EIIAilDEfl-rilEüWS Raad Ou de Tonge 2e Blad Zaterdag 27 November 1948 No. 1774 Zondagsdiensten Artsen. 2e Blad Zaterdag 27 November 1948 No. 1774 STIJGENDE WERKLOOSHEID IN BELGIË. België wordt na de tweede v/ereld- oorlog wel het „Paradijs van Europa" genoemd. Betrekkelijk weinig geschon den uit de oorlog gekomen, steunend op een onbetwist koloniaal bezit en profi terend van de 'grote bezettingslegers met hun dollars en ponden. België is meer industrieland dan Ne derland. De iiidustrie is er van veel grotere betekenis dan in ons land, dank zij ook het bezit van veel meer delfstoffen dan OaS land bezit. Na de oorlog was er groot tekort aan goederen. Ook in België. Maar groter nog in de overige landen van Europa. Met alle kracht heeft de Belgische in dustrie zich op de productie geworpen. Meer dan voor de oorlog werd er reeds geproduceerd Maar die grote eco nomische vlucht is van korte duur ge weest. Het binnenland Is reeds overver zadigd. En het buitenland heeft nog grote be- liocften, maar de exportbezwaren leg gen de uitvoer grote, bezwaren in de wog. De Belgische producten zijn duur. Duurder dan in concurrerende landen. Daardoor is de uitvoer minder groot d:.n verwacht kon worden. Fabrieken' moeten reeds v/orden gesloten. En het getil der werklozen loopt reeds in de tienduizenden. Ook voor ons land wordt steeds en steeds weer op vermeerdering van in dustrie gewezen, als de grootste moge lijkheid om later weer tot welvaart te komen. Van een toenemende industria lisatie Verwacht men gouden bergen. Steeds en steeds weer wordt het als het middel aangewezen, dat in de toe komst de oplossing kan brengen. Maar boe onzeker dat middel is bewijst nu reeds België. Bij een grote industrie behoren grote afzetgebieden. Waar moeten die gevon den worden. Het is Nederland niet alleen dat heil zoekt in uitbreiding van de industrie. Schier in alle landen is het schering en inslag. En waar moeten dan de afnemers ge vonden worden? Indië zal hoogstwaarschijnlijk minder van ons afnemen dan voor de oorlog. Zuid-Amerika- en meer andere landen leggen er zich meer en meer op toe zich zelf te redden, door hun industrie uit te breiden. Daarbij is ons land arm aan industriële grondstoffen. Grondstoffen moeten van elders worden ingevoerd. Concurrentie zal voor ons land alleen al uit dien hoofde moeilijk zijn zodat het toverwoord „industrialisatie" geen vaste grondslag biedt om daar in de toekomst verwachtingen van welvaart op te bouwen. DB LES VAN ISRAEL Tijdens de eerste wereldoorlog werd P.^Jestiiia aan de Joden toegezegd. Bij de vrede van Versailles werd het hem niet gegeven. De paden van de politiek en van de staatkunde zijn vaak glibberig. Palestino, is, sedert vele eeuwen be woond door de Arabieren en die wilden maar niet zonder meer de rechten der Joden erkennen. Zij waren de bezitters van het land. Dat de Joden er gewoond hadden was vele eeuwen geleden. Enge land werd met het beheer en bestuur belast. In de vijf en twintig jaren tus sen de beide wereldoorlogen hebben vele Joden er zich gevestigd en er schitte- rend pionierswerk verricht. Nu na de tv.'eede wereldoorlog verwachtten de Jo den dat voor hen in Palestina een staat zou worden gesticht; dat zij de zwer vers van eeuwen hier een tehuis zouden vinden. Weer waren het de Arabieren, die er zich sterk tegen verzetten. Ten slotte zou het land worden verdeeld, zo oordeelden de staatslieden. Een Joodse en een Arabische staat. Nooit zouden de Arabieren daarin toe stemmen. Geen Joodse staat binnen Pa lestina. De Verenigde Naties bemoeiden 6r zich mee. Een verdeling van Palesti na werd door hem ontworpen. Maar en de Joden en de Arabieren konden zich met die verdeling niet verenigen. Hopeloos zag het er voor de Joden uit. Van alle zijden door de Arabieren omringd, die van vier zijden oprukten, sciieen de positie der Joden onhoudbaar. Vele en velerlei voorstellen en bemid delingspoging-en zijn door de Verenigde Naties en hun schepping de Veiligheids raad gedaan. Maar de vrede en de op lossing werd er niet doorgebracht. Een formele oorlog wisselde af. met wapenstilstand, waarbij van beide zijden de klachten over bestandsschendingen niet ontbraken. Maar de Joden wisten wat ze wilden. Ze vertrouwden op geen Verenigde Naties, noch op de Veilig heidsraad. Ze hebben zelf hun zaak in de hand genomen. En het succes is aan hun zijde. De bemiddelaar heeft het zelf in de Veiligheidsraad moeten ver klaren. ,,Het conflict heeft thans alle zin verloren. De Arabieren hebben hun militaire doelen niet bereikt. Israël zit stevig verschanst als een hecht ge grondveste realiteit en Arabische tegen stand heeft geen practische betekenis meer." De jonge staat Israël iszijn eigen weg gegaan. Geleid door de overtuiging van hun goed recht en" met energieke doortastende leiders heeft het zijn lot in eigen hand genomen. Aan het ge praat van de Veiligheidsraad heeft het zich niet te veel gelegen laten liggen. Israël heeft doorgetast. En tot op heden met succes. Niet het gepraat van de Veiligheidsraad, maar hun eigen kloeke daad heeft het succes gebracht. Tegen een veelvoudige overmacht heeft het zijn bestaan verdedigd en zijn po sitie uitermate verdedigd. De „praters" van de Veiligheidsraad ten spijt heeft het zijn zaak in eigen handen genomen, met groot resultaat. Dat is de les van Israël. Eigen zaak krachtig, doelbewust ter hand genomen en de Veiligheidsraad laten praten. Dat ware ook de manier om in Indië de zaken in orde te krijgen. Burgemeester van Dijk opent de ver gadering en stelt de notulen van 9 Nov. aan de orde, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: terug ontvangen van Ged. Staten o.m. de goedgekeurde Gemeente rekening 1941, idem dienst jaar 1944, met een aantal op- en aan merkingen van administratieven aard. Goedgekeurd raadsbesluit vernieuwing Oost- en Molendijk met de opmerking, dat de afschrijving 30 jaar voor bestra ting over het algemeen in 20 jaar moet aflopen. Goedgekeurd wijziging instructie ge meente-geneesheer. Ontvangen begroting 1949 Gascentra- le O. Flakkee, welke de raad wordt aan geboden. Ingekomen gemeente rekening dienst jaar 1943, met de nodige opmerkingen. Hierbij zegt de Voorz. dat alsnog zal worden geprobeerd de ten onrechte uit gekeerde vei^goedingen aan de N.S.B.- Burgemeester Dekker, te achterhalen. Missive van Ged. St. betreffende ver ordening baken-, haven- kade- en lig gelden, waarbij over de heffing van het bakengeld eeü opmerking wordt ge maakt, In dien zin, dat het te hoog wordt geacht, voor hen die de haven slechts een enkele maal aandoen. Ook, dat bij mist en storm, wanneer de sche pen e.v. moeten blijven liggen, het ha vengeld niet behoeft te worden doorbe taald. Dhr Fase vraagt of deze wijziging een mindere opbrengst zal geven waar op de Voorz. ontkennend antwoord. De gewijzigde verordening wordt m.a.s. goedgekeurd. Met de Bank van Ned. Gemeenten wordt opnieuw een rek. cr.-overeen— komst aangegaan, thans tot een crediet van 140.000. Het crediet is 40.000 groter dan verleden jaar, wat de ge meente enige ruimte biedt, e.v. vooruit te voeren werkzaamheden, o.m. de be graafplaats. 4. Benoeming leden der Adviescom missie, als bedoeld in artikel 8, Ie lid, der Woonruimtewet 1947. B. en W. be velen aan: 1. C. A. Th. Lambert; 2. P. S. Beijer; 3. W. M. Fase; 4. Wm. Mooij- aart; 5. Mej. E. Bierbooms. Dezelfde commissie wordt herbenoemd. 5. Voorstel B. en W. tot toekenning tegemoetkoming art. 13 der L.O. Wet 1920 aan: Wm. de Vos, Kaai 3, alhier; verg. berekend naar 50.per jaar; G. A. Meeuwis, Nieuwstraat 112, alhier id. 50.per jaar; M. PoUemans, Schoolstraat, 15 alhier, ld. 200.-per jaar. Deze vergoedingen worden aldus vastgesteld. Van Zaterdag Z^ November v.m. 12 uur t/va Maandag 29 November v.m. 9 uur Middolharnis-Sonunelsdijk Dienst heeft P. Knöps, arts. Tel. 211, Sommelsdijk. Afwezig de artsen Tj. Kuipers, A. Kievit en C. F. Arends. Voor spoedgevallen B. Elvé, arts, Tel. 262, Dirksland. Afwezig Dr P. Boot, en G. Huisman, arts. Voor spoedgevallen: C. W. Kramers, arts, Tel. 42. Ooltgensplaat en P. J. de Man, arts. Tel. 20, Nieuwe Tonge. Dat kan! Met de eenvoudige bloédzui- verende Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts. De zes mi nerale zoviten waaruit Kruschen bestaat, zijn een wondere stimulans voor de bloed- zuiverende organen. Lever, nieren en ingewanden hebben de opwekking nodig, die Kruschen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat snel ler stromen en voorkomt zodoende dat schadelijke, pijnverwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrich ten en voortdurende oorzaak worden van Uw ondragelijke pijn. Niet zonder reden gebruiken miljoenen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profi teren. Vraag Kruschen bij Apotheker of Drogist. 6. Vaststelling vergoeding als bedoeld in art. 103 der L.O. Wet 1920 aan de bijzondere scholen over 't laar 1947. Rooms Kath. School: Werkelijke kosten 2852.29 Uitgekeerde vergoeding 2371.16 Rest te betalen 481.13 Bijz. L. School op Ger. Grondslag: Werkelijke kosten 1151.52 Uitgekeerde vergoeding 876.37 Rest te betalen 275.15 Wordt goedgevonden. Rondvraag. Dhr Groenenciyk merkt op dat zich in de Ring een zinkput bevindt, waar door omwonenden de W.C. emmers in geledigd wordt, 't Is ook voorgekomen dat bij sneeuw en ijsgang, de inhoud maar boven op het deksel werd gedepo neerd en een ander het moest opruimen. De Voorz. zegt dat op de begroting een ruimer bedrag is uitgetrokken voor de reinigingsdienst, zodat de faecaltën zullen worden opgehaald. Er zijn enke le gevallen, waarvan procesverbaal is opgemaakt. Van gemeentewege zullen maatregelen worden genomen, dat deze practijken niet meer voorkomen. Dhr de Vin is bekend, dat sommige mensen de faecaliën in de haven smeten. De mensen weten ook niet waar ze er mee naar toe moeten. Dat is juist het bezwaar. De Voorz. voelt dat aan. Maar de goede orde moet toch in acht genomen worden. Dhr de Vin: Wijst U die goede orde eens aan? De Voorz.: Toen ik de man er op be trapte, zei ik, waarom brengt U het niet buiten de sluis? Dhr de Vin: Rioolbelasting betalen en niet weten waar meii er mee naar toe moet! Dat deugt ook niet. De Voorz.: We erkennen de moeilijk heid, maar de begroting 1948 is nog niet goedgekeurd. Anders waren al maatre gelen genomen. Kunnen de mensen dan geen putje graven in de tuin, waar ze het in kv/ijt kunnen? De zaak heeft echter onze aandacht. Dhr Groenendijk maakt de Voorz. at tent op de kleuterschool, dat er zo dik wijls géén school is. De ouders klagen er over. De Voorz.: Dit verzuim zit in de ziek te van de helpster. Dhr Groenendijk: Zijn er dan geen as sistenten? De Voorz.: Dat brengt veel kosten mee voor de gemeente. We hebben de Inmiddels benoemde Inspecteur van het INLEVERINGSPLICHT VAN EIEREN NOG STEEDS VAN KRACHT Bij de behandeling der begroting 1949 van het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvootziening heeft Minis ter Mansholt verklaard, dat het in de bedoeling ligt met ingang van 2 Janu ari 1949 de rantsoenering en distribu tie van eieren op te heffen. In verband met deze uitspraak van de Minister blijken sommige pluimvee houders, vooruitlopend op de voorgeno men maatregel, geneigd de hand te lich ten met het nakomen van de nog steeds van kracht zijnde inleveringsplicht voor eieren, krachtens welke alle eieren, be halve die, bestemd' voor eigen gezins- ^erbruik, moeten worden ingeleverd. Dit is uiteraard ontoelaatbaar en de Overheid zal dan ook blijven toezien op de inlevering van en de handel in eieren Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wijst er op, dat het voor de pluimveehouders van het grootste belang is ook door het ver band met de voedertoewijzing voor het- pluimvee de bestaande bepalingen te blijven naleven. ER KOMEN WEER PINDA'S Binnen niet al te lange tijd zullen voor het eerst sinds de oorlog weer pin da's voor het publiek beschikbaar komen. Weliswaar waren sinds 1945 reeds en kele schepen met grondnoten in Neder land aangekomen, doch deze producten waren uitsluitend bestemd voor verwer king tot voedingsvetten en -oliën, bene vens bescheiden hoeveelheden ter 'ver werking tot pindakaas. Dezer dagen zullen wederom enkele schepen met ca. 3100 ton grondnoten uit Indonesië in ons land arriveren. Een gedeelte hiervan (ca. 900 ton) zal, mits de noten van voldoende kwaliteit zijn, worden gebrand en als pinda's in de handel gebracht. Voorts zal een hoe veelheid van ca. 1800 ton worden ver werkt tot pindakaas, terwijl de rest voor diverse andore doeleinden is bestemd. De noten, die in gepelde toestand worden aangevoerd, zullen hier te lande worden gebrand. NOORDZEE BEDREIGT DUINEN BIJ OUDDORP Dag in dag uit rijden vrachtauto's, geladen met zware bazalttalokken van de Ouddorpse haven naar het Noorder- strand, waar de zee weer aanvallen op de duinen doet. De bunkers, die de Duit sers in de oorlog op de hoogste toppen bouwden liggen nu al ver op het strand en worden bij vloed door de golven om spoeld. Ook grote betonblokken, stukken ijzer en palen, onderdelen van Hitlers Atlan- ticwal, zijn nu geheel bloot gekomen. Alles bijeen vormt een onbeschrijfelijke chaos. De stroming holt de kust steeds verder uit en Rijkswaterstaat heeft zich genoodzaakt gezien een kostbare oever verdediging aan te brengen. Met de bazaltblokken, rijswerk en een betonnen damwand worden strekdammen ge maakt, die de stroom moeten afleiden. Een van deze dammen is vrijwel klaar en reeds nu kan men de goede uitwerking zien. Vermoedelijk heeft men te doen met een werk, dat millioe- nèn zal kosten. Kleuteronderwijs aangeschreven om er eens een bespreking mee te hebben. De klachten der ouders dienen echter bij het gemeentebestuur te komen. Dhr Fase heeft een klacht over het Openb. onderwijs t.o. van de centrale verwarming. Die reparatie schijnt niet in orde te zijn. Spr. vraagt, of dit alles in de aannemingssom was inbegrepen? De Voorz.: Die verwarming heeft ons al veel zorgen gegeven. Bij het proef- stomen zijn geen lekkages in de ketel geconstateerd bij de eerste dagen van stoken kwam het echter anders uit. Nu is het opnieuw in reparatie; 't is te ho pen dat het nu verholpen is. Wie de schuld treft, valt moeilijk aan te wijzen. Overigens zijn er nog wel meer aan merkingen op die school, het gem. be stuur doet allerwege z'n best het af doende in orde te krijgen. Dhr Hagens vestigt de aandacht op de lantaarn in de Emmastraat. Bij Gebraad, waar de straat ombuigt, is het geheel donker. Hij vraagt de lantaarn bij Stander weer te laten branden, zulks ten gerieve.,van reizigers naar de tram. De Voorz. zal dat bezien. Bij de elec- trificatie wordt de verlichting geheel vernieuwd. Dhr Hagens zegt dat er een lantaarn staat, waarop de Voorz. antwoordt dat gevraagd zal worden deze in te scha- 9 kelen. Dan besloten zitting. Dirksland-Herkingen-Melissant Oost-Flaltkee: Jaag die Rbeumatiscbe pijnen uit Uw ledematen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 15