Tussen Communisme en Kapitalisme Vrijlating van Soekarno es. geëist Schrammetje üm 21e Jaargang 2_ Vrijdag 31 December 1948 No. 1782 ::hristeujk weekblad op gereformeerden grondslag voor de zuid-Hollandse en zëeuwse eilanden ÏWEE WEKEN TEXTIEL ZONDER PUNTEN Indonesië in de YeiligheidsTaad Redacïie en Uiigeefsier V.. Twee resoluties Meningsverschil in Ned. Kabinet? MEDITATIE Jaarwisseling Regering koopt Klei- aardappelen schrijft Kolenbond huldigt haar Secretaris ÉHHHliliMI EUVS Bureau Prins Hendrikslr. 122c MiJdelharnifi Telefoon 17 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 In de oorlogstijd waren er twee te gengestelde machten. Aan de ene zijde het door ons verfoeide nationaal-socia- lisme en aan de andere zijde de gealli eerden van diverse pluimage. Tot hen behoorde Engeland dat in de ure van grote nood stand hield, Amerika dat ^^ich aan de zijde van Engeland schaarde )m de wereld te redden van de dicta- uur. Ook Rusland kwam aan de zijde ;er geallieerden te staan doordat Duits and daar binnenviel. Was dan het com munisme aanvaardbaar voor hen die het lationaal-socialisme verwierpen Ook )p het communisme was onze hoop ge rateld. Bovendien het matigde zich om tactische redenen. Het scheen é,nders te ?ijn geworden. In elk geval het was een middel geworden om ons van de as-mo- gendheden te verlossen, en dan ziet men wat over het hoofd. Door sommigen ge prezen, door velen aanvaard, voor wei nigen principieel aanvaardbaar, al was dan de strijd van de Communist in ons direct voordeel. Na de val van Duitsland en Japan werd het echter velen wel duidelijk dat ook van de zijde der communisten het heil niet te verwachten was. En zo is in de SVz jaar „vrede" een duidelijke scheidslijn ontstaan, waarbij Rusland is komen te staan tegenover Amerika en de westelijke mogendheden van Europa. De tegenstelling die men aanduidt met communisme en kapitalisme. De eerste vertegenwoordigt de dictatuur en het onrecht, de tweede is de pleitbezorger <'an democratie, recht en vrijheid. Zo 'in wij het wereldprobleem gaan stellen. Schoon idealisme. Op ten strijde tegen al wat commu nistisch is en denkt, en... vrede vrijheid en voorspoed zullen het deel der wereld zijn. In de vergadering der Verenigde Na ties zou deze strijd gestreden worden. Daar zoudt ge zien de afspiegeling van deze zuivere tegenstelling! Daar ztfude'n allen 4ie tegen de dictatuur waren, op het zuivere standpunt van het recht, het volkerenrecht, de strijd aanbinden. Daar waren dé belangen en rechten van alle goedwUlende naties, klein en groot, veilig. Want voor het recht geldt geen klein of groot, sterk of zwak. Maar zie wat tot heden in 4it mo derne Babel is uitgebroed. Niet alleen is in Assemblee en Veiligheidsraad ein deloos en onvruchtbaar gepraat, maar gewogen in de weegschaal van het recht is de meest hopeloze schipperpolitiek aan de dag getreden. De berichten lezende, deed het ons menigmaal zuchten: „Gij in vergadering gezeten, om recht te doen, spreekt gtj het recht?" Het is daar een meten met twee ma ten. Het oude spreekwoord krijgt daar zijn betekenis: Quod licet Jovi, non licet bovi. Wat Jupiter mag doen, mag een os nog niet doen. Zie maar wat nu geschiedde, nadat eindelijk, eindelijk in Indië door de rege ring is ingegrepen. Het kon aan ieder weldenkende duidelijk zijn dat het niet anders kon. De Verenigde Naties me nen er zich mee te moeten bemoeien. Amerika vooraan. Reeds lang hebben wy het getolereerd dat een Commissie van Goede Diensten zich bezig hield met de kwestie welke niets dan een in wendige aangelegenheid is van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Of dit recht was naar de regelen van het volken recht heeft men van meetaf in het mid den gelaten. Wfl hebben het nooit toe gegeven, maar onze goedwilligheid be toond door hen stil te laten gaan en bo vendien gehoor te geven aan het bevel om het vuren te staken in 1947. Nu komt Amerika met de meer dan dwaze eis, dat we ons op Java terug moeten trekken uit het thans door ons utJïtJte gebied, terwöl het duidel].ik is it sSv.i^A aan de grootste êAUög worat, overgebleven. Het moet aan Ame rika toch duidelijk zgn dat Moskou in dat revolütionnair en onmachtig gedoe van de republiek de hand heeft. In Europa wordt het communisme door Amerika bestreden. Marshall hulp wordt verleend. En nu in Indië wordt de Marshall hulp stop gezet juist waar door ons maatregelen genomen worden tegen het communisme. Zo regeert de dollar, niet het recht. Zo worden wij ge drukt tussen commupisme en kapitalis me. Niet het rec^ maar de macht is aan het woord. Het is een ernstige waar schuwing om niet blindelings te ver trouwen en ons over te geven aan Ame rika en zijn bondgenoten, alleen om het feit dat wij principieel het communisme moeten afwgzen, Ons wordt verweten dat wij het be- Van V' t.e.in. 29 Januari a.». zullen deVwinkellers weer textiel zonder punte» of tegen minder pun ten dan nomtaal mogen verltopen, mits zü tevens\een korting van 10 pet. geven. De confectie-industrie en de groot handel kunnen van 3 t.e.m. 15 Januari op dezelfde voorwaarde textiel aan de detaUlisten leveren, maar zij moeten een korting van 6 pet verlenen en op alle factuurs duidelijk vermelden: „Oprui ming Januari 1949." Da handelaars zullen binnenkort de voUeaige voorschriften vaii de Distex ontvpjagen. Daaruit zullen !5ri tevens kunnen vernemen welke ■|)tmtenver- goeding zij voor de opruimiog zullen kragen en welke voor onwet-verhoging. stand met de republiek hebben geschon den door het op te zeggen. Maar men gaat zwrijgend voorbij aan het feit dat de republiek het honderd malen heeft geschonden, zonder dat de Veiligheids raad daartegen heeft geprotesteerd, zo dat het in feite door de republiek was teniet gedaan. Men ontziet zich niet om met dikke woorden te betogen, dat wat Nederland deed erger is dan de inval van Hitler in ons land in 1940. Intussen kan men het onnozele berichtje in de kranten lezen, dat Israël het bestand met de Arabieren heeft opgezegd en er gebeurt niets. Wat vrij in Indië doen is geheel gelijk aan wat Engeland in Malakka doet. Niemand denkt eraan om Enge land daarover ter verantwoording te roepen. Evenmin als de V.N. er zich mede inlaten dat Frankrijk op gelijke wflze optreedt (en optreden moeten) in Vitnam. Sommigen juichen, dat in de Veilig heidsraad door het Westelijk blok zo kloekmoedig positie wordt gekozen te gen Rusland en zijn satellieten. Maar, wordt daar gesproken naar het recht? Of, zijn de eigenbelangen aan het woord? Ieder mag zijn recht verdedigen. Dat is nimmer in strijd met het recht. Dat men zijn eigenbelangen verdedigt behoeft ook niet gewraakt, mits dit niet in strijd is met het recht. Maar als an ders belangen worden geschaad, andere rechten worden getreden, het recht met voeten wordt getreden, dan zouden wij geneigd zijn met Elihu te zeggen: De groten zijn niet vrijs en de ouden ver staan het recht niet. Als wij overtuigd zijn dat deze din gen niet rusten op wanbegrip, dan moe ten wij zeggen: Noch voor de één noch voor de ander, maar voor het recht heb ben vrt) te kiezen. Noch het communis me, noch dit soort kapitalisme, maar het recht. wensen ahonné's en relaties alsmede onze jongens in Indië, Itj de wisseling des jaars, zowel stoffelijk, als geestelijk, Gods onmisharen zegen toe. Middelhamis, 1 fanuari 1949. De Veiligheidsraad zich l)ezig houdend met de Indonesische kwestie, heeft twee resoluties aangenomen. De eerste was door China ingediend. Zij roept de Ne derlandse regering op om de president van de Republiek en aUe politieke ge vangenen, gearresteerd na 8 December, onmiddellijk vrij te laten en binnen 24 uur na de aanneming van deze resolutie de Veiligheidsraad berioht te geven. Engeland, Frankrijk en België onthiel den zich van stemming. De tweede i-esolutie kwam nit Colum- biaanse kolter. Hierin verzoekt de Vei ligheidsraad aan de consulaire vertegen woordigers in Batavia om hem zo spoe dig mogelijk een volledig rapport te zen den over de toestand in de Republiek. Het rapport moet omvatten: het ver slag over de uitvoering van de order „staakt het vuren" en de ogenblikke lijke toestand in de onder "militaire be- zettüig staande gebieden en die, uit wel ke de strijdkrachten kunnen worden te ruggetrokken. Rusland en de Oekraïne onthielden zich van stemming. Het persbureau Ass. Press beweert uit betrouwbare bron te hebben ver nomen, dat de Nederlandse regering niet eensgezind is over de vraag,of Soekarno en de andere republikeinse leiders moeten worden vrijgelaten. De ministers uit de P.v.d.A. en minister Stikker zouden willen, dat de leiders althans vrijwillig in vrijheid worden ge steld onder voorwaarde, dat zij op In donesisch grondgebied blijven. De r.k. ministers zouden ook hier niet aan willen. Uit parlementaire kringen der P.v. d.A. vernam het persbureau, dat men de r.k. ministers nog tot andere ge dachten hoopte te kunnen brpngen, maar hieraan zouden nog heel wat woorden gewijd moeten worden. ------O------ Psalm 90 10 laatste gedeelte: „en wij vliegen daarhenen". Wij grijpen deze gelegenheid gaarne aan om weer eens even in contact te komen met de burgers van Flakkee. Bij de jaarwisseling gaan onze ge dachten onwillekeurig terug naar de tijd dat we bij hen mochten in- en uitgaan. Toen we drieentwintig jaren geleden te Dirksland kwamen, waren er vele vrienden in de kracht van hun leven, die nu oud geworden zijn of al jaren beho ren bij hen die in de grafkuil zijn neder gedaald. Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaar, of zo wij zeer sterk zijn, tachtig jaar, en het uitne- mendste van die is moeite en verdriet; want het wordt snellijk afgesneden en wij vliegen daarhenen. Bij dat laatste woord willen we even U bepalen. Dat de tijd vliegt weten we allen. Een zeker dichter zong: Uren, dagen, maanden, jaren, vliegen als een schaduw heen. Waar zijn die jaren gebleven? Wat leven we verbazend siiel. Wat al lief en leed heeft zich voor U en mij afgewisseld. Hoeveel leed bergt de toekomst nog in haar schoot. Zal het jaar 1949 een vriendelijk of een grimmig aangezicht vertonen? Zal de Heere de opgeheven roede doen neerkomen en ons weer aan het oorlogs geweld overgeven? Het is een voorrecht dat alles hier be neden van voorbij gaanden aard is en dat de tijdstroom zich voortspoed naar de Oceaan der eeuwigheid. Gelukkig de mens die vóór zijn ster ven, het 'tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. Dan worden we bij het klimmen der jaren niet ouder, maar wel jonger. Dan wordt onze jeugd vernieuwd ge lijk eens arends. De tijd vliegt snel en wij vliegen mee. Dat .daarhenen vliegen" kan een oor zaak van blijdschap en van verschrik king zijn. Voor Asaf was het oorzaak van vreugde en daarom mocht hij zingen: „Gij hebt mijn rechterhand gevat, Gij zult mij leiden door Uw raad en daarna zult Gij mij in heerlijkheid opnemen." Laten we even de vraag stellen, waar henen vliegen wij Het antwoord kan luiden: Wij vliegen naar een onbekende toekomst. Die toekomst is gesluierd, en wij kun nen die sluier niet oplichten. Toch behoeft Gods volk die onbekende toekomst niet in te gaan zonder licht. Uw Woord is mij een lamp voor mij nen voet, mijn pad ten licht om het donker op te klaren. Dat we toch met de dwaze maagden niet in slaap zouden vallen, maar vra gen om olie in onze vaten en om vooral in deze tijd wakende bevonden te wor den. Op de grote wereldakker staat tweeërlei te rijpen voor de zomer van het gericht. De tarwe wordt rijp voor de hemel, de druiven der zonde worden rijp om in de wgnpersbak van Gods toorn ver trapt te worden. Het groeiproces gaat gestadig door. Die vuil is dat hij nog vuil worde, die heilig is, dat hij nog geheiligd worde. Omdat de tijd vliegt en omdat wij meevliegen is het nodig zo onze dagen te tellen dat wij een wijs hart bekomen. Ben wijs hart om het huis onzer hope te bouwen op de Rotssteen der eeuwen wiens werk volkomen is. Een wijs hart om het bestendige, het blijvende te zoeken. Wij vliegen naar een wisse dood. Al weten we weinig van de toekomst, we weten zeker dat we moeten sterven. We weten het wel, maar geloven het niet. Daarom leven we zo rustig en zorge loos. We vliegen naar een wisse dood en daarom is het nodig dat we de toevlucht leren nemen tot Hem die de dood heeft verslonden iot overwinning. Als onze ogen open gaan voor het dreigende gevaar dan is het gedaan met onze lijdelijlïheid. Dan wordt er een haasten en een spoeden geboren om onzes levens wille. Dan vliegen we daarhenen als eén doodslager naar Vrijstad. Mocht dat de vrucht zijn van de pre diking die van de Jaarwisseling uitgaat. Wij vliegen naar een eeuwige be stemming. Hier hebben we onze eigen of gehuur de woning, de plaats van ons blijvend verkeer. Vooral in deze tijd is het een voor recht over een behoorlijke woning te kunnen beschikken. De mens gaat echter naar zijn eeuwig huis, naar zijn eeuwige bestemming. De oude Egyptenaren noemden hunne huizen herbergen en himne graven .eeuwige woningen. Twee wegen leiden naar die eeuwige bestemming. De smalle weg naar een eeuwig wel, de brede weg naar een eeuwig wee. Twee- kleine woordjes van drie letters, wel en wee. Onze taal is te arm om uit te spre ken v/at de betekenis is van deze woordjes. Al waren al de woestijnen papier en de zeeën inkt en de grassprietjes pennen en de engelen vaardige schrijvers, ze zouden ons de inhoud van dat wel en wee niet kunnen beschrijven. We vliegen naar een beslissend oor deel. De geschiedenis der mensheid eindigt voor die grote Witte Troon. God zal ieder werk in het gericht brengen met al wat verborgen is, hetzij goed of het zij kwaad. Wij allen vliegen daarhenen. Wij allen moeten geopenbaard worden voor de Rechterstoel van Christus. Zullen v/e -daar zonder verschrikken verschijnen of zullen we instemmen met die grote schare: bergen valt op ons, heuvelen bedekt ons. Wanneer de Rechter onze Borg is, hebben we niets tevrezen. Dan mogen we temidden van alles wat voorbijvliegt en temidden van een wereld die op hare grondvesten wankelt, de zilveren troost- beker van onzen Heidelbergsen Cate chismus aan onze lippen zetten en op de vraag: Wat troost U de wederkomst van Christus, dit antwoord geven: Dat ik in alle droefenis en vervolging met opgerichten hoofde, even Denzelfde, die Zich tevoren om 'mijnentwil voor Gods gericht gesteld en al de vloek van mij weggenomen heeft, tot een Rechter uit de hemel verwachtte, die al Zijne en mijne vijanden in de eeuwige verdoeme nis werpen, maar mij met alle uitverko renen tot Zich in de hemelse blijdschap en heerlijkheid nemen zal. Bij de wisseling des jaars wensen wij elkander hartelijk toe dat we met be trekking tot dat laatste zouden mogen zeggen: „Wij vliegen daarhenen." Rotterdam-Zuid. Ds A. de Blois. Onder verwijzing naar het door het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, afd. Voorlichting, gepubliceerde persbericht inzake de re geringsaankoop van klei-consumptie- aardappelen, deelt het Aan- en Ver koopbureau van Akkerbouwproducten (A.V.A.), Hooftskade 1 te 's-Gravenha- ge, nog de volgende bijzonderheden mede. Kwaliteit. De aardappelen moeten bij levering voldoen aan de volgende eisen: 1. sortering: 35 mm. 80 mm. vier- kantsmaat, zoals de aardappelen door het veld zijn opgeleverd, met dien verstande, dat de aardappelen groter dan 55 mm. vierkantsmaat geheel of gedeeltelijk mogen zijn uitgesorteerd. Het A.V.A. heeft het recht van de teler te verlangen, dat de partg in 2 of meer sorteringen wordt afgeleverd, in welk geval aan de teler een vergoeding voor extra sorteerkosten zal worden verleend van 0.30 per 100 kg. z. practist,,_.4„ ö-o«ia.-on. e«- breken overeenkomstig de bij de handel in consumptie-aardappelen bestaande gebruiken en geschikt zijn voor binnenlandse consumptie en export naar alle landen njet uitzon dering van die landen, welke bij zondere phytopathologische eisen stellen zoals Brazilië, Egypte en Italië. Risico. Het risico voor kwaliteit en hoeveelheid is voorzover betreft het ras Eigenheimer tot 1 Mei 1949, voorzover betreft het ras Bintje tot 16 Mei 1949 en voorzover betreft het ras Bevelander tot 1 Jimi 1949 voor rekening van de teler. Op genoemde data gaat dit riso- co over op het A.V.A. Ook na overgang van het risico is verkoper verplicht de aardappelen te bewaren en op afroep te leveren, doch uiterlïjk tot 1 Juli 1949. Betaling. Betaling van de koopprijs zal plaats vinden binnen 3 weken na leve ring. Zijn de aardappelen op de datimi waarop het risico overgaat nog niet af genomen, zo zal het A.V.A. aan de teler ever de op deze datum nog aanwezige hoeveelheden, welke voldoen aan de kwaliteitseisen, binnen 3 weken betalen voor het ras Eigenheimer 5.85, voor het ras Bintje 6.05 en voor het ras Bevelander 6.30 per 100 kg. Worden deze aardappelen na genoemde datum alsnog door het A.V.A. geheel of ge deeltelijk afgenomen, zo betaalt het A.V.A. aan de teler 0.70 per 100 kg bij over deze afgenomen hoeveelheid. Houdbaarheid. Indien de teler vóór de datum waarop het risico overgaat aan het A.V.A. te kennen geeft, dat naar zijn mening de verkochte partij (en) niét langer houdbaar is (zijn), kan het A.VA te z^ner keuze INGEZONDEN HET WONDERE AMBT. Het waardig ambt van dominee. Valt ongetwijfeld lang niet mee. Wat dominee ook zegt of doet Hoe hij ook preekt, 't is zelden goed. Neemt hij al A. voordurend in B doet hij 't vaak niet naar de zin. Is hij wat levendig van aard. Dan wordt hij als nerveus verklaard. Doch is hij rustig, nimmer boos, Dan heet het: „hij is levenloos!" In dien zijn haar is peper - zout, Dan vindt men dominee te oud. Is hij een jong dus jeugdig man. Ervaring die ontbreekt hem dan Werpt hij van 't oude iets omver Dan is hij revolutionair Heeft hij in tegen 't oude lief. Dan heeft hij geen initiatief. Hij preekt „vervelend" wanneer bleek. Dat hij niet houdt uit hoofd zijn preek, Preekt hij uit 't hoofd, als hij dat kan. Dan is 't een oppervlakkig man! Maakt hij bij 't preken veel gebaar. Dan is hij een acteur zo waar. Doch houdt hij d' armen strak aan 't lijf Dan is hij droog, en saai en stijf! Hij schreeuwt zegt men als hij spreekt luid, Is 't zacht 't komt er eentonig uit! Is hij veel thuis, werkt aan zijn preek, Geeft hij om huisbezoek geen steek. Doch gaat liij dikwijls op bezoek Hij staat als drijver, dan te boek. Bezoekt hij veelrde arme man Een socialist noemt men hem dan. Wendt tot de rijke hij zijn schree, Ta tüa t^aa geldza-U domineG. Men merkt dus wel 't valt lang niet mee Het wondere ambt van dominee. -O- AUTO'S EN MOTOREN GAAN IN PRIJS OMHOOG Automobielen en motorrijwielen wor den hl prijs verhoogd. De inspecteur van Invoerrechten en Accijnzen heeft de fa brikanten medegedeeld, dat op alle per sonenauto's tot wagens voor maximum acht personen, voorts op alle drie-wie- lige motorvoertuigen en alle motorrij wielen welke worden geïm"porteerd, van heden af een omzetbelasting zal wor den geheven van 15%. Ook chassis val len onder deze regeling. Carosserieën en losse automobielen daarentegen niet. Tot nu toe werd 3% geheven, zodat dit een stijging betekent van 12%. Voor de toekomstige koper van een auto of motorrijwiel houdt dit in, dat de ver- koopsprijs zal stijgen met 10 tot 11%. a. of de desbetreffende partij onmid dellijk afnemen; b. of het contract voor de desbetref fende partij annuleren. Gescliillen. Kwaliteitsgeschillen bij af levering worden beslecht door één arbi ter aan te wijzen door het Bedrijfschap voor Aardappelen. Andere geschillen worden beslecht door een college van 3 arbiters, bestaande uit de Voorzitter van het Scheidsgerecht voor de Voedsel voorziening en 2 door deze voorzitters aan te wdjze» arbiters. Nadere bijzonderheden zijn omschre ven in het koopcontract, waarvan mo del in het bezit is van de P.V.C.'s en de P.B.H.'s. Zo zet dan ook Schram voor de laat-_ ste maal van het jaar zijn pen op 't pa pier om zijn bijdrage voor de krant te leveren. Als er tenminste plaats zal zijn om deze op te nemen. Want al kan ik met meneer de redacteur tamelijk goed overweg, dan zie ik hem er toch vopr aan, dat hij me doodeenvoudig uit m'n hoekje smijt, indien hij die ruimte kan vullen met goed betaalde Nieuwjaarsad vertenties. Natuurlijk verontschuldigt hij zich dan tegen me, dat hij zijn klan ten toch niet teleur kan stellen, maar Schram, die af en toe wel eens naar de diepere achtergrond der dingen zoekt, ziet er eerlijk gezegd meer een tikje egoïsme in. Waar ik geenszins mee wil zeggen, dat metselaars een haar beter zouden zijn dan krantenredacteurs! Maar toch is Schram zo dom nog niet om voetstoots te geloven wanneer me neer de redacteur zo ontroerend schrijft dat „door de grote'toevloed van adver tenties tot zijn spijt Schrammetje moest blijven overstaan", die spijt hartgrondig gemeend is. Evenals Schram, zal de redacteur wel een liefhebber van zichzelf zijn en heeft hij veel meer belang bij een flinke ad vertentie, dan bij het gebabbel van een oude metselaar. Het ene brengt geld in de krantenla en het andere niet. Zonder geld kan de krant het echter cok niet op de been houden en waar ik j^.ls met selaar op geen stukken na gif\fn- kan wat een Krant tïu elgenlijK '»*i3l kost, mag ik het de redacteur toch weer niet èd te euvel duiden, dat hij me af en toe bij het nekvel pakt en de krantenvorm uitsleurt Maar ik dwaal af. Ik kon beller mijn superieur prijzen, dat hij me weer een jaar geduld heeft. Dat hij voor mijn 'krabbels, die wel eens wat oproerig wa ren, steeds een plaats heeft ing;eruimd, terwijl hij wist, dat sommige lezers er aanstoot aan zouden nemen, omdat ze niet met de waarheid geconfronteerd wensten te worden. Terugziende op het vervlogen jaar wil ik wel bekennen dat het me als man van de troffel niet altijd meegevallen is om iets leesbaars te brouwen. Daar moet je „journalist" voor heten. En wa re het niet, dat Schram regelmatig blij ken van instemming met zijn schrijverij kieeg, dan had hij allang de pen neerge legd, om die in het vervolg alleen maar te gebruiken voor het schrijven van zijn rekeningen! Zo zijn we dan weer bij de eindstreep van 1948 aangeland. Velen heeft het niet gebracht, wat er van werd ver wacht. De zorgen zijn er heus niet min der op geworden. Op zakelijk gebied zijn e.f nog tal van beperkende bepalingen gebleven en het keurslijf van de ambte narij knelt nog dermate, dat er van weinig vooruitgang kan worden gespro ken. Van verschillende door de over heid gewekte verwachtingen is mede weinig terecht gekomen en vooral op het terrein van de Volkshuisvesting is de horizon verre van helder. De enige Minister, die zichzelf overtroffen heeft, zal Minister Lieftinck wel geweest zijn. Deze heeft zo royaal met belastingpa pieren gestrooid-, dat vooral de Midden stand zich niet meer weet te wenden of te keren. Een middenstandswinkelier, die er eens een paar dagen uit wou, schreef eerst aan de belastinginspecteur of deze het goedvond, dat hij een paar dagen weg ging. ,,'rR' heb er niets op tegen", schreef de inspecteur terug, „maar waarom hebt U nu die vraag gesteld?" Snedig antwoordde de winkelier: „Ik werk tegenwoordig uitsluitend voor de belastingen en daarom voel ik me niet gerust om weg te gaan, als ik niet weet of men er van de belasting mee accoord gaat!" Dat typeert wel de stand van zaken. De kip, die de gouden eieren legt, is men aan het slachten. En waar dan de eieren vandaan moeten komen is een vraag, die denkelijk minister Lieftinck niet eens vermag op te lossen. Waar mee ik maar zeggen wil, dat ook óp dit terrein in het komende jaar nog geen hoop op verbetering mag worden ge koesterd. En zullen we aan het eind van 1949 aan de veel besproken Benelux-over- eenkomst genaderd zijn, dan zal dit jaar de weg daartoe moeten worden geëf fend. Schram stelt zich dat zo onge veer voor als de werking van een schut sluis. De deuren zijn gesloten. Aan de ene zijde staat het water hoger dan aan de andere. Zou men nu de deuren plot seling openen, dan gebeurden er onge lukken. Eerst als het water aan beide zijden op gelijk niveau gebracht is, on dervindt men geen hinder meer en kan men rustig in- en uitvaren. Zo is 't ook met de Benelux. In België liggen de prijzen hoger dan hier. Zou men zonder meer de grenzen ope;ncn, dan gebeur den er ook ongelukken. Op economisch gebiod wel te verstaan. Daarom moet er eerst een gelijk peil komen en dat zal in 1949 bereikt moeten worden. Toch is Schram niet Zo erg gerust op die Be nelux-affaire. Ik lees maar te vaak, dat er door een zekere groep van de be volking „offers" zullen moeten ge bracht worden om het voorgestelde doel te bereiken. Offers, offers, altijd maar weer offers door de een of andere be volkingsgroep. Wordt het beoogde doel niet bereikt, dan is het offer alweer te vergeefs gebracht en de betreffende „groep" is er de dupe van. Schrairi vraagt zich wel eens af of de grote meneren die de plannen ontwerpen en het ambtenarencorps dat voor de uit voering nodig is, óók zo'n bereidheid tot „offeren" hebben. Ik zou wel eens graag horen welk offer" zij zelf bren gen om de Benelux leven in te blazen. Ziet Schram niet bekaaid, dan gelooft hij, dat de klemtoon van het offer wel weer op Jan Boezeroen en de Midden stand neer zal komen. Om het Benelux- pad te effenen, zullen de Overheidswal- sen het komende jaar wel over het za kenleven daveren. We zullen daar bij leven en welzijn wel meer van horen! Het zijn dus geen vrolijke tonen, die Schram als toekomstmuziek kan laten horen. Het moet nog steeds in „mi.- neur", om met de muziekman te spre ken. En er zijn nog veel meer dingen, die voor het komende jaar volslagen in de mist hangen, doch daar praten we van tijd tot tijd wel eens over. Dat we allen evenwel de moeilijk heden weer te boven mogen komen en 1949 op alle terrein des levens on danks de vele moeilijkheden tóch nog een gezegend jaar voor de lezers mag worden is de hartgrondige wens van SCHRAMMETJE OOÏ.TGENSPLAAT Maandagavond j.l. kwam de Coop. Ko lenbond „Algemeen Belang" in Hotel Hobbel ter vergadering bijeen. Aanwe zig 32 leden. De voorz. dhr C. Busoop Johz. opende deze vergadering met een woord van welkom waarna de secretaris dhr C. de Vos Johz. de notulen der vo rige vergadering voorlas. Hierna kreeg de vergadering een bij zonder karakter daar dhr C. de Vos Johz. 25 jaar als secretaris der vereni ging, fungeerde. De voorz. sprak hem in hartelijke bewoordingen toe: Gij zijt al dus spr. 25 jaren een grote steun ge weest voor onze vereniging, vooral wat de laatste jaren betreft in verband met de distributie aangelegenheden. In dichtvorm vertolkte hij de gevoelens van bestuur, commissarissen en verenigingen en bood hem namens genoemden een schrijfbureau als blijvend aandenken aan. Dhr de Vos het woord nemende zeide dat deze 25 jaar als een schaduw zijn voorbijgegaan. 27 December 1923 v/erd ik als secretaris gekozen en gedurende dien tijd zijn er vele moeilijkheden over wonnen moeten worden, want het is altijd niet voor de wind gegaan, evenwel hebben we getracht om het recht te handhaven. Hartelijk dank ik de aan- v/ezigen voor het mooie cadeau mij aan geboden. Ik hoop hiervan nog lange ja ren gebruik te mogen maken. Gezien de grote inkopen en voorraden deelde de voorz. mede dat besloten is een reltening-courant tot groot 5000 bij de Coop. Boerenleenbank aan te gaan. Daar een nieuwe kolenloods op een terrein aan de Prins Hendrikstraat in aanbouw is, werd de oude loods aan de Nieuwstraat onder de leden verkocht. Koper A. Hotting Lz. voor de prijs van 1030.—. Het aftredende bestuurslid dhr C. de Vos Johz. werd herkozen, terwijl als commissaris werd herkozen dhr KI Troost Jz. Beide namen hun benoeming onder dank aan. Voor het lossen en rij den brandstof 1949 waren 4 biljetten, binnengekomen. Voor rijden: C. Korte weg. Kolen 1.20 per ton; turf 0.90 per 1000 stuks; cokes vanaf de fabriek 0.20 per zak. Anth. Kamp, kolen 1.- per ton; turf ,f 42.per dag; cokes van af fabriek 0.20 per zak; A. van Veen, kolen 0.95 per ton; Lossen in combi natie Adr. van Putten Cz. vaste brand stoffen op terrein 3.per ton plus 0.10 per H.L. voor thuis bezorgen. Turf 2.35 per 1000 stuks thuis bezorgd Voor het lossen zal 1.05 ingehouden wor den tot het einde van het jaar, wan neer de overeenkomst afgelopen is. De voorz. deelde mede dat er nog aan de ledenSO kg briketten verstrekt zal wor den en dat in de maand Februari nog een schip met turf hoopt te arriveren, diL naar aanleiding van vragen die hem werden gesteld. Hierna werd deze geanimeerde verga dering met een woord van dank door de voorzitter gesloten. PLAATST UW FAMILIEBERICHTEN IN „EILANDEN-NIETJWS"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1