken groeide het wan trouwen. Hij verdacht de man ervan, dat deze zichzelf bevoordeelde op een sluwe wijze. Maar hij durfde hem niet verwij ten, want zijn schuld liep in de duizen den. Zie, dat was alles de schuld van Sa- lomons die zo krenterig was. Neen, overwoog hij dan weer, het was niet de schuld van Salomons. Er was geen enkele reden voor hem geweest, om te gaan speculeren. Zijn zucht naar geld liad hem parten gespeeld. Hij had ook zoveel nodig. Hij moest, als hij eerlijk voor zichzelf wilde ^zijn, bekennen, dat liij te royaal leefde." Hij had de zaak te groot opgezet. Hij had de raad van Sa- lomons moeten volgen en klein be ginnen. Maar ja, al die overwegingen baatten niet. 't Was nu maar te hopen, dat Gre- tha geld loskreeg. Dat hij het voor de zaak zou gebruiken, was slechts een DE GEIHEENSCHAPPELIJKE ACTIE VAN DB NEDERLANDSE VROUWEN HEEFT EEN OPEN BRIEF .Aan de Heer PALAR, Voorzitter van de Republikeinse Delegatie te Lake - Success. Mijnheer, Naar aanleiding van Uw redevoerin gen in de Veiligheidsraad moet ons het volgende van het hart. U hebt het in de kunst van de waar heid onthalzen, zeer ver gebracht, nie mand die het U nadoet. De z.g. republiek, die U vertegen woordigt, is nimmer reëel geweest, dat is nu gebleken, doch dat vrtsten zij, die het Oosten kennen, reeds lang. Reëel waren in die z.g. republiek: 1. De enorme salarissen van ministers, die zich voor deze fictieve functie zwaar lieten betalen, waardoor de bevolking tot op het hemd werd uit gekleed. 2. Het clandestien verhandelen van 'aan Nederlanders en buitenlanders behorende eigendommen, hetgeen de Ned.-Indische regering terecht zo veel rtiogelijk trachtte te veihlnde- ren, waardoor het sprookje van de Nederlandse „blokkade" de wereld ingezonden werd. 3. Het ontbreken van elk spoor van gezag of bestuur. 4. De volkomen chaotische toestand, waarin slechts de machthebbers „een leven in Luilekkerland" leidden 5. Dat dagelijks honderden inheemsen de hongerdood stierven en zeker per dag 10 15 werden vermoord door rasgenoten. 6. Dat duizenden Nederlanders als gij zelaars werden vastgehouden, gekid napt en vermoord, en dat vrouwen en meisjes onteerd werden. Dit was de z.g. democratische repu bliek van Ir Soekamo en zijn mede-re geerders. U kunt met Uw aperte on waarheden binnen- fen bifttenland een hele tijd om de tuin leiden, doch eens komt daar een eind aan. U zei ons, dat U in Lake Success ge loofwaardiger geacht werd dan „Van Kleffens". (U vond het niet nodig in beleefdere termen te spreken over onze ambassadeur.) Het getij gaat echter keren, en de waarheid zal overwinnen. Hoogachtend, Namens de Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen. W. van 't Rood-Gerth van Wijk, Secretaresse. gingen in haar moeilijkheden bij te staan en afgedaóht van alle ander kerkelijk verschil elkaar over de kerkmuren heen de vriendenhand reiken en vriendenhulp bewijzen. U Redactie voor plaatsing van bo venstaande hartelijk dank. M. KATS, Leider der K.V. der Geref. Gemeente alhier. voorwendsel. Hij zou er al zijn schuld mee betalen en dan ophouden met dat gespeculeer, dat hem naar de afgrond bracht. Als zijn schoonvader nu behoor lijk afschoof kon de zaak er ook nog wat van hebben en dan zou hij hard aan het werk gaan. Dat speculeren had hem, al betekende zijn zaak ook niet veel, toch feitelijk de nek gebroken. Toen hij pas had kennis gemaakt rtiet Salomons, had deze hem er zo voor gewaarschuwd. Ja, Salomons was ëen pienter man. Hij had beter naar hem moeten luisteren. Hij had ook het aanbod van Van Halen en Co moeten aannemen. Dan was hij een man in bonis geweest. Een goede positie. Flink geld verdienen. Hij had kunnen doen, wat hij wilde. En dan was het met Gretha ook niet zo gelopen. De kleine meid Met kracht en geweld drong hij zijn gedachten terug. Over de kleine meid moest hij maar niet piekeren. Die was dood. Dat was het beste maar Zijn keel werd dichtgeschroefd. Sner pend en snijdend sprak de stem van zijn geweten: hij wist wel beter, dat het niet het beste was, om „maar dood te zijn". Hij schudde die stem van zich af. Neen, neen, daaraan moest hij niet her innerd worden. Dat was voorbij. In Gro ningen mocht men zo wel redeneren en vele anderen mochten er zo over den- Beste Jongens en Meisjes! Jullie weet, dat ik de meeste ingezon den raadsels van jullie een plaatsje geef, indien nodig, met enige verandering. Ik moet ze soms vertimmeren en bijschaven en het gebeurt ook wel, dat ik er een stuk af moet zagen en een nieuw stuk inlassen. Toch zet ik dan de naam van de inzender of inzéndster er bij. Een en kele keer moet ik het bij de kruUen gooien en als het déar terecht komt, gaat het in vlammen op. Enkele aanwijzigingen voor ingezon den raadsels volgen hier. Het is nooit de bedoeling om zö'n raadsel in elkaar te zetten, dat het haast onmogelijk is om het te maken. Daarom moet meestal verwezen worden naar een Bijbelboek of nog nader: naar een hoofdstuk uit zo'n Boek; soms naar een vérs in dat hoofdstuk. Verder moet ik er op vifijzen, dat we met voor ons nietszeggende namen wei nig opschieten. Het is het beste om be kende namen te nemen en die dan te omschrijven, bv.als we de naam Mozes moeten hebben, dan kimnen we zeggen „de dichter van Ps. 90", of „een leids man van Israël", of „een ter dood ver oordeelde die prins werd", enz. Het ma ken van raadsels moet jullie aanzetten om goed dóór te denken en om de Hei lige Schrift te leren kennen door ook gedeelten ha te moeten lezen. Het spreekt vanzelf dat er niet veel kennis wordt opgedaan voor kinderen als we heel onbekende namen moeten zoeken uit lange geslachtsregisters. Een enkele keer moet dat wel omdat een letter te pas moest komen, die ÓéAr juist te vin den is, maar regel mag dat niet zijn. Éen goed voorbeeld van een raadsel was het Ie Januariraadsel van vorige week. Hebben jullie gelet op de omschrij vingen Uit deze enkele dingen hebben jullie nu wel gemerkt hoe ik het ongeveer wil hebben. Het is mijn bedoeling niet, om jullie van het zelf vervaardigen van raadsels af te schrikken. Neen, hoor! Het is een heel nuttige bezigheid. Ziezo, nu komt het 2e JANUAIORAADSEL: Gevraagd wordt: 1. purperverkoopster (Handelingen). 2. sterrenbeeld (Amos 5.) 3. zoon van Boaz. 4. stadhouder ten tijde van Paulus (Handel.) 5. geboorte plaats van Saulus (Handel.) 6. dochter van Jacob. 7. knecht van Abraham. 8. profeet uit Davids tijd. 9. moeder van Samuel. 10. zoon van Jozef. 11. koning der Moabieten (Richt.) 12. legerplaats der kinderen Israël waar geen water was (Ex.) 13. één der gemeenten in KI. Azië. (Openb.) Zijn deze woorden goed, dan vormen de beginletters de betekenis van het woord Hallelujah. Dit raadsel werd ingezonden door Piet van Loon Nieuwe Tonge Onderstaande kinderen worden harte lijk bedankt voor hun nieuwjaarskaart: Neeltje, Lies, Piet, Nel, Gili, Leni, Trrj- nie, Stinie, Kees, Jan, Niek; Sletje, Nel lie, Wim, Gootje, Jootje, Leni en Ans, Hanny, Adrie. Een hele rij, hè De post had het druk! Wim P., Scherpenisse. Hartelijk gefe- ken, hij had wel andere zorgen aan het hoofd. Hij had moeite genoeg, het hoofd boven water te houden. Als Gretha nu maar slaagde bij haar vader Een schaamteblos joeg hem naar de kaken .Het was toch wel ver met hem gekomen, dat Gretha alleen goed was, om hem eventueel aan geld te hel pen .Als moeder, Tjaard en Truus toch eens op de hoogte waren Als Martha .och wat, wat had Martha er mee uit te staan! Die was immers geheel uit zijn leven verdwenen? Hij hoorde nooit meer iets van haar Maar, als hij de drang van zijn hart had gevolgd en hij v/as met Martha gehuwd, dan had hij een gelukkig leven gehad. Dan zat hij niet in de misère, zoals nu. Dat vervloekte geld ook. Hij had ver standiger moeten zijn en er niet naar moeten haken. Het betekende toch niets. Wat had hij nu aan een vrouw met geld? Hij hield niet van haar, al hield zij wel van hem, naar hij vast geloofde. En Salomons gaf geen geld. Zou zou hij hem (Heino) doorzien? Zou hij misschien weten van de specu latie? Zou hij begrijpen, dat de zaak niet behoorlijk behartigd werd? Hij had onlangs de accountant, die Salomons ge zonden had, wel met een kluitje in het riet gestuurd, maar het was op de man PRIJS WINNERS: Clara Bgdevate, NieuweTonge. Dies Llndhout, Oud Vossemeer. Pieter Hugo Grlnwi», Ouddorp. Anthony Looy, Nieuwe Tonge. -------O------- Voor de teelt van vroege aardappelen in 1949 kan iedere land- en tuinbouwer een bijzondere tuinbouwteeltvergunning aanvragen. Hiervoor zijn aanvraagfor mulieren te verkrijgen bij de Afdeling Tuinbouw van het Bureau van de Pro vinciale Voedselcommissaris. Deze for mulieren dienen vóór 1 Februari 1949 te zijn ingezonden aan het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Begin Februari zal aan belanghebben den worden medegedeeld, welke opper vlakte zij mogen betelen. zijn gezicht wel te lezen geweest, dat hfl de zaak niet vertrouwde. Heino moest bekennen, dat hij in alles dom had gehandeld. En dat van iemand, die bfl Van Halen en Co steeds als de scherpzinnigste was beschouwd. Die spe culatie brak hem de nek. Zijn zaak ver waarloosde hij. Met wat goede vnl en hard werken was er toch wel iets van te maken geweest. Gretha veronacht zaamde hij. Dat zagen mijnheer en me vrouw Salomons natuurlijk ook wel. Naar alle kanten had hij dom gedaan. Het kwam vanzelf, omdat de glorie hem naar het hoofd gestegen was. Met het bezit van Gretha had hij gemeend, alles te mogen en te kunnen. Maar intussen was hij bij de Salomons absoluut uit de, gratie. Zelfs Egbert, met wien hij het steeds goed had kunnen vinden,' liet hem de laatste weken links liggen. Als hij aan dat alles dacht, dan rilde hij. Want dan begreep hij, dat de pogingen van Gretha, om haar vader te bewegen, geld te geven, schip breuk zouden lijden. (Wordt Vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 7