Plaatselijk Nieuws Geschenken J. Keuvelaar Levertraan voor elke gelegenheid in aparte keuze! Westdijk - Middelhamis Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen doen hun slopend werk - Zondagsdiensten Artsen. Een nieuwe weihouder ie Ouddorp. Bladz. 2 „E I L A N D E N - NI E U W S" Zaterdag 15 Januari 1949 MIDDELHAKNÏS Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 9 uur In de Chr. Ger. Kerk te Middelhamis en nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk Ds Goedhart. Chr Geref. Kerk viti. 10.30 uur en sav. 6 uur Ds de Jong. Geref. Kerk 2 maal Ds Zeilstra. Ger. Gem. 2 maal lezen. Geref. Kerk Art. 31 K.O. ym. 10 en sav. 5.30 uur lezen. Dinsdag a.s. half zeven, zal Ds Bel voorgaan in de Ger. Gemeente alhier. Ophalen van huisvuil, voortaan aan de lopende band. Met ingang van Maan dag 17 Januari a.s. zal het huisvuil in de gemeenten Middelhamis en Sonamels- dijk opgehaald w^orden door de gemeen schappelijke reinigingsdienst Middelhar- nis-Soramelsdijk. Daartoe zal gebruik gemaakt worden van een huisvuilauto. Voorlopig zullen de tijden van ophalen voor alle woningen dezelfde blijven als voorheen. De nadering van de ophaaldienst wordt door een belsighaal aangekondigd. Alle huisvuil dat medegenomen inoet worden moet ter beschikking staan vóór de wo ningen. Bovengenoemde regeling is een voor lopige reg'elihgv de definiteve regeling zal binnenkort bekend gemaakt worden. Het in ons Dinsdagnummer opgeno men bericht inzake de gasvergiftiging, die ten huize van de heer H. Bakelaar j.l. Zondag plaats vond behoeft enige verbetering. De toedracht is zó geweest, dat weliswaar de heer Bakelaar en zijn echtgenote door de gaslucht werden be dwelmd', doch de beide dochters, die bo- yen sliepen, geen hinder ondervonden. Doordat de heer Bakelaar die nog uit bed gestapt was om een hoofdpijnpoeder te halen, overal tegen aanviel, trok dit de aandacht van hun dochters, die daar op te hulp kwamen en bemerkten dat de kraan van de gaslamp open stond. Door het zorgen voor verse lucht en toe diening van melk gelukte het hun erger te voorkomen. Gebruik van zuurstof bleef dus achterwege. Gelukkig hebben de oude mensen geen verdere nadelige gevolgen van deze gasvergiftiging on dervonden. Rectificatie oorzaak Kerkbrand. Van bevoegde zijde, nl. uit kringen van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Mid delhamis vernemen wij, dat het bericht over de vermoedelijke oorzaak van het ontstaan der noodlottige brand in de kerk, welke zou gelegen zijn in de on voorzichtigheid der kosteres, onjuist is. De Kerkvoogdij schrijft: ,,In dit bericht, dat in het nummer van 12 Januari j.l. was opgenomen, wordt meflegedeeld, dat de kosteres bij het onderzoek verkl^aard heeft, dat zij bij het uithalen van de kachel in het koor sintels op een oude jute zak heeft gedeponeerd. Deze me dedeling is onjuist. Overigens lijkt deze oorzaak van de brand onmogelijk te zijn aan deskxmdigen. Het is te betreuren, dat dergelijke voorbarige berichten wor den verspreid, daar het onderzoek nog hangende is, terv/ijl de goede naam van de betreffende persoon hierdoor zeer wordt geschaad." Bovenstaande gegevens werden ver strekt en ondertekend door de heer J. Vroegindeweij, President-Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, tevens Wethouder der gemeente. Op 15 Jan. 1949 zal de jacht op v/a- tersnippen, meerkoeten en de eenden- jacht worden gesloten en op 31 Januari 1949 die op fazantenhanen en houtsnip pen, terwijl de jacht op alle soorten ganzen zal worden gesloten op 15 Fe- brua-ri 1949. SOMMELSDIJK Het schilderswerk van de in aanbouw zijnde nieuwe wonin gen voor rekening van de woningbouw vereniging te Sommelsdijk is opgedra gen aan het schildersbedrijf C. van Beek. Onze dorpsgenoot de heer M. Ede waard'is per 1 April benoemd als onder wijzer aan de Chr. School te Melissant. Bij publicatie is bekend gemaakt dat ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd de lijst van een uitspraak aanvrage vrijstelling van militairen dienst, voorts een waar schuwing in het bijzonder aan de vrou wen, om niet op de per advertentie (in de stad) aangeboden dienstbetrekking in te gaan vooral eer men ter gem., sec retarie inlichtingen heeft gevraagd. MELISSANT - Predikbeurten. Geref. Kerk Art. 31 K.O. nam. 3.15 uur lezen. STELLBNDAM In verband met de verbouwing der O.L. School is een ge deelte der leerlingen ondergebracht in teen lokaal der Chr. Nat. School en,een gedeelte in de Herv. School. GOEDEKEEDE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 10 uur Ds Venveij van Melissant en sav. 6.30 dhr Vetter van Middelhamis. De verkoop van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal plaats hebben op Maandag 24 Jan. a.s. des nam. 3 uur in de kerk. Loop der bevolking over het jaar '48. Op 31 December 1947 bestond de bevol king uit 598 m. en 555 vr., samen 1144 personen. Vermeerdering door geboorten 18 m. en 14 vr., samen 32 personen. Ingeko men 18 m. en 20 vr., toaaal 38 personen. Dus een totale vermeerdering van 36 m. en 34 vr., samen 70 personen. Vermindering der bevolking door overlijden: 5 m. en 6 vr., samen 11 pers. door vertrek 16 m. en 22 vr., totaal 38 personen. Dus een totale vermindering van 21 m. en 28 vr., samen 49 personen. De bevolking vermeerderde dus met 15 mannen en 6 vrouwen. Op 31 December 1948 telde de bevol king dus 604 mannen en 561 vrouwen, of in totaal 1165 personen. In het jaar 1948 werden in deze ge meente 18 huwelijke gesloten. OUDDORP De dienstplichtige van de lichting 1949 Cornells Klaas van der Bok Jzn. is opgeroepen om op 23 Febru ari 1949 te worden ingelijfd bij het korps Zeemacht te Voorschoten. B. en W. van Ouddorp Z.H. brengen ter algemene kennis, dat het verzoek van de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V. te 's-Gravenhage, tot het oprichten van een petroleum-hand- pompinstallatie op het perceel gelegen aan de Hazersweg A 610 (eigenaar Joh. Hoek), kadastnaal bekend in sectie E Nr 1860, door hen is toegestaan. De heer H. de Bakker behaalde na een gehouden examen te Rotterdam het practijk diploma voor boekhouden. De Burgemeester van Ouddorp Z.H. brengt op verzoek van de Commissaris der Koningin in deze provincie aan de bevolking dezer gemeente de dank over van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina der Nederlanden voor de Haar bij Haar verjaardag en Haar Rege ringsjubileum gezonden gelukwensen en blijken van medeleven, die Haar uit Ouddorp hebben bereikt. NIEUWE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. en nam. Ds A. v. d. Kooij. B. en W. van Nieuwe Tonge maken bekend, dat op Dinsdag 25 Januari a.s. van 14.30 tot 1500 uur ten huize van Dr P. J. de Man de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze in- of herin enting tegen pokken en diphterie. De aandacht wordt er gevestigd, dat de trouwboekjes der ouders of de geboor tebewijzen der kinderen medegebracht dienen te worden. In het bestuur der Korfbalvereen. D.I.O. vonden enkele mutaties plaats. Als voorzitter fungeerd thans L. Breur Gzn. en als Secr.-Pennm. A. C. Hel leman. OUBE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 9.30 uur Ds van As en nam. 6.30 uur Da R. Steur van Oud dorp. Oud Geref. Gem. lezen. Werkverruiming te Best. (N. Br.) Dezer dagen zijn weer een aantal arbei dersgezinnen vertrokken naar dé Bata Schoen- en lederfabriek te Best in Noord Brabant. Op deze fabriek, die onlangs zeer is uitgebreid, was plaats voor een aantal werkende gezinnen. Naar lAdj ver nemen heeft burgemeester van Dijk zich zeer beijverd aldaar meerdere dorpsge noten een plaats te geven. In de omgeving van deze fabriek wor den een groot aantal nieuwe woningen gebouwd (Nieuw-Best) waarin de arbei ders hun intrek kunnen nemen. Men deelde ons mede, dat nog enige gezinnen uit Oude Tonge aan deze fabriek te werk zullen worden gesteld. Brand te Oude Tonge. Van de Maan dag op Dinsdagnacht brak onverwachts brand uit in de garage van de autobus ondernemer J. Pulleman. De heer ,H. Kanters van de Molendijk, die het als een der eersten zag, waar schuwde onmiddellijk- de brandweer, die aanstonds uitrukte en door krachtig op treden, de brand spoedig wist te blussen, In de garage bevond zich alleen de oude autobus, een paar kampeerwagens van zijn broer en een mooie luxe bestel wagen van de fa. Joma uit Breda. Het kantoortje, dat zich in de garage bevond en waar de brand begon brandde totaal uit; de bestelwagen kon er in al lerijl worden uitgehaald. De autobus verbrandde gedeeltelijk en voorts ging er veel reparatie-materiaal, banden en enige flesten verloren. De oorzaak is onbekend. STAD AAN 'T HARINGVLIET De personen van de lichting 1950 moeten ter keurfiig verschijnen op 22 Maart te Ereda. Deze week had dhr Adr. de Boet rij dende met de tractor in het rietgors het ongeluk door de brug te zakken waar hij tussen beklemd kwam te geraken. Ge lukkig dat het laag water was, want het duurde nog een hele poos eer hij uit zijn benarde positie gered was, zodat het ongeluk voor hem met een gekneus de arm en enige ontvelling afliep. DEN BOMMEL Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 9.30jjiur Ds v. d. Kooij van Nieuwe Tonge en sav. 6 uur Ds Postma. Geref. Ker. vm. 10 en nam. 3 uur Ds Blom van Baarn. OOLTGENSPLAAT Burg. Stand. Geboren: Stijntje, d.v. A. Koppenaal en B. Kattestaart; Chaterina Maria, d.v. J. de Waal en E. van Dravik, Johannis z.v. J. Buurman en E. de Bonte, Jacobus Anthonij, z.v. J. Hagens en M. de Waal; Huberdina Anthonie Maria, z.v. A. T. van der Made en M. J. Pollemans, Jopie Maat, d.v. J. P. Maat; Cornelia, d.v. J. P. den Braber en T. J. van Kempen, Maria Hendrika Cornelia, d.v. J. Vetter en D. Hokke, Adrianus Maria, d.v. Ja cobus Dekkers en M. Huibrechtse, Adri- ana Huberdina, d.v. J. Moerenhout en W. Dekkers. Ingekomen Gerrit A. van Gent van Amsterdam. Vertrokken: Adriaantje C. van Kem pen naar Laren, Dingeman A. Smits n. Renkum, Rombout J. Brands en gezin naar Best; Jacobus de Waal naar Eygels- hoven. en ge voelt U een wrak en afgeleefd, ver vóór Uw tijd. Zorg ervoor die slo pende kwaal te boven te komen; begin liever vandaag dan mogen de,beproefd heilzame Kruschen-kuur, waaraan tallo ze lijders aan rheumatische pijnen een nieuw leven te danken hebben. Kruschen is een zuiver natuur-product, een sa menstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloedzuiverende organen. Daarom is, juist waar onzuiver bloed zich demon streert in Rheumatische pijnen, Kru schen Salts de redder in de nood. Be gin ermee hoe eerder hoe beter; iede re morgen de kleine dosis zoveel als er op een cent gaat. Maar wél regel matig! Vraag Kruschen bij Uw Apothe ker of Drogist. Van Zaterdag 15 Januari vni. 13 uur t.m. Maandag 17 Januari vm. 9 uur. Middelliarnis-Sommelsdijk Dienst heeft Tj. Kuipers, arts, Telef. 240, Sommelsdijk. Afwezig de artsen P. Knöps, A. Kievit en C. F. Arends. Dirksland-Herklngen-Melissant Voor spoedgevallen: G. Huisman, arts, Telef. 1512, Melissant en B. Elvé, arts, Telef. 262, Dirksland. Afwezig Dr P. Boot. Oost-Flakkee: Dienst hebben C. W. Kramers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat en P. C. J. Voogd, arts, Telef. 59, Oude Tonge. Donderdagmorgen vergaderden Oud- dorps vroede vaderen. Het nieuwe raads lid Aleman schoof ook zijn stoel bij, zo dat de hele raad weer compleet was. Terugblik Voor de eerste maal in 1949 bijeen, sloeg de Voorzitter, Burgemeester Kley- nenberg na opening allereerst een terug blik op het vervlogen jaar en memoreer de het overlijden van Weth. Grinwls, wiens naam hij gaarne in ere bewaard zag blijven. Ook wenste hij Wethouder Bezuijen, die gemeend heeft zijn taak te moeten* neerleg.gen Gods zeg jn toe, waarbij hij de hoop uitsprak, dat hij üi samenwerking met het Burgerlijk Arm bestuur evenwel nog veel mag doen tot zegen van hen, die bijstand behoeven. Verder stond spr. stil bij de hoogtij dagen die 1948 bracht door het jubileum van Koningin WUhelmina en de troon- bestijging van Koningin Juliana en wijdde waarderende woorden aan de Ouddorpse jongens die in Indië de eer en de vlag van hun Vaderland hoog houden. Een wonderlijk moment had spr. beleefd, toen hij uit Indië een tele gram, toegezongen kreeg met de woor den: „gezegend Jubeljaar", waarbij zijn gedachten uitgingen naar het jubeljaar van het oude Israël, waarin ieder terug kreeg hetgeen hem had toebehoord. Ver volgens dacht spr. aan de velen die de gemeente dienden en vroeg om de nood die er allerwege herest eendrachtig met elkander te dragen, zoekende het goede voor gemeente en volk. Speciaal voor de brandweer vroeg spr. de aandacht omdat weer pas gezien is, wat ontbreken van goede leiding en goed materiaal tengevolge kan hebben.Het somberste van alles is wel het hulzen- probleem; de tekorten worden steeds groter. Tot heden had men woningvorde ring kunnen voorkomen, doch spr. dacht dat het niet lang meer zal duren of men zal in de rechten en eigendommen van anderen moeten ingrijpen, omdat er geen andere oplossing mogelijk is. Als we met elkander de last dragen, zei spr. kan deze licht zijn. Bij de moeilijke beslissingen die te wachten staan moge de blik van ons zelf afgeslagen worden om op te zien tot de Almachtigedèn kan het ons goed gaan. De eed van trouw om de gemeentebelan gen voor te staan, willen wij samen na komen. Alleen de heer Aleman heeft deze eed nog niet afgelegd. Spr. ver zocht hem daarom op te staan, waarna het nieuwe raadslid de bij de wet ver eiste eden aflegde. ,,Onze hemelse Vader sterke U in dit nieuwe ambt, opdat ge in Zijn kracht de belangen der gemeente moogt bevorderen", wenste de Voorz. de heer Aleman toe. De notulen werden daarna vastgesteld Van Ged. Staten waren er bij de in gekomen stukken enkele goedgekeurde raadsbesluiten. Van mej. Ras was er een aanvraag om een woning, welk verzoek werd aangehouden omdat er momenteel geen enkele woning beschikbaar is. Daarna kwam aan de orde de benoe ming van een wethouder in de vacature Bezuijen. Dhr Hameeteman deelde vooraf mede, dat zijn fractie blanco zou stemmen om dat van rechtse zijde nimmer aan de Partij van de Vrijheid medewerking was verleend bij de benoeming van een Wet houder. De heer Kr. Grlnwis wordt Wethouder. Met 6 stemmen werd de heer K, Grin- wis tot wethouder benoemd. De heer Nieuwland verkreeg 3 stemmen, terwijl 2 stemmen blanco werden uitgebracht. De heer Grlnwis zeide zijn benoeming aan te nemen en hoopte dat het in de gunst Gods zou mogen zijn en hij mag handelen overeenkomstig God,? Woord. De Voorz. sprak eveneens de v/ens uit, dat Wethouder Grinv/is m.et zijn krach ten en gaven zal meewerken om de ge dachten die vastgelegd zijn in grondwet en verordening te helpen uitvoeren in het belang der gemeente in al z.'ja scha keringen. Slot in het volgend nummer Neem een fles en laat hem vullen in Wed, Kurvinks Drogisterij. Traan verzacht het hoesten en beschermt u tegen kouvatten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2