Open brief van de R.T.M. Bladz. 2 „E I L A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 15 Januari 1949 VERVOLG VOORDRACHT Ir CLEVERÏNGA, nieuws bij maken, de mens ook niet. Na een zekere periode, aan leeftijdsgren zen gebonden verdwijnt alles door af sterven en de aardkorst eet alles weer op Muis en Oüfaait. Van een opeenhoping van afval is op de wereld niets te zien. De microbische wereld die in de grond leeft gebruikt dat alles als voedsel. Zoals boven de grond dieren leven van muis tot olifant, met daartussen een enorme variatie, zo leeft ook in de grond een verscheiden heid van microbe tót worm en mol. Beziet men gezonde en zieke planten tegenover elkaar, dan hangen er aan de wortels van gezonde planten zg. aard worst jes"; welke bij zieke planten ont breken. Gezonde planten zijn vergroeid met de grond; zieke niet. In levende grond leven de schimmels samen met de grond, dringen in de wortels en leven tot in de plant. Waar dat gebeurt is de plant gezond en waar niet, staat de jilant voor ziekten open. Is de schimmel er, dan kunnen we met ziekten afreke nen. Als de grond leeft en diverse schim mels bevat zijn de planten gezond. De schimmel voedt zich met afval en geeft deze door aan de plant, die er zich op zijn beurt weer mee voedt. De schim mels zijn de stoottroepen, zij steunen op hetgeen achter hun staat, In de grond moet daarom organische ïnest komen om de bacteriën te voeden. Men vindt het niet gek, wanneer de wetenschap zegt dat ge uw planten kunt voeden nnet drie zakjes zout. Maar, dan gaan de bacteriën dood! Gooi de kluif maar buiten'. Spr. vroeg eens aan een voedingsspe- Cialist wat hij nu eigenlijk eten moest om gezond te blijven. Hij wist het niet, maar adviseerde: eet zo veel mogelijk van alles! Geef daarom het leven in de grond ook van alles, wat U bedenken kunt. Het leven is er, als het nu maar voedsel gegeven wordt. Gooi de kluif maai- buiten, de hond is er wel! Spr. zei niets tegen kunstmest te hebben, maar hij was voor levende grond. Door een veelzijdig' organisch voedsel te geven aan de grondbacteriën krijgt ieder wat. Daardoor worden de planten gezond, dieren gezond en men sen gezond. Dat doet de natuur! Er zijn streken op de wereld hoewel weinige waar geen ziekten voorkomen, alleen door goed voedsel. Als boer zit men aan de bron; hij heeft de sleutel om dier en mens ge zond te maken. Parasieten zijn er eigen lijk niet; wij maken ze. In de natuur is èen harmonie, doch door verkeerde voe ding maken wij de bacteriën kwaad aardig. Compost als redmiddel Een veelzijdige compost aan de grond toegediend, maakt de grond gezond. Loopt dat goed dan krijgt U gezonde planten, dieren en mensen. De landbou wers menen vruchtwisseling nodig te hebben. Er zit wel iets in, maar de na tuur kent geen vruchtwisseling. De Chi nezen verbouwden rijstrassen, die 4000 jaar geleden ook al verbouwd werden. Br is geen ziekte in en het nemen van een ander ras is niet nodig. Het arbeiderstuintje. Neem het tuintje van een arbeider, dat midden in het veld ligt waar aard appelmoeheid heerst. Honderd jaar ver bouwt men er al aardappels. Daar moest dan toch wettelijk wel aardappelmoeheid zijn! Het is er niet! Een boer zaaide 32 jaar suikerbieten op eenzelfde stuk land. Hij zaaide na de bieten groene rogge en voegde matig stalmest toe. De plant kreeg gezondheid toegevoegd: er ge beurde niets! Dat heeft het hele corps deskundigen niet gezien. Vruchtwisse ling is een structuurspel maar het stuk grond van de arbeider bewijst dat men het zonder kan stellen. Zorg, dat de grond blijft kruimelen, AojK goede or ganische mest. Die kruiniels ontstaan door leven. Neem een stuk vaste grond; gooi er leven op In de vorm van een laag compost, dan komt er leven in de grond. Een vaste laag grond van 10 cm was na eompost-bemesting tot 30 cm uitgedijd! Levende grond heeft weer stand tegen alles! Heel Flakbee is dood! Behalve een enkele scheurwei is heel Plakkee dood, zei spr. U hebt geen wor men; ze krijgen bij U geen eten. Ame rika kweekt ze wel en U kunt er een kistje wormen kopen, maar als U ze in de grond doet gaan ze weer dood! Het is evenals U koeien in een stenen stal zonder eten zoudt zetten; ze gaan er aan! Wilt U Uw geïnundeerde grond weer kruimelig maken, gooi er compost op; niet er in! Het leven moet er van boven aan in- gekweekt worden. Leer denken in eten, in oi-ganische bemesting. Met kalk maakt U geen kruimelstructuur, m^aar metselt men de hardste betongrond! Dat is een wetenschappelijke fout. Al krui melt de grond bij gebruik van kalk is dat een door de bacterieën opgebruilten van de reserves aan organische stoffen die er nog zijn. Flakkee is kalkrijk, maar het is beton. Daar boeren de beste Flak- keese boeren op. Daar eten de mensen van en daarom liggen de ziekenhuizen zo vol. Dat is Uw schuld! Glanzende koeien, De grondbacterieën vermenigvuldigen geweldig. Daar is voedsel voor nodig. Wordt dit onthouden, dan volgt er een ineenstorting; de bacterieën gaan dood en het contact met de schimnfielvorming wordt verbroken. Daarom gooiden de oude boeren op 1 Augustus de fatale datum stalmest op hun weiden. Het gras bleef glanzen, de koeien trokken het. er niet uit. Tegenwoordig doet men dat liiet meer, maar na 1 Aug. kan men dan ook geen koe meer vet krijgen. Ze krijgen dof haar, maar als ze goede voeding kregen, bleven ze glan zen! Spr. had op Plakkee een dijk gefo tografeerd, waar longjacht heerste. Dat had niet gebeurd als de dijk goed was geweest! Het mond- en klauwzeer vliegt na 1 Aug. omhoog. De deskundigen vvrg- ten het aan besmetting, maar zodra de koe op stal hooi krijgt van vóór Augus tus en andere akkerbouwproducten gaat het mond- en klauwzeer over! Spr. staafde zijn betoog met frappante staal tjes uit de practijk. Dit geldt voor alle virusziekten. Een biet die op kruimel- grond staat kan geen vergelingsziekten krijgen! Onvruohtbaar vee. Met de onvruchtbaarheid bij vee is het evenzo gesteld. Kunstmatige be vruchting is de laatste strohalm waar aan men zich vastklampt. Een proef door dr Grashuis met 18 vaarzen te Eist die niet drachtig te krij gen waren wees uit, dat geen goed voed sel gebruikt was. Hij joeg ze in een oude, goede wei en binnen drie maanden v/aren allen drachtig! Kinderverlamming. Opvallend is dat de grafiek van het mond- en klauwzeer klopt met die der kinderverlamming. Daar ligt ook de piek in Augustus. De kringloop gras - koe - melk - kind was door spr. be grijpelijk. Merkwaardig is dat een in Amerika gevonden middel tegen kanker uit een schimmelpreparaat bereid is. Peniciline en een Nederlands middel tegen t.b.c. zijn schimmelpreparaten! Een proef met 40 t.b.c. mensen die ten dode opgeschreven waren had tot ge volg dat behandeling met een schimmel preparaat volkomen genezing bracht. Eet van levende grond gezond voedsel, dan kunt U geen kanker of t.b.c. krijgen zei spr. Tenslotte gaf hij het door hem naar voren gebrachte in ernstige overweging. Hij was overtuigd, dat niet in een hand omdraai de landbouwbedrijven kunnen worden gereorganiseerd op eompost-be mesting, doch spr. meende al veel ge wonnen te hebben, wanneer in deze rich ting werd gewerkt. Nadat ir Cleveringa zijn rede beëin digd had, kv/amen er nog enkele vragen los, waarvan wij er enkele aanstippen. Als er geen wormen op Flakkee zijn, waarom ziet het land tijdens het ploe gen dan wit van de kokmeeuwen? Veehouden geeft verlies zeggen de boekhouders. Inleider zegt: Vee houden. Hoe kan dat? Als andere streken op 100 staan, wat de landbouw betreft, staat Flakkee op 114. Hoe rijmt men dat met het gezegde dat de Flakkeese grond dood is? Als er nog volken zijn zonder ziekten, zouden deze toch ook enonn vruchtbaar zijn en ons toch al overvleugeld moeten hebben? Hoe is de kostenberekening van compost Hoe is het mogelijk om op een stuk grond zonder compost-gebruik 52 jaar lang gewassen te verbouwen zonder dat het er in die jaren slechter op is gaan groeien En tenslotte vroeg de heer den Eer- zamen, wat ir Cleveringa zelf at. Want als hij overtuigd is van hetgeen hij naar voren bracht, zal hij zeker alleen goed voedsel gebruiken. Dan zou echter zijn haar ook niet verdwenen zijn! ,,U vergeet een andere natuurwet", in terrumpeerde ir Cleveringa: ,,op hersens groeit geen haar!" Half December hebben wij in ons blad een uitvoerig verslag gegeven van de vergadering te Brielle, belegd door de eilanden-gemeenschap Voorne, Putten en Rozenburg, waar door Mr. M. L. Weyl het personenvervoer „per bus of tram" werd besproken. De R.T.M.-directie belicht het vraag stuk van haar kant in een Open brief, geplaatst in hun huisorgaan „De Tram koerier" welk stuk we onze lezers niet willen onthouden om hoor- en weder hoor toe te passen. De directie van de R.T.M, verklaart, dat zij bereid en in staat is om elk ver voer in haar gebied met autobussen te verrichten, indien dit zou blijken de bes te wijze van vervoer te zijn. In verband hiermede heeft de R.T.M, dan ook naast haar tramlijn alle auto busconcessies in haar vervoergebied aan gevraagd, opdat zij, waar dit mogelijk of noodzakelijk is, aanvullend vervoer met autobussen kan verrichten. Naar aanleiding van de bewering dat het vrachtvervoer zonder bezwaar en zelfs economischer zou kunnen worden verricht door het Bero^sgoederenver- voer over de Weg en door de Binnen vaart, wordt het volgende medegedeeld: a. In de laatste 12 maanden heeft de R.T.M. 51.000.000 kg. goederen vervoerd en 100.000.000 kg suikerbieten en pulp tesamen met een opbrengst van bijna 1.000.000.—. b. Zoals uit de maandelijks ook in de pers gepubliceerde overzichten blijkt, neemt het goederenvervoer sedert de oorlog regelmatig toe: van Januari t.m. October 1948 bedroeg het 7% meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. c. De Directeur van de Veiling te Mid- delharnis. Secretaris van de Flakkeese Gemeenschap, deelde de R.T.M, reeds enige malen mede, dat het uienvervoer over de tramweg Goeree en Overflakkee naar Rotterdam belangrijk goedkoper was dan met welk ander middel van vervoer ook. Gedurende acht maanden in het jaar zou het goederenwagenpark der R.T.M, renteloos staan. Hier wordt tegen in gebracht dat de R.T.M, het geheel jaar door een be langrijk vervoer van stukgoederen en van wagonladingen kolen heeft en het vervoer van landbouwproducten in Sep tember begint en pas eindigt in April. Dat de tram met verlies werkt is vol gens de R.T.M, volkomen onjuist, be langrijke bedragen voor de kosten van herstel van oorlogsschade, vernieuwing en uitbreiding van schepen- en automa terieel konden uit de exploitatie-over schotten worden bestreden. Om medezeggenschap te krijgen in zake exploitatie en dienstregeling, moet men, zo meent de R.T.M., ook zelf mede financiële verantwoordelijkheid dragen. De frequentie ligt tussen de 1 en 2 uur en is derhalve dezelfde, welke de nieuwe maatschappijzich voorstelt. Het comfort in de meeste rijtuigen is na de oorlog belangrijk verbeterd. De zitplaatsen zijn veel ruimer dan zij in een autobus met zijn meer beperkte af metingen kunnen zijn. Een vervoergebied te vergelijken met dat van de R.T.M, achten de briefschrij vers uitgesloten in Nederland. De eilan den zijn geheel verst|)ken van een rail verbinding van de N.S. en deels geschei den door brede en moeilijk te bevaren stromen. Dit laatste brengt mede, dat met flinke veerboten moet worden geva ren met een betrekkelijk geringe fre quentie, waardoor per vaart vrij aan zienlijke hoeveelheden reizigers moeten worden overgezet. Hierdoor treden ver- voerstoten op. De oriëntering van de eilanden op één grote stad, Rotterdam, brengt met zich mee, dat het vervoer speciaal in de uren van topvervoer een sterk cumulatief ka rakter draagt in de richting naar deze stad. Het uitgesproken landbouwkarakter van de eilanden, waar practisch elke in dustrie van enige betekenis ontbreekt de suikerfabriek te Puttershoek en Oud-Beijerland geven slechts 3 maanden aan vele handen werk is eveneens^ bijna uniek. Voorts werden nog de volgende op merkingen gemaakt: De promotors van de nieuwe maat schappij hebben meegedeeld, dat de ta rieven nagenoeg gelijk zouden zijn aan de bestaande tramtarieven. Indien deze mededeling juist is zou dit inhouden dat de nieuwe autobusmaat schappij gaat rijden voor tarieven welke ver beneden die van alle andere auto busmaatschappijen in Nederland zijn ge legen. In een vergelijkend overzicht van de' tarieven wordt dit met voorbeelden aangetoond. Het merkwaardige feit doet zich ver der voor dat één van de oprichters van de nieuwe maatschappij, Vermaat's Autobedrijf te Nieuw-Helvoet, thans ta rieven berekent, welke ver boven de hierboven staande uitgaan. Voor het 10 km lange traject Rockanje-Brielle wordt 55 et berejiend, terwijl geen retours wor den uitgegeven. De B.T.M. zou voor het zelfde traject berekenen enkele reis 35 et, retour 55 et. De nieuwe ver\'oersmaatschappij wil de vervoerstoten uitsmeren. Voor het vacantie-vervoer is dit misschien nog te verdedigen, maar zeker niet voor het normale vervoer van reizigers, die naar hun werk gaan of daar vandaan komen. De nieuwe onderneming vervalt dan in dezelfde fout, waarvan zij de R.T.M.,: overigens ten onrechte beticht, nl. geen rekening te houden met de belan gen van de bevolking. De nieuwe maatschappij wil aan de monopoliepositie van de- R.T.M, een ein de maken, aldus de directie der R.T.M., doch men moet er rekening mede hou den, dat haar eigen monopolie daarvoor in de plaats zou komen. Naar aanleiding van de bewering van de nieuwe Vervoersmij. dat er 65 auto bussen zullen nodig zijn om het gehele vervoergebied te bedienen zegt de R.T.M, dat voor de bediening van het secimdai- re vervoer in dit gebied de kleine lijn dienst-ondernemers, die de nieuwe maat schappij willen vormen, en de R.T.M, te zamen thans reeds circa 50 autobussen in bedrijf hebben. Men zou dus met cir ca 15 autobxissen alle hoofdlijnen moe ten gaan bedienen! Tenslotte wordt van de zijde der R.TM bezwaar gemaakt tegen de door de pro motors van de nieuwe maatschappij, ge noemde rijtijdbesparing van 30%, d.w.z. IVz maal zo snel als de R.T.M. In een vergelijking met de dienstrege ling van enige grote streekvervoermaat- schappijen wordt deze rijtijdenbesparing door de R.T.M, in twijfel getrokken. ,,En als de inleider dan zo gezond is, ging de heer den Eerzamen verder, zou hij als een levende reclame voor zijn geponeerde stellingen toch nog wel een goed stel eigen tanden in zijn mond hebben!" x „Ik ben niet gezond", gaf ir Cleverin ga terug, „omdat U mij niet het eten geeft, dat ik nodig heb. Dat gebit heeft mij honderden guldens gekost, waarvan de tandarts in een groot huis woont. Dat zou niet meer nodig zijn, wanneer de voeding goed was. Spr. ging daarna nog even op de an dere vragen in. Hij was bang, dat de kokmeeuwen ritnaalden en engerlingen eten. Wormen zijn er niet! Zo was het ook met Rinke Tolman, die zei dat een m^ol ook ritnaalden en engerlingen eet. Maar een mol leeft vaii wormen, 't Is echter evenals in de oorlog. Als men toen een mensenmaag' opende vond men er ook suikerbietenpvilp in. Nu gaat het toch niet aan om te zegggen dat de mens van suikerbieten leeft! Dat was hare noodzaak vanwege de honger! Spr. gaf toe dat de veehouderij inderdaad niet lonend is. Er moet naar wegen gezocht worden dat dit wel het geval wordt. Wat betreft de hoge Flakkeese opbrengsten zei spr. dat de Flakkeese boer op zijn kapotte grond het beste er nog van maakt dat er van te maken is. Maar U maakt de mensen ziek met Uw eten en Uw koeien hebben dof haar! Volken zonder ziekten zijn er. Dat zijn bv. de Hunza's op de Himalaya. Deze leggen zich echter strenge beperkingen op, wat uitbreiding betreft, anders had den ze geen voedsel genoeg. Als men 52 jaar op een stuk grond boert, zoals werd beweerd, dan is in elk geval de biologi sche waarde van het voedsel weg. Spr. onderstreepte daarna zijn betoog door vertoning van een aantal lichtbeel den, waarop al zijn bevindingen waren vastgelegd. Inderdaad waren de verschillen tus sen de dode en levende grond enorrn. Over de bereiding van goede compost gaf spr. mede inlichtingen, hoewel hij overtuigd was, dat dit niet in een hand omdraai te maken is. De steden zullen meer compost terug moeten leveren. Het is spr. echter te doen om de geesten wakker te maken en als de Regering

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6