r INDONESIË r' Sck rammetjc .J Al wat IJw huid 21e Jaargang Vrijdag 24 December 1948 No. 1781 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID - HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN „Eilanden - nieuws" OOK VOOR GEHUWDEN BENEDEN 23 JAAR EEN GULDEN IN 'T ZICHT Kori Kersiverhaal De Dominee en de bakker. Mededeling schrijft Kerst-overdenking Een wedersproken teken EiiAnDEn-tiiEuiiia BureauPrins Hendrikstr. 122c Middelhamis Telefoon 17 Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 De teerling is geworpen. Andermaal heeft onze regering zich genoodza'kkt gezien, in Indië, naar de wapens te grijpen en de politionele ac tie, die in Augustus 1947 moest wordei. gestaakt, thans te voltooien. Peze daad van de regering, zal onge twijfeld door het overgrote deel van hei Nederlandse volk, vsrorden goedgekeurd doch ontegenzeggelijk, zowel in on, eigen land, als daar buiten ook, scher; worèen afgekeurd en fel bestreden. Het heeft zeer lang geduurd, maa uiteindelijk is toch de regering tot de overtuiging gekomen, dat zij met dt mannen der revolutie niet kon onder handelen, en vele millioenen weerlozi en onschuldige inlanders opofferen aai rechteloosheid en terreur. Al zijn wij het geheel eens met di daad der regering, toch verschillen wi met haar, wat betreft het uitgangspunt De revolutie heeft geen bestaansrech is opstand tegen het wettig ge^ag, e. vindt haar oorsprong in onzen diepei afval van God. Geen God, dan ook geen meestei waardoor elk gezag en elke rechtsgrond ontbreken. I Wij kunnen het verstaan, dat enkeli van onze ministers, een innerlijke striji. hebben moeten voeren, en zich zelf heb ben moeten overwinnen, om tot dit be sluit te komen. In vroeger jaren was een der socialis tische leuzen, weg met leger, „géén man en géén cent." en nu, dezelfde personen tot regeren ge roepen, zijn zich hun verantwoordelijke taak bewust, en geven het leger op dracht om orde en recht te handhaven Het zwaard, dat God de Heere de over heid in handen heeft. Dit verlieze' niemand uit het oog. Deze zuiveringsactie geschiedt nie om te streven naar gebiedsuitbreiding noch heeft plaats uit een .oorzaak va; machtswellust, maar wordt uitsluitent gevoerd, om de bevolking, waarvoor wi. Nederlanders verantwoordelijk zijn, ti beschermen, tegen mensen, die het be toond hebben, in geen rechtstaat te willen leven. Zeer grote lankmoedigheid heeft onz( regering betracht, het uiterste heeft zi beproefd, het is alles tevergeefs geweest Offers hebben onze jongens gebracht hun leven, het hoogste dat zij gevei konden. Onveilig voelde zich de goedwillend inlander, want als hij mede werkte aai de opbouw van zijn land, was hij ziji leven niet zeker. dVIenige Indonesiër is op laaghartige wijze vermoord. Alle afspraken ten spljv ging de Republiek door met schendei v4n het bestand, soms meer dan drie hfonderd maal per week. 's Wat nog erger was, onze regering hac betrouwbare aanwijzigingen, dat he lefeer der Republiek opdracht had, bin nepi één twee weken, de gebieden die mfet Nederland wilden samenwerken biT^nen te dringen, onrust te verwekken enf tegen Nederland op te zetten. Moch orfee regering daaraan onze jongens oj oiKeren, en ze aan een buitengewoo; 3;root gevaar bloot stellen? A Mocht de regering ordeloze bendei 'hun gang laten gaan, en onschuldige dessa bewoners laten plunderen en uit moorden Het antwoord is geweest, néén. Hoe eensgezind het parlement achte- de regering staat, bleek uit de verwer ping van de communistische motie, me' 80 Aegen 8 stemmen, twaalf leden wa .ren afwezig. Pijnlijk doet het aan, alt men leest, dat in zulke ernstige verga deringen, ook onze parlementsleden, ne als in het buitenland, joelen en jouwen Alleen mêt principe, tegenover prin cipe te stellen, kan men het volk over 4 tuigen. De rechterzijde h^ett geen onduidelijl eciuid !at.o« horen. o't-v jï^-'"^'^^* feona" aCKleï' de re •-■gernnï- I5s A.R. heer Schouten juichte Va-.ia^^^P'^sl^end" de actio toe, en hoopte daji#9 nu tot het einde toe, zou worder voerd. at betreft Ds P. Zandt, S.G.P. ver leiden de dagbladen, dat hij een kortf principiële kernachtige rede hield, waar in hij de regeringsteun toezegde, en de wens uitsprak, dat de strijd spoedi£ teneinde mocht zijn. De eerste reacties in ons land, steller niet te leur. De communisten roerer geweldig de trom, doch het is te hoper dat zij het volk niet tegen de regering zullen kunnen opzetten. In geen enkel communistisch land. zou ook maar het duizendste part wor den toegelaten, van hetgeen zij in Ne derland mogen zeggen en ondernemen, Ernstiger verwachten wij de moeilijk heden vanuit het buitenland, en wel met name van de Veiligheidsraad. Zal de Nederlandse regering zwichten, wanneer H&ar daad wordt afgekeurd, en er met sancties wordt gedreigd? Al vrezen wij dit nu nog niet direct, toch is reeds aan Amerika gevraagd, de Marshall hulp stop te zetten. Wanneer onze regering in haar gewe ten overtuigd Is, dat zij haar souvereine rechten niet langer mocht prijsgeven, dan moet zij ook voor geen dreigemen ten van buitenaf zwichten, het koste dan wat het l^ost. Nederland is groot geworden, door het betrachten van recht, en liever dan f;i'm, maar rechtvaardig dan rijk, ten koste van het recht. Onze regering trede ook niet opnieuw onderhandeling met mannen als Soe- ,.^™°,s-a. die duidelijk genoeg te ver- ?Laan hebben gegeven, wat Indonesië en ■^Neae-rland van hen te wachten hebben. „„7™.?;s vinden wij de offers die on- maMen i,li'"'ï'^ meerdere jonge <"'.iea zullen brengen. Ai zijn de verliezen gelukkig gering, toch de jonge vrouwen, die hun man, ouders die hun kind of verloofden die hun geliefden kwijt zijn, voor hen is de slag groot, vooral nu met de feest dagen. God de Heere moge de bedroefden aterken en troosten, en met onze jon- jenn zijn en hen nog genadiglijk ver schonen. Het „vrede op aarde" zal alleen wor den ge^en en ervaren, in het betrachten 3n onderhouden van Gods geboden, In dië weer ten voorbeeld. De Heere God moge verzoening doen ")ver onze zonden en vergaande afwij kingen en ons land en onze- Indien nog l'enadig zijn, om 2ijns Zoons Christus wil. Daarin alleen ligt ons heil. MEER SPIJSVET OP DE BON Het wordt wel wat duurder Begin Januari zal de rantsoenwaar- de van spijsvet van 200 gram op 250 •jram worden gebracht. Dat wil zeggen 'lat men dan naar keuze op de nieuwe "ion voor voedingsvetten een gelijke hoeveelheid boter, margarine of spijs vet zal kunnen kopen. Omsmelters mo- ?en daarom sedert 20 December geen bak- en braadvet of gesmolten dierlijk vet in verpakkingen van 0.2 of 0.4 kg meer afleveren. Hetzelfde geldt voor •grossiers en detaillisten met ingang van 30 December. De hoeveelheden spijvet, die op 31 December nog in de oude verpakking bij grossier en detaillisten aanwezig zijn, kunnen ter omsmelting worden teruggezonden. Daar de subsidie op spijsvet verlaagd is, zal de prijs met 3 cent per 100 gram worden verhoogd. Pakjes bak- en braad vet van 250 gram worden dan in de han del gebracht voor 41 cent. Aangezien ook het subsidiebedrag op vlees werd '5:ewijzlgd, moesten eveneens voer dier- ijk vet de prijzen worden herzien. Ook voor dit product wordt een verpakking van 250 gram ingevoerd waarvan de prijs 49 cent zal bedragen. Op de nieu we bonnen voor voedingsvetten mogen pakjes vet van 200 gram of 400 gram niet meer worden verkocht. Wat staat er ledere week in Cm Hoofdartikelen over alle mogelijke onderwerpen, tweestarren en driestarren. Kijkvenster (Vrijdags) waar een vi sie wordt gegeven op veel be langrijke zaken. Buitenlands Overzicht (Vrijdags) waarin U een samenvatting krijgt van hetgeen die week in het buitenland is gebeurd. Landbouw-artikelen, o.m. van onze speciale medewerker over han del, in- en uitvoer van uien enz. Schrammetje, die iedere week zulke rake dingen schrijft. Een pracht Vervolgverhaal. In Ja nuari hopen ge weer met een spannend verhaal te beginnen, dat zich afspeelt op een van on ze eilanden. Gemengd en Plaatselijk Nieuws. Objectieve gem.6enteraadsverslaigen, en verslagen van allerlei aard. Kortom een blad, dat op veelzijdig gebied voorlichting geeft en lial van variaties biedt. Een goedkoop blad, omdat het U het naeest geeft. Hèt blad om In te adverteren. Geeft TJ nu op als abonné, 1 Januari a.s. begint het nieu we kwartaal. De Minister van Sociale Zaken heeft bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer medgedeeld, dat de Regering bereid is de bijslag op het loon van een gulden per week ook te verlenen aan gehuwden beneden 23 jaar. De regeling kan echter niet worden uit gebreid tot kostwinners. Een predikant reisde eens in gezelschap van een bakker. Toen de trein goed en wel in beweging was, begon de bakker een ge sprek met de dominé. Na een poosje over koetjes en kalfjes te heb«i ben gesproken, kwam het gesprek op meer geestelijk terrein. Het viel de predikant in de loop van het ge sprek op, dat de bakker en hij het over het alge meen vrijwel eens waren. ,,U behoort zeker tot die en die kerk?" vroeg de dominé. Toen kwam^ de bakker los. Inderdaad had hij voorheen werkelijk tot die kerk behoord, maar de dominé uit de ge meente, waar hij woonde, was er een! Neen, daar kon hij niet meer mee opschieten' Wat hij daarmee had beleefd! Zo slecht als die hem behandeld h.ad, dat V)S.s in één woorei treu rig geweest. En na dien, hij zei het maar eerlijk, na dien ven-trouwde hij er geen een meer. Hij had bedankt als lid en leefde nu maar zo'n beetje op zichzelf. „Ja", stemde de domi né toe, „de mensen kun nen je toch zo tegen vallen. Zo had ik het met Kerstfeest in mijn ge meente. We zouden Kerstfeest vieren met de kinderen. Zoals gebrui kelijk werden ze getrac- teerd. Ik had enkele hon derden krentenkoeken en KerstmistoUen, plus ge bakjes besteld bij een bakker uit de gemeente. Wat een afzetter was dat. In 'de krentenkoe ken moest je naar kren ten zoelcen en eie gebak jes w^aren bijna oneet baar. En duur! Hij liet me er voor betalen hoor. Nadien vertrouw ik geen bakker meer". Daar was zijn mede reiziger het echter hele maal niet mee eens. Omdat die éne nu zo gemeen was geweest, mocht de dominé toch maar niet denken, dat alle bakkers zo waren. Hij kon de dominé ver zekeren als hij bij hèm... „Zeer juist," viel de dominé hem in de rede, „dus omdat u met een zekere dominé zulke le lijke ervaringen hebt op gedaan, moet u ze niet allen veroordelen en hebt u daarom geen reden u op zulk een grond van de kerkelijke gemeente te onttrekken. U begrijijt toch wel, dat u met het voorwendsel van „een slechte dominé" niet voor God u zult kunnen ver ontschuldigen en ook niet om daardoor Zijn zeer duidelijke inzettin gen te hebben veron- achtzaamei. A.s. week zal ons blad slechts één maal verschijneh en D.V. Donderdag avond 30 December uitkomen. Op Vrgdag (Oudejaarsdag) zal het ech ter eerst worden bezorgd. H.H. Correspondenten gelieven er re kening mee te houden dat Woensdag morgen a.s. alle copy voor dit num mer binnen is. Nieuwjaarsadvertenties. De Nieuwjaars-advertenties die de agenten nog in hun bezit hebben, moe ten onverwijld ingezonden worden. Particulieren kunnen hun Nieuwjaars advertenties nog opgeven tot en met Dinsdag a.s. Haast U om van een goede plaatsing in het Nieuwjaars- nummer verzekerd te ^^ijn. Redactie en Administratie. in tientallen gevallen voor haar ge nezing, zuiverhuid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is Pu rol. IN 1953 EERLIJK OVERAL EVEN WEINIG WONINGEN Goeree en Overflakkee krijgt er mis schien in totaal slechts 30 of 30 woningen van. Houdt moed, burgers van Nederland. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft het bouwvolume voor 1949 vastgesteld en schrijft in een toe lichting daarbijEr wordt naar gestreefd het woningtekort in de provincies en in e?e drie grbte steden in 1953 op een zelfde niveau te breneen. Er zit dus ge lukkig schot in Volgend jaar zal toestemming worden verleend voor de bouw van 30670 wonin gen. Dit aantal is als volgt over de provincies en de drie grote steden ver deeld: Groningen 920 woningen, Friesland 750 woningen, Drente 850 woningen, Overijssel 2000 woningen, Gelderland 3300 woningen. Utrecht 2100 woningen, IjToord-Holland 3160 woningen, Zuid- Holland 2320 w-oningen, Zeeland 600 woningen, Noord-Brabant 3180 wonin gen, Limburg 3100 woningen, Amster dam 2050 woningen, 's-Gravenhage 3340 woningen, Rotterdam 3000 woningen. Onder dit aantal zijn drieduizend wo ningen begrepen die speciaal voor (eii gedeeltelijk door) arbeiders van grote bedrijven gebouwd worden. Dat getal van 30670 woningen bete kent echter niet aldus de minister, dat er niet meer woningen gereed zouden komen. Er zullen immers op 1 Januari naar schatting 42.000 woningen in aan bouw zijn. Algemeen wordt ermee re kening gehouden, dat er in het volgen de jaar 38.000 huizen gereed komen. Het tekort aan woningen in ons land be draagt nog altijd 300.000. Woeien en Wentelen van Rtteumatisciie pijn- l^eei de lange naciit... omdat die pijnen U het slapen onmoge- 'ijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte gevoel omdat ge steeds nachtrust te kort komt Neem toch Kruschen Salts! Daarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. ledere morgen rnaar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proe ven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke lede maten. Kruschen's aansporende werking op le ver, nieren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de ver>ekkers zijn van Uw pijn, Uw stramheid - en on-^ gemak. Een heerlijk mldelel, ei;n uit komst reeeSs voor miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen: Kruschen ESalts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. Het schijnt, dat het met de jeugd, ook op de ^eilanden tegenwoordig niet erg pluis is. Schram leest althans uit aller lei couranten-artikelen, dat de jeugd in het.middelpunt der belangstelling staat. Het IS of plotseling de ogen zijn open gegaan voor het jeugdprobleem, dat er naar Schram's bescheiden wijze van zien evenwel al veel langer dan vandaag of gisteren is. En als ik de gemeenteraads- verslagen zo eens nalees, bemerk ik, dat het jeugdvraagstuk al tot de vroede vaderen rond de groene tafel doorge drongen is. Want in verschillende ge- ineenteraden is er bij de behandeling van de begroting gevraagd, of er ook iets voor de jeugd moet worden, gedaan van gemeentewege. Men is algemeen de overtuiging toegedaan, dat het met de" jeugd de verkeerde kant opgaat, omdat men op vrijwel alle plaatsen te klagen heeft over een verregaand vandahsme. Voor de lezers die niet weten wat van dalisme eigenlijk betekent, wil ik tussen twee haakjes even zeggen, dat er een barbaarse vemielwoede mee wordt be doeld. De vandalen waren mensen, die in het jaar 455 na Christus kans zagen vanuit Afrika in veertien dagen tijds Rome te plunderen. Dat waren dus ke rels, die het met andermans goed en kostbare kunstschatten niet zo nauw namen. Zo is het met de hedendaagse jeugd nu ook. Er is voor hun schennende hand niet veel meer nodig en vooral openbare bedrijven zoals Emgo e.d. die hun in stallaties aan de openbare weg hebben, kunnen hiervan meepraten. Het is wel tekenend, dat men b.v. op de Westdijk te Middelharnis de lantaarns aan de huizen gaat bevestigen, omdat de ver lichting op andere wijze, totaal vernield wordt. Wanneer men zich dan ook 's Zater dags- of 's Zondagsavonds door dit dorpsgedeelte een weg moet banen, krijgt men er enig begrip van, dat over de jeugd niet te boud gesproken wordt. Zo is het in andere gemeenten ook'ge steld. Meneer de Burgemeester van Dirksland beklaagde zich naar ik in het laatste raadsverslag las ook al dat de jeugd veel te laat op straat loopt en daar weinig goeds leert. En op de vraag van een .der raadsleden om. voor de jeugd een speelweide aan te leggen, zo als ook te Melissant wordt gedaan, ten einde voor die jeugd iets te doen, gaf de Burgemeester hem ten antwoord, dat de opvoeding in de eerste plaats van de ouders moet uitgaan en de gemeente slechts aanvullend heeft te werken. Met dit standpunt is Schram het roerend eens. Het zal totaal geen verbetering brengen al geeft men van gemeentewe ge vele duizenden guldens uit om de jeugd in goede banen te lelden, als men- thuis een goede opvoeding niet krachtig ter hand neemt. Want' al dat geroep van: die jeugd, die jeugd, zou Schram ouders, die ouders! De ouders zijn het stuur over hun kinderen kwijt. Ze zijn I er de baas niet meer over. De kinderen schrijven de ouders de wet voor en deze leggen daarbij het hoofd in de schoot. Men let niet meer op de jeugd, men weet niet wat ze leest en waar ze uit hangen bij avond en ontijd. Als een ouder de teugels loslaat, wie zal dan een ongebreidelde "jeugd tegenhouden? Daarvoor komt ook de gemeentelijke hulp in de vorm van allerlei speelterrein te laat. En mag een speelweide als te Melissant goeei zijn voor de schooljeugd, daar deze er na schooltijd door van de straat gehouden wordt, dan blijft er nog het grootste probleem van de rijpere jeugd over. Neen, Dirkslands Burge meester trof de juiste snaar: de ouders moeten voorgaan, ze moeten nummer één zijn in de opvoeding. En Schram zou er bij willen voegen: in de tweede plaats de onderwijzers. Van hun wijze van onderwijs kan ook een zeer gunsti ge invloed op dé jeugd uitgaan. En daaraan mankeert ook nog wel een en ander tegenwoordig. Maar één ding wordt wel eens over het hoofd gezien: men begint met de opvoeding te laat. Jonge takjes moet men buigen en wan neer men denkt: het komt later wel, dan grijpt men er om zo te zeggen naast en heeft de grootste narigheid om er nog iets van terecht te brengen. De opvoe ding moet al beginnen als de kleinen aan moeders rok lopen en niet als de jongens naar de ULO gaan. Indien dat meer beseft was, zou de overheid nu niet zo te klagen hébben over de ver- wel eens willen veranderen in: elieOwildering der jeugd, die inderdaad de perken te buiten gaat. SCHRAMMETJE. V.. en tot een teken, dat weder sproken zal worden." (Luc. 2 34b.) Een kindeke in doeken gewonden, en liggende in de kribbe. Een teken. Dit is het teken door den Engel aan de Herders gegeven, nadat hij hen grote blijdschap verkondigd had, namelijk dat hen geboren was Christus, de Heere. Het teken, hun' gegeven, was het te ken van Gods Welbehagen, dat de Eeu wige verheerlijking Gods in het zaligen van een doemwaardig Adams zaad in zich behelst. Het teken van Gods Waarheid, Trouw, Gerechtigheid, Liefde, Goedertierenheid en Barmhartigheid. Dit teken is voor de Herders stof van veï"vf7ondering geweest en dat is het voor allen, die in die Immanuël, de weg tot de gemeenschap Gods mogen gebaand zien door het spoor van gerechtigheid. Een kindeke,' een teken. Ook voor de oude Simeon, die het in de armen heeft me gen nemen en gezongen heeft: „Nu laat Gij, Heere! Uwen dienstknecht gaan in vrede, naar Uw Woord; want mijne ogen hebben Uwe zaligheid gezien." Zaligheid gezien in dit teken. Maar ook sprak door de Geest der Profetie deze Simeon, dat dit Kindeken gezet was tot een val en een opstan ding, tot een teken, dat wedersproken zal worden. Wedersproken wordt dit teken, door de wereld met al haar vleselijk Kerst feestvieren. Wedersproken wordt dit teken door de godsdienst van onze dagen, die wel hoog van Jezus spreekt, maar nimmer dit teken van Gods Vrij en Souverein Welbehagen leerde kennen. Wedersproken wordt dit teken in het hart van een iegelijk iriens van nature. In onze diepe ellende-staat zijn wij vij anden van God, van Genade, van Chris tus, vijanden van dit teken. God maakt plaats voor dit teken, zoals Hij het in de volheid der tijden komen deed in de wereld, zo doet Hij het in „de volheid des tijds", komen in het hart van alle diegenen, bij wie in de weg der ontdekking plaats voor Christus be reid werd. God verbreekt de wederspre kers in het hart van Zijn Volk. Ja, elk der Vorsten zal zich buigen, en vallen voor Hem neer. Kerstfeest! Hoe viert gij het? Met een Kerstboom? In vleselijk ver maak? Ge viert dan Kerstfeest, door dit teken te wederspreken. Viert gij het, zoals zo menigeen, zin gende Kerstliederen en juichende en roemende, als het juichend Christendom van onze dagen, zonder dat plaats bij U bereid werd door de geest der ontdek king? Gij viert dan Kerstfeest, door dit teken te wederspreken. Heeft dit Kindeke waarde in Uw le ven verkregen? Is dit teken door God U gegeven U zaligheid verkondigd Waag het niet voor de eeuwigheid, met Üw gemoed, met Uw godsdienst, met Uw braaf-zedelijk of burgerlijk le ven. Alleen met en door dit teken zult ge voor God kunnen bestaan en dit te ken zal U zielsbevindelijk geleerd moe ten worden. Kent gij zo dit teken? Leef dan ook in Adventsverwachting, want: CJhristus komt. Het is weer Advent. Christus komt. Niet meer met dit te ken, als van een in doeken gewonden Kindeken, maar met grote kracht en heerlijkheid, in Zijn Koninklijke Majes teit, om te vergaderen door Zijn Enge len met een bazuin van groot geluid Zijne uitverkorenen uit de vier winden. (Matth. 24 31). Onder grote tekenen zal dan het Teken van de Zoon des Mensen in den Hemel verschijnen. Blijd schap zal het zijn. op die dag voor allen, die in het teken van het in doeken ge wonden Kindeken zich leerden verlusti gen, als in het teken van Gods eeuwige Liefde. Verschrikking voor allen, die dit te ken blijven wederspreken. Kust den Zoon, opdat Hij niet toome en Gij op de wég vergaat, wanneer Zijn toom een weinig zou ontbranden. Het wedersproken teken komt als een teken van grote kracht. Christus komt. „Indien iemand den Heere Jezus Christus niet liefheeft, die zij ene ver vloeking." God lere Zijn Volk uitzien naar het grote teken van Christus' komst en doe hen beoefenen de bede der eerste Chris tenen: Maranatha! Kom, Heere Je zus. (1 Kor. 16 22.) A. V. DE JEUGD VAN MELISSANT BE PLANTTE HAAR EIGEN SPEELVELD Ook de Melissantse schooljeugd heeft zijn boomplantdag gehad. Zoals onze le zers zich uit de laatste raadsverslagen dier gemeente zullen herinneren besloot het gemeentebestuur tot aanzienlijke verfraaiing van het dorp door uitbrei ding aan de beplanting te geven. En inzonderheid stelde Melissant de gehele streek een voorbeeld door aan de jeugd een eigen en openbaar speelveld ter be schikking te stellen. Dit terrein is gele gen aan de rand van het dorp, nochtans vlak bij de dorpskom en het heeft vrij aanzienlijke afmetingen. Voor de kin deren der andere Elakkeese gemeenten is het om jaloers op te zijn. Vorige vveek Vrijdagmiddag werden de 'kinderen der hoogste klassen van openbare en christelijke school onder de schop geroepen om deel te nemen aan de beplanting van deze speelweide. De eerste rij bomen zou de grond in gaan, een lange reeks populieren, die het ge hele veld zullen omzomen. ■- In het gymnastieklokaal der open bare school werd de jeugd toegesproken door burgemeester Van Heijst, in het bijzijn der wethouders, verschillende raaeislieden, de politie, de gemeente-op zichter Vreugdenhil en de directeur der firma, die de planten en boompjes le vert, de fa. Copijn uit Groenekan. De jeugd vulde eerst met oorverdovend la waai het grote lokaal, maar luisterde muisstil naar hetgeen burgemeester van i J-eijst te zeggen had. Deze vertelde, dat d-o r^^.r^enTito veel geld heeft besteed aan verfraaiing van het dorp. ZIJ wil ilaar- mede de inwoners meer liefde tot de na tuur en tot de mooie dingen van het eigen dorp bijbrengen. Tot nu toe was men hier maar karig met bomen en an der groen bedeeld. Nu gaat dat veran deren en de jeugd wordt er bij geroe pen om de boompjes in de grond te zet ten. Maar de kinderen laden daarmede tevens de plicht op zich om de planten mooi te houden en om hen met hun zor gen te blijven omringen. De burgemees ter vertrouwde, dat de jeugd de bomen zal blijven ontzien. Men moet eerbied heibben voor de natuur, ook voor planten en bomen, want zij zijn evengoed schep pingen Gods. Men gaat nu beginnen met de speelweide. Aan de jeugd is het er zorg voor te dj-agen, dat die speelweide aantrekkelijk blijft. De jongens en meisjes staan .van middag in gemeentedienst, aldus de bur gemeester, en dus wordt verwacht, dat zij voor het geplante zullen blijven zor gen, in ieder .geval er geen beschadiging aan aanrichten. Van gemeentewerkers verwacht men niet, dat zij de gemeente zullen benadelen. Nu gaat men werken en later het geplantte ontzien! Op de pertinente vraag of het genaeentetaestuur op de medewerking en de blijvende aan dacht van de jeugd zou kunnen rekenen antwoordde deze met een één stem en juichend luid: „jaaa!" Na. de rede van burgemeester van Heijst trok men naar het terrein, waar de jeugd zich onmiddellijk volijverjg aan het planten begaf. De meisjes hielden de •bomen vast en de jongens spitten de vette klei in. de tevoren gegraven kui len. De deskimdigen en de autoriteiten hielden een oogje in het zeil. Keurig rijden de bomen zich achter eUtaar en wie nu in Melissant komt, ziet in het nieuwe gedeelte de dunne sprieten staan die hopelijk aanstaande zomer al groen zullen zfln en het jaar daarop een prachtige omzoming van een schoon veld zullen vormen, waarop de Melis santse kinderen naar hartelust kunnen spelen in een fraaie omgeving en een volmaakt landelijke natuur. SCHOOLJEUGD VAN HERKINGEN PLANT BOMEN EN STRUIKEN. Het de laatste tijd zo weinig aantrek- li-elijk uitziende Tuindorp werd Donder dagmiddag j.l. met een aantal bomen en struiken verfraaid. Ook op andere plaatsen in het dorp werd hier en daar een boom aangebracht. De bepi anting geschiedde door de schooljeugd, die voor dit werk was uit gerust met schoppen en spaden en die reeds lang van tevoren vol ongeduld stonden te wachten op het grolt; mo ment. Alvfrens zij konden beginnen werden de leerlingen van de oudste klassen der beide scholen in het vereni gingsgebouw Bijeengebracht, waa- de burgemeester hen toesprak. „Hec gemeentebestuur", zo zei de burgem.eester" is er op uit ons dorp zo veel mogelijk te verfraaien. Verfraaiing is evenwel slechts te bereiken als naast goed plantmateriaal, ook de medewer king van de jeugd wordt verkregen om de bomen en struiken niet te beschadi gen. Integendeel, de jeugd moet tegen vernieling waken en er elkander van weerhouden. Wanneer de jongens en meisjes thans meewerken aan de be planting zijn ze tijdelijk gemeente-amb tenaar, want hebben jullie ooit een bur gemeester of een gemeentewerkman een boom of struik zien vernielen? X\adat de leerlingen eenparig hun belofte had den gegeven, niets te zullen beschadigen, ging het joelend naar het Tuindorp. Hier was de jeugd, pas in haar element. Met veel energie werd er gezwoegd. Populieren en lijsterbessen, en waartus sen bloemstruiken zullen komen, werden in de daartoe reeds tevoren gegraven gaten geplant. Bij het kerkhof werd een fraaie kastanjeboom geplant. Na afloop van de werkzaamheden werd de jeugd door het gemeentebestuur getracteerd. VRIJE PRIJZEN VOOR GEBOUWD ONROEREND GOED GELDEN NIET VOOR BOERDERIJEN CA. De berichtgeving over de onlangs van kracht geworden beschikking inzake het vrijgeven van de prijzen voor gebouwd onroerend goed heeft enig misverstand doen ontstaan. Sommige belanghebben den blijken van mening te zijn, dat ook boerderijen onder deze regeling vallen. Het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, zoals in de Staatscou rant' van 1 December j.l. gepubliceerde beschikking van de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting duidelijk aangeeft van bedoeld onroerend goed uitgezonderd zijn: a. opstallen welke zijn ingericht voor en dienen tot de uitoefening van het landbouwbedrijf; b. bij het landbouwbedrijf behoren de woning. Deze omschrijving stemt overeen met die in artikel 1 van het ontwerp van Wet Rechtshandelingen Landbouwgron den. De thans bestaande, prijsbeheersing voor boerderijen zal derhalve blijven gelden, totdat de Wet Rechtshandelin gen Landbouwgronden van kracht zal ztjn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1