EiüvriDEn-riiEuws Brood, boter, suiker, varkensvlees en anthraciet worden duurder Een loonbijslag van een gulden per week voor inkomens tot 71 gulden Brood en suiker binnenkort van de bon Uit hel nsl er 2e Blad Zaterdag 30 October 1948 No. 1766 1 Zondagsdiensten Artsen. De nieuwe Uienafstaartmachine De bijslagen Dankdag Een extra gave Veelheid van producten en een lage prijs Recht Dankdag vieren. Aan het einde van het oogstjaar is er gelukkig altijd nog de goede gewoonte om dankdag' te houden. Jammer genoeg is deze Dankdag voor het gewas door de verslapping op godsdienstig terrein niet overal meer in ere. Op Goeree en Overflakkee zijn er nog plaatsen, waar alle kerkgenoot schappen deze dag op één vastgestelde datum houden; op andere plaatsen neemt men er een bepaalde avond in de week voor en sommige kerken wijden er alleen een Zondagavond aan. In Zeeland is het veelal de gewoonte dat de kerken de Dankdag jaarlijks op dezelfde dag houden, en wel de eerste Woensdag in November. Zo'n dag wordt dan gevierd als de Zondag; men werkt niet en men gaat trouw op naar het bedehuis om den Heere te danken voor de geschonken zegeningen. De bid- en dankdagen dateren al uit de zestiende eeuw en sindsdien is de gewoonte, vooral in landbouwstreken, gehandhaafd. Een extra gave wordt er die dag ge geven als een dankoffer voor de ge noten weldaden. Soms worden zo'n dag ongehoorde bedragen gecollecteerd, waarbij het, naar krantenberichtjes te oordelen, wel eens tegen elkaar opgaat, wie het meeste geeft. De welstand der kerken wordt dan aan de dankdag col lecten afgemeten. Waar dat zo is, is dit wel enigszins fout, maar er blijkt dan toch uit, dat men het materiële, het stoffelijke, aan het geestelijke verbindt. Men neemt niet alles voor zichzelf, maar gaat met een dankoffer op naar Gods Huis. Oud-testamentisch bracht men de tienden in het schathuis en de Heere zegt bij monde van Maleachi, „beproeft Mij nu daarin of Ik U dan niet open doen zal de vensteren des hemels en U zegen afgieten, zodat er geen schuren genoeg wezen zullen." Dat Woord is nog van kracht. Dezelfde profeet vraagt: „Zal een mens God beroven?" Gij berooft Mij in de tienden en het hef offer." Ten deze heeft men dus zijn roe ping te kennen. Dit jaar is er weer een overvloed van producten gegroeid. De opbrengsten wa ren groot. De prijzen zijn niet zoals vei-wacht, het ligt alles aan de lage itant. De verdeling van de veelheid der producten stokt door allerlei factoren, bet geldwezen, economische belangen tussen de volkeren enz. Dit alles is van invloed op de prijzen. Men weet de over vloedige voedselvoorraden niet behoor- lijli te verdelen. Er zijn landen, zelfs na burige landen waar groot gebrek heerst. En hier is een overvloed van producten, soms in die mate, dat het op de veilin gen werd doorgedraaid. Ook daarin blij ken de economen, de wereldwijzen, dwazen. En de boer staat er tussen. Hij is niet alleen van de natuur, maar ook van die factoren afhankelijk. Bij al die onvolkomenheden die er zijn gaat de boer, de zakenman, gaan wij allen op om Dankdag te houden. Want er geschiedt niets bij geval. Dankdag houden is onze afhankelijkheid belijden aan het voorzienig bestel des Heeren. En afhankelijk zijn niet alleen de boeren, maar zijn wij allemaal. Zondag 10 zegt dat EO kernachtig: Wat verstaat gij door de voorzienigheid Gods De al machtige en tegenwoordige kracht Gods üüoi- vtféike Hij hemel en aarde, mits gaders alle schepselen, gelijk als met Zijne hand nog onderhoudt en alzo re- Seert, dat loof en gras, regen en droog te, vruchtbare en onvruchtbare jaren, spijze en drank, gezondheid en krank heid, rijkdom en armoede en alle din gen, niet bij geval, maar van Zijn va derlijke hand ons toekomen. Een voorrecht als een mens God niet uitschakelt uit zijn leven, maar in voor- of tegenspoed zich onder Zijn voorzienen- (ie hand buigt. En buigende onder dat Voorzienig bestel, zullen wij, hoe het ons maatschappelijk gaat, recht Dank dag kunnen vieren. WAARNEMER. Van Zaterdag 30 October v.m. 12 uur t/m Maandag 1 November v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommelsdyk Dienst heeft P. Knöps, arts, Telef. 211, Sommelsdijk. Afwezig de artsen Tj. Kuipers, A. Kievit en C. F. Arends. Dirksland-HerMngen-Melissant Dienst hebben G. Huisman, arts, Tel. 1512, Melissant en Dr P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Afwezig B. Elvé, arts. Oost-FIakkee: Dienst hebben P. Bouman, arts, Telef. 19, Stad aan 't Haringvliet en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. ZELFS STEMMEN GAAT AL, MACHINAAL Bij de presidentsverkiezingen op 2 November in de Verenigde Staten zul len stemmachines worden gebruikt in- plaats van potloden. De kiezer moet op de machine, die ook in een afgeslo ten stemhokje staat, een paar hef- boompjes instellen bij de candidaten zijner keuze; daarna opent hij het gor dijn en tegelijk wordt zijn stem auto matisch geregistreerd. Duur van de operatie: een minuut. De machine telt ook de op iedere candidaat uitgebrachte stemmen op, zodat de uitslagen veel sneller dan vroeger bekend kunnen wor den gemaakt. EXTRA RANTSOEN VLEES TOEGEWEZEN Bon 336 Algemeen (voorkomende op A-, B- en C-kaarten), geeft recht op het kopen van honderd gram vlees. De bon blijft geldig tot 6 November 1948. Dit extra rantsoen kan worden ver strekt dank zij de ruime aanvoer van slachtvee. Zoals wij verleden week melden heeft men van de zijde van het U.C.B., de af- gestaarte uien systeem Koese te Stel- lendam, aan een streng onderzoek on derworpen. Men heeft een zak afge- staarte uien verzegeld weggezet om na, verloop van 14 dagen te constateren of de uien door het afstaarten e.v. van binnen beschadigd waren, waardoor schimmel kon optreden. Deze proef is volkomen geslaagd. De uien waren even gaaf als tevoren. Hiermede heeft de vinding van dhr Koese zijn volle waarde bewezen. Naar wij vernemen zijn in de machi nefabriek van de heer de Lignie te Her kingen de apparaten in aanbouw. Meer dere commissionnairs hebben een ma chine besteld. Zeer waarschijnlijk zal a.s. week op de Centrale Veiling te Mid- delharnis een demonstratie gehouden worden. Nadat reeds Dinsdag een ontwerp-besluit over de te volgen loon- en prijspolitiek tot stand was gekomen, heeft de Regering Woensdagmiddag, na een laatste overleg met de Stichting van de Arbeid, besloten om een aantal subsidies tot een totaal bedrag van 330 millioen gulden te verlagen. Brood, boter, suiker, varkensvlees en anthraciet zullen per 8 November in prijs worden verhoogd. Als compensatie zal een loonbijslag worden toegekend, die per 1 November zal ingaan. Aan werknemers boven 23 jaar, met een weekloon niet hoger dan 71 gulden, zal een bijslag worden toege kend van één gulden per week. Werknemers boven de 23 jaar, met een maandloon niet hoger dan 308 gulden, zullen een bijslag van 4.50 g^den per maand ontvangen. Nader zal worden beslist over een wij ziging in de Kinderbijslagfwet, in het bijzonder ten opzichte van grote gezin nen. Kinderbijslag voor kleine zelfstan digen zal eveneens ernstig worden over wogen. Een binnenkort in te dienen wetsontwerp zal verder ten doel hebben in een kinderbijslag voor van overheids wege gepensionneerden te voorzien. De regeringssubsidies op levensmidde len zullen met ongeveer 240 millioen, die op brandstoffen met negentig mil lioen worden verminderd. Zeventig van deze 330 millioen zijn subsidies op de MAXIMUM-MATEN VOOR POOTAARD APPELEN In het kader van de maatregelen, die beogen het aanbod van pootgoed te be perken, teneinde een prijsval hiervan zo veel mogelijk te voorkomen, heeft het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw de maximum maten van diverse soorten pootaardap- pelen met 5 m.m. (ten opzichte van vorig jaar) verlaagd. Krachtens de thans in het Voedsel voorzieningsblad 'afgekondigde desbe treffende verordening is het de telers verboden een grotere maat pootaardap- pelen van de oogst 1948 ter plombering aan te bieden dan de achter 'de hierna genoemde soorten vermelde vierkants- maat: a. Bintje en Eersteling: 50 m.m.; b. Alpha, Furore en Industrie: 60 m.m.; c. Beteka, Bevelander, Deva, Eigen heimer, Erdgold, Evergood, Geel- bloem. Gloria, Koopm. Blauwe Li- bertas, Matador, Present, Record, Rode Star, Souvenir, Triumf, Ul- timus, Voran, Wilpo, IJsselster en Zeeburger: 55 m.m. Dit verbod is niet van toepassing op pootgoed, goedgekeurd in de klassen AA en A, indien dit bestemd is voor uit- poot in het binnenland en mits vóór 1 November 1948 een aanvrage om plom bering bij de Nederlandse Algemene Keuringsdienst is ingediend, met opga ve van de percelen, de hoeveelheid en de bestemming. Het Bedrijfschap kan in bijzondere gevallen ontheffing verlenen van het verbod. invoer, en de vermindering daarvan zal niet voelbaar zijn voor de gebruiker, omdat deze vermindering mogelijk is gemaakt door prijsdaling op de buiten landse markt. Van de vermindering van de subsidies op de brandstoffen zal on geveer één vierde ten laste komen van de consument. De prijs voor de melk zal, zoals wij reeds eerder hebben gemeld, met één cent per liter worden verlaagd. Mar garine, kaas en rundvlees zullen niet in prijs stijgen. Het brood, dat binnenkort van de bon komt, zal echter vier cent per brood van 800 gram duurder wonden. De prijs van de roomboter zal per kilogram worden verhoogd met onge veer tachtig cent tot één gulden. De suiker, binnen afzienbare tijd eveneens vrij, zal per kilogram met circa l'J cent in prijs worden verhoogd. De prijsstijging van het varkensvlees komt neer op drie en vijftig cent per kilogram vlees zonder been. Voor an thraciet is een prijsverhoging van 60 cent per mud bepaald. Men was aanvankelijk in principe overeengekomen om alleen het witte brood in prijs te verhogen. Later viel het besluit, alle brood in prijs te doen stijgen. Hierbij werd overwogen, dat de prijs van de consumptie-aardappel belangrijk lager ligt dan in 1947. Bij het toekennen van de loonbijsla- gen heeft men tenslotte een jaarwedde van 3700 tot het maximum gekozen, waarop bijslagen worden gegeven. Werknemers, die inwonend zijn, vallen buiten de prijsregeling. De werkgever zal de bijslagregeling per 1 November uitbetalen, in die zin, dat bijslag wordt toegekend over de loonweek, welke in de eerste week van November eindigt. Het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid zullen teza men overleggen, hoe de uitbetaling van de bijslag'in de practijk zal worden ge bracht. Niet alleen de arbeiders in het parti culiere bedrijfsleven zullen deze loonbij slag genieten. Zij zal ook worden toe gekend aan die leden van het overheids personeel, die een jaarwedde ontvangen, welke de 3700 gulden niet te boven gaat. Over'de vonn, welke hiervoor zal wor den gekozen, heeft de regering reeds contact opgenomen met de vakorgani saties. Het toekennen van deze bijslagen op de lonen beoogt, een compensatie te vormen voor de prijsstijgingen. De loon- bijslagen zullen zeker in het algemeen geen aanleiding mogen zijn tot prijsver hoging, in welk geval de verleende bij slagen hun nuttig effect zouden missen. Ook de stijging van de kolenprijs zal over het algemeen niet tot stijging van de prijzen van de producten mogen leiden. Wel zal voortaan bij de berekening van de kostprijs de loonbijslag als ele ment in de kostprijs worden erkend. INLEVERINGSPLICHT EIEREN. Voor de verplichte levering van eieren zal aan de pluimveehouders geen aan slag worden toegezonden. Pluimveehou ders zijn verplicht alle leverbare eieren die hun kippen en/of eenden produceren in te leveren bij een verzamelaar, be halve de eieren bestemd voor eigen ge- zinsverbruik. De verzamelaars zijn verplicht voor de geleverde eieren zegels af te geven, die ten behoeve van de voedertoewijzing op de registratiekaart dienen te worden geplakt. ------O------ DE DIEREN KUNNEN HET NIET HELPEN De Russische autoriteiten hebben be loofd dat zij de dierentuin te Berlijn voldoende steenkool zullen geven om de centrale verwarming te kunnen blij ven stoken, zodat men het plan, om de dieren via de luchtbrug te evacueren, heeft kunnen laten varen. OP RIJDENDE TRAM GESPRONGEN, TWEE BENEN AFGEREDEN De negentienjarige arbeider G. K. uit Amsterdam probeerde Woensdagmiddag op een rijdende tram te springen. Hij struikelde echter en kwam zo ongeluk kig terecht, dat zijn beide benen werden afgereden. PLAN VOOR VERBETERING VAN POLDERS IN WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Het waterschap Het vrije van Sluis, dat vrijwel alle polders van West- Zeeuws-Vlaanderen omvat, heeft aan de Nederlandse Heide Maatschappij op dracht gegeven tot het uitwerken van een plan voor het verbeteren van de ontwatering van dit gebied, welke tot dusverre zeer veel te wensen overlaat. Men hoopt, dat het plan in de loop van 1949 zal worden uitgevoerd. De ver wachting is dat met de uitvoering eni ge millioenen zullen zijn gemoeid. Het gaat om een qppervlakte van bijna 30.000 hectaren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 13