Gemeenteraads verkiezingen Buitenland De komende MEDITATIE EiiAn Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 15 JANUARI 1949 21ste JAARGANG No. 1786 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Dit jaar zullen de, verkiezingen wor den gehouden voor de samenstelling on zer gemeenteraden. Het kan misschien zijn nut hebben, al ligt dit nog even in 't verschiet, daar nu alvast de aandacht op te vestigen. Er is in de positie der gemeenten de laatste jaren veel verandering gekomen. Belangrijke taken, waarvoor de gemeen ten zich in het verleden gesteld zagen, zijn in een geheel andere sfeer gekomen. Dé gemeentelijke zelfstandigheid gaat meer en meer te loor en voor het meren deel worden we van boven af geregeerd. Neem eens het vraagstuk van de we deropbouw, wat hebben de gemeenten daarin eigenlijk nog te vertellen? En zoveel andere taken zouden kunnen wor den genoemd, die Ui de sfeer van het rijk zijn getrokken. Meer en meer legt men zich toe op centralisatie (politie, brandweer enz.) en uit een oogpunt van efficiency schijnt men daartoe de wind geheel in de zeilen te hebben. Het gevolg is, dat de be moeienissen van de gemeenteraden lang zamerhand worden teruggedrongen. Wij herinneren aan de voorstellen tot samenvoeging der gemeenten op ons eiland, wat vorig jaar aan de orde was en waarbij de gemeenteraden zulk een krachtig protest lieten horen om hun zelfstandigheid te behouden. Het kan „een steekproef" geweest zijn van de hogere i'egionen, maar men heeft het althans voorlopig, „laten zitten." For- tneert men een wet tot annexatie van gemeenten, dan is ook hier alle zeggen schap verloren. - Uit dit laatst aangehaalde punt moge blijken, 'dat we in de gemeenteraden flinke persoonlijkheden dienen te heb ben, die weten op te treden, waar het nodig is. Het vraagstuk van de gemeen telijke autonomie is o.i. ook mede van de grootste betekenis voor onze demo oratie. Naar de beste vertegenwoordigers die nen de kiesverenigingen te zoeken, die voor hun taak berekend zijn. En in de eerste plaats beginselvaste mensen, die krachtens hun belijdenis, waar het nodig is, hun stukken weten te verdedigen. Door de wetgevende instanties wordt er, helaas geen rekening meer mee gehou den, dat de Overheid Gods dienaresse is. Gods knecht. We wijzen hierbij slechts op de doorvoering van allerlei publieke vermakelijkheden, bioscoop, films, dan cings, en het onteren van Gods heiligen dag. Door plaatselijke verordeningen kan wel niet alles, maar toch nog veel worden tegengegaan. De ver tegenwoordigers van de Christelijke partijen, hebben hier een zeer verant woordelijke taak. In deze tijd van alge meen verval wel niet altijd even gemak kelijk, vooral niet in een linkse gemeen teraad. Maar, ook, al weten zij, dat hun stem maar is als een stem des roepen den, zij hebben te getuigen dat naar den Woorde Gods dient te worden geregeerd. lïiet om lange redevoeringen te hou den maar om tot daden te komen, die effect sorteren. Op een ding willen we bij het sluiten van dit artikel nog even vrtjzen. De vo rige verkiezingen zijn op ons eiland Goe- ree en Overflakkee enige streng ortho doxe dorpen van rechts, links gewor den. We doelen hierbij op Dlrksland en Nieuwe Tonge. Door de Christelijke par tijen mag wel vroegtijdig een flinke ac tie worden ingezet. Het is nodig, dat onze kiezers In woord en geschrift er op worden gewe zen, dat het noodzakelijk is, dat ook in onze raadszalen naar Gods Wet en Zijn eeuwlgblljvend Getuigenis worde gere geerd. Het loslaten van dat Woord zal tot steeds groter aftakeling leiden. In dien dat wordt prijsgegeven zal de uit werking daarvan zeker gezien en ge voeld worden. Palestina. Het Palestijnse vraagstuk, nam deze week zulk een ongedachte wending, dat met enige bezorgdheid werd afgevraagd: „wat gaat er nu gebeuren?" Gelijk wij vorige week reeds schreven, viel Egypte de Joden aan in de woestijn de Negeb, niettegenstaande dit gebied aan Israël was toegewezen. Niemand maakte toen bezwaar, ook Engeland niet. De Joden hebben zich krachtig verde digd, en de rollen zijn omgekeerd, zo zelfs dat zij de Egyptische gre^s hebben overschreden. Egypte bevreesd voor fatale gevolgen, riep Engeland te hulp. Engeland waar schuwde Israël, en wees op het verdrag van militaire bijstand. Geëist werd, dat Israël direct zijn troepen uit Egypte zou terug trekken, en zo niet, dan zou Enge land ogenblikkelijk militaire hulp ver lenen. Engelse oorlogsschepen kregen bevel, om op te stomen terwijl troepen te Aka- ba aan land werden gezet. Een paar es kaders vliegtuigen kwamen de Egypti sche luchtmacht -rcrsterken. Op een verkenningsvlucht, heeft Is raël nu vijf Engelse vliegtuigen neerge schoten. Deze daad wordt door het Engelse ministerie als zeer ernstig aangerekend, en Engeland eist volledige erkenning en schadeloosstelling. In voltallige zitting is het kabinet een paar maal bijeen geweest, terwijl ook de Britse defensie commissie in geheime vergadering bijeen kwam. Men verwacht dat Bevin namens de regering een verklaring zal afleggen. Mag men de persberichten geloven, dan heeft een der piloten van de neer geschoten vliegtuigen verklaard, dat zij boven het grondgebied van Israël vlogen. Op het grondgebied van Egypte be vonden zich geen Joodse soldaten. Wel constateerden zij grote troepen concen traties op Palestijns gebied. Amerika doet ernstige pogingen om tussen Engeland en Israël te bernidde- len, en noemt het neerschieten een be treurenswaardig incident. Was het nu alleen maar dit voorge vallen feit, het zou nog wel loslopen. Want hoe ernstig ook, door onderzoek en arbitrage zon het zijn op te lossen Doch er schuilt meer achter. Rusland biedt de Joden de helpende hand. Uit Tsjecho Slowakije komen veel wa penen; tanks en ook vliegtuigen. Engelands houding is zeer onduidelijk, het wil de Arabieren niet al te veel af vallen, om zijn invloed onder die volke ren niet te verliezen. Het ziet daardoor te veel voorbij, dat het Rusland in Palestina binnenhaalt, waarvoor ook terecht Turkije zeer be vreesd is. Het meutelt daar in het Nabije Oosten en het is te hopen, dat er een goede op lossing gevonden mag worden, voor dat er stukken vallen. Op gezag van de Veiligheidsraad heb ben Egypte en Israël het vuren gestaakt, en zullen op het eiland Rhodes bespre kingen voeren over een wapenstilstand. Met belangstelling wordt het verdere verloop afgewacht. Indonesië. De Veiligheidsraad Is te Loke Success (Amerika) bijeen gekomen. Vanzelfsprekend vroeg het Indonesi sche vraagstuk de aandacht. Wat zeer pijnlijk aandeed, was wel, dat Amerika ons land in zeer scherpe en verwijtende bewoordingen heeft aangevallen. Mr van Kleffens heeft in een rede ge zegd, dat de Amerikaanse afgevaardig de Jessup zeer heftige woorden had ge bruikt en op de grens van ongematigd- heid was gekomen. Jessup wijdde woorden van grote waardering aan de Indonesische Repu bliek en haar leiders. Wjj voor ons zeggen, hoe is dit moge lijk, vooral als men nagaat de onop rechtheid van enkele leiders en de toe stand waarin de bevolking zich bevind. Geëist werd 'de Republikeinse leiders terug te laten keren naar him Residen ties; hen politiek gezag te doen uitoefe- Verwonder u niet, dat Ik u gezegd heb: Gijlieden moet wedei-om ge boren worden." (Joh. 3 7.) Het gebeurde eens op een nacht dat Jezus bezoek kreeg van een grote in Israël, de Farizeër, Nicodemus. Hij was overtuigd geworden, door de tekenen, dat Jezus een profeet was van God ge zonden. De wonderen én tekenen door Jezus verricht waren tot hem doorge drongen en nu was door de kracht des Heiligen Geestes zijn geweten ontwaaJtt. Hij durfde er niet openlijk voor uitko, men, vandaar da,t hij het nachtelijk duis ter koos,'om Jezus te spreken te krijgen. Eerst zeide hij tot Hem wat hij van Hém dacht, en Jezus antwoordde hem: „Tenzij ds.t iemand wederom geboren worde, hij kan het Koninkrijk Gods niet zien." Ik denk dat het antwoord Nicodemus tegen gevallen Is. De Heere geeft hem geen geboden, maar ook-^een verklaring door wat macht hij de vele tekenen deed, alleen een korte mededeling, dat hij, Nicodemus, al was hij een leraar in Israël en een voorbeeldig mens, op wiens leven niets viel aan te merken, toch zo niet in staat was het Koninkrijk Gods in te gaan. Hij moest een nieuw mens wor den, en dat begifeep Nicodemus niet en toch daar hij een leraar was, behoorde hij dat te weten. Nicodemus dacht aan een natuurlijke geboorte, Jezus aan een geestelijke, de een dacht aan een verandering des 11- chaams, de andere aan die des harten. De natuurlijke mens kan het Koninkrijk Gods niet zien, hij heeft er geen vat baarheid voor. Hij kan er over horen spreken, maar hij begrijpt het niet. De natuurijke mens verstaat niet de dingen die des Geestes Gods zijn, vidl men die kimnen begrijpen dan moet men uit den Geest geboren worden. En dan wijst Jezus hem nogmaals op die noodzakelijke wedergeboorte en ssgt: „Verwonder u niet, dat Ik U gezegd heb: Gijlieden moet wederom gebore» worden." Dit onderwijs geldt niet alleen Nicor demus, dit geldt ook ons allen. Wij heb ben allen gezondigd en zijn van nature kinderen des tooms. Wij mogen een deugdzaam leven leiden, de uiterlijke godsdienstplichten waarnemen, met 's Heeren volk omgsian, de tale Ka- naiins kunnen na praten, maar dit alles is te kort en te smal, het is geen harts- verandering. Er moet een inwendige ver nieuwing plaats hebben. Door onze natuurlijke geboorte wor den wij een redelijk schepsel; door we dergeboorte een geestelijk schepsel. De eerste geboorte heeft plaats volgens de loop der natuur, de tweede door de kracht des Heiligen Geestes. De eerste geboorte geeft ons de geschiktheid om in de wereld te zijn, de tweede maakt ons bekwaam, burger te zijn van het Koninkrijk der hemelen. Ja er moet heel wat aan de mens gebeu ren al eer hij van dood levend wordt. Maar welk een wonder van genade, wat onmogelijk is bij de mens, is mc^elgk bij God. Christus Jezus is in de wereld gekomen om het onmogelijke mogelijk te maken. Wanneer een mens aangegrepen wordt door de ernst van het leven, en mag zien de noodzakelijkheid van wedergeboorte en bekering, dan kan het zijn dat er heel wat afgeworsteld wordt, en mis schien evenals een Nicodemus, in de nachtelijke ure den Heere gezocht. Me nigmaal kan hij zo moeilijk verklaren wat hem zo onrustig gemaakt heeft, maar vele verzuchtingen worden er ge slaakt, vele gebeden opgezonden, vele tranen geschreid, eer dat hij mag we ten, en dan is het nog zo menigmaal maar bij ogenblikken, dat hij in Christus een nieuw schepsel is geworden. „Hetgeen uit het vlees geboren is, dat is vlees en hetgeen uit de Geest geboren Is, dat is Geest. Verwonder u niet, dat Ik gezegd heb, Gijlieden moet wederom geboren worden." P. D. D. K. nen en contact op te nemen met andere Republiekelnse vertegenwoordigers. Het Nederlandse leger moet zo spoedig mo gelijk uit Indië worden teruggeroepen, en vrije verkiezingen moeten worden ge houden. Ook andere afgevaardigden, zoals Chi na, Noorwegen en Rusland spraken ta melijk harde woorden. Einde deze week verwacht men een nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad. Wat verder de gang van zaken be treft, valt er weinig mede te delen. Militair schijnt het leger de zaak wel in handen, te hebben, doch politiek ver neemt men weinig of niets. De vrees blijft gewettigd, dat straks de Indonesi sche heren weer netjes op het tapijt verschijnen. Nederland heeft dan de vuile was voor hen geridderd. Als dit zo zou zijn, dan mogen wij ons gerust afvragen of het offer wat onze jongens hebben 'gebracht, dan niet veel te groot is geweest. Ook hier dienen wij af te wachten wat de komende weken brengen zullen. Amerika. President Truman heeft zoals de ge woonte is, zijn begroting ingediend voor het jaar 1949—'50. De inkomsten zijn geraamd op 40.985.000.000 dollar. De uitgaven op 41.858 millioen dollar. Het zijn cijfers, om er gewoon weg van te duizelen. Meer dan de helft van dit enorme be drag wordt besteed voor de verdediging van het land en de hulp aan het bui tenland. Wanneer het Congres vergaderd, zal hierover een zeer hartig woordje wor den gesproken. Toch is de verwachting dat de begroting zij het gewijzigd wordt aangenomen, omdat Truman zulk een meerderheid heeft. China. Over China deze week geen sensati oneel nieuws. Officieel is het nog niet toegegeven, doch het schijnt dat Tientsin he.eft gecapituleerd of, binnenkort zich zal over geven. De plaats Soetsjou, waarin zich nog een garnizoen bevond van 200.000 man, heeft eveneens de verdediging opge geven. Dit garnizoen had geen enkel contact meer met de ^-egeringstroepen, waardoor zijn positie hopeloos werd. De val van deze twee voorname steden betekend dat de communisten weer meer de handen vrij krijgen, en dus een nog grotere be dreiging gaan vormen voor de nationa le regering. FrankT^k. Herriot is met 274 stemmen gekozen tot voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Als tegen candldaat stond de commu nist Cachln. Als oudste kamerlid hield Cachin een rede, waarin hij te kennen gaf, dat niettegenstaande het Oosten en het Westen, als twee grote machten te genover elkander stonden, een vreedza me samenwerking mogelijk was. De gehele inhoud was 2eer gematigd en verzoeningsgezind. Daarom heeft zij zo de aandacht ge trokken, omdat men zich afvraagt, of hier Moskou de hsmd in heeft of niet. Verschillende bladen leggen verband tussen de pogingen tot toenadering door President Truman en deze rede. Men wil dat Moskou van die kleine proefbal lonnetjes op laat om te zien wat de re actie hierop is. Aan de andere zijde wijst men er zeer terecht op dat er van enige toenadering geen sprake is, omdat te Berlijn de ver schillende partijen nog even scherp te genover elkander staaji, als een paar maanden geleden, en dat indien de Wes terse mogendheden niet voorzichtig te werk gingen, hieruit een ernstig conflict zou ontstaan. Rusland wil in het allerminst van eni ge terugtrekking weten, en riskeert daartoe zelf een gewapend optreden, welke ernstige gevolgen dit ook zon hebben.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1