UIENMARKT 3^ ^jcjRjooÉohJU Onbetwist de beste tandpasta EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamjs, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG vopr 4e ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 12 JANUARI 1949 21ste JAARGANG No. 1785 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Reeds voor 30 janr een Schoolarts. Maar Koe Men schrijft ons: Uit de couranten hebben we kennis genomen van het besluit van Stave- nisse's raad, waarbij voor 1949 250. j!al worden uitbetaald voor schooltand- verzorging. Dit besluit kan nuttig zijn. Met grote letters zien we dan, dat atavenisse de eerste plattelandsgemeen te is, waar zulks ter hand wórdt geno men en Vlissingen de Ie grote gemeente, zodat Zeeland thans 2 gemeenten telt, waar iets aan schooltandverzorging wordt of zal worden gedaan. Het is reeds meer dan 30 jaar gele den, dat ook van een gemeente werd gewag gemaakt in deze bewoordingen. Gemeente X heeft een schoolarts aange steld. Misschien mogen we de praktijk even de revue laten passeren. Ben voor treffelijk ding een schoolarts en, dat reeds voor 30 jaar. We dachten toen, dat de kinderen door de arts zouden worden onderzocht, stuk voor stuk en dat was do mening van alle onderwijzers, die ik sprak. Nu we er achter staan is ons duidelijk, dat dit voor zo'n bedrag als er uitgetrokken was, niet ging; maar wat gebeurde dan wel De arts moest wilde er wat gebeuren eerst aan de school ontboden worden. Dan bekeek hij, meest uitslag aan handen en hoofd en ried dan aan om er mee naar de huisdokter te gaan. Een onderwijzeres die deze gang van zaken niet beviel en nogal spoedig uitslag constateerde, raak te met de doktér slaags, maar wist het dan toch zo ver te brengen, dat ,de schoolarts een wit p^aeder over de arm strooide. Nooit of te nimmer kwam de schoolarts in de lokalen, de betrokken leerkracht zond de leerlingen, die hij dacht, dat met puistjes zaten naar een bepaald lokaal en daarmee was de boel af. Tiphus gevallen kwamen toen nog sporadisch voor. Spottend werd de doktersbus de „wonderbus" genoemd. Op de duur merkte je van een school arts niets meer. Het nut van de Ie schoolarts was zo niet nihil, toch uiterst gering. Wat was die man zijn instructie Was er één? Wie controleerde hem? Wat stond er*in zijn jaarlijks rapport, dat hij zou moeten uitbrengen? Schoolarts no. 2 was een ander man. Deze kwam regelmatig om de 3 maanden. Stond dat in zijn instructie We vragen slechts. Deze medicus was als huisarts een „loper." Je wist wel wanneer je met hem begon, maar niet wanneer hij op hield. Was het dit, dat hem zo regelma tig naar school dreef? Want ook nu, al prijs ik het, dat hij kwam, gebeurde er niets. Hij stond een 10 minuten over al les en nog wat te praten. Onderwijzers sturen toch leerlingen met minder goede ogen, naar de dokter, wat kon hij ook doen? Formeel was de zaak gezond, maar practisch niet. Nummer 3 hebben we nooit uit zich zelf gezien. Eens werd hij geroepen, voor een kind door kou bevangen. Hij tolde het kind om zijn lengte-as van links naar rechts en omgekeerd en kwam na verloop van 2 uur nog eens kijken hoe het ging. De bediening was perfect, maar eens in een reeks van jaren. Zoals in die gemeente de verzorging der scholen door de schoolarts was, we, vonden het droevig, waarvoor we niet alleen de schoolarts aansprakelijk stel len, maar ook degenen, die het in 't le ven riepen. Een schoolarts had moeten zeggen: „Voor zo'n bedrag kan ik niets doen" en bedanken, beter dan zo iets maar laten lopen en er dan heel weinig voor uitvoeren. Wat moest hij ook dan? Een kind een briefje bv. na onderzoek meegeven en zeggen: „Het is wenselijk, dat Pietje eens onderzocht wordt met het gevolg, dat de ouders op 't eind van 't jaar een rekening thuis gestuurd krijgen? Nog eens, de illussies, die we aanvan kelijk van een schoolarts hadden, waren zo niet nihil dan toch maar even boven O gebleven, na 25-jarige ervaring. En wat een ellende, als er in een gemeente verschillende doktoren zijn, die elkaar soms niet verstaan! Een nieuwe periode brak aan. Enkele gemeenten stelden samen een schoolarts aan. Zou de ochtend gloren? Maar neen, met die eerste schoolarts is het voor de 3 Noordelijke eilanden. Schouwen en Duiveland, St. Philipsland en Tholennu niet best uitgelopen. Eens kwam men om de proef van Pirquet toe te passen. Nu, dit ging aan de lopende band. Hetzelfde watje werd wel voor 20 ar men gebruikt. Toen een dokter, die mo gelijk die proef voor het eerst toepaste een 40 jaar geleden met schrijver uit een Duits boek de voorzorgen eens las, die genomen moesten worden voor de proef werd gedaan en we verbaasd wa ren toen we het vuil zagen, dat van de arm voor het prikje werd gehaald, ston den we als leek, wel een weinig verbaasd over deze snelle vidjze van handelen. En bij een epidemie moet toch de schoolarts adviseren de school te sluiten. Over wat ons daarvan ter ore kwam, schrijven we niet. Het duurde tot 1947 voor de school- artsendienst resultaten gaf, die bevre digend kon worden genoemd, al is de papieren rompslomp nog veel te groot. Het had me beter geleken, dat 't gfeld vóór 1946 aan schoolartsen 'uit te geven, besteed was om de scholen beter schoon te houden. Meestal krijgen schoolschoon- makers een povere beloning voor al hun werk. De mensen Ininnen voor dat geld een school niet schoon houden. Kijk rond Kerstmis op balken of plafonds boven schoolborden of op de randjes, waaraan platen hangen of andere uitstekende dingen. Schoolzolders zijn vaak stinkzol- ders, vunze hokken. Door het zolderluik kunnen allerlei onaangenaamheden bin nenkomen. Voor de huiskamer wordt ge zorgd, 2 maal schoonmaken en erikele keren uithalen, maar wat wordt er weinig, te weinig zorg besteed aan lo kalen, waarin kinderen minstens 25 uur per week doorbrengen. Maar er is toch jaren een gezondheiscommissie geweest, die elke 2 jaar in de scholen kwam. Zeer zeker, maar deze had een advise rende stem en voelde men het geringe loon ook wel voldoende aan, ook in de colleges? Lag dat aan de samenstel ling? En nvi heeft Stavenisse een school tandverzorging. Wat staat er in de in structie? Is er één? Want als ambte naar staat een schooltandarts voor een Burgervader gelijk met een school- schoonmaker, al verrichten ze verschil lende diensten. En al wil en kan ik dit van Stavenisse niet zeggen, het gevaar is zo groot, dat zo tegen een dokter op gezien wordt, dat die geheel vrij man is. Wie is in staat zó iemand te controleren eji wat wordt er voor gedaan? Nog maar enkele dagen geleden zagen we een tandarts bezig, die 66 cent per minuut verdiende. Direct werd het be drag betaald, zodat de mogelijkheid er nog is, dat hij ook geen belasting van dit bedrag betaalt. We geloven wel niet, dat het op Stavenisse zo'n vaart zal lopen. Maar laat men gefundeerd in zee gaan. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Uit dit schrijven is wel afdoende ge bleken, dat we geen tegenstander zijn, maar niet zoals we het jaren gezien hebben. daar praten we niet meer over: VRIJE PRIJZEN APPELSTROOP, APPELMOES EN APPELPULP Het Departement van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de prijsontwikkeling van appelstroop appelmoes en appelpulp, van welke pro ducten de prijs met ingang van 6 Janu ari is vrijgegeven, nauwkeurig zal wor den gevolgd, teneinde excessen te voor komen. Schreven vrij op 18 December j.l. dat wij hoopten, dat de uiemnarkt bij 4 cent haar diepste punt zou hebben bereikt, geheel in vervulling gegaan is deze wens niet. Een enkele week was de markt zo slap, dat geboden werd, vier cent per kilo, zonder drielingen. Na Nieuwjaar schijnt het als of er geen uien meer gekocht worden. Het is overal zeer slap. Hoewel dit niet prettig aandoet, toch heeft het ook zijn goede zijde, en wel, omdat de voorraden vooral iii Engeland wat kunnen worden geruimd. Een zeer eigenaardig feit doet zich thans voor. De telers, die hebben getekend voor levering aan Duitsland ontvangen nu voor hun middel uien netto ruim 7 cent grove uien netto ruim 6 cent drielingen netto ruim 5 cent In Zeeland geven op de meeste plaat sen de boeren niet af, als de prijs lager is als 5 cent. f Vooral degenen, die een houdbaar pro duct hebben, denken er niet over om tegen die prijs te verkopen. Flakkee daarentegen is bij 4 centen nog zeer willig, enkel en alleen omdat de vrees er in zit dat men straks uien zal overhouden. Toch zouden ook hier, de landbouwers verstandig doen, met niet zo laag af te geven. Het blijkt dat aan de organisatie nog wel het een en ander hapert. Trad men meer eensgezind op, dan zouden de telers zonder dat de markt hiervan enige schade leed, gemakkelijk 6 a 6% cent kunnen verkrijgen. De teler had dan 50 procent meer op de huidige prijs, en ook de exporteur verdiende dan nog een behoorlijke bo terham. Bij de levering aan Duitsland, treedt de Groef ex op als exporteur. De verzendingen naar Duitsland zijn dus in één hand, en daardoor worden de betere prijzen gemaakt. Bij de levering naar andere landen echter, blijkt het, dat de exporteurs zich niet houden aan de minimum export prijs, en langs allerlei omwegen deze trachten te ontduiken tot schade van de landbouw, en vaak ook van zichzelf. WELKE KRANT LEZEN WE? In het „Algemeen Dagblad" kwam Vrijdag 7 Jan. j.l. een stuk voor: ,,Hoe heer Folpert ter helle voer". Met enige variaties van de dichter A. C. W. Sto ring werd een beschrijving gegeven, hoe de wreedaard en roofmoordenaar Fol pert in vorige eeuwen door de duivel werd gehaald. Te Haastrecht waar het gebeurde, was jaren geleden nog een steen te zien met drie druppels bloed, afkomstig van Heer Folperts schouder, waar de duivel zijn klauw in sloeg. En na dit verteld te hebben, geeft de redacteur van het Alg. Dagblad de vol gende slotzin aan zijn verhaal: „En nuniets meer. Sedert de duivel zich in twee milliard stukjes verdeeld heeft en in ieder mens op aarde zo'n stukje, laten we zeggen, „geïncorporeerd" heeft, komen der gelijke dingen niet meer voor. Joos- je Pek behoeft ons geen contract meer af te persen, hij heeft ons al len op voorhand in zijn bezit, niet waar?" Commentaar op een dergelijk stuk zullen we niet geven. Wel willen we de vraag stellen, welke krant lezen we? Welke krant zwerft in onze christelijke gezinnen dagelijks op de tafel? Realiseert men zich welke in vloed daarvan uitgaat voor U en Uw kinderen? Uit ervaring weten we, dat nog zoveel niet-christelijke bladen in onze gezinnen zwerven. Daarom, kan het goed zijn, dat wij daar af en toe de aandacht eens op vestigen. Trok men ook daar één lijn, en hield men zich aan de voorschriften, de prijs zou vanaf vandaag direct hoger liggen. Wat betreft de verzendingen, deze vallen niet tegen. Van het U.C.B, ontvingen wij de vol gende cijfers: Export December 1948. Engeland 21.566.080 kg nett» Duitsland 10.135.378 België 1.145.100 Noorwegen 1.000.000 Ierland 900.555 Duitsland (Russ. Zone) 781.455 Ceylon 387.500 Israël 380.000 West-Indië 359.075 Duitsland (Engels Leger) 291.230 Luxemburg 106.384 Duitsland (Amerikaans Leger) 76.300 Oostenrijk 74.700 Afrika 49.275 Indonesië 11.750 IJsland 10.050 Egypte 10.000 Arabië 5.000 Zuid-Amerika 50 Finland nu 25 Totaal 37.289.907 kg netto In totaal zijn gedurende dit seizoen verzonden Juli 441.759 kilo Augustus 7.707.264 September 6.242.096 October 14.659.316 November 36.880.501 December 37.289.907 Totaal 103.220.843 kUo Voor Nieuwjaar waren dus verzonden 103.220 ton uien. Het eiland Flakkee heeft hiervan ge leverd volgens de gegevens van den Weled. Heer C. v. d. Houten U.C.B. A.ugustus September October November December Totaal 2.723.783 kilo 3.238.856 3.360.955 14.777.222 11.680.769 35.781.585 kilo Volgens de schatting lagen er met Nieuwjaar nog 35 a 40 millioen kilo uien op Flakkee. Ontegenzeggelijk is dit nog een zeer hoog kwantum, doch afgaande op de cijfers zal men toestemmen dat wanneer de markt een beetje blijven trekken, de vrees dat er nog veel zal blijven liggen, toch niet zo heel groot behoeft te Zfln. Wat wij in ons vorige overzicht schre ven geldt ook nu nog. Veel zal afhan gen van het weer. Houden wij een open winter ja of neen? En wanneer vrij een open winter zou den behouden, zal dan het voorjaar lang koud blijven of niet. Gerekend wordt dat in de maanden Februari en Maart, Engeland weer zo zal gaan trekken, dat het aan de af leveringen te zien is. D.V. hopen vrij zo spoedig mogelijk de verdere uitvoer cijfers te publideren. ISRAëLISCHE MUNTEN Het Israëlische parlement heeft de re gering gewettigd tot het slaan van mim- ten. De oude Hebreeuwse term „pruta" zal de kleinste eenheid, tw. een duizend ste pond sterling, dekken. De minister van Handel en Industrie, Fritz Bernstein, heeft in het parlement meegedeeld, dat de handelsbetrekkingen met Rusland zich gunstig ontwikkelen. „Belangrijke onderhandelingen betref- ifende het importeren van essentiële goe deren uit dat land hebben reeds plaats gevonden", aldus Bernstein (De Stem van Israël)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1