Watervoorziening op Fl^kkee Uit hel Kijkvensi Buitenland Bezuiniging noodzakeliji< I MEDITATIE Schatten vergaderd en niet rijk. Rijwielverkeer over het Zandpad en de Wesidijk nü toi 3 uur 's middags EIIATIDEII-IIIEUWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Dnikkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID HOLLANDSCHE cd ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 21e JAARGANG No. 1770 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. In de j.l. gehouden gemeenteraadsver gadering te Middelharnis wrerd, bij de aanbieding van het verslag met balans verlies- en winstrekening 1947 van de Stichting Drinkwaterleiding G. O., door een der raadsleden een vraag ge steld, hoe het met onze waterpositie stond en of de waterwinning in de kop van ons eiland, in de verre of nabije toekomst voldoende zou zijn. Burgemeester Rijnders heeft daarop toen een kort afdoend antwoord gege ven; het lijkt ons echter niet ondienstig om hierop in dit artikel nog eens terug te komen. Wij hebben immers allen belang bij de Waterleiding; water is voor ons allen nu eenmaal een onmisbaar artikel. Kwast, bier of andere dranken zouden wij Icunnen missen, maar water niet. Het zoii dus catastrophaal zijn, indien we gee:i of niet voldoende water meer hadden. Zonder water kunnen we niet leven. Hoe staat het nu met onze watervoor ziening? Is de positie zo nijpend, dat een der dagen onze kraan algeheel zal ophouden te lopen? Wij hebben deze belangrijke materie met de directeur der Drinkwaterleiding besproken, die ons aan de hand van gra fieken (met-welke gegevens we onze le zers overigens niet zullen vermoeien) aantoonde, dat, om het populair uit te drukken, telkenjare meer van het diep grondwater moet worden aangeboord. De watervoorraden in de bovenlagen, aangevuld door regenval, blijken door het overmatig gebruik op de lange duur niet voldoende te zijn. Niet, dat we daardoor de eerstvolgende maanden zon der water zullen zitten, maar in de toe komst zal slordig gebruik zich zeer ze ker wreken. De waterwinning, die wij op ons eiland hebben is een der moeilijkste uit geheel ons land, omreden wij aan de kop van ons eiland slechts een smalle duinenrij bezitten. Dit is de enigste bron die ons van water moet voorzien. Het valt dus te begrijpen dat blijvend op water moet worden gewerkt, niet voor enige we ken, maar voor jaren. Indien nu ieder jaar, om het eenvou dig te zeggen, meer van de diepere la gen moet worden gebruik gemaakt, zou men na verloop van jaren aan een te hoog zoutpercentage komen en zou de drinkwatervoorziening waardeloos wor den. Met dit euvel hebben meer drink waterwinningen te kampen,zelfs die een veel bredere duinenrij hebben, zoals b.v. Schouwen en Duiveland. Vooruitzien is hier echter goed regeren. Vandaar ook de bouw van het nieuwe kanaal om in de verre toekomst van voldoende water verzekerd te zijn. De taak van de di recteur is hierbij een zeer verantwoor delijke. Maar ook en niet het minst de taak van de verbruiker. De statistiek geeft aan, dat het waterverbruik op Flakkee de laatste jaren 30 a 35% gestegen is op hetzelfde aantal aansluitingen. Dit is absurd hoog en kan veel en veel minder, waarbij we dan nog niet van gebrek zouden behoeven te spreken. Met vele voorbeelden zouden we dit kunnen be wijzen. Neem eens, wanneer we onze handen wassen onder de kraan. We laten de kraan lopen en nog eens lopen, maar vermorsen daarbij vele emmers water. In een teil met water kunnen we onze handen even ruim en voldoende wassen, waarbij minder water teloor zou gaan en minstens de helft zou zijn bespaard. Dit is maar één eenvoudig voorbeeld. Juist het slordige gebruik is het, wat de moeilijkheid van een constante water voorziening te weeg brengt. Nu zouden maatregelen tot beperkmg kunnen worden genomen door het plaat sen van meters, maar dit heeft ook vele bezwaren. Ten eerste zou de Stichting op veel grotere kapitaalslasten komen, door bij iedere verbruiker een meter te plaatsen. Deze apparaten zijn geweldig in prijs gestegen en bovendien zou het een dure administratieve rompslomp meebrengen, yerschillende wateropne- mers zouden 'te werk moeten gesteld, de uiforme kwitantie zou vervallen, daar iedere kwitantie apart zou moeten geschreven naar het verbruikte aantal M3 water en zo veel dingen meer. De verbruikers zelf, die de verantwoording hebben voor hun meter, bij bevriezing enzovoort, zouden hier ook niet beter van worden, maar op hogere kosten ko men. Voor de kosten verbonden aan een controle systeem wordt echter geen Meter water bij U in huis gebracht. Het kan alles veel eenvoudiger en goed koper, als we zelf mede werken. De enigste remedie dat we blijvend het zuivere duinwater behouden is, ons te beperken, d.w.z. in geen geval met water te morsen. Niet de kraan maar laten lopen, bij handen wassen, -straat schrobben, afspuiten van auto's, en zo veel gevallen meer. Duizenden kubieke meters gaan hiermede onnodig verloren. We moeten alleen water verbruiken in een hoeveelheid die NODIG is. Dan is er water genoeg, ook voor ons nageslacht. En het is onze zedelijke plicht daaraan mede te werken. De noodwet Ouderdomsvoorziening De uitkering op de duur niet vol doende Het consTimeutencredlet Straks houdt het op. Er zijn in ons land heel wat oudjes die van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning profiteren. Het is misschien inte ressant onze lezers daar de cijfers eens van te laten zien en ook, wat het de Staat kost. Het Ministerie van Sociale 'Zaken deelde mede, dat op 1 April 1948 alle aanvragen om uitkering krachtens deze Noodwet-Drees waren behandeld. Het betrof 98615 echtparen, 121147 alleen staande vrouwen en 65425 alleenstaande mannen. In geheel het land zijn dit 285487 uitkeringen tot een totaal bedrag van 130.188.430. Een kapitaal bedrag dus. De gemeentelijke steun, Burgerl. Arm besturen enz. (en ook de diaconie hield er rekening mee) behoefde door deze Noodwet de oudjes niet algeheel meer te steunen. Maar of dit zo zal kunnen blijven, zal de vraag zijn, omdat deze uitkerin gen niet groot genoeg zijn om de dure tijden het hoofd te bieden. Wel is het zo, dat de Gemeenten in ons land aan deze Noodwet een aardig voordeeltje hebben, ook, al moeten zij straks" wat bijpassen misschien, daar de Noodwet het grootste deel van de steun opvangt. Het Consumentencrediet kost de Staat óók een geweldig kapitaal. Zie hier de becijfering van geheel het land: Aantal toegekende credieten 385390 Hiervan later vervallen plm. 12900 Aantal credieten plm. 372490 Deze credieten belopen te samen de som van 157.463.450. De verwachting is, dat er 33 millioen gulden op zal worden terugbetaald, zodat dit de Staat niet minder dan 124 millioen gulden kost, plus de administratiekosten. Nu loopt, zoals bekend, begin 1949 dit consumenten-crediet af. Naar vrij menen te weten bestaat echter bij de Regering geneigdheid nog eens zo iets te doen (ja, waarom niet!) maar dan zonder de mensen uit te veteren of te controleren; men denkt over een crediet voor iedereen, die beneden een zekere som verdient en die belooft het te zul len teruggeven! Na Nieuwjaar horen we daar mis schien meer van. WAARNEMER. Alzo is het met dien, die zichzelven schatten vergadert, en niet rijk is in God. (Luc. 12 21.) In verschillende plaatsen zijn de dank- dagen voor het gewas gehouden. Moge het ook geweest zijn in erkentenis dat ,God de Gever is van alle goede gaven. Zal de dankdag betekenis hebben en niet maar een vroom gebaar zijn, dan is nodig te verstaan: Het is tevergeefs, dat gijlieden vroeg opstaat, laat op blijft, eet brood der smarten. 't Is toch God, die het gras doet uit spruiten voor de beesten en het kruid tot dienst des mensen, doende het brood uit d^ aarde voortkomen. Hij, die hemel en aarde, met al wat er in is, uit niet geschapen heeft, on derhoudt en regeert dezelven nog door Zijne eeuwige raad en voorzienigheid. Hoe schoon en waar spreekt onze Ca techismus van die voorzienigheid Gods, dat Hij alzoo regeert, dat loof en gras, regen en droogte, vruchtbare en on vruchtbare jaren, spijs en drank, gezond heid en krankheid, rijkdom en armoede, en alle dingen, niet bij geval, maar van Zijne vaderlijke hand ons toekomen. Dit kunnen wij va,n buiten leren, maar zal het wel zijn, dan is nodig ervaring er van te bekomen in ons leven. Het is niet genoegzaam tot de zaligheid deze dingen met de mond te belijden, het ge loof des harten kan niet gemist worden tot de gemeenschap met de levende God. Die God tot Zijn deel heeft is rijk in God. Dan alleen heeft hij een eeuwig be zit, een onvergankelijke schat verwor ven. Dan zijn de goederen dezer wereld hem minder waard dan de goederen des heils. Zulk een is waarlijk rijk. Alle ande ren zijn eigenlijk arm. De spreukendich- ter spreekt daarvan: Br is een, die zich zelven rijk maakt en niet met al heeft; en een, die zichzelven armer maakt en. heeft veel goed. Er zijn goederen, die de mensen aan genaam zijn in het leven en bij de dood hem ontvallen en er zijn goederen, die de mens aangenaam zijn in het leven en bij het sterven een eeuwig gewin geven. Had nu de mens maar het rechte inzicht in de waarde der tijdelijke en der eeuwige goederen, hij zou zich begeven tot het zoeken van hetgeen blijft. Doch nu wordt openbaar, hoe verdor ven het verstand is. Hetgeen voorbij gaat wordt meerder geacht dan het eeuwige (Wordt vervolgd.) In dit nummer is weer belangrijke copy verwerkt. Enige verslagen en an dere stukken moesten wig wegens ruim te-gebrek laten overstaan. Red. Frankrijk. De gehouden verkiezingen voor de Eerste Kamer, Zondag j.l. hebben een uitslag te zien gegeven, die men niet had verwacht. Er 'is niet gestemd, volgens de even redige vertegenwoordiging, maar vol gens een nieuw districtenstelsel. Dit stelsel, was eerst sedert kort, door het Franse Parlement aangenomen, en had de kennelijke bedoeling, de commu nisten te weren. Het resultaat is echter geweest, dat de Gaulle met een ongedachte meerder heid, uit de bus is gekomen. Frankrijks Eerste Kamer telt 320 le den, waarvan er 264 door het Franse volk worden gekozen. De overige leden komen uit de Overzeese gebiedsdelen of worden rechtstreeks door bepaalde in stanties aangewezen. De commimisten zijn teruggelopen van 84 op 16 zetels, de R.K. van 75 op 15 zetels, de Gaulle verkreeg 114 zetels. Deze cijfers tonen niet aan, dat deze twee genoemde partijen, nu in eens zo veel stemmen verloren hebben, maar wel, dat zij slechts in een klein aantal districten de meerderheid wisten te verkrijgen. Bij de onlangs gehouden gemeente raadsverkiezingen verkregen de candi- daten van de Gaulle 38 procent van het aantal stemmen, Zondag behaalden zij 41 procent. Deze uitslag stelt de Franse regering voor een moeilijk probleem. Herhaaldelijk is reeds aangedrongen op nieuwe verkiezingen, doch de vrees voor stemmen verlies, heeft de thans zittende partijen weerhouden hieraan gevolg te geven. Thans is de partij van de Gaulle in staat om ieder wetsvoor stel, waarover de Eerste Kamer te be slissen heeft, te torpederen. Reeds heeft de minister President met Generaal de GauUe besprekingen gehouden. Het re sultaat hiervan is niet bekend. De GauUe staat op het standpunt, dat het Franse volk zich vrij moet uitspre ken, welke regerings vorm het wenst. Heel opvallend is het, hoe kalm de communisten nu ineens geworden zijn. Dit heeft deze stemming duidelijk aan getoond, dat een groot gedeelte van het Franse volk, de terreur der communis ten niet begeert. Met grote belangstelling wordt def gang van zaken in de binnenlandse po litiek van Frankrijk gevolgd. Palestina. De Veiligheidsraad staat voor een moeilijke beslissing. Op 4 November heeft hij een resolutie aangenomen, waarbij zowel de Joden als Arabieren werd gelast, het vuren te Burgemeesters en Wethouders hebben besloten het rijwielverkeer op de West- dijk en het Zandpad toe te staan van middernacht tot des namiddags 3 uur. Van des namiddags 3 uur tot midder nacht is dus alle rijverkeer verboden. Van middernacht tot des namiddags 3 uur is alle rijverkeer .verboden met uit zondering voor wielrijders. Burgemeester en Wethouders zijn be reid voor hen die door deze verkeersbe- palingen ernstig worden gedupeerd, op schriftelijk verzoek, ontheffing in over weging te nemen. Wij verwachten dat het publiek zal medewerken, de pogin gen van het Gemeentebestuur om het verkeer in de nauwe straten zo goed mogelijk te regelen, te doen slagen. staken, met bedreiging, dat als hieraan geen gevolg werd gegeven, sancties zou den worden toegepast. Wat was de oorzaak Tijdens de onderhandelingen, verbe terden de Egyptenaren hun posities. Zij wisten zelfs te bewerkstelligen, dat een deel der Joodse troepen, niet van eten en wapens kon worden voorzien. De Joden om zich precies aan de voorschriften te houden, hebben een schijn convooi in elkander gezet. Deze karavaan ging zoals gebruike lijk was op weg, en werd prompt door de Egyptenaren aangevallen en gedeel telijk gevangen genomen. Waarnemers van de Verenigde Naties, waren aanwezig, en het feit, dat Egyp te het bestand geschonden had, kon niet worden ontkend. De Joden gingen nu niet zitten wach ten, tot de Veiligheidsraad hierover zou hebben beraadslaagd, doch grepen naar de wapens, met zulk een ongedacht succes, dat, als de Veiligheidsraad niet tussen beide gekomen zou zijn het Egyptische leger zou zijn vernietigd. Het vuren is gestaakt, maar het be vel om tot de oorspronkelijke stellingen terug te keren, willen de Joden niet op volgen. De Arabieren zijn overtuigd, dat zij op dit ogenblik niet tegen de Joden op gewassen zijn. om dat deze hun leger hebbén gemoderniseerd en van de nieuw ste wapens zijn voorzien. Tevens blijken de Joden heel goed te kunnen vechten. De tijd is rijp, dat de Arabieren water in de wijn willen doen, als tenminste de Joden ook wat willen inschikken. Staatsmans wijsheid is er nu van node, om op dit geschikte moment, beide partijen te verzoenen. (Vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1