Te trage woningbouw te Nieuwe Tonge SCHOOLSTRIJD Bureaucratie «-e te St. ï^hilipsland Zijn de W.C.'s te klein? EIIAI1DEI1-I1IEU1I/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 21e JAARGANG No. 1777 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Brj contract speciaal tarief. Te St. Philipsland werd tot onze vreugde een christelijke schoolvereni ging gesticht in samenwerking van de Oud Ger. Gem. en de Ger. Gem. aldaar. De Chr. School zal D.V. 1 April 1949 worden geopend. Vanzelfsprekend is dit de voorstan ders der openbare school een doorn in 't oog. Dit blijkt ook uit het gesproltene op de gehouden ouder-vergadering der O.L.S. op 23 April, waarop 19 ouders en 2 raadsleden tegenwoordig waren met het personeel der school. Het hoofd der school sprak een wel komstwoord, waarin hij wees op de strijd der grootmachten in de wereld en de schoolstrijd te St. Philipsland. Hij betreurde de plannen tot stichting ener Chr. School voorspelde verdeeld heid en wees op de kosten aan de school stichting verbonden. Zijns inziens is een Chr. School niet nodig, daar het personeel der O.L.S. niet revolutionnair is en in het leerplan der openbare school te St. Philipsland christelijlt onderwijs wordt voorgestaan. Al met al menen wij het betoog van de spreker zwak te mogen noemen. Het doet ons wel genoegen, dat hier niet werd geschermd met de z.g.n. neu traliteit der O.L.S. De voorstanders van dit instituut zijn niet neutraal; zij leven uit andere be ginselen dan zij die chr, onderwijs voor staan. Dit blijkt uit het standpunt van de spreker, die da openbare school tekent als de eenlieid-bevorderende-school-voor allen. In tegenstelling daarvan moet dan de Chr. School een instituut zijn voor de eigen groep. De St. Philipslandse openbare school zou volgens het leerplan een school zijn met chr. onderwijs voor allen. Zulks kan overeenkomstig art. 42 der L.O.-wet 1920, waarin^staat dat de openbare school opleidt tot alle Chris telijke en maatschappelijke deugden, en het feit dat de Minister van Onderwijs nog niet lang geleden de Gemeentebe sturen op dit artikel heeft gewezen, waardoor de leerkrachten vrij zijn met hun klas godsdienstige handelingen te verrichten. Deze moeten voor allen bestemd zijn. Kijn derhalve niet gebonden aan enig tk)gma doch wel aan de opvattingen van de ouders der leerlingen. Komt een van hen er tegen op, dan houdt het godsdienstig onderwijs op, dan vervalt een gebed, want dan dreigt de schooierde te worden verstoord. Zo werd enige maanden geleden een onderwijzeres in Groningen geschorst, omdat zij weigerde op te houden met 2 X per week een half uur voor te lezen uit de 'kinderbijbel van v. d. Hulst en bleef doorgaan met voor de aanvang der lessen een gebed uit te spreken. Dit, omdat sommige ouders bezwaren hadden en hun kinderen thuis hielden. Men merkt hier uit hoe wankel het godsd. onderwijs op de O.L.S. staat. Hoe kan men ook chr. onderwijs ge ven op een de vele opvattingen bevre digende wijze. Wat blijft er dan over. Een verhaaltje zonder pit! Kleurloos-verdunde christelijkheid. En hoe zullen de leerkrachten der openbare school, die zelf voor het over grote deel niet uit de beginselen der Schrift leven, onze kinderen Bijb. Ge schiedenis vertellen, zoals dat volgens de Belijdenis wordt vereist. Neen, op de openbare school is als er „aan godsdienst gedaan wordt", slechts plaats voor surrogaat christelijkheid. Het is best mogelijk, dat hier of daar nog een openbare school bestaat, waar dit niet zo is, doch deze uitzonde ring (en) bevestigen slechts de regel, dat openbaar onderwijs geen «goed chr. on derwijs kan zijn. De school voor allen heeft immers geen leer. Men moge tegenwerpen, dat de kin deren naastenliefde, barmhartigheid, verdraagzaamheid en dergelijke deugden worden aangekweekt, het rust alles op het veronderstelde betere ik in de mens. Eenheid! wil men, jawel, maar alle eenheid is niet hetzelfde. Een eenheid berustend op het accep teren van alle opvattingen is in strijd met Gods Woord. De bijbel weet niet van deze verdraag zaamheid. Paulus, de verdraagzame apostel, zegt, dat ieder die een ander Evangelie bracht, dan hij op bevel van zijn Zender gepredikt had, vervloekt was. Bovendien een school met zo nu en dan wat godsd. onderwijs is geen chr. school. Daar heerst geen chr. sfeer. Wij beweren niet, dat op de chr. school alles prima in orde is. Daar worden vele gebreken gezien en wij kunnen evenmin accoord gaan met alle chr. on derwijs, doch wij durven wel beweren, dat niet één Geref. mens toestemming kan hebben van God voor zijn kind te zenden naar een school, waar de bijbel is uitgesloten en menselijke opvattin gen, hoe humaan ze dan ook klinken, heerschappij hebben. Wij wensen personen buiten beschou wing te laten en twijfelen niet aan de bekwaamheid en ijver der leerkrachten te St. Philipsland. Wij begrijpen volkomen, dat het pijn lijk is, wanneer men ontslagen wordt door het vertrek van leerlingen naar een chr. school. Wij protesteren alleen tegen de sug gestie, dat de openbare school de juiste school is en de chr. school secte-school, die verdeeldheid bewerkt. Nog een vraag! Heeft de openbare school bewezen de school der naties- te zijn 'In 1925 telde ze 45% der kinderen in 1948 27%. We lezen in ,,De Banier": Bureaucratie is nog steeds een grote plaag, waaronder ons volk gebukt gaat. Talloos zijn de klachten, welke men daarover hoort, als men zich onder de mensen beweegt. En zeer terecht. Zeer velen in het -bedrijfsleven onder vinden er bij voortduring de last van. En dit niet alleen. Hoeveel energie en arbeid-ïkracht worden daarbij nutteloos verspild! Dagelijks toch behandelen in ons land duizenden ambtenaren alle mogelijlce aanvragen. Dezen en de zovele aanvra gers, die zich gedurig dan eens naar dit en dan weder naar dat bureau hebben te begeven verspillen wat energie, tijd en arbeidskracht. In geld besomd zou dit in de milli- oenen, over het gehele land genomen, belopen. Ben ieder weet, dat de strijd tenslotte gaat om de bijbel, dat geliefde en ge hate boek. Een kind en bijbel horen bij elkaar. Moeten we dat nag bewijzen? - Natuurlijk kost een schoolstichting geld. Doch het beginsel kan niet in guldens worden uitgedrukt. De voorstanders van chr. onderwijs hebben evenveel recht op de financiële steun van de Staat als die der openbare school. We vertrouwen, dat de Piliplanders zich niet laten beïnvloeden om hun kin deren naar de O.L.S. te blijven sturen. De doopsbelofte verbiedt dat en in Gods Woord, waarop deze belofte rust, vindt men nergens toestemming voor een opvoeding door een godsd. onderwijs, waar uit het hart is weggesneden. FJovendien, welk een rompslomp van papieren brengt dit alles nog mede! Hoeveel geld is daarmede niet ge moeid: Welk een tijd, die ook geld waard is, wordt daarmede niet zoek gebracht! De S.G.P. is in de Tweede Kamer bij herhalhig scherp tegen de bureaucratie opgekomen. Zowel reeds onder het kabi net Schermerhom alsook onder dat van Dr Eeel en zal daartegen ook in de toe- komst blijven opkomen. Zij moet van al die bureaucratie, waarbij zoveel tijd nutteloos zoek gemaakt, zoveel arbeids tijd en kracht verspild wordt en welke bovendien nog als een loden last op het volk drukt, dewijl zij de volkswelvaart zo zeer in de weg staat, niets hebben. Wie meent, dat men door al de klach ten en protesten, welke men daartegen gestadig heeft doen horen, wel spoedig van de zo drukkende last der bureau cratie af zal komen, vergist zich ter dege. Het heeft er helaas niets van weg. üit de begroting voor het dienstjaar 1919 blijkt toch, dat het aantal Rijks ambtenaren van 106.637, dat het op 30 Juni 3JM8 bedroeg, bij raming voor 1949 nog'uitgebreid zal worden tot 107.448. Bij de meeste departementen van het Algemeen Bestuur, het Algemeen Bur- geilijk Pensioenfonds en het Zuiderzee- fonds is het ambtelijk apparaat ver sterkt met een totaal van 6976 perso nen, waar tegenover een vermindering staat bij vijf departementen en de Hoge Colleges van Staat van 6156 ambte naren. Het ambtenarencorps is derhalve nog 811 man hoger geraamd. Dit is wel zeer jammerlijk, wkar al-, les, de volkswelvaart en de druk der hoge belastingen en nog al zo veel meer zo dringend vragen om een stevige ver mindering van de zo hoog opgevoerde bureaucratie. De gemeenteraad van Nieuwe Tonge vergaderde Vrijdagavond onder presi dium van Burgemeester Chr. van Hof- wegen. Wederom luidde het nieuwe klokje de heren raadsleden bijeen. Het werd, ondanks het vlotte tempo, wfiar- in de vergadering werd geleid, een lang durige bijeenkomst. Er stonden ook ver schillende voor Nieuwe Tonge belang rijke punten op de agenda. De bespre kingen hokten geruime tijd op voor stellen een rangen- en salarisverorde ning voor het gemeentepersoneel en een verordening verplaatsingskosten. De rechterzijde bleek zich niet erg met deze voorstellen te kunnen verenigen. Het ging er op een ogenblik nog even scherp naar toe, waarbij de hamer van de voorzitter er aan te pas moest komen. Nadien kwam de gemoedelijkheid weer van de geesten bezit nemen en de zelfs de gemeentebegroting ging zonder enige moeilijkheid er door. De algemene be schouwingen kwam zowel van links als van rechts neer op een goedkeuring en zelfs prijzen van het beleid van het da gelijks bestuur. De goede kop koffie met boterletter, die ter ere van Sinter klaas werd rondgediend deden het hun ne er waarschijnlijk wel toe om een aangename sfeer te bewaren. -Burgemeester Van Hofwegen opende als gewoonlijk met gebed en liet daar na de notulen vaststellen. Enige inge komen stukken werden alle voor ken nisgeving aangenomen. Daarbij was o.a. aanvaarden van benoeming door onder- vrijzer Koppenaal te Stellendam, goed keuring van de rijkscommissie van ad vies inzake klokken en klokkenspelen van de nieuwe luidklok, goedkeuring van de schoolgeldverordening van de kleu terschool en dankbetuiging van H.K.H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden voor de vele gelukwensen bij het rege ringsjubileum. Een voorstel tot vaststelling van een legesverordening ontmoette geen bezwa ren. Voortaan zullen van allerlei inlich tingen uit het bevolkingsregister leges geheven worden. B. en W. verwachten er een opbrengst van 50 gld. 's jaars van. De begroting 1949 aangenomen Zal de Ondernemingsbe lasting een tegenvaller worden B/angen- en Salarisverordening. Nu bekend geworden was, dat de door de Minister van Binnenlandse Zaken ge ïnstalleerde Commissie tot bestudering van het salaris-vraagstuk voor het ge meente-personeel tot overeenstemming is gekomen en de regering zich met het door die Commissie uitgebrachte rap port heeft verenigd, kan volgens B. en W. tot het definitief vaststellen van de salarissen voor het gemeente-personeel worden overgegaan. Het kwam B. en W. gewenst voor deze salarissen in minimum en maxi mum in een verordening vast te leggen, waarin ook vermeld is, welke gemeen telijke functies worden onderscheiden en hoeveel ambtenaren daarin maximaal kunnen worden aangesteld. B. en W. stelden voor de aangeboden Verordening ongewijzigd vast te stellen en merkten hierbij nog op, dat de voor gestelde verordening de instemming heeft van de Nederlandse Bond van Ge meente-Ambtenaren. Dhr öekker vond van belang, dat de tegemoetkoming in kosten van vesti ging in de gemeente in de verordening is opgenomen. Hij wilde, dat men met een meer acceptabele regeling zou ko men. Spr. zag in een ander weer niet anders dan een symptoon van centrali satie. Thans, vond hij er slechts een on berekenbare factor in. Bij een bepaald punt verlangde hij toestemming van B. en W. (Inzake vervullen van bijbaan tjes.) Dhr Opstelten vond de r^ad nu ge heel uitgeschakeld. Voorts besprak deze het aantal ambtenaren. Het was voor spr. de vraag of het nodig is om de aanwezigheid van een derde ambtenaar vast te leggen. De Voorz. vond de centralisatie in derdaad niet altijd acceptabel, maar in deze gaat het om de salariëring der ambtenaren. Men moet een waarborg inzake die salariëring hebben. Het ver vullen van een nevenfunctie is al in een andere verordening geregeld. Deze re gelingen z^n een speciaal na-oorlogs ver schijnsel, dat weer verdwijnen zal. Maar men moet nu meegaan. De verordening gaat over ten hoogste drie ambtenaren. Met minder kan men ook niet toe. Het werk neemt nog altijd toe, binnenkort wéér als het werk van wederopbouw voor de gemeente komt. Middels de pos ten van de begroting heeft de raad toch altijd heft en lemmer in handen. Spr. raadde aan de verordening ongewijzigd aan te nemen. Dhr van Alphen zei al opgemerkt te hebben, dat de raad nergens anders meer goed voor is dan om geld beschikbaar te stellen, waarop de Voorz. zei, dat de bevoegdheid van de raad toch heel in grijpend is; men kan ook weigeren. Dhr Dekker zei bij zijn bezwaren te blijven. Hij achtte het inconsequent als men nu iets aanneemt, waar men bij de begroting eventueel tegen zou zijn. De Voorz. betoogde, dat men meC veranderde omstandigheden ook wijzi ging in de maatregelen kan brengen. Dhr Dekker bleek nog niet overtuigd, waarop de Voorz. zei er positief tegen te zullen zijn als de raad zou beslissen dat ieder geval apart behandeld zal worden. Dhr Opstelten zei in geen geval een meer of nïindere appreciatie van een der ambtenaren op het oog te hebben. Maaj in de verordening zou men bg voorbaat de derde ambtenaar al vast leggen. Spr. dacht, dat men zich niet moet uitspreken over dingen, die men nog niet weet. Dhr Opstelten herinnerde aan een ge val van een paar jaar terug, toen men (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1