Raad St. Maartensdijk I In dn nummer: I De Heer P. D. Sieling I te Melissant geeft zijn f I indrukken over Zuid- 1 Afrika. 1 s i I Distributie-perikelen. I Het ontslag van C.C.D.- ambtenaren De tent op de Markt. Subsidie sportterrein aangehouden. Slechte schoorstenen op de nieuwe woningen. EIUUnDEII-IIIEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelliamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 21e JAARGANG No. 1769 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA. President Truman herkozen als presi dent van Amerika. Ziedaar de grote ver rassing van -de laatste week. Afgaande op krantenberichten en perscommenta ren en opninie-onderzoek en wat niet al verwachtte men algemeen de verkiezing van Dewey. Het is anders uitgekonien. Truman werd met een meerderheid van ongeveer 2 millioen stemmen herkozen. Ben uiterst spannende verkiezings strijd heeft Truman de zege gebracht. Zo algemeen had men Truman als pre sident reeds afgeschreven. Dewey was de opgaande zon. De Amerikaanse pers en de bekende Dr Gallup van het opinie- .^onderzoek hebben een geduchte flater geslagen. Truman is democraat. Alge meen achtte men de democraten als af tands. Ja, mocht men de pers geloven, dan hadden de democraten eigenlijk niet één geschikte candidaat voor het presidentschap. Men nam Truman omdat men geen „betere" had. Een „trekcandidaat" had men er allerminst aan, zo dacht men. De democraten hadden al te zeer de verkiezingswind tegen. In de rug aangevallen door twee an dere candidaten; Wallace, die door Tru man uit de Regering was gestoten, Thurmond, die in de Zuidelijke Staten vanwege de negerkwestie, de democra ten van een groot aantal kiezers be roofde, zag het er naar uit dat er een grote verschuiving zou plaats hebben naar de republikeinen van Dewey. Daarbij was Dewey een republikein van formaat, gouverneur van de belangrijke Staat New-York een man van wie men grote verwachtingen koesterde. Voor de derde maal candidaat om de zetel van de president te bezetten. De nieuwe wachtcommandant, om de oude af te lossen. Een bewind in te luiden met republi keinse doelstellingen. De rug te keren aan Roosevelts sociale wetten de „New Deal." Maar dat heeft Dewey geen voordeel gebracht. Integendeel de vak verenigingen hebben Truman gesteund. Deze zit vaster in het zadel dan tot op heden. Een senaat en volksvertegenwoordi ging leveren hem een meerderheid op, zodat hij met meer nadruk zijn politiek kan voortzetten. Ook de politiek ten opzichte van Europa en Rusland kan nu met meer nadruk worden gevoerd. Het Marshall-plan en de Trumanleer hebben hiermede bij vernieuwing de steun van het Amerikaanse volk verworven. Een verandering van koers ten opzichte van China is noodzakelijk. En moge het zijn ook een verandering van Amerika's houding tegenover Indo nesië. Moge er in de Amerikaanse bui tenlandse politiek een betere kennis komen van de verhoudingen van ons land ten opzichte van Inffonesië. Daar heeft Amerika te zeer het communisme, al noemt het zich „nationalisme" be schermd, waardoor de chaos te groter is geworden. OOK GENERAAL, SPOOR. Het comité „Gemeenschappelijke actie van Nederlandse Vrouwen", had zich tot de Regering gericht inzake het lot van 15.000 vrouwen en kinderen, die in de Republiek gevangen worden gehouden. De Regering heeft daar een min of meer ontwijkend en ontkennend antwoord op gegeven Ook generaal Spoor is bij. deze actie betrokken geworden. Hij heeft namelijk een brief geschreven aan het comité „Gemeenschappelijke" actie van Neder landse vrouwen", waarin hij zijn ver wondering uitspreekt over de medede lingen door de minister-president in de Tweede Kamer over door de republiek gevangen gehouden Nederlanders. Volgens generaal Spoor heeft men in Batavia de beschikbare gegevens, die het bewijs leveren, dat zeker een 15000- tal personen door de republiek verhin derd wordt om naar Nederlands gebied te evacueren. De minister-president laakt het in generaal Spoor, dat deze zich niet tot de Regering heeft gewend over hetgeen door de Regering in de Tweede Kamer was medegedeeld, en hij keurde het in hem af, dat hij zich tót het Vrouwencomité had gewend. Dat moge organisatorisch juist we zen, een feit is het evenwel, dat de me dedeling van de Vrouwenorganisatie er door bevestigd worden. 28STE VETO. In Parijs waar de Verenigde Naties deze keer vergaderen heeft men nu on geveer een maand met praten doorge bracht. En tot op heden is men er niet verder gekomen. De kwestie van de blokkade van Berlijn en dS nieuwe va luta, kortom de zo gevaarlijke Berlijnse kwestie is niets opgeschoten. Men is weer even ver als toen men begon te praten. In regelrechte onderhandelingen te Moskou kon men niet tot overeenstem ming komen. Ook niet in de zittingen van de Verenigde Naties. Een bemiddelingspoging van zes neu trale landen is ook op niets uitgelopen. Men had er nogal enige moed op. Veel is er gesproken en langdurige redevoe ringen zijn er gehouden. Met geen ander resultaat, dan flat de afgevaardigden van Rusland, Wisjinsky zijn „veto" er tegen uitsprak. Daarmee is de gehele zaak weer van de baan. En staat men weer voor dezelfde moeilijkheden als een maand geleden. Voor de 28ste maal heeft de Russische afgevaardigde met zijn „veto" een voor stel getorpedeerd. Uit alles is te mer ken, dat Rusland niet van goede wil is. Dat het communistische Rusland zich aan al het gepraat niet stoort, maar zijn eigen gang gaat. Verder gaat met het plagen en trei teren van de anderen. Immers de tijd werkt voor Rusland. ledere dag is winst en iedere dag is opnieuw verlenging van de tijd van voorbereiding. Want dat Rusland zich achter het ijzeren gordijn tot de tanden wapent is wel iets dat zeker is. EEN AANKLACHT. c De organisatie van Nederlandse vrou wen heeft een felle aanklacht tegen de Nederlandse Regering gericht. Het is naar aanleiding van het feit, dat nog steeds ongeveer 15000 vrouwen en kin deren gevangen worden gehouden in de Republiek Indonesië. En dat na drie jaar van het beëindi gen van de oorlog. En onder welke om standigheden. Geven we om die omstan digheden te bestrijden het woord aan de Nederlandse vrouwen. „Nederlandse vrouwen worden gevan gen gehouden, nu al jaren lang. Ze wor den gedwongen samen te leven met de officieren van het Republikeinse leger, kinderen worden onteerd, vreselijke moorden in de vorm van afslachtingen vinden plaats." Aan het slot schrijven ze: „Wij zijn ten diepste geschokt, wij zijn bedroefd en van afschuw vervuld. De waarheid kan lang verborgen blijven, doch niet altijd voor wie haar zoekt; wij vrouwen van Nederland hebben er naar gezocht en hebben haar gevonden. Wij voelen dat daar in Indië dingen ge beuren, die des duivels zijn en God is onze getuige, d*t wij alleen maar de waarheid zochten om redding te kunnen brengen en ons volk te kunnen behoe den voor de vloek van het nageslacht. Tracht niet de personen te vinden, die ons de inlichtingen verschaffen. Het zijn er vele ter zake kundig, welke door hun geweten gedreven, ons voorthielpen. Zij verdienen de dank der natie en zeker niet het verlies der positie." Tot zover de Nederlandse vrouwen. Het zijn werkelijk vreselijke dingen, die zij aan de Regering verwijten. Een groot aantal vrouwen en kinderen wor den krijgsgevangen gehouden onder onmenselijke omstandigheden. En onze Regering gaat maar voort met zulke geweldhebbers te praten en te onder handelen. Hoe is het mogelijk, vriendelijk te praten en vriendschappelijk om te gaan met de republikeinse machthebbers, die zovelen van onze volksgenoten op zo vreselijke wijze behandelen. ^tH">'ll>l""ll>ll>""il>IIIIIUUIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIUIIIimillll>IIIIIUIIIIIl|l;^ I Voor toekomstige emigranten belangrijke M I gegevens. a I SCHRAMMETJE schrijft ot,er '^linmimiiniiiiiiiiminiiiiiinininiiiiniiimiiimmiiiiiimiiiiniiiiiiiniiinilli^' In het kader van de voorgenomen in krimping van de burgerlijke Rijksdien sten is ook de Centrale Controle Dienst overgegaan tot vermindering van de sterkte van het korps. Op 1 October 1948 bedroeg deze sterkte 3110 man. Per 1 November j.l. zijn afgevloeid 275 man; per 1 Januari 1949 worden nog 875 CCD-ambtenaren ontslagen. Een to tale inkrimping dus met 1150 man. In vaste ambtelijke dienst zal een kern van 1200 man worden aangesteld. Voor de ontslagen ambtenaren, die niet direct ander emplooi vinden, geldt de z.g. „Uitkeringsregeling 1947", krachtens welke zij, die tenminste 3 jaren burgerlijke Overheidsdienst heb ben vervuld (ca. 800 ,man), aanspraak maken op wachtgeld. Het massaontslag bij de C.C.D. kwam voor het personeel niet onverwacht. Reeds in Juli -j.l. heeft de directeur van de Dienst aan het personeel medege deeld, dat vermindering van de over heidsbemoeiingen eerlang zou leiden tot inkrimping van het korps. Overplaatsing van afvloeiende C.C.D.- ambtenaren naar andere Rijksdiensten en (her) plaatsing in het vrije bedrijf wordt van overheidswege bevorderd. Openbare vergadering van de Raad der gemeente St. Maartensdijk op Vrij dag 5 November des voorm. 10 uur. De waarnemende Burgemeester Dhr Hage opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze en heette allen welkom. Afwezig met kennisgeving dhr op den Brouw. Onder de ingezonden stukken bevin den zich enige goedgekeurde raadsbe sluiten, wijzigingen begroting enz. 4. Schrijven ontvangen van de Minis ter van Kunsten en Wetenschappen be treffende voorschot Artikel 56 L.O. groot 27.570. 5. Dankbetuiging binnengekomen van dhr V. d. Berg uit Tholen, voor het hem gegunde werk, nl. de beplanting in de gemeente St. Maartensdijk^ Men hoopt 1 December te beginnen. 6. Idem dankbetuiging binnengeko men van mej. Oom wegens haar be noeming als onderwijzeres per 1 Octo ber a.s. 7. Verzoek binnengekomen van dhr G. L. Wielaard daar hij het pakhuisje heeft gekocht per 24 September en de erfpacht van dhr H. v. Nieuwenhuizen met 21 December 1948 eindigt. Hij vraagt deze erfpacht te continue ren wat met alg. stemmen wordt goed gekeurd. 8. Verzoek van de Vereen. Ned. Ge meenten om de contributie te verhogen wat ook wordt goedgevonden. 9. Schrijven aangaande van Ged. Sta ten betreffende incorporeren jaarwedde van ambtenaren, secretaris en ont vanger. Dhr Koopman vraagt de Voorz., is dat het zelfde als van de Burgemeester Ik zou willen vragen aan Ged. Staten waarom zij dat willen doen? Wat er voor verschil is tussen een Burgemees ter en een ambtenaar? Ik ben in zijn geheel tegen verhoging, wij kunnen straks niet meer betalen, het is voor mij glad niets. De Voorz. antwoordt dat het een pen sioengrondslag regeling is en geen ver hoging inhoudt. Dhr Bout vindt het ook niet goed dat er later mede gekomen wordt als met dat van de Burgemeester. 11. Een verzoek van dhr C. A. Geluk om met de tractor met 2 wagens door de gemeente te mogen rijden wordt in gewilligd. 12. Van J. M. Slager een verzoek voor vergoeding voor het bezoeken van de Mulo school vanaf 1 September tot 31 December, wordt toegestaan, en idem vanaf 1 Januari '49. 13. Verzoek van de Wed. Zwagemaker om een stukje grond, dat toch waarde loos ligt in pacht te mogen hebben, wordt door B. en W. voorgesteld het toe te kennen, op de waarde te bepalen en op te meten. Wordt goedgekeurd. 14. Verzoek van dhr A. Dane, daar hij nu een nieuwe consumptietent op de Markt krijgt, om deze een gehele week te mogen laten staan, m.a.w. een door lopende vergunning. En een tweede verzoek indien het eer ste'niet mocht worden aangenomen, om hem dan Donderdags te mogen opbou wen en 's Maandags op te ruimen. Des noods wil hij dan wel meer staangeld betalen. B. en W. stellen voor om het te laten zoals de toestemming is verleend. De Voorz. zegt dat dhr Dane hem persoonlijk heeft gevraagd de tent te mogen'plaatsen bij de pomp. Dhr Lange jan vraagt: blijft het bg ene tent? De Voorz. zou hem 's Zaterdags wil len laten opbouwen en afbreken. Weth. Bout zegt, B. en W. kon het niet eens worden. Ik kan het wel goed vinden om hem dan Vrijdags te laten bouwen, maar Zaterdags afbreken. Een geheel jaar dat kan niet. Dhr Koopman steunt het voorstel van Weth. Bout. Dhr Lindhout zegt, als dhr Dane de tent een gehele week wil laten staan dan komt zijn collega daar ook mee. Dhr Langejan steunt het voorstel ook om Vrijdags te plaatsen, en Zaterdags opruimen, tot wederopzegging, welk voorstel met algemene stemmen wordt aangenomen. 15. Verzoek van Dhr Poot, gemeente bode, om 200.salarisverhoging. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beslissen. Dhr Koopman: Het is geen kleinig heid! Ik ben niet persoonlijk, maar ik ben tegen verhoging. Wij zijn achteruit geboerd, met een bode voor de gemeente De vorige bode was geen havenmeester en ook geen controleur. De Voorz.: Dat wil in korte bewoor dingen zeggen, dat er veel meer werk is als havenmeester afzonderlijk. Nu het alles samen is kan de bode ook anders niet meer doen. Dhr Koopman: 550 kaaigeld en ha vengeld zou het binnenkomen? De ge meente wordt de dupe! Weth. Bout zegt dat ook het gemeen tehuis groter is geworden. Dhr Langejan: Wat Koopman zegt is waar, maar nu de bode ook controleur is voor de werkelozenkas, en daar nog niets voor heeft ontvangen, en er toch al veel werk voor heeft gedaan,, ligt er toch een billijkheid in. Dhr Koopman: Vroeger was er een grafdelver maar die is nu ook gemeente werkman geworden. Dhr Langejan: Al 2 jaar heeft die bo- Éf Vervolg pag. 2

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1