JEUGD Ontredderde Buitenland 2 -«. MEDITATIE Spotten met het heilige Candidaai Joh. van D/j/ce overleden EiiAn Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. ^Telefoon Drukkerij 19 GHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZÜID-HOLLANDSCHE en ZEEDWSCHE EILANDEN ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 21e JAARGANG No. 1778 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Met afschuw lazen we voor enige we ken, hoe in Enkhuizen een 15-jarig HBS-er Matthie Buisman zijn 16-jarige .schoolvriendin Annie Rolle op koelbloe dige wijze vermoordde. Door het vinden van het dagboek van het meisje werden enige bijzonderheden bekend over deze onbegrijpelijke daad. Men heeft zich dan ook afgevraagd, of het meisje van te vo ren gev^'elen heeft, wat haar boven het hoofd hing. Enkele gedeelten uit het ge vonden dagboek schijnen hierop te wij zen. Zo stond er bijv. de vraag in: „Waarom leef ik nog?" en de zin: „Ik word vermoord, maar Matthie zal me helpen!" Over de eigenlijke drijfveren van de jeugdige moordenaar, die zich vrijwillig als dader aanmeldde, tast de politie echter nog in het duister. V/aar- schijnlijk heeft het meisje zich vrijwillig laten vastbinden,waarna de jongen haar met zijn dolk doodde. Het meisje, dat in de puberteitsjaren was, beschikte over een rijke fantasie. Veel tijd en aandacht besteedde zij aan avontuurlijke verhalen. Mogelijk hebben de hedendaagse moderne zgn. beeldro mans een verderfelijke invloed op haar gedachtenleven uitgeoefend. Hoe groot het gevaar is van deze zedenverwilde- rende lectuur wordt door menig ouder niet half beseft. Gezin en school moet daarom de strijd aanbinden tegen deze ondermijnende romans. Ze zijn één van de vele prikkels en oorzaken van de criminaliteit (misdadigheid) van de he dendaagse jeugd. Van Amerikaanse ooraprong wordt de Nederlandse markt reeds geruime tijd overstroomd met deze "izgh. Bos-serie. De schuld van de ontred dering der jeugd alleen pp rekening van deze boekjes te schuiven is echter al te oppervlakkig geredeneerd. Ook de jaren der bezetting hebben hierbij een woordje mee te spreken. De zuigkracht der moderne wereld is van een geweldige sterkte en er is niet veel toe nodig of ook onze jeugd wordt meegesleept. Als onze jongens en meis jes niet meer hebben dan wat bedorven fantasie door het lezen van de realisti sche lectuur onzer dagen, dan zullen zij schipbreuk lijden in geestelijk opzicht. Wij ontveinzen ons niet, de verleiding in het publieke leven is groot van om vang en daar behoeven we onze ogen niet voor te sluiten. Daarom rust op de ouders en opvoeders een zware verant woordelijkheid. De tegenwoordige jeugd wordt maar al te veel aan zichzelf over gelaten. Het echte ouderlijke gezag ont breekt helaas in veel gezinnen. Dat is juist de zaak, waar alles om draait!!! Waarom haakt de jeugd naar het ver maak op straat, in bioscoop en dans zaal? Omdat zij het „geluk" zoekt, want alle mensen zijn „gelukzoekers", maar in de tweede plaats, omdat het gezin te kort schiet in haar taak. De ouders denken maar al te dikwijls al leen aan zichzelf, zij lopen er maar uit, de ene visite voor en de andere na en de jeugd wordt aan haar lot overgela ten. Ouders, weest op uw hoede! Op Uw schouders rust een zwarte taak. Kinderen opvoeden in 'de lering en ver maning des Heeren, het is voorwaar geen lichte zaak. Zeker, in eigen kracht zal U dit niet kunnen gelukken, doch met biddend opzien tot de Heere zult gij Uw zwakke krachten moeten inspan nen, om er mensen van te maken. Wel ke boeken lezen Uw kinderen? Niet al leen thuis, maar ook op school! Neemt U daar wel notitie van? Of laat het U koud? De gevolgen kunnen ontzettend zijn, gezien het boven aangehaalde voorbeeld. Ledigheid is des duivels oorkussen, zegt het spreekwoord. Geeft Uw kinde ren dus bezigheid. Al is ér dan ook veel minderwaardige lectuur, er zijn geluk kig ook nog goede boeken, die gelezen mogen worden. Laat er ook kracht van onze gezinnen mogen uitgaan, omdat de vreze des Heeren heerschappij voert in onze harten. Geen willekeurig^ gezag heerse in onze kringen. Ieder kind eist zijn bijzondere zorg en wat bij de een met een enkele blik, of een ernstig woord te bereiken is, moet bij de ander op doortastende wijze geschieden. Met zachtheid of met hardheid, maar vooral met tact van optreden. Niet met een grauw en een snauw wordt het kind ge wonnen voor orde en tucht, maar met liefde en wijsheid, al zal ook dikwijls de bestraffing niet uit mogen blijven. Ouders! U ijent verantwoording ver schuldigd aan God! Hij zal straks van XTwe hand eisen, wat gij met Uw kroost gedaan hebt. Hij heeft U bekleed met gezag over Uw kinderen. Het is Uw- goed recht hen te mogen bestraffen en te vermanen. Dat in Uw gezin dan ook eerbied gekweekt worde voor dat hoge Oppergezag, dat Uw kind met eerbied en achting opzie tegen Uv;- gezag en dat het gewillig lere buigen onder het gezag der wet, waardoor het leven nog mogelijk .is en ieder nog die bescherming ontvangt, die hij nodig heeft. Gods Woord geeft ons de normen aan, waarnaar wij ons leven moeten inrich ten'. Daaraan hebben wij ons en onze gezinnen te toetsen. Dat Woord leert ons ook, hoe diep de mens gevallen is en dat het' hart des mensen arglistig is, ja meer dan enig ding. Daarom is de opvoeding ook slechts een middel, dat God gebruiken wil in de hand der men sen, om het leven in goede banen te leiden. Onfeilbaar is dit middel niet, want hoe vele zullen de voorbeelden niet zijn van jongelingen en jongedoch- ters, in godsdienstige, ja wellicht god vrezende gezinnen opgevoed, v/aar een Bijbelse tucht heerste, die doof alles heenbraken, hun opvoeding ten spijt. Wij zijn als Ouders en Opvoeders ge roepen onze beste krachten en gaven te geven aan de jeugd en in diepe afhan kelijkheid moeten wij opzien tot de Ge ver van al het goede. Hem smekend om Zijn hulp en bystand bij het moeilijke werk der opvoeding, maar ook alleen van Hem de zegen verwachtend. Wij mogen planten, wij mogen natmaken, doch de Heere moet de wasdom geven. Ook bij onze opvoedingstaak. „En ik zeide: Ach Heere, Heere! zij zeggen van mij: Is hij niet een verdichter van gelijkenissen?" Ezech. 20 49. II. Hij zal verschijnen om aUe vlees te tonen, dat Hij de HEBRE is. Enhet antv/oord van Neerlands volk en over heid, gesproken als door de taal der daden: „Is Hij niet een verdichter der gelijkenissen", alzo spottend met het heilige. Maar niet alleen geldt deze aanklacht van de profeet Neerlands volk, ook zij die leven onder Gods Verbond, onder Gods Woord, onder het aanbod van ge nade, onder de bekendmaking van des Heeren inzettingen, van Zijne rechten en paden, en van de zekere toom van God over hun, die dit alles, als Ezau veraeh- ten, ook zij spreken zo menigmaal: ..Is hij niet een verdichter van gelijke nissen." -Zo menigeen leeft onder Gods Woord, onder de prediking van de noodzake lijkheid der wedergeboorte, van de nood zakelijkheid van de zielsbevindelijke ken nis van ellende, verlossing en dankbaar heid, die zich als geruststellen met een historieel geloof; die het pelagiaanse gif, dat. in onze dagen onder een gere formeerde dekmantel zich schier overal aan dient hebben ingezogen.- Als dezul ken wordt aangezegd, dat het geloof zijn wezenlijke kenmerken draagt, kenmer ken die wij in Gods Woord vinden'kun nen, en dat, het gemis van dezelve ons aantoont, dat ons vermeend geloof, niet is dat zaligmakende geloof, dat geloof der uitverkorenen, hen als een gave Gods gegeven, dan kunt ge vernemen: „Is deze niet een verdichter van gelijke- Als de naar Christus (niet de van God geopenbaarde Christus der Schrif ten) grijpende mens wordt toegeroepen, dat de kennis van Christus door de God delijke Geest alleen verheerlijkt wordt, in het „dodelijk tijdsgewricht" en het noemen van Jezus' naam en het ver meende kennen van Christus te kort is om ermede voor God te verschijnen, ook dan vindt ge het spotten met het heilige: „Is deze niet een verdichter der gelijkenissen." Als anderen, levende onder de leer der waarheid gedurig wordt toegeroe- ,pen, dat wij een eeuwige verderfenis on derworpen zijn en haar tegemoet reizen, om er eeuwig in weg te zinken en hen mede wordt gewezen op de Rijkdommen 'die God in Christus openbaart, waar Hij zijn knechten als Zijn ambassadeui'S, bidden doet: „Laat u met God verzoenen" en hen ernstig dringt: „Hoe zult ge ontvlieden, als ge op zo'n grote zaligheid geen acht gegeven hebt", het laat hen onbewogen; ze gaan voort in hun onheilige wegen, zich schuilend achter hun onmacht, een aanstoot nemende aan de voor Gods Volk zo troostrijke leer van Gods Sou- vereine verkiezing, geen acht nemende op het aanbod van genade. Is dit niet een spotten met het heilige? Is dit niet een met de daad uitroepen: ,,Is deze niet een verdichter van gelijkenissen." Als anderen, de noodzakelijkheid van de bevindelijke kennisneming van de waarheden Gods wetende, menende hun gronden voor de eeuwigheid te kunnen zoeken in hun tranen, die ze eens schreeuwden, vanwege de wroeging der consciëntie; op visioenen of openbarin gen, op invallende teksten en verzen, teruggeroepen worden naar het Woord van God, dat toch spreekt: Tot de Wet en de Getuigenis, als zij niet spreken naar dit woord, het zal zijn dat ze geen dageraad zien zullen." de vijandschap breekt los en ge verneemt het spottende getuigenis: „Is deze niet een verdichter van gelijkenissen." A.V. (Wordt vervolgd.) China. De berichten, die van het Chinese oor logsfront binnen komen, zijn voor de Chinese regering zeer ongunstig. De communisten rukken ontstuimig op, en geven de regeringstroepen niet alleen geen rust, maar verhinderen even eens, het in gereedheid brengen, van een goede verdedigings linie. Door de tegenslagen lijdt het moreel der regeringstroepen heel ernstig, het geen als een der hoofdoorzaken van de zo ongunstige situatie wordt genoemd. Wanneer de toestand zich niet snel ten gunste van Tsiang Kai Sjek wij zigt, zal de hoofdstad Nanking niet te houden zijn. De communisten zijn op één punt, dezje stad al genaderd tot op 130 kilo meter. Tsiang Kai Sjek heeft nog één gun stige factor, en deze is de rivier de Jangtse. Zouden de communisten deze rivier kunnen overschrijden, dan zijn zij in staat om de hoofdstad te omsingelen, en loopt het gehele verdedigingsstelsel in gevaar. Moet de Chinese regering de hoofd stad Nanking prijs geven, dan is wel is waar de oorlog nog niet verloren, maar zal het zeer de vraag zijn of de wettige regering dan nog een leger zal kunnen vormen dat bereid is, voor haar te vechten. De kansen staan dg,n wel zeer on gelijk. Wat betreft hulp uit Amerika, daar van wordt zeer weinig vernomen. Hieruit blijkt, dat Amerika voor deze hulp niet erg warm te maken is. Behalve de financiële en materiële steun die Tsiang Kai Sjek zo hard no dig heeft, zou het voor hen al een heel stuk schelen, wanneer het moreel der troepen beter werd. Konden de soldaten er van overtuigd worden, dat Amerika daadwerkelijk zou steunen, dan zou dit ongetwijfeld hun gevechtswaarde verho gen. Zonder Amerika is de Chinese re gering niet opgewassen, tegen de com munisten, die door Rusland worden ge steund. Het is niet bekend of Amerika niet durft, ten einde niet in conflict te komen met Rusland, dan wel, dat het ziet dat hulpverlening toch niet meer baat, omdat de oorlog al verloren is, en ,het daarom met de nieuwe Communisti sche regering liever wat op goeden voet komt te staan dan de verhoudingen tot het uiterste te verscherpen. Wanneer de wereld nog eens tot wat meer recht zou mogen komen, zullen ongetvrijfeld de economische verhoudinr gen, sterk zijn gewijzigd. Neemt b.v. dit Chinese millioenen volk. Wat heeft het voorheen niet enorm veel betrokken uit Europa en Amerika, terwijl nu deze markt geheel dreigt ver loren te gaan. Daarom moeten eii wel bepaalde oorzaken voor zijn, dat Ame rika zo draalt. Palestina, De toestand in Palestina wordt op het ogenblik weer verscherpt. De Joden zijn overtuigd van hun over wicht, en moeten in strijd met de wa- penstilstands voorwaarden, hun troepen zodanig verplaatsen, dat zij de Arabie ren dwingen tot een nieuwen strijd. Dit heeft tot gevolg dat Engeland de Joden ernstig heeft gewaarschuwd. Wanneer de Joden Transjordanië bin- .nenvallen heeft Engeland zich bij con tract verbonden, om dit Arabische land te helpen. Engeland heeft doen weten dat het niet schromen zal, zijn contractuele ver plichtingen na te komen. Verder wordt van de Joden geëist, dat zij in de Woestijn Negeb zich zullen terugtrekken. Hieraan wensen de Joden niet te vol doen, want zij hebben daar een groot gedeelte van het aldaar strijdende Egyp tische leger ingesloten. Als zij nu hun posities zouden prijs geven zouden deze troepen weder vrij komen, en mogelijk over enige maanden opnieuw de wapenen tegen hen opne men. Het is daarom alleszins te begrij pen, dat de Joden er niet aan denken hieraan gevolg te geven, tenzij de oor log al geheel wordt beëindigd. Dr Bun- THOLEN. Na een zeer ernstige ongesteldheid is heden, Vrijdagmorgen om half acht uur in de ouderdom van 42 jaar overleden dhr. Joh. van Dijke, candldaat bg de Geref. Gemeente te Tholen. Zo men weet liad dhr. van Dijbe een beroep aangenomen naar de Ger. Gem. te Xholen en heeft enige maanden terug met een zeer ernstige krankheid intrek in de pastorie genomen. Was er aan vankelijk hoop op herstel het heeft niet zo mogen z\jn. De Heere heeft andeis beschikt. De begrafenis is bepaald op Dinsdag middag 1 uur. ge heeft aan de Veiligheidsraad gerap porteerd, dat zijn poging, om de beide strijdende partijen, met elkander te ver zoenen, als mislukt moet worden be schouwd. Met belangstelling wordt nu uit ge zien, v/elke wegen de Veiligheidsraad denkt in te slaan. Berlijn. De Zondag j.l. gehouden verkiezing, voor de Berlijnse gemeenteraad, is een ware demonstratie geworden tegen de com munisten. Van de ruim anderhalf millioen kie zers, hebben bijna 85 procent gehoor ge geven aan de oproep. ,De uitslag is als volgt: Sociaal Democraten 826.000 stemmen Christen Democraten 255.800 stemmen Liberaal Democraten 200.936 stemmen Deze cijfers zijn vernietigend voor de communisten en tonen duidelijk aan, dat niettegenstaande de moeilijkheden, de Berlijners niets van de communisten moeten hebben. Vrijdag en Zaterdag werd het bericht verspreid, dat de Amerikanen te kennen (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1