Gemeenteraad Herkingen Bijzonderheden over de Ned. Herv. Kerk te Middeiharnis VERVOLG BRAND MIDDELHARNIS Een stuiterfGie beg^otfng - Géén auto-o^ Plannen véót 1949 dienst nodig? De leiding bij dé kerkbrand ie Mlddelharnis Bladz. 2 „E 11, A N D E N - N I E U W S" 3 i^^t\tx;:iJS'saaz:s'\sxsnsxtssta Met de brand in de Ned. Herv. Kerk te Mlddelharnis op 30 Dec. 1948 is een Jjrachtig historisch bouwwerk voor de gemeente verloren gegaan. De kerk is een laat-gothische kruis kerk en was oorspronkelijk een Rooms- Katholleke Kerk. In de 15e eeuw behoor de de hoge heerlijkheid van Middelhar- nis aan enige kloosters en geestelijke genoptschappen, die ook hec klooster of de abdy van St. Michiël te Antwerpen in bezit hadden. Bij de bedijking van de gorzen werd o.m. bepaald, dat „de dijkers om den godsdienst te vermeerderen" ook een kerk moesten bouwen. In een van die oude paperassen kwam voor: dat „de voorschreven dijkers bij rade „van ons, ter eere Gods ende sijner „gebenedijde Moeder, en den Heili- ,,gen Engel Sint Michiel, eene kerk „met haar toebehoren funderen, ma- „ken, volbrengen en onderhouden, „ten eeuwigen dage bij de gemeente „van ons, en bij twee kerkmeesteren .aldaar wonende, die wij of onze „Ervëh daartoe zetten ende ordon- „neeren sullen, daaraf die gifte van ,,de voorschreven kerk, kostery en „alle andere officiën, geestelick en- „de wereldlick ons of onze Erven of „zaken van ons hebbende, blijven „sal ten eeuwighen daghe, en wat „Priester men deze voorschreven „kerk geeft, zal altijd woonachtig „wesen binnen den voorschreven „lande Mlddelharnis en dat dorp zal „heeten Sint.Michiel in Putten. Voor de Hervorming was de kerk aan den aartsengel Michael en aan Johannes de Evangelist gewijd. Met de bouw is terstond met de bedijking begonnen, in het jaar 1467 werden reeds juwelen en zilver aan haar toegewijd en uit een oud contract, anno 3 Juni 1488 (23 jaar na de dag van uitgifte) is gebleken, dat de heren van Mlddelharnis onder elkaar een verschil hadden over een vacante pas- töorsplaats in deze kerk. Toen de Hervorming kwam was de éérste predikant die te Mlddelharnis in functie kwam Aico of Ajac Westerwol— de. Hij kwam in 1575 en werd in 1582 uit zijn dienst ontzet. Tot 1825 toe werd de gemeente bediend door één predikant. In dat jaar kwam de tweede, nl. de pro ponent Christiaan Gerrit Montijn, die drie jaren later vertrok naar IJssel- monde. Op kerkelijk gebied openbaarden zich eigenaardige gebeurtenissen. Binnen 40 jaren werden er te Mlddelharnis vier predikanten uit hun ambt ontzet. Ket waren Ajax Westerwolde in 1582; Bal thazar van Doom in 1599; Pleter Zee- gers in 1608 en Jacobus Carpentarius in 1619. Jammer dat het historieboek de redenen niet vermeldt. Lettend op het jaartal valt het vermoeden, dat zij wel niet vrij zullen geweest zijn van Remon strantse gevoelens. In het jaar 1657 werd aan de kerk een consistorie aangebouwd, in 1868 werd de predikstoel met het hek vernieuwd. Inwendig werd de kerk veranderd in 1793, toen hing men er de 4 koperen kroonkandelaars in. Tot 1795 waren er zeer fraaie banken in, versierd met wa penschilden. De leuningen van de fraaie preekstoel waren kunstig uitgevoerd: die aan de noordzijde was het werk van een beeldhouwer, de andere was gesne den met een gewoon kaakmes (in 1794 door Aren Mannusz. Wafelbakker, stuurman te Mlddelharnis, in de vorm van een fraai kabeltouw. Dit antieke stuk is zowel bij de brand in 1904 als bij deze brand gered geworden. De brand in 1904. De kerk is Vrijdag 24 Juni 1904 to taal uitgebrand, zodat toen alleen de 60 cm dikke muren bleven staan. Niet 120.000 inclusief inventaris. Vanaf Mei 1948 is de bestaande verzekering ver hoogd bij de Nieuwe Eerste Nederlandse Verzek. Mij. N.V. met een bedrag van 340.000, zodat de kerk voor totaal 460.000 verzekerd is. Al wordt de grootste schade door de verzekering gedekt, daarmede is er niet aanstonds een nieuwe kerk. De grote schaarste aan m.ateriaal zal de herbouw zeer stagneren. Op een andere plaats in ons blad ho pen wij nog enige bijzonderheden te melden. driemaal dus, maar tweem.aal is de kerk verbrand. In 1S04 ontstond alleen in de toren brand. De kerk was toen verze kerd bij de Utrechtse Maatschappij voor een bedrag van plm. 52000.De oor zaak was toen ontstaan door de werk zaamheden van een loodgieter, die juist dien middag lekken in de goot had gere pareerd. V/einig heeft men ook toen kunnen redden. De toren. De toren van Mlddelharnis heeft be roemdheid, omdat deze voorkomt op het „Laantje van Mlddelharnis", geschilderd door M. Hobbema in 1689, dat zich thans in de Nationaal Gallery te Londen be vindt en een waarde van vele duizenden guldens vertegenwoordigt. Op dit schilderij ziet men de toren nog met spits, welke peervorm in 1811, op last van Napoleon I is afgebroken om een platvorm te verkrijgen voor de plaatsing van een seintosstel of se maphore. In 1804 werd de spits van deze toren door de bliksern getroffen. Door moedige ,,Meneersenaers", die de spits beklom men Is deze brand door het aanbrengen van water met brandemmers geblust. Het gemeentebestuur heeft aan de dap peren „eene vereering" geschonken voor hun moedig optreden. De toren, die geschiedenis heeft en vele eeuwen over zich heen heeft gehad, is gelukkig behouden. Het kerkorgel. Bij de herbouw van de brand in 1904 werd in de kerk een prachtig nieuw orgel geplaatst, gebouwd door Maar- schalkerweert uit Utrecht, destijds de beste orgelbouwer in het land. Het was een zuiver pneumatisch orgel met ro mantische dispositie en had 17 stemmen. Veel aan ten koste gelegd. Aan de nu afgebi-andde kerk was veel ten koste gelegd. Enige jaren terug, ten tijde toen Ds L. Blok (thans te Kam pen) de predikantsplaats vervulde, zijn er nieuwe galerijen in gebouwd. Ook was een geluidinstallatie aangebracht. Het kerkbezoek is onder Ds Blok reeds zeer toegenomen. De kerk, die ongeveer 1000 zitplaatsen had was in feite te klein. De nieuwe predikant Ds H. Goed hart trekt grote scharen volks. De herbouw. De fcerbouv/ zal in deze tijd van ma- teriaalschaarste niet zo gemakkelijk gaan. Zien wij er op, hoe het met de door ds oorlog verwoeste kerken in ons land gaat, dan zijn er enige Jaren mee gemoeid. Mlddelharnis heeft in vorige eeuwen ook tijden van rampspoed gekend. Een resolutieboek te Mlddelharnis' begonnen tussen de jaren 1585 en 1590 vangt aan met de woorden Oor coatrlt'.im et humuliatöm Deus non öesptcies", wat betekent: God zal het benauwde en bedroefde hart niet verachten. Welnu, in dien v.'aarlijk benauwdheid en droefenis gevonden wórdt, dan zal er ook bij al het leed een juichtoon klinken, zoals Ps. 102 9 zo schoon aan geeft Al.ï voor 't oog der nageburen Gods ontferming Slons m.uren Weer zal hebben opgebouwd En zijn heerlijkheid aanschouwt; Als Zijn goedheid op de klachten Der verdi-ukten en verachten Letten zal en 't onheil weren. Dan zal 'elk Hem juichend eren. ------O------ Va.n de Redactie. Het Ingezonden stuk van de organist de heer A. van Zetten te Mlddelharnis over het vergane kerkorgel, moest blij ven overstaan tot Vrijdag' a.s. Terwijl de, ontsfulmige golven, opge zweept door de felle wind, de dijken beukte door de glas-irt-ïood-ruitjes van het intieme Herkingse raads.'saaltje een imposa;nt gezicht kringden de vroede vaderen van deze kleine Flakfcee- se gemeente rond liet lustig brandend houtvuuf in de open haard, in afwach ting van de Burgervader, die de laatste raadsvergad,ering in 1948 zou presideren doch wegens een aanrijding' door Dirksfendse Brandweerauto verlaat v/as Vanzelfsprekend was de brand in de Herv. Kerk te Mlddelharnis ,Ket onder werp van het gesprek en het bleek dat deze droeve^ gebeurtenis ook op de Voor zitter niet nagelaten had Indruk te ma ken. Want nadat hij de vergadering als gebruikelijk geopend had, sprak hij al lereerst zijn deelneming vilt met het zware verlies, dat de kerkelijke en bur gerlijke gemeente van Mlddelharnis ge troffen heeft, door het volledig verloren gaan der Ned. Herv. Kerk. Hij sprak daarbij de wens uit, dat dit bedehuis met medewerking der hogere autoritei ten weer spoedig kan worden herbouwd. De notulen werden daarna vastgesteld. De Ingekomen stukken behelsden eni ge door Ged. Staten goedgekeurde raads besluiten en een mededeling van mej. Vermeulen dat zij in vei'band met haar' vertrek ontslag neemt als lid der ad viescommissie voor de Kleuterschool. Ter voorziening in deze vacature had den B. en W. een voordracht opgemaakt, bestaande uit mevr. Neels en mevr. Tuinstra. De laatste werd met 5 stena men benoemd. Mevr. Neels kreeg 2 stemmen. Met de Bank van Ned. Gemeenten werd een rekening-courant overeen komst aangegaan voor de financiering van de woningbouw. De Chr. School- op Ger. Grondslag had vergoeding gevraagd voor in de oorlog verloren gegane leermiddelen en mate rialen. Zoals bekend, vergoedt het Rijk deze alleen vla de gemeente. De aan vraag is door B. en W., zomede de in specteur van het L.O. getoetst, waarom het college voorstelde medewerking te verlenen tot een bedrag van f 1591.50 en deze kosten over drie jaar verdelen. Waar dit bedrag wel niet op korte ter mijn terugontvangen zal worden, is het misschien mogelijk een voorschot -van het Rijk te krijgen. Over deze kwestie bestaat nog steeds een meningsverschil. Ce gedupeerden verlangen Vergoeding op basis der vervangingswaarde, maar de Regering wil slechts tötbetalen óp basis va:n 1940. Dhr V. d. Wende wilde de school al het nodige geven, doóh meende, dat er grenzen in acht genomen moesten worden. De Voorz. was het daarmee eens, maar als de school de spullen krijgt, die nu aangeschaft kunnen worden, dan is het weer prima in orde", zei hij. „Er zullen wel scholen zijn, die het met heel wat minder moeten doen", vul de Weth. witvliet aan. De raad besloot zijn medewerking aan de aanvraag te verlenen. Een wijziging van de begroting 1948 v/erd goedgekeurd. Er was een achter stallige uitkering uit het gemeentefonds ingekomen ten bedrage van 4782.79; voor Herkingen dus een aardige mee valler. Ged. Staten hadden naet het oog daarop gezegd nog geen beroep te doen op -de reserve, die men had willen aan spreken om de uitvoering van het eer ste doel van het bekende verlanglijstje uit te voeren. Begroting Armbestuur Bij monde van dhr v. d. Wende advi seerde de commissie tot nazien der be grotingen tot goedke'uring van de begro ting Armbestuur '49, waartoe de raad besloot. De gemeentelijke subsidie be draagt evenals vorig jaar 2500.De opbrengsten uit eigen bezit belope^ 1600.Wat het verloop van 1948 be treft, Z'dllen de uitgaven vermoedlljk 5000.bedragen, waarvan 3700. aan armlastigen is uitgekeerd. Gemeentebegroting 1949. De adviescommissie had volgens de h(.er v. d. Wende ook tegen deze begro ting geen bezwaren. Alleen werd inlich ting verzocht over een post van 650. welke geraamd is voor een ophaaldienst, v/at iets nieuws voor de gemeente be tekent. Verder achtte de comm.lssie een post voor onderhoud van de kaai a f 250 ontoereikend, temeer daar er gespuid en met de eg gewerkt zal moeten worden. Ook zal het onderhoud van plantsoenen enz. meer werk van de gemeentewerk man vragen, waarvoor niets geraamd is. De commissie had tenslotte een woord van dank aan de secretaris voor de ver strekte inlichtingen. Woensdag 5 Januari 1949 Over de leiding bij het blussen van de kerkbrand te Mlddelharnis wordt veel critiek gehoord. Gewoonlijk staan dé beste stuurlui aan wal en nu deze dorps ramp achter de rug is, is het gemak kelijk napraten. Toch kunnen wij niet nalaten enkele opmerkingen te maken. Toen de brand ontdekt werd, liet het zich niet zo ernstig aanzien. Onze ver slaggevers waren er heel vroeg bij en door een kerkvoogd en een diaken weajl meegedeeld, dat het wel los zou lopen. Men had zich echter zeer vergist, daar de vuurhaard niet beneden, maar in de koepel van het koor zat. Een grote fout is gev/eest, dat men al leen maar aanstalten maakte om de brand via het dak te blussen. Uitgerol de slangen in de kerk zelf moesten er weer uit, omdat men de kerk „droog" wilde houden. Men meende toen nog, dat hetalleen tot een koorbrandje be perkt zou blijven. De kerk is zo gebouwd, dat de muur die het koor van de kerk scheidt, niet tot de nok toe is doorgebouwd. Het is dus een z.g. doorlopend dak tot aan de toren toe. Omdat het vuur in de nok zat, valt het te begrijpen, dat het zich aan het droge hout van de kerk mee deelde, wat door de vele spinraggen be vorderd is geworden. Had men dit kunnen voorzien, dan ware het wenselijk geweest om direct op de scheiding van koor en kerk gaten in het dak te hakken, om te trachten ^de brand tot het koor te beperken. Dit is niet gebeurd. Een voorbeeld, dat dit had geholpen, blijkt wel uit het feit, toen men zich met alle macht op het behoud van de toren concentreerde, dat daar zelf nog een stuk dak is blijven staan. Dat wil geenszins zeggen, dat de brandweerlieden zich niet geweerd heb ben. Ze hebben hard gewerkt, zelfs met levensgevaar. Van die kant alle lof. Maar wrj kregen toch de indruk, dat een goede leiding ontbrak. De architect ir Sneileman, opzichter van gemeentewerken was uitstedig. Men heeft ook eerst gedacht dat de brandweer van Middélhamis het wel af kon. Te laat, zijn de brandweercorpsen uit Plakkee gealarmeerd. Brandweerlieden uit Sommelsdijk b.v. waren persoonlijk al twee keer op het terrein van de brand geweest, en gingen da;n weer vlug terug om present te zijn bij de eerste oproep. Dit geschiedde eerst veel later. Alles wjjst er op, dat men meende, dat men het plaatselijk af kon. Bovendien wisten de brandweercorp sen niet waar zij zich melden moesten. De meesten reden naar het terrein van de brand, terwijl ze op de haven moes ten zijn. Er ligt een les in, dat de brandweer corpsen zich ook oefenen, om bij een brand van betekenis, gezamenlijk te kunnen optreden. Daaraan mankeert o.i. op het moment nog veel. Bij een brand van betekenis, vooral aan hoge gebouwen zoals een kerk, ont breekt het ook aan goed materia^al. Men heeft nu met ladders levensgevaarlijke toeren moeten verrichten. Soms 3 man op een ladder; plus slangen, waarbij wij ons hart vasthielden, dat er ongelukken zouden gebeuren. Aanschaf van een of meer brandlad- ders is voor ons eiland noodzakelijk. Op deze belangrijke, zaak zal onge twijfeld nog wel eens worden terugge komen. De Voorz. v/as met dit dankwoord in genomen, daar hij het wel op zijn plaats vond, dat in een openbare vergadering eens gesproken wordt over de v/aarde-, ring die de gemeente voor zijn ambtena ren heeft. De huidige regelingeii bren gen grote uitbreiding van werkzaamhe den mee en eisen verdieping van kennis. De poging om een sluitende begroting te krijgen is geslaagd. Er is een post van 1100 gulden onvoorziene." Verschil lende plannen die er zijn, zullen bij be grotingswijziging worden geraamd en niet op de begroting zelf. Wat de post van 650.voor een op haaldienst betreft, deelde de Voorz. mee, dat B. en W. onaangenaam getroffen zijn door de wijze, waarop verschillende in woners hun huisafval op de wegen depo neren. Daarom moet er gelegenheid ge schapen worden om het huisvuil op be hoorlijke wijze kwijt te kunnen. De be doeling is nu, dat er bij wijze van proef 4 maanden met de auto van v. d. Tol het huls-vuil één keer per week zal wor-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2