Kantongerecht Sommelsdijk Droevig ongeval te Sommelsdijk Prinses Elizabeth schonk het leven aan een zoon iweoi CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN .Verdwijn van voor m'n fel verontwaardigd aangezicht" Elf-jarig ventje overreden en gedood ll zover Idat hij llomons |ts een- huwe- En de- grote- |n noch- de fa- [reugde eniga China, telieerd fworden Truus. om de eerste laar de lie! wel. Jiep ge- klove,, plech- eens I Heere- ^-C EiiAnDEn-niEui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 21e JAARGANG No. 1771 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal 1 Advertentieprijs 12 et. p. millimeter, j Bij contract speciaal tarief. 1 TB VROEG GEFEEST. Het is een gezegde van een goddeloos koning. En toch is het zo vaak be waarheid. „Die zich aangordt, beroeme zich niet, als die zich losmaakt." Zo sprak een maal koning Achab tegen de snoevende Benhadad. En de uitkomst gaf hem gelijk. In Amerika de presidentsverkiezing. Twee candidaten, van de vier waar tussen de strijd zou gaan! Truman-Dewey. De laatste zou het worden. Dewey kreeg alle kansen. Er werd veel op ge wed. Talloze Amerikanen sloten een weddenschap af. 15 tegen 1, in het voor deel van Dewey. Truman wordt genoemd „de kans loze." „Dewey verslaat Truman", zo werd voorspeld voor de pers. Dewey heeft zijn hoofdkwartier opgeslagen in het Roose- velt-hotel te New-York. Van de over winning was hij zeker. Alles was er op gezet. In alles had men er op gerekend. De feestzaal is geheel gereed. De gasten kunnen nau welijks wachten om met het feesten te beginnen. Het uur van aanvang moest al maar verschoven. De uitslagen die bin nenkwamen bleven zo wat gelijke kans bieden. En steeds moest de aanvang van het feest verschoven worden. Eindelijk het feest moest geheel voorbij gaan. Dewey had niet gewonnen. Integendeel hij had verloren. Van feesten kon nu niets meer komen. Bij een^ nederlaag feest mei} niet. Ook niet in Amerika. Van het schitterend feest komt niets. Integendeel de feestzaal wordt door de gasten verlaten. Beneden in de hal barstten enkele vrouwelijke leden van zijn staf in tranen uit. Wel had Achab gelijk. Dat hebben Dewey en alle snorkende propagandisten weer ondervonden. AMEKIKA's ONGELUKKIGE BUITENLANDSE POLITIEK. De door Amerika gevoerde buiten landse staatkunde van de laatste jaren kan men niet gelukkig noemen. Daar is in de eerste plaats de staatkunde ge voerd door Roosevelt. De gevolgen van diens gevoerde staat kunde moet men noodlottig noemen. Om de Russische hulp te verkrijgen tegen het toch reeds overwonnen Japan werd China verraden en opgeofferd. Wordt het communisme vergund tot ver in West-Europa door te dringen. Met als^gevolg de bólsjewisering van Tsjecho-Slowakije en de gevaarlijke si tuatie van Berlijn. Het communisme tot aan de Elbe en de opoffering van het zo ongelukkige land der Tsjechen aan Rusland. En Truman met de buitenlandse po litiek van heden. Een onvaste houding in het vraagstuk van Palestina. En ten opzichte van Indië? Geen inzicht in de wai'e verhoudingen. Een steunen van de Republiek en Soekarno. Een weg bereiden voor het Communis me ook in Indonesië. Het is of Amerika geen ander doel\ heeft dan om van In donesië een tweede China te-maken. Dat alles is koren op de molen van het com munisme, van Rusland. In het kiezen voor de Republigk en tegen Nederland is Amerika bezig terreur en anarchie te steunen, wat de beste voorbereiding is voor het communisme. ZOMEBMELKTOESLAG 1947. Belanghebbenden in Zuid-Holland wordt bekend gemaakt, dat in deze pro vincie de betalingen in verband met de zomermelktoeslag 1947 hebben plaatsge had. Aan hen, die geen betalingen ontvin gen, doch menen wel hiervoor in aan merking te komen, wordt de gelegenheid geboden om vóór 1.5 December 1948 re clames in te dienen bij het Bureau van de Voedselcommissaris voor Zuid-Hol land, Anna Paulownastraat 22 te 's Gra- venhage. Ook de z.g. éénhouders, die in 1947 regelmatig melk hebben afgeleverd aan een melkfabriek of zuivelinrichting, kun nen van het reclamerecht gebruik maken. Allereerst werd in de zaak van P. Borgdorff, den Bommel, die zelf niet verschenen was, verbalisant Schilder ge hoord. Borgdorff had zijn aardappels te laat bespoten en get. was van mening, dat hij er wel niet onsympathiek te genover stond, doch het spuiten steeds maar gerekt had. De ambtenaar van het O.M., Mr van Buuren, eiste 25.of 10 d.h. De kan tonrechter veroordeelde hem tot 20.' of 10 d.h. In de aangehouden zaak van de aan rijding tussen P. Both te Dirksland en Chr. Hoek in het Korteweegje werd get. mej. Kalle gehoord. Zij was met Hoek meegelift en verklaarde dat Both inder daad over de rechterweghelft met zijn vrachtwagen gereden heeft. Hij nam in eens een sprong en pikte ons op, zei get. ,,mar ondertussen zoue ze je net doad rieë, besloot get. Het O.M. eiste 20.— of 8 d. Uit spraak 15.of 8 d.h. S. Koppenaal, O'Plaat was zijn aard appelspui tplicht niet tijdig nagekomen. Verd. voerde aan onwetend van de ver plichting te zijn geweest. Het was maar een stukje van 48 vierkante meter, dat hij voor de eerste keer gehuurd had. Daarmee hield de ambtenaar rekening en eiste 7.50, wat verd. nog knap veel vond. Uitspr. 4.of 4 d.h. „'t Is eigen lijk te wéinig, en 't mag niet meer ge beuren, hoor", zei de rechter. H. Felsbourg, Nieuwe Tonge, niet versch., had ook niet tijdig gespoten. Het kost hem 10.^ of 10 d.h. In de zaak van P. Quist, Oude Tonge, niet versch., die de vorige keer terecht stond wegens het laten lopen van koeien op land van v. Vught, werd thans get. Th. B. van Vught gehoord. Deze ver klaarde, dat hij de landhekken wel ter dege van prikkeldraad had voorzien. De koeien hadden dit draad weggewrongen, waarom hij er later nog palen bij gezet had. De koeien kwamen door de droge sloot op het land van get. Quist neemt het niet zo nauw met die dingen. Van jaren her al niet. Eis 15.of 6 d.h. Uitspraak idem. I. Braber, Stad a.t. Haringvliet; niet versch., had niet tijdig gespoten tegen de coloradokever. Uitspraak 7.50 of 6 dagen hechtenis. P. J. Dorsman, Stad a.a. Haringvliet, niet versch., zelfde feit, zelfde boete. M. van Drjk, Stad aan 't H., niet versch., zelfde feit, zelfde boete. D. Vroegindeweij, Stad aan 't H., niet versch., zelfde feit, zelfde boete. M. van Damme, Stad aan 't H., was ook te laat met de spuiterij. Hij zei Helleman opdracht gegeven te hebben, doch deze had het verzuimd. Het kost hem 7.50, „omdat je van Stad komt", zei de'rechter. Dat Stad, dat zich langs het Haringvliet slingert als een gordel van Smaragd! En ze zijn er juridisch goed „bij" ook, meende de rechter, want ze houden er in de gemeenteraad beschouwingen over de grondwetswijziging! Maar toen de Ambtenaar van het O.M. de vele Stadse gevallen van spuit- Verzuim onder ogen kreeg, was zijn me ning, dat men op Stad beter van ge meentewege zou kunnen laten spuiten, dan over de grondwet praten! Schipper Vink, Stad aan 'tH., niet versch., zelfde feit, zelfde boete. Joh. Mellaard, Stad aan 't H,. niet versch., zelfde feit, zelfde boete. A. Arensman, Stad aan 't H., niet versch., zelfde feit. Hij had zich ver weerd door te verklaren, dat hij wel geen opdracht tot spuiting had gegeven, doch Maliepaard kwam anders uit zich zelf! De eis luidde in dit geval 20. en de uitspraak 12.50 boete. In de aangehouden zaak van A. Scher- penisse te Herkingen, die pp straat had lopen schreeuwen, verklaarde verbali sant Veldkamp, dat hij verd, en zijn maats reeds meermalen gewaarschuwd had. Dat ontkende verd. Hij zei alleen gewaarschuwd te zgn voor een bel op z'n fiets. Maar geschreeuwd had 'hij he lemaal niet! „Je moet je geheugen eens na laten zien" zei de ambtenaar, en eiste 7.50 of 3 d.h. De rechter veroordeelde hem com- form de eis en toen verd. bleef tegen sputteren, beet hij verd. toe: „Verdwijn van voor m'n fel verontwaardigd aan gezicht!" J. W. de Geus, Herkingen, niet versch stond voor hetzelfde feit terecht. Hij werd ook beboet met 7.50 of 3 d.h. KI. de Jong, Herkingen, die ook me deplichtig aan de schreeuwerij werd ge acht, ontkende pertinent bij de anderen geweest te zijn. Hij kwam net op de dijk, toen de schoenmaker, die overlast aan- gedaaii was, in de deur stond. Daar ge loofde de rechter niet veel van en ver oordeelde hem ook tot 7.50 of 3 d.h. In de aangehouden aanrijdingszaak van Pape, die te N. Tonge een aanrij ding veroorzaakt zou hebben, werd get. Kleingeld gehoord, die met de auto van Pape meegereden was. Hij verklaarde, dat er goed rechts en met minder dan 20 km. vaart gereden werd, terwijl duidelijk signaal gegeven is. Van de aanrijdende auto had get. geen signaal gehoord. Als de tegenligger goed rechts gereden had was er niets gebeurd. De ambtenaar achtte wel bewezen dat vord. Pape het verkeer van rechts geen voorrang heeft verleend, doch rekening houdende met alle andere omstandig heden eiste hij 7.50 of 3 d.h. Uitspr. 4.— of 4 d.h. De aanrijding van J. B. Mijs kwam ook weer op het tapijt. Hierin werd Jan Breur, „een jongeling van vijftien ja ren" zoals de rechter het uitdrukte, ge hoord. Hij zat voor de deur bij Campf ens en zag een vrachtwagen de auto van Mijs een duw geven. Naar zijn schatting reed de laatste 40 50 km. Bij het kruispunt verhoogde hij zijn snelheid om blijkbaar nog voorbij de kruisende vrachtwagen te schieten wat hem niet gelukte. De vrachtwagen ramde de auto (Vervolg pag. 2 Ie kolom) Vrijdagmiddag is te Sommelsdijk een droevig ongeval gebeurd, dat het 11-ja- ring zoontje van de heer J. v. d. Slik aan het Hofplein het leven heeft gekost. Het ventje was met de heer M. Bom meegereden om een vracht poters van het land te halen. Op de terugweg naar het dorp nabij de Prutweg zag hij een suikerbiet op de weg liggen, die hij op wou rapen om mee te nemen voor zijn konijnen. Hij sprong van de bok af, om de biet te gaan halen, hoewel dhr Bom hem nog waarschuwde dit niet te doen. Even later passeerde dhr Born een voorbijganger, die hij groette en waarbij hij naar links keek. Juist op dat mo ment hoorde Bom een klap en voelde hij aan de wagen, dat hij iets overreed Als bij intuïtie trok hij onmiddellijk de leidsels aan en bracht zijn paarden tot stilstand. Toen hij van de wagen afge sprongen was, bemerkte hij tot zijn grote onsteltenis, dat het ventje, die vermoedelijk op het tijdstip dat hij de voorbijganger groette weer op de bok heeft willen klimmen, de wagen, waar op een vracht van vier ton was geladen, over zijn hoofd had gekregen, en op slag dood moet zijn geweest. Waarschijnlijk is hij bg zijn poging om op de wagen te klimmen uitgegle den, met het gevolg, dat hij juist onder de wielen terecht gekomen is. Hoe het ongeval zich precies heeft toegedragen, zal wel altijd een raadsel blijven. Dat dhr Bom door dit voorval geheel van streek was is te begrijpen, maar hoe verpletterend het bericht van dit ongeluk voor de ouders moet geweest zijn, laat zich met geen pen beschrijven. Zowel in Middelhamis als Sommels dijk verwekte dit droevig voorval grote deernis met de zo zwaar getroffen fa milie. Wij hopen, dat de Heere hen trooste en zelf deze diep geslagen wonde zal helen. Hare koninklijke hoogheid prinses Elizabeth, hertog^ln van Edinburg, heeft Zondagavond 21.14 uur (Eng. tyd) op voorspoedige wijze het leven geschonken aan een prins. Miet deze sobere woorden gaf het Buckingham-^lalels Zondag avond de blijde mare aan Engeland, het Gemenebest en de wereld, dat in het kroonprtnselijk gezin een zoon was geboren. Hare koninklijke hoogheid en haar zoon maken het goed, zo luidt de officiële boodschap. Om tien uur kwam het heuglijke nieuws over de B.B.C. De wach tende menigte voor het paleis wist het al eerder. Eeeds de vorige week ver zamelden zich belangstellenden voor het hek van het Buckingham Palace. Een lakei in blauw livrei kwam als eerste met het officiële nieuws. Hij ver telde het aan den politie-agent, die de wacht had bij het hek. Deze gaf de boodschap lachend aan de menigte, die luidkeels begon te roepen: „Good old Philip." De koning, de koningin en prins Phi lip waren den gehelen avond op het pa leis gebleven. Onmiddellijk na de blijde gebeurtenis werden koningin Mary, de grootmoeder van prinses Elizabeth en haar zuster, prinses Margaret, op de hoogte gesteld. De privé-secretaris van den koning deelde het grote nieuws mede aan de gouverneur-generaal van de Dominions. Minister Chuter Ede sloeg de officiële bekendmaking aan op de deur van het ministerie van Binnenland se Zaken en verzond onmiddellijk een telegram aan den Lord mayor van de stad Londen, die als eerste burger van de hoofdstad op dit recht aanspraak mag doen gelden. Nog lang na de aankondiging van de geboorte groeide de menigte voor het paleis. Volgens de politie was het de meest opgewonden menigte, die zij ooit voor het paleis -tiad gezien. Toen Ko- ningüx Mary het paleis kort voor mid dernacht verliet, werd haar auto door de feestvierende menigte verschillende malen tot stilstand gebracht. Later werd de menigte verzocht zich te verspreiden „daar Prinses Elizabeth wenste te rusten." Niemand van de ko ninklijke familie vertoonde zich in het openbaar om de menigte te danken. Alleen de Koningin-moeder kon men zien, toen zij het paleis verliet. De me nigte ging uiteen onder het roepen van: „Wij zullen terugkomen." Prinses Elizabeth maakte nog Zondag in de vroege ochtenduren een korte wandeling met haar honden in den pa leistuin. In den loop van den morgen verrichtte zij haar gewone dagelijkse bezigheden. Vrijdagavond bezocht zij in gezelschap van haar echtgenoot een paar vrienden en 's morgens werd het geduld van de wachtende menigte be loond toen zij het aflossen van de wacht voor een raam van het paleis gadesloeg. Maandagmorgen stond het Britse rijk, op in feestvreugde. De klokken beierden over alle steden van Engeland, die klok- ketorens bezitten. Een tijdelijke kinderkamer is in het nuchtere, sobere paleis ingericht. Het meest historische meubelstuk aldaar is een eenvoudige, honderd jaar oude wieg, die ook dienst heeft gedaan bij de ge boorte van prinses Elizabeth. Het wrie- gemandje werd ook al gebruikt voor de prinsessen Elizabeth en Margaret.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1