EIIIVnDEri-tllEUWS möRukken uit zuiö-AfRika (tie r ren WS" Korte raad in Stad .J V met een publiek 2e Blad Woensdag 17 November 1948 No. 1771 GEPENSIONNEEBDEN VRAGEN OM DE TOELAGE VAN 1.— öooR öe heeR p. sielinq te melissAtit III. BeUnQRijke gegevens voor toekomstige emigRanten. voor- |r v.m. lol van voor- Irkrijg- lensdag loemd. I Schiet- Raden 1.50 B5, 2.25 j... 3.75 ld 4.50 loie In 6.90 ld 6.90 Je doet za Maar dat is Ljn uitval, die- zei hij, ietwat isteravond be- sst. Ze willeB tslagaanvrage' •bodig. De ko- kerk. Die on- veelt mij al WCTord op. Alï d, was het ge- hten van eeo 1 massa romP' lan Heino nog: inds hij lid van as, had zij on- em. Maar Hei' tauden en dezff lijk het meest, as ad lide de trein van hij. „Maar 'k Moet dan !n. ^ördt Vervo WAT DE VBEDE NOG BEWAART Het is de atoombom, die ons de vrede tot op heden bewaart, zo sprak enige tijd geleden de Engelse staatsman Chur chill. Inderdaad wanneer men de toe stand over de gehele wereld overziet, dan heeft naar menselijke redenering de ze oude ervaren leider uit de tweede wereldoorlog gelijk. De wereld is in twee kampen verdeeld. De machtsexponenten, Amerika en Rusland vormen een geduchte tegen stelling. Het gaat in dezen niet over de uitbreiding van hun territoir of invloeds sferen als zodanig. Dat is geen doel, maar slechts middel. Neen het is in vol le omvang een strijd der geesten. Spe ciaal het communistisch Rusland wil zijn ideeën verbreiden over de gehele wereld. Dit land, het is naar de uit spraak van hun voornaamste theore tici, waaronder Lenin moet genoemd worden, dat de wereldrevolutie moet Wibrden ontketend. De ambtenaren van het communisme „hamer en sikkel" moeten over de gehele aarde uitwaaien. En daar staat tegenover het Westen, met Amerika als de exponent der krach ten. Agressie is niet hun doel. Aanvallen is niet hun doelstelling, maar de rech ten en vrijheden verdedigen van de Wes terse landen dat is op heden hun positie waartoe ze geroepen worden. Och lang heeft men Rusland vertrouwd, er mee gecoquetteerd. Als erfenis van wijlen president Rooseveld dacht men het met Rusland wel te zullen vinden. Als men maar zijn vertrouwen gaf, dan zou er wel een sfeer van onderlinge waarde- m% en begrijpen komen. Gelukkig is men daarvan teruggekomen. Men ver trouwt Rusland niet meer. Men ver trouwt wat achter het ijzeren gordijn voor elkaar wordt gebracht. Men is door het gebeurde in Polen, Roemenië en zo veel andere landen onzacht wakker ge schud. Terecht heeft men begrepen, dat men zich sterk moet maken. Amerika, Engeland en het Westen van Europa be wapent. Men gaat er van uit, en waarlijk niet op losse gronden, dat Rusland zich tot de tanden wapent, Het ogenblik verbeidt om het Wes ten met zijn millioenenlegers te over stromen. Waarom het niet gebeurd is? Een to taal verzwakt Westelijk Europa. Enge land en Amerika niet gereed. Een chaos in het overig deel van de wereld. De omstandigheden waren niet ongun stig voor een land met agressieve be doelingen. Een gevaar is echter dreigend. Ame rika is in het bezit van een vreselijk wapen. De atoombom. Hoe geperfectio neerd Ruslands bewapening ook moge zijn, daarover schijnt het niet te .beschik ken. En dat schijnt Rusland nog te weerhouden. Zodat de uitspraak van Churchill dat we de vrede nog te dan ken hebben aan de atoombom een grote mate van waarschijnlijkheid heeft. Even wel God regeert. Hij zit boven het ge weld der volken. Hij bestuurt het we reldgebeuren. Het is de Heere, Die de oorlogen doet ophouden tot aan de einden der aarde. Buitengewone Raadsvergadering Stad a.t. Haringvliet. Op Vrijdagmiddag, 12 November 12.45 uur kwam de Raad dezer gemeente in tatengewone zitting bijeen, ter herden- '•'ng van het overlijden van de Heer L. &aber J.Lz. in leven wethouder dezer Semeente. Na opening met gebed werd door de leden staande aangehoord het Voorlezen van het overlijdensbericht ivaarna de Voorzitter de navolgende Woorden sprak: Wanneer ik U in een openbare verga dering bijeen heb geroepen is het om een ogenblik stil te staan bij het droeve jsit, hetwelk onze gemeente heeft ge troffen. Onze gedachten gaan dan ook Ut naar de achtergeblevenen en we 'preken de wens uit, dat God hen zal sterken om dit zware verlies te dragen. Het is geenszins mijn bedoeling een tgebreide uiteenzetting te geven van 'J datgene wat door hem in zijn fimc- *s van Raadslid tevens wethouder «ede in het belang dezer gemeente is Perricht, omdat ik weet daardoor in de [eest Van de overledene te handelen. ^«ter dan mij is het U bekend, dat de thans ontslapene van 7 Sept. 1915 tot heden het ambt van wethouder tevens loco burgemeester heeft beklped. De belangstelling welke hij steeds voor de gemeentezaken heeft getoond moge blij ken uit het feit, dat mijn ambtsvoorgan ger bij het 25-jarig ambtsjubileum van wethouder Braber, welke herdenking viel in het oorlogsjaar 1940 hem bij brief de meest hartelijke gelukwensen aanbood waarin tevens stond vermeld dat van de 212 gehouden raadsvergade ringen slechts 11 niet waren bijgewoond, terwrjl van de 310 vergaderingen van het college van B. en W. slechts 7 ver gaderingen zijn plaats onbezet bleef. Zijn innemend hoewel vaak gesloten karakter zijn weldoordacht oordeel en niet in het minst zijn gevoel voor hu mor waren naar mijn bescheiden mening oorzaak dat men zijn persoon gaarne een plaats heeft toegekend in Uw Raad. Wij gedenken hem met weemoed. Het leven gaat door en binnenkort zal dan ook zijn plaats weer door een ander moeten worden ingenomen dit evenwel staat vast, ook al zullen wij zijn «tem niet meer horen, wij blijven hem dank baar voor alles wat door hem in het be lang dezer gemeente op velerlei terrein is verricht. Ook buiten de Raad maakte wethouder Braber deel uit van verschil lende Colleges en Besturen o.a. School bestuur, Kerkvoogdij, Groene Kruis, Di verse Polders, Landbouwvereniging en Coöperatieve Boerenleenbank terwijl hij tevens zitting had in het Bestuur van de Stichting De Drinkwaterleiding Goe- ree en Overflakkee en de Gascentrale Oost-Flakkee. Ik houd mij er van over tuigd dat zijn persoon ook daar in dank bare herinnering zal blijven voortleven. Zo straks zal zijn stoffelijk overschot aan de schoot der aarde worden toever trouwd. Wij maken ons mede op ver zoek van de nabestaanden op om hem de laatste eer te bewijzen. Moge de persoon van de heer Braber voor ons als Bestuurders dezer gemeente steeds een lichtend voorbeeld blijven. De heren Saarloos, Kreeft en A. van BJert konden zich geheel verenigen met hetgeen door de Voorzitter was ge zegd. Van het overlijden aldus de heer Saarloos gaat een roepstem tot ons uit. Hierna ging men gezamenlijk naar het sterfhuis. De Alg. Ned. Bond van gepensionneer- den, de Bond van gepensionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen en de Alg.- Militairen Pensioenbond hebben geza menlijk in een adres de medewerking van de ministerraad gevraagd, teneinde alsnog te verkrijgen dat, op gelijke vwj- ze als voor arbeiders en overheidsperso neel met een lager loon dan 3700, ook aan gepensionneerden met een lager pensioen dan 3700 een toelage van 1.per week wordt toegekend. LEVE DE JOURNALISTEN! Dr Samuel Wohl, rabbijn te Cinnin- nati, heeft een idee. Hij meent, dat de oplossing der wereldproblemen is: alle diplomaten ontslaan en hen vervangen door journalisten. Na een reis van drie maanden door Europa, waar „journalis ten de puikste lieden waren die ik ont moette", zei Rabbijn Wohl. „Zij hebben meer dan diplomaten gevoel voor men selijk leed en menselijke waarden zij moeten de dingen leren door per soonlijk contact en worden niet beïn vloed door het protocol en de politiek." New York Herald Tribune. Hij is ook van mening dat Afri ka grote behoefte aan blanke chris telijke mensen heeft. Het 70 mijlen verder gelegen plaatsje SweUendam is minder vruchtbaar dan de vorige plaats. Hier zijn vele verschillende kerken. Hoe wel minder dan in Caladon is hier ook zeker plaats voor emigranten. Gebrek aan ambachtslieden is er overal. Dit begint reeds in Kaapstad. Al spoedig buiten SweUendam wordt het land hier woest en voor een blanke bevolking practisch onbe woonbaar. Dit strekt zich uit tot na bij Mosselbaai. Dit is een mooie, maar kleine kustplaats, met weinig of geen mogelijkheden voor emigratie. Van daaruit wordt het gebied hoe wel steeds mooier wat natuurschoon aangaat, meer en meer onbewoon baar, totdat men plotseling na de laatste bergpas de zeer schoon en mooi gelegen plaats Oudshoorn be reikt. Dit is een zeer welvarende en vruchtbare plaats, hier zie ik voor het eerst graan met de sikkel snij den, omdat het te zwaar is voor de machine. In deze omgeving wordt ook veel aan struisvogelteelt (geen politiek) gedaan. Daar de bedrijven hier klein zijn, is er voor agrarische mensen weinig plaats om er tussen te komen. In de nabijheid van deze plaats (18 mijl) liggen de wereldbe roemde grotten, die in 1780 ontdekt zijn. Een reis daarheen om die te bezichtigen is altijd de moeite waard. Wat de natuur hier in vele eeuwen tot stand bracht, is door geen en kele beeldhouwer na te bootsen. De grotten zijn ongeveer twee mijl diep. Oudshoorn verlatende in de rich ting van Port Elizabeth krijgt men tot Knijsna over een afstand van 80 mijl, de meest ongerepte wildernis met bergen te zien. Absoluut ondoor dringbare oerwouden zijn hier te vinden. Hier huizen nog veel slangen en olifanten. 185 mijl van Knijsna krijgt men Port Elizabeth, dit is een rijke ha- venstad, waar veel handel en verkeer is. Tussen Port Elizabeth en de vol gende havenplaats Oost-Londen, hoe wel bewoonbaar verdient het toch geen aanbeveling zich daar te ves tigen. Niettegenstaande kleiner dan Port- Ellzabeth, is Oost-Londen ook weer een zeer rijke haven- en badplaats. Vanaf Oost-Londen tot Queenstown een afstand van 160 mijl, en van Queenstown tot Mount Tletcher 206 mijl. En van het daartussen gelegen plaatsje Elliot tot Lady Grey bij Barkley East is de grond buitenge woon vruchtbaar. De Friese koeien gaven daar 6 gallon melk per dag. (1 gallon is ruim 4 liter). De Lucern klaver wordt 4 maal per jaar gemaaid en groeit 6075 cm. lang zonder kunstmestgebruik. Op een bedrijf van 1000 morgen leeft één boer met slechts zes kaf- fers. Hier konden vanuit Hollands oogpunt gezien zeker 10 of 20 maal zoveel mensen een rijk bestaan hebben. Zijwaarts over een afstand van 90 mijl en ook zijwaarts van Cala naar Dordrecht 50 mijl, is één van de vruchtbaarste streken van Afrika. Hoewel hier zoals in geheel Afrika deze streek zijn droge periode's heeft, is hier toch een vrij grote regenval. Dit gebied, groter dan Nederland heeft wel enkele streken die on vruchtbaar zijn. Toch bestaan hier veel mogelijkheden, op het gebied van landbouw en veeteelt. De dorpjes liggen hier plm. 25 mijl van elkaar verwijderd en zijn dan soms maar 500 inwoners groot, (blanke.) Elke blanke die men hier spreekt is er van overtuigd dat hier veel mogelijkhe den liggen, en dat deze streek groot gebrek heeft aan goede blanke be woners. Men ziet hier de auto van dhr. Sicllng op een „hoofdweg"*in Rhodesia. Als men op een van die kleine plaatsjes Ugie een Zondag overblij vende, die mooie, vruchtbare en groene bergen rond zich'ziet, en men denkt dan aan het overbevolkte Ne derland, dan komt men tot de con clusie, dat wij aan het bevel Gods zeer veel tekort komen, waarin Hij gezegd heeft: Weest vruchtbaar en vervult de gehele aa,fde. Wij leven dan in Nederland bijna op de wijze als in de tijd van Babel, bij, op en naast elkaar, op één hoop. In de omgeving van Kokstad is de grond ook vruchtbaar. Pieter Maritzburg, zo niet het mooiste, dan toch één van de mooi ste plaatsjes van Afrika en Europa, met zijn schitterend natuurschoon, heeft een zeer vruchtbare om geving. Durban is één van de grootste ha vensteden, tevens een grote badplaats met veel hotels. Vanaf Durban, via Verulem tot Stanger ongeveer 50 m^l is bijna al les beplant met suikerriet en enige theeplantages. Hoewel het hier ook zeer vruchtbaar is, blijkt het zeer moeilijk voor emigranten om daar tussen te komen. Vanaf Mooirivier tot Bergville on geveer 50 mijl, zeer vruchtbare grond. Meest weiland, met bouwland voor teelt van maïs en kafferkoren voor het vee. Hier wordt nabij Win- terton het bedrijf van O.V. Lund, groot 750 morgen, bezocht. Deze melkt plm. 80 Friese koeien, deze geven tot 30 liter per dag. Het vee loopt het gehele jaar buiten, maar wordt altijd op stal gemolken en bij- gevoederd. Deze wil graag een goed Hollander hebben voor verzorging van het vee. Hier lijkt het een goede toe komst, ii;iits goed aangepakt, voor Hollandse emigranten. In Winterton is een Ned. Geref. Kerk. De streek tussen Bergville naar Johannesburg, 240 mijlen lang loopt gedeeltelijk over de hoogvlakte. Het is bijna uitsluitend weidestreek van redelijke kwaliteit. Bij Hartebeestpoort, plm. 30 mijl van Pretoria is een groot waterreser voir gemaakt, de z.g. Hartebeestdam. Deze betonnen dam is 60 meter lang. Hierachter is een 'groot meer van duizenden ha. water. Hierdoor zijn over een lengte van tientallen mijlen geweldige bevloeiïngsmogeltjkheden tot stand gebracht, waardoor woeste gronden tot zeer vruchtbaar gemaakt zgn en nog steeds gemaakt worden. Hier wordt allerlei cultuur beoefend, voornamelijk tabak, bloemen en vruchtbomen en groenten. Hier zijn nog veel mogelijkheden. Nelspniit ongeveer 240 mijl van Johannesburg en de omgevende plaatsen White Rivier, Clacton, Mar- cladodorp, Kaapmuiden, Barberton en meerdere andere plaatsen, behoren tot de mooiste en vruchtbaarste stre ken van Afrika. Dit wordt wel de vruohtentuin van de Unie genoemd. Hier vindt men 100000-den sinaas appelbomen. Hier worden honderden ha. tomaten gekweekt, verder alle mogelijke groenten. Toch liggen hier ook nog vele gronden geschikt voor cultuur geheel woest. Hier kunnen nog vele duizenden goede blanken een rijk bestaan vinden. De directeur de heer Dr R. H. Marlott van de Sub-Tropische Na- vorsingstasie te Nelspruit is er ook grondig van overtuigd dat de omge;- ving nog plaats biedt voor duizen den blanke bewoners. Tot heden noemden we ter illustra tie enkele plaatsen en personen die we bezochten en gesproken hebben voor de emigratiemogelijkheden. Het zou eentonig worden dit tot het ein de van dit verslag vol te houden, daar we vele plaatsen bezochten, en nog veel meer en nog belangrijker personen gesproken hebben. Behalye de vele anderen noem ik nog even enkele van de belangrijkste: Generaal de Villers: Voorzitter Emigratie voor Zuid-Afrika. Secretaris van de Lande. Dr V. Schalkwijk: Lid van de U.N.O. voor Zuid-Afrika, Vice Voor zitter van de Afr. Landbouw-Unie. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 17