Een meevaller voor Oude Tonge van ruim 13V2 duizend gulden Schrammetje 35 Nieuwe texiielpunten De oude Provinciale weg wordt overgenomen. 9 De jeugd plaagt oude vrouwtjes. schrijft: \^oensdag 5 Januari 1949 „E I L A N D N - NIE U W S" Bladz. 3 Het C.D.K. deelt mede,dat 35 pun ten van de textlelkaart VA 804 worden geldig verklaard. Met ingang van 1 Januari worden geldig de bonnen gemerkt „textie q^een punt" en „textiel r een punt", „textiel q ■vijf punten", „textiel reserve q" ter ivaarde van 10 punten en textiel reser- "ve r" eveneens ter waarde van 10 J>unten. De aandacht wordt er op gevestigd, "öat deze puntenaanwijzing geen ver ruiming betekent vergeleken bij de voor éaande aanwijzingen van 25 punten, daar het niet in de bedoeling ligt voor 1 Mei wederom punten geldig te verkla- ien. De thans aangewezen punten zullen fius voor een periode van vier maanden èn plaats van voor een kwartaal moeten ^trekken. den opgehaald. De kosten daarvan zijn 4.per uur, terwijl het assisteren van de chauffeur zal worden opgedragen aan de Geus. Of de gemeentewerkman alles aan zal kunnen in dit jaar, zal inderdaad de "Vraag zijn. Gaat dat niet dan zal hem ïn de loop der begroting hulp gegeven moeten worden. Voor onderhoud haven is totaal 500.beschikbaar, waarbij ■dan onderhoud boot en berm begrepen is. Kan men er niet mee toe, dan zal •ook dat worden verhoogd. Dhr v. d. Wende vond het plan op- liaaldienst te breed opgezet, terwijl dhr Logmans hetbedrag liever Eian de Geus gaf, zodat deze regelinatig voor de ge- ineente beschikbaar is. Dat vond de Voorz. bezwaarlijk oni- 4at de Geus het met de handkar moet doen en er veel tijd met heen en weer rijden naar de vuilnisbelt teloor gaat. Dhr v. d. Wende meende dat de Geus liet wel op één dag kan doen. Het is slechts voor enkele personen, omdat de itieesten zelf een mestvaalt hebben. ■Overigens wou spr. niets van de ge- meentewerkman zeggen, maar toch zijn ■ér dingen, die nergens op lijken. Er heb- lien bv. tegels uitgebroken op de Molen- «aijk gelegen, waarover een onbekende in 't donker zgn nek zou breken. Ook dhr Stniijk voelde er meer voor om de Geus wat meer te geven en het "vuil meermalen per week op te doen lialen. Weth Tuinstra zag daar ook de nood zaak van in, want de mensen kunnen toch geen potten, pannen en fietswielen op de mestvaalt gooien! Dat komt nu •overal elders terecht. De raad praatte dit chapiter nog wat 3iit, waarbij de Voorz. er vooral op wees, dat de bevolking op dit pimt ook v/at opgevoed moet worden. En in verband met de hygiène meende hij dat ook wel ■eens wat aandacht aan al die mest- -vaalten vlak bij de deur geschonken diende te worden. Dhr V. d. Wende was van mening, als men de mestvaalten weg wil halen, dat er dan nog wel wat anders zal waaien! En als er nu toch een post van 650. voor uitgetrokken is, welnu, dan kan de Geus. er beter voor betaald worden. Het slot van de bespreking was, dat •deze post nog eens nader bekeken zal worden, om in een volgende vergadering met een concreet voorstel te komen. De Voorz. sprak er verder zijn vol- •doening over uit, dat de Raad met het beleid van B. en W. accoord gaat en sprak er de wens bij uit, dat ieder lid aan de uitvoering der begroting zal kun nen meewerken. Het ligt in de bedoeling ook in 1949 enkele werken uit te laten voeren en deze 'ten laste van de reserve te bren gen. De klokkenstoel zal worden her steld; de straten volgens het plan van de opzichter worden verbeterd, de school zal worden geverfd en hel lijkenhuisje zal een verbetering ondergaan. Zo zal ook in 1949 een bedrag ter beschikking worden gesteld voor liet maken van rio- leringsplannen. De raad keurde daarna de begroting goed. In de rondvraag informeerde dhr v. Wende of de onkosten aan de Stoof- straat, nadat de D.XJ.W. het daar zo schunnig heeft laten liggen, voor reke ning van de gemeente zijn, waarop de Voorz. antwoordde, dat deze kosten met de D.U.W. kunnen worden verrekend. Ook vroeg dhr v. d. Wende nog naar liet loodsje voor de gemeente. De Voorz. zei hierop, dat nog nader bezien, moest worden, waar dit komen moet. Nadat dhr Stniijk een -woord- van dank tot het college van B. en W. 'had gericht over het in 1948 tot stand ge brachte, sloot de Voorz. met de beste wensen voor 1949 de vergadering. Op Oudejaarsdag kwam de gemeente raad van Oude Tonge bijeen, om nog enkele zaken af te doen. De heer Pase was afwezig. Burgemeester van Dijk opende en stelde na de notulen, die on veranderd werden vastgesteld, de inge komen stukken aan de orde. Hierbij was een verzoek om een bijdrage voor de Kerstuitdeling van de Ver. „het Vierde' Prinsenkind." Op voorstel van B. en W. werd hiervoor 25.beschikbaar ge steld. Een verrassende mededeling voor de raad v/as wel het ingekomen schrijven, dat de gemeente nog een uitkering uit het gemeentefonds zal worden gedaan van 13.678.Met dit bedrag kunnen de nadelige saldi van vorige dienstjaren worden gedrukt. Verder waren er van Ged. Staten eni ge goedgekeurde raadsbesluiten. Ged. Staten berichtten voorts niet ac coord te gaan met de salariëring van de vuilnisophaler Tuns, daar zij een ■vergoe ding van 2200.te hoog vinden. Zij menen dat een hoger bedrag dan 2100 niet toelaatbaar is. B. en W. stelden voor om zich bij de zienswijze van Ged. Staten neer te leggen. Betrokkene, zal dan toch voorlopig op arbeidscontract werkzaam blijven. Op een vraag van dhr de Vin of Tunts een volledige instructie zal krijgen ant woordde de Voorz. bevestigend. Deze instructie zal t.z.t. de Raad worden voor gelegd. M.a.s. werd besloten het salaris op 2100.vast te stellen. B. en W. stelden vervolgens voor tot toekenning van een tijdelijke bijlage en een tijdelijke loontoelage aan het daar voor in aanmerking komende gemeen tepersoneel. De ra.ad had hiertegen geen bezwaar. Ook ging de raad accoord met de waarborg van de door de E.B.O.F. ge sloten geldlening f 275.000. Enkele begrotings-wijzigingen over '48 werden goedgevonden. De officiële goed keuring -van de begroting 1948 is spoe dig te verwachten. In verband daarmede werd de behandeling der begroting 1948 nog even aangehouden'. In de begroting 1948 worden nog en kele bijzondere uitkeringen voor de ge meente verwerkt, waardoor de finan ciële positie iets gunstiger komt te staan. Vervolgens werden tot lid vaji de com missie tot wering van schoolverzuim her benoemd de heren A. A. Baardse, J. Se- ton, G. Verweij Jzn., J. A. van Vught, H. J. Meijer en L. Dubbeldam. Tenslotte was er een voorstel van B. en W. tot overname in verband met de aanleg van de nieuwe Prov. weg van de thans bestaande Prov.'weg, van af de zgn. „Rode Haan", tot aan de ge meente en vanaf het einde van de Oost dijk tot aan de Driesprong, de zgn. „Boomendijk", alsmede overname van de Stationsweg tot aan de bestrating bij de- woning van dhr G. Oomens. In het onderhoud dezer wegen wordt door het Polderbestuur „Het Oudeland van Oude Tonge" een jaarlijkse bijdrage verleend van resp. 60,0.en 150. De Voorz. releveerde de gang van za ken in deze wegkwestie. Tegen het oor spronkelijke plan van de Waterstaat werd door de gemeente geprotesteerd, omdat de nieuwe Prov. weg dan langs de school zou komen met al de gevaren voor de jeugd daaraan verbonden. Naar aanleiding van deze bezwaren is thans dé.weg geprojecteerd langs de tram baan. Waar de Provincie geen twee we gen van nieuwe naar Oude Tonge kan onderhouden, werd voorgesteld, dat de Oude Prov. weg door de gemeente zal ■worden overgenomen. De Voorz. deelde mede, dat met de gemeente Nieuwe Tonge overleg is ge pleegd, welke behoudens' goedkeuring door de raad medewerking toezegde. Ook met de polder is de kwestie be sproken, waarvan het uiteindelijke re sultaat was dat de Polder de bijdragen zal verlenen, zoals deze in het voorstel zijn genoemd. Op een vraag van dhr de Vin w%.t de gemeente thans aan onderhoud betaalt, deelde de Voorz. mee, dat er reeds jaren 3078.^aan de Provincie wordt be taald. Thans wordt dit bedrag met 300 verhoogd, omdat het tracé van de nieu we weg langer is. Hieraan wordt door de gemeente Nieuwe Tonge dan 75. bijgedragen. Dhr dé Vin vond het bedenkelijk, dat de gemeente de oude Prov. weg geheel voor eigen rekening krijgt. De Voorz. wees er op, wanneer de nieuwe weg over de Antonisse weg wordt geleid, de betekenis van.de oude weg veel verminderen zal, voor wat het verkeer betreft. De fundering van de oude weg is uitstekend, zodat het on derhoud, wel mee zal vallen. Wel moest de Voorz. toegeven, dat de bijdrage a 600.door de Polder inderdaad aan de lage kant is, doch spr. meende iets te moeten overstappen, temeer daar de verstandhouding tussen polderbestuur en gemeente opperbest genoemd kan worden. Dhr de Vin had het beter gevonden dat de polder wat toeschietelijker ge weest zou zijn, omdat zij door de aan leg van de nieuwe weg over de Anto nisse weg beduidend minder onderhoud zullen krijgen. De Voorz. schatte het onderhoud van de oude weg op 800.per jaar. In dat geval vond dhr de Vin Het niet zo erg, hoewel de risico's geheel voor rekening der gemeente blijven. Weth V. Vught geloofde, dat het on derhoud wel meer dan 800.zal ver gen. Er moet een ma.n voor de weg zor gen en met het benodigde materiaal zal het de gemeente er zeker wel 600, kosten boven de bijdrage van de polder. Dhr Hagens was van mening dat het nog wel meer zou kosten dan de heer van ught schatte. Z.h.s. werd daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. in de rondvraag vroeg de heer van Campen meer politietoezicht op de jeugd, die zich 's avonds nog al eens aan baldadigheid te buiten gaat. Spr. had een klacht ontvangen van enkele oude vrouwtjes uit de Nieuwstraat, die 's Za terdags alles schoon hadden gemaakt, terwijl de andere morgen alles onder de kleurstof was gesmeerd. De Voorz. beloofde de politie hierop te attenderen. Over het geheel wordt de baldadigheid van de jeugd wel iets miii dei, doch het is nog niet zoals het be hoort te zijn. Dhr Hagens kwam terug op het in de raad van Middelhamis besprokene op 25 Nov. inzake de combinatie der gasbe drijven. Op- een vraag van een rsiadslid heeft Burg. Rijnders geantwoord dat er genei-lei concessies aan Oude Tonge zijri gedaan. Spr. wilde hiervan wel eens wat naders horen. De Vöorz. herinnerde er aan, dat door en hergroepering der cijfers, in overleg met de beide gascentrales, tot het uit eindelijke resultaat heeft geleid. Ook ia de activa, o.a. van oorlogsschade en de gashouders, hoger opgevoerd. Overigens liet spr. het voor verantwoordelijkheid van Burg. Rijnders hetgeen deze gezegd heeft. Dhr de Vin beschouwde het antwoord van Burg. Rijnders meer als diplomatie om alle discussies te omzeilen. De Voorz. legde er de nadruk op, dat in de regeling niets veranderd behoefde te worden. Omdat de gang van zaken er niet mee gediend is, vond spr. het beter er niet meer over te spreken. Dhr Groenendijk was het met Burg. Rijnders eens. Er zijn geen concessies gedaan. Spr. had van meet-af aan ge zegd, dat een hogere gasprijs gedurende 2 jaar niet nodig was. De Voorz. sloot daarop de discussie over dit punt. Dhr Groenendijk verzocht nog een scherm rond de kachel in de Oude School wat de Voorz. zou bezien. Dhr de Vin zeide nog wel enkele din gen onder meer de rioolbelasting te willen bespreken, doch hield deze maar aan tot de volgende -vergadering omdat het beurstijd was. Na nog enige opmerkingen over het plaatsen van lichtpunten in de gemeen te, sloot de Voorz. de vergadering. HONDERDEN WONINGEN ONDER SNEEUWDEK BEZWEKEN 73.000 Inwoners Vaii^Teheran werden dakloos, toen honderden woningen in de achterbuurten, tengevolge van het ge wicht van een sneeuwlaag ter dikte van 25 cm, instortten. Tien personen vonden de bevriezingsdood. Het stadsbestuur van Teheran heeft een..^J^róep gedaain om hulp, daar duizenden als gevolg van de koude dreigen te sterven. Zo heeft Middelhamis dan verleden Donderdag eenzelfde grote brand beleefd als vier en veertig jaar terug. Zij, die toen het eeuwenoude bedehuisdoor de vlammen zagen verteren, konden weinig vermoeden, dat dit schouwspel zich zo veel later jaren nogmaals voor hun oog zou herhalen. In 1904 kon men al heel weinig tegen de brand uitrichten, omdat het toen aan bluswater schortte. De ha ven lag wegens laag water geheel droog en de bodems van de' sloten waren ge scheurd door de droogte, zodat daar ook niets te halen viel. En hoewel er thans, water en brandspuiten bij de vleet wa ren, is men er óók niet in geslaagd de laaiende gloed te bedwingen. Pchrammetje is natuurlijk ook bij de kijkers geweest. Die zijn er bij dergeiyke gelegenheden genoeg. Zó druk kan het niet zijn, of Moeder zet stoffer en blik op zij en knijpt er even tussen uit. De kinderen hollen mee en zodoende krioelt het in de omgeving van het brandend ob ject van mensen, die het bluswerk be moeilijken. Het viel me tenminste op, dat dé Ring niet geheel of althans gro tendeels was afgezet. Soms scheelde het weinig of er waren mensen onder af- en aanrijdende auto's met manschappen en materiaal terecht gekomen. Dat -was dan natuurlijk hun eigen schuld -geweest. Maar de mensen zijn nu eenmaal niet wijzer en willen graag met hun neus overal vlak bij staan. Daarom dienen ze voor hun eigen veiligheid en in het belang van de spuit gasten op een behoorlijke afstand te worden gehouden. En daaraan haperde wel een en ander! Ook is de Plakkeese brandweer weer een ervaring rijker geworden. Men heeft nu de theoretische lessen, die nog maar kortelings zijn beëindigd en waarvoor bijna allen een diploma ontvingen onge dacht vlug aan de practijk kunnen toet sen. En velen zullen tot de conclusie gekomen zijn, dat theorie en practijk nog altijd twee zijn. Waar ik niet mee wil zeggen, dat theoretische lessen niet noodzakelijk zouden zijn. Verre vandaar. Maar de omstandigheden bij een brand zijn meestal zó verschillend, dat men vaak tot de conclusie tóómt, dat de er varing de beste leermeesteres is. En vooral door een krachtige, doelbewuste leiding bereikt men de beste resultaten. Wanneer die ontbreekt, heerst er Wanor- de en handelt ieder naar eigen goed dunken. Evenwel, over de brandweerlie den heeft Schram alle lof. Zij waagden soms meer, dan verantwoord was en stelden hun leven in de ■waagschaal. Alleen is Schrammetje van mening, dat sommige chauffeurs bij het uitruk ken naar een brand in een andere plaats wel ééns wat al te roekeloos te werk gaan. Ik vraag me af, of de snelheid waarmee enkelen hun brandweerauto's naar Middelhamis reden, wel tegenover de manschappen en hun gezinnen ver antwoord is. Natuurlijk is er haast bij 't ■vverk en sukkels kan men bij de brand^weer niet gebruiken. Maar het mag ook weer niet zó zijn, dat men alles op alles zet. Hoe bekwaam de chauffeur ook is, één klein ongeliikje bij zo'n overmatige snelheid en er wordt een leed over een aantal gezinnen uitgestort, ,dat niet opweegt tegen hetgeen bij een hele brand mate rieel verloren zou gaan. En om enkele minuten voorsprong te behalen mag men geen al te grote risico's op zich nemen! Ook is het naar Schram's opvatting een a,bsolute eis, dat ervaren mensen achter het stuur van een brandweerwa gen plaats nemen. Daar moet men men sen voor hebben, die dagelijks met een auto omgaan. Schram las laatst in een raadsverslag van Dirksland, dat een der leden vroeg, wie er met de brandweer auto moesten rijden, waarop werd ge antwoord, dat verschillende mensen met die wagen zouden leren omgaan. Schram wil in genen dele de goede ■wil van die mensen in twijfel trekken, doch een op leiding alleen om met een brandweerwa gen te kimnen rijden komt me beslist onvoldoende voor. Het zijn allen geen koks die lange messen dragen en ook zijn het allen geen chauffeurs, die een rijbewijs in hun zak hebben. Daar dient men bij de brandweer zeker rekening mee te houden. Anders kunneii daar óók ongelukken door komen! SCHRAMMETJE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3