Doodstraf geëist tegen Kotalla-sroep Vrije verkoop onroerend goed Buitenland I-C ----------------------------------------- MEDITATIE Spotten met het heilige Onder hen is ook Berg, de kampcommandant van Schoorl De Judas van onze Sommelsdijkse jongens IIM1D -niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 21e JAARGANG No. 1776 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contra,ct speciaal tarief. Het A.N.P. heeft dezer dagen een be richt doorgeven, dat er alle kans be staat, dat van 5 December a.s. af de vrije verkoop van gebouwd onroerend goed zal worden' toegestaan. Dat wil dus zeggen, dat bij koop en verkoop van huizen, fabrieken, boerderijen enz. d e meest biedende in het bezit zal kiuinen komen van het gewenste pand. Tot op heden is er een „prijzenstop" voor onroerend goed geweest, waardoor men niet in staat was voor het te ver kopen pand elke prijs te nemen, die ko per en verkoper overeenkwamen. Men was bij iedere transactie aan de Prij- zenbureaux voor Onroerende zaken ge bonden. Dat wil niet zeggen, dat er niet „ge modderd" werd.. Had een huis b.v. 5000.taxatie-waarde, werd het wel verkocht voor 8 of 9 miUe en ging er 4 af 5000 gulden achter de mast of andrft de tafel door. De overboeking bij de no taris geschiedde tegen de taxatiewaarde en het overeengekomen meerder bedrag, werd zonder meer contant bijbetaald. Wettelijk genomen was dit zeer uit de boze, ma^r sian de andere kant begrij pelijk. Wanneer wij zien, dat een nieuw te bouwen middelmatige burger of ar beiderswoning thans minstens 10.000 kost, kon men, b.v. voor een zo goed als nieuwè'flinke burgerwoning, die voor de oorlog SOOO.had gekost, boven dien beter en solider van bouw dan te genwoordig, een taxatie zien toegewe zen, liggende tussen de 4 a 5000. Het valt te begrijpen, dat men daar niet op inging, óf, men paste zoals hierboven genoemd, anti-wettelijke middelen toe, en...yerrekende de rest onderhands. Ér lag dan ookr in deze prijzenstop van de regering een grote onbillflkheid. Wat de reden van deze opheffing is die we zeer toejuichen valt niet met zekerheid te zeggen, maar we kimnen wel concluderen, dat deze „prijzenstop" praotisch geen zin meer heeft. Voor geldbelegging brengt huizenbezit geen voordeel, omdat onderhoud, belasting enz. nauwelijks de huur dekt. En voor hen die een huis willen kopen om er zelf in te gaan wonen is men aan een „woonruimte-commissie" gebonden. Men kan, al heeft men feen huis gekocht, de tegenwoordige bewoner er niet uitzet ten omdat er .immers voor hem ook geen woning is en al koopt men een le dig huis, dan schrijft de „woonruimte commissie" voor wie er in moet. Het is dus zo, «dat de vrije verkoop van onroerend goed weinig verandering zal geven in het aspect woonruimte tekort. Er zijn op ons eiland Goeree Overflakkee huizen genoeg te koop een makelaar vertelde ons dat hij er ruim veertig op z'n boekje had staan maar wie koopt er een huis, als hij het tóch niet kan betrekken? En voor geld belegging is er voor gebouwd onroerend goed heel geen ambitie, omdat dit meer strop bezorgd dan voordeel. Al zullen- door de omstandigheden, momenteel weinig panden verhandeld worden, toch is deze vrije verkoop een ontlasting. Bij verplichte verkoop, b.v. bij boedelscheidingen, erfenissen etc, zullen verkopers hier ongetwijfeld voor deel van hebbeiïT' Bovendien komt het waardeverschil tussen bestaande huizen en nieuw-bouw nu beter tot zijn recht. Van dit stuk Overheidsbemoeiing zijn we weer af. Men zit nu echter nog met het netelige probleem van de huren. De verkoopsprijs van een pand hangt ten nauwste samen met de huurprijs en de huren liggen, zoals men weet, nog op het lage niveau van 9 Mei 1940. Bij de begrotings behandeling komt voor het nieuwe jaar een wetsontwerp tot huur verhoging ter tafel, waarbij mogelijk de huurstop ook veranedring zal onder gaan. Voor weilanden en bouwgronden, on gebouwd onroerend goed dus, blijift de prijzenstop gehandhaafd. Daarvoor heeft men nadere goedkeu ring nodig van de betreffende PrgÉen- bureaux. „En ik zeide: Ach Heere, Heere! zij zeggen van mij: Is hij niet een verdichter van gelijkenissen?" Ezech. 20 49. I. Een ernstige aanklacht tegen het volk van Israël vinden wij in dtt woord uit het profetisch boek van Ezechiël, de grote Godsgezant. Met vele vorsten en graven des rijks en priesteren is hij, zelve ook uit het priesterlijk geslacht, gevoerd naar het land van Babel. In Mesopotanië aan de oevers van de Kebar woonde hij; en ook daar riep de Heere hem tot zijn grote profetische arbeid. De oordelen Gods aan te kondigen, de val en verwoesting van Jeruzalem, de ondergang van Israël, is de taak die de Heere hêm oplegt; maar ook na de ver woesting het heil en de verlossing, die God Israël zal doen ervaren. En ons tekstwoord staat in dat gedeel te van de profetie, waarin hij voorspelt de nadering van de rechtvaardige oor delen Gods en zijn komst ten gerichte uit zijn heiligdom. „Uit Sion de volkomenheid zijner schoonheid verschijnt God blinkende, on ze God zal komen en zal niet zwijgen; een vuur voor zijn aangezicht zal ver teren en rondom Hem zal het zeer stormen." En alhoewel, de -profeet menigmaal symbolisch zijn profetieën uitspreekt, is toch de aankondiging van de oordelen en de oorzaken daarvan tot de majinen uit de oudsten van Israël, die tot hem komen, om de Heere te vragen (hdst. 20 1) zeer duidelijk. Niet symbolisch wordt in ons hoofd stuk gesproken. En als in het laatste gedeelte Eze chiël verkondigt, dat God het Zuider woud (het land van Juda, gezien van uit Babel) zal aansteken met het vuur van zijn toom en Hij alzo betonen zaJ alle vlees, dat Hg de Heere is, dan kun nen ook die»mannen, die tot hem kwa men het verstaan, dat de toom Gods komen zal. Maar in plaats dat zij zich met zak ken omgorden, en met as hunne hoofden bedekken roepen zij het uit: „Is hij niet een verdichter der gelijkenissen", alzo spottend met het Woord des Heeren, dat door de mond van Ezechiël tot hen kwam; ja spottend met het heUige. Eén woord, waarin uitkwam de Gode tergende houding van Israël, het volk Gods, het volk levende onder de open baring van het Goddelijke verbond,; het volk, dat zoveel weldaden van God ont^ vangen had; dat, in onderscheiding met de andere volken het voorrecht had, dat de woorden Gods hen toebetrouwd waren. „Is hij niet een verdichter der gelij kenissen." Een woord, dat ook gespro ken wordt in onze dagen. Misschien dan wel niet met de mond, maar met de taal der daden. Nederland wordt ook heden de oorde len Gods aangekondigd. Temidden yan het gerumoer der volkeren, temidden van de internationale spanningen, van de economische chaos, spreekt Gods stem door Zijn Woord en door Zijn knechten: „God komt in de vreg van Zijn gerichten." A.V. (Wordt vervolgd.) Tegen alle leden van de Kotalla-groep, de zeven beulen van Amersfoort, Is voor het Bijzonder gerechtshof te Amsterdam de doodstraf geëisti. De namen der veroordeelden zijn: Berg, Kotalla, Wolf, May, Brahm, Oberle en Ascher. Berg was indertijd ook Conomandant van het kamp te Schoorl, waar in 1941 176 jongens tilt Somimelsdük werden heengevoerd.i Men ziet hem op de foto, de eerste van rechts. De jongens zïillen zich dezen sadist nog zeer goed herinneren. Foto welwillend aigestaan door Dagblad „Trouw" Warum machst du kein Sport? Heraus Menschü! Dat was zo de periodieke uitdrukking van de Scharführer Berg, waarmee jhij lederen morgen de barakken te Schoorl binnenkwam, wanneer er jongens waren die zich gedrukt hadden of zich ziek hielden. Hij was de man die berucht was om zijn „Strafsport", waarbij hij on ze Sommelsdijkse jongens de appèl- plaats rond liet „kikkeren", looppas liet lopen met een kameraad op de schou ders, of door herhaaldelijk zgn duim op en neer te bewegen, commandeerde: aufstehen! sitzen!, aufstehen! sitzen!, steeds sneller en dat geruimen tgd aan elkaar. ledere Sommelsdijkse jongen was er van overtuigd dat Berg een veel sluwer sadist was dan Stöver, (die al tijd riep: Das Bein hoch, Mensch!) wel ke binnenkort terecht zal. staan. Deze zal zijn gerechte straf ook niet ont lopen. Die. bewuste Berg heeft heel wat op zijn geweten: Berg: 1.) Toepassing van het verfoei lijke regime in het P.D.A. Foltering van gevangenen en als meerdere toela ten, dat zijn minderen folterden. 3.) Fusillering van 76 Russen. 4.) Fusille ring van 49 gevangenen als represaille voor de aanslag op Rauter. 5.) Door zijn minderen doen fusilleren van tal van gevangenen. D.wz. ver over de 100 moorden. Toen tegen elk der beschuldigden de doodstraf werd geëist ging er een luid applaus van de publieke tribime op. De verdedigers stonden voor de vrij wel hopeloze taak verzachtende omstan digheden te vinden. Urenlang hebben de pleiters gezocht naar mogelgke zwakke plekken in verklaringen van de tiental len getuigen; zij hebben de verdachten geschilderd in hun milieu van hun jong ste jaren af, dat de sleutel zou kunnen zijn voor het beklemmende raadsel van hun bestiaal gedrag. China. De gunstige regeringsberichten, wel ke de vorige week de wereld in werden gestuurd, blijken nu achteraf, niet op waarheid te hebben berust. De commimisten beschikken over strategisch goed onderlegde officieren, waardoor zij de regeringstroepen te knap af zijn. Uit hetgeen de laatste masinden is voorgevallen, blijkt het dat detroepen van Tsjang Kai Sjek geen goede verde- digings-linie kunnen opbouwen. Zij wor den gedurig terug geslagen, en alvorens zij zich kunnen herstellen, zitten de com munistische troepen hen alweer op de hielen. Soetsjou, een stad die ruim 800.000 inwoners telt, en die de Chinese hoofd stad Nanking beveiligd, is door de re gering prijsgegeven. Sterke Chinese troepen waren naar Soetsjou gezonden. Aanvankelijk boek ten zij enig succes, omdat voor uitge schoven communistische eenheden de ongelijke strijd moesten opgeven en zich terug trokken. Zelfs hebben de commimisten het Oostelijke deel van hun troepenmacht wat moeten terug nemen. Dit waren de zo overdreven overwinningen der re geringstroepen. Wat is echter achteraf gebleken Dit, dat de regeringstroepen meer en meer in de lus kwamen te zitten, en toen de communisten tot den aanval over gin gen, zij niet tegen de druk waren opge wassen. Tsjang Kai Sjeks soldaten moesten oni een algehele insluiting "te voorkomen, 'in grote haast worden terug genomen. Zulk een verward terug trekkend le ger is niets meer waard, terwijl de vij and, die het op de hielen zit, grote ter rein winst boekt. De volgende slag zal nu gestreden worden te Pengoe, waar twee legers zich in aller haast gereed maken voor de verdediging. Er gaan zelfs al stemmen op, dat Generaal Tsjang Kai Sjeks regering haar laatste dagen tegemoet gaat, om dat de verdere verdediging van het rijk een verloren zaak schijnt te zijn. De Generaal zal nu zelf de verdedi ging van de hoofdstad. Nanking ter hand nemen. Mevrouw Tsjang Kai Sjek is per vliegtuig naar Amerika gegaan. Zij zal het uiterste proberen om te bewerken dat er meer hulp aan China gegeven wordt. President Truman kan haar niet ont vangen, om dat zijn ambtswoning, op het ogenblik verbouwd wordt. Zij is thans de gast van Mevr. Marshall. Mi nister Marshall echter ligt op advies van zijn doktoren in het ziekenhuis, zodat de Chinese Presidentsvrouwe, het niet erg treft. Vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1